// Юридичний вісник України. - 2024. -№ 31/32. - С. 41( 03.09.2024 )
Під час дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівникові в наданні відпустки, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
//Охорона праці і пожежна безпека. - 2024. - №7. - С.63-66( 21.08.2024 )
З початком літа приходить пора відпусток, тому саме час розглянути законодавчу базу з цього питання. Наразі воно регулюється Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22 листопада 2023 року, який набрав чинності 24 грудня 2023 року
За настановами експерта отримайте, продовжте чи скасуйте дозвіл на працевлаштування іноземця, оформте прийняття та звільнення. Візьмете на роботу іноземця без дотримання цих правил — наразитеся на штрафи
Війна в Україні триває, і саме зараз гостро стоїть питання наявності донорської крові для порятунку життя наших захисників. Донором крові може бути кожен із нас. Звісно, є певні обмеження, про які розкажемо у статті.
Частиною 3 статті 22 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) передбачено, що рішення про призначення страхової виплати приймається роботодавцем або уповноваженими ним особами.
// Охорона праці і пожежна безпека. - 2024. -№ 5. - С. 34-38( 09.08.2024 )
Представлекно симптоми й ознаки притаманні посттравматичному стресовому розладові (ПТСР), найпоширеніші упередження, пов’язані з ПТСР, та їхнє спростування, а також - яким чином можна допомогти колезі виявити ознаки ПТСР, звернутися до спеціаліста та створити правильне робоче середовище
Як це зробити законно — в статті з прикладами із судової практики та зразками наказу й Положення про відеоспостереження
Джерело: https://ekadrovik.expertus.com.ua/10015145
В Україні офіційно працювати можна з 14 років. Але є вимоги до часу, об’єму роботи та оформлення підлітків. Часто підзаробіток неповнолітніх є прихованим, і з ризиком для життя.
Внесено зміни, встановлено новий підхід щодо порядку розрахунку середньої зарплати для компенсації за невикористані відпустки залежно від того, в яких роках у працівника виникло право на такі відпустки - до 31.12.2023 р. чи після 31.12.2023 р
Як відомо, не всі періоди роботи зараховують до відпускного стажу. Про це детально прописано в ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. №504/96-ВР .
Окремі державні службовці були увільнені від роботи у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації зі збереженням місця роботи і посади. Через деякий час у зв'язку зі звільненням з військової служ¬би вони приступили до виконання своїх обов'язків. Під час перебування на військовій службі зазначені працівники отримали у 2023 р. фошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за місцем проходження служби. Чи маємо право виплатити грошову допомогу та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань після звільнення з військової служби?
Якщо за певних причин людина не має цього документа, або у книжці відсутні записи, чи містяться неточні дані про періоди роботи, стаж можна довести на підставі інших документів.
Чимало підприємство направляють своїх працівників на навчання та підвищення кваліфікації. Відповідно, актуальні питання трудових гаранті, оплати та оподаткування.
Законодавець на період дії воєнного стану дозволяє роботодавцям збільшувати норми праці, скорочувати час відпустки та обмежувати деякі інші права працівників порівняно з визначеними у КЗпП.
Верховна Рада ухвалила законопроект, яким офіційно встановлюються нові дати трьох святкових днів - Різдва Христового, Дня Української Державності та Дня захисників і захисниць України
20.01.2023 уряд вніс зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337. Відтепер для нещасних випадків на виробництві, які сталися внаслідок бойових дій, застосовується спрощений механізм.
Уточнюється, що критерії перевірки ділової репутації та критерії оцінювання бізнес-плану визначатимуться Мінекономіки, а не у договорі про взаємодію. Раніше ці критерії визначалися договором про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
//Юридична газета. - 13 вересня 2022( 13.09.2022 )
Нещодавно Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до Закону України «Про споживче кредитування» щодо врегулювання простроченої заборгованості на період дії воєнного, надзвичайного стану. Про те, на кого саме поширюється цей Закон та як він діє, розповідає у своїй консультації завідувачка сектору «Кам’янське бюро правової допомоги» Лілія Осипьонок.
//Юридична газета. - 12 вересня 2022( 12.09.2022 )
Зміна істотних умов праці (розміру оплати праці, тривалості робочого часу, режиму роботи) може бути визнана законною тільки в тому разі, якщо буде доведена наявність змін в організації виробництва і праці.
Попри вимушену евакуацію за кордон, українці не втрачають права на соціальний захист. Тож Фонд соціального страхування України забезпечує їх допомогами. Зокрема, для працівників, які виїхали за кордон через війну, ФССУ фінансує лікарняні та декретні допомоги.
//Охорона праці. - 2022. - №3-4. - С.51-53( 01.06.2022 )
Нині через військові дії багато підприємств вимушені тимчасово зупиняти свою діяльність. Як вирішуються питання зупинення виробництва, соціального захисту працівників. Що мають враховувати служби охорони праці підчас відновлення роботи підприємства
Йдеться про підстави для запровадження простою під час війни, для якої категорії працівників можна запроваджувати простій. Розглянуто питання оплати простою різним категоріям працівників у період воєнного стану.
Йдеться про те, що порядок запровадження воєнного стану регулюється законом України "Про правовий режим воєнного стану". Цим законом також передбачено обмеження законних прав і свобод людиниі та громадяни, зокрема обмежується право на працю, та надаються гарантії щодо запобігання незаконному звільненню.
15 березня цього року Верховною Радою України було прийнято Закон України № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон), що набрав чинності 24 березня. Цей Закон містить низку нововведень, які, на нашу думку, становлять як практичний, так і професійний інтерес.
Однією з новел є норма про можливість призупинення дії трудового договору. Розглянемо детально її положення.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби
Йдеться про те, що Законом України " Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" визначено особливості трудових відносин працівників під час воєнного стану. Закон на позбавляє працівників доплат, надбавок, премій. Однак інші норми Закону розширяють права роботодавців, що може вплинути на розмір заробітної плати працівників та ії отримання.
Верховная Рада приняла закон о внесении некоторых изменений в условия социального страхования безработных.
Какие процедуры упростились и на какую сумму финансовой помощи могут рассчитывать украинцы, сайту "Сегодня" рассказали в экспертно-аналитическом центре кадрового портала grc.ua.
Стаття допоможе застосувати на практиці норми закону про трудові відносини, яким керуємося під час війни, а також підкаже, в яких випадках і надалі керуватися КЗпП
У статті — алгоритм спрощеного обміну документами, який вже випробували на собі держслужбовці. Реалізувати обмін документами під час війни допоможе алгоритм від шеф-редактора команди MCFR Кадри
Йдеться про зупинення дії трудового договору під час воєнного стану. Наголошено не тому, що це новий інструмент трудових відносин, запропонованих ст.13 Закону України " Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".
В яких випадках і за яких умов роботодавець має право призупинити дію трудового договору з працівником в умовах воєнного стану відповідно до ст. 13 Закону України від 15.03.2022р. №2136-ІХ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"? Які обставини, що виникають у зв 'язку з військовою агресією проти України, можуть вважатися або не вважаються такими, що виключають можливість надання та виконання роботи? Роз'яснює головний спеціаліст Директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці Міністерства економіки України
На сайті Федерації професійних спілок України з'явився проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати». Цей законопроєкт містить ряд змін, що стосуються заробітної плати та відповідальності за порушення строків її виплати.
Перелік поважних причин законодавством про працю не визначено, у зв'язку з чим поважність причини ВІДСУТНОСТІ працівника на роботі вирішує роботодавець самостійно.
Десятого червня набув чинності Закон № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».
У Фонді соцстрахування пояснюють, що відтепер застрахованій особі, щодо страхового випадку якої сформовано е-лікарняний, не потрібно передавати його роботодавцю для отримання допомоги від Фонду соціального страхування України.
Часткове безробіття — це вимушене тимчасове скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку з зупиненням (скороченням) виробництва продукції з причин економічного, технологічного і структурного характеру без припинення трудових відносин.
Чи варто відповідати на запитання на кшталт: «Чи є у вас стосунки з кимось?», «Чи плануєте ви народжувати дитину?», «Чи є у вас маленькі діти?», «Яка у вас орієнтація?», «До якої церкви ходите?» Чи законно ставити такі запитання під час співбесіди?
Суди України змінили правову позицію в питанні продовження щорічної відпустки у разі тимчасової непрацездатності працівника, що припадає на період такої відпустки.
Відповідь на такі запитання:
1) Як розрахувати відпускні при дистанційній роботі і оплаті праці 70 відсотків посадового окладу?
2) Як сплачувати ЄСВ при оплаті праці 70 відсотків, коли дохід виходить менший за мінімальну зарплату?
Кто имеет право обратиться и стать на учет в центр занятости, какие специалисты востребованы даже в карантин, сколько им готовы платить работодатели и о размере пособия по безработице «ФАКТЫ» спросили у директора Государственного центра занятости Юлии Жовтяк.
4 лютого Верховна Рада затвердила закон, який регулює дистанційну зайнятість українців. У зв’язку з цим експерти відповіли на деякі питання, які можуть виникнути у віддалених працівників або тих, хто хоче перейти на дистанційку.
Верховная Рада Украины приняла изменения в законодательство о труде, регулирующие дистанционную и надомную работу. В частности, депутаты решили разделить понятия дистанционной работы и работы на дому, которые теперь будут иметь разное законодательное определение. Да и трудовые обязанности и организация труда при дистанционной и надомной работе будут отличаться.
//Охорона праці. - 2020. - №11. - С.52-54( 01.02.2021 )
Часом необґрунтовані вимоги представників Фонду соціального страхування ускладнюють вирішення соціальних проблем інвалідів. Щоб використати своє право на санаторно-курортне лікування, потерпілі змушені звертатися до суду. Чому так відбувається?
//Охорона праці. - 2020. - №11. - С.38-41( 01.02.2021 )
43 дні гірники ПАТ "Кривбасзалізрудком" провели під землею обстоючи своє право на гідну зарплату і безпечні умови праці. Крапки над «і» розставить суд.
//Голос України. - 2020. - №167. - С.3( 12.09.2020 )
У Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 4051 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення правового регулювання дистанційної роботи.
//Голос України. - 2020. - №75-75. - С.7( 30.04.2020 )
Карантин змусив змінити низку звичних речей, у тому числі й щодо питання роботи, ввівши нові умови, до того ж зміни законодавства вже наздоганяли реальні дії.
Країна вже повниться чутками, що деякі компанії відправляють співробітників у неоплачувані відпустки. Отож, як захистити свої права і не стати жертвою недобросовісних роботодавців?
О том, как в случае изменения законодательства людям будут начислять зарплату и в какой форме, «ФАКТАМ» рассказала эксперт в области трудового права кандидат юридических наук, доцент Светлана Кожушко.
Законопроект «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины по учету трудовой деятельности работника в электронной форме» отменяет ведение бумажных трудовых книжек.
"Шановна редакціє! Прошу роз'яснення, чи маю я, вчитель з пед. навантаженням 18 годин, право на оплачувану відпустку на період установчої сесії в університеті, де на заочній формі навчання здобуваю другу вищу освіту?
Роз'яснює начальник Головного управління заробітньої плати та умов праці Директорату норм та стандартизації гідної праці Міністерства соціальної політики України.
На запитання відповідає головний спеціаліст Головного управління заробітньої плати та умов праці Директорату норм та стандартизації гідної праці Міністерства соціальної політики України
Роз’яснення надає головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Полтавській області Наталія Гуска.
Особа, яка загубила трудову книжку зобов’язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї з написом «Дублікат» в правому верхньому кутку першої сторінки
Відповідно до статті 10 Закону "Про відпустки" черговість надання відпусток працівників визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Перед тим, як застосувати до працівника якесь дисциплінарне стягнення, роботодавцю слід звернути увагу на певні положення трудового законодавства, спрямовані на захист прав працівників і убезпечення їх від дій роботодавця.
Із 1 січня 2018 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та доповненням у частині 2 статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства зобов'язали працевлаштовувати осіб передпенсійного віку, а в разі відмови - накладати штрафи.
Заведующая сектором режимов труда, отдыха и норм труда департамента заработной платы и условий труда Министерства социальной политики Украины рассказала о том, кто в дополнение к основному отпуску может взять отпуск за свой счет.
Заведующей сектором режимов труда, отдыха и норм труда департамента заработной платы и условий труда Министерства социальной политики Украины Виталиной Коркушко рассказывает о том, кто, как, когда и на сколько может взять ежегодный отпуск.
Пособие по безработице удалось увеличить с 1 апреля. А точнее, минимальный размер помощи по безработице для застрахованных лиц вырос на 120 гривен — с 1 тысячи 160 до 1 тысячи 280 гривен.
Після укладення строкового договору терміном на 2 місяці я працювала на підприємстві більше 3 років, але наказ про моє зарахування на постійну роботу не видавався, а в трудовій книжці є запис тільки про тимчасову. Який запис у трудовій книжці потрібно зробити під час звільнення?
Мене хочуть звільнити з роботи за скороченням штату працівників, хоча я перебуваю у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та працюю на умовах неповного робочого часу. Чи має власник підприємства на це право?
У яких випадках застосовується праця надомників, які існують законодавчі аспекти щодо цього і які категорії громадян мають переважне право працювати вдома?
Яка відповідальність покладається на працівника, котрий завдав матеріальних збитків організації, де працює, а також роботодавця, який завдав матеріальних збитків працівникові?
Чи маю я право при переході на іншу роботу взяти другу частину щорічної відпустки, яку не використала на попередній? Якщо так, то яким документом це право передбачено?
З'ясуємо, за яких умов запроваджують таку посаду, як здійснюється оплата праці за цією посадою та чи є при цьому обмеження у встановленні надбавок і доплат
Проїзд працівників у відрядженні — одна з основних статей витрат на відрядження. При ухваленні рішення про відшкодування таких витрат треба врахувати низку нюансів, про які ми і розповімо в цій статті.
Комментарий к письму Минсоцполитики от 04.08.2016 г. № 430/13/16-16. Лист, що коментується, присвячено двом «відпускним» моментам: перший стосується оплати «бойової» відпустки, Другий — строку виплати відпускних.
Характеристика — це інформаційноаналітичний документ, у якому зазначаються відомості про службову (чи трудову) та громадську діяльність працівника або навчальні досягнення учня (студента, практиканта), а також дається оцінка ділових і моральних якостей відповідної особи.
В який термін має бути заведена трудова книжка молодого спеціаліста і які записи вносяться до неї? Чи має працівник право ознайомитись із записом у трудовій книжці?
Підприємство прийняло кількох працівників на роботу з випробувальним терміном 1 місяць, проте через 5 днів керівництво змушене було перевести виробництво на простій. Чи можна за таких обставин продовжити строк випробувального терміну працівникам?
Працівнику оголосили догану за те, що він вийшов на роботу в свій вихідний день. Як можна її оскаржити, і чи потрібно працівнику підписувати наказ про ознайомлення?
На підставі яких документів видається дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства? Коли роботодавцеві може бути відмовлено у видачі дозволу? У яких випадках дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства анулюється?
с 1 мая повышается прожиточный минимум и все связанные с ним выплаты: минимальная зарплата, минимальная пенсия, а также доплаты и надбавки. Немаловажным является еще и то, что в этом же месяце будут увеличены оклады и ставки бюджетников: врачей, учителей, работников культуры, спорта и социальной сферы…
Від «мінімалки» залежить розмір отриманих нами виплат. Ця залежність передбачена чинним законодавством. А від чого чи від кого залежить розмір самої мінімальної зарплати? Яким має бути співвідношення між зарплатами працівників різної кваліфікації? Чи дозволяє сьогоднішній стан економіки України вести мову про підвищення зарплати?
Як офіційно працюючий, який гостро хворіє, може отримати послуги з відновлювального лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності .
Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2016 рік. Наведено приклад розрахунку норми тривалості робочого часу на 2016 рік (додається), розрахованої за календарем п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу та неділю при однаковій тривалості часу роботи за день упродовж робочого тижня та відповідним зменшенням тривалості роботи напередодні святкових та неробочих днів.
Приказом от 15 июня 2015 года № 613 Минсоцполитики обновило Порядок предоставления помощи по безработице, в гом числе одноразовой ее выплаты для организации безработным предпринимательской деятельности.
Коментар до постанови КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17. 06. 2015 р. №413.
Закон України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 6 травня 2014 р. № 1233-\/ІІ розширив коло ветеранів війни за рахунок учасників АТО, що збільшило чисельність ветеранів війни серед працівників підприємств. Внаслідок цього і кадровикам у процесі своєї роботи доводиться вирішувати різні питання, які пов'язані з особливим статусом цих працівників. Отже: що це за «статус» і чим він відрізняє учасників АТО та інших ветеранів війни від «звичайних» працівників?
// Праця і зарплата.- 2015. - №20.- С.13( 27.05.2015 )
Працівник звернувся до кадрової служби із заявою про надання йому відпустки без збереження зарплати до досягнення дитиною 16-річного віку у зв 'язку з тим, що дитина хвора на цукровий діабет І типу (інсулінозалежний) та потребує домашнього догляду.Чи зберігатиметься страховий страж та стаж держслужби цього працівника?
В установі є працівники-пенсіонери,які планують звільнитися за власним бажанням, і працівники , які планують за власним бажанням вийти на пенсію. Чи мають такі звільнення якісь особливості?
// Праця і зарплата.- 2015. - №20.- С.13( 01.05.2015 )
Скільки разів працівник має право використовувати відпустку без збереження зарплати для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш ніж ЗО календарних днів?Упродовж якого періоду працівникові має надаватися в обов'язковому порядку така відпустка? Чи є щорічна гранична межа тривалості таких відпусток?
Дмитренко ТимурКоли роботодавець може відмовити працівнику у відпустці?
// Юридичний вісник України. - 2024. -№ 31/32. - С. 41( 03.09.2024 )
Відповідно до ст. 12 Закону № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (в редакції станом на 15 березня 2022 р.), який набув чинності на момент виникнення спірних правовідносин, у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівникові у наданні будь-якого виду відпусток (окрім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами й відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Відповідно до абзацу третього частини 1 статті 12 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) із урахуванням змін, внесених Законом України від 22 грудня 2023 року № 3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» (далі — Закон № 3494), у період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку, передбачену абзацом першим частини першої статті 12 Закону № 2136, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Хамайдюк ОльгаДонор на підприємстві: гарантії та пільги
В Україні донором може бути дієздатний громадянин віком від 18 років (понад 65 років — з дозволу лікаря), який, пройшовши необхідне медичне обстеження, немає ніяких протипоказань.
Перелік медичних протипоказань для донорства є доволі великим. Визначено його Порядком медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 1 серпня 2005 року № 385 (далі — Порядок № 385).
! Людині-донору закон гарантує захист його прав та охорону здоров’я, тому під час взяття донорської крові та (або) її компонентів обов’язково мають бути дотримані всі необхідні умови, що дозволяють гарантувати збереження здоров’я донора. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Право на відпустку для догляду за дитиною до 3 років мають працевлаштовані громадяни. Так, частиною першою статті 2 Закону № 504 передбачено, що право на відпустку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (далі — підприємство), а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Право на відпустку для догляду за дитиною до 3 років працівники мають не лише за основним місцем роботи, а й за сумісництвом. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
3. Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
.Новий Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат
//Охорона праці. - 2024. - №5. С.25-33( 09.08.2024 )
-Які саме страхові виплати й допомоги передбачає новий Порядок правління Пенсійного фонду України
-Як отримати відповідний вид допомоги
-Розміри страхових виплат і терміни їхнього призначення, перерахування та здійснення З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Калашченко СвітланаПосттравматичний стресовий розлад у співробітників. Спростовуємо міфи та з’ясовуємо методи допомоги
// Охорона праці і пожежна безпека. - 2024. -№ 5. - С. 34-38( 09.08.2024 )
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Різничук ОксанаЩодо зарахування періоду призупинення дії трудового договору до стажу роботи
Згідно з частиною 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї зі сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Шкарівська ІринаЯк встановити аудіо- та відеоспостереження за працівниками, щоб не порушити закону Повне або часткове копіювання публікацій журналу для розповсюдження без письмового дозволу редакції журналу ЗАБОРОНЕНО Джерело: https://ekadrovik.expertus.com.ua/10015145
У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України “Про відпустки”.
Роботодавець не може відмовити працівнику в наданні цієї відпустки.
Відпустка за цією підставою надається один раз за ввесь період дії воєнного стану.
Тобто якщо працівник один раз скористався своїм правом на таку відпустку, то права на таку відпустку до кінця дії воєнного стану він вже не має. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті: https://smu.dsp.gov.ua/news/inspektsiia-pratsi-informuie-pro-osoblyvosti-nadannia-vidpustok-bez-zberezhennia-zarobitnoi-platy-pil-chas-dii-voiennoho-stanu/
Капінус ВікторіяПраця неповнолітніх в Україні: які умови оформлення, та що робити заборонено
Кодекс законів про працю дозволяє працювати з 16 років. Але існують винятки. З 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків. Допускається й оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю і не заважає навчанню. Виключно у вільний від навчання час, наприклад на канікулах. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/230446
Зайцева Оксана ВІДПУСТКА ЗА РОБОТУ З НЕНОРМОВАНИМ РОБОЧИМ ДНЕМ
Визначення терміну «ненормований робочий день» міститься у Рекомендаціях щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.97 р. № 7 (зі змінами). Отже, ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу.
У ч. 2 ст. 9 Закону України «Про відпустки» визначені періоди, які входять до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки працівникам з ненормованим робочим днем.
Стосовно тривалості щорічної додаткової відпустки за роботу з ненормованим робочим днем, передбаченої колективним договором.
Відпустка за роботу з ненормованим робочим днем може бути встановлена тривалістю до 7 календарних днів (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки»).
У зв’язку з цим у колективному договорі може бути встановлена різна тривалість відпустки для працівників роботу, професію і посаду яких внесено до переліку, визначеному в колективному договорі: мінімально – 1 календарний день, максимально – 7 календарних днів.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
.Компенсація за працевлаштування переселенців через Дію: як отримати кошти за новими умовами Роботодавці, які під час війни влаштували на роботу ВПО, зможуть оформити компенсацію за кожного нового співробітника за оновленими умовами
Йдеться про 8 000 грн щомісячних виплат від держави. Подати заяву про компенсацію можна на порталі Дія. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/2301
Пантелійчук СергійКомпенсація за невикористану відпустку при звільненні
Відповідно до постанови №100 з 12 вересня 2023 р.: «Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що предують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 р., проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році».
Починаючи з 12 вересня 2023 р. необхідно застосовувати зміни в розрахунку компенсації за невикористану відпустку.
Якщо право на відпустки, якими працівник не скористався, виникло до 31 грудня 2023 р., для розрахунку компенсації за ці відпустки треба брати виплати, нараховані працівникові у 2023 р. Нижче ми розглянемо нарахування компенсації на прикладі.
Якщо право на відпустки, якими працівник не скористався, виникло після 31 грудня 2023 р., для розрахунку компенсації за ці відпустки потрібно брати виплати за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому нараховується компенсація.
Тепер у 2024 р. замість однієї середньої зарплати для розрахунку компенсації за невикористану відпустку необхідно розраховувати дві середні зарплати: компенсація за відпустки, право на які виникло до 31.12.2023 р. і після 31.12.2023 р.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
Габрук ОленаВідпустки без збереження зарплати і відпускний стаж - 2024
В саму частину 1 ст. 9 Закону-про відпустки, яка визначає перелік періодів (не)роботи, що зараховують до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку, ніяких змін не вносилось. Але при визначенні тривалості щорічної відпустки слід враховувати нові норми частини 4 ст. 26 Закону про відпустки та частини 3 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 р. №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2136).
Як і раніше, не зараховувався до відпускного стажу період відпустки під час дії воєнного стану, коли працівник виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи (до 90 календарних днів). Таку відпустку надають за п. 4 ст.12 Закону №2136.
З 24 грудня 2023 р. не зараховують до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку, періоди відпустки без збереження зарплати:
-за згодою сторін через сімейні обставини (ч, 1 ст. 26 Закону про відпустки);
-через воєнний стан (ч. З ст. 12 Закону №2136);
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Різничук ОксанаЩодо виплати грошової та матеріальної допомоги
Оплату праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших державних органів (далі - робітники), визначено наказом Мінекономіки України від 23.03.2021 р. №609 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - наказ №609).
Відповідно до пп. 2.2. п. 2 наказу №609 керівники мають право в межах установленого фонду оплати праці та граничної чисельності працівників надавати матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у розмірі середньомісячного заробітку, крім матеріальної допомоги на поховання.
Отже, для робітників передбачено виплату однієї матеріальної допомоги (на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань тощо) на рік у розмірі середньомісячного заробітку.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Василенко О.Як без трудової книжки отримати дані про роботу
В особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ у розділі "Електронна трудова книжка" можна ознайомитись з інформацією щодо періодів роботи,відображених страхувальниками у складі звітності починаючи з 2000 р. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
У статті 122 КЗпП установлено, що при направленні працівників для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, передбачені законодавством.
Конкретні гарантії працівникам, які підвищують кваліфікацію, закріплено в постанові Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. №695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва», а саме:
-збереження середньої зарплати за час навчання;
-оплата вартості проїзду З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
.Чим відрізняються трудовий та цивільно-правовий договори
//Наше місто. - 2024. - №7. - С.8( 22.02.2024 )
Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи поса¬дою, а також вимагає дотримання пра¬вил внутрішнього трудового розпорядку.
З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця, наприклад, якщо хоче взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря протягом робочого дня - має отримати дозвіл керівника.
З іншого - працівник має низку соціальних і трудових гарантій
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
Стаття 6. Особливості встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку
1. Нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об'єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо).
(частина перша статті 6 у редакції
Закону України від 01.07.2022 р. N 2352-IX)
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18
.Прогул на роботі через повітряну тривогу
//Події тижня. - 2024. - №6. -С. 2( 15.02.2024 )
Перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути
поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо час відсутності
працівника на роботі збігається з повітряною тривогою та часом , коли він дістався роботи
Укриття під час повітряної тривоги для працівника може бути:
у приміщенні офісу (якщо так вирішив працівник),
в укритті або сховищі, створеному роботодавцем,
у спеціально визначеному укритті, перелік яких є на офіційних сайтах міських або селищних рад тощо.
Саме працівник вирішує, в якому укритті він перебуватиме під час повітряної тривоги в робочий час (в офісі або пройти до найближчого обладнаного укриття).
Тобто якщо працівник протягом одного дня відходив декілька разів з робочого місця до укриття, час його відсутності збігається з оголошеними тривогами, то це вимушений прогул з поважних причин;
Але у випадку коли працівник відсутній на роботі кілька днів, а потім заявляє, що він сидів в укритті вдома, а повітряні тривоги були двічі по 1,5 години, то це прогул
Перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо:
- час відсутності працівника на роботі збігається з повітряною тривогою + час для того, щоб дістатися (офіс-укриття-офіс). Це можна підтвердити інформацією з програм або додатків (https://alarmmap.online, https://map.ukrainealarm.com), офіційних відповідей військових адміністрацій або рад),
- працівник повідомив про причину відсутності керівника (за можливості),
- на підприємстві відсутнє спеціальне укриття, де може працювати працівник.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
Янушкевич Тетяна В Україні ввели нові правила надання відпусток під час воєнного стану
//Наше місто. - 2024. - №4. - С.4( 01.02.2024 )
– У новому законі зроблено акцент на колективний договір, – зазначає Тетяна Янушкевич. – Тобто, якщо раніше перенесення вихідних та робочих днів визначалося нормативно-правовими актами, то зараз воно регламентується також і умовами колективного договору. Такий договір може встановлювати також тривалість щорічних додаткових відпусток, умови та порядок їх надання.
Чиновниця зазначила, що у спрощеній формі трудовий договір – це наказ прийняття на роботу. При цьому важливо укласти між роботодавцем та трудовим колективом також колективний договір, який дозволяє покращити умови праці та відносини роботодавця з працівниками через підвищення соціального пакету для працівників у порівнянні із Кодексом законів про працю. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Якщо у трудовій книжці виявлено неправильне написання прізвища, виправити ці дані може роботодавець, у якого ви працюєте зараз.
Колишнє прізвище має бути закреслено однією рискою і поряд записане нове. При цьому на внутрішньому боці обкладинки обов’язково вказати інформацію про документ, на підставі якого виправлено запис (паспорт, свідоцтво про шлюб тощо), його реквізити: номер та дата видачі. Ця інформація має бути завірена підписом відповідальної особи та печаткою (за наявності).
Якщо ви наразі не працюєте, для виправлення запису можна звернутися на підприємство, де такий запис було зроблено.
Закон впорядковує порядок перенесення вихідних та робочих днів, запроваджує можливість встановлення у трудовому та/або колективному договорі тривалості, умов та порядку надання щорічних додаткових відпусток; передбачається виплата грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки до дня призову працівника на військову службу під час мобілізації.
Закон збільшує загальний максимальний термін надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами з 15 до 30 календарних днів на рік.
Роботодавцю надається право під час війни відмовити працівнику у будь-якому виді відпусток, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Співпраця з фрілансерами вигідна для підприємця. Не потрібно сплачувати додатковий податок, утримувати великий штат працівників. Проте пошук відповідального фрілансера — складне завдання. Ми розповімо, що потрібно зробити, щоб взаємодіяти з вільним працівником ефективно.
Створення коректного замовлення
Якщо ви хочете, щоб ваше замовлення було виконане так, як вам потрібно, то важливо приділити увагу розробці грамотної заявки. Для цього необхідно:
1. Вивчити ринок. Серед фрілансерів є новачки, середні спеціалісти, професіонали. Якщо проєкт не вимагає високої кваліфікації, не варто переплачувати PRO фрілансерам, можна звернутися до виконавця-початківця або співробітника середньої ланки. Наперед ознайомтеся з тарифами, З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
15 липня – День Української Державності (з 28 липня): коли вшановується пам'ять видатного державотворця святого рівноапостольного князя Київського Володимира Великого
1 жовтня – День захисників і захисниць України (з 14 жовтня): пов'язане з українськими військовими традиціями вшанування Дня Покрови Пресвятої Богородиці" . З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
Після початку воєнного стану був запроваджений мораторій на здійснення перевірок на підприємствах.
Проте, з червня 2023-го, з огляду на велику кількість скарг і зростаючий травматизм на робочих місцях, Мінекономіки ухвалило відповідний наказ, який повернув ці перевірки. На зараз інспектори Держпраці перевіряють підприємства лише в тих випадках, якщо працівник сам поскаржився на порушення своїх прав, за дорученням прем’єр-міністра України або коли на підприємстві стався нещасний випадок.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
1.Відтепер подати заяву для набуття, поновлення або припинення статусу безробітного можна через веб-портал чи мобільний застосунок. Або шляхом особистого звернення до найближчого центру зайнятості.
2.Статус може отримати член добровольчого формування територіальної громади, якщо він уклав контракт добровольця на безоплатній основі.
3.Для отримання статусу особі необхідно надавати військово-обліковий документ.
4.Днем подання заяви вважається дата їх реєстрації в центрі зайнятості. Рішення про призначення статусу або перереєстрації призначається в той же день.
Ухвалено закон "Про внесення змін до деяких
законодавчих актів України щодо захисту прав трудових мігрантів та боротьби з
шахрайством у працевлаштуванні за кордоном", що прибирає ліцензування
діяльності компаній-посередників y міжнародному працевлаштуванні та замінює її
на "повідомний принцип".
Окрім цього, він створює додаткові механізми
захисту українських пошукачів роботи: Ухвалено закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав трудових мігрантів та боротьби з шахрайством у працевлаштуванні за кордоном", що прибирає ліцензування діяльності компаній-посередників y міжнародному працевлаштуванні та замінює її на "повідомний принцип".
Окрім цього, він створює додаткові механізми захисту українських пошукачів роботи:
Досить часто роботодавці відмовляють у працевлаштуванні ВПО тому, що вони не звільнені з минулого місця роботи. Ситуація може виглядати так: працівник евакуювався з місцевості, яка була певний час окупована, або переїхав через безпосередню близькість ведення бойових дій та не зміг або не встиг документально правильно оформити звільнення з роботи. Під час звернення до потенційного роботодавця отримує відмову, тому що є факт того, що з минулого місця роботи не відбулось звільнення. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
Якщо нещасний випадок спричинив тяжкі наслідки для потерпілого, включно з можливою інвалідністю, його розслідує комісія підприємства.
Якщо ж роботодавець не може створити таку комісію та забезпечити розслідування нещасного випадку, це повинен зробити відповідний територіальний підрозділ Державної служби України з питань праці за місцем настання нещасного випадку або місцезнаходженням суб'єкта господарювання, працівником якого є потерпілий.
Розслідування групових випадків
У цьому разі є два варіанти розвитку подій:
1) якщо внаслідок нещасного випадку загинуло від двох до чотирьох осіб — його розслідує спеціальна комісія, створена територіальним органом Держпраці;
"Уряд передбачив у 2023 році на програму мікрогрантів "Власна Справа" 1,8 млрд грн. Це дасть можливість видати понад 7 тис.осіб мікрогрантів на початок і розвиток бізнесу. При цьому ми маємо хороші результати цієї програми за минулий рік – мікрогранти отримали 3300 підприємців", – сказала чиновниця.
За її словами, програма мікрогрантів є найпопулярнішою серед грантових програм проекту "єРобота", і 1 лютого стартувала перша в поточному році хвиля подачі заявок на цей мікрогрант.
"Цей припис призвів до поділу педагогічних працівників на дві категорії та створив умови для дискримінаційного підходу до однієї з них, а саме поставив у нерівне становище тих освітян, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію", – сказано у повідомленні.
КСУ визнав абзац третій частини другої статті 22 Закону України Про повну загальну середню освіту таким, що не відповідає Конституції України.
Станом на 22 червня ЮНЕСКО підтвердив пошкодження внаслідок збройної агресії росії 70 релігійних об’єктів в Україні, 12 музеїв, 30-ти історичних будівель, 18 будівель культури, 15 пам’ятників, 7Сприятливі для отримувачів гранту зміни полягатимуть у тому, що обов'язок створення робочих місць з послідуючим працевлаштуванням на них осіб на строк не менш як на 24 місяці має бути виконано впродовж 6 місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку, а не з моменту укладення договору мікрогранту робочих (зміни до п. 20 Порядку). З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
Люди, які залишились без роботи, зможуть долучитись до "Армії відновлення" країни.
При цьому держава оплатить їхню роботу на рівні мінімальної зарплати, яка з жовтня складає 6700 гривень. У Міністерстві економіки навели приблизний приклад можливих завдань та видів роботи:
•облаштування та укріплення блокпостів, вирубка дерев для формування окопів;
•заготівля дров для військових та населення;
•розбір завалів та відновлення житлових будинків, інших приміщень, пошкоджених у
•результаті бойових дій;
•укріплення дамб;
•розчищення автомобільних доріг від завалів;
•розвантаження гуманітарної допомоги;
•облаштування підвальних приміщень у багатоповерхових будинках, школах під укриття;
•ремонтно-відновлювальні роботи у приміщеннях соціальної сфери;
•надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, людям з інвалідністю, людям літнього віку.
Організаторами таких робіт буде військове командування спільно з обласними військовими адміністраціями. З учасниками укладатимуться строкові трудові договори відповідно до законод
Головач АнгелінаБезробіття під час війни. Усі нюанси та правила отримання фінансової допомоги від держави
//gorod.dp.ua/news/210629( 16.10.2022 )
Допомогу можуть отримати люди, котрі звільнилися або були звільнені через війну. Люди до 35 років, в яких немає страхового стажу, також мають право на допомогу з безробіття в мінімальному розмірі на 180 календарних днів.
•Якщо компанія призупинила роботу, але факту звільнення нема, допомогу отримати не можна.
•Якщо у вас відкритий ФОП, допомогу отримати не можна, бо ви самозайнята особа, а отже факту звільнення, на основі якого виплачується допомога, бути не може.
•Якщо вам більше 35 років і у вас немає страхового стажу, ви також не маєте права на оформлення допомоги по безробіттю.
Як оформити допомогу по безробіттю?
Оформити можна в застосунку на телефоні або на Порталі Дія
Осипьонок ЛіліяКого не мають права турбувати кредитори під час воєнного стану
//Юридична газета. - 13 вересня 2022( 13.09.2022 )
Головне, про що слід знати – ухваленим Законом передбачається заборона фінансовим установам на час воєнного стану та півроку після його закінчення взаємодіяти з власної ініціативи зі своїми клієнтами з числа військовослужбовців та турбувати їх родичів.
Закон поширюється на: військовослужбовців ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів спецпризначення; працівників Державної спеціальної служби транспорту; працівників Держслужби спеціального зв’язку, які проходять військову службу на території України; українців, які виконують військовий обов’язок за межами України. Окрім цього, зміни стосуються військовослужбовців, які отримали інвалідність, військовозобов’язаних та резервістів, членів добровольчих формувань територіальних громад, членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти, осіб, які перебувають у полоні.
Але ж не треба забувати, що кредиторам, колекторським компанія та іншим організаціям заборонено безпосередньо взаємодіяти із споживачем та його близькими особами з власної ініціативи тільки за умови, якщо військовослужбовець або його родичі належним чином повідомили компанію про їх належність до такої категорії. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Пресслужба Верховного СудуКЦС ВС: Введення контрактної форми трудового договору замість безстрокового є зміною істотних умов праці
//Юридична газета. - 12 вересня 2022( 12.09.2022 )
Якщо при розгляді трудового спору встановлено, що зміна істотних умов трудового договору проведена не у зв’язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, в установі, організації, то така зміна з урахуванням конкретних обставин може бути визнана судом неправомірною.
Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється згідно з п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.
Звільнення із цих підстав за своїм змістом не тотожне звільненню у зв’язку зі зміною організації виробництва праці, скороченням чисельності або штату працівників на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, оскільки передбачає продовження роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, але з новими умовами праці.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Стрільчук ВалеріяВідпустки для українців закінчились: скільки людей зможуть піти на відпочинок цьогоріч
//Gorod.dp.ua/news.( 20.06.2022 )
Чи можна брати відпочинок під час війни
Під час дії воєнного стану у відпустку йти можна. Але деяким працівникам можуть відмовити. Таке може статися у випадку, коли людина задіяна у роботах на об'єктах критичної інфраструктури. Водночас це правило не стосується відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною.
У Законі України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 № 2136-ІХ йдеться, що на час воєнного стану щорічна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарних дні. Якщо умовами трудового договору була передбачена більша кількість днів відпустки, то дія цих положень під час воєнного стану може бути припинена.
Відпустку без обмеження у часі можуть надавати без збереження зарплати на прохання працівника. Але роботодавець не має права просити людину йти у таку відпустку.
А якщо через воєнні дії підприємство не може функціонувати, то роботодавець повинен оформлювати простій. І в такому випадку, якщо він змусить працівників іти у відпустку без збереження заробітної плати, це вважатиметься порушенням трудових прав працівників.
Щоб отримати допомогу від фонду з-за кордону, необхідно звернутися до місцевого лікаря у країні, де ви перебуваєте, і отримати документальне підтвердження тимчасової непрацездатності. Фахівці Міністерства охорони здоров’я України спростили процедуру, тож лікар в Україні зможе створити для вас медичний висновок дистанційно, на підставі іноземної виписки чи довідки із зазначеним діагнозом. Після створення медвисновку е-лікарняний сформується автоматично для всіх працевлаштованих. Такий створений без особистого прийому лікарняний є підставою для отримання допомоги від Фонду соціального страхування України.
А в разі вагітності та пологів лікар, який вів чи продовжує вести вагітність жінки, зможе створити медвисновок на підставі власних попередніх медичних записів.
Для отримання допомоги роботодавець працівника, який перебуває за кордоном, має опрацювати е-лікарняний, сформувати за ним заяву-розрахунок і подати її до фонду на оплату. Саме від дати прийняття такої заяви залежить строк виплати допомоги. Стежити за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Скористатися послугою можуть українці, які були офіційно працевлаштовані, але втратили роботу через війну або не можуть продовжувати діяльність як ФОП через воєнний стан і зареєстровані на тимчасово захоплених територіях чи там, де ведуться активні бойові дії.Для того, щоб скористатися послугою у застосунку “Дія” слід обрати меню "Послуги" та пункт "Допомога по безробіттю". На порталі - обрати послугу з отримання статусу безробітного.
Далі слід підтвердити, що заявник дійсно втратив роботу та не є студентом денної форми навчання.
Після підтвердження даних - обрати місто та центр зайнятості, у якому людина хоче отримати статус.
За необхідності потрібно залишити свої паспортні та контактні дані, вибрати періодичність отримання виплат та картку єПідтримки, на яку буде нараховуватися допомога. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Під час воєнного стану не діють норми статті 73 Кодексу законів про працю України (ч.6 ст.6 Закону 2136). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
//Охорона праці. - 2022. - №3-4. - С.51-53( 01.06.2022 )
Важливо, щоб усі керівники підприємства, що опинилося в ситуації простою, керівники всіх струк-турних підрозділів подбали про кожного працівника, забезпечили їхнє виживання на період простою та повернення до роботи після налагодження виробництва.
Добре, коли відома дата закінчення простою. Тоді можна спланувати порядок перебування чи відпустки працівників на період простою. Гірше, коли це важко передбачити. У 90-х роках роботодавці, посилаючись на ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96, надавали працівникам безстрокові відпустки без збереження зарплати. Однак це суперечило ст. 21, 113, 141 КЗпП України в частині забезпечення роботодавцем умов праці, правильної організації та оплати часу простоїв, що сталися через незалежні від працівників причини. У цих випадках за ними повинен був зберігатися середній заробіток.
На сьогодні, за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя або здоров'я працівника або оточення та навколишнього природного середовища не з його вини, за працівником зберігається середній заробіток. Водночас доплата до рівня мінімальної зарплати в разі простою не здійснюється (роз'яснення Мінсоцполітики України щодо деяких питань оплати праці на виконання ЗУ від 06.12.2016 № 1774Л/ІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»),
Потрібно зазначити, що оплата праці працівників установ та організацій, які фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів КМУ у межах бюджетних асигнувань (ст. 98 КЗпП України, ст. 8, 13 ЗУ «Про оплату праці»), А також у разі простою підприємства (установи, організації) з незалежних від працівників причин, роботодавець може згідно з визначеним колдоговором порядком надавати відпустки без збе-реження або з частковим збереженням зарплати (ч. З ст. 84 КЗпП України).
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Красовська ІринаПростій під час війни: запровадження та оплата
Найчастіше під час воєнного стану причинами (підставами) для запровадження простою є:
•розташування підприємства на тимчасово окупованій території;
ф розташування підприємства в зоні бойових дій;
•руйнування підприємства повне або часткове внаслідок бойових
дій.
… Якщо на підприємстві працюють зовнішні сумісники, для них також може бути оголошено простій.
Якщо роботодавець оголошує простій для всього підприємства або для структурного підрозділу, в якому працює працівник, що евакуювався в інше місце, то цей режим роботи підприємства має поширюватися і на такого працівника. Але важливою є наявність контакту із працівником, оскільки роботодавець має повідомити йому про запровадження простою.
Якщо є зв'язок із працівником, що евакуювався (в інше місце на території нашої країни або за кордон), до його відома доводять, з якої дати та на який час (якщо його можна вирахувати або пов'язати з якоюсь подією) на підприємстві або в структурному підрозділі оголошено простій. Це дає кадровій службі підставу проставляти в табелі обліку робочого часу щодо такого працівника позначку, передбачену для часу простою, — «П» («23»).
Якщо із працівником зв'язок втрачено, роботодавець не має можливості ані дізнатись про те, де працівник перебуває, ані повідомити йому про запровадження простою. У такому разі до моменту контакту із працівником у табелі обліку використання робочого часу проставляють позначку «І» («ЗО») — інші причини неявок.
Ще одна можлива ситуація: бойові дії в населеному пункті не проводяться, підприємство працює, але працівник без попередження роботодавця евакуювався (в іншу місцевість на території України або за кордон) і при цьому своєї роботи не виконує. Для такого працівника не можна запровадити простій, оскільки він залишив робоче місце за власною ініціативою, а це не є підставою для запровадження простою.
Звільняти такого працівника за прогул без поважної причини також не варто, зважаючи на те, що в країні йде війна й люди залишають свої домівки у зв'язку з непередбачуваною небезпечною ситуацією, а це, однозначно, є поважною причиною. З таким працівником можна призупинити дію трудового договору (робоче місце зберігається, але зарплати не нараховують).
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Радченко ТамілаЗвільнення працівників під час воєнного стану
Якщо буквально тлумачити положення вищеперелічених нормативних актів, то будь-яке звільнення у період дії воєнного стану буде правомірним. У той же час ми вперше з часів незалежності нашої держави опинилися в обставинах, пов'язаних із воєнним станом. Тому, на думку автора, необхідно брати до уваги кожну ситуацію окремо, керуючись не тільки нормами законодавства, а й нормами людської моралі.
Не слід забувати, що процедура звільнення не скасована на період воєнного стану, тож у разі припинення трудових відносин необхідно дотримуватися законодавчих норм. У період дії воєнного часу не рекомендуємо звільняти працівників за прогул, адже багато людей виїжджали в надзвичайних умовах і були змушені залишити свої домівки через військову агресію РФ.
У разі звільнення за власним бажанням (частина перша ст. 38 КЗпП) та за згодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) необхідне волевиявлення працівника. Без нього звільнення в подальшому може бути визнане незаконним. Але як бути, якщо під час дії надзвичайної ситуації в більшості випадків кадровик фізично не може отримати письмову заяву? Звертаємо увагу, що в КЗпП немає жодного слова про те, що заява має бути написана від руки та передана безпосередньо в руки кадровику. Але так вже склалося та випливає із судової практики, що волевиявлення працівника має бути підтверджено власноручно написаною заявою. На думку автора, в сучасних умовах диджиталізації, коли є електронна пошта, різні месенджери, та особливо в умовах воєнного стану своє волевиявлення працівник може підтвердити і в інший спосіб: наприклад, написати від руки заяву, сфотографувати її та надіслати в месенджер. Якщо кадровик перебуває на робочому місці й поруч є особи (працівники підприємства), які можуть підтвердити надходження заяви, це можна зафіксувати шляхом складення акта й зберігати його як доказ, що працівник особисто виявив бажання звільнитися. Такі дії можуть убезпечити підприємство від небажаних судових спорів після перемоги у військовій агресії РФ. Звертаємо увагу, що так допускається діяти лише на період воєнного стану до врегулювання цієї процедури на законодавчому рівні.
Важливо: якщо написання працівником заяви про звільнення за власним бажанням зумовлене неможливістю продовжувати роботу, роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Оскільки перелік поважних причин для припинення трудових відносин містить формулювання «з інших поважних причин», воєнний стан можна вважати такою причиною.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Кочеров МихайлоПризупинення дії трудового договору в умовах війни: новели закону
Призупинення дії трудового договору визначено в Законі як тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Наведене формулювання, на наш погляд, є доволі невдалим.
Почати можна з того, що відповідно до ст. 21 КЗпП за трудовим договором обов’язок роботодавця полягає не у забезпеченні працівника роботою, а у дотриманні сукупності обов’язків – виплати працівникові заробітної плати та забезпеченні умов праці, необхідних для виконання роботи. Безперечно, що поняття забезпечення умовами праці набагато ширше, ніж забезпечення роботою. До того ж обов’язки роботодавця не обмежуються тільки тими, що наведені у ст. 21 Кодексу. КЗпП містить цілий комплекс інших обов’язків, які як прямо передбачені в главах Кодексу, так і кореспондуються з правами працівника.
Разом із тим виконання роботи теж не є єдиним обов’язком працівника. Існують ще інші технологічні, нормативні тощо обов’язки. Наприклад, трудовим обов’язком працівника може бути зобов’язання із збереження комерційної таємниці. І такий обов’язок однозначно не є роботою, що являє собою фактичні дії з виконання завдань у межах спеціальності та кваліфікації.
Тому законодавцю треба визначитися, чи є призупинення дії трудового договору лише сукупністю «забезпечення роботою – виконання роботи», чи йдеться про призупинення трудового договору як зобов’язання, яке включає призупинення всіх обов’язків сторін такого зобов’язання.
Якщо цього не зробити, то ризик виникнення трудових спорів залишиться, особливо стосовно фінансових питань. Якщо ми звернемося до ч. 3 ст. 13 Закону, в якій зазначено, що «відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України», то зможемо зробити висновок, що на державу-агресора покладений обов’язок тільки із відшкодування наведених платежів за період воєнного стану на час призупинення. А щодо інших фінансових обов’язків роботодавця, які виникли до початку воєнного стану, або обов’язку працівника із відшкодування матеріальної шкоди Закон не містить відповідних приписів, а отже, нам треба керуватися КЗпП та іншими чинними законодавчими актами.
Зараз практика ділового обороту свідчить, що, підписуючи правочини про призупинення трудового договору, роботодавці вважають, що у період припинення вони не мають жодного обов’язку, який був покладений на них трудовим законодавством. Але, як нами було наведено вище, це доволі спірна позиція.
З повним текстом можна ознайомитись на сайті газети:
Стрильчук ВалерияЗарплаты в Украине ожидает резкий обвал: кто сможет зарабатывать больше
//gorod.dp.ua( 10.05.2022 )
По словам аналитика, пока мы не можем оценить степень разрушения городов, инфраструктуры и, главное, человеческие потери. Также мы не знаем, когда закончится война. Когда все это прояснится, мы сможем оценить спрос на рабочую силу.
Только после войны также станет ясно, сколько людей останется за границей, а сколько вернется в Украину. От этого будет зависеть ситуация на рынке труда: будет он более свободным с небольшой конкуренцией или наоборот. Все эти факторы повлияют на зарплаты тех, кто работает, физически присутствуя на рабочем месте.
"Те украинцы, которые работали маркетологами, представители IT-сектора, переводчики, дизайнеры, HR-специалисты, кто может работать удаленно, будут активно конкурировать с западными специалистами, работая на внешний рынок. Работа для украинцев будет, однако, по нашему мнению, в Украине заработные платы расти не будут. Предприятия, которые функционируют внутри страны и ориентированы на украинский рынок, не смогут давать высокий доход среднестатистическому работнику, как и ранее. Предприятия внешние, которые дают работу нашим гражданам, не смогут повышать заработные платы в силу высокой инфляции во всем мире", – рассказал Болтян.
Кто со своей специальностью заработает больше
Если раньше эксперты говорили, что зарабатывать будут строители, то Болтян говорит, что строительные и ремонтные специальности не будут пользоваться популярностью, так как в послевоенное время денег у людей будет немного и тратить на ремонты и обновления они элементарно не смогут.
На основные потребности заработать смогут те, кто создает и продает базовые товары и услуги для каждого человека. Ориентиры для работы – магазины, кафе, сфера услуг, красоты.
за особами, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період або з числа резервістів на особливий період, зберігається право:
• на захист від незаконного звільнення або переміщення по службі;
• на безоплатну перепідготовку і дострокове звільнення у визначених випадках, на матеріальну допомогу при звільненні, одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний рік служби у визначених випадках;
• на службовий час нормальної тривалості (крім військових навчань, походів, бойових стрільб, бойового чергування, несення служби в добовому наряді тощо);
• на час відпочинку;
• на відпустки з оплатою вартості проїзду до місця відпустки і назад у визначеному порядку. Під час воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше 2 діб в один кінець. При цьому право надання військовослужбовцям у періоди мобілізації та воєнного стану інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею 6-річного віку, а також відпусток у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється;
• на оплату праці, зокрема на грошове забезпечення та його індексацію; З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Ситуація 1: чи може власник у період мобілізації директора підприємства виконувати його обов'язки?
Так, може, оскільки відповідно до частини другої ст. 65 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-ІУ (далі — ГКУ) власник може реалізувати свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи згідно зі статутом чи іншими установчими документами.
Отже, ГКУ надає власнику підприємства право здійснювати управління ним у разі, якщо це передбачено статутом чи іншими установчими документами. При цьому окремого наказу видавати не потрібно.
Ситуація 2: чи можна покласти тимчасове виконання обов'яз¬ків директора на іншу особу в разі відсутності заступника директора
Покласти тимчасове виконання обов'язків директора можна на іншого працівника підприємства в порядку тимчасового заступництва. Порядок оформлення та оплати тимчасового заступництва регламентується роз'ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 р. № 30/39. Згідно з цим Роз'ясненням, якщо посадовою інструкцією працівника не передбачено, що він має тимчасово виконувати функції директора, але відповідно до наказу працівник призначений тимчасовим виконувачем обов'язків директора, йому виплачується різниця в окладах. Крім того, якщо виконання обов'язків директора не передбачене посадовою інструкцією працівника, слід отримати згоду останнього на тимчасове виконання повноважень директора.
Необхідно звернути увагу, що в такому випадку, крім наказу про призначення особи, яка виконуватиме обов'язки директора, потрібно видати довіреність для представлення інтересів підприємства у правовідносинах з третіми особами. Тому що без довіреності від імені підприємства може діяти лише особа, яка зазначена в ЄДР як підписант.
Ситуація 3: чи можна для виконання функцій директора прийняти на роботу нового працівника?
Так, за строковим трудовим договором на посаду директора можна прийняти нового працівника. У наказі про прийняття на роботу та трудовому договорі слід вказати, що працівник приймається «на період відсутності директора у зв'язку з його мобілізацією», щоб після демобілізації директора можна було звільнити особу, яка його замінює, на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП. У такому випадку до початку роботи особи необхідно подати до територіального органу ДПС повідомлення про прийняття працівника на роботу згідно з постановою КМУ від 17.06.2015 р. № 413.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Кучерак ДмитроТрудові відносини та оплата праці в умовах воєнного стану
Відповідно до спеціальної ст. 10 Закону № 2136 заробітна плата має виплачуватися на умовах, визначених трудовим договором. Тобто Закон № 2136 не позбавляє працівників доплат, надбавок, премій та інших гарантій в оплаті праці. Однак інші норми Закону № 2136 розширюють права роботодавців, що може вплинути на розмір заробітної плати працівників та її отримання.
Закон № 2136 не позбавляє працівників доплат, надбавок, премій та інших гарантій в оплаті праці.
Наприклад, частина четверта ст. 10 Закону № 2136 визначає, що в разі неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії виплата зарплати може бути відтермінована до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність. Але це не означає, що не слід нараховувати зарплату, якщо робота виконується. Далі розглянемо ще одну статтю, яка справді дозволяє не нараховувати зарплату.
А в частині другій ст. 10 Закону № 2136 фактично закріплено норму щодо застосування форсмажорних обставин. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення строків виплати зарплати, якщо доведе, що це сталося через воєнні дії чи інші обставини непереборної сили.
Стаття 3 Закону № 2136 встановлює дві важливі норми. Перша визначає, що на період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за винятком переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо вона не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.
Ця ж ст. З Закону № 2136 містить ще одну дуже важливу норму. На період дії воєнного стану норми частини третьої ст. 32 КЗпП про двомісячний строк попередження працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються. А це надає право роботодавцю зменшувати розмір зарплати на свій розсуд. Звичайно, попередити працівників про зміну істотних умов праці потрібно. Але якщо раніше на роздуми давалося два місяці, то тепер рішення слід прийняти відразу: або погоджуєшся, або будеш звільненим за п. 6 ст. 36 КЗпП «у зв'язку з відмовою від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці». При цьому працівник має право на отримання вихідної допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП). (Правда, ст. 103 КЗпП не призупинена і про заменшення зарплати слід попереджати за два місяці й надалі).
Відповідно до ст. 6 Закону № 2136 збільшена нормальна тривалість робочого часу. Встановлено, що в період воєнного стану вона не може перевищувати 60 годин на тиждень, а для працівників, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, — 50 годин на тиждень. Тож у роботодавця є право залишити і 40-годинний робочий тиждень, як у мирний час. Якщо ж він хоче збільшити тривалість тижневого робочого часу, це призведе до збільшення тривалості робочого дня. Наприклад, за 60-годинного робочого тижня і 5-денного робочого тижня вона може становити 12 год. І надурочною буде робота тільки понад 12 год., яка й має оплачуватися в подвійному розмірі. Скасування дії на час воєнного стану ст. 71,72 і 73 КЗпП унеможливлює підвищену оплату роботи в ці дні чи отримання іншого дня відпочинку.
Стаття 7 Закону № 2136 визначає особливості залучення до роботи в нічний час (з 22.00 до 06.00) і не передбачає скорочення роботи на одну годину (хоч і без цього не було однозначного рішення, як таке скорочення реалізувати практично). А от особливі умови оплати праці не встановлено. Тому чинними залишаються умови, визначені в колдого-ворах, і мінімальна державна гарантія — не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП).
Стаття 11 Закону № 2136 дає роботодавцю право за його власною ініціативою на час воєнного стану призупиняти дію окремих положень колективного договору. Це можуть бути і положення, що стосуються оплати праці. Це, на думку автора, також слід розцінювати як зміну іс¬тотних умов праці без дотримання строку двомісячного попередження. Але потребує згоди працівника, і в разі відмови тягне за собою звільнення за п. 6 ст. 36 КЗпП з виплатою вихідної допомоги.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Стрильчук ВалерияПолучить статус безработного теперь легче: как это сделать и какие суммы выплат
//gorod.dp.ua( 28.04.2022 )
Как теперь получить статус безработного
Такие изменения будут действовать во время военного положения и еще 180 дней после его отмены. В течение этого периода будут действовать упрощенные условия получения соответствующего статуса.
В частности, оформить статус и получать пособие можно, не посещая центр занятости. Подать заявку на получение статуса безработного и назначения выплат можно онлайн через "Дію". Для этого нужно сделать следующие шаги:
авторизироваться в кабинете гражданина на diia.gov.ua с помощью электронной подписи;
заполнить заявку;
подать ее онлайн в удобный вам центр занятости;
ввести номер социального счета и выбрать периодичность получения выплат (если нет социального счета, пропустить этот этап. Но в течение 10 рабочих дней после назначения выплат откройте социальный счет и отправьте его реквизиты на электронную почту центру занятости, где подали заявление);
скачать необходимые документы;
проверить данные и подписать их электронной подписью.
Получить статус безработного могут и внутренне перемещенные лица, не имеющие документов. Основанием оформления и расчета суммы выплат по безработице в этом случае есть информация из реестров и баз данных органов исполнительной власти. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/203937
Догадіна ОльгаТрудові відносини в умовах воєнного стану за новим законом: навігатор для кадровика
Відносини між працівником і роботодавцем під час війни регулюють норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Він встановлює нові правила прийняття, звільнення, надання відпусток тощо. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Іванченко ІринаЗвільнення по вайберу. Як обмінюватися кадровими документами в умовах воєнного стану
Якщо у працівника є електронний цифровий підпис, він підписує ЕЦП будь-яку заяву і надсилає її роботодавцю. Роботодавець, у свою чергу, надсилає працівнику наказ, підписаний за допомогою ЕЦП. Таку процедуру обміну документами застосовуємо в мирний час відповідно до частини 3 статті 29 КЗпП. У воєнний час процедура також правомірна, утім, ЕЦП нині мають поодинокі працівники здебільшого офісних професій. Для тих, у кого ЕЦП немає, є інший варіант — спрощений обмін документами через засоби електронного зв’язку.
На допомогу — алгоритм обміну, за яким оформите відпустку, переведення, звільнення чи іншу кадрову процедуру. Алгоритм ґрунтується на тому, що в період дії воєнного стану порядок організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у районах активних бойових дій роботодавець може визначити самостійно. Єдина умова — забезпечити достовірний облік роботи, яку виконує працівник, та облік витрат на оплату праці (ст. 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136).
Як методичний посібник використаємо Порядок фіксації доведення інформації або документів до відома державного службовця шляхом використання засобів телекомунікаційного зв’язку, що затвердив КМУ постановою від 11.12.2019 № 1042 (далі — Порядок № 1042). Оскільки роботодавець сам визначає, як вести кадрове діловодство, можемо спиратися на порядок, який вже апробували служби персоналу держорганів.
Працівник надсилає заяву доступними засобами зв’язку
Працівник просить про відпустку, звільнення чи іншу кадрову дію. З’ясуйте, які засоби зв’язку він має: електронну пошту, вайбер, телеграм тощо. Якщо є можливість, зафіксуйте ці відомості в картці П-2. Це кореспондує з пунктом 2 Порядку № 1042: З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також стаття відкрита для передплатників і в гостьовому доступі за посиланням:
Ініціатором призупинення дії трудового договору може бути як роботодавець, так і працівник. Це випливає із ст. 13 Закону № 2136. Адже у працівника також можуть бути причини, які унеможливлюють виконання роботи: наприклад, активні бойові дії на території, де розташоване його робоче місце, евакуація або виїзд за межі України тощо.
ЯК ОФОРМИТИ ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ
1. Повідомити один одного (за можливості) про призупинення дії трудового договору: ф якщо ініціатором є працівник, він має написати заяву або надіслати роботодавцю повідомлення на електронну пошту чи месенджер; ф якщо ініціатором є роботодавець, то він має видати наказ.
2. Видати наказ про призупинення діїтрудового договору, в якому вказати: підставу (заява працівника) або причини неможливості надання роботи (активні бойові дії, зупинення виробництва, пошкодження майна, відсутність замовлень тощо); строк призупинення та умови поновлення дії трудового договору (період призупинення); умови оплати: із збереженням зарплати або без виплати зарплати; умови відшкодування зарплати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору.
3. Ознайомити працівника з наказом (за можливості), надіславши його працівнику всіма можливими засобами (поштою, електронною поштою, повідомити телефоном або надіслати повідомлення на месенджер) або під підпис.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Дровніна ОленаЩодо застосування норм законодавства про працю в умовах воєнного стану
На підставі частини 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон) призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Таким чином, у зв'язку з призупиненням дії трудового договору працівник звільняється від обов'язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов'язку забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи. Ініціатором призупинення трудового договору можуть бути як роботодавець, так і працівник.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Клименко ОлександрОформлення відносин з волонтерами
Права та обов'язки волонтерів і організацій, що залучають волонтерів, слід враховувати в разі укладення договорів про провадження волонтерської діяльності (додаток), згідно з яким:
•одна сторона (волонтер) зобов'язується за завданням другої сторони (організації, що залучає до своєї діяльності волонтерів) особисто безоплатно надавати волонтерську допомогу її отри-мувачам протягом установленого в договорі строку;
•організація зобов'язується забезпечити волонтеру можливості для здійснення волонтерської діяльності.
Такий договір також має містити: ф опис волонтерської діяльності (завдання);
•період провадження волонтерської діяльності;
•права та обов'язки сторін;
•відповідальність за заподіяння збитків;
•умови розірвання договору.
Крім того, у договорі має визначатися порядок відшкодовування волонтеру витрат, пов'язаних із виконанням договору. Також цей документ має укладатися в письмовій формs
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18 а також на сайті видання:
.Підвищення зарплати, яке було встановлене постановою Кабінету Міністрів, стосується медпрацівників усіх державних та комунальних закладів охорони здоров'я.
//Праця та зарплата. - 2022.- №4. - С.6( 26.01.2022 )
Дана постанова поширюється абсолютно на всіх працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я. Медзаклади, які фінансуються за єдиною тарифною сіткою, зобов’язані дотримуватись даної постанови. Нині вони отримали право робити доплати до встановленого рівня зарплати більші, ніж передбачені єдиною тарифною сіткою", - йдеться у роз'ясненні.
В МОЗ наголосили, що базову заробітну плату не менше ніж 20 000 гривень встановлено для лікарів (крім лікарів-інтернів), професіоналів з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров'я. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
//Казна України. - 2022. - №1. - С.32-33( 01.01.2022 )
Наразі медичним установам забороняється видавати лікарняні листи в паперовій формі з того моменту, коли в медустанові з'являється технічна можливість формувати листи непрацездатності в електронній формі, тобто з моменту, коли медична інформа-ційна система, до якої підключено установу, успішно пройшла тестування відповідного функціоналу.
Для того, щоб лікар мав змогу виписати висновок про непрацездатність, працівник повинен прийти на огляд до лікаря. Лікар створює електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність в електронному реєстрі листів непрацездатності (далі - реєстр) та завіряє його кваліфікованим електронним підписом. Про такі дії лікаря пацієнт отримає відповідне повідомлення. Звідти за кілька секунд виписаний лікарем висновок потрапляє до реєстру Пенсійного фонду України (далі - ПФУ). Саме тут і формується електронний листок непрацездатності, тобто документ, який слугує для нарахування соціальних виплат. Про формування такого документа працівник, якому виписано е-лікарняний, також отримає відповідне повідомлення на телефон, але вже від ПФУ.
При цьому дати відкриття та закриття листка непрацездатності будуть відповідати датам початку та закінчення періоду дії медичного висновку, на підставі якого він сформований.
Сформований е-лікарняний у день створення (відкриття) стає доступним для перегляду в кабінеті страхувальника та застрахованої особи на вебпорта лі електронних послуг ПФУ.
Однак до дати закінчення періоду дії (закриття) листка непрацездатності він не може передаватися до страхувальника як підстава для нарахування виплат за державним соціальним страхуванням
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Гришанова НадіяЯк діяти працівнику, якщо йому відкрили е-лікарняний: роз’яснення Фонду соцстраху
Одразу після створення медичного висновку потрібно повідомити про це роботодавця. Це можна зробити будь-яким зручним способом, наприклад, телефоном. Якщо працівник має ЕЦП, він зможе переглянути свій е-лікарняний в особистому кабінеті застрахованої особи на сайті Пенсійного фонду. Але зазвичай у цьому немає потреби — всю необхідну інформацію щодо е-лікарняного роботодавець бачить у власному кабінеті страхувальника. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
1. Зазнала змін ст. 175 Кримінального кодексу України щодо відповідальності за невиплату заробітної плати, пенсії, стипендії чи інших установлених законом виплат. Порівняно з попередньою редакцією статті кримінальна відповідальність посилена — тепер розмір штрафу за такий злочин буде складати від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Новим є й те, що штраф буде застосований за кожного працівника, у якого є заборгованість по зарплаті. Крім того, зі статті виключена умова, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до моменту притягнення до неї погасить заборгованість по заробітній платі, пенсії чи стипендії. Вважаємо, що посилення кримінальної відповідальності має позитивно вплинути на динаміку погашення заборгованості по заробітній платі.
2. Внесені зміни щодо строків виплати заробітної плати, надана можливість виплачувати її за період відпустки не лише до початку відпустки, а й у інший строк, про який домовляться сторони, наприклад, у період відпустки.
3. Виключені положення про індексацію заробітної плати у зв’язку з її затримкою. Очевидно, що індексація не була дієвим інструментом захисту права працівників та своєчасну виплату заробітної плати та вносила складність в її нарахування.
4. Дуже цікавими є ще два запропоновані нововведення. По-перше, пропонується встановити пеню за затримку виплати заробітної плати. Якщо така затримка складає більше 15 календарних днів, по закінченню місяця, за який здійснюється виплата, роботодавець зобов’язаний сплатити працівникові пеню в розмірах та на умовах, визначених трудовим або колективним договором, але не менше облікової ставки Національного банку України у розрахунку на рік за кожен день затримки, та виплатити всю суму заборгованості з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочки. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/zahist-pracivnikiv-ponovomu-.html
Штронда ЛюдмилаЩодо звільнення працівника з роботи через запізнення
У зв'язку з вищезазначеним, якщо працівник, зокрема, був відсутній на робочому місці впродовж ЗО хвилин, до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення У вигляді догани.
При повторній відсутності працівника на робочому місці протягом ЗО хвилин його може бути звільнено на підставі п. З ч. 1 ст. 40 КЗпП.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Станом на сьогодні, внесення даних на сайт Пенсійного фонду України здійснюється шляхом прикліплення скан-копій паперової трудової книжки.
Отже, громадянин має підготувати копії наступних документів.
– Трудової книжки, сканувати необхідно лише заповнені сторінки з розділів «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», а також вкладиші оригіналу трудової книжки. Варто зазначити, що порожні сторінки трудової книги сканувати не потрібно;
– Окремої згоди на обробку даних від працівника. Цей документ треба підготувати, якщо дані вносить роботодавець. Станом на сьогодні його подають у довільній формі роботодавцю та сканують. Ці копії документів працівник направляє самостійно або робить це безпосередньо роботодавець.
У разі якщо працівник, все ж таки, бажає подати самостійно документи на сайт Пенсійного фонду України, то спершу необхідно отримати відповідний електронний цифровий підпис (ЕПЦ). ЕПЦ можна зберегти на будь-якому носії (комп’ютер, флешка, мобільний телефон). Отримати електронний підпис громадяни України можуть безкоштовно у КНЕДП ІДД Державної податкової служби або у відділені обслуговуючого його банку.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Після оформлення лікуючим лікарем електронного медичного висновку (автоматично відбувається відкриття е-лікарняного), працівник має повідомити про це свого роботодавця будь-яким зручним обом способом, наприклад, по телефону. З цього моменту і пацієнт, і роботодавець матимуть інформацію щодо відкритого е-лікарняного в особистих кабінетах на сайті Пенсійного фонду. Після закриття е-лікарняного, він стає підставою для призначення матеріального забезпечення й оформлення роботодавцем заяви-розрахунку (в разі допомоги по вагітності та пологах – одразу після відкриття), уточнюють у відомстві.
Окрім того, вказується, що дата отримання коштів від Фонду за е-лікарняними, як і за паперовими, залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку за відповідним лікарняним до ФССУ.
Водночас повідомляється, що зміни торкнуться оформлення роботодавцем заяви-розрахунку за е-лікарняними працівників. Оскільки е-лікарняні не мають серії та видаються за оновленими кодами причин тимчасової непрацездатності, заяви-розрахунки за ними подаються роботодавцями окремо від заяв-розрахунків, сформованих за паперовими лікарняними листками, зазначають у відомстві. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності; за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності, гарантії та компенсації, передбачені для працівника, а також обов`язки роботодавця, залишаються за його межами. Окрім того, виконавець, який працює за цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча й може бути з ними ознайомлений, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик, виконавець не зараховується до штату установи (організації), не вноситься запис до трудової книжки та не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу на певну посаду. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Поняття часткового безробіття важливе у зв'язку з тим, що воно дає право працівникам, а у випад- ку карантину і фізичним особам-підприємцям отримувати допомогу по частковому безробіттю. Механізм надання такої допомоги передбачає перерахування відповідним територіальним центром зайнятості (за місцем реєстрації платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, далі — ЄСВ) коштів роботодавцю, який за рахунок цих коштів здійснює виплату допомоги своїм працівникам. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Куса ЛюдмилаПро що роботодавець не має права питати на співбесіді
У ст. 25 КЗпП України встановлено заборону вимагати у осіб (кандидатів), які влаштовуються на роботу, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачене законодавством.
Законопроектом №1148 від 29.08.2019 р. (далі — законопроект) запропоновано розширити цей перелік, додавши заборону вимагати від осіб, які приймаються на роботу, будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов'язані з особою та членами її сім'ї. Єдиний виняток — окремо передбачені законами випадки, коли розглядається кандидат на посаду, пов'язану з виконанням функцій держави чи органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Наприклад, такі особи зобов'язані подавати декларації, в яких зазначати все майно, яке є у них та найближчих членів сім'ї. Проте 11.12.2019 р. цей законопроект було відправлено на доопрацювання задля конкретизації переліку відомостей, які забороняється вимагати при працевлаштуванні, адже формулювання у законопроекті занадто загальні й не відповідають вимогам правової визначеності при формулюванні правових норм.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Наразі під час розгляду справ, що стосуються таких випадків, суди дотримуються позиції, що продовження щорічної відпустки у разі тимчасової непрацездатності працівника, що настала під час відпустки, відбувається автоматично, тобто без відповідної заяви працівника. Відсутність заяви про продовження відпустки не може скасувати законодавчо встановлений обов'язок роботодавця продовжити відпустку на дні тимчасової непрацездатності.
Однак звертаю увагу також на те, що за відсутності у роботодавця можливості продовжити відпустку він може скористатися своїм правом та відкликати працівника з відпустки, якщо для цього є законодавчо встановлені підстави (постанова Великої Палати Верховного Суду від 13.10.2020 р. у справі № 712/9213/18). Нова правова позиція ВП ВС у цьому питанні значно розширила права найманого працівника задля збереження балансу інтересів сторін трудових правовідносин, що є необхідним у побудові демократичного суспільства.
Таким чином, відсутність заяви про продовження відпустки не може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення за прогул без поважних причин у тому випадку, якщо найманий працівник попередить роботодавця про хворобу, яка припала на час відпустки, та надасть належним чином оформлений листок непрацездатності. А якщо працівник захоче перенести невідгуляну частину відпустки на інший час, він має написати відповідну заяву й узгодити це з роботодавцем, а роботодавець має видати про це відповідний наказ та ознайомити з ним працівника. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
На підставі такого звернення посадові особи Держпраці мають здійснити позаплановий захід контролю за дотриманням законодавства про працю. У разі підтвердження обставин, викладених у скарзі працівника, інспектор Держпраці надасть роботодавцю припис про усунення виявлених порушень у встановлений у приписі строк. Про виконання припису в повному обсязі роботодавець має повідомити Держпраці до закінчення встановленого строку, інакше інспектор завітає знову.
Слід нагадати, що за порушення строків виплати заробітної плати чи її виплату не в повному обсязі для роботодавців передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність. Так, ст. 41 КУпАП передбачає за таке та інші порушення вимог законодавства про працю відповідальність у вигляді штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо роботодавець допустить таке протиправне діяння повторно протягом року, або таке правопорушення буде зачіпати права неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, розмір штрафу вже буде складати від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі встановлення безпідставної невиплати заробітної плати працівникам більш як за місяць, що вчинена роботодавцем умисно, настає вже кримінальна відповідальності за ст. 175 КК України. Покарання за такі дії передбачають сплату штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Ті самі дії роботодавця, вчинені внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, будуть покарані штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Роботодавець може бути звільнений від кримінальної відповідальності за умови, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності ним буде здійснено виплату заробітної плати.
Звернення до суду
У разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці, відповідно до ст. 233 КЗпП України, працівник також має право звернутись до суду з вимогою про стягнення належної йому заробітної плати. Таке звернення може бути реалізоване шляхом подачі заяви про видачу судового наказу в порядку ст. 161 ЦПК України або позову.
Судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку. Водночас Законом України «Про оплату праці» (ст. 34) передбачене право працівника на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
При дистанційній роботі працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями 50 і 51 КЗпП України, 40 годин на тиждень.
Порядок і строки забезпечення працівників, які виконують роботу дистанційно, необхідними для виконання ними своїх обов’язків обладнанням, програмно-технічними засобами, засобами захисту інформації та іншими засобами, порядок і строки подання такими працівниками звітів про виконану роботу, розмір, порядок і строки виплати працівникам компенсації за використання належних їм або орендованих ними обладнання, програмно-технічних засобів, засобів захисту інформації та інших засобів, порядок відшкодування інших пов’язаних з виконанням дистанційної роботи витрат визначаються трудовим договором про дистанційну роботу.
Частиною 3 статті 32 КЗпП України встановлено, що у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших —— працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Кабинет министров Украины принял постановление «О внесении изменений в Порядок регистрации, перерегистрации безработных и ведения учета лиц, ищущих работу».
Изменениями определено, что на период действия карантина статус безработного предоставляется с первого дня после представления тем, кто ищет работу, соответствующего заявления. Также выплаты пособия по безработице назначаются с первого дня регистрации.
В прошлом году нами совместно с Минцифрой введена онлайн-регистрация в службе занятости. Теперь это можно сделать на портале государственных услуг «Дія». Эта услуга доступна владельцам электронной цифровой подписи (так подписывают документы и анкеты те, кто подали заявление для регистрации). Ответ от центра занятости поступает на электронную почту гражданина или через смс-сообщение.
Кроме того, Постановлением правления Фонда общеобязательного государственного социального страхования Украины на случай безработицы на период действия карантина минимальный размер пособия по безработице без учета страхового стажа увеличен с 650 до 1000 гривен.
— Влияет ли на размер пособия по безработице статья, по которой освободили человека? К примеру, в трудовой книжке отмечается — уволены по сокращению штата. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
... на период карантина и в течение 30 календарных дней после его окончания минимальный размер пособия был увеличен до 1000 грн. Данное положение регулируется постановлением «О минимальном размере пособия по безработице на период карантина» правления Фонда общеобязательного государственного социального страхования Украины на случай безработицы. Это постановление координируется с постановлением Кабинета министров Украины «О предотвращении распространения на территории Украины острой респираторной болезни COVID-19, вызванной коронавирусом SARS-CoV-2» № 211 от 11 марта 2020 года, в котором установлен минимальный размер помощи по безработице для лиц, указанных в части второй статьи 22 Закона Украины «Об общеобязательном государственном социальном страховании на случай безработицы». З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Цим законом Верховна Рада впроваджує поділ дистанційної зайнятості на віддалену роботу, коли співробітник може працювати з будь-якої точки світу, і надомну роботу, коли робочі обов’язки співробітник виконує вдома або в іншому заздалегідь зазначеному приміщенні. При надомній роботі робоче місце фахівця — фіксоване й не може переноситися без узгодження з начальством. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Переговори з мітингувальниками металургійного комбінату «АрселорМіттал Кривий Ріг», які вимагають підвищення оплати праці майже на третину, зайшли у глухий кут. Напередодні, після проведення мітингу, представники профспілок, що об’єднують працівників комбінату, зустрілися з генеральним директором компанії Мауро Лонгобардо та іншими керівниками промислового гіганта. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
— Действительно, вопросы о разделении понятий «дистанционная работа» и «работа надомников» на повестке дня. На первый взгляд, эти понятия практически тождественны, так как относятся к регулированию гибкого режима рабочего времени или гибкого графика работы.
Гибкий режим рабочего времени — это особая форма организации труда, при которой устанавливается режим работы с саморегулированием времени начала, окончания и продолжительности рабочего времени в течение рабочего дня, но в пределах нормирования рабочего времени (статьи 50 и 51 Кодекса законов о труде Украины, далее — КзоТ). Обычно это сорокачасовая рабочая неделя. В части 1 статьи 60 КЗоТ регламентируется, что наемный работник эту функцию осуществляет сам на определенный срок или бессрочно, в момент принятия на работу или позже.
Закон содержит нюансы, по которым различают дистанционную и надомную работы. Стоит обратить внимание на то, что во время дистанционной работы обязательно используются информационно-коммуникационные технологии (компьютеры, ноутбуки, смартфоны и т. д.) для корпоративного обеспечения организации труда (статья 60−2 КЗоТ). Следующим нюансом является то, что дистанционная работа выполняется за пределами рабочих помещений либо территории работодателя. Иными словами, работник сам определяет место работы, но и сам же несет ответственность за обеспечение безопасных и безвредных условий труда. В отличие от организации надомной работы, которая, как правило, осуществляется по месту проживания (статья 60−1 КЗоТ).
— Может ли сотрудник, работающий дистанционно, также периодически работать в офисе?
— Да, может на договорной основе и по согласованию между сторонами трудовых отношений. Выполнение дистанционной работы работником может сочетаться с выполнением работником работы на рабочем месте непосредственно на территории работодателя. Порядок такого сочетания устанавливаются трудовым договором о дистанционной работе и регламентирован. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukrainenews.fakty.ua/368642-chem-otlichaetsya-distancionnaya-rabota-ot-nadomnoj-novyj-zakon
Якіменко ЗінаїдаНА КУРОРТ ЧЕРЕЗ СУД
//Охорона праці. - 2020. - №11. - С.52-54( 01.02.2021 )
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/1702/20 було визнано протиправною відмову Фонду щодо взяття громадянина А. на облік для одержання путівки на санаторно-курортне лікування. Чоловік отримав інвалідність у результаті виробничої травми. Згодом за його заявою йому було встановлено інвалідність унаслідок загального захворювання. Суд зобов’язав управління взяти А. на облік для одержання путівки на санаторно-курортне лікування. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Якименко ЗінаїдаСтрайк чи стихійний протест
//Охорона праці. - 2020. - №11. - С.38-41( 01.02.2021 )
Мирного врегулювання конфлікту не відбулось. З інформації на сайті КЗРК відоио, що 15 жовтня було укладено "Угоду про примірення..." З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
...частина працівників ПАТ «Кривбасзалізруд- ком» уже тривалий час залишається під землею, оскільки спроби досягти компромісу шляхом переговорів місцева вла¬да відкинула. Підприємство почало підготовку до тривалого простою, а його адміністрація заявила, що готова продовжи¬ти переговори з протестувальниками винятково тоді, коли всі вони піднімуться на поверхню. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Шевченко АннаДистанційна робота на карантині буде за новими правилами
//Голос України. - 2020. - №167. - С.3( 12.09.2020 )
Законопроектом № 4051 пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю (КЗпП) та Закону «Про охорону праці», запровадивши два самостійні види роботи — дистанційну та надомну. КЗпП пропонують доповнити новими статтями — 60-1 КЗпП (надомна робота) та 60-2 (дистанційна робота). Також працівник матиме можливість поєднувати виконання роботи на своєму звичайному робочому місці з дистанційною. Роботодавець при укладенні трудового договору про дистанційну або надомну роботу матиме право дізнатися про місце проживання або інше місце, де працюватиме співробітник. А представники роботодавця (за участю профспілок, а в деяких випадках — і представників санітарного та пожежного нагляду) зможуть навіть завітати в гості до працівника для обстеження його житлово-побутових умов. Окрім цього, робоче місце вдома повинно відповідати нормам безпеки. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://www.golos.com.ua/article/335700
Капніус ВікторіяЕйджизм - дискримінація особи в трудовій сфері за віком
Вимогами ст. 43 Конституції України зазначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:http://chp.com.ua/all-news/item/64335-diskriminatsiya-osobi-v-trudovij-sferi-za-vikom-ejdzhizm
Гелетко НаталіяОплата роботи та компенсація втрати заробітку
//Голос України. - 2020. - №75-75. - С.7( 30.04.2020 )
Отже, на час загрози поширення епідемії умова про дистанційну (надомну) роботу та гнучкий режим робочого часу може встановлюватися у наказі (розпорядженні) роботодавця без обов’язкового укладення у письмовій формі трудового договору про дистанційну (надомну) роботу. На період встановленого урядом карантину або впровадження заходів боротьби з коронавірусом. Так унормували поняття дистанційної роботи та надали роботодавцям право направляти працювати вдома під час карантину, при цьому згода працівника на це не потрібна, а оформлення здійснюється наказом без спеціальних змін до трудового договору.
Дистанційна (надомна) робота — це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.
При дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку. Водночас загальна тривалість робочого часу не може перевищувати встановлених трудовим законодавством норм та не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
При цьому, якщо працівник і роботодавець письмово не домовилися про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені чинним трудовим договором. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://www.golos.com.ua/article/330499
Абрамов ВладКарантин у законі: як захистити себе від свавілля роботодавця?
Юристи, з якими довелося поспілкуватися, відзначають, що ніякої спеціальної «карантинної» відпустки для батьків у законодавстві, на жаль, не передбачено. «Трудове законодавство не передбачає звільнення від виконання обов'язків у зв'язку з необхідністю доглядати за дітьми через зупинку навчального процесу. І якщо таке право не передбачено в рішенні Кабінету Міністрів про встановлення карантину, то згідно з п. 3-І ст. 25 Закону України «Про відпустки» працівник буде змушений врегульовувати питання з роботодавцем. Він має право вимагати надання йому відпустки без збереження заробітної плати по догляду за дитиною віком до 14 років на період карантину», — говорить-црадник ЮФ« Ілляшев та Партнери» Валерія Гудій. Безумовно, батьки можуть використовувати для цього й належну їм планову відпустку, «евакуювати» дітей до бабусь і дідусів, або приводити малюків на роботу (а потім посилено займатися уроками на вихідних).
Оптимісти вважають, що впораються: «Школа — не камера зберігання для дитини». Втім, ситуація з поширенням вірусу така, що деякі компанії змушені призупинити свою роботу. Як наслідок, їх співробітники виявляються у вимушеній відпустці на невизначений період
Кодекс законів про працю України гарантує права дітей у трудових відносинах. По досягненню 14 років діти можуть реалізовувати свій трудового потенціал. Нормативно-правові акти України містять вимоги щодо додержання умов Конвенції. Так, чинним законодавством не допускається без згоди батьків, або осіб, що їх замінюють, прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти... З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького.
Крисанова ОленаУмови реалізації дітьми свого права на працю
Кодекс законів про працю України гарантує права дітей у трудових відносинах. По досягненню 14 років діти можуть реалізовувати свій трудового потенціал. Нормативно-правові акти України містять вимоги щодо додержання умов Конвенції. Так, чинним законодавством не допускається без згоди батьків, або осіб, що їх замінюють, прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти... З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького.
Кожушко СветланаДолаты за сверхурочные работы могут уменьшиться в пять раз
Так в чем же заключаются новации? А в том, что в законопроекте отсутствует понятие видов зарплаты: фиксированной, почасовой, сдельной и так далее (!). В соответствии с нормами законопроекта № 2708, работодателю предлагается «самостоятельно определять нормы труда и формировать системы оплаты труда с соблюдением принципа дифференциации оплаты труда в зависимости от сложности, профессионального и квалификационного уровня, условий, объема выполняемой работы, степени ответственности, профессионально-деловых качеств работника, результатов его труда и хозяйственной деятельности работодателя» (часть 2 статья 67 проекта).
При всем при этом, согласно Заключительным положениям (п. 2 часть 3 Глава X), предписывается «со дня вступления в силу настоящего Закона признать утратившим силу Закон Украины «Об оплате труда». Можно лишь предположить, к каким последствиям это приведет…
— В каких формах может выплачиваться зарплата и какие новшества предлагаются?
— Формы оплаты труда регулируются действующим трудовым законодательством. Так, статья 33 Закона Украины «Об оплате труда» четко регламентирует денежный эквивалент вознаграждения за труд и все доплаты — «заработная плата работников предприятий на территории Украины выплачивается в денежных знаках, имеющих законное обращение на территории Украины. Выплата заработной платы в форме долговых обязательств и расписок или в любой другой форме запрещается». А также заработная плата может выплачиваться банковскими чеками.
Следует отметить, что в единичных случаях выплата вознаграждения может осуществляться в натуральной форме, но не более 30% от общей суммы, и то, если это предусмотрено коллективным договором. Но эта норма — своего рода рудимент. Как новацию законопроекта № 2708 представляют введение денежной формы выплаты заработной платы (статья 73 проекта). Между тем приведенное выше свидетельствует об обратном.
Еще один правовой аспект — это то, что теперь в трудовом договоре размер заработной оплаты может определяться в денежной единице Украины с указанием эквивалента суммы в иностранной валюте. Какое количество граждан воспользуется этим правом, покажет время.
«Доплаты за сверхурочные работы по сравнению с указанными в действующем законодательстве могут уменьшиться в пять раз!»
— Как будет регулироваться зарплата сотрудника, каким документом?
— Из норм проекта Закона «О труде» № 2708 не представляется возможным понять, каким документом будет регулироваться заработная плата работника. Только согласно статье 70 «Информирование работников о размерах оплаты труда» регламентируется, что при каждой выплате зарплаты работодатель должен сообщать работнику такие данные за период, за который осуществляется оплата труда:
Сенчихин Владимир«Большой брат» будет следить за нами круглосуточно
//2000. - №03—04(938). -С. b5( 30.01.2020 )
Украинские СМИ, сообщившие, что речь идет всего лишь о замене бумажных трудовых книжек электронными, либо невнимательно ознакомились с законопроектом, либо сознательно вводят население страны в заблуждение. ...Вот какие сведения будут отображаться в ПЭУК. Ее номер, ФИО, дата рождения и пол, уникальный номер записи в Едином государственном демографическом реестре, номер и название документа, из которого взяты сведения в учетную карточку; гражданство; оцифрованный образец подписи лица и его фото. Кроме того, в карточку внесут документы, удостоверяющие личность, сведения об образовании и месте жительства; номер телефона и адрес электронной почты, а также данные о смерти (если она наступила) или о признании без вести пропавшим. Но это только первая часть ПЭУК. Во второй будут отражены страховой стаж, зарплата (доход, денежное обеспечение), размер уплаченного единого взноса и другие данные, необходимые для исчисления и назначения страховых выплат по отдельным видам общеобязательного государственного социального страхования. Также в ПЭУК будут внесены регистрационный номер учетной карточки плательщика налогов, сумма уплаченного единого взноса за соответствующий месяц; профессиональное название работы; должность с указанием структурного подразделения. А еще сведения о трудовой деятельности (о приеме на работу, присвоении, изменении, лишении разряда, ранга, класса, звания, категории, прохождении стажировки, переводе на другую работу на основании увольнения); информация об основном месте работы; данные об особых условиях труда, полной или неполной занятости; о количестве отработанных застрахованным лицом календарных дней (часов) за соответствующий месяц, в т. ч. в особых условиях труда, дающих право на льготы; о сумме выплат (дохода), с которой уплачены страховые взносы за соответствующий месяц; о сумме назначенной пенсии, а также информация о страховых случаях. Еще в ПЭУК будут вносить информацию о принадлежности к ветеранам войны или к ликвидаторам аварии на ЧАЭС, сведения о группе инвалидности и ее причине, о родителях (усыновителях, опекунах, попечителях), а также о датах выезда за пределы Украины и возвращения на родину. Однако на этом перечень не заканчивается. В учетную карточку также внесут информацию о судимости за совершение преступления и о лишении права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью; о подтверждении приобретенного лицом на стороне стажа работы, а также другую информацию, необходимую для исчисления и назначения выплат по отдельным видам общеобязательного государственного социального страхования. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Статтею 216 Кодексу законів про працю України та статтею 15 Закону України «Про відпу¬стки» встановлені гарантії що¬до надання працівникам, які успішно навчаються без відри¬ву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною форма¬ми навчання, додаткових оп¬лачуваних відпусток:
1)на період настановних за¬нять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на І та II курсах у вищих на¬вчальних закладах:
І та II рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 10 календарних днів;
III та IV рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів;
незалежно від рівня акреди¬тації з заочною формою на¬вчання - 30 календарних днів.
2)на період настановних за¬нять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на III і наступних курсах у ви¬щих навчальних закладах:
І та II рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 20 календарних днів;
III та IV рівнів акредитації з вечірньою формою навчання - 30 календарних днів;
незалежно від рівня акреди¬тації з заочною формою на¬вчання - 40 календарних днів.
3)на період складання дер¬жавних іспитів у вищих на¬вчальних закладах незалежно від рівня акредитації - ЗО ка-лендарних днів;
4)на період підготовки та за¬хисту дипломного проекту (ро¬боти) студентам, які навчають¬ся у вищих навчальних закла-дах з вечірньою та заочною формами навчання першого та другого рівнів акредитації, - два місяці, а у вищих навчаль¬них закладах третього і чет¬вертого рівнів акредитації - чотири місяці.
Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів надається один раз на рік додаткова оплачувана відпустка з розрахунку 10 ка¬лендарних днів на кожний іспит.
Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно викону¬ють індивідуальний план підго-товки, надається додаткова оп¬лачувана відпустка тривалістю
ЗО календарних днів та за їх бажанням протягом чотирьох років навчання - один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50 % середньої заробітної плати працівника.
Для працівників, які навча¬ються у вищих навчальних за¬кладах з вечірньою та заоч¬ною формами навчання, де на-вчальний процес має свої особ¬ливості, законодавством може встановлюватися інша три¬валість відпусток у зв'язку з на-вчанням.
Звертаємо увагу на те, що зазначені відпустки надаються впродовж навчального року і лише тим працівникам, які успішно навчаються в зазначе¬них навчальних закладах без відриву від виробництва.
Враховуючи наведені вище законодавчі норми тривалість додаткової оплачуваної відпу¬стки диференціюється за таки¬ми критеріями:
форма навчання (вечірня, заочна);
рівень акредитації навчаль¬ного закладу;
курс, на якому працівник на¬вчається.
Закон України «Про вищу освіту» в редакції від 1.07.2014 № 1556—VII вже не містить поділу закладів вищої освіти за рівнем акредитації. Разом з тим, в пункті 12 розділу XV «Прикінцеві та перехідні поло¬ження» цього Закону зазначено, що до приведення нормативно- правових актів з питань оплати праці, пенсійного та стипендіаль¬ного забезпечення у відповідність із вимогами цього Закону умови оплати праці, пенсійного забезпечення педа¬гогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, сти¬пендіального забезпечення осіб, які навчаються, зберігаються:
для університетів, академій, інститутів - на рівні закладів вищої освіти III - IV рівнів акре¬дитації;
для коледжів (включаючи ко¬леджі як структурні підрозділи університетів, академій, інсти¬тутів) - на рівні закладів вищої освіти І - II рівнів акредитації;
У частині другій статті 15 За¬кону України «Про відпустку» визначено, що працівники, які здобувають другу (наступну, тобто третю також) вищу освіту в навчальних закладах після- дипломної освіти та вищих на¬вчальних закладах, які мають у своєму складі підрозділи лісля- дипломної освіти, мають право на додаткову оплачувану відпустку тієї ж тривалості, що и працівники, які навчаються на третьому і наступному курсах вищих навчальних закладів відповідних рівнів акредитації.
Стаття 202 КЗпП України зо¬бов'язує власника створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням працівни¬кам, які навчаються без відри¬ву на виробництві.
Власник зобов'язаний нада¬вати працівникові відпустку са¬ме в той час, який визначений вищим навчальним закладом. Ненадання відпустки в цей час не може бути обґрунтовано ви¬робничою необхідністю для підприємства.
У листі від 2.01.2013 № 2/13/116-13 Міністерство соціальної політики України роз'яснює, що для отримання додаткової сплачуваної відпу¬стки у зв'язку з навчанням працівнику-студентуне¬
обхідно надати роботодавцю довідку-виклик навчального закладу на сесію
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Кузовой Ю.Норми тривалості робочого часу на 2020 рік |
Під час розрахунку норми тривалості робочого часу безпосередньо на підприємстві слід керуватися нижчезазначеним.
Відповідно до статті 50 Кодексу законів про працю України (КЗпП) нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Відповідно до частини першої статті 51 КЗпП скорочена тривалість робочого часу встановлюється:
1) для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) — 24 години на тиждень. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/pro-rozrahunok-normi-trivalosti-robochogo-2020/
Рябоконь СергійПільги й компенсації за роботу в шкідливих умовах
- Чи мають право на додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці працівники, зайняті у виробництві свинцю і лігатури? Чи є нині чинною постанова Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 25.10.74 р. N 298/П-22?
- У якому порядку надаються додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці? Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, час, коли працівник хворів?
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Хоромська Тетяна Право на пенсію за віком на пільгових умовах
- Чи має право електрослюсар з ремонту електроустаткування електростанцій на пенсію за віком на пільгових умовах?
- Чи мають право на пенсію за віком на пільгових умовах рентгенолаборанти, якщо вони зайняті на роботах і в умовах, передбачених розділом XIX «Охорона здоров’я» Списку №1, як і молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів)?
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
.Якщо працівник не хоче використати щорічну відпустку в повному обсязі
Якщо працівник відмовляється використати надане йому Конституцією України та Законом України «Про відпустки» право на відпочинок (щорічну відпустку), то роботодавець, оскільки рішення про надання чи ненадання відпустки належить тільки до його компетенції, має право в межах, установлених графіком відпусток, без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки . Згідно зі ст. 139 КЗпП працівники зобов’язані своєчасно і точно виконувати розпорядження (накази) роботодавця. За їх невиконання працівник може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності. Водночас, згідно зі ст. 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції № 455 для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд. За хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування (п. 3.3 Інструкції № 455). Якщо в сім’ї хворіють двоє або більше дітей одночасно, то для догляду за ними видається один листок непрацездатності. У разі виникнення захворювання у дітей в різний час листок непрацездатності видається в кожному конкретному випадку окремо (п. 3.5 Інструкції № 455). Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, якщо вона потребує стаціонарного лікування, виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час перебування в стаціонарі разом з хворою дитиною. Після виписки дитини із стаціонару в гострому періоді захворювання листок непрацездатності видається або продовжується до одужання дитини, але в межах установленого терміну з урахуванням днів листка непрацездатності, що був виданий для догляду за дитиною до стаціонарного лікування (п. 3.8 Інструкції № 455).
Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділи «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення» при заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень). Якщо працівник до влаштування на це підприємство вже працював, то при заповненні дубліката трудової книжки в розділ «Відомості про роботу» у графу 3 спочатку вноситься запис про загальний стаж його роботи до влаштування на це підприємство, який підтверджується документами. Загальний стаж роботи записується сумарно, тобто зазначається загальна кількість років, місяців, днів роботи без уточнення, на якому підприємстві, в які періоди часу і на яких посадах працював у минулому власник трудової книжки.
Дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, до щорічних відпусток не включаються. Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена, зокрема, у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку. У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 Закону України «Про відпустки» (частина 4 статті 80 Кодексу законів про працю України та частина 4 статті 11 Закону України «Про відпустки»). Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка. Отже, якщо під час перебування в щорічній відпустці працівник захворів і в нього є документальне підтвердження – листок непрацездатності, невикористані дні такої відпустки повинні бути йому надані або шляхом продовження відпустки, або шляхом перенесення залишку відпустки на інший період, але тільки в межах 12 місяців після закінчення робочого року, за який надана така відпустка.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Графік відпусток, складається у довільній формі, так як законодавчо не встановлена така форма.
Стаття 12 Закону "Про відпустки" передбачає право поділу щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості на прохання працівника. Однак, поділити вказану відпустку можна за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. При цьому ця частина відпустки не обов'язково повинна бути першою її частиною.
Згідно зі ст. 8 Конвенції Міжнародної організації праці №132 «Про оплачувані відпустки», ратифікованої Україною Законом від 29.05.2001 року №2481-III, розбивка щорічної оплачуваної відпустки на частини може бути дозволена компетентним органом або іншим відповідним органом у кожній країні. Якщо інше не передбачено в угоді, яка стосується роботодавця і зацікавленої особи, що працює за наймом, і за умови, що тривалість роботи такої особи дає їй право на це, одна із таких частин відпустки складається принаймні з двох безперервних робочих тижнів (лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13).
Отже, основна безперервна частина відпустки тривалістю не менше 14 календарних днів є однією з частин щорічної відпустки, яку може бути надано працівнику на його прохання. При цьому ця частина відпустки не обов’язково повинна бути першою, другою чи іншою її частиною.
Тобто, цією нормою передбачено можливість поділу щорічної відпустки на частини, а не обов'язок роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник.
Так, як остаточне рішення щодо надання працівникові відпустки приймає роботодавець, з метою недопущення втрат робочого часу, беручи до уваги виробничі обставини, він може й не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник. Також може запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки або не поділити її взагалі. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:http://dspif.gov.ua/news/3212-podl-schorchnoyi-vdpustki-na-chastini.html
.Не завжди відмова від виконання роботи є порушенням трудової дисципліни
Не є порушенням трудової дисципліни відмова працівника від виконання роботи, якщо:
– така робота не передбачена трудовим договором — роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП України);
– виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища — за таких обставин працівник має право відмовитися від дорученої йому роботи (ст. 153 КЗпП України);
– таку роботу відповідно до законодавства роботодавець не вправі вимагати від певних категорій працівників — наприклад, заборонено залучати до робіт у нічний час та надурочних робіт вагітних, жінок, які мають дітей до трьох років, неповнолітніх працівників (ст. 55, ст. 63 КЗпП України) тощо.
При притягненні працівника до дисциплінарної відповідальності роботодавцю слід враховувати, що такий захід стягнення як звільнення не може бути застосовано за будь-який дисциплінарний проступок працівника — це можливо тільки за умови наявності встановлених у ст. 40 та ст. 41 КЗпП України підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, що пов’язані з дисциплінарною відповідальністю працівника. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:https://protocol.ua/ru/ne_zavgdi_vidmova_vid_vikonannya_roboti_e_porushennyam_trudovoi_distsiplini/
Петренко ПавлоЯк отримати допомогу після втрати роботи?
Громадянам у випадку втрати заробітної плати (грошового забезпечення) або інших доходів унаслідок втрати роботи через незалежні від них обставини. На допомогу з безробіття може претендувати застрахована (офіційно працевлаштована) особа.
Реєстрація безробітних проводиться центром зайнятості за особистою заявою особи і призначається з восьмого дня після реєстрації.
Перелік документів, потрібних для реєстрації, можна переглянути на офіційному сайті Державної служби зайнятості.
Як визначається розмір допомоги з безробіття?
Розмір допомоги з безробіття визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) і залежно від страхового стажу: * до 2 років — 50 відсотків; * від 2 до 6 років — 55 відсотків; * від 6 до 10 років — 60 відсотків; * понад 10 років — 70 відсотків. Мінімальний розмір допомоги з безробіття становить 1440 грн. Залежно від тривалості безробіття, визначена допомога з безробіття становить: * перші 90 календарних днів — 100 відсотків; * протягом наступних 90 календарних днів — 80 відсотків; * у подальшому — 70 відсотків. Люди, які мають страховий стаж менший за шість місяців або були звільнені з попереднього місця роботи за некомпетентність, мають право на допомогу в розмірі 544 грн. Допомога з безробіття не може перевищувати чотириразовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 липня — 1841 гривня).
Який строк надання допомоги з безробіття?
Загальна тривалість виплати допомоги з безробіття не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. А для молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах чи звільнилася зі строкової військової служби — 180 календарних днів. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) — не може перевищувати 720 календарних днів.
Чи можуть відмовити в допомозі з безробіття? Чи можна оскаржити відмову?Підставами для відмови в наданні статусу безробітного є: 1) відсутність на дату звернення до центру зайнятості необхідних документів; 2) встановлення факту зайнятості особи; 3) письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи; 4) неповернення особою коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, що припинена на підставі, зокрема: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг); припинення професійного навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин. У разі прийняття центром зайнятості рішення про відмову в наданні статусу безробітного особа може оскаржити та повторно подати заяву про надання зазначеного статусу не раніше, ніж через сім календарних днів.
Якщо у вас залишились питання, звертайтесь до єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за тел.: 0 800 213 103.З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://umoloda.kiev.ua/number/3329/188/124416/
— Згідно з частиною 3 статті 64 Господарського кодексу України, підприємство, установа, організація, тобто роботодавець, має право самостійно визначати організаційну структуру, а також встановлювати чисельність працівників і штатний розпис. Отже, за певних обставин роботодавець може (а інколи змушений) змінювати чисельність або штат працівників скороченням.
Процедура звільнення працівника в разі скорочення має відбуватися на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП, відповідно до якого скорочення чисельності або штату працівників — одна з підстав для розірвання трудового договору. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/zapitajte-u-yurista-19042018/
Купира ЗінаїдаЗакон попереджає: працюй тверезий!
Охорона праці. - 2018. - №4. - С.12-15( 01.04.2018 )
За появу в стані сп'яніння роботодавець може звільнити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП), при цьому систематичної появи на роботі в такому стані для звільнення працівника законом не передбачено. Уже за одне таке порушення трудової дисципліни можна звільняти. Звільнення за вказаною підставою є правом роботодавця, а не його обов'язком. А от відсторонити від роботи працівника в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння роботодавець зобов'язаний. Хоч і тут можлива дискусія.
Питання відсторонення від роботи працівників урегульовано ст. 46 КЗпП України. Таке відсторонення допускається в разі:
•появи на роботі в нетверезому стані;
•у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
•відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної безпеки;
•в інших випадках, передбачених законодавством.
- Згідно з цією статтею, відсторонити працівника у зазначених випадках - не обов'язок, а право роботодавця, що видно із формулювання «відсторонення допускається», однак із цим неможливо погодитись, адже невідсторонення може призвести до негативних наслідків для життя і здоров'я працівника.
У період відсторонення працівника тимчасово не допускають до роботи. Заробітна плата за час відсторонення може як зберігатися, так і не зберігатися. Якщо працівник доведе незаконність відсторонення, час відсторонення має бути оплачений.
Щоб у разі звернення працівника до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування наказу про відсторонення від роботи наказ не було скасовано, роботодавець повинен правильно оформити відсторонення. До суду найчастіше звертаються, якщо працівника звільняють з роботи. Розглянемо кожну з підстав для відсторонення від роботи.
НЕТВЕРЕЗИЙ СТАН
Поява на роботі в нетверезому стані - це формулювання включає випадки, коли працівник прийшов на роботу у нетверезому стані на початку зміни чи вживав алкогольні напої протягом робочого дня або під час пере-рви. В окремих нормативних актах зазначено, що не можна допускати до роботи працівника в стані алкогольного сп'яніння. Зокрема, ст. 45 Закону України «Про дорожній рух» визначено обов'язок водіїв проходити передрейсові та післярейсові медичні огляди.
Важливо своєчасно виявити, що нетверезий працівник виконує роботу. На кожному підприємстві діють правила внутрішнього трудового розпорядку, згідно з якими заборонено з'являтися на роботі в стані алкогольного сп'яніння та вживати алкогольні напої під час роботи.
Порядок оформлення відсторонення від роботи:
1.Безпосередній керівник підрозділу/ відділу зобов'язаний доповісти керівнику в письмовій формі про те, що працівник перебуває у нетверезому стані. Саме керівник повинен буде вирішити подальшу долю працівника: звільнити чи відсторонити.
2.До доповідної записки треба додати акт про появу працівника на роботі в нетверезому стані, де обов'язково зазначити зовнішні ознаки сп'яніння, та пояснювальну записку працівника про причини появи на роботі в такому стані.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Ні, не може. Згідно з пунктом 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43, сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або на іншому підприємстві, в установі, організації чи у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом. Для роботи за сумісництвом згоди власника або уповноваженого ним органу за місцем основної роботи не потрібно. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Необгрунтована відмова особі передпенсійного віку у працевлаштуванні буде розцінена як серйозне порушення. Для того, щоб оскаржити в суді відмову про працевлаштування, потрібно вимагати від роботодавця письмову відмову з обгрунтуванням її причини. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Ткаченко АртемТрудові спори (судова практика 2016-2017 рр.)
Відсутність строку позовної давності для стягнення заборгованості із заробітної плати ВСУ у постанові від 26.10.2016 р. у справі №6-1395цс16 вкотре підтвердив принцип трудового права, запроваджений ще за радянських часів: якщо ти працював у штаті підприємства, то за твою працю підприємство повинно розрахуватися за будь-яких обставин, тобто кожна праця має бути оплачена. А отже, немає значення, коли працівник звернеться до суду з позовом про стягнення невиплаченої заробітної плати. Строк позовної давності законодавством не передбачений. Ст. 233 КЗпП України передбачено строки звернення до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за вирішенням трудових спорів. Так, у ч. 1 зазначеної статті вказано, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в 3-місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Водночас у ч. 2 цієї статті зазначено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Проаналізувавши зміст ч. 2 ст. 233 КЗпП України, ВСУ дійшов висновку про те, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці, звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору та відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат, не обмежується будь-яким строком. Недопустимість подвійного стягнення з роботодавця середнього заробітку Якщо працівника звільняють за прогул, а роботодавець не здійснює з ним повний розрахунок у момент звільнення та не повертає трудову книжку, відбувається порушення трудових прав працівника. Так, відповідно до ст. 117 КЗпП України та ст. 235 КЗпП України, за кожне із зазначених правопорушень передбачена відповідальність у вигляді виплати середнього заробітку за весь час тривання порушення. Проте ВСУ, розглядаючи справу, дійшов висновку, що подвійне стягнення судом середнього заробітку є неправильним та не співмірним з правами робітника, який продовжує працювати та отримує одну зарплату. Водночас ВСУ наголошує, що роботодавець не звільняється від відповідальності у вигляді нарахування середнього заробітку і після винесення рішення суду, якщо його не буде виконувати. Така правова позиція ВСУ була висловлена у постанові від 18.01.2017 р. у справі №6-2912цс16. Так, ВСУ у своїй постанові зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 117 КЗпП України, у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у ст. 116 цього Кодексу, за умови відсутності спору про їхній розмір, підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку. Згідно з ч. 1 ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться у день звільнення. Отже, аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що передбачений ч. 1 ст. 117 КЗпП України обов’язок роботодавця щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні настає за умови невиплати з його вини належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у ст. 116 КЗпП України. За таких умов визначальними є такі юридично значущі обставини як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку. Отже, не проведення розрахунку з працівником у зазначені строки з вини власника або уповноваженого ним органу є підставою для відповідальності, передбаченої ст. 117 Кодексу, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки до дня фактичного розрахунку. Після ухвалення судового рішення про стягнення заборгованості із заробітної плати роботодавець не звільняється від відповідальності, передбаченої ст. 117 КЗпП України, а саме виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, тобто за весь період невиплати власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум. Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 235 КЗпП України, у разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Однак не можна погодитися з тим, що за порушення трудових прав працівника при одному звільненні можливе одночасне застосування стягнення середнього заробітку як за ст. 117 КЗпП України, так і за ст. 235 КЗпП України, тобто подвійне стягнення середнього заробітку, оскільки це буде не співмірно з правами робітника, який продовжує працювати та отримує одну заробітну плату. У положеннях ст. 117, 235 КЗпП України йдеться про відповідальність роботодавця у вигляді стягнення середнього заробітку за час одного й того ж прогулу працівника задля компенсації йому втрат від неотримання зарплати чи неможливості працевлаштування. Отже, з огляду на те, що більш тривале порушення трудових прав працівника викликане невидачею трудової книжки, колегія суддів Судової палати у цивільних справах ВСУ вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин положення ст. 235 КЗпП України. Відсутність письмового пояснення працівника не є підставою для скасування дисциплінарного стягнення Майже завжди у подібних ситуаціях під час розгляду трудових спорів ВСУ захищав права працівника, однак постановою від 19.10.2016 р. у справі №6-2801цс15 суд спрощує порядок звільнення найманого працівника, якою фактично нівелює таку гарантію трудового права щодо прав працівника як відібрання пояснення від працівника у випадку притягнення його до дисциплінарної відповідальності. Порядок правовідносин між роботодавцем та працівником передбачає право працівника у випадку ініціювання дисциплінарного провадження (тобто ще до наказу) пояснити мотиви та підстави своїх дій, які можуть назвати дисциплінарним проступком. Лише після врахування таких пояснень роботодавець приймає остаточне рішення. Відтепер, на думку ВСУ, це не обов’язково, якщо у справі є інші докази. Як правило, працівники не пишуть пояснення, а потім всіляко зловживають цим правом у суді. Проте обов’язок роботодавця – запропонувати працівнику надати такі пояснення, а у разі відмови – скласти акт з понятими «про відмову у наданні пояснень». Така процедура передбачена трудовим законодавством та є однією з гарантій від безпідставного притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності... З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті у блозі автора: http://blog.liga.net/user/atkachenko/article/27622.aspx
Ч ас відпочинку – це встановлений трудовим законодавством час, протягом якого працівники вільні від виконання трудових обов’язків і який вони можуть використовувати на власний розсуд.
Основними видами відпочинку є: перерви протягом робочого дня; щоденний відпочинок (перерви між робочими днями); щотижневі дні відпочинку; святкові й неробочі дні; відпустки.
Відповідно до трудового законодавства працівникові протягом робочого дня може надаватися перерва для відпочинку й харчування тривалістю не більше 2 годин, яка не включається в робочий час.
Вона має надаватися, як правило, через 4 години після початку робіт. Час початку й закінчення перерви встановлюється статутом, колективним договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку. Працівники можуть використовувати час перерви на свій розсуд.
На тих роботах, де за умовами виробництва перерву встановити не можна, працівникові має бути надано можливість приймання їжі протягом робочого часу. Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлюються власником або уповноваженим ним органом за погодженням із профспілковим органом підприємства, установи, організації.
На практиці перерва для відпочинку і харчування встановлюється, як правило, тривалістю від 30 хвилин до 1 години залежно від конкретних умов для цього та графіків змінної роботи, що діють на підприємстві.
Напередодні святкових, неробочих і вихідних днів за погодженням власника або уповноваженого ним органу з профспілковим органом роботи тривалістю більше ніж 6 годин можуть виконуватися без перерви для відпочинку і харчування.
Для деяких категорій працівників, крім цього, встановлюються перерви, що мають спеціальне призначення та включаються в робочий час із відповідною їх оплатою.
До них належать перерви для: годування дитини; обігріву і відпочинку; працівників із шкідливими умовами праці тощо.
Перерви в роботі для обігріву і відпочинку надаються, як правило, співробітникам, які працюють на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам і деяким іншим категоріям працівників. Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний обладнати помешкання для обігріву й відпочинку працівників. Перерви для обігріву застосовуються залежно від температури повітря й сили вітру на місці роботи. Порядок надання перерв для обігріву і відпочинку регламентується колективним договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Перерви, пов’язані зі шкідливими умовами праці, встановлюються правилами з техніки безпеки і виробничої санітарії. Такі перерви надаються на роботах у каналізаційних мережах, місцях, пов’язаних з вібрацією, і т. ін.
Щоденний відпочинок – це відпочинок між робочими днями (змінами). Тривалість щоденного відпочинку має, разом із часом перерви для відпочинку й харчування, становити не менше подвійної тривалості роботи в попередній робочий день.
При 5-денному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при 6-денному – один.
http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3721.html
Коркушко В.Раз в год женщина с двумя детьми имеет право взять двухнедельный отпуск за свой счет
— Закон предусматривает два вида отпусков без сохранения зарплаты. Первый предоставляется работникам в обязательном порядке. Второй — по согласованию сторон трудовых отношений, то есть работодателя и работника. — Что значит «в обязательном порядке»? — Значит, руководство должно дать такой отпуск человеку, если он об этом попросит. Даже если начальник против. Отмечу, что закон четко установил перечень и продолжительность отпусков без сохранения зарплаты, которые предоставляются в обязательном порядке (см. таблицы. — Авт.). — Допустим, женщина является инвалидом II группы, которая воспитывает двоих детей в возрасте до 15 лет. Она имеет право сразу на несколько отпусков за свой счет? — Да. Если у работника есть два основания для получения отпусков без сохранения заработной платы, то он может взять сразу оба. В вашем примере женщина вправе рассчитывать на такой отпуск продолжительностью до 60 календарных дней ежегодно как инвалид II группы и на отпуск до 14 календарных дней — как мать, воспитывающая двоих детей в возрасте до 15 лет. — То есть она может взять 74 дня отпуска за свой счет? — Именно так. Целесообразно напомнить, что женщина, воспитывающая двоих детей и более в возрасте до 15 лет, кроме отпуска без сохранения заработной платы, имеет право на социальный дополнительный оплачиваемый отпуск продолжительностью десять календарных дней. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://fakty.ua/238301-raz-v-god-zhencshina-s-dvumya-detmi-imeet-pravo-vzyat-dvuhnedelnyj-otpusk-za-svoj-schet
Коркушко В.Работающим женщинам, имеющим двоих детей до 15 лет, предоставляется дополнительный 10-дневный отпуск
— Все знают, что работнику полагается отпуск. Но вот мало кто разбирался в том, на сколько дней и когда именно его можно брать. — Разобраться в этом не так уж и сложно. В соответствии с Кодексом законов о труде и Законом Украины «Об отпусках», за каждый год, отработанный со дня заключения трудового договора, дается ежегодный основной отпуск — не менее 24 дней. — Это рабочие дни или календарные? — Календарные. — Скажите, а 24 дня — это за полный отработанный год? — Да. — Допустим, человек устроился на предприятие только полгода назад, но уже хочет отдохнуть. Он не может уйти в отпуск? — Может, поскольку ежегодный отпуск полной продолжительности полагается после шести месяцев непрерывной работы на предприятии. Но есть и исключения. Взять полный отпуск раньше могут: женщины перед отпуском в связи с беременностью и родами или после него; женщины, имеющие двоих детей и более в возрасте до 15 лет или ребенка-инвалида; инвалиды; мужья, чьи жены находятся в отпуске по беременности и родам; граждане, у которых есть путевка в санаторий; совместители (одновременно с отпуском по основному месту работы) и некоторые другие лица. — А если у меня нет двоих детей до 15 лет и я не инвалид, но хочу отдохнуть летом спустя только четыре месяца после устройства на новую работу. У меня нет шансов? — Есть. Но в таком случае продолжительность отпуска определяется пропорционально отработанному времени. И по согласованию с руководством. Например, положено вам за год 24 календарных дня, значит, за четыре месяца вы можете взять отпуск длительностью восемь календарных дней. — Вы сказали «положено за год 24 дня». А что, бывают исключения? Кому-то дают отпуск меньше? Или больше? — Существуют категории работников, которым украинское законодательство позволяет отдыхать дольше 24 календарных дней. К примеру, педагогическим, научно-педагогическим, научным работникам предоставлено право на отпуск сроком до 56 календарных дней. Также более длительный — 30-дневный — отпуск полагается госслужащим. Инвалиды I и II группы имеют право на 30-дневный, а III группы — на 26-дневный отпуск, независимо от того, где и кем работают. Еще одна категория, которой предоставляется увеличенный отпуск, — лица в возрасте до 18 лет. Они могут отдыхать 31 календарный день. — А как же матери с детьми? — Им полагается дополнительный социальный отпуск. — Что это за отпуск? — Существует несколько оснований для предоставления дополнительного отпуска. Некоторым людям он дается за работу в неблагоприятных условиях. Другие имеют право на социальный отпуск. Например, за работу во вредных и тяжелых условиях положен дополнительный отпуск сроком до 35 календарных дней (продолжительность устанавливается коллективным или трудовым договором в зависимости от результатов аттестации рабочих мест). Дается дополнительный отпуск и за особый характер труда. Это, в частности, ненормированный рабочий день, при котором предполагается дополнительный отпуск до семи календарных дней. Отдельным категориям работников, чей труд связан с повышенной нервно-эмоциональной и интеллектуальной нагрузкой или работа выполняется в особых географических и геологических условиях при существовании повышенного риска для здоровья, предоставляется дополнительный отпуск сроком до 35 календарных дней (в зависимости от времени занятости). — Знаете, если спросить любого человека, то он скажет, что его труд связан с повышенной нервно-эмоциональной нагрузкой. — Тем не менее список производств, работ, профессий и должностей с особыми условиями труда утвержден соответствующим постановлением Кабинета министров в 1997 году. Он достаточно большой, и приводить его полностью нет смысла. Для примера отмечу, что в перечень входят отдельные категории медицинского персонала, работники сельского и лесного хозяйств, транспортных услуг и многие другие специалисты. — Так, с дополнительным отпуском из-за неблагоприятных условий мы разобрались. Теперь расскажите о дополнительном социальном отпуске. — Он предоставляется некоторым работникам с детьми и составляет десять календарных дней. В частности, положен работающим женщинам, которые имеют двоих детей и более в возрасте до 15 лет или ребенка-инвалида либо усыновили детей. Также на такой отпуск имеют право лица, взявшие ребенка под опеку, одинокие матери и отцы, воспитывающие детей без матери (в том числе в случае ее длительного пребывания в лечебном учреждении). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://fakty.ua/236741-rabotayucshim-zhencshinam-imeyucshim-dvoih-detej-do-15-let-predostavlyaetsya-dopolnitelnyj-socotpusk-na-desyat-dnej
Поволоцкая ЛилияМинимальная помощь по безработице застрахованным лицам с апреля увеличилась до 1 280 гривен
Как рассказали «ФАКТАМ» специалисты центрального аппарата Государственной службы занятости, такое повышение касается застрахованных лиц, чей страховой стаж в течение 12 месяцев, предшествовавших регистрации в центре занятости, составил не менее шести месяцев. Дело в том, что застрахованные люди имеют право на получение пособия по безработице, размер которого зависит от зарплаты на последнем месте работы, страхового стажа и причины увольнения. Однако в целом помощь не может быть меньше минимальной. Теперь — 1 тысячи 280 гривен. Отметим, что при этом максимальное пособие по безработице не должно превышать четырехкратный размер прожиточного минимума для трудоспособных. В настоящее время эта сумма составляет 6 тысяч 400 гривен. «ФАКТЫ» попытались вместе со специалистами Государственной службы занятости разобраться, от чего в целом зависит размер пособия по безработице и как долго его выплачивают. Все основные моменты в этой сфере регулирует Закон «Об общеобязательном государственном социальном страховании на случай безработицы». В частности, установлено, что на материальное обеспечение на случай безработицы и социальные услуги имеют право застрахованные лица, а также молодежь, которая закончила или прекратила обучение в общеобразовательных, профессионально-технических и высших учебных заведениях, уволилась со срочной военной или альтернативной (невоенной) службы и нуждается в содействии в трудоустройстве на первое рабочее место, в случае регистрации в установленном порядке соответствующих лиц в качестве безработных. Право на пособие по безработице в зависимости от страхового стажа имеют люди, признанные в установленном порядке безработными, чей стаж в течение 12 месяцев, предшествовавших регистрации лица в качестве безработного, составляет не менее шести месяцев по данным Государственного реестра общеобязательного государственного социального страхования. Каким же будет размер пособия и от чего он зависит? Пособие застрахованным лицам определяется в процентах от их средней зарплаты (дохода) в зависимости от страхового стажа: до 2 лет — 50 процентов; от 2 до 6 лет — 55 процентов; от 6 до 10 лет — 60 процентов; свыше 10 лет — 70 процентов. При этом есть один интересный нюанс. Пособие зависит от срока пребывания на учете в службе занятости: первые 90 календарных дней (после регистрации) человек получает 100 процентов помощи; в течение следующих 90 календарных дней — 80 процентов; в дальнейшем — 70 процентов. То есть сначала безработный получает всю сумму назначенного пособия. Через три месяца ему начинают выплачивать только 80 процентов помощи, а еще через три месяца она уменьшается до 70 процентов. Такой порядок подталкивает к активному поиску работы, поскольку «сидеть на пособии» становится менее выгодным. Есть еще один нюанс. Существует несколько категорий лиц, которым пособие назначается только в минимальном размере. Причем он составляет не 1 тысячу 280 гривен, а 544 гривни. Это: граждане, которые в течение 12 месяцев, предшествовавших регистрации в качестве безработного, по данным Госреестра общеобязательного государственного социального страхования, накопили страховой стаж менее шести месяцев; уволенные с последнего места работы по причинам, указанным в статье 37 (направление на принудительное лечение) Кодекса законов о труде Украины; согласно пунктам 3 (халатность), 4 (прогулы), 7 (пьянство) и 8 (мелкие кражи на рабочем месте, установленные приговором суда) статьи 40; указанным в статье 41 (грубые нарушения трудового законодательства, коррупционные действия) и 45 (расторжение по требованию профсоюза трудового договора с руководителем предприятия за нарушение законодательства о труде) кодекса, а также по аналогичным причинам, определенным другими законами; молодежь, которая закончила или прекратила учебу в общеобразовательных, профессионально-технических и высших учебных заведениях, уволилась со срочной военной или альтернативной (невоенной) службы и нуждается в содействии в трудоустройстве на первое рабочее место в случае регистрации в установленном порядке соответствующих лиц как безработных; внутренне перемещенные граждане, которые не могут подтвердить периоды своей занятости. Общая продолжительность выплаты пособия по безработице не превышает 360 календарных дней в течение двух лет. Для молодежи, не имеющей трудового стажа, и внутренне перемещенных лиц, которые не могут подтвердить периоды своей занятости, — 180 календарных дней. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://fakty.ua/233435-minimalnaya-pomocsh-po-bezrabotice-zastrahovannym-licam-s-aprelya-uvelichilas-s-1-tysyachi-160-do-1-tysyachi-280-griven
Продовження трудових відносин, тобто вихід працівника на роботу наступного дня після закінчення строкового трудового договору, допуск його до роботи є юридичним фактом, за яким строковий трудовий договір набуває характеру безстрокового, укладеного на невизначений термін. Отже, на підставі частини 1 статті 391 КЗпПУ зазначений договір вважається укладеним на невизначений термін.
Це має суттєве значення через те, що тепер працівницю може бути звільнено тільки на загальних підставах. Оскільки чинність строкового трудового договору в термін, зазначений у документі, не припинялася, а тимчасова працівниця почала працювати на постійній основі, має бути видано наказ про її переведення на постійну роботу.
Записи до трудової книжки вносяться відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, у тому числі відомості про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу та звільнення.
Слобожанське безпосередньо межує з обласним центром — містом Дніпром, має з ним спільну інфраструктуру. Селище є своєрідними лівобережними воротами Дніпра. Коли 2012 року тодішнє Ювілейне хотіли приєднати до міста, люди виступили проти цього, вирішили впорядковувати свою територію самостійно. І не прогадали.
Торік селищна рада підписала меморандум про співпрацю із сільрадою села Степове, громада якого захотіла приєднатися до Ювілейного. За об’єднання громад зібрали приблизно 5 тисяч підписів. Після виборів торік у жовтні нового депутатського корпусу меморандум підписали удруге — щоб напевно гарантувати його дію. Зокрема в документі йдеться про збереження робочих місць і закладів соціальної сфери, і нині жодного комунального підприємства на території ОТГ не закрили.
Якщо говорити про Слобожанську (колишню Ювілейну) об’єднану територіальну громаду, вислів «перші в Україні» можна вживати мало не в кожному абзаці. Першими відкрили Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який тоді надавав понад 70 послуг, а нині їх уже 108. Є свій державний реєстратор, ведуть реєстр прав на нерухомість. І першою з-поміж ОТГ країни Слобожанська громада отримала повноваження архітектурно-будівельної інспекції.
На початку вересня Слобожанська громада також прогриміла на всю Україну: тут відкрили новий надсучасний дитячий садок на 220 місць (чотири ясельні та вісім дошкільних груп). Це п’ять різнобарвних будівель на 6 тисяч квадратних метрів, побудованих з використанням найновіших технологій в утепленні, індивідуальному опаленні, дизайні. У новому садочку «Дивоцвіт» є все необхідне для розвитку малюків: велика гральна зала, зимовий сад, кімнати емоційного розвантаження, прикладного декоративного мистецтва, соляна кімната, сучасний комп’ютерний клас. На урочисте відкриття сучасного дошкільного освітнього комплексу приїжджав Президент України Петро Порошенко. Він назвав дитячий садок у Слобожанському символом децентралізації. Адже об’єкт побудовано на власні кошти ОТГ та обласного бюджету, отримані завдяки децентралізації (загальна вартість — майже 4,9 мільйона гривень). Тепер у громаді є чотири дитячих садочки, значно скорочено чергу на місця до них.
Ані дахів, що протікають, ані зламаних ліфтів
Успіхи Слобожанської об’єднаної громади в реалізації масштабних проектів були б неможливі без істотних надходжень у місцевий бюджет. А вони значно збільшилися з процесом децентралізації. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://ukurier.gov.ua/uk/articles/persha-oznachaye-krasha/
На прошлой неделе Рада приняла так называемый зарплатный закон. Благодаря ему теперь в бюджет можно закладывать повышенную минимальную зарплату на уровне 3200 грн. Мы решили проанализировать, как изменятся доходы украинцев в следующем году.
Чистыми на 700 гривен меньше
Вот уже второй месяц в правительстве говорят о том, что в следующем году минимальная зарплата будет составлять 3200 гривен. Однако чиновники не уточняют, что это сумма, которую должен начислять работодатель, но на руки человек получит существенно меньше. Дело в том, что в правительстве оперируют цифрами до налогообложения.
По словам вице-премьер-министра Павла Розенко, после вычета всех налогов и сборов на руки украинцы будут получать на 700 грн. меньше. То есть реальная минимальная зарплата составит только 2,5 тыс. грн.
Еще один важный момент, который закреплен в новом законе, заключается в том, что ставка у работника может быть существенно ниже минималки. Главное, чтобы после начисления всех доплат, надбавок и премий сумма не была меньше установленного размера минимальной зарплаты.
Доходы вырастут не у всех
Этот же закон "отвязывает" минимальный должностной оклад, который "привязан" не к минимальной зарплате, а к прожиточному минимуму. Сейчас его размер 1600 гривен. А в следующем году он будет повышаться два раза - с 1 мая до 1684 грн. и с 1 декабря до 1762 гривен. То есть должностные оклады у тех бюджетников, которые получают больше минималки, вырастут на 10% в течение года.
То же самое будет и с тарифной сеткой шахтеров, которая была установлена законом о престижности профессии шахтера. Их тарифная сетка также "отвязывается" от минимальной зарплаты и "привязывается" к прожиточному минимуму.
То есть доходы вырастут только у тех, кто получал меньше 2500 гривен на руки. По сути это работники, которые находятся внизу тарифной сетки.
В правительстве обещают существенно повысить зарплаты учителям. Для этого их должны повысить в тарифной сетке на 2 разряда. Сейчас учителям без категории начисляется зарплата согласно 8-му тарифному разряду, а по предложению депутатов она должна начисляться согласно 10-му тарифному разряду. Депутаты уже подсчитали, что из-за этого их заработная плата увеличится почти на 30%.
Подсчитать, на сколько вырастет ваша зарплата, несложно. Для этого нужно знать номер тарифного разряда, по которому рассчитывается ваша ставка. После этого умножить коэффициент разряда тарифной сетки на прожиточный минимум (см. таблицу).
Например, учитель высшей категории будет получать заработную плату на уровне 14-го тарифного разряда. Это будет 1600х2,42 = 3872 грн. И это грязными. А дворник будет получать 3200 грн.
Но больше всего возмущаются врачи. При минималке в 3200 грн. зарплаты дворника, санитарки и, например, врача-интерна и даже врача второй категории сравняются и составят 3,2 тыс. грн. При этом ответственность у них несравнима. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://kp.ua/economics/560726-komu-y-skolko-dobaviat-c-1-yanvaria
Відповідно до ст. 179 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ) за бажанням працюючої жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з виплатою допомоги відповідно до законодавства. У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку. Якщо жінка перебуває у такій відпустці, вона в будь- який час може вийти на роботу.
Згідно із ч. 8 ст. 179 КЗпПУ за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за нею зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Закон не визначає, де саме жінка має право працювати на умовах неповного робочого дня – на підприємстві, з яким вона перебуває в трудових відносинах, чи на іншому підприємстві. Отже, жінка має право працювати і на тому ж, і на іншому підприємстві. Згідно з вимогами ч. 3 ст. 56 КЗпПУ робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Тому жінка, яка доглядає за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і працює на умовах неповного робочого часу, має право на щорічну відпустку, при цьому одержуючи допомогу по догляду за дитиною. Це випливає із загальних правил про право працівників на одержання відпусток.
Згідно із ст. 184 КЗпПУ забороняється звільняти в зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників жінок, які мають дітей віком до 3 років та до 6 років (якщо дитина потребує домашнього догляду за медичним висновком), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда. Звільнення таких жінок (які перебувають у відпустці або які працюють) допускається тільки у випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації, з обов’язковим їх працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування здійснюється також у випадках звільнення після закінчення строкового трудового договору.
Названі категорії жінок не можуть бути звільнені не лише з підстав, передбачених ст. 40 і 41 КЗпПУ, а й з інших підстав, що кваліфікуються, як звільнення (розірвання) трудового договору з ініціативи власника. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3417.html
Обязано ли предприятие заключать трудовой договор с работником в письменной
Трудовые отношения между работником и работодателем оформляются трудовым договором. Обязательна ли письменная форма трудового договора? Согласно ч. 3 ст. 24 Кодекса Законов о Труде Украины (далее — КЗоТ), работник не может быть допущен к работе без заключения трудового договора, оформленного приказом или распоряжением собственника или уполномоченного им органа, и оповещения центрального органа исполнительной власти по вопросам обеспечения формирования и реализации государственной политики по администрированию единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование о приеме работника на работу в порядке, установленном Кабинетом Министров Украины (таким органом является Государственная фискальная служба Украины, далее ГФСУ). Согласно статье 21 КЗоТ трудовой договор это соглашение между работником и собственником предприятия, учреждения, организации или уполномоченным им органом или физическим лицом, по которому работник обязуется выполнять работу, а собственник предприятия, учреждения, организации или уполномоченный им орган или физическое лицо должен выплачивать ему заработную плату и обеспечивать условия труда, необходимые для выполнения работы, предусмотренные законодательством о труде, коллективным договором и соглашением сторон. Следовательно, если работник принимается на работу по приказу, независимо от наличия подписанного сторонами пись менного трудового договора в виде отдельного документа, трудовой договор как соглашение между сторонами существует в любом случае. Об этом, в частности, неоднократно отмечали Минсоцполитики и Гоструда. Условия для заключения письменных трудовых договоров в виде отдельного документа: - при организованном наборе работников; - в случае заключения трудового договора о работе в районах с особыми природными географическими и геологическими условиями и условиями повышенного риска для здоровья; - при заключении контракта; - в случаях, когда работник настаивает на заключении трудового договора в письменной форме; - в случае заключения трудового договора с несовершеннолетним; - при заключении трудового договора с физическим лицом работодателем; - в других случаях, предусмотренных законодательством Украины. Текст смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18
По каким основаниям прекращается трудовой договор?
Управление Гоструда в Кировоградской области напомнило, что трудовой договор может быть прекращен: по соглашению сторон (п. 1 ст. 36 КЗоТ); в связи с окончанием его срока (п. 2 ст. 36 КЗоТ); по инициативе собственника только при наличии оснований, указанных в Законе; при наличии причин, предусмотренных в ст. 39 КЗоТ; когда у каждой из сторон нет права на досрочное расторжение срочного трудового договора, они могут договориться о его прекращении (п. 1 ст. 36 КЗоТ); в случае призыва или вступления на военную службу или альтернативную (невоенную) (п. 3 ст. 36 КЗоТ); в порядке перевода работника, по его согласию, на другое предприятие, в учреждение или организацию или в связи с переходом на выборную должность (п. 5 ст. 36 КЗоТ); путем расторжения по инициативе работника, собственника или выборного органа первичной профсоюзной организации или иного уполномоченного на представительство трудовым коллективом органа (п. 4 ст. 36 КЗоТ); в связи с вступлением в законную силу приговора суда, который исключает возможность продолжения данной работы (п. 7 ст. 36 КЗоТ); Если же срочный трудовой договор заключен вопреки правилам ст. 23 КЗоТ, то условие о сроке является незаконным. Трудовой договор в таком случае считается заключенным на неопределенный срок, и он не может быть прекращен в связи с истечением срока. Если же в последний день срока действия трудового договора работник не был уволен, трудовые отношения считаются продленными на неопределенный срок, если только ни одна из сторон не требует прекращения трудовых отношений (ст. 391 КЗоТ). При увольнении после истечения срока трудового договора следует учитывать, что увольнение женщин, указанных в ч. 3 ст. 184 КЗоТ, осуществляется с обязательным трудоустройством. N22 (339) 2016 6 В случае изменения владельца предприятия, а также в случае его реорганизации (слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования) действие трудового договора работника продолжается. Прекращение трудового договора по инициативе владельца или уполномоченного им органа возможно только в случае сокращения численности или штата работников (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗоТ). Текст смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18
Відповідно до п. 3 Положення № 275 від 29.09.1981 при організації праці вдома пріоритет надається виробництву товарів народного вжитку. Праця надомних працівників регулюється даним Положенням, а також колективним та трудовим договорами, на них поширюються і норми Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів.
Серед основних сфер діяльності, де може ефективно застосовуватися надомна праця, варто виокремити такі:
– складання і ремонт різних видів техніки (побутової, автомобільних приладів, комп’ютерів) та меблів;
– дизайнерські послуги;
– догляд за хворими і людьми похилого віку;
– навчання дорослих (мова, комп’ютер, спорт, танці, музика тощо);
Відповідно до п. 3 Положення № 275 від 29.09.1981 при організації праці вдома пріоритет надається виробництву товарів народного вжитку. Праця надомних працівників регулюється даним Положенням, а також колективним та трудовим договорами, на них поширюються і норми Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів.
Серед основних сфер діяльності, де може ефективно застосовуватися надомна праця, варто виокремити такі:
– складання і ремонт різних видів техніки (побутової, автомобільних приладів, комп’ютерів) та меблів;
– дизайнерські послуги;
– догляд за хворими і людьми похилого віку;
– навчання дорослих (мова, комп’ютер, спорт, танці, музика тощо);
... существует ли риск уравниловки, когда специалисты получают столько же, сколько грузчики и дворники? — Никакой уравниловки не будет, — заявил Владимир Гройсман. — Мы обеспечим абсолютную социальную справедливость. В частности, в проекте бюджета, подготовленного ко второму чтению, правительство предусмотрело не только увеличение минимальной зарплаты, но и рост ставки работника первого тарифного разряда в бюджетной сфере. Дело в том, что оклады и ставки бюджетников — врачей, учителей, работников культуры, спорта и социальной сферы — рассчитываются на основании тарифной сетки. Существует 25 разрядов — в зависимости от квалификации и должности. Например, ректор вуза — это 23-й или 24-й тарифный разряд. Преподаватель с ученой степенью — 19-й или 20-й, без степени — от 15-го до 17-го. Главврач больницы — от 14-го до 18-го. Заведующий аптекой — от 10-го до 12-го. Учителя, преподаватели, воспитатели-методисты, мастера производственного обучения в школах, техникумах, колледжах — от 8-го до 12-го. Врачи (хирурги, анестезиологи, семейные врачи) — от 10-го до 14-го. Ставка для каждого разряда определяется исходя из базовой ставки работника первого разряда и рассчитывается путем ее умножения на повышающий коэффициент. Так, коэффициент для 25-го разряда — 4,651, а для 20-го — 3,64, для 10-го — 1,82… Изначально задумывалось, что ставка работника первого разряда будет равна минимальной зарплате. Ставки и оклады бюджетников должны были автоматически повышаться с каждым увеличением минимальных гарантий оплаты труда. Но реализовать идею, увы, не удалось. Лет шесть назад правительство установило базовую ставку работника первого тарифного разряда в фиксированной сумме (на 300—400 гривен ниже минимальной зарплаты), сославшись на то, что в стране нет денег. Кроме того, Кабмин решил повышать эту ставку по собственному желанию, а не одновременно с минимальной зарплатой. Для сравнения: сейчас минимальная зарплата составляет 1 тысячу 450 гривен, а ставка работника первого тарифного разряда (исходя из которой рассчитываются все оклады бюджетников) — 1 тысячу 185 гривен. Так вот, если с 1 января 2017 года «минималка» увеличится до 3 тысяч 200 гривен, то ставку работника первого тарифного разряда нужно было бы поднять так, чтобы заработки у бюджетников младших разрядов не оказались одинаковыми — все на минимальном уровне. И ее действительно повысят с 1 тысячи 185 до 1 тысячи 600 гривен. Как пояснил Андрей Рева, должностной оклад работника первого тарифного разряда с 1 января 2017 года будет увеличен по сравнению с суммой в январе 2016 года почти на 44 процента. Таким образом будет ликвидирован разрыв в размере 265 гривен, который, как мы сказали выше, в настоящее время существует между этим показателем и утвержденным прожиточным минимумом. Такое решение приведет к росту окладов работников бюджетной сферы. — Оклады увеличатся в среднем на 50 процентов, — продолжил министр. — Например, зарплата участкового врача-терапевта высшей категории, отнесенного к 13-му разряду единой тарифной сетки, составит от 4 тысяч 940 до 8 тысяч 475 гривен с учетом размеров установленных законодательством надбавок. Зарплата фельдшера высшей категории — от 3 тысяч 960 до 4 тысяч 230 гривен. А для адекватного увеличения зарплат работников образования было решено повысить не только базовую ставку для первого тарифного разряда, но и сами тарифные разряды учителей — на две единицы. — Это будет дополнительно учитываться при повышении уровня оклада с 1 января 2017 года, — продолжил министр. — Так, зарплата учителя высшей категории, который с нового года будет отнесен к 14-му разряду (12-й разряд сейчас), составит от 5 тысяч 266 до 6 тысяч 841 гривни. Учителя без категории — от 3 тысяч 960 до 4 тысяч 853 гривен. То есть сумма будет в полтора-два раза выше, чем у тех, кто получает минимальную зарплату. Так что говорить об уравниловке неуместно. Вопрос шестой: новый уровень минимальной зарплаты приведет к росту штрафов и увеличению доходов чиновников? Параллельно с бюджетом правительство подготовило пакет законопроектов, которые помогут перестать использовать минимальную зарплату как стандарт для измерения зарплат чиновников, судей или прокуроров, а также размеров штрафов, платы за лицензии, оказание админуслуг, сумм судебного сбора, отдельных налогов и прочего. Проще говоря, Кабинет министров предлагает со следующего года «отвязать» зарплаты чиновников и размеры всех плат и штрафов от минимальной зарплаты, чтобы повышение соцстандартов не приводило ни к чрезмерному увеличению зарплат судей и прокуроров, ни к повышению штрафов. Владимир Гройсман пояснил, что сейчас рост минимальной зарплаты на 10 процентов— с 1450 до 1600 гривен, как запланировано с 1 декабря текущего года, автоматически повышает зарплаты чиновников. То есть обычный работник получит на 10 процентов больше, а у судей зарплата должна подняться до 16 тысяч гривен. Вот и получается: чтобы повысить минимальную зарплату на 150 гривен, чиновнику нужно автоматически увеличить оклад на те же 10 процентов. На это уйдут десятки тысяч гривен. — Необходимо снять все искусственные ограничения роста минимальной зарплаты, определить ее основную роль как нижней границы оплаты труда за отработанный полный рабочий месяц и прекратить практику применения минимальной зарплаты при определении схем должностных окладов отдельных работников, в частности судей, сотрудников Национального антикоррупционного бюро, прокуратуры, Счетной палаты Украины, Государственного бюро расследований и других, — отметил Андрей Рева во время «часа правительства» в Верховной Раде. — Кроме того, если мы оставим привязку к минимальной зарплате, то, например, сумма, предусматривающая привлечение коррупционеров к ответственности, увеличится в два раза. Вопрос седьмой: почему повышают только минимальные зарплаты, забывая о пенсиях? — Проект бюджета, который мы сегодня вносим в парламент, — только первый шаг, — пояснил Андрей Рева. — Следующим мы пересмотрим социальные стандарты в пенсионном обеспечении. Но чтобы это сделать, нам нужен ресурс. И такой ресурс мы можем взять только в экономике. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/225258-vrach-terapevt-vysshej-kategorii-budet-poluchat-ot-4-tysyach-940-do-8-tysyach-475-griven-a-uchitel-bez-kategorii-ot-3-tysyach-960-do-4-tysyach-853-griven
Право на відпустку у разі переведення на інше місце роботи
Відповідно до ст. 81 КЗпПУ за бажанням працівників, переведених на роботу з одного підприємства, установи, організації на інше підприємство, в установу, організацію, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації, щорічна відпустка повної тривалості надається до настання 6-місячного терміну безперервної роботи після переведення.
Якщо працівник, переведений на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки, то до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи.
Морєва ОленаУмови оплати праці водіїв шкільних автобусів
Для організованого підвезення учнів на навчання до школи і назад додому деякі школи у своєму розпорядженні мають шкільний автобус, а в штатному розписі таких шкіл передбачено посаду водія автотранспортних засобів (авто-бусів). Така посада вводиться лише у тих школах, на балансі яких обліковується автотранспортний засіб для організова-ного підвезення учнів на навчання і до-дому. Це визначено Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом МОИ від 06.12.2010 № 1205. Розглянемо, як оплачується праця водія такого шкільного автобуса. Посадові оклади Оплату праці водія шкільного авто-буса, як і інших працівників галузі освіти, визначено постановою КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі — Постанова № 1298) і наказом МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557 (далі — Наказ № 557). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Комісія по трудових спорах: повноваження, діяльність
Відповідно до статті 223 Кодексу законів про працю України комісія по трудових спорах обирається загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації з числом працюючих не менш як 15 осіб. Порядок обрання, чисельність, склад і строк повноважень комісії визначаються загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації. При цьому кількість працівників у складі комісії по трудових спорах підприємства повинна становити не менше половини її складу. Комісія по трудових спорах обирає із свого складу голову, його заступників і секретаря. За рішенням загальних зборів (конференції) трудового колективу підприємства, установи, організації можуть бути створені комісії по трудових спорах у цехах та інших аналогічних підрозділах. Ці комісії обираються колективами підрозділів і діють на тих же підставах, що й комісії по трудових спорах підприємств, установ, організацій. У комісіях по трудових спорах підрозділів можуть розглядатись трудові спори в межах повноважень цих підрозділів. Організаційно-технічне забезпечення комісії по трудових спорах (надання обладнаного приміщення, друкарської та іншої техніки, необхідної літератури, організація діловодства, облік та зберігання заяв працівників і справ, підготовка та видача копій рішень і т. ін.) здійснюється власником або уповноваженим ним органом. Комісія по трудових спорах підприємства, установи, організації має печатку встановленого зразка. Відповідно до статті 224 КЗпПУ комісія по трудових спорах є обов’язковим первинним органом по розгляду трудових спорів, що виникають на підприємствах, в установах, організаціях, за винятком спорів, зазначених у статтях 222, 232 цього Кодексу. Трудовий спір підлягає розгляду в комісії по трудових спорах, якщо працівник самостійно або за участю профспілкової організації, що представляє його інтереси, не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом. Працівник може звернутися до комісії по трудових спорах у 3-місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а в спорах про виплату належної йому заробітної плати – без обмеження будь-яким строком (ст. 225 КЗпПУ). У разі пропуску з поважних причин установленого строку комісія по трудових спорах може його поновити. Заява працівника, що надійшла до комісії, підлягає обов’язковій реєстрації. Комісія по трудових спорах зобов’язана розглянути трудовий спір у 10-денний строк з дня подання заяви (ст. 226 КЗпПУ). Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або інша особа, в тому числі адвокат. У разі нез’явлення працівника або його представника на засідання комісії розгляд заяви відкладається до наступного засідання. При повторному нез’явленні працівника без поважних причин комісія може винести рішення про зняття цієї заяви з розгляду, що не позбавляє працівника права подати заяву знову в межах 3-місячного строку з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Комісія по трудових спорах має право викликати на засідання свідків, доручати спеціалістам проведення технічних, бухгалтерських та інших перевірок, вимагати від власника або уповноваженого ним органу необхідні розрахунки та документи. Засідання комісії по трудових спорах вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин обраних до її складу членів. Працівник, власник або уповноважений ним орган мають право заявити мотивований відвід будь-якому члену комісії. Питання про відвід вирішується більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні. Член комісії, якому заявлено відвід, не бере участі у вирішенні питання про відвід. На засіданні комісії ведеться протокол, який підписується головою або його заступником і секретарем.
Відповідно до статті 230 КЗпПУ, у разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк (ст.229 КЗпПУ) працівникові комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. У посвідченні вказуються найменування органу, який виніс рішення щодо трудового спору, дата прийняття і видачі та номер рішення, прізвище, ім’я, по батькові та адреса стягувача, найменування та адреса боржника, номери його рахунків у банках, рішення по суті спору, строк пред’явлення посвідчення до виконання. Посвідчення засвідчується підписом голови або затупника голови комісії по трудових спорах підприємства, установи, організації та печаткою комісії. Посвідчення не видається, якщо працівник, власник або уповноважений ним орган звернувся у встановлений статтею 228 КЗпПУ строк із заявою про вирішення трудового спору до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду. На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше 3-місячного строку до районного, міського (міста обласного значення), районного у місті відділу державної виконавчої служби, державний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.
Право на відпустку «на дітей» залежить як від підстав, так і від віку дитини
Граничний вік дитини (дітей) для надання відпустки «на дітей»:
•15 років — якщо відпустка надається жінці, яка працює і має двох і більше дітей;
•18 років — якщо відпустка надається за іншими підставами.
Причому така відпустка надається у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після. Право на відпустку є й у разі, коли день народження припадає на 1 січня (наприклад, день народження 01.01.2016 р. є право на відпустку за 2016 рік). Але! Працівник достроково втрачає право на відпустку «на дітей», якщо дитина отримує повну цивільну дієздатність до настання такого граничного віку, наприклад, коли така дитина сама стає батьком (матір'ю). Звісно, у такій ситуації працівник самостійно повинен повідомити свого роботодавця, що його дитина отримала повну цивільну дієздатність і він втрачає право на відпустку
Не встановлений строк давності, після якого працівник втрачає право на відпустку «на дітей»
Дозволено використовувати накопичені за декілька років дні відпустки «на дітей» (або отримати компенсацію за них при звільненні). Важливе уточнення: право на невикористану відпустку «на дітей» має одинока мати за рік, в якому дитина померла (якщо за такий рік жінка мала право на вказану відпустку). Вважаємо, що цей висновок поширюється й на інші категорії працівників у разі смерті дитини.
Увага! Мінсоцполітики анонсує «недобрі» для працівників зміни: після внесення відповідних змін не використані в поточному році дні відпустки «згоратимуть» і наступного року працівник не зможе ними скористатися
Відпустку «на дітей» переносять або продовжують на дні хвороби
Відпустка «на дітей» має бути перенесена на інший період або продовжена у разі тимчасової непрацездатності працівника, завіреної в установленому порядку, яка збіглася з періодом такої відпустки (ч. 7ст. 20Закону про відпустки). Зауважте: якщо в період відпустки «на дітей» захворіє дитина (чи інший член сім'ї), то в цьому випадку продовжити/перенести відпустку не можна
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Карпова ВладаВитрати на проїзд у відрядженні: особливості компенсації
ГОЛОВНІ ТЕЗИ • Проїзд до місця відрядження (і назад) компенсують у розмірі вартості проїзду з урахуванням витрат, понесених при придбанні квитків. • За місцем відрядження відшкодовують витрати на проїзд транспортом загального користування (окрім таксі). • Витрати відшкодовують тільки за наявності оригіналів документів, що засвідчують вартість. • Підставою для відшкодування витрат за електронним квитком є роздрукований на паперовому носієві посадочний документ, а для авіаквитків знадобиться більший пакет документів ВИТРАТИ НА ПРОЇЗД ДО МІСЦЯ ВІДРЯДЖЕННЯ І НАЗАД Порядок компенсації витрат на проїзд працівника, що відряджається, регламентує Інструкція № 59. Подивимося, що в ній сказано про відшкодування витрат на проїзд до місця відрядження і назад. Витрати на проїзд (утому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад відшкодовують (п. 6 розд. II Інструкції № 59): • у розмірі вартості проїзду повітряним, залізничним, водним і автомобільним транспортом загального користування (крім таксі); • з урахуванням усіх витрат, пов'язаних з придбанням проїзних квитків і користуванням постільними речами в поїздах, і страхових платежів на транспорті. До таких, наприклад, відносять витрати з оплати послуг сервісних центрів з оформлення залізничних квитків (див. лист Міндоходів від 28.11.2013 р. № 16400/6/99-99-17-03-03-15). Підстава Відшкодовують вказані витрати на підставі наказу керівника про направлення працівника у службове відрядження і оригіналів транспортних квитків (інших документів, напри-клад, оригіналу квитанції про оплату сервісного збору при оформленні залізничного квитка). Якщо ж ідеться про проїзд «з комфортом» (а саме: в м'якому вагоні, судами морського і річкового транспорту, повітряним транспортом за квитками 1 класу і бізнес-класу), то для їх компенсації (у кожному такому випадку) знадобиться ще і дозвіл керівника (абз. 5 п. 6 розд. II Інструкції № 59). Якщо ж йдеться про самого керівника, він має право вирішити це питання самостійно (п. 7розд. II Інструкції № 59). Супутні витрати Безумовно, витрати на проїзд до місця відрядження (і назад) — це не лише витрати на придбання транспортних квитків. Іноді їх супроводжують й інші витрати. Подивимося, як вирішується питання з їх відшкодуванням. Отже, витрати на: • провезення багажу понад вагу, вартість перевезення якого включена до вартості транспортного квитка, відшкодовують з дозволу керівника. Якщо у відрядженні був безпосередньо керівник, то питання про відшкодування таких витрат він вирішує сам; • оплату послуг камери схову або платного залу очікування (кімнати відочинку) не відшкодовують, оскільки Інструкцією № 59 це не передбачено. … 1. В той же час, витрати на проїзд у маршрутному таксі відшкодовують в загальному порядку (див. лист МФУ від 11.02.2009 р. №31-18010-206-25/3586). А ось відшкодувати витрати на проїзд в метро не вийде, оскільки підтвердити їх доку-ментально не можна. У такому разі краще віддати перевагу іншому виду транспорту. 2. Такі витрати не є надмірно витраченими коштами з метою утримання податку на доходи фізосіб.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Рева АндрейВ следующем году зарплаты врачей и учителей вырастут на 20—30 процентов
в проекте бюджета на 2017 год запланировано увеличение и минимальной зарплаты, и прожиточного минимума. В бюджетной резолюции на следующий год отмечается, что темпы роста зарплат будут выше индекса инфляции: «В Государственном бюджете Украины запланировано повышение прожиточного минимума и уровня его обеспечения таким образом, чтобы оно было больше показателя прогнозного индекса потребительских цен не менее чем на 2 процентных пункта». Это значит, что если инфляция в 2017 году будет на уровне, к примеру, 8,1 процента (именно эта цифра заложена в резолюции), то социальные стандарты должны вырасти как минимум на 10,1 процента. Так, минимальная заработная плата 1 декабря 2016 года поднимется до 1600 гривен, а к 1 декабря 2017 года увеличится до 1762 гривен. Вырастут и остальные социальные стандарты, в частности прожиточный минимум (см. таблицу). При этом премьер-министр Украины Владимир Гройсман заявил, что если правительство будет видеть больше возможностей для увеличения социальных стандартов, то сделает еще один шаг для того, чтобы больше денег передать людям. Но пока планируется то повышение доходов, которое страна может себе позволить в 2017 году. — Мы обязательно будем уделять внимание увеличению социальных стандартов, однако понимаем: они должны соответствовать реальному состоянию национальной экономики, — отметил глава правительства. Кстати, в бюджете на 2016 год уже предусмотрено увеличение социальных стандартов на 10 процентов с 1 декабря. — В 2016-м нам удалось с 1 мая повысить социальные стандарты в бюджете на 5 процентов, — отметил премьер-министр. — Но правительство несколько улучшило показатели и поднимает стандарты с 1 декабря на 10 процентов. Я понимаю, что этого недостаточно, но такой шаг соответствовал реалиям нашей экономики. Ну, а в целом расходы на социальную сферу в 2017 году планируют увеличить на 35 миллиардов гривен. В проекте бюджета на 2017 год предусмотрены предложения правительства по повышению зарплаты педагогам и врачам. В частности, финансирование образования планируется увеличить более чем на 21 миллиард гривен. Уже сейчас в правительстве анонсировали: в следующем году у медиков и учителей зарплаты вырастут на 20—30 процентов. — Это даст нам возможность решить вопрос в том числе и профессионально-технического образования и обеспечит расходы в других направлениях, — пояснил Владимир Гройсман. — Мы приняли решение, что можем увеличить заработную плату педагогических работников общеобразовательных учебных заведений. Премьер-министр показал рост зарплаты на примере учителя первой категории 11-го тарифного разряда: — С 1 мая 2016 года его зарплата была увеличена до 4 тысяч 124 гривен. Уже к 1 января 2017-го она фактически будет равна 5 тысячам 354 гривням. А к концу года достигнет 6 тысяч гривен. То есть рост средней заработной платы в образовании составит почти полторы тысячи гривен. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://fakty.ua/222552-v-sleduyucshem-godu-zarplaty-vrachej-i-uchitelej-vyrastut-na-20-30-procentov
Козинець НаталяЧи потрібно робити запис до трудової книжки мобілізованого працівника?
У зв'язку з мобілізацією працівників кадровикам доводиться робити накази щодо мобілізованих працівників. Зважаючи на те, що практика із цього питання ще не напрацьована, виникає багато запитань. Як правильно писати в наказі: «увільнити» чи звільнити»? Чи треба вносити відповідний запис до трудової книжки мобілізованого працівника?
Треба знати!
Місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності йу фізичних осіб — підприємців зберігаються за їх працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, па особливий період або прийнятими па військову службу за контрактом уразі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану па строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації (ч. З ст. 119 Кодексу законів про працю України; КЗпП); які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, проте продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більш ніж на строк укладеного контракту (ч. 4 ст. 119) КЗпП).
Багато працівників кадрових служб у наказі щодо мобілізованих працівників використовують термін «увільнити від роботи», але у ст. 21 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2233ХІІ зазначено, що громадяни України для виконання обов'язків, пов'язаних із ВЗЯТТЯМ на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, а також особи, які направляються районними (міськими) військовими комісаріатами на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов'язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров'я, зі збереженням за ними місця роботи, обійманої посади і середньої заробітної плати.
Не слід плутати поняття «звільнити від роботи» та «звільнити з роботи». Термін «звільнити від роботи» в законодавстві вживається при звільненні від роботи на зазначений строк, а термін «звільнення з роботи» означає розірвання з працівником трудового договору (Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України. Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58; Інструкція № 58).
До трудової книжки вносять відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення, відомості про нагородження й заохочення, відомості про відкриття, на які видано дипломи, про використані винаходи й раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку із цим винагороди (Інструкція № 58).
З наведеного вище можна зробити висновок, що за працівником, якого було звільнено від роботи на період, указаний у ст. 119 КЗпП, зберігається місце роботи та посада, трудовий договір з таким працівником не розірваний, тому запис у трудову книжку не вноситься.
Треба знати!
Запис до трудової книжки про службу у Збройних Силах України робиться па підставі військового квитка, якщо особа працевлаштовується вперше (Інструкція №58).
Лист, що коментується, присвячено двом «відпускним» моментам: перший стосується оплати «бойової» відпустки, другий — строку виплати відпускних.
«Бойова» відпустка: «за чий рахунок бенкет?».
Зовсім недавно ми детально говорили про «бойову» відпустку, яка надається учасникам бойових дій (учасники АТО, афганці) та інвалідам війни. Нагадаємо, що право зазначених осіб на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 к.дн. на рік закріплене у ст. 162 Закону про відпустки і ст. 772 КЗпП. Із листа Мінсоцполітики, що коментується, наш аналітичний огляд можна доповнити таким висновком: «бойові» відпустки оплачуються за рахунок коштів роботодавця, призначених на оплату праці. Тобто відпускні за «бойову» відпустку виплачуються за рахунок роботодавця (для госпрозрахункових підприємств і фізосіб-підприємців, які використовують найману працю) і за рахунок бюджетних коштів (для бюджетників). Зауважимо, що в нинішній редакції ст.23 Закону про відпустки, яка регулює питання фінансування витрат, пов'язаних з оплатою відпусток, немає відсилання до ст. 162. Проте, як завірило відомство, відповідні зміни будуть внесені до ст. 23 Закону про відпустки (робота над цим уже ведеться). Отже, бюджет не компенсуватиме роботодавцям витрати на таку відпустку. Також в листі підкреслено, що «бойова» відпустка не належать до щорічних відпусток, тобто на неї не поширюються норми законодавства, передбачені для щорічних відпусток. Ця фраза визначає правила її надання, утому числі відповідь на запитання: чи потрібно надавати «бойову» відпустку учаснику АТО в будь-який зручний для нього час? Привілеї в наданні відпустки у зручний для працівника час встановлено п. 8 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки і стосуються виключно щорічних відпусток. Оскільки «бойова» відпустка не є щорічною, то період такої відпустки має бути погоджений між роботодавцем і працівником! (тобто роботодавець не зобов'язаний негайно надавати таку відпустку працівникові всього лише за його заявою). В цьому відмінність оплачуваної від неоплачуваної «бойової» відпустки згідно з п.4ч.1 ст. 25 Закону про відпустки. Що стосується відповідальності роботодавця, якщо він не надаватиме вказану відпуску працівникам, то відповіді в листі немає. Але, на наш погляд, як мінімум можливий мінімальний штраф на роботодавця в розмірі 1 МЗП (порушення інших вимог трудового законодавства; абз. 6 ч.2 ст. 265 КЗпП) + адмінштраф на посадових осіб згідно з ч. 1 ст.41 КпАП. І ще. На наш погляд, покарання можливе тільки тоді, коли працівник попросить відпустку, написавши заяву, а роботодавець її не надасть.
Виплата відпускних при терміновому виході у відпустку
Фахівці Мінсоцполітики підтвердили, що з кожного правила є винятки. Так, у загальному випадку відпускні мають бути виплачені не пізніше ніж за три календарні дні до початку відпустки (ч. 1 ст.21 Закону про відпустки). Оскільки несвоєчасна виплата зарплати (у тому числі відпускних) — це порушення трудового законодавства, це питання часто турбує бухгалтерів, якщо працівник з якихось причин екстрено йде у відпустку (і роботодавець не заперечує). Мінсоцполітики заспокоїло: у разі необхідності отримання частини щорічної відпустки у стислі строки у заяві працівник може виявити бажання отримати відпускні у строк, визначений між ним і роботодавцем. Інакше кажучи, якщо працівник сьогодні подає заяву з проханням завтра піти у відпустку («гарячі тури» нині не рідкість) і роботодавець не заперечує проти цього, то в заяві на відпустку він може вказати: «У зв'язку з необхідністю термінового виходу у відпустку (у стислі строки) прошу виплатити належні суми відпускних не пізніше [вказують день, можливо — найближчий термін для виплати заробітної плати]». Заява з таким змістом захистить вас від штрафів! Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18
Скрипкіна Катерина«Лікарняні» питання: в розрахунковому періоді мобілізація, прогули, хвороба дитини за довідкою
10 ноября «ФАКТЫ» рассказали о том, что в нашей стране продолжает увеличиваться задолженность по зарплате. И хотя общая сумма еще не превысила 2 миллиардов гривен, тенденции все же настораживают. Тем более что в бюджетном секторе, который финансируется непосредственно из наших налогов, сумма долгов тоже выросла. Однако мы не теряем оптимизма и продолжаем верить в то, что рано или поздно люди все-таки получат заработанные деньги. Причем вместе с положенной компенсацией за время задержки. Нашим согражданам, многие из которых пережили «лихие» 90-е, кризисный 2008-й и военные 2014—2015 годы, не нужно объяснять, как быстро могут обесцениваться не выплаченные вовремя деньги. Так, по данным Государственной службы статистики, цены в октябре 2016-го выросли по сравнению с ценами в октябре 2015-го на 12,4 процента. Больше всего подорожали горячая вода и отопление (на 80,8 процента). Ощутимо увеличилась стоимость электроэнергии (60 процентов), газа (42 процента) и услуг водоснабжения (37,1 процента). Из продуктов наиболее заметно за год подорожали сливочное масло (24,9 процента), молоко (18,2 процента), сыр и творог (14,6 процента), яйца (12,4 процента), а также подсолнечное масло (10,3 процента). А ведь цены растут каждый месяц. Так, как уже сообщали «ФАКТЫ», в октябре ощутимо подорожали бензин и дизельное топливо. Только за последнюю неделю октября стоимость литра А-95 поднялась на 50 копеек. Затем, естественно, стали увеличиваться цены на газ для автомобилей. На прошлой неделе средняя розничная стоимость сжиженного газа приблизилась к критической отметке, когда это ставит под вопрос саму экономическую целесообразность оснащения автомобиля газобаллонным оборудованием. Конечно, после увеличения стоимости топлива эксперты ожидают роста цен на все товары широкого потребления. В первую очередь — на продукты питания. Так, в течение одного месяца в Украине рекордно подорожали молочные продукты, яйца и курятина. Специалисты объясняют, что основные причины — сезонность, дорогие корма и сентябрьское повышение тарифов на электроэнергию. Так, в некоторых торговых точках куриное филе уже стоит, как свинина, — 65—70 гривен за килограмм. Еще существеннее выросли цены на яйца (почти на 9 гривен). Молоко и кефир подорожали на 6 процентов, твердый сыр — на 15 процентов. По сути, каждый месяц задержки денег «отщипывает» у их покупательной способности несколько процентов. Так, инфляция в 2014 году составила 12,1 процента, в 2015-м — рекордные 48,7 процента. А в 2016-м, по прогнозам правительства, может достичь 14,7 процента. Как видите, не выплаченные в срок зарплаты продолжают терять с каждым месяцем. Поэтому «ФАКТЫ» ежемесячно рассказывают о том, что вместе с выплатой задолженности наше законодательство предусматривает выдачу компенсации за период задержки. Механизм начисления возмещения был введен еще в 2001 году. Его расчет регулируется Законом «О компенсации гражданам утраты части доходов в связи с нарушением сроков их выплаты». Размер компенсации зависит от инфляции, индекс которой Государственная служба статистики подсчитывает ежемесячно. И мы тоже каждый месяц рассказываем, как изменились показатели инфляции, чтобы люди смогли выяснить, какую компенсацию им должен выплатить работодатель (см. таблицу)... Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://fakty.ua/226154-v-sluchae-kogda-zarplatu-zaderzhali-bolshe-chem-na-mesyac-vmeste-s-dolgom-rabotniku-obyazany-vyplatit-kompensaciyu
Характеристику на працівника (додаток) зазвичай складають у разі проведення атестації, представлення до нагородження або переведення на інше місце роботи. Нерідко характеристики потрібні особам під час їх вступу до вищих та середніх спеціальних навчальних закладів, оформлення відрядження на роботу за кордон тощо.
Характеристики на рядових працівників складають керівники структурних підрозділів (відділів, секторів, цехів тощо), а характеристики керівних працівників безпосередньо складає керівник підприємства або один із його заступників.
Кадрова служба підприємства має сприяти
у підготовці характеристики, а саме у наданні керівництву необхідної інформації про освіту, трудову діяльність, нагороди, заохочення, стягнення тощо.
Особи, які підписують характеристику, несуть відповідальність за її достовірність. Характеристика має містити:
•назву виду документа (ХАРАКТЕРИСТИКА);
•дату складення документа;
•місце складення документа (місто, село, селище);
•прізвище, ім'я та по батькові особи;
•рік народження;
•відомості про освіту, науковий ступінь, вчене звання тощо;
•назву посади, яку обіймає особа на час складання характеристики;
•основний текст (його викладають від третьої особи в однині);
•підпис посадової особи — укладача характеристики, засвідчений відбитком гербової або круглої печатки, що прирівнюється до гербової, печатки з ідентифікаційним номером юридичної особи (за наявності).
Характеристика може бути оформлена на загальному бланку підприємства. Якщо за рік на підприємстві складається понад 200 характеристик, доцільно ВИГОТОВИТИ спеціальний бланк характеристики. Такий бланк повинен мати постійні реквізити: «Назва підприємства», «Назва виду документа», «Місце складення або видання документа», а також обмежувальну позначку для реквізиту «Дата документа».
Якщо характеристику надсилають до стороннього підприємства разом із супровідним листом, то її дозволяється оформлювати на стандартних аркушах формату А4 (210 х 297 мм).
Складові елементи характеристики оформлюють таким чином:
•слово «ХАРАКТЕРИСТИКА» друкують великими літерами без лапок центровано щодо основного тексту;
•анкетні дані особи (прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, науковий ступінь, вчене звання, посаду) друкують, відступивши на два інтервали нижче й праворуч від назви виду документа. До того ж ці відомості прийнято викладати у родовому відмінку й розміщувати у стовпчик;
• основний текст характеристики, як правило, містить декілька логічно завершених частин, кожну з яких починають з абзацу, відступивши від анкетних даних на 23 інтервали, і друкують через 11,5 міжрядкові інтервали.
На початку тексту зазначають відомості про службову (трудову) діяльність працівника: фах, з якого часу працює на підприємстві, переміщення по службі, рівень професійної майстерності, трудові чи творчі досягнення, власні та співавторські винаходи, розробки. Далі в тексті обов'язково дається оцінка ділових і моральних якостей працівника — його ставлення до виконання своїх посадових обов'язків, підвищення професійного і наукового рівня, участь у громадській діяльності колективу, стосунки з іншими працівниками. Наприкінці тексту подаються відомості про урядові нагороди та інші заохочення. Також у тексті може вказуватися призначення чи місце подання цього документа.
Характеристику видають працівникові на руки або, з його відома, надсилають іншому підприємству чи організації вищого рівня у відповідь на запит.
ДОДАТОК
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «МИРГОРОДСЬКИЙ ВИНЗАВОД»
ХАРАКТЕРИСТИКА
10 липня 2016 рокум. МиргородГордієнко Галини Андріївни,
1975 р. н„ завідувача архіву
Гордієнко Г. А. із січня 2001 р. працює на Державному підприємстві «Миргородський винзавод». Спочатку працювала на посаді секретаря заступника директора підприємства, з березня 2006 по грудень 2008 р. — на посаді архіваріуса, а із січня 2009 р. обіймає посаду завідувача архіву.
У 1996 р. закінчила з відзнакою Київський державний інститут культури за спеціальністю «бібліотекознавство і бібліографознавство» й отримала кваліфікацію «бібліографархівіст». З 1996 по 1999 рр. за направленням працювала у Центральному державному архіві вищих органів влади і управління України. З 1999 по 2000 рр. —у Полтавському регіональному управлінні TOB «Банк ЕкспресКапітал».
Працюючи секретарем заступника директора ДП «Миргородський винзавод», крім своїх безпосередніх обов'язків за посадою, брала участь у розробленні інструкції з діловодства та зведеної номенклатури справ підприємства, підготовці описів справ постійного, тривалого (понад 10 років) зберігання та з кадрових питань підприємства.
За час роботи секретарем виявила себе як дисциплінований працівник, надійний помічник керівника і кваліфікований фахівець з діловодства й архівної справи, у зв'язку з чим була переведена до архівного підрозділу.
За період діяльності Гордієнко Г. А. на посаді архіваріуса та завідувача архіву значно покращився стан архівного зберігання документів підприємства, було упорядковано й описано документи архіву, розроблено систему довідкового апарату до архівних документів, відновила свою роботу експертна комісія підприємства. У жовтні 2014 р. за участю Галини Андріївни проведено комплексну перевірку стану діловодства в структурних підрозділах підприємства, виявлено й усунено низку суттєвих недоліків.
На посаді завідувача архіву виявила себе як кваліфікований, відповідальний і вимогливий керівник.
За успіхи у трудовій діяльності неодноразово нагороджувалася грошовими преміями і почесними грамотами підприємства.
Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.09.1993 № 58, встановлено, що трудові книжки заводяться на всіх працівників підприємств, установ та організацій будь-якої форми власності, які пропрацювали на них більше 5 днів. Відповідно до п. 2.2 зазначеної Інструкції, заповнення трудової книжки вперше проводиться не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. До трудової книжки вносяться: відомості про працівника – прізвище, ім’я та по батькові, дата народження; відомості про роботу – переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження й заохочення – про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіхи в роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про винаходи та раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв’язку з цим премії.
Стягнення до трудової книжки не заносяться.
Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.09.1993 № 58, встановлено, що трудові книжки заводяться на всіх працівників підприємств, установ та організацій будь-якої форми власності, які пропрацювали на них більше 5 днів. Відповідно до п. 2.2 зазначеної Інструкції, заповнення трудової книжки вперше проводиться не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу. До трудової книжки вносяться: відомості про працівника – прізвище, ім’я та по батькові, дата народження; відомості про роботу – переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження й заохочення – про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіхи в роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про винаходи та раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв’язку з цим премії.
Стягнення до трудової книжки не заносяться.
Нормою п. 2.5 Інструкції встановлено, що працівник повинен бути ознайомлений під розписку з кожним записом, занесеним до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення та звільнення.
Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів і клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів (п. 2.16). У п. 2.17 Інструкції зазначено: якщо ця категорія студентства раніше не працювала і через це не мала трудових книжок, відомості про роботу в студентських таборах, на виробничій практиці, а також про виконання науково-дослідної госпдоговірної тематики на підставі довідок, виданих навчальним закладом, вносяться підприємством, де в подальшому вони будуть працювати.
До трудових книжок за місцем роботи вносяться окремим рядком записи: про час служби у Збройних Силах України та інших військах, де на тих осіб, які проходять службу, не поширюється законодавство про працю та державне соціальне страхування; про час навчання у вищих, середніх і професійних навчально-виховних закладах; про час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного догляду (п. 6 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»), у тому числі за літніми людьми старше 80 років (згідно з медичним висновком).
Безробітним особам період одержання допомоги по безробіттю заноситься до трудової книжки органом Державної служби зайнятості населення. Запис відомостей про роботу за сумісництвом здійснюється за бажанням працівника. Смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3249.html
Робота в понаднормовий час при системі оплати праці за часом оплачується в подвійному розмірі погодинної тарифної ставки.
При відрядній системі оплати праці за роботу в понаднормовий час виплачується доплата в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за почасовою системою, за всі відпрацьовані понаднормові години.
У разі підсумованого врахування робочого часу як понаднормові оплачуються всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді.
Відповідно до статті 106 КЗпПУ компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулу не допускається. Смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты:http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3249.html
Як розірвати трудовий договір за ініціативою працівника?
Відповідно до статті 38 КЗпП України, за власною ініціативою (за власним бажанням) розірвати трудовий договір (звільнитися з роботи) може будь-який працівник, з яким укладено трудову угоду на невизначений строк, незалежно від посади, яку він обіймає.
Єдиною обов’язковою умовою для працівників у разі розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, є письмове попередження про це власника або вповноваженого ним органу за два тижні (у разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, трудовий договір має бути розірвано у строк, про який просить працівник). До закінчення строку попередження про звільнення працівник має можливість відкликати подану письмову заяву. У такому разі працівника не звільняють, якщо тільки на його місце не запрошено іншого, якому, відповідно до законодавства, не може бути відмовлено в укладанні трудового договору.
У разі, коли між працівником і власником досягнуто домовленості про припинення трудового договору за п. 1 ст. 36 КЗпП України (угода сторін), трудовий договір припиняється у строк, визначений сторонами. Така домовленість може бути анульована лише за взаємної згоди на це власника та працівника. Відкликання в такому разі працівником заяви про звільнення за відсутності на це згоди власника правового значення не має. Смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3249.html
Під час пожежі в офісі мій чоловік втратив трудову книжку. Наразі для оформлення пенсії потрібен перший запис про роботу. Де його можна взяти, адже організації, де чоловік розпочинав працювати, вже давно немає? Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа (підприємство чи установа) може припинитися (зникнути) двома способами: 1. Реорганізацією (злиття, приєднання, поділ, перетворення). В такому випадку її обов’язки переходять до правонаступників. 2. Ліквідацією. Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту України № 58 від 29.07.1993, передбачено, що за заявою особи, яка загубила трудову книжку, власник (роботодавець) зобов’язаний видати їй іншу з написом «Дублікат» у правому верхньому кутку першої сторінки (п. 5.1 Інструкції). Якщо підприємство (організацію), де особа працювала, реорганізовано, вона може звернутися з відповідною заявою до правонаступника цього підприємства (організації) або вищої організації (за наявності). Якщо підприємство (організація), де він працював, ліквідовано, працівник може звернутися до відповідного трудового архіву (облархіву, держархіву м. Києва), до якого передаються документи юридичних осіб у разі їх припинення (ліквідації). Працівнику також варто звернутися до Пенсійного фонду, де зберігаються дані про нарахування на отриману ним заробітну плату. Це може стати в пригоді, якщо факт підтвердження робочого стажу необхідно буде встановлювати в суді (за умови відсутності відповідних даних в архіві). Текст смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты:http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3237.html
Чи можна продовжити строк випробувального терміну?
Відповідно до статті 26 Кодексу законів про працю України, при укладенні трудового договору за угодою сторін може бути обумовлене випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. Разом з тим, якщо працівник у період випробування був від-сутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній (стаття 27 КЗпПУ). Закон не передбачає, які саме причини належать до «інших поважних», тому є підстави вважати, що власник (уповноважений орган) має право визначити це на власний розсуд. До таких поважних причин можна цілком віднести й простій. Продовження строку випробування оформляється наказом, з яким ознайомлюють працівників. Текст смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3237.html
Відповідно до статті 150 Кодексу законів про працю передбачена можливість оскарження працівником накладеного на нього дисциплінарного стягнення. Догану можна оскаржити до комісії з трудових спорів або районного (міського) суду відповідно до статей 225, 233 КЗпП у тримісячний строк з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Таким днем слід уважати день ознайомлення працівника з наказом (розпорядженням) про оголошення йому догани незалежно від дня видання цього наказу.
Відповідно до трудового законодавства, догана, застосована роботодавцем з порушенням установленого порядку (як-от порушення строків застосування, порушникові не запропонували надати письмове пояснення тощо), але не оскаржена працівником в установленому порядку та в установлений строк без поважних причин, може мати для цього працівника юридичні наслідки, якщо вона була оголошена в наказі (розпорядженні).
Статтею 151 КЗпП передбачено порядок зняття догани. Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення – догани працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення. Днем накладення цього дисциплінарного стягнення вважається день видання наказу (розпорядження) про притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.
Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і, до того ж, виявив себе як сумлінний працівник, догану може бути знято до закінчення одного року.
Окремими законами, положеннями і статутами про дисципліну може встановлюватися інший порядок оскарження та зняття дисциплінарних стягнень. Смотри также в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3249.html
Коркушко ВиталинаЖенщина с двумя детьми имеет право раз в год взять двухнедельный отпуск за свой счет
работодатель обязан предоставить отпуск работнику, если он об этом попросит. Даже если начальник против. Отмечу, что закон четко установил, перечень и продолжительность таких отпусков (см. таблицы. — Авт.). Также существуют другие причины для предоставления отпуска в обязательном порядке. Например, для участия человека в выборах или в судебных заседаниях. Но мы не будем на них отдельно останавливаться, поскольку они слишком специфичны. — А что, если работник имеет сразу несколько причин взять такой отпуск? Допустим, женщина — инвалид II группы и воспитывает двух детей в возрасте до 15 лет. — Это не проблема. Если у работника есть два основания для получения отпуска без сохранения зарплаты, то он может взять сразу оба. В вашем примере женщина имеет право на такой отпуск продолжительностью до 60 календарных дней ежегодно как инвалид II группы, а также на отпуск до 14 календарных дней — как мать, воспитывающая двух детей младше 15 лет. — То есть она вправе взять 74 дня отпуска за свой счет? — Да. Также целесообразно напомнить, что женщина, воспитывающая двоих детей и более в возрасте до 15 лет, кроме отпуска без сохранения зарплаты, имеет право на социальный дополнительный оплачиваемый отпуск продолжительностью десять календарных дней в соответствии со статьей 19 Закона Украины «Об отпусках». — Отпуск за свой счет работник должен использовать весь и сразу? — Законодательством это не предусмотрено. Поэтому мать двоих детей в возрасте до 15 лет может написать заявление о присоединении к ежегодному основному отпуску семи дней отпуска без сохранения зарплаты, а еще семь дней взять в другое время. Отмечу, что это не касается тех случаев, когда отпуск предоставляется на основании медицинских показателей, для сдачи вступительных экзаменов и так далее. — Закон говорит, что отпуск оформляется на срок до 14-ти, 30-ти или 60 календарных дней. Как определяется его реальная продолжительность? — А вот это как раз тот случай, когда продолжительность отпуска является предметом согласования двух сторон — работодателя и работника. Например, людям, вступающим в брак, отпуск без сохранения зарплаты предоставляется продолжительностью до десяти календарных дней, то есть это может быть и семь, и восемь, и девять календарных дней. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/217504-zhencshina-s-dvumya-detmi-imeet-pravo-raz-v-god-vzyat-dvuhnedelnyj-otpusk-za-svoj-schet
Бойко МиколаОсобливості працевлаштування іноземців та осіб без громадянства в Україні. Видача й анулювання дозволу
Продовження. Початок у № 12, 2015 ПОРЯДОК ВИДАЧІ ДОЗВОЛУ НА ЗАСТОСУВАННЯ ПРАЦІ ІНОЗЕМЦІВ ТА ОСІБ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА В УКРАЇНІ Порядок видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства і розмір плати за видачу дозволу, яка зараховується до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, на сьогодні визначаються Постановою № 437. За період незалежності України це вже четвертий акт із цього питання (попередні три приймалися в 1993,1999 та 2009 роках). Його розробка була зумовлена прийняттям нового Закону «Про зайнятість населення» — Закону №5067 (чинний з 1 січня 2013 року) та бажанням дещо спростити процедуру отримання дозволу. Категорії іноземців та осіб без громадянства, стосовно яких видається дозвіл на працевлаштування Відповідно до пункту 2 Порядку № 437 територіальні органи Державної служби зайнятості (далі — територіальні органи) видають за місцезнаходженням підприємства, установи, організації дозволи на застосування на конкретних посадах праці: — іноземців чи осіб без громадянства за умови, що в Україні (регіоні) відсутні кваліфіковані працівники, спроможні виконувати відповідний вид роботи. Якщо роботодавець має намір звернутися до відповідного територіального органу для отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, мотивуючи тим, що в Україні (регіоні) відсутні кваліфіковані працівники, спроможні виконувати відповідний вид роботи, він згідно з пунктом 5 Порядку № 437 попередньо, не пізніше ніж за 15 календарних днів до дати звернення для отримання дозволу, має додати територіальному органові інформацію про попит на робочу силу (вакансію)
Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 .
Трудові права осіб, які поєднують навчання з роботою
Порівняно з іншими працівниками, для тих, хто поєднує роботу з навчанням, зако-нодавством встановлено пільги, що стосуються часу відпочинку, робочого часу, оплати праці й т. ін. Ці пільги визначені в главі 14 Кодексу законів про працю. Види пільг та їх обсяг залежать від форми навчання, виду навчального закладу та курсу перебування. Виробниче навчання проводиться для професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників у формі індивідуального, бригадного, курсового та іншого виробничого навчання за рахунок підприємства, організації, установи. Роботодавець повинен створювати необхідні умови для осіб, які навчаються у навчальних закладах без відриву від виробництва, та не повинен використовувати працівників на будь-якій іншій роботі, що не стосується спеціальності. Виробниче навчання та теоретичні заняття мають провадитись лише в межах робочого часу, визначеного законодавством про працю. За час проходження виробничого навчання працівникам виплачується заробітна плата. Після закінчення виробничого навчання законодавством гарантується надання роботи відповідно до набутої кваліфікації. Для працівників, які навчаються в середніх і професійно-технічних навчальних закладах, законодавством передбачено право на скорочений робочий тиждень або скорочену тривалість щоденної роботи із збереженням заробітної плати у встановленому порядку; також їм надаються інші пільги. Для працівників, які успішно навчаються в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, на період навчального року встановлюється скорочений робочий тиждень на один робочий день або на відповідну йому кількість робочих годин (при скороченні робочого дня протягом тижня). Ці особи звільняються від роботи протягом навчального року не більш як на 36 робочих днів при шестиденному робочому тижні або на відповідну їм кількість робочих годин. При п’ятиденному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни при збереженні кількості вільних від роботи годин. Зазначеним працівникам за час звільнення від роботи виплачується 50% середньої зарплати за основним місцем роботи, але не нижче мінімального розміру зарплати. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3134.html
Поволоцкая Л.Ставка директора школы увеличится на 185 гривен, а хирурга высшей категории - на 175
...повышение «минималки» является шагом скорее политическим, чем экономическим, и вносит в нашу жизнь определенный элемент несправедливости, когда неквалифицированным работникам оплату труда увеличивают на государственном уровне и чаще, чем квалифицированным.
Другое дело — повышение зарплат бюджетникам. Это те специалисты (врачи, учителя, работники культуры и спорта), чей труд должен высоко цениться, но, к сожалению, оплачивается незаслуженно низко. К тому же государство балует их увеличением зарплат куда реже, чем дворников и уборщиц. Поэтому мы с таким энтузиазмом встретили принятое 6 апреля Кабинетом министров Постановление «О повышении оплаты труда работников учреждений и организаций отдельных отраслей бюджетной сферы и внесении изменений в некоторые постановления Кабинета министров Украины», которое повышает с 1 мая зарплаты бюджетникам.
Напомним, что оклады и ставки работников бюджетной сферы формируются на основании Единой тарифной сетки, которая делит специалистов на 25 разрядов в зависимости от квалификации и должности.
Например, ректор вуза— это 23-й или 24-й тарифный разряд.
Преподаватель с ученой степенью — 19-й или 20-й, без ученой степени — 15—17-й разряды.
Главврач больницы — от 14-го до 18-го тарифного разряда.
Заведующий аптекой — от 10-го до 12-го.
Учителя, преподаватели, воспитатели-методисты, мастера производственного обучения в школах, техникумах, колледжах — 8—12-й.
Технические служащие (экспедиторы, товароведы, кассиры, инспектора, табельщики, стенографистки, секретари, деловоды, архивариусы, чертежники, паспортисты и так далее) относятся к 4—6-му разрядам.
Представители рабочих профессий, выполняющие квалифицированную работу (столяры, слесари, электрики, техники, электромеханики, электромонтеры, операторы копировальных аппаратов и компьютеров, лесники, рыбоводы, водители, дозиметристы) отнесены ко 2—5-му разрядам.
Меньше всех получает неквалифицированный персонал — 1-й и 2-й тарифные разряды. К ним относятся гардеробщики, курьеры, подсобные рабочие, грузчики, сторожа, уборщицы, швейцары, лифтеры, копировщики, контролеры и так далее. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр.Д.Яворницкого,18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/216078-s-1-maya-pravitelstvo-povysit-oklady-rabotnikov-byudzhetnoj-sfery
— Як на розмір зарплати впливає тарифна система оплати праці, яка діє в нашій країні?
— Мінімальна зарплата закладається в тарифну систему, вибудовується градація зарплати за розрядами залежно від мінімальної.
Усе про тарифні розряди в бюджетній сфері можна знайти в урядовій постанові №1013 від 9 грудня 2015 року. Заробітна плата для працівників першого тарифного розряду там передбачена у розмірі 1378 гривень, тобто на рівні мінімальної зарплати. Другий розряд — на 5 гривень більший, третiй — іще на 10 гривень більший. Вчителі, наприклад, — це дев’ятий розряд, 1925 грн. Найвищий розряд — 25-й, це, зокрема, директори установ у бюджетній сфері. Їхня ставка — 5020 гривень. Як бачите, коефіцієнт співвідношення між 25-м і першим — 3,64. А нещодавно він становив 4,51. Тобто зменшилося співвідношення в оплаті праці між тарифними розрядами. Хоча наші директори за рахунок різноманітних доплат і надбавок можуть суттєво збільшити для себе заробітну плату і цього фактично ніхто не контролює.
— Хто визначає коефіцієнт і як його зменшення позначається на розмірі зарплат?
— Коефіцієнт визначає Кабінет Міністрів. Зменшення коефіцієнта призводить до зменшення середньої зарплати і зарплати висококваліфікованих працівників. Саме тому наші лікарі й учителі мало заробляють.
— А яким є цей коефіцієнт в європейських країнах?
— У більшості країн Європи відповідний коефіцієнт становить 10. Наприклад, у Латвії є така постанова, що зарплата директора не може бути вища десяти середнiх зарплат. А на одному підприємстві посадовий оклад директора може перевищувати тарифну ставку працівника першого розряду основної професії не більш як у 15 разів.
— Яке сьогодні співвідношення між мінімальною і середньою зарплатою?
— За рекомендаціями Міжнародної організації праці мінімальна зарплата має становити не менш як 40 відсотків від середньої зарплати. Якщо говорити про ЄС, то там «мінімалку» рекомендують встановлювати на рівні 60 відсотків від середньої заробітної плати.
У нас сьогодні йдеться приблизно про 30 відсотків. Але треба розуміти, що грошове наповнення цих відсотків абсолютно різне у нас і на Заході. Ми, так би мовити, рахуємо від копійок, а вони — від тисяч. До того ж, якщо в Європі мінімальна зарплата залежить від розміру середньої, то в нас навпаки: середня залежить від мінімальної. Тому зарплата на всіх рівнях є низькою, відбувається відверта експлуатація робочої сили. Вартість робочої сили у нас дуже й дуже занижена. Багаті у нас збагачуються за рахунок найманих працівників, а не технологій чи якісного маркетингу.
— Яка ж частка зарплати в собівартості продукції?
— Рiч у тiм, що останнім часом статистичні установи взагалі не публікують дані про це. Кілька років тому у нас було 8-11% залежно від галузі, тоді як у країнах ЄС, наприклад, до 50%. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты:http://www.umoloda.kiev.ua/number/2767/188/96626/
Тема:Які державні свята мають бути в Україні
//Країна. - 2016. - №. - С.18-23( 28.01.2016 )
В Україні триває процес декомунізації та дерадянизації. До 21 лютого Верховна Рада має проголосувати за нові назви населених пунктів. Але відрив від радянського минулого – це не тільки нові назви міст і вулиць.
Триває дискусія, що Україні варто святкувати Різдво, як у більшості країн Європи, – 25 грудня. На сайті президента зареєстрована петиція на підтримку цієї пропозиції. Інститут Національної пам'яті готує законопроект про державні свята – щоб упорядкувати дати українського календаря і позбавити його радянських пережитків.
Важливою умовою для отримання послуг з відновлювального лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є соціальний прогноз, так звана вірогідність того, що реабілітація піде на користь і після неї застрахована особа стане до праці, а не буде змушена оформити інвалідність. Такий прогноз спочатку робить лікуючий лікар, а потім свої пропозиції та всі відповідні документи надає комісії з медичного відбору і направлення на відновлювальне лікування. Така комісія функціонує в кожному лікувальному закладі охорони здоров’я (лікарнях, клініках, госпіталях, диспансерах) і саме вона приймає рішення щодо направлення чи ненаправлення застрахованої особи на реабілітацію... Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты:http://www.golos.com.ua/article/263595
Поволоцкая Л.Трудовые книжки необходимо будет хранить дома вместе с остальными важными документами
...персонифицированная база данных взносов в Пенсионный фонд ведется с 2000 года. Более того, уже несколько лет все пенсии в нашей стране рассчитываются с учетом только тех заработков, которые внесены в эту базу. То есть для назначения пенсии давно не нужны справки о зарплате: реестр работает, и достаточно эффективно. Немного сложнее со стажем. Та часть трудового стажа, которую человек приобрел до начала внедрения реестров (то есть до 2000 года), действительно подтверждается записями в трудовых книжках. Впрочем, отмена книжек не станет препятствием для того, чтобы продолжить такую практику. Ведь полное уничтожение документа не планируется: трудовые книжки будут розданы людям на руки. Их необходимо хранить дома вместе с остальными важными документами. — Заменять трудовые книжки ничем не нужно, — разъяснил в свое время «ФАКТАМ» Айварас Абромавичюс. — Единый реестр застрахованных лиц прекрасно справляется со своими функциями уже 15 лет. Работодатели и в дальнейшем будут вносить в реестр данные о приеме и увольнении работников, об их должностях, социальных отчислениях и так далее. Полный текст публикации смотри отделе периодики ДОУНБ по адресу: пр. К. Маркса,18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/208712-trudovye-knizhki-neobhodimo-budet-hranit-doma-vmeste-s-ostalnymi-vazhnymi-dokumentami
Поволоцкая Л.С сентября ставка директора школы выросла на 413 гривен, а воспитателя детского сада — на 263 гривни
//Факты и комментарии. - 2015 -№177. - С.7( 29.09.2015 )
...оклады и ставки работников бюджетной сферы формируются на основе единой тарифной сетки, которая распределяет специалистов на 25 разрядов в зависимости от квалификации и должности. Например, ректор вуза имеет 23-й или 24-й тарифный разряд. Преподаватель с ученой степенью — 19-й или 20-й, без степени — от 15-го до 17-го тарифного разряда. Главврач больницы — от 14-го до 18-го тарифного разряда. Заведующий аптекой — от 10-го до 12-го тарифного разряда. Учителя, преподаватели, воспитатели-методисты, мастера производственного обучения в школах, техникумах, колледжах — от 8-го до 12-го тарифного разряда. Хирурги, анестезиологи, семейные врачи — от 10-го до 14-го разряда. Технические служащие (экспедиторы, товароведы, кассиры, инспекторы, табельщики, стенографистки, секретари, деловоды, архивариусы, чертежники, паспортисты и так далее) относятся к 4—6-му тарифным разрядам. Представители рабочих профессий — столяры, слесари, электрики, техники, электромеханики, электромонтеры, операторы копировальных аппаратов и компьютеров, лесники, рыбоводы, водители, дозиметристы — это от 2 до 5 тарифного разряда. Меньше всех получает неквалифицированный персонал — 1-й и 2-й тарифные разряды. К таким относятся гардеробщики, курьеры, подсобные работники, грузчики, сторожа, уборщицы, швейцары, лифтеры, копировщики, контролеры и так далее. При этом ставка для каждого разряда определяется исходя из базовой ставки работника первого разряда. А точнее, рассчитывается путем умножения данной базовой ставки на повышающий коэффициент (см. таблицу № 1). Таблица № 1... ...Изначально задумывалось, что ставка работника первого разряда будет равна минимальной зарплате. Таким образом, ставки и оклады бюджетников должны были автоматически повышаться с каждым увеличением минимальных гарантий оплаты труда... Полный текст публикации смотри отделе периодики ДОУНБ по адресу: пр. К. Маркса,18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/206517-s-sentyabrya-stavka-direktora-shkoly-vyrosla-na-413-griven-a-vospitatelya-detskogo-sada-na-263-grivni
Поволоцкая Л.В сентябре минимальная зарплата увеличится на 160 гривен
//Факты и комментарии. - 2015.- №172.- С.7( 22.09.2015 )
...На 125 гривен увеличится размер минимальной пенсии — с 949 до 1074 гривен. Повышение коснется более семи с половиной миллионов украинских пенсионеров. Для этого уже предусмотрены дополнительные расходы в размере 3 миллиардов 861 миллиона 479,5 тысячи гривен. Также вырастут минимальные выплаты инвалидам — ликвидаторам последствий Чернобыльской катастрофы, инвалидам войны и участникам боевых действий (см. таблицу № 2). Напомним, что в нашей стране для них установлены повышенные размеры минимальной пенсии (от 165 до 285 процентов прожиточного минимума). Кроме того, в связи с ростом прожиточного минимума будут увеличены размеры некоторых доплат к пенсии — ветеранам войны, инвалидам, донорам и так далее. Например, максимальная доплата за стаж повысится с 9 гривен 49 копеек до 10 гривен 74 копеек за каждый «лишний» год. Донорам к пенсии будут доплачивать не 117 гривен 60 копеек, а 133 гривни (10 процентов прожиточного минимума в среднем на человека). Также поднялась надбавка детям войны (которая составляет 7 процентов прожиточного минимума для нетрудоспособных лиц) — с 66 гривен 43 копеек до 75 гривен 18 копеек. Вырастут надбавки ветеранам войны, составляющие от 15 до 50 процентов прожиточного минимума. Например, надбавка к пенсии инвалидам войны I группы увеличивается с 474 гривен 50 копеек до 537 гривен. Инвалидам II группы — с 379 гривен 60 копеек до 429 гривен 60 копеек. Инвалидам III группы — с 284 гривен 70 копеек до 322 гривен 20 копеек. Участникам боевых действий, бывшим малолетним узникам концлагерей, а также супругам умерших инвалидов войны доплаты к пенсии с сентября поднимаются с 237 гривен 25 копеек до 268 гривен 50 копеек. Специально подчеркнем, что речь идет именно об увеличении уже существующих надбавок, а не о появлении каких-то новых доплат к пенсиям. Все надбавки назначаются при расчете пенсии. Но потом их размеры растут по мере увеличения прожиточного минимума... Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты: http://fakty.ua/206222-komu-i-na-skolko-povysili-vyplaty-s-sentyabrya-tablicy
Іванкевич В.Скільки працюватимемо і відпочиватимемо наступного року
...залежно від тривалості робочого тижня, норма робочого часу на 2016 рік становитиме: при 40-годинному робочому тижні 2003,0 години; при 39-годинному робочому тижні 1957,8 години; Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты: http://ukurier.gov.ua/uk/articles/skilki-pracyuvatimemo-i-vidpochivatimemo-nastupnog/
…новий порядок почав діяти з 4 липня. Це означає, що для всіх страхових випадків, які настали 04.07.2015 р. і пізніше (тобто саме на дату настання страхового випадку), застосовуються нові правила розрахунку. В іншому випадку (первинний листок непрацездатності відкрито до 04.07.2015 р.) треба керуватися старими правилами. Основні зміни: І) розрахунок середньої зарплати однаково для оплати як звичайних, так і декретних лікарняних; 2) у всіх випадках розраховується середньоденна зарплата в розрахунку на один календарний день…
Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18 .
Ініціативу відмови від трудових книжок озвучив міністр економічного розвитку та торгівлі Айварас Абромавичус, написавши у Twitter "Ховаємо совкову спадщину". Перша функція трудової книжки - засвідчити трудовий стаж для нарахування пенсії. Перша заступниця міністра економічного розвитку Юлія Ковалів розповіла DW, що вся інформація про стаж роботи і страхові внески, починаючи з 2000 року, міститься у "єдиній базі даних" - реєстрі застрахованих осіб. Нарахування пенсії здійснюється на основі цієї інформації. Запропоновані нововведення Мінекономрозвитку розробив законопроект, який передбачає лише скасування необхідності вести трудові книжки. Якщо він набуде чинності, то всі працівники просто отримають свій документ на руки. "Трудова книжка не припиняє функціонувати як така. Вона залишиться у людей, і нею зможуть користуватися для підтвердження досвіду роботи до 2000 року", - наголошує Юлія Ковалів. Проект передбачає зміни до 22 чинних законів, його спрямували до інших державних установ на погодження. "Ми також розраховуємо на обговорення ініціативи громадськістю", - додає урядовець.
О том, что трудовая книжка является пережитком советского прошлого, время от времени говорили все предыдущие правительства. Ее ведение требует от работодателей дополнительных сил, средств и времени. Ведь после внедрения электронных реестров (Пенсионного фонда Украины, налоговой службы и так далее) эффективность такого документа была чисто номинальной: продублировать все решения работодателей в бумажном варианте. Говорить-то говорили, но отважиться на отмену трудовых книжек смогли только сейчас. И то, пока существует лишь предложение Министерства экономического развития и торговли, которое посчитало, что упразднение трудовой книжки принесет украинским предприятиям около полумиллиарда гривен экономии, из которых 300 миллионов гривен они тратят на администрирование книжек и еще около 200 миллионов — на их хранение. Следует также отметить, что этот документ отменили практически все страны мира, включая постсоветский Вьетнам. «При наборе персонала намного эффективнее работает испытательный срок» — Хороним совковое наследие, — написал в своем Twitter министр экономического развития и торговли Айварас Абромавичюс. — Выслал на согласование в другие органы пакет законов по отмене трудовой книжки. Ждем реакции. И реакция воспоследовала. В первую очередь от простых граждан, которые не понимают, как теперь будет рассчитываться стаж, как руководство предприятия сможет узнать, где раньше работал человек, как станут фиксироваться награды и выговоры работников, а также увольнения «по статье». Впрочем, люди просто опасаются, что им придется обходить всех своих бывших работодателей и собирать разные справки вместо того, чтобы предоставить на новом месте работы или в Пенсионном фонде трудовую книжку. — Практическая ценность трудовой книжки равна нулю с 2000 года, когда все сведения о стаже и заработках граждан начали накапливаться в базе данных Пенсионного фонда, — отметила директор по персоналу коммерческой фирмы София Савушкина. — К тому же люди постоянно теряют книжки, и мы вынуждены открывать им новые. Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты: http://fakty.ua/204630-s-2000-goda-prakticheskaya-cennost-trudovoj-knizhki-ravna-nulyu
Пособие по безработице назначается центрами занятости о восьмого дня после регистрации безработного. Размер пособия по безработице определяется на основании сведений Государственного реестра общеобязательного государственного социального страховании в зависимости от страхового стажа, заработной платы (дохода), а также справок о денежном обеспечении, выданных лицу военными комиссариатами, где такое лицо находилось на учете, воинскими частями, органами, где лицо проходило службу. Общая продолжительность выплаты помощи по безработице застрахованным лицам не может превышать 360 календарных дней (лицам предпенсионного возраста - не более 720 календарных дней) в течение 2 лет со дня ее назначения. В зависимости от продолжительности безработицы помощь по безработице уменьшается и выплачивается в процентах к определенному размеру: - первые 90 календарных дней — 100%; - в течение следующих 90 календарных дней -80%: - в дальнейшем — 70%. Для застрахованных внутренне перемещенных лиц размер помощи но безработице определяется за месяцы, предшествующие началу перерыва страхового стажа, что произошел по уважительным причинам...
Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Чернишова В.Всім, всім, всім!!! Кабмін затвердив форму повідомлення про прийняття працівника
Упевнені, що всі роботодавці знають про те, що І 01.01.2015 р. заборонено допускати працівника до роботи без (умова 1) укладення з ним трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та (умова 2) повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування ЄСВ « про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України . Така вимога прописана у ст.24КЗпП. До появи постанови, що коментується (далі — постанова №413), не було ані форми.ані порядку такого повідомлення. Тому, як раніше роз'яснила ДФСУ в листах від 29.0 1.2015 р. № 2627/7/99-99-17-03-01 -17 і від 04.06.20Ї5 р. № 19779/7/99-99-17-03-01-17, повідомлення здійснювалося шляхом зазначення дати початку трудових відносин у таблиці 5 форми № Д4, складеної за підсумками місяця, в якому прийнято працівника. І годі цього було достатньо. Тепер — ні. Починаючи з дати набрання чинності постановою №413, при прийнятті на роботу працівника потрібно подавати до органу фіскальної служби за своїм місцем обліку спеціальний документ — «Повідомлення про прийняття працівника на роботу» за формою додатка до постанови №413 (далі — повідомлення). Причому зробити це потрібно після оформлення трудового договору {оформлення наказу, розпорядження про прийняття на роботу), але до фактичного початку роботи працівника. Тобто фактично при прийнятті працівника на роботу роботодавець повинен дотриматися такої схеми дій: 1) роботодавець видає наказ (розпорядження) про прийняття на роботу… Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Клименко О.Пільги у сфері праці для ветеранів війни
Правовий статус осіб, причетних до участі у військових діях. Правовий статус осіб, які тією чи іншою мірою були причетні до участі у різних ВІЙСЬКОВИХ діях, залежить від таких чинників: — періоду відповідних військових дій, наприклад, у роки Великої вітчизняної війни, у військових конфліктах у післявоєнний час, в тому числі на території зарубіжних країн, під час проведення антитерористичної операції; - форми (характеру) участі у військових діях, наприклад, безпосередня участь у бойових діях, участь у забезпеченні бойових дій, праця в тилу під час війни, перебування у концентраційних таборах; — наслідків участі у військових діях для здоров'я або життя, наприклад, поранення, інвалідність; — приналежності до специфічних професійних (службових) категорій, наприклад, війьковослужбовці, рядовий склад, льотний склад, вільнонаймані працівники; - форми визнання державою особистих заслуг під час участі у військових діях, наприклад, присвоєння звання героя Радянського Союзу, нагородження певними державними нагородами. На цей час в Україні с чинними кілька законодавчих актів, які деякою мірою регулюють питання статусу різних категорій осіб, причетних до участі у військових діях та порядок надання їм відповідних соціальних гарантій. Основним є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 р. № 3551-XII (далі — Закон № 3551), одним із основних завдань якого є «надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я» (ст. 1 Закону №3551). Для переважної більшості осіб, причетних до участі у військових діях, встановлюється один узагальнений статус «ветеран війни». Зокрема у ст. 4 Закону № 3551 визначено: «Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав»… Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Коркушко В.Про відпустку без збереження зарплати
// Праця і зарплата.- 2015. - №20.- С.13( 27.05.2015 )
Відповідь. За пунктом З постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.94 р. № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» до стажу державної служби включається час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у виняткових випадках, якщо за медичними показаннями дитині потрібний домашній догляд, — період додаткової відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш ніж до досягнення дитиною шести років. Відповідно до законів України у сфері загально-обов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням і на випадок безробіття, страховий стаж - це період (строк), упродовж якого особа підлягала конкретному виду соціального страхування, та за який щомісяця було сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок (визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується дохід). До страхового стажу враховуються також періоди одержання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску...
Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Кравчук О.Право на відпустку перед і після відпустки по вагітності та пологах
Вагітність і пологи з юридичного погляду — це події, тобто факти, які тягнуть за собою юридичні наслідки, проте, на відміну від дій, виникають безпосередньо незалежно від волі людей. Для працюючої жінки, яка готується стати матір'ю, законодавець передбачив відпустку по вагітності та пологах, яка надається на підставі медичного документа — листка непрацездатності, що виписується з 30-го тижня вагітності на 126 к. д. (для жінок, які належать до І — IV категорій потерпілих унаслідок аварії на ЧАЕС, — з 27 тижнів вагітності на 180 к. д.) Тобто відпустка по вагітності та пологах видається на підставі «декретного лікарняного листка». Відповідні дати, як правило, незмінні. І раніше чи пізніше на «декретний лікарняний» жінка може піти лише тоді, коли лікар неправильно визначить термін вагітності. Багато вагітних жінок мають бажання скористатися перед відпусткою по вагітності та пологах своїми щорічними відпустками. І закон їм таке право надає. За п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки, перед відпусткою по вагітності та пологах або після неї жінці за її бажанням надається щорічна відпустка в зручний для неї час. у т. ч. І відпустка повної тривалості до настання 6-місячного терміну безперервної роботи на підприємстві. Тож нерідко майбутні мами дізнаються в лікаря завчасно про передбачувану дату початку декретного лікарняного і звертаються до кадровика або бухгалтера з проханням порахувати. Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Кравчук О.Новоприйнятим працівникам можна надати відпустку пропорційно до відпрацьованого
Після 6 місяців безперервної роботи на підприємстві у працівника в перший рік роботи виникає право на щорічну основну та додаткові відпустку повної тривалості (ч. 5 ст. 10 Закону про відпустки. Тобто вже починаючи з сьомого місяця можна передбачати за графіком і надавати йому 24 к. д. основної щорічної відпустки (або більше, якщо працівник має більшу тривалість . відпустки за посадою чи з інших причин). До цього терміну (до настання 6 міс. безперервної роботи) повну відпустку в зручний час можна надавати пільговим категоріям працівників, визначеним у ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки. Серед таких пільгових категорій. Зокрема, особи віком до вісімнадцяти років, інваліди, особи, звільнені зі строкової військової служби чи служби за призовом за мобілізацією, сумісники — одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. Пільговикам відпустка повної тривалості при складанні графіка відпусток у перший робочий рік може плануватися на будь-який місяць такого року. Проте якщо такий працівник звернеться із заявою щодо надання йому відпустки в інший зручний для нього час, така відпустка має бути йому надана (звичайно, в межах тривалості його річної відпустки). Окрім вищезазначених пільговиків, відпустка до настання 6 міс. може надаватися працівникам, які перейшли на підприємство за переведенням і не одержали за попереднім місцем роботи грошової компенсації за дні невикористаної відпустки. Дпя інших категорій працівників стаття 10 Закону про відпустки передбачає можливість надання щорічної відпустки до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи, проте встановлює, що її тривалість визначається пропорційно до відпрацьованого часу. Наприклад, при загальній тривалості відпустки працівника 24 к. д. за рік, за кожен повний відпрацьований місяць йому належаться 2 к. д. відпустки. Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Коваленко Н.Пенсія «за власним бажанням»: варіанти звільнення
Перш ніж відповісти на запитання, давайте для зручності працівників, які звільняються за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за віком, назвемо «пенсіонерами-новачками». А ось ті, що оформили пенсію, але не побажали піти на заслужений відпочинок,а продовжили працювати, будуть у нас працюючими пенсіонерами.
Отже, звільняється пенсіонер-новачок у зв'язку в виходом на пенсію.
Нагадаємо. Відповідно до ст, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12,93 р. № 3723-ХП (далі - Закон про держслужбу ) «на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досяглу віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначенця пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкову державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, о також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеною віку. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
При призначенні пенсії державного службовця застосовуються положення ст. 25 Закону про держ-службу, якою визначені категорії посад державних службовців, та Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05,94 р. № 283, яким визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби . Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Тубелець О.Строковий трудовий договір із мобілізованим працівником: визначаємо дату розірвання
// Праця і зарплата. - 2015. - №9. - С. 23( 01.05.2015 )
Трудовим законодавством закріплено низку гарантій за мобілізованими працівниками. Одна з них - збереження місця роботи і середнього заробітку. Детальніше про це йдеться у ч. З ст. 119 КЗпП: у загальному випадку за працівниками, призваними на військову службу за призовом під мас мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада І середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, де вони працювали на час призову. Це означає, що роботодавець за власною ініціативою не може звільнити мобілізованого працівника під час проходження ним служби у вказані строки або за наявності інших обставин, вказаних у у. 4 і 5 ст. 119 КЗпП. Проте у випадку, наведеному у запитанні, йдеться про строковий трудовий договір. Тому щоб відповісти, треба розібратися з особливостями такого виду трудового договору. Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Рабочее время - это установленный законодательством отрезок календарного времени, в точение которого работник в соответствии с правилами внутреннего трудового распорядка, графиком работы и условиями трудового договора должен исполнять свои трудовые обязанности. 8 соответствии со ст. 50 КЗоТ Украины нормальная продолжительность рабочего времени работников не может превышать 40 часов в неделю. Неполное рабочее время - это установленный соглашением сторон рабочее время в пределах нормальной его продолжительности, в течение которого работник должен выполнять свои трудовые обязанности. Работа с неполным рабочим временем регламентируется ст. 56 КЗоТ Украины. Различают следующие нормы неполного рабочего времени:
Полный текст публикации смотри в отделе периодики ДОУНБ по адресу: пр. К. Маркса,18
Коркушко В.Про відпустку без збереження зарплати
// Праця і зарплата.- 2015. - №20.- С.13( 01.05.2015 )
Відповідь. Статтею 25 Закону України «Про відпустки» перелічено обставини, за наявності яких працівникові в обов'язковому порядку на його бажання надається відпустка без збереження заробітної плати. Відповідно до ст. 26 Закону, за сімейних обставин та з інших причин працівникові також може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більш як на 15 календарних днів на рік... Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Дисциплинарная ответственность установлена трудовым законодательством за совершение дисциплинарного проступка, которое представляет собой противоправное нарушение работником трудовой дисциплини. Так, за нарушение трудовой дисциплини, согласно ст. 147 КЗоТ Украины, к работнику может быть применен только один из таких видов взысканий: выговор ипи увольнение. Применение взыскания за нарушение трудовой дисциплини касается только лиц, работаюших на предприятиях на условиях трудового договоре и являюшихся штатними работниками. Любые дисциплинарние взыскания применяются тем должностным лицом предприятия, которому уставом предприятия предоставлено право приема на работу (избрания или назначения на должность) и увольнения наемных работников, чаще работодателем. В случае дисциплинарной ответственности нарушитель несет ответственность непосредственно перед работодателем. Привлечение к дисциплинарной ответственности является правом, а не обязанностью работодателя. Работодатель имеет право вместо наложения дисциплинарного взыскания передать вопрос о нарушении трудовой дисциплины на рассмотрение трудового коллектива или его органа. При определении вида взыскания следует учесть степень тяжести совершенного проступки и причиненный им вред, обстоятельства, при которых совершен проступок, и предыдущую работу работника. Порядок наложения дисциплинарних взысканий должен быть конкретизирован в правилах внутреннего трудового распорядка предприятия, которые утверждаются на собрании трудового коллектива по представлению собственника или унолномоченного им органа и профсоюзного комитета на основе типових правил (ст. 142 КЗоТ).
Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18