З 1 липня 2025 року Міністерство фінансів проводитиме перевірки щодо перебування внутрішньо переміщених осіб (ВПО) за кордоном більше 90 днів. Після додаткової перевірки цей статус можуть скасувати.
Подати заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно можуть громадяни України, які досягли 18-річного віку та є власниками відповідного об’єкта. Обов’язковою умовою є наявність інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно із статтею 9 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій» та Порядком надання компенсацій № 381, передбачено пріоритетне право на отримання компенсації для окремих категорій осіб. Це право враховується під час визначення черговості розгляду заяв та виплат.
Водночас закон визначає і перелік осіб, які не мають права на компенсацію. Зокрема, це стосується осіб, до яких застосовано обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції», осіб із судимістю за кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, а також їхніх спадкоємців.
У яких випадках надається компенсація?
Компенсація нараховується за житло, яке:
пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто після набрання чинності Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»);
розташоване на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії (відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
ержава запровадила механізми, які дозволяють отримати компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно житлового призначення за державною програмою «єВідновлення».
Міністерство розвитку громад та територій України і Міністерство юстиції України роз’яснюють, як подати заявку та що потрібно знати для отримання допомоги.
Наприкінці березня Україна трохи змінила систему отримання пенсій для тих, хто перебуває за кордоном та на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Тепер усі вони мають проходити фізичну ідентифікацію щорічно до 31 грудня. Пенсіонери на ТОТ робили це двічі на рік. Також ті, хто залишився в окупації, повинні проводити мінімум одну фінансову операцію протягом пів року за своїм пенсійним рахунком. І ще одна умова: ті, хто живе на тимчасово окупованих територіях, і ті, хто звідти виїхав, повинні написати заяву про неотримання пенсії від РФ і подати її до ПФУ.
Уряд затвердив Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб. Сума компенсації становитиме 450 гривень за кожну людину в місяць.
Представники громадської організації «Повертайся додому» створили однойменну спеціальну інформаційну платформу. Вона для тих, хто з початком повномасштабної війни покинув власні оселі, знайшовши прихисток за кордоном, а вже зараз планує їхати в Україну. На ній зібрали корисні контакти та розписали алгоритм дій, з яким варто ознайомитися.
Відтепер скористатись субсидією на оренду житла зможуть ВПО, які перемістились до будь-якого регіону, підконтрольного уряду України, за умови, що фінансово-майновий стан родини ВПО відповідає критеріям постанови (раніше дія субсидії поширювалась лише на 9 областей).
Як йдеться у постанові Кабінету міністрів (№ 376), Мінфін проводитиме щомісяця, починаючи з 1 липня, верифікацію інформації про перебування ВПО за кордоном не менше ніж 90 календарних днів підряд.
Якщо факт перебування за кордоном протягом такого періоду підтвердиться, проводиться додаткова перевірка. За її результатами, в разі підтвердження інформації про виїзд особи на постійне місце проживання за кордон, можуть відкликати довідку про взяття на облік ВПО.
Грек ГалинаПереселенців перевірять: які підстави є для цього і що виявлятимуть
//Події тижня. - 2025. - №25. - С 4( 02.07.2025 )
Органи соцзахисту безпідставно не проводять перевірки - для цього мають бути чітко визначені причини. Серед основних підстав такі:
- наявність відповідної інформації з автоматизованих реєстрів;
- надходження повідомлення про зміну фактичного місця проживання або перебування ВПО;
- результати верифікації, які вказують на невідповідність критеріям отримання допомоги;
- повідомлення від третіх осіб (наприклад, сусідів, співмешканців або інших громадян).
Отримавши такі дані, Нацсоцслужба зобов’язана відреагувати та визначити дату перевірки.
Про заплановану перевірку ВПО попереджають не пізніше ніж за два календарні дні. Повідомлення може надійти телефоном або іншим способом зв’язку, що дозволяє зафіксувати факт сповіщення. Працівники соціальної служби мають провести перевірку протягом 10 робочих днів з моменту ухвалення рішення про здійснення її.
У випадку, якщо переселенець заздалегідь повідомив, що не зможе бути вдома в зазначений час через відпустку, візит до родичів чи інші причини, перевірку можуть відкласти на два тижні.
Якщо ж ВПО відсутній без попередження під час візиту перевіряючих, складається відповідний акт, а особу повідомляють у день перевірки про необхідність протягом 14 робочих днів з’явитися до органу соцзахисту населення за місцем перебування на обліку для проходження ідентифікації.
А якщо особа не з’явиться для проведення ідентифікації протягом 30 календарних днів, то з наступного місяця виплату грошової допомоги тимчасово припиняють. При цьому ВПО мають бути поінформовані про припинення виплат у будь-який доступний спосіб.. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Якщо ви понад 90 днів поспіль знаходитесь за кордоном або не зможете підтвердити свою присутність – статус скасують. А з ним і всі виплати.
Тривале перебування ВПО за межами України допускається у випадку лікування, навчання, смерті родича, службового відрядження тощо (за умови надання підтверджувальних документів).
.Компенсація за пошкоджене майно: хто має право і як подати заявку
//7Я. - 2025. - №18.- С.9( 16.05.2025 )
Подати заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно можуть громадяни України, які досягли 18-річного віку та є власниками відповідного об’єкта. Обов’язковою умовою є наявність інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
У яких випадках надається компенсація?
Компенсація нараховується за житло, яке:
пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто після набрання чинності Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»);
Вишневські ДінаПереселенці за кордоном та біженці: чи продовжує Україна платити їм виплати та пенсії
//Події тижня. - 2025. - №16. - С.3( 29.04.2025 )
Внутрішньо переміщені особи – це громадяни України, іноземці чи люди без громадянства, які були змушені залишити своє місце проживання. Передбачається, що ці люди перебувають в Україні законно та мають право на постійне проживання, але війна, окупація, надзвичайна ситуація тощо змусили їх схопити найнеобхідніше і поїхати подалі від страшного місця, на яке перетворився їхній будинок.
При цьому ВПО перемістилися виключно на території України – наприклад, з однієї області до іншої. Якщо люди виїхали за кордон нашої держави, то вони вже називаються біженцями. Коли у 2014 році жителі Донецької області змушені були виїхати з дому через прихід російських окупантів, наприклад, до Харківської, вони стали ВПО. Коли жителі, наприклад, Київської області 2022 року виїхали до Польщі, рятуючись від війни, вони стали біженцями. Називати їх переселенцями не можна, оскільки перестає діяти ключова умова – перебування на території України. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Чехія пропонує новий п’ятирічний дозвіл на проживання для тих, хто інтегрувався в суспільство: має роботу, дітей у школі, і проживає в країні щонайменше два роки. Проте чинний тимчасовий захист припиниться наступного дня після завершення війни.
Польща.
Польща готує національний трирічний статус "CUKR" для українців, які вже рік мають PESEL UKR. Але процес розгляду цього питання затягується.
Німеччина
У Німеччині вже є розроблені сценарії, але остаточні кроки залежать від нового уряду. Ймовірно, Берлін діятиме згідно з узгодженим європейським підходом. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Розмір виплати для переміщених осіб з інвалідністю становить 3000 гривень, а для решти осіб – 2000 гривень. Отримувати виплати від держави можуть такі категорії населення:
•пенсіонери, якщо їхня пенсія не вище 9444 гривень;
•особи з інвалідністю 1 чи 2 групи;
•діти з інвалідністю віком до 18 років;
•діти, у яких діагностовано тяжкі хвороби;
•діти-сироти;
•діти без батьківського піклування;
•прийомні батьки;
•батьки-вихователі.
Можливо, з'являтимуться нові категорії, які можуть розраховувати на виплати. Про це завжди можна прочитати на сайті у відповідному розділі. Додатково там є актуальна інформація про діючі програми та багато іншого, що знадобиться ВПО.
Субсидія на оренду житла
Кожна людина із статусом ВПО може розраховувати на компенсацію вартості оренди житла. Таке рішення запроваджено 29 січня 2025 року. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Компенсація надається фізичним особам – громадянам України, які є власниками житла й безоплатно розміщують ВПО, крім осіб, з якими вони пов’язані родинними відносинами першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, зокрема усиновлені), для покриття витрат, пов’язаних із безоплатним розміщенням ВПО. Сума компенсації розраховується органами Пенсійного фонду України щомісяця і становить 450 гривень за кожну людину в місяць. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Найперша порада, про яку йдеться на сайті, – повідомити владу приймаючої країни про рішення повернутися на Батьківщину. Поточнити, які діють правила щодо скасування статусу тимчасового захисту. У разі, якщо людина працювала там, то варто розірвати договір із роботодавцем. Те саме стосується й закладів освіти, де навчалися діти. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/239308
.Субсидію на оренду житла для ВПО поширили на всю Україну: хто може скористатися
//gorod.dp.ua/news/239141( 07.01.2025 )
Типовий договір на оренду можна буде отримати і підписати (заповнивши відповідні поля) у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн, на сайті ПФУ. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/239141