В день давання крові чи її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров'я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров'я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.
Відтепер строк дії електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власний кошт, становить 90 календарних днів (замість 30 днів, як було раніше).
//Голос України. - 2023. -№129. - 29 червня. - С.3( 19.07.2023 )
Ірина Борзова розповіла, які програми підтримки з відпочинку та оздоровлення діють для дітей Захисників та Захисниць, дітей які постраждали від війни, та до кого звертатися батькам чи опікунам.
У МОЗ зазначили, що якщо врахувати, що в середньому психолог потенційно може надавати 2-5 консультацій за день, та 10-35 – на тиждень, в Україні спостерігався певний дефіцит професійних кадрів, які б могли допомагати пацієнтам долати психічні розлади, викликані війною. Тому була ініційована та провадиться масштабна робота з підготовки та перепідготовки спеціалістів для роботи з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги.
Кабінет міністрів України через COVID-19 продовжив режим надзвичайної ситуації в єдиній державній системі цивільного захисту, а також карантин на всій території України до 30 червня 2023 року
Людям із хронічними захворюваннями важливо не припиняти приймати ліки, які призначив медик. Це допоможе контролювати стан здоров’я і не допускати погіршення. Для цих пацієнтів продовжує працювати урядова програма «Доступні ліки».
Як нею скористатися, у рубриці Дніпропетровської обласної військової адміністрації «інформОВА».
Діти та цивільні дорослі з інвалідністю можуть отримати допоміжні засоби реабілітації. Послуга безоплатна. Як нею скористатися, у рубриці Дніпропетровської обласної військової адміністрації «інформОВА».
Насправді виписування рецепту — процедура швидка. Існує Національний перелік ліків, які є в загальному доступі в інтернеті, де чітко позначено, які препарати є рецептурними
З квітня в Україні впроваджується електронний рецепт на всі рецептурні лікарські засоби. Це нововведення має оптимізувати процес призначення препаратів і зробити його більш простим та ефективним.
На сьогодні програма «Доступні ліки» охоплює 405 препаратів (крім інсуліну та комбінованих лікарських засобів) та ще 72 препарати інсуліну та 9 комбінованих лікарських засобів.
У 2023 році програма «Доступні ліки» в Україні розшириться трьома важливими напрямами: імуносупресивні препарати, тест-смужки для інсулінозалежних та знеболювальні препарати для паліативних пацієнтів.
Електронний рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби спростить доступ до необхідних ліків пацієнтам, які потребують складного лікування та водночас посилить контроль за відпуском цієї групи ліків у аптеці.
//Юридична газета. - 14 вересня 2022( 14.09.2022 )
У серпні цього року в Україні запрацював е-рецепт на антибіотики. Це перший етап впровадження відпуску рецептурних лікарських засобів за електронним рецептом.
//Юридична газета. - 12 вересня 2022( 12.09.2022 )
Питання доїзду бригади “екстренки” регулюється постановою Кабміну №1271. Відповідно до неї, всі виклики поділяються на види залежно від скарг пацієнта.
//Юридична газета. - 07 вересня 2022( 07.09.2022 )
Дізнатись номер е-лікарняного можна з повідомлення від Пенсійного фонду, яке надходить на мобільний номер застрахованої особи – SMS має надійти упродовж декількох хвилин після створення лікарняного.
Заняття з педагогами, консультації з лікарями та психологами, лікувальна фізкультура й масаж – це та багато іншого безплатно пропонує дітям та дорослим Центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Мальва».
У зв’язку з пандемією коронавірусної хвороби виникає необхідність обмеження деяких прав громадян. Це вимушені кроки, адже відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Уникнути обмежень можна шляхом отримання Covid-сертифіката або міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Поговоримо про Covid-сертифікати та про те, які права вони надають.
5300 аптек і аптечних пунктів у всій країні відпускатимуть інсулін за електронними рецептами безплатно або з доплатою. Вартість інсулінів аптекам відтепер напряму відшкодовуватиме Національна служба здоров’я України.
Що таке е-лікарняний, чим він відрізняється від паперового і як оформляється, подовжується та закривається. На ці та інші питання «ФАКТИ» попросили відповісти експерта в галузі трудового права кандидата юридичних наук, доцента Світлану Кожушко.
//Голос України. - 2020. - №228. - С.18( 09.12.2020 )
Чи має пацієнт право одержати медичну інформацію, що стосується його. Як у разі необхідності змінити лікаря та навіть установу. Що необхідно знати для того, щоб отримувати медичні послуги безплатно. І чи реально витребувати компенсацію за лікарську помилку. Про це розповіла журналістам відома дніпропетровська адвокатеса і громадська діячка Світлана Торопчина-Агалакова.
Фахівці Міністерства соціальної політики сподіваються, що з 1 квітня 2020 року, як і було заплановано, нарешті розпочне роботу система оформлення листків з тимчасової непрацездатності в електронній формі.
С 1 апреля программу "Доступні ліки" реформировали. Теперь, чтобы получить лекарства с частичной доплатой или даже полностью бесплатно, не нужно собирать кучу штампов по всей больнице - рецепт приходит по SMS. Новый электронный рецепт замысловатый: в SMS указан его номер из 16 цифр и латинских заглавных букв, а также четырехзначный код подтверждения.
1 жовтня в Україні набули чинності зміни у порядку фінансування Фондом соцстрахування страхувальників (роботодавців) для надання ними застрахованим особам допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, на поховання, а також деяких виплат потерпілим на виробництві.
Міністерство охорони здоров’я внесло зміни до форми підписання декларації між пацієнтом і лікарем первинної медичної допомоги. Про це повідомляє прес-служба відомства.
.Е-рецепти: що робити, якщо не приходить код погашення
//7я. - 2024. - №14. - С.2( 26.04.2024 )
Існує кілька причин, чому повідомлення з номером та кодом погашення електронного рецепта не прийшло вам на телефон.
Однією з основних причин може бути, що ваш поточний номер телефону відрізняється від того, який зазначений під час реєстрації в ЕСОЗ.
Це може статися через, те що ви могли вказати неправильний номер, втратити доступ до нього або ж з часом змінили його. Тож якщо смс не надходять, слід звернутися до лікаря (первинної медичної допомоги або ж лікаря-спеціаліста під час консультації), щоб перевірити, чи є коректним вказаний вами раніше номер в ЕСОЗ. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Однак стається так, що правила, прописані в законі, не виконуються належним чином. Ви або ваші близькі можуть поскаржитися на неправомірні дії лікаря як на місцевому рівні, так і в НСЗУ.
Для цього варто пам’ятати чіткий алгоритм формулювання скарги.
Спершу слід звернутися з питанням та роз’ясненням до керівника чи засновника лікарні. Якщо розмова не дає результату, подавати скаргу до НСЗУ.
Для цього вам потрібно:
* заповнити електронну форму на сайті НСЗУ;
* зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77;
* надіслати листа на електронну пошту: info@nszu.gov.ua або ж листа на звичайну пошту за адресою: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073;
* написати звернення на особистому прийомі громадян.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.
1. Передусім необхідно звернутися до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного), з яким укладено декларацію, та отримати електронний рецепт: лікар має виписати його в електронній системі охорони здоров’я.
Важливо! Ви маєте звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.
При цьому в разі наявності хронічного чи затяжного захворювання або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування при зверненні пацієнта засобами телекомунікаційного зв’язку (телефон, електронна пошта, месенджери — залежно від того, який спосіб зв’язку з лікарем погоджено) лікар має право виписати рецепт без проведення особистого прийому такого пацієнта.
2. Завітати до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки». Показати фармацевту СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. На прохання пацієнта лікар також може надрукувати цей рецепт у вигляді інформаційної пам’ятки, яка міститиме номер рецепта та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування.
3. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір — спочатку безоплатні, а потім з доплатою.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
.Департамент правового забезпечення ДМР інформує: права та пільги донорів
//Наше місто. - 2024. - №7. - С.9( 22.02.2024 )
В день давання крові або її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.
Після кожного дня давання крові та її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
.Виклик швидкої допомоги: у яких випадках потрібно викликати швидку і коли вона не приїде
//7Я. - 2024. - №4. - С.2( 01.02.2024 )
До списку невідкладних станів входять такі випадки:
—втрата свідомості та судоми,
—раптовий розлад, відсутність або неефективність дихання,
—раптовий біль у грудях,
—головний біль, який супроводжується запамороченням, нудотою,
—гострий біль у черевній порожнині або поперековому відділі,
—ознаки внутрішньої кровотечі (різке падіння артеріального тиску, наростаючий пульс, різка загальна слабкість, блідість шкіри тощо),
—порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча тощо),
—анафілактична реакція, викликана різними факторами.
—укуси змій, павуків,
—травми, що загрожують життю,
—тепловий удар і переохолодження, що загрожують життю,
—асфіксія всіх видів (утеплення, по-трапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, удушення),
—гострі психічні розлади (поведінка, небезпечна для життя пацієнта або людей поруч),
—ознаки інфаркту або інсульту,
—інші стани, що загрожують життю і здоров'ю людини.
У яких випадках швидка допомога не приїде
За даними МОЗ, бригада швидкої приїжджає тільки в тих випадках, коли відсутність негайної допомоги може загрожувати життю хворого або стати причиною незворотного погіршення його здоров'я. У ситуаціях, без сумніву, потрібно екстрено телефонувати за номером 103 або 112.
При цьому завжди за номером 103 отримати телефонну консультацію, щоб з'ясувати, чи потрібен виїзд бригади швидкої. Оператор може скерувати вас до сімейного лікаря або запропонувати будь-які ще варіанти медичної допомо¬ги.
Нагадаємо, що висока температура не вважається підставою для виклику швидкої допомоги.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18.
.Куди скаржитися, якщо відмовляють у безкоштовному лікуванні
//7Я. - 2024. - №4. - С.2( 01.02.2024 )
1.Насамперед, треба звернутися за роз'ясненнями до головлікаря лікарні або до органів охорони здоров'я місцевої влади.
2.Якщо це не дало результату, по-трібно поДати скаргу до НСЗУ. Для цього вкажіть такі дані:
—Прізвище, ім'я та по батькові пацієнта, дату народження.
—Дату події.
—Правильну назву лікарні.
—Посаду, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка вимагала оплату за медпослуги та ліки.
—Деталі ситуації, яка сталася. Наприклад: вимога грошей за надання послуг, вимога купівлі ліків, витратних матеріалів (стерильних наборів, рентгенівських плівок), примус сплатити «благодійний внесок», відмова у виписці електронного рецепта на «Доступні ліки».
—Суму грошей, яку довелося витратити або яку вимагали. За наявності додайте копії чеків на ліки або медичні послуги, які довелося опла-тити.
—Номер вашого телефону.
Подати скаргу до НСЗУ можна:
—за телефоном «гарячої лінії» НСЗУ 16-77;
—заповнивши електронну форму на сайті https://service.e-health.gov. иа/, у правому нижньому кутку обрати вкладку «Зворотній зв'язок»;
—надіславши лист електронною поштою info@nszu.gov.ua або звичайною поштою (проспектСтепана Бандери, 19, м. Київ, 04073).
.Лікарняний без відвідування лікаря: як це зробити
Ця норма застосовувалася ще під час пандемії й давала можливість лікарю виписувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність пацієнта без особистого прийому. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я, передають Патріоти України.
Якщо необхідно продовжити строк медичного свідоцтва про тимчасову непрацездатність на понад п'ять календарних днів, пацієнт обов'язково повинен з'явитися на особистий прийом до лікаря. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
При цьому строк дії рецептів на наркотичні лікарські засоби залишається 10 днів, а на ліки, які підлягають реімбурсації або відпускаються на пільгових умовах, чи екстемпоральні лікарські засоби, — 30 календарних днів.
Погасити електронний рецепт, як і раніше, можна в аптеці, яка працює з електронною системою охорони здоровʼя. Знайти відповідну аптеку можна, скориставшись дашбордом «Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за еРецептом». З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/223791
Борзова ІринаПрограми оздоровлення малечі: куди звертатися?
//Голос України. - 2023. -№129. - 29 червня. - С.3( 19.07.2023 )
«Зараз працюють різні програми. Їх реалізують адміністрації, громади і відомства у співпраці з міжнародними партнерами. Так, наприклад, із Вінницької, Івано-Франківської, Хмельницької областей, на відпочинок до Польщі поїхали діти загиблих та поранених військовослужбовців. До Німеччини на відпочинок та оздоровлення вирушили діти українських нацгвардійців. Діти з Маріуполя відпочивають в таборі Національної поліції», — пояснила Ірина Борзова.
Також працює державна програма «єОздоровлення».
«Програмою передбачена виплата грошової допомоги в сумі 14165 гривень на придбання путівки для відпочинку та оздоровлення дітей віком, від 7 до 18 років з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей. Ідеться про дітей з багатодітних родин, малозабезпечених родин, дітей з інвалідністю (які можуть себе самостійно обслуговувати). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
... наприкінці минулого року Міністерство охорони здоровʼя України та Національна служба здоровʼя України (далі – НСЗУ) запровадили новий пакет у межах програми медичних гарантій – "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги" в межах програми медичних гарантій. Наразі майже 300 медзакладів по всій Україні мають підписаний договір на надання медпослуг за цим пакетом. Водночас майже 10 000 лікарів "первинки" пройшли навчання (в онлайн та/або офлайн форматі) з ведення поширених психічних розладів із використанням керівництва mhGAP", – ідеться в повідомленні.
Тож нині, заявили в МОЗ, українці можуть безоплатно отримати базову психологічну допомогу в закладах первинного рівня. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
... нині, заявили в МОЗ, українці можуть безоплатно отримати базову психологічну допомогу в закладах первинного рівня. За згодою пацієнта, лікар проведе скринінг та, у разі потреби, надасть пацієнту базову психологічну допомогу та складе план ведення і лікування пацієнта в межах своєї компетенції, а у разі потреби – направить до профільного спеціаліста. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті :
Зазначається, що рівень вакцинації в Україні залишається недостатнім для формування колективного імунітету до COVID-19. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті : https://www.gorod.dp.ua/news/217701
.Урядова програма «Доступні ліки»: як отримати рецепт та необхідний препарат
В умовах воєнного стану українці можуть отримувати «Доступні ліки» як за електронним, так і за паперовим рецептом. Національна служба здоров’я відшкодовує аптекам вартість ліків і в першому, і в другому випадку.
Аби отримати рецепт вперше, пацієнту потрібно звернутися до лікаря. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті : https://www.gorod.dp.ua/news/217515
.У МОЗ пояснили, чи є обмеження для пацієнтів на безоплатні медичні послуги
Для отримання необхідних засобів реабілітації треба подати заяву. Допоможуть із цим у ЦНАПах або органах соціального захисту за місцем проживання. Скласти її можна і в особистому електронному кабінеті.
Що потрібно додати до заяви?
Підкріпити заяву необхідно паспортом та карткою платника податків. А ще – індивідуальною програмою реабілітації пацієнта, якою передбачене протезування чи ортопедичне взуття. Для цивільних дорослих обов’язковий і висновок медико-соціальної експертної комісії – МСЕК. Для дітей та підлітків до 18 років – лікарсько-консультативної комісії – ЛКК.
Існує Національний перелік ліків, які є в загальному доступі в інтернеті, де чітко позначено, які препарати є рецептурними. Із сімейними лікарями, які, власне, і виписують рецептурні ліки, можна контактувати і за допомогою різних месенджерів (вайбер, воцап, телеграм). З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
Онлайн-консультація коштуватиме пацієнтові 200 гривень. Якщо зустріч з якихось причин не відбулась у перші дві години після реєстрації – кошти повернуться на рахунок користувача. Час консультації – 15 хвилин. За потреби його можна подовжити.
“Виписати електронний рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір з Національною службою здоров’я України. Щоб отримати е-рецепт, пацієнт має бути зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті : https://www.gorod.dp.ua/news/216512
Міністерство охорони здоров'я УкраїниУкраїнці зможуть виписувати е-рецепт на ліки з квітня 2023 року
"Електронний рецепт пошириться на всі готові лікарські засоби, що містяться в Державному реєстрі лікарських засобів і підлягають відпуску за рецептом лікаря. Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної або приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього установі не потрібно мати договір з НСЗУ" З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
Якщо ви бажаєте дізнатись, які з них повністю безоплатні, на сайті МОЗ розміщений актуальний реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті: https://www.gorod.dp.ua/news/215854
Шуліка НаталіяЯк для українців у 2023 році змінилася програма «Доступні ліки» від НСЗУ
«Доступні ліки» – це програма, яка поширюється на декілька видів препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету 2 типу, цукрового та нецукрового діабету, розлади психіки та поведінки та інші захворювання. Програма працює з 2018 року та покриває повну або часткову вартість лікарських засобів. Зараз у переліку є 462 препарати. З них 142 повністю безкоштовні, інші – з невеликою доплатою. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті :https://gorod.dp.ua/news/214876
Гусак НаталіяЯке безоплатне лікування можуть отримати онкопацієнти в Дніпропетровській області
Безоплатними за направленням є шість досліджень для раннього виявлення онкології. Це мамографія, цистоскопія, гістероскопія, бронхоскопія, колоноскопія та гастроскопія. Проходити ці обстеження регулярно рекомендують пацієнтам після 40 (мамографія, колоноскопія) та 50 років (всі інші).
Міністерства охорони здоров‘я УкраїниЗ листопада в Україні запрацює електронний рецепт на групу наркотичних (психотропних) лікарських засобів
//gorod.dp.ua/news/210540( 13.10.2022 )
Виписати е-рецепт на наркотичний (психотропний) лікарський засіб зможе той лікар, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути як сімейний лікар, так і вузькопрофільний спеціаліст – хірург, онколог чи невролог. Втім, якщо лікар поки не працює з ЕСОЗ, на перехідному періоді він зможе виписати пацієнту паперовий рецепт на спеціальному рецептурному бланку.
Так, із випискою електронного рецепта пацієнту приходитиме смс із номером електронного рецепта та унікальним кодом підтвердження, які він має повідомити фармацевту в аптеці для отримання препаратів, призначених за рецептом.
При цьому в разі затяжного чи хронічного захворювання або за необхідності продовжити лікування, пацієнт може отримати повторний електронний рецепт на потрібні ліки дистанційно, звернувшись до свого лікуючого лікаря телефоном. Як і при фізичному прийомі, пацієнт отримає смс-повідомлення з номером рецепта та кодом його погашення.
Отримати наркотичний лікарський препарат за рецептом як і раніше можна в тій аптеці, яка має відповідну ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Пресслужба МОЗВідтепер аптеки, які відпускають ліки за електронним рецептом, можна буде знайти за спеціальною наліпкою
//Юридична газета. - 14 вересня 2022( 14.09.2022 )
Це вже другий етап у забезпеченні контрольованого відпуску рецептурних препаратів та, що більш важливо, – черговий крок на шляху зміцнення здоров’я українців, покращення доступу до ліків та інтеграції України до європейської спільноти.
Придбати антибіотики за рецептом можна в будь-якій аптеці. Для цього достатньо предʼявити фармацевту рецепт чи інформаційну довідку, яку вам надав лікар. Важливо, що по закінченню перехідного періоду аптеки будуть відпускати антибіотики виключно за електронним рецептом.
Сьогодні з ЕСОЗ працює понад 16 тисяч місць відпуску лікарських засобів. Впізнати аптеку, яка працює з електронними рецептами на антибіотики та надалі на всі рецептурні препарати, можна за наліпкою на дверях «Відпускаємо ліки за е-рецептом».
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Пресслужба МОЗЗа скільки має приїхати “швидка”: роз’яснення МОЗ
//Юридична газета. - 12 вересня 2022( 12.09.2022 )
На критичний виклик бригади мають доїхати за 10 хвилин, на екстрений – за 20. На неекстрені або непрофільні виклики медики не виїжджають. Водночас у разі неекстрених звернень до пацієнта можуть направити медиків, але лише за умови, що є вільні бригади та немає доступу до отримання первинної медичної допомоги у сімейного лікаря. Щодо непрофільного, то пацієнта можуть проконсультувати за телефоном.
Важливо, що з огляду на обставини, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги, допускається перевищення нормативу доїзду. До прикладу, йдеться про ускладнений дорожній рух, метеорологічні умови, сезонні особливості, епідеміологічна ситуація тощо.
Разом з тим, в умовах воєнного стану у разі ведення активних бойових дій на території, з якої надійшов виклик, виїзд бригади буде відтермінований до припинення загрози.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Фонд соціального страхування УкраїниЯк дізнатись номер е-лікарняного
//Юридична газета. - 07 вересня 2022( 07.09.2022 )
Номер складається з трьох частин та 19 або більше знаків, враховуючи дефіси: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х. Він генерується у такому форматі: 1) номер випадку непрацездатності - 2) порядковий номер листка непрацездатності - 3) номер його версії.
Як дізнатись номер е-лікарняного, якщо SMS від ПФУ не надійшло?
Інколи повідомлення із номером е-лікарняного може не надійти – це означає, що у вашому особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ не вказано мобільний номер телефону або ви не надали дозвіл на отримання повідомлень.
У такому випадку номер е-лікарняного можна дізнатись на порталі ПФУ, авторизувавшись у кабінеті.
Також номер е-лікарняного можна уточнити у вашого роботодавця – лікарняні працівників доступні йому у власному кабінеті на порталі ПФУ.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Пацієнт має право отримати медичну послугу безоплатно, якщо:
•Вона входить до переліку безоплатних послуг у межах Програми медичних гарантій. Отримати детальну інформацію про те, що входить у гарантований безоплатний пакет, можна в контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77. Наразі на офіційному сайті НСЗУ ці дані закриті з міркувань безпеки.
•Заклад уклав договір з НСЗУ на відповідну послугу. За договором з НСЗУ працює більшість комунальних медзакладів – міські, районні та обласні лікарні, спеціалізовані медзаклади, деякі приватні, лікарі-ФОП. Детальні адреси закладів також можна дізнатись в контакт-центрі НСЗУ.
Для пацієнта безоплатними є і ліки з Національного переліку лікарських засобів. Перевірити наявність у медичному закладі препаратів з Нацпереліку можна на сайті eliky.in.ua та на сайтах місцевої влади в розділі охорони здоров'я або на сайті лікарні.
Якщо ви зіткнулися з ситуацією, коли у медзакладі вимагають гроші за послуги, що мають бути безоплатними, зверніться з офіційною скаргою до головного лікаря (медичного директора) закладу про неправомірні дії медика.
Якщо відмовляють на рівні керівництва лікарні, напишіть скаргу до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні або до власника медзакладу – відповідного органу місцевої влади. Зазвичай у назві лікарні зазначено, хто є її власником.
Якщо не вдається розв'язати проблему на місцевому рівні, подайте скаргу в НСЗУ через контакт-центр або листом на поштову адресу: м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19, індекс 04073, або на електронну адресу info@nszu.gov.ua.
У скарзі потрібно зазначити:
•Прізвище, ім’я та по батькові, дату народження (у форматі день, місяць, рік народження).
•Дату відмови у медичній послузі.
•Повну назву лікарні.
•Посаду, прізвище, ім’я та по батькові працівника, який порушує ваші права.
•Детальний опис ситуації: у чому саме відмовили (або вимагали гроші), за яких обставин, яку суму ви витратили на допомогу або яку суму від вас вимагали.
•Контакти, за якими з вами можна зв’язатися: номер телефону, електронна пошта.
Ваша небайдужа громадянська позиція дозволить не тільки об’єктивно відреагувати на окремо взяту ситуацію, а й покращити медичну систему в Україні.
За словами керівника закладу Люсіне Мазур, до війни реабілітацію проходили 75 мешканців області з інвалідністю віком до 35 років. Нині частина дітей виїхала з батьками за кордон, тому відвідувачів поменшало. Акцент роблять саме на індивідуальних, а не групових заняттях. Задіяні педагоги та лікарі, серед яких реабілітолог, масажист, психолог, логопед, дефектолог, терапевт, психіатр, невропатолог. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
//Казна України. - 2022. - №1. - С.32-34( 01.04.2022 )
Наразі медичним установам забороняється вида¬вати лікарняні листи в паперовій формі з того моменту, коли в медустанові з'являється технічна можли¬вість формувати листи непрацездатності в електрон¬ній формі, тобто з моменту, коли медична інформаційна система, до якої підключено установу, успішно пройшла тестування відповідного функціоналу.
Для того, щоб лікар мав змогу виписати висновок про непрацездатність, працівник повинен прийти на огляд до лікаря. Лікар створює електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність в електронному реєстрі листів непрацездатності (далі - реєстр) та завіряє його кваліфікова¬ним електронним підписом. Про такі дії лікаря пацієнт отримає відповідне повідомлення від Е-ііеаІШ. Звідти за кілька секунд виписаний лікарем висно¬вок потрапляє до реєстру Пенсійного фонду України (далі - ПФУ). Саме тут і формується електронний листок непрацездатності, тобто документ, який слугує для нарахування соціальних виплат. Про формування такого документа працівник, якому виписано е-лікарняний, також отримає відповідне повідомлення на телефон, але вже від ПФУ.
При цьому дати відкриття та закриття листка непрацездатності будуть відповідати датам початку та закінчення періоду дії медичного висновку, на підставі якого він сформований.
Сформований е-лікарняний у день створення (відкриття) стає доступним для перегляду в кабінеті страхувальника та застрахованої особи на вебпорта- лі електронних послуг ПФУ.
Однак до дати закінчення періоду дії (закриття) листка непрацездатності він не може передаватися до страхувальника як підстава для нарахування ви¬плат за державним соціальним страхуванням.
Якщо в електронному лікарняному буде виявлена помилка, пацієнту необхідно зв'язатися з лікарем, який повинен виправити помилку шляхом скасування попереднього запису і внесенням нового. Таким чи¬ном буде створено новий електронний лікарняний.
Чим відрізняється е-лікарняний від паперового?
Відмінність між цими видами листків непрацездатності полягає у тому, що перші складаються в електронній формі, інші - виключно у паперовій формі. По-друге, під час відкриття е-лікарняного лікар повинен вносити до системи не лише наймену¬вання страхувальника, а також його податковий но¬мер в Єдиному державному реєстрі. Принциповою відмінністю є те, що е-лікарняні не мають серії. Крім того, е-лікарняні видаються за нещодавно оновле¬ними кодами причин тимчасової непрацездатності.
Так, на підставі наказу від 28.09.2021 №2086 «Про затвердження Змін до деяких норматив¬но-правових актів Міністерства охорони здоров'я України» (далі - наказ №2086) Міністерство доручає медичним закладам забезпечити до 01 лютого 2022 року функціональні можливості електронної системи охорони здоров'я щодо інструментів контролю та простежуваності при внесенні змін до медичних висновків про тимчасову непрацездатність. Цей наказ діє з 01 жовтня 2021 року.
Варто зважати на декілька важливих новацій наказу №2086, які діють з 01 жовтня 2021 року:
-при формуванні листка непрацездатності враховують інформацію про основне місце роботи застрахованої особи, визначене за даними повідом¬лення про прийняття працівника на роботу;
-листок непрацездатності може мати такі статуси: закритий, готовий до сплати (виданий), помилково сформований, недійсний, оплачений;
-листок непрацездатності вважається виданим через сім днів після дати його закриття;
-на підставі даних медичних висновків, які складають один випадок тимчасової непрацездатності, формують листки непрацездатності в порядку чер¬говості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюють як продовження першого та складають один страховий випадок.
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
Шрамко ГалинаЩо потрібно знати пацієнту, щоб отримати лікарські засоби безкоштовно
//Юридичний вісник України. - 2021. - №46-47( 02.12.2021 )
Дану програму було запроваджено в 2017 році. Згідно з нею пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати лікарські засоби безкоштовно або з частковою оплатою. З початком реформування та діджиталізації медичної сфери в 2019 році програму реімбурсації «Доступні ліки» почала адмініструвати Національна служба здоров’я України і напряму відшкодовувати аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за електронним рецептом. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Переболевшие коронавирусом украинцы пока не получат COVID-сертификат в приложении «Дія» - им придется довольствоваться бумажной справкой от семейного врача.
Разработчики приложения обещают скоро внедрить в приложение функцию выдачи электронного сертификата. «КП в Украине» отвечает на главные вопросы переболевших.
- Все вакцинируются и получают COVID-сертификаты. А я уже переболел – и тоже хочу такой сертификат, подтверждающий, что я безопасен для окружающих и могу ездить, куда мне надо. Имею ли я на него право?
Переболевшим ковидом сертификат не выдается. Максимум, что есть сейчас – бумажная справка ВКК (врачебно-консультативной комиссии). В ней указаны даты начала и окончания заболевания, результаты и номер ПЦР-теста, по которому был поставлен диагноз «коронавирусная инфекция», подписи врачей. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі — КМУ України) від 29 червня 2021 р. №677 «Деякі питання формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби», Covid-сертифікат — документ в електронній формі, що підтверджує вакцинацію від Covid-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби, який формується та видається уповноваженою установою держави, містить персональні дані власника і передбачає можливість автоматизованої перевірки чинності документа та його належності власникові.
2. Відмінність між Covid-сертифікатом та міжнародним свідоцтвом про вакцинацію
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (далі — Свідоцтво) — документ, що відповідає міжнародним медико-санітарним нормам, у якому міститься інформація про зроблене щеплення. Його можна отримати тільки в паперовій формі відразу після щеплення другою дозою вакцини або в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я, зокрема у сімейного лікаря. Свідоцтво про вакцинацію від коронавірусу видають після отримання пацієнтом двох доз щеплення, тож строк його видачі може різнитися в залежності від обраної вакцини. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Якщо ви працюєте офіційно, в разі тимчасової втрати працездатності електронний лікарняний для вас відкриють автоматично. Його сформують на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, який лікуючий або сімейний лікар створить після огляду. Е-лікарняний автоматично відкриється в разі оформлення медичного висновку для вашої дитини, яка потребує догляду вдома.
Головне тут — обов’язково надати лікареві ваш номер телефону. Не зайвим буде навіть перевірити, чи всі цифри правильні.
Одразу після створення медичного висновку на ваш контактний номер надійдуть два повідомлення:
— від електронної системи E-health — про створення медичного висновку із зазначенням його номера,
— від Пенсійного фонду — про формування електронного листка непрацездатності, його номера і періоду дії.
Працівник має не зволікаючи повідомити цю інформацію роботодавцеві. Зробити це можна у будь-який зручний обом сторонам дистанційний спосіб, наприклад телефоном.
Це все. Від цього моменту ваше завдання — відповідально лікуватися, виконувати всі вказівки лікаря, швидше одужувати і чекати на виплати від Фонду соціального страхування й роботодавця.
За станом фінансування лікарняних листків зручно стежити у телеграм-каналі Фонду соціального страхування за електронною адресою: https://t.me/socialfund. Інформація там щоденно оновлюється за тегами #фінансування_оперативно і #фінансування_страхувальників. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Упізнати таку аптеку можна буде за наліпкою «+Інсуліни». Знайти їх допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за безплатним номером 16-77. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/news/do-dostupnih-likiv-dodali-insulini/
Кожушко С.Електронні лікарняні: як їх оформлювати та закривати
— Який порядок оформлення електронного лікарняного?
— Сімейний лікар може виписувати як електронний, так і паперовий лікарняний, оскільки вони мають однакову юридичну силу. Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» регламентує організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів. Відповідно до статті 5 цього закону, електронний документ — це документ, у якому інформація зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити. Склад і порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Торопчина-Агалакова СвітланаПацієнта перетворили на адвоката
//Голос України. - 2020. - №228. - С.18( 09.12.2020 )
Отож людина може взяти у лікаря картку, сфотографувати її, попросити копію аналізів. Хоча часто, щоб перенести картку з кабінету до кабінету чи реєстратури, потрібен супровід лікаря. Щоб хворий не подивився свою картку.
«Важливий і такий момент. Лікар зобов’язаний розповісти пацієнту про те, що він бачить. Але це тонкий момент: часом такі знання можуть завдати шкоди хворому. Тому лікарям краще збирати комісію і там вирішувати, чи казати пацієнту всю інформацію, чи не варто. Радитися з його родичами. Наприклад, це стосується онкозахворювань, — зазначає адвокатеса.
Вона розповіла про те, що пацієнт може змінити лікаря. Хоча багато хто при цьому й почувається незручно. Нехай він сто разів хороша людина, але якщо не справляється — звертайтеся до керівництва медзакладу та просіть про заміну. Але краще звертатися все-таки усно і по-доброму, щоб не скривдити лікаря. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
У Мінсоцполітики переконані, що запровадження такої електронної автоматизованої системи дасть змогу перевіряти правомірність видачі пацієнтам електронних лікарняних і звести до мінімуму зловживання у цій галузі.
«Ми припинимо цими діями потік виписування за день лікарями по 50 і більше лікарняних (найбільша зафіксована кількість — 100 лікарняних від одного лікаря за день), оскільки можна буде перевірити всі факти з прив’язкою до прізвища конкретного медичного працівника: скільки пацієнтів він прийняв за день роботи (адже якщо на одну людину — хоч півгодини, то за восьмигодинний робочий день — аж ніяк не більш як 16 осіб), скільки лікарняних він видав і чи за своїм профілем», — зазначив Олег Коваль.
«Нам вдалося провести дуже швидку договірну компанію. За шість робочих днів ми змогли переукласти договори на 2020 рік з аптеками з усієї країни. Такий результат — спільний успіх НСЗУ та аптечних закладів. Ми приймаємо заяви на укладення договорів про реімбурсацію і сподіваємося, що кількість аптек, які входитимуть до програми, зростатиме й надалі. Лише у співпраці держави та бізнесу нам вдасться зробити «Доступні ліки» доступнішими для кожного українця», — констатує в.о. начальника відділу роботи з договорами з аптеками НСЗУ Ірина Ліштаба. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/news/paciyenti-vidchuvayut-perevagi/
Слодовник Мария"Доступні ліки" по-новому: как я забирала лекарства по SMS-рецепту
В моей семье программой с самого начала ее старта пользуются два человека, лекарства нужны от сердечно-сосудистых заболеваний. Пару раз так получалось, что забирать таблетки в аптеке приходилось мне. Такая же участь настигла меня и в апреле, но вместо кипы рецептов родные мне дали скрины SMS-сообщений, мол, новшество, покажи в аптеке, провизор все сделает.
Сама идея электронного рецепта мне понравилась - как-то нам не доставили одну из печатей, и, отстояв очередь, я была вынуждена отправиться к врачам ее ставить, а теперь просто номер, код - и готово! Но оказалось, что получить таблетки пока проще не стало.
В аптеке при поликлинике, где был выписан рецепт, провизор сразу заявила - система новая, им программу еще не установили, поэтому электронные рецепты я тут использовать не смогу.
Ожидается, что приказ начнет действовать с 1 апреля 2019 года вместе с постановлением Кабмина (его проект находится на общественном обсуждении), определяющим порядок возмещения расходов тем аптекам, где пациентам выдают бесплатные лекарства. Суть такова: врачи смогут выписывать рецепты на такие препараты исключительно в системе e-health, в электронном виде и только пациентам, с которыми подписаны декларации. Бланк е-рецепта утвержден еще в мае 2018 года, но пока используется в бумажном виде: доктор заполняет рецепт, распечатывает его, скрепляет печатью и выдает на руки пациенту. Распечатать рецепт можно будет и далее, но без подтверждения его регистрации в системе e-health он недействителен. Пациент сможет получить бесплатно лекарства по коду, который будет отправлен одновременно ему и в аптеку в виде электронного письма или смс. Повторный рецепт можно будет выписать за неделю до окончания предыдущего рецепта, если таблеток выдано на 21 день и более. И за три дня до окончания рецепта, если менее. Если же врач выпишет лекарство раньше срока, платить за него государство не станет. При хронических заболеваниях будет возможным получение рецепта без посещения доктора, а рецепт с ошибками может быть аннулирован только самим врачом. Есть и минусы: если окажется, что на текущий месяц бюджетные деньги на то или иное лекарство исчерпаны, выписать рецепт будет невозможно технически: придется ждать следующего месяца, когда снова поступят средства. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://www.segodnya.ua/ukraine/besplatnye-lekarstva-v-ukraine-mozhno-budet-poluchit-tolko-po-elektronnomu-receptu-1226704.html
Дмитренко ЛюбовЗ березня українці отримуватимуть субсидії готівкою
Ретельно попрацювавши із січня, запроваджуємо довгоочікувану систему монетизації субсидій, тобто грошових виплат малозабезпеченим верствам населення. У середньому обсяг виплат становитиме півтори тисячі гривень. І після того як отримувач субсидії розрахується за спожиті послуги, готівкові кошти залишаються в його розпорядженні. Уже з 4 березня субсидіанти отримають готівку. І це значний крок у боротьбі з бідністю», — наголосив Президент Петро Порошенко під час наради з питань запровадження монетизації субсидій для населення, яка відбулася в Мінсоцполітики. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://ukurier.gov.ua/uk/articles/z-bereznya-ukrayinci-otrimuvatimut-subsidiyi-gotiv/
Зміни направлені на посилення соціального захисту працевлаштованих у частині пришвидшення термінів отримання ними матеріального забезпечення, а також оптимізацію та спрощення для роботодавців взаємодії з Фондом, мінімізацію перевірок і заміну санкцій на попередній контроль, йдеться у повідомленні прес-служби Фонду соцстрахування України (ФССУ). Система попереднього контролю правильності нарахування виплат. Працівники Фонду здійснюватимуть попередній контроль правильності нарахування виплат та у разі виявлення помилок надаватимуть рекомендації страхувальнику щодо усунення недоліків ще до фінансування виплат.
Так повинні працювати всі педіатри, сімейні лікарі та терапевти — медики, з якими ми стикатимемось найчастіше. Вони спостерігатимуть за нашим здоров’ям чи здоров’ям нашої дитини, ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння. За потреби ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги — лора, ендокринолога, хірурга тощо, або консультуватиметься з ним щодо вашого лікування.
...лікар або реєстратор уже не повинні виготовляти і зберігати копії документів, які надає пацієнт. Під час підписання декларації ви повинні лише пред’явити документ, що посвідчує вашу особу, і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Лікар тепер має зберігати лише один примірник декларації. Другий примірник, як і раніше, залишається в пацієнта... З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://ukurier.gov.ua/uk/news/moz-sprostilo-formu-deklaraciyi-z-likarem/
Макаренко ВикторияЕсли врач оказался рвач
// КП в Украине. - 2018. - №55. - С.11( 17.04.2018 )
Кампания по подписанию деклараций с семейными докторами шагает по стране. Уже около 500 тысяч человек обрели свое медицинское счастье в стенах местных лечебниц. И, конечно же, на этом этапе у людей возникает масса вопросов. На самые насущные "КП" в Украине" нашла ответ.
Доктор в отпуске, лечить некому "Не будет проблем, если, например, мой врач уйдет в отпуск или заболеет?" - задает такой вопрос в Facebook Валерия Боева.
Естественно, семейный врач вполне может заболеть или уехать в отпуск. Что в таком случае делать всем его двум тысячам пациентов? Ситуации разные, и кому-то срочно может понадобиться, к примеру, направление к узкому специалисту - онкологу, гинекологу, хирургу.
Как объяснили специалисты Минздрава, если врач идет в отпуск, то всех его пациентов об этом предупреждают за неделю, если же заболел - то в день приема. Информация о замене должна быть размещена на сайте и в помещении медучреждения (например, на двери кабинета, в холле и т.д.) Или же врач сообщает об этом пациентам в индивидуальном порядке.
Что делать с новорожденными? "Я беременна. Заключила договор с семейным доктором. А как будет числиться мой ребенок, когда родится? Его автоматически закрепят за моим врачом или нужно искать отдельного специалиста?" - волнуется Алла Воровская из Киева.
Как объяснили в МОЗ, после рождения и регистрации ребенка кто-то из родителей со свидетельством З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://kp.ua/life/606026-esly-vrach-okazalsia-rvach
Макаренко ВикторияОхота на семейных врачей открывается с понедельника
Процесс подключения еще идет. Узнать конкретней можно позвонив в регистратуру или на сайте portal.ehealth-ukraine.org. Также с апреля на больницах и поликлиниках появятся эмблемы – синий щит, с надписью "Тут можно выбрать своего врача".
2. Подписываем декларацию Для подписания декларации бумажные бланки не нужны. Уполномоченная особа медучреждения, регистратор, медсестра или врач, вносит данные в электронную систему. Затем декларация распечатывается в двух экземплярах, пациент ее проверяет и подписывает. Один остается в медучреждении, второй забирает с собой будущий пациент. Потом накладывается электронная цифровая подпись на декларацию, и она заносится в систему "Электронное здоровье".
3. Какие нужны документы? Необходим паспорт, идентификационный код и мобильный телефон. Для подтверждение подписания придет смс – код на номер мобильного телефона. Если нет мобильного, то в больнице сфотографируют или отсканируют документы.
Если декларация подписывается для ребенка, нужно его свидетельство о рождении.