Тисячі українських вступників можуть отримати державні гранти на навчання вже у вересні цього року. Суми коливатимуться від 15 до 55 тисяч гривень. Як усе працюватиме, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.
З наступного року виші припинять набирати вступників на заочну та вечірню форми здобуття освіти, а коледжі — охочих здобути диплом молодшого бакалавра.
Подання заяв для вступу за співбесідами та творчими конкурсами триватиме до 18-ї години 31 липня, а за результатами НМТ (або ЗНО — для випускників минулих років) — до 9 серпня, нагадують у Міністерстві освіти і науки.
//Голос України. - 2023. - №131. - 30 червня. - С.10( 01.07.2023 )
Днями всі учасники основної сесії Національного мультипредметного тесту отримали свої результати (вони з'явилися в електронних кабінетах 28 червня), а відтак - матимуть змогу брати участь у вступній кампанії.
Український центр оцінювання якості освіти затвердив загальні характеристики тестів ЄВІ. Визначено кількість завдань із кожного тесту, форми тестових завдань, час, відведений на їхнє виконання, схеми нарахування балів, повідомила пресслужба МОН України.
Український центр оцінювання якості освіти затвердив загальні характеристики тестів ЄВІ. Визначено кількість завдань із кожного тесту, форми тестових завдань, час, відведений на їхнє виконання, схеми нарахування балів, повідомила пресслужба МОН України.
Міністерство освіти і науки України затверлило календарний план проведення національного мультипредметного тесту (НМТ) у 2023 році. Тестування буде проходити у дві сесії.
Ця дійсно глобальна пандемія, ймовірно, позначиться на освіті сьогоднішнього покоління, найстаршому представнику якого зараз 25 років, оскільки багато людей зіштовхуються зі скасованими іспитами, спортивними заходами і навіть скасуванням випускних у закладах освіти.
Какие специальности в этом году в топе у абитуриентов? Увы, но статистика переполняет экспертов сферы образования чувством полного разочарования. Все те же юрфак, менеджмент и филологический.
Аналитический центр CEDOS совместно с МОН разработали советы для поступающих в вуз. Об этом на брифинге рассказала министр образования и науки Лилия Гриневич.
Розпочалася реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні. Вона триватиме до 25 березня. Про те, як зареєструватися, та про новації для тих, хто стартує по перепустку до вишу, розповімо, посилаючись на офіційну інформацію УЦОЯО, поширену на його сайті.
Абитуриенты и их родители уже подумывают о предстоящей сдаче тестов ВНО и поступлении в 2019 году. Думаете, рано? Как раз самое время выбирать вузы, перечень тестов и начинать работу с репетиторами. А как это все будет происходить в новом сезоне, выяснил Корреспондент
Об утверждении Положения об Украинской цифровой библиотеке»
Приказ Министерства культуры Украины от 8 августа 2018 года № 684
№ 39 (1288) 24 сентября 2018 года
З
Об особенностях нынешней вступительной кампании и о том, какие изменения в системе высшего образования грядут в Украине, рассказал на пресс-конференции в Киеве Юрий Рашкевич, замминистра образования и науки.
Кожен майбутній випускник школи знає: щоб стати студентом, потрібно скласти ЗНО й онлайн подати заяви до кількох вишів. Проте далеко не всі потенційні бакалаври, плануючи підвищувати власний освітній рівень, уявляють, як вступити до магістратури.
...про порядок і тривалість надання додаткових відпусток у зв’язку з навчанням. До кого звертатися в разі отримання виклику на сесію, і на що потрібно звертати увагу при підготовці документів?
Роз’яснення Профспілки працівників освіти і науки щодо порядку призначення стипендій та їх розмірів у зв’язку зі зміною законодавства про стипендіальне забезпечення.
Первый заместитель министра образования и науки Украины Владимир Ковтунец рассказал «ФАКТАМ» о новой системе начисления стипендий и о других новшествах, которые в ближайшем будущем ожидают учащихся вузов
Президент Петр Порошенко подписал Закон № 1662-VIII «О внесении изменений в Закон Украины «О высшем образовании» относительно трудоустройства выпускников».
...поскольку резкого увеличения поступлений в госбюджет пока не предвидится, позаботиться о своем личном благосостоянии молодым гражданам страны придется самостоятельно.
Стартовала вступительная кампания.Чтобы помочь абитуриентам в выборе университетов, «ФАКТЫ» публикуют рейтинг лучших вузов страны и стоимость обучения в них.
Все университеты Украины обнародовали условия приема абитуриентов. «ФАКТЫ» выяснили особенности проведения вступительной кампании 2016 года. Первый заместитель министра образования Инна Совсун рассказала, какие новшества ждут поступающих.
Министерство молодежи и спорта приказом от 18 апреля 2016 года № 1461 утвердило Критерии выдвижения кандидата на присуждение Премии Кабинета Министров за особые достижения молодежи в развитии Украины.
В этом году вступительная кампания начнется 11 июля. Высшие учебные заведения будут принимать документы от абитуриентов до 27 июля, т.е. срок вступительной кампании в этом году будет короче.
Вищі навчальні заклади набувають дедалі більшої автономії, проте не поспішають задовольняти права студентів. Чимало з них скаржаться, що навіть у найпрестижніших університетах викладачі дозволяють собі викладати предмети російською, а в межах одного навчального закладу нема єдиної системи оцінювання. І лише одиниці виконують законодавство, справді надаючи змогу студентам обирати частину навчальних дисциплін.
Кабинет министров Украины утвердил сокращенный список специальностей для университетов, тем самым воплотив в жизнь радикальную реформу Министерства образования. Тем временем в Институте международных отношений Киевского национального университета считают нецелесообразным сокращение некоторых специальностей.
29 мая вступил в силу Закон о внесении изменений в Закон "О высшем образовании" - относительно усовершенствования приема на обучение и размещения государственного заказа.
Об условиях и особенностях прохождения производственного обучения и производственной практики учащимися (слушателями) профессионально-технических учебных заведений.
.Додаткова пільга для студентів Українські студенти, які поєднують навчання з роботою, можуть отримати пільги з оподаткування доходів.
//Події тижня. – 2024. - №18. – С.2( 10.05.2024 )
Для цього необхідно відповідати певним вимогам - зокрема, не отримувати стипендію чи інші види грошового забезпечення.
ЗГІДНО з нормами Податкового кодексу України (зокрема до п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169), студент має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати. Сума такої податкової соціальної пільги (ПСП) становить 150% суми пільги, визначеної ПКУ.
Варто зазначити, що 100% розмір ПСП з ПДФО у 2024 році становить 1514 грн (50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 01 січня звітного податкового року: 50% х 3028 грн). А 150% розмір ПСП з ПДФО у 2024 році становить 2271 грн (150% х 1514 грн).
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
.Студенти і виїзд за кордон
//Події тижня. - 2024. - №17. - С.4( 01.05.2024 )
Однак це стосується лише тих, хто навчається в державних і комунальних закладах вищої освіти, розповіли в Міністерстві освіти і науки України. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18.
.Що чекає на абітурієнтів у вступній кампанії 2024 року
Гранти планують видавати на 4 роки, максимум можна отримати 55 тисяч гривень на рік. Суму індексуватимуть відповідно до інфляції, тобто, в разі збільшення вартості навчання, зросте й сума гранту. Ящо студента відрахують, повертати витрачені за грантом гроші — не потрібно. Той, хто раніше не завершив освіту «на бюджеті», теж зможе отримати грант для продовження навчання. Але в такому разі вже муситиме відшкодувати
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Студенти за контрактом можуть регулювати терміни навчання. Наприклад, прискорити навчання і завершити бакалаврат за 3 роки замість чотирьох. Або навпаки - отримати ступінь за 6 років. Це допоможе формувати зручний графік, якщо студенти працюють або хочуть приділити більше уваги певним предметам. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:https://gorod.dp.ua/news/223960
Лісовий ОксенСтаршокласники обиратимуть свою спеціалізацію та комплекс відповідних предметів
//Голос України. - 2023. - №221. - С.2( 16.11.2023 )
«Проєкт стандарту профільної освіти продовжує реформу «Нова українська школа», яка стартувала з першого класу 2018 року, — роз’яснюють у прес-службі МОН. — Передбачається, що 2027 року ці учні почнуть здобувати профільну освіту за новими стандартом і програмами. До цього, починаючи з 2025 року, відбудеться пілотування стандарту й моделей профільної освіти в окремих закладах».
Згідно з концепцією реформи «Нова українська школа» учні матимуть змогу визначати власну освітню траєкторію, обираючи свій профіль і частково — предмети для вивчення, зазначають у МОН. Водночас заклади освіти зможуть сформувати якнайкращу пропозицію для учнів відповідно до своїх можливостей. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
Про мотиви скасування заочки йдеться у пояснювальній записці до документа:
з огляду на накопичений досвід використання дистанційних технологій навчання парламентарії пропонують орієнтувати заклади саме «на розвиток дистанційної форми здобуття вищої освіти».
Що ж до скасування набору для здобуття ступеня вищої освіти молодшого бакалавра, то це здійснять «з метою оптимізації структури набору вступників та з урахуванням перспектив розвитку міждисциплінарних освітніх програм». З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
.Якщо школа не може забезпечити дистанційну форму навчання, доведеться перевестися до іншої
//Голос України. - 2023. - №186. - С.6( 26.09.2023 )
Батьки дітей мають право обирати будь-яку з передбачених законодавством форм навчання, нагадують у МОН. Проте не кожна школа в Україні спроможна забезпечити дистанційну форму здобуття освіти. «У разі, якщо в школі, де навчається дитина, немає такої можливості, батькам або іншим законним представникам учня / учениці потрібно звернутися в місцевий орган управління освіти з проханням запропонувати іншу школу для дистанційного навчання», — йдеться у роз’ясненні. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
«Життя та здоров’я дітей на першому місці. 100% закладів освіти мають бути з укриттями. Йдеться про надійні укриття в підвалах, наземні конструкції поряд зі школою чи дитсадком, підземні монолітні укриття з високим рівнем захисту. Нині 68% освітніх закладів мають укриття різного типу. Це дає змогу розмістити там 4,7 мільйона учнів та вчителів. Але цього не достатньо. Місцева влада повинна діяти активніше. Гроші на укриття уряд спрямував ще у квітні — 1,5 мільярда гривень.
Найбільша потреба в укриттях на Харківщині, Херсонщині, Миколаївщині, в Дніпропетровській та Одеській областях. Ці регіони в зоні ризику через російські обстріли. Потрібно завершувати там роботи якнайшвидше. 2023 року плануємо облаштувати майже 1,5 тисячі укриттів, загалом їх треба збудувати 5,4 тисячі. Усі вони мають відповідати критеріям надійності, безбар’єрності та енергоефективності. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
.Потенційні магістри мають змогу подати до п’яти заяв на бюджет
//Голос України. - 2023. - №155. - С.6( 21.08.2023 )
Подання заяв відбувається дистанційно, через електронні кабінети вступників на платформі ЄДЕБО — Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Усі необхідні інструкції щодо того, як це зробити, можна знайти в мережі, зокрема на сайтах МОН та ЄДЕБО.
В заявах на бюджет позначають їх пріоритетність — від 1-го, найбільш бажаного варіанту, до 5-го, найменш цікавого. До відповідних документів абітурієнт має додати текст мотиваційного листа. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:http://www.golos.com.ua/article/372674
Щоб подати заяву онлайн, вступнику потрібно зареєструвати або увійти в уже створений електронний кабінет на сайті vstup.edbo.gov.ua, внести свої дані та завантажити фото. Після цього перейдіть до модуля подання заяв, оберіть потрібну конкурсну пропозицію та джерело фінансування і додайте мотиваційний лист. Перевіривши правильність вказаних даних, треба підтвердити подання заяви. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті:
. 29 червня 202367 1 липня стартує реєстрація електронних кабінетів вступників
//Голос України. - 2023. - №131. - 30 червня. - С.10( 01.07.2023 )
еєстрація електронних кабінетів охочих потрапити на денну форму навчання для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) і завантаження до них документів розпочнеться 1 липня, а прийом заяв - 19 липня.
У вкладці "Результати" вступники можуть сформувати Інформаційну картку учасника НМТ, необхідну для вступу до закладів вищої освіти України. Якщо ж абітурієнту потрібен оригінал документа для вступу до закордонного вишу, він зможе замовити витяг з відомостей про результати мультитесту в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики ДОУНБ за адресою пр. Д. Яворницького 18, а також в інтернеті:
Так, цьогоріч для вступу на більшість магістерських програм потрібні результати єдиного вступного іспиту (ЄВІ). Це випробування міститиме тест загальної навчальної компетентності (ТЗНК) і тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької або іспанської на вибір вступника).
Завдання ТЗНК буде укладено відповідно до Програми тесту загальної навчальної компетентності, з іноземних мов – Програми єдиного вступного іспиту з іноземних мов.
Так, цьогоріч для вступу на більшість магістерських програм потрібні результати єдиного вступного іспиту (ЄВІ). Це випробування міститиме тест загальної навчальної компетентності (ТЗНК) і тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької або іспанської на вибір вступника).
Завдання ТЗНК буде укладено відповідно до Програми тесту загальної навчальної компетентності, з іноземних мов – Програми єдиного вступного іспиту з іноземних мов.
Блок ТЗНК складатиметься з двох компонентів: вербально-комунікативного і логіко-аналітичного. Загалом буде 33 завдання, з-поміж яких:
•10 – на заповнення пропусків у мікротексті (потрібно доповнити речення словосполученнями/ словами із запропонованих варіантів);
Як повідомляє Український центр оцінювання якості освіти, основна сесія НМТ триватиме з 5 по 23 червня. Додаткову сесію НМТ проведуть з 11 до 24 липня. Наголошується, що реєстрація осіб для участі в основній сесії національного мультитесту триватиме з 3 квітня до 3 травня. З повним текстом можна ознайомитись в інтернеті:
Деякі виші висувають вимоги до банку-емітента та нараховують стипендію на картки визначених банків. Якщо такої умови немає, студент обирає банк для отримання виплат самостійно.
Враховуючи той факт, що у більшості випадків студентська картка - це перша власна картка у житті молодої особи, експертні поради з вибору не будуть зайвими. Фахівці Райффайзен Банку розповіли, у чому особливість такого платіжного засобу та як отримати карту в їхній установі.
Гришина ЮліяАбітурієнти з окупованих територій зможуть вступати до вишів дистанційно
//Голос України. - 2022. - №134. - С.3( 30.06.2022 )
"До уваги наших вступників, які наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях і не можуть виїхати в Україну для складання Національного мультипредметного тесту. Відбулася нарада під головуванням віце-прем'єрки Ірини Верещук, де ми обговорили два варіанти дій, - повідомила Юлія Гришина. - Діти, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, що були окуповані після 24 лютого, зможуть вступити до закладів вищої освіти, складаючи усну співбесіду дистанційно. Для тих, хто буде вступати на контракт, достатньо надіслати заяву та мотиваційний лист. І вони будуть прийняті на навчання до українських закладів вищої освіти". З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
— «Міжнародні відносини» (+заява і результати НМТ);
— абітурієнтам, які вступають на контракт, крім кон’юнктурних спеціальностей, треба буде подати лише мотиваційний лист та заяву;
— вступникам на магістратуру, які планують навчатися на бюджеті на кон’юнктурній спеціальності (+заява і тест із навчальних компетенцій);
— вступникам на контракт необхідно буде подавати лише заяву та мотиваційний лист;
— вступникам на спеціальності «Право» і «Міжнародне право» (+ скласти фаховий трипредметний тест).
Перед тим як починати писати мотиваційний лист, необхідно зрозуміти, в чому його цінність і чому треба підходити до цього завдання відповідально.
Мотиваційний лист — це документ, адресований обраному університету, в якому абітурієнт пояснює, чому він вважає себе найкращим кандидатом з-поміж інших.
Як мотиваційний лист впливає на вступ до вишу?
Такий лист має подвійну цінність: він може слугувати важливим аргументом при вступі. За однакових балів вступників з НМТ університети надаватимуть перевагу найбільш умотивованим абітурієнтам.
Крім того, пишучи мотиваційний лист, абітурієнт має додаткову можливість обміркувати та аргументувати своє рішення, утвердитись у своєму переконанні вступити на відповідну освітню програму або ж навпаки — змінити свою думку.
Як повідомили «УП. Життя» у Міністерстві освіти і науки, кожен вищий навчальний заклад освіти прописує вимоги до мотиваційних листів у правилах прийому. Розглядати та оцінювати мотиваційні листи «без присвоєння їм конкурсних балів» будуть приймальні комісії.
Наголошуємо: конкретні вимоги і побажання щодо написання мотиваційного листа кожен вищий навчальний заклад визначає самостійно. Актуальна інформація щодо того, коли, куди і як надсилати документ, має з’явитися на сайтах університетів не пізніше 1 червня, наголошує Лідія Насонова.
Важливо! На кожну спеціальність, куди абітурієнт подає документи на вступ, необхідно писати окремий мотиваційний лист.
«Мотиваційні листи давно мають дуже важливу роль у практиці вступу до західних університетів. Це важлива частина вступної заявки для будь-якого абітурієнта», — наголошує співзасновник освітньої програми Prometheus Іван Примаченко.
Чому це логічно? Коли університети обирають майбутніх студентів, представники приймальної комісії хочуть побачити не лише знання, які можна виміряти стандартизованими тестами з математики, історії чи мови.
Подекуди для вишів важливіше побачити, як абітурієнт мислить, які досягнення має за межами підготовки до ЗНО, чи володіє лідерськими якостями, чи відповідає стандартам внутрішньої культури університету, розповідає Примаченко.
«І саме ці речі можна побачити у відкритих листах. Мотиваційний лист дає університету набагато більше інформації, це потужний інструмент для розуміння того, чи підходить абітурієнт на програму університету; оцінити його hard і soft skills», — підкреслив випускник Стенфорду
З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет повідомив, що основна сесія цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання пройшла без зривів і порушень та з дотриманням карантинних вимог. За його словами, 528 учасників ЗНО досягли результату в 200 балів (торік таких було 447). При цьому 500 учасників отримали 200 балів з одного з іспитів, 27 — з двох, один учасник — з трьох.
Щодо вступу-2021, то міністр розповів, що розширено перелік вступників, які можуть подавати заяви в електронній формі. Залишилася можливість надсилання сканованих копій документів з електронним цифровим підписом вступника.
Сергій Шкарлет деталізував, щоб вступити на спеціальності — стоматологія, медицина, педіатрія потрібно набрати щонайменше 150 балів з другого та третього конкурсного предмета. Обов’язкові предмети ЗНО для вступу на ці спеціальності — українська мова та математика, а третій вступники могли обирати між біологією, хімією, фізикою. Також для більшості спеціальностей значно розширено перелік предметів ЗНО, які можуть використовувати як третій конкурсний предмет.
«Вступники зможуть подати максимум п’ять заяв на бюджет, як і торік, а вступників на контракт очікує новація щодо обмеження кількості поданих заяв для вступу — до 30 заяв включно. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://ukurier.gov.ua/uk/articles/vstupna-kampaniya-2021-ye-novaciyi/
Писана НаталяЗНО-2021 пройде в максимально безпечних умовах
Передбачено проведення температурного скринінгу для учасників і працівників пунктів тестування. Слід використовувати індивідуальні засоби захисту, дезінфікувати приміщення, допуск до пунктів тестувань відбуватиметься за спеціальним графіком, щоб зменшити соціальні контакти учасників.
«Важливо, що цього року і учасники оцінювання, і працівники пунктів тестування мають мати із собою маски або респіратори, індивідуальні санітайзери. Торік це закуповували за кошти партнерів: НАК «Нафтогаз України», ЮНІСЕФ Україна, Посольство Швейцарії. Цьогоріч такого не передбачено, натомість держава надає понад 20 мільйонів гривень субвенції, аби підготувати пункти проведення основної та додаткової сесій ЗНО для безпечного проходження процесу», — каже Тетяна Вакуленко. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
ВНО: готовьтесь писать математику и блистать практическими навыками украинского
Сразу несколько инноваций в плане ВНО подготовили для абитуриентов чиновники Министерства образования. С 2021 года обязательных тестов, без которых не возьмут ни в один вуз, будет два, а один участник сможет сдать не больше чем пять тестов из 12 предложенных дисциплин.
Новшества в тесте по украинскому языку
Впервые за всю историю проведения тестирования украинскую литературу можно будет не сдавать – абитуриентам предложат написать или украинский язык, или украинский язык и литературу.
Тест только по украинскому будет рассчитан на 150 минут работы, обычный тест с вопросами по литературе – на 210 минут. В тесте по украинскому будет 39 заданий закрытой формы (т.е. (задания, в которых нужно выбрать один или несколько ответов из предложенных вариантов ответа) и одно задание, в котором нужно будет написать развернутый ответ. В расширенном варианте с литературой тест будет больше: 24 вопроса по укрлитературе, 39 вопросов закрытой формы по языку, 3 вопроса, в которых нужно будет ответить кратко, и одно задание на сочинение. Его обещают немного упростить – в задании могут появиться инфографика, диаграмма или таблица, и таким образом абитуриенту будет от чего оттолкнуться. Также обещают пересмотреть формулировку темы сочинения, чтобы оно стало четче.
Общий тест обещают не делать сложнее прошлогоднего, но говорят, что изменят подход, теперь одних зазубренных правил не хватит, чтобы получить заветные 200 баллов: авторы теста разрабатывают большинство заданий на понимание правил, хотят проверить, как абитуриент овладел языком и насколько внимателен был при чтении текстов программы.
Еще одна инновация: тест по литературе по причине, которую не объясняют, будет идти первым, за ним – язык. Ранее было наоборот.
Кому можно будет сдать только язык? Тому, кто не собирается идти учиться в университет: оценку по ВНО по украинскому можно будет засчитать как итоговую аттестацию. У абитуриента будет выбор, какой именно тест он хочет сдать. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
//Освіта в Україні. - 2020. - №44. - С.3( 09.11.2020 )
«Енерго-інноваційний хаб – платформа для підготовки кваліфікованих фахівців для сфери енергоефективності» в рамках компоненту «Професійної кваліфікації» проекту «Реформи в сфері енергоефективності в Україні», що виконується Німецький товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням уряду Німеччини. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
.//Освіта. - 2020. - №39-41. - С.2
Нові правила дистанційного навчання( 04.11.2020 )
У межах своєї автономії заклад освіти самостійно визначатиме механізм моніторингу і контролю якості дистанційного навчання в закладі освіти. Спосіб, у який керівник закладу здійснюватиме контроль за виконанням освітніх програм учнями та педпрацівниками, схвалюватиме педрада.
Нагадаємо, Уряд рекомендував закладам загальної середньої освіти встановити канікули з 15 до 30 жовтня, а у наступний період передбачити можливий перехід на дистанційне і змішане навчання з урахуванням епідеміологічної ситуації. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті: https://mon.gov.ua/ua/news/vidsogodni-nabuvayut-chinnosti-onovleni-umovi-distancijnogo-navchannya-u-shkolah
Галаур ВолодимирЯк не пустити коронавірус у школу?
Він запрацював у тестовому режимі ще в серпні. У ліцеї №89 та гімназії №116 встановили два види систем безконтактного контролю доступу зі скринінгом температури тіла, які змонтували і безплатно передали місту харківські фірми. Сучасні електронні пристрої, різні за характеристиками і функціональним призначенням, мали спростити вимірювання температури кожному відвідувачеві. Адже використовуючи звичайний термометр чи навіть безконтактний ручний пристрій, на цю процедуру витрачали чимало часу і людських ресурсів. Як засвідчила практика, ефект застосування автоматизованих систем перевершив, за словами учасників проєкту, всі сподівання. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Аргументы и факты в Украине. – 2020. - №16-18. – С.6-7( 28.05.2020 )
в Украинском центре оценивания качества образования (УЦОКО) подготовили ответы на вопросы, которые больше всего интересуют тех, кто готовится к ВНО. Один из них - как узнать адреса пунктов тестирования? Оказывается, они должны быть указаны в приглашениях-пропусках, которые появятся на информационных страницах участников за три недели до тестирования. Изменить место прохождения ВНО можно только в том случае, если участник находится на расстоянии больше 150 км от определенного для него пункта тестирования или - в другой области. Выпускникам этого года для смены места прохождения ВНО нужно обратиться в свое учебное заведение, а остальным - в свои региональные центры оценивания качества образования.
Перечень предметов для сдачи ВНО, указанных в заявке, можно только до завершения регистрации. Для основной сессии это была дата 24 марта 2020 года.
Что касается особенностей тестирования в условиях эпидемии, то в целом формат и процедура проведения ВНО не изменятся. Во время тестирования в аудиториях будет максимум по 15 участников и по два инструктора, как того требуют правила. Но в этом году обязательна между людьми в аудитории должна быть дистанция 1,2 м. Все участники и инструкторы будут обеспечены средствами индивидуальной защиты и антисептиком. Помещение будут проветривать и дезинфицировать. Маски и дезинфицирующие средства Минобразования и науки будет закупать централизовано. Возможно, с помощью международных организаций. Потому что количество необходимых средств индивидуальной защиты – внушительное. Как заявила и.о. министра Любомира Мандзий, тестирование будут проводить в более чем 6 тыс. пунктов - 92,5 тыс. аудиторий, почти 1,4 млн участников. Значит, понадобится более 3 млн масок для поступающих и инструкторов и 248 тыс. пар перчаток для сотрудников пунктов тестирования. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://aif.ua/society/nadente_maski_pishite_testy_kak_v_etom_godu_budet_prohodit_vno
Як COVID-19 може змінити освіту майбутніх поколінь
//Освіта. - 2020. 0 №13-16. - С.7( 29.04.2020 )
Урок 1. Навчання громадян у взаємопов'язаному світі COVID-19 - це пандемія, яка ілюструє, наскільки ми глобально взаємо-пов'язані - більше не існує такого поняття, як окремі проблеми та дії. Успішним людям у найближчі десятиліття потрібно бути зрозуміти цей взаємозв'язок і орієнтуватися у просторі, щоб використовувати свої відмінності та працювати спільно в глобальному масштабі. Урок 2. Переосмислення ролі вчителя Поняття вчителя як носія знань, який ділиться життєвим досвідом зі своїми учнями, вже не зовсім підходить для цілей освіти 21 століття. Оскільки студенти зможуть отримати доступ до знань і навіть здобути технічні навики за допомогою декількох клацань на своїх телефонах, планшетах та комп'ютерах, нам потрібно переосмислити роль вчителя в класі та лекційних кімнатах. Це може означати, що роль освітян повинна бути спрямована на сприяння розвитку молоді як членів суспільства, де вчитель відіграватиме значущу роль провідника і наставника. Урок 3. Навчання життєвим навичкам, які необхідні для майбутнього У цьому мінливому глобальному середовищі молодим людям потрібно бути гнучкими та вміти швидко адаптовуватися до змін. Ці навички є важливими, щоб ефективно використати цей період під час пандемії. Заглядаючи у майбутнє, одні з найважливіших навичок, які шукатимуть роботодавці - це креативність, комунікація та уміння співпрацювати, а також емпатія та емоційний інтелект. Урок 4. Відкриття технологій для освіти Пандемія COVID-19 призвела до того, що навчальні заклади в усьому світі змушені терміново вивчати та почати використовувати доступні технологічні інструменти для створення контенту для дистанційного навчання учнів у всіх галузях. Вчителі всього світу отримують нові можливості, навчаються робити щось інакше та з більшою гнучкістю, результатом чого є наявність потенційних переваг у доступі до освіти для студентів. Отож, замість висновків, кілька тез: • Порушення звичного життя, пов'язане з пандемією, може дати вчи-телям час для переосмислення сфери освіти. • Технології прийшли на допомогу та надалі відіграватимуть ключову роль у навчанні майбутніх поколінь. . З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Чепурко ВалерийПризыв с 18 лет: как можно получить отсрочку
//КП в Украине. - 2020. - №9. - С.5( 30.01.2020 )
Закон говорит по этому поводу следующее.
+ Отсрочку от армии получают студенты дневной формы обучения в вузах, училищах, колледжах, техникумах, имеющих государственную аккредитацию. Можно предположить, что этим летом будет приток абитуриентов на специальности, которые раньше не пользовались популярностью у молодежи и где низкий проходной балл.
Отсрочка дается на весь период учебы, включая магистратуру, после чего утрачивает силу. Вторую отсрочку можно получить при поступлении в аспирантуру, интернатуру или духовную академию.
+ От армии освобождаются призывники, под опекой которых находятся нетрудоспособные родители (одинокий родитель) либо опека оформлена на родственника, который не имеет других кормильцев.
Вспоминается случай, когда в Винницкой области 21-летний парень оформил брак с 81-летней двоюродной бабушкой. Военкомат через суд пытался признать этот союз недействительным, но потерпел фиаско.
+ От призыва может спасти ранний брак и ранее отцовство. В армию не должны брать, если жена беременна или ребенку не исполнилось трех лет.
Наверное, нет такого школьника, который не слышал бы шутки: "С красным дипломом окончил филфак (юрфак) - встал на работу за кассу в Макдак". А ведь она об очевидных реалиях: трудоустроиться по этим специальности очень сложно. И дело даже не в том, что в стране перенасыщение юристов, филологов или менеджеров. Как раз наоборот. Как говорят HR-эксперты, в этих сферах нехватка кадров есть. Но студенты не хотят работать за те низкие стартовые зарплаты, которые им предлагают. А работодатели традиционно не желают брать на работу вчерашних неопытных выпускников.
И все же давайте посмотрим статистику по заявкам в вузы. На первом месте факультет права – на момент написания статьи их 50 тысяч.
Второе почетное место получают потенциальные менеджеры – почти 37 тысяч абитуриентов.
Тест, как назвала это Лилия Гриневич, доступен на сайте CEDOS и состоит из трех частей - выбор специальности, университета и возможности обучения за рубежом.
Здесь нет правильных или неправильных ответов, и задач никаких не задают. Форма теста в виде рекомендаций и советов, но разработчики уверяют: "Ставьте отметки. Если все отметки стоят, ваша инвестиция в высшее образование окупится".
Выбор специальности
Решить "кем быть" можно всего по 4-м пунктам.
1. Самое первое, что необходимо. Нет, не вспомнить, кем мечтал быть в детстве, а проверить проходной и средний баллы прошлого года. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://kp.ua/life/641403-sovety-ot-mynystra-kak-pravylno-vybrat-vuz
Перед стартом вступительной кампании (1 июля) кадровый портал hh.ua проанализировал спрос на выпускников тех или иных вузов со стороны работодателей, причем в фокусе исследования экспертов были университеты, возглавившие в прошлом году консолидированный рейтинг вузов информационно-образовательного ресурса "Освита.ua".
В тройку призеров попали Львовский национальный университет имени Ивана Франко, Национальный университет "Киево-Могилянская академия" и Национальный университет "Львовская политехника". З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://kp.ua/life/641310-reitynh-vuzov-kakykh-vypusknykov-zhdut-ukraynskye-rabotodately
Пирогова МарияКак будем поступать
//Сегодня. - 2019. - №108. - С.4( 14.06.2019 )
Итоги ВНО
В целом это ВНО прошло без скандалов, но мелкими проблемами все же отличилось. Авторы заданий допустили ошибки сразу в двух тестах: в одной из задач по физике не предусмотрели два правильных ответа, а в оценивании по истории поставили для опознания фото не той церкви. В итоге ответы на эти пункты зачли всем участникам.
В УЦОКО же, на днях назвав даты проведения дополнительной сессии с 26 по 11 июля, занялись определением пороговых баллов. Вчера их объявили по трем предметам: украинскому (23), математике (11) и физике (13). В результате оказалось, что украинский в этом году провалили 53,6 тыс. (16%) школьников, математику — 28,2 тыс. (18%), а физику — 3,2 тыс (15%). Впрочем, в прошлом году цифры не слишком отличались: тогда эти предметы не сдали 14, 18 и 16% соответственно.
Даты
По плану Минобразования, регистрация е-кабинетов начнется с 1 июля. Заявки будут принимать с 10 по 22 июля: время на их прием в этом году сократили с 15 до 13 дней. С 1 по 10 июля в вузах должны пройти и творческие конкурсы, но для контрактников их проведут с 11 до 22 июля. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://www.segodnya.ua/ukraine/kakoy-budet-vstupitelnaya-kampaniya-2019-goda-szhatye-sroki-i-lgoty-dlya-boycov-1284390.html
Головко Оксана //Урядовий кур’єр. – №24. - 2019. – C.4Новий старт по перепустку до вишу
Випускники шкіл, студенти професійно-технічних закладів і коледжів реєструватимуться на проходження ЗНО у своєму закладі освіти. Скориставшись сервісом «Зареєструватися», розміщеним на веб-сайті Українського центру, потрібно створити реєстраційну картку, підготувати дві фотокартки розміром 3x4 см, що відповідають досягнутому віку, зробити копію паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по батькові). Звертаємо увагу, що в паспортах нового зразка (ID-картка) немає серії документа. Під час заповнення реєстраційної форми поле «серія» залишайте порожнім. Після цього необхідно сформувати комплект реєстраційних документів та подати його особі, відповідальній за реєстрацію в закладі освіти, в якому навчається учень/студент. Щодо випускників минулих років, то вони зможуть зареєструватися самостійно і надіслати комплект реєстраційних документів до відповідного регіонального центру. Із 2019 року процедура реєстрації учасників та порядок визначення результатів ЗНО дещо зміняться порівняно з попередніми роками. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/novij-start-po-perepustku-do-vishu/
Партіко ЗіновійЯк оцінювати українські виші?
//День. - 2019. - №3-4. - С.14.( 12.01.2019 )
...нові проекти пропонують приблизно те саме, що було й раніше: проконтролювати, скільки для певної спеціальності викладає професорів, доцентів, асистентів; чи мають вони належну освіту, що відповідає акредитованій спеціальності; чи проходили вони за останні п’ять років стажування; чи мають вони за останні п’ять років публікації, скільки і в яких виданнях чи базах даних (фахових/нефахових, наукометричних/ненаукометричних) і т. ін., і т. ін., і т. ін. Крім викладачів, необхідно проконтролювати студентів, бібліотеку, а також цілу низку характеристик самого університету. Кажучи коротко, працівники кафедри університету, що акредитують спеціальність, всі ці дані вміщують у згаданий вже самозвіт, обсяг якого становить у середньому півтори, а то й дві сотні сторінок. Далі МОН наказом створює саму акредитаційну комісію (наприклад, із двох чи трьох експертів), яка виїжджає в університет і перевіряє вказаний самозвіт на відповідність затвердженим державою критеріям. На основі звіту цієї комісії МОН приймає рішення про те, дозволити університетові видавати студентам дипломи державного зразка чи ні. Видають такий дозвіл на п’ять чи десять років, після чого університети повинні знову проходити акредитацію.+
Звернімо увагу на те, що в розроблених проектах акредитаційних документів такого обов’язкового критерію, як перевірка рівня знань студентів, не передбачено. Та це й не дивно: його не було передбачено як обов’язковий і раніше. Розпізнати наявність цього критерію в проектах документів можна лише за словами на зразок «інше». Саме тому деякі акредитаційні комісії такої перевірки (її називають ще «зрізом знань») по окремих дисциплінах все ж вимагають. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/yak-ocinyuvaty-ukrayinski-vyshi
Школьников и их родителей напугали очередными планами по изменению ВНО. Поводом стал пост экс-министра образования, президента Национальной академии педагогических наук Василия Кременя. Он предлагает ввести для тестирования пять обязательных предметов – украинский язык, историю, математику, иностранный язык и один на выбор школьника - физику, химию, биологию, географию. А заодно и установить фиксированную нижнюю планку ВНО. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://kp.ua/life/618541-poroh-vno-podnymut-do-150-ballov-y-vvedut-matematyku
ЭТО ПОЛОЖЕНИЕ определяет основные принципы создания и функционирования Украинской цифровой библиотеки (далее — Библиотека).
Целью создания и функционирования Библиотеки является содействие развития культурной, образовательной, научной и инновационной деятельности, удовлетворению культурных, образовательных, информационных, научно-исследовательских и других нужд посетителей (незарегистрированных пользователей) и пользователей путем интеграции достояний украинской культуры в мировое информационно-культурное пространство.
Предусмотрено, что Библиотека — универсальная централизованная информационная система, предназначенная для накопления, упорядочения, учета, обработки, хранения, использования фондов электронных документов и управления ими, обслуживания посетителей и пользователей Библиотеки посредством телекоммуникационных сетей способом, гарантирующим соблюдение требований относительно защиты интеллектуальных и имущественных прав.
Фонд Библиотеки составляется из рабочего, резервного и страхового фондов.
Рабочий фонд находится в постоянном доступе для посетителей и пользователей и обновляется каждую неделю.
Резервный фонд хранится на резервном сервере и обновляется каждую неделю. Страховой фонд хранится на внешнем носителе и обновляется ежеквартально.
Институт обеспечивает хранение рабочего, резервного и страхового фондов Библиотеки.
К рабочему фонду обеспечивается круглосуточный бесплатный доступ на таких правах:
♦ для посетителей — поиск и полнотекстовый просмотр открытых документов, а также определенной части информационных ресурсов, предназначенных для свободного распространения... З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18
Пирогова МарияКак будем поступать в вузы по-новому
//Сегодня. - 2018. - №161. - С.5( 07.09.2018 )
По проекту МОН, время на прием заявок в вузы немного сократят: с 15 дней до 13. Заявления будут принимать с 10 по 22 июля. Зато ради поступающих на заочное обучение контрактников регистрацию е-кабинетов продлят с 24 дней до 61-го. Она стартует 1 июля и закончится 30 августа. А вот творческие конкурсы на бюджетные места теперь хотят проводить до основной сессии ВНО (с 16 марта до 15 мая), чтобы вузы не принимали решений о зачислении, опираясь на результаты тестов. Даты таких отборов будут заранее согласовывать с МОН, чтобы они не пересекались в разных вузах. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://www.segodnya.ua/ukraine/novye-pravila-postupleniya-v-vuzy-chto-izmenilos-1168794.html
Шаров ОлегМы просим абитуриентов: не подавайте документы сразу же, 12 июля
12 июля начинается прием документов во все университеты страны. Абитуриенты будут подавать заявления в вузы в электронной форме. Создать электронный кабинет можно на сайте https://ez.osvitavsim.org.ua. Тот, кто еще не зарегистрировал свой электронный кабинет, может сделать это до 25 июля (до 18.00). Подавать документы разрешено до 18.00 26 июля. Если же специальность, на которую поступает абитуриент, предусматривает творческий конкурс (или прохождение вступительных экзаменов, или собеседование в вузе), срок подач документов сокращается до 20 июля. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://fakty.ua/274858-kak-i-kogda-podavat-dokumenty-v-vuzy-v-minobrazovaniya-rasskazali-detali
Рашкевич ЮрийУчиться будем до пенсии
//2000. - 2018. - C.b4( 06.07.2018 )
ВНО: теперь и в вузе Условия приема в украинские вузы в 2018-м принципиально не отличаются от действующих год назад. На бакалавриат остается так называемый широкий конкурс: государство выделяет определенное количество бюджетных мест, лучшие абитуриенты их выигрывают. Затем места распределяют по городам в соответствии с приоритетами абитуриентов: оплаченное государством место «поедет» в Киев, Харьков, Львов, Запорожье и т. п. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://www.2000.ua/v-nomere/derzhava/ukraina_derzhava/uchitsja-budem-do-pensii.htm
Карандий ВадимВ этом году тестирование для учеников колледжей и училищ будет обязательным
Если в предыдущие годы внешнее оценивание было обязательным только для выпускников школ, то теперь его будут сдавать студенты колледжей и профтехучилищ. Пока для них будет один обязательный тест — по украинскому языку и литературе. Тогда как выпускники школ сдают три обязательных теста: по украинскому языку и литературе, математике (или истории Украины) и третий предмет на выбор абитуриента. Это, повторюсь, обязательные тесты — результаты по ним будут засчитываться как оценки государственной итоговой аттестации. Еще у каждого участника внешнего независимого оценивания есть возможность выбрать четвертый тест — по тому предмету, который нужен ему для поступления в вуз.
Детальну інформацію щодо порядку реєстрації на пробне ЗНО розміщено на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти (РЦОЯО). Процес реєстрації вважається завершеним після здійснення оплати за таке тренування. Зазначимо, що цього року пробне ЗНО дещо здорожчало — зокрема, у Київському РЦОЯО ціна одного пробного тестування становить 132 грн (торік було 129), стільки само — у Херсонськом З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://www.golos.com.ua/article/298717
Украинский центр оценивания качества образования утвердил приказ о проведении пробного внешнего независимого оценивания в 2018 году. Регистрация, которую можно пройти на сайте региональных центров, продлится до 31 января. Пробное ВНО по украинскому языку и литературе состоится 24 марта (результаты будут 30 марта), по истории Украины, математике, биологии, географии, физике, химии, английскому, испанскому, немецкому, французскому языках — 31 марта (результаты 6 апреля). "Сегодня" узнала, кому стоит проходить тестовое оценивание и где найти материал для эффективной подготовки. Тренировка пойдет на пользу Проходить или не проходить пробное оценивание — выпускник решает самостоятельно (стоимость в этом году от 129 до 137 грн за один предмет в зависимости от региона проживания). "Если школьник знает, что пробное оценивание даст ему уверенность в себе, или хочет проверить, достаточно ли ему будет времени, то потренироваться стоит. Для такого выпускника настоящее тестирование не станет стрессовым, а будет восприниматься как опыт, с которым он уже сталкивался, и снова справится или же учтет допущенные ошибки, — объясняет учитель математики высшей категории Любовь Данильчук. — Он дополнительно проверит свои знания и подготовится к формату и организационным моментам тестирования". З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:https://www.segodnya.ua/ukraine/kak-podgotovitsya-k-vno-2018-spisok-samyh-luchshih-saytov-1106336.html
Щоб допомогти юним фахівцям з’ясувати всі тонкощі другого вступу, звернулася до провідних вишів України. Чи справді цінується іноземна? Якщо закінчуєте бакалаврат і бажаєте навчатися в магістратурі, потрібно пройти конкурсний добір. Його у вишах здійснюють за підсумками вступних випробувань. Якими вони будуть у 2018 році? Цьогоріч специфіка полягає в тому, що етапи вступу трохи різнитимуться залежно від спеціальності. На більшість напрямів підготовки потрібно в липні у паперовій формі подати заяви й документи до прий¬мальних комісій обраних вишів. Якщо ж завершуєте навчання за ступенем бакалавра з однієї спеціальності й прагнете розширити професійні можливості і вступити на магістратуру за іншою, спершу доведеться скласти додаткове вступне випробування — раніше, ніж решту іспитів. Скажімо, якщо закінчуєте бакалаврат із журналістики і хочете вступити в магістратуру з політології чи соціології. Зазвичай додаткове вступне випробування оцінюють за двобальною школою на кшталт заліку «склав/не склав». Якщо не склали, втрачаєте право брати участь у конкурсному доборі на цю освітню програму. Зазвичай перевірка знань має форму тесту — на його виконання відводять щонайбільше 90 хвилин. Далі на цих вступників (а також на тих, хто вступатиме в магістратуру за своєю спеціальністю) чекають два іспити: з іноземної мови та фаху. Як вони відбуватимуться у найрейтинговіших вишах? З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/magistraturi-potribne-zno/p/
Хмельницька ІннаМайбутні магістри складатимуть ЗНО без аудіювання
//Урядовий кур’єр. – 2017. - №228( 02.12.2017 )
Незалежне оцінювання для одинадцятикласників відтепер міститиме частину «розуміння мови на слух»: прослуховування звукових фрагментів і виконання завдань до них, повідомляють в Українському центрі оцінювання якості освіти. Окрім цього, самі тести з англійської, іспанської, німецької, французької вперше будуть двох рівнів складності — В1 і В2. Тест рівня В2 складатимуть випускники 2018 року, яким зараховуватимуть результат ЗНО з іноземної як оцінку за ДПА та які вивчали цю мову на профільному рівні. Оскільки формат тестування з цього предмета зміниться, абітурієнти вже не подаватимуть до університетів сертифікати з іноземної минулих років (з решти дисциплін зможуть — за 2016 та 2017 роки). З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/majbutni-magistri-skladatimut-zno-bez-audiyuvannya/
За кілька днів частина вчорашніх школярів, видихнувши після ЗНО і ДПА, почнуть новий марафон: вступ до вишів. Хтось уже визначився, чим хоче займатися далі, інші й гадки не мають, чого б хотіли в житті, й укотре переглядають перелік спеціальностей у вищих навчальних закладах. Куди йти? Наскільки вірити обіцянкам, що їх озвучують у вишах? Як не переплутати бажане з дійсним?
Чи варто довіряти рейтингам
«Не раджу зважати на рейтинги «Топ-200» чи «Компас», хоч, гадаю, останній уже й не роблять», — розповів «УК» освітній експерт Єгор Стадний. За його словами, рейтинг «Топ-200 університетів» має вади з індикаторами, на основі яких він складений, та з джерелами інформації. «Зокрема, не впевнений, що кількість професорів, доцентів, докторів і кандидатів наук — це атрибут якості університету». «Компас», який укладали на основі опитування роботодавців, враховував думку найбільших компаній, переважно сконцентрованих у столиці, що, відповідно, не охоплювало більшу частину українського ринку праці.
Водночас, наприклад, для тих, кому цікава сфера IT, існує галузевий рейтинг, укладений не лише на основі опитування роботодавців, але й випускників університетів. Знайти його можна на сайті спільноти програмістів www.dou.ua. «Опитування не завжди репрезентативне для всіх університетів, але певну думку скласти можна», — пояснює аналітик. Завдяки тому, що цим ресурсом послуговуються як роботодавці, так і випускники й студенти, є змога ознайомитися з реальними потребами IT-індустрії в Україні. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/yak-rozpiznati-nepovnospravnij-vish/
Абитуриенты из оккупированных территорий смогут поступить в вузы без ВНО
Так, для лиц, местом жительства которых является временно оккупированная территория, открылась дополнительная возможность поступить на обучение в высшие учебные заведения, находящиеся на территории Запорожской, Николаевской, Одесской и Херсонской областей, на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов в пределах установленных квот.
Также для приема таких лиц установлен фиксированный размер квоты - 1000 мест государственного заказа, которые распределяются между вышеупомянутыми учебными заведениями.
Студентам обеспечат углубленное изучение украинского языка.
Соответствующий Закон «О внесении изменений в Закон Украины «О высшем образовании» относительно обеспечения права на получение высшего образования лиц, местом жительства которых является временно оккупированная территория Украины» (проект № 6116) принят Верховной Радой сегодня, 16 мая.. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://jurliga.ligazakon.ua/news/2017/5/16/159787.htm
Шаров ОлегВ этом году баллы абитуриентов будут умножаться на три коэффициента
23 мая стартовала основная сессия внешнего тестирования. Абитуриенты написали первый тест по украинскому языку и литературе, а вчера — тесты по иностранному языку. До начала вступительной кампании осталось чуть больше месяца, и уже сейчас выпускники изучают сайты приемных комиссий университетов и определяются со специальностями, на которые будут подавать документы. Как в этом году подавать документы — по Интернету или приезжать в приемную комиссию лично? Как присваивать своим заявлениям в вузы приоритеты? На этот и многие другие вопросы «ФАКТАМ» ответил директор Департамента высшего образования Министерства образования Украины Олег Шаров. — Олег Игоревич, на днях министр образования сообщила, что в нынешнем году впервые баллы внешнего оценивания при поступлении будут умножаться на коэффициенты. Как это будет происходить? — Такие коэффициенты действительно появятся впервые. Практика прошлого года показала, что мы должны учитывать некоторые особенности, чтобы стимулировать поступление не только в центральные, но и в региональные вузы. Поэтому было решено ввести региональный коэффициент. Как это работает? Конкурсный балл поступающего (в котором учитываются и результаты ВНО) в киевские вузы не меняется. А вот у тех, кто выбрал университеты Днепра, Львова, Одессы и Харькова, коэффициент составляет 1,01 — то есть для тех, кто поступает в вузы в этих городах, балл немного увеличится. Для тех, кто собирается поступать в вузы Луганской и Донецкой областей, коэффициент еще больше — 1,03. Во всех остальных регионах — 1,02. Таким образом создаются небольшие преференции вузам, которые находятся не в столице. — А что такое сельский коэффициент? — Он предусмотрен для абитуриентов, зарегистрированных в сельской местности и там же закончивших школу в этом году. Для них коэффициент составит 1,2 при поступлении в любой вуз страны. Это предусмотрено для поддержки сельской молодежи, у которой, по сравнению с горожанами меньше возможностей получить качественное среднее образование. Результаты внешнего тестирования сельских школьников в среднем ниже, чем у выпускников городских школ. Конечно, глобально это проблему не решает. Намного важнее, что сейчас Министерство образования инициировало создание в регионах опорных школ, идет работа по внедрению профильной старшей школы. Но эти реформы требуют времени. Поэтому пока было решено поддержать детей из села таким образом. Есть еще один коэффициент — отраслевой. Им могут воспользоваться только те абитуриенты, которые выбрали специальности технического и естественно-научного профиля (список этих специальностей есть на сайте Министерства образования). Он сработает только в том случае, если заявку на одну из перечисленных специальностей абитуриент отметит как первый приоритет. Такие специальности не самые популярные среди абитуриентов, и мы пытаемся скорректировать ситуацию. — В прошлом году можно было подать не больше 15 заявлений на не более чем пять специальностей. Правила и тут изменились? — Да. Теперь каждый может подавать не больше девяти заявлений на не более чем четыре специальности. Каждому из своих девяти заявлений абитуриент присваивает приоритетность. Для этого нужно заранее определиться, в какой вуз на какую специальность вы хотели бы поступить в первую очередь. Опыт 2016 года показал, что подача 15 заявлений нерациональна, поскольку по заявлениям 10—15 приоритетности практически никто из абитуриентов документы не подавал. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://fakty.ua/236952-oleg-sharov-v-etom-godu-bally-abiturientov-budut-umnozhatsya-na-tri-koefficienta
Жукова АнастасияИщут гидов и аниматоров
//Сегодня. - 2017. - №80. - С.6( 06.05.2017 )
С приходом теплого сезона и летних каникул вопрос подработки для студентов становится особенно актуальным. "Сегодня" выясняла, на какие вакансии сейчас может рассчитывать днепровская молодежь и сколько можно заработать. Как отмечают в городских рекрутинговых агентствах, нынешние студенты все реже хотят собирать ягоды и фрукты на полях, а стремятся к вакансиям, связанным с индустрией развлечений. "Среди студентов особым спросом пользуется работа за границей, ведь зарплату там платят в долларах, — рассказывает директор кадрового агентства Евгения Симанкова. — Сейчас как раз начинается набор аниматоров в Египет, Турцию и на местные курорты. Но если у нас за это платят до 7—8 тыс. грн в месяц, то за границей можно заработать вдвое больше. Правда, за рубежом обязательно необходим определенный опыт работы в этой сфере. Основные плюсы такой работы — отдых на море, проживание в гостинице и возможность питаться в ресторане отеля". На курорты Черного и Азовского морей также активно ищут розничных продавцов, предлагая ставку от 3000 грн в месяц плюс чаевые и процент от продаж. В разгар сезона, по словам специалистов, тут можно заработать более 10 тыс. грн в месяц. Впрочем, хватает предложений и в самом Днепре. "В городе в теплый сезон традиционно ищут промоутеров, курьеров, распространителей рекламной продукции. Зарплата от 25 грн в час", — рассказывает Симанкова. Еще один вариант летнего заработка для студента — устроиться гидом в один из городских туристических центров. Но здесь от потенциального кандидата потребуются не только хорошие коммуникативные навыки и красноречие, но и отличное знание Днепра и его истории. Зарплата у гида — от 100 гривен за экскурсию. Шанс подзаработать в летний сезон есть и у студентов, которые обладают навыками игры на музыкальных инструментах. "Хорошие профессиональные артисты летом в основном уезжают на заработки на курорты. Оставшиеся либо запрашивают много — столько, сколько на море могут получать, либо это музыканты так себе, — рассказывает менеджер одного из днепровских кафе Юлия Зорова. — Так что уже третий год на летнюю площадку мы ищем себе именно музыкантов-студентов: у них существенно ниже финансовые запросы, а поют и развлекают публику они ничуть не хуже". К слову, за вечер живой музыки студенческий коллектив может заработать в Днепре от 300 до 1000 грн, в зависимости от своего мастерства и уровня заведения. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://www.segodnya.ua/regions/dnepr/rabota-dlya-studentov-za-razdachu-listovok-25-grn-v-chas-a-animatorom-v-egipte-ot-8-tysyach-v-mesyac-1018356.html
Надання додаткових відпусток у зв’язку з навчанням
//Профспілкові вісті. - 2017. - №23( 06.04.2017 )
Працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, відповідно до законодавства про відпустки, надаються додаткові оплачувані відпустки залежно від певних чинників: форми й курсу навчання, рівня акредитації навчального закладу тощо. Надаються такі відпустки в календарних днях упродовж навчального, а не календарного року. Відпустки у зв’язку з навчанням не діляться на частини, не переносяться на інший період, не продовжуються на кількість святкових та неробочих днів, не виплачується компенсація за невикористані дні. При цьому оплачуються всі (календарні) дні відпустки відповідно до виклику на сесію. Тривалість навчальних відпусток встановлюється на період : 1) настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на І та ІІ курсах у вищих навчальних закладах: – I–II рівня акредитації з вечірньою формою навчання – 10 календарних днів; – III–IV рівня акредитації з вечірньою формою навчання – 20 календарних днів; – незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання – 30 календарних днів; 2) настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на ІІІ і наступних курсах у вищих навчальних закладах: – I–II рівня акредитації з вечірньою формою навчання – 20 календарних днів; – III–IV рівня акредитації з вечірньою формою навчання – 30 календарних днів; – незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання – 40 календарних днів; 3) на період складання державних іспитів у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації – 30 календарних днів; 4) на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) студентам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання I–II рівня акредитації, – 2 місяці, а у вищих навчальних закладах III–ІV рівня акредитації – 4 місяці. Тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою) формою навчання у навчальних закладах післядипломної освіти та вищих навчальних закладах, що мають у своєму підпорядкуванні підрозділи післядипломної освіти, визначається як для осіб, які навчаються на ІІІ і наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації. Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів надається один раз на рік додаткова оплачувана відпустка з розрахунку 10 календарних днів на кожен іспит. Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів та за їхнім бажанням протягом 4 років навчання – один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50% середньої заробітної плати працівника. Для працівників, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, законодавством може встановлюватись інша тривалість відпусток у зв’язку з навчанням. Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням у вищих навчальних закладах надається працівникові на підставі відповідної заяви та довідки-виклику навчального закладу в терміни, визначені вищим навчальним закладом. Приймаючи заяву та довідку- виклик, необхідно перевірити, чи збігаються наведені в них періоди сесії. Необхідно простежити, щоб тривалість навчальної відпустки, наданої працівникові протягом навчального року, не перевищувала тривалості, встановленої в статті 15 Закону України «Про відпустки». Оскільки тривалість навчальної відпустки встановлюють навчальні заклади згідно з навчальним планом, вона може бути меншою, ніж гарантовано законодавством для відповідного року навчання. Однак, за невикористані дні навчальної відпустки, на відміну від щорічної, грошову компенсацію не виплачують, у тому числі й при звільненні. Якщо працівник, який успішно навчається без відриву від виробництва у вищому навчальному закладі, одержить від навчального закладу довідку-виклик на сесію в період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, він має право звернутись до керівництва підприємства з проханням надати йому додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням. Для цього потрібно написати заяву про припинення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та надання відпустки у зв’язку з навчанням на період сесії на підставі довідки-виклику вищого навчального закладу. На період сесії чи підготовки та захисту дипломної роботи відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку може бути надано іншому працюючому родичу, який фактично доглядатиме за дитиною. Після закінчення додаткової відпустки в зв’язку з навчанням мати дитини знову може оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3615.html
Почем выпускной в Днепре
//Сегодня. – 2017. - №58. – С.8( 30.03.2017 )
Отметим, что самой "увесистой" статьей расходов традиционно остается одежда для выпускника. Самый дешевый вариант, к которому прибегают многие днепряне, — купить бывшее в употреблении выпускное платье. Таких предложений сейчас довольно много на городских сайтах объявлений. При этом найти не новый праздничный наряд для девочки можно от 1500 грн, а для парня — от 1000 грн. Купить же новое платье на городских вещевых рынках стоит порядка 2500 грн, а вот в бутиках фирменная вещь потянет от 5000 грн и дороже. "Для себя мы рассматриваем вариант взять хорошее платье напрокат. В нашей школе никто не покупал б/у платьев, и поэтому расстраивать ребенка тоже не хотим. Такой день один раз в жизни, и хочется, чтобы ребенок выглядел достойно и чувствовал себя уверенно, — рассказывает нам мама выпускницы Марина Гаргалык. — Прокат платья одного известного американского бренда на выпускной нам обойдется в 2500 грн за двое суток, а вот покупка аналогичного встала бы в 9 тыс. грн. На подарки учителям, ресторан, фото и видеосъемку из семейного бюджета уйдет еще примерно 10 тыс. грн. Отдельная статья расходов — на туфли, сумочку, макияж и прическу, на все это закладываем еще до 12 тыс. грн". З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:
Чабанюк ОльгаСтипендія не світить навіть відмінникам
//Голос України. - 2017. - №45. - С.12( 11.03.2017 )
— Загальна сума, передбачена в бюджеті на стипендії, значно зросла. Але саме за рахунок соціальної складової, тобто виплат для малозабезпечених і решти пільговиків. Водночас через істотне зменшення академічного стипендіального фонду його бракує навіть на відмінників, — розповідає вона. — На це у державному бюджеті передбачено 3 млрд. 985 млн. грн. Торік було 4,9 млрд. грн….
… За новою системою виплати отримає той, хто розташовується вгорі рейтингу, який складається окремо на кожному курсі, на кожному факультеті і на кожній спеціальності.... З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: http://www.golos.com.ua/article/285634
Нове у стипендіальному забезпеченні
//Освіта. - 2017. - №9-10. - С.9( 08.03.2017 )
Згідно з пунктом 4 статті 62 закону «Про вищу освіту» соціальні стипендії призначаються студентам вищого навчального закладу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати стипендій (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1050 «Деякі питання стипендіального забезпечення), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 №882 (далі Порядок).
Соціальна стипендія
Відповідно до зазначеної вище статті закону «Про вищу освіту» студенти вищого навчального закладу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студенти (курсанти) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають гарантоване право на отримання соціальної стипендії, у тому числі у разі отримання академічної стипендії.
Норма щодо гарантованого права студентів з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також осіб, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, на отримання соціальної стипендії незалежно від отримання академічної стипендії передбачена пунктом 22 зазначеного Порядку із змінами.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1050 «Деякі питання стипендіального забезпечення» установлено, що вищі навчальні заклади призначають стипендії відповідно до встановленого порядку з першого числа місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю за перший семестр 2016/17 навчального року.
Відповідно до пункту 20 Порядку соціальна стипендія в обов'язковому порядку виплачується студентам вищих навчальних закладів, зокрема з числа дітей-сиріт, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені до рейтингу відповідно до цього Порядку.
Відповідно до пункту 6 Порядку стипендії студентам вищих навчальних закладів виплачуються один раз на місяць і призначаються з першого числа місяця, що настає після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом, на період до визначення результатів наступного семестрового контролю.
Згідно з пунктом 13 Порядку для осіб, які протягом навчального семестру до початку поточного семестрового контролю з будь-якого навчального предмета (дисципліни) набрали меншу кількість балів, ніж визначена у навчальному закладі межа незадовільного навчання, за рішенням керівника навчального закладу може встановлюватися строк, протягом якого вони можуть покращити результати навчання, але не більш як до дати початку наступного навчального семестру згідно з навчальним планом за відповідною спеціальністю (напрямом підготовки). У разі, коли у визначений строк академічна заборгованість не ліквідована, здобувач вищої освіти підлягає відрахуванню з числа осіб, які навчаються за державним замовленням.
Отже, оскільки стипендія, зокрема соціальна, відповідно до Порядку призначається на період до визначення результатів наступного семестрового контролю, то студент, який отримував соціальну стипендію, не позбавляється такого права у період ліквідації академічної заборгованості, але не більш як до дати початку наступного навчального семестру.
Відповідно до пункту 5 Порядку для вирішення питань щодо призначення та позбавлення академічної або соціальної стипендії (у тому числі спірних) студентам наказом керівника навчального закладу утворюються стипендіальні комісії, до складу яких входять представники первинних профспілкових організацій осіб, які навчаються.
За поданням стипендіальної комісії керівник навчального закладу затверджує реєстр осіб, яким призначаються стипендії, в разі, коли рішення стипендіальної комісії не суперечить вимогам законодавства та правилам призначення стипендій відповідного навчального закладу.
Якщо в листі йдеться про студентів, яким соціальна стипендія була призначена у 2016 році, то до першого числа місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю за перший семестр 2016/17 навчального року, продовжує діяти порядок призначення стипендій, що діяв станом на 2016 рік.
Пунктом 18 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 № 882, було передбачено, що студенти вищих навчальних закладів, які вперше претендували або поновлювали право на призначення соціальної стипендії, подавали стипендіальній комісії документи, що підтверджували їх право на отримання пільг та гарантій на стипендіальне забезпечення згідно з нормативно-правовими актами. Стипендіальна комісія протягом трьох робочих днів приймала рішення щодо призначення соціальної стипендії.
Тобто Порядком у попередній редакції не було обумовлено питання щодо виплати соціальної стипендії та термінів її призначення, зокрема за наявності у студентів академічної заборгованості. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також в інтернеті: http://osvita.ua/vnz/student_life/54767/
Кожен учасник ЗНО має право скласти тести не більше як із чотирьох навчальних предметів з переліку: української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської, французької мов. Державна підсумкова атестація відбуватиметься у формі ЗНО. Поєднання випускних і вступних іспитів практикується в багатьох країнах світу. За повідомленням прес-служби Міністерства освіти і науки, в Україні державна підсумкова атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання проводиться не вперше. Так, у 2014/2015 навчальному році у формі ЗНО проводилася ДПА з обов’язкового для всіх випускників предмета — української мови. Державну підсумкову атестацію з двох інших предметів — математики (або історії) та предмета за вибором — випускники проходили у школі за місцем навчання. У 2015/2016 навчальному році ДПА у формі ЗНО проводилося вже з двох предметів: українська мова; математика (або історія). ДПА з третього предмета (іноземна мова) випускники проходили за місцем навчання, тобто у школі. У 2016/2017 навчальному році — у формі ЗНО проводитиметься ДПА з усіх предметів, що визначені Міністерством освіти і науки для її проведення. Це дуже важливо, зважаючи на те, що результати ДПА, проведеної у формі ЗНО, можна розглядати як один із показників якості загальної середньої освіти. Крім того, проведення ДПА у формі ЗНО з усіх визначених для її проведення предметів зменшує навантаження на випускників, оскільки зменшує для них кількість іспитів. Уся необхідна інформація для випускників розміщена на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти (testportal.gov.ua). Для випускників поточного року пункти реєстрації створено за місцем їхнього навчання. Щоб успішно пройти реєстрацію...
Після створення реєстраційної картки майбутній учасник ЗНО має сформувати комплект реєстраційних документів, який випускники поточного року подають до закладу, в якому навчаються, а випускники минулих років та учні (слухачі, студенти) професійно-технічних, вищих навчальних закладів надсилають на адресу регіонального центру УЦОЯО. Оскільки процедури реєстрацій різних категорій осіб мають певні відмінності, на сайті розміщені інструкції відповідно для випускників загальноосвітніх закладів поточного року та для випускників минулих років, учні (слухачів, студентів) професійно-технічних, вищих навчальних закладів. Особа, яка успішно пройшла реєстрацію, отримає від регіонального центру сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, інформаційний бюлетень та реєстраційне повідомлення учасника ЗНО. Ці документи будуть надіслані випускникам поточного року до закладу, в якому вони навчаються. Випускникам минулих років та учням (слухачам, студентам) професійно-технічних, вищих навчальних закладів — за адресою, вказаною в реєстрації. Реєстрація триватиме до 17 березня, а зміни до реєстраційних даних можна вносити до 31 березня. Скоригували завдання з англійської й української
Багатьох випускників цікавить, чи проводитиметься у 2016/2017 навчальному році обов’язковий для всіх випускників іспит з іноземної мови? Оскільки за результатами апробації дворівневих предметних тестів з іноземних мов — В1 та В2, проведеної Українським центром оцінювання якості освіти у квітні 2016 року, було вирішено скоригувати складність тестових завдань та додатково вивчити новий формат завдань на аудіювання та структуру тесту загалом, іспит з іноземної мови у поточному навчальному році не проводиться. Водночас було внесено низку змін до навчальних програм. Зокрема, учасники робочої групи зі створення програм ЗНО розвантажили попередній варіант програми з української мови. Відмовилися від прямої перевірки теоретичних знань, від тем, які є фундаментом для знань, умінь і навичок вищого рівня (правопис займенників чи позначення спрощення у групах приголосних на письмі, смислові відтінки неозначених займенників, основні способи словотворення в українській мові); і тих тем, що їх неможливо перевірити за допомогою тестової технології (наприклад, «Загальне уявлення про спілкування...», «Текст як середовище функціонування мовних одиниць»). Зазнала змін і змістова частина програми з української літератури, з якої вилучено 11 творів, натомість 7 творів додано (балада «Ой летіла стріла», Ю.Яновський. «Дитинство» (роман «Вершники»), П.Тичина. «Пам’яті тридцяти», М.Зеров. «Київ-традиція», В.Симоненко. «Ти знаєш, що ти — людина», «Задивляюсь у твої зіниці...», О.Гончар. «Залізний острів» (роман «Тронка»). У МОН наголошують, що твори, які вилучили з програми ЗНО (балада «Бондарівна», Т. Шевченко. «Мені однаково», «До Основ’яненка», Марко Вовчок. «Максим Тримач», В. Стефаник. «Камінний хрест», В. Винниченко. «Момент», Ю. Яновський. «Подвійне коло», «Шаланда в морі» (роман «Вершники»), П. Тичина. «Арфами, арфами...», В. Симоненко. «Лебеді материнства», О. Гончар. «За мить щастя»), у шкільній програмі й надалі посідатимуть належне місце. Історія України
Щодо змін у структурі програми «Історія України». Зокрема, введено новий розділ «Вступ до історії України», який передбачає знання учнями, абітурієнтами таких положень: Історія України як наука. Загальна періодизація. Джерела з історії України. Перекомпоновано розділи щодо історії Київської Русі (Русі — України), періоду XV-XVII століть. Доповнено останніми подіями розділ «Україна в умовах незалежності»: Революція гідності, агресія Росії проти України. Значна частина положень програми конкретизована, що зробило її більш функціональною для підготовки до ЗНО. Автори намагалися уникати розпливчастих та надто теоретичних формулювань, які було неможливо перевірити у тестовій формі. Докорінно переглянуто положення щодо дат, понять, термінів та персоналій, обов’язкових для розпізнавання. Загалом було посилено українознавчий зміст; усунуто радянські штампи та оцінки. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети: Кожен учасник ЗНО має право скласти тести не більше як із чотирьох навчальних предметів з переліку: української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської, французької мов. Державна підсумкова атестація відбуватиметься у формі ЗНО. ... У 2016/2017 навчальному році — у формі ЗНО проводитиметься ДПА з усіх предметів, що визначені Міністерством освіти і науки для її проведення. Це дуже важливо, зважаючи на те, що результати ДПА, проведеної у формі ЗНО, можна розглядати як один із показників якості загальної середньої освіти. Крім того, проведення ДПА у формі ЗНО з усіх визначених для її проведення предметів зменшує навантаження на випускників, оскільки зменшує для них кількість іспитів. Уся необхідна інформація для випускників розміщена на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти (testportal.gov.ua). Для випускників поточного року пункти реєстрації створено за місцем їхнього навчання. Щоб успішно пройти реєстрацію...
— Владимир Витальевич, известно, что теперь стипендии делятся на социальные и академические. Социальные получают льготники, а академические — студенты, показавшие высокие достижения в учебе… — Что касается социальных стипендий, то буквально на прошлой неделе Кабинет министров расширил список категорий студентов, которые будут их получать. Это дети-сироты, люди, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы, шахтеры, участники боевых действий, их дети, дети-инвалиды и так далее (с полным списком можно ознакомиться ниже. — Авт.). Эти студенты будут получать социальную стипендию ежемесячно, независимо от успеваемости. — Тем, кто получает социальную стипендию, академическая не положена? Или это возможно, если студент, например, отличник? — Получать и академическую, и социальную стипендии могут только дети-сироты. Остальные льготники имеют право выбора: либо академическая стипендия, либо социальная. — Правда, что размер стипендии увеличили? — Да. До начала этого года минимальная стипендия была 850 гривен. Социальная стипендия сейчас выросла до 1000 гривен. А дети-сироты и студенты, которые остались без родителей в возрасте от 18 до 23 лет, будут ежемесячно получать 2000 гривен. Минимальный размер академической стипендии — 1100 гривен. Повышенная стипендия (для тех, кто показал особые достижения в учебе) — 1600 гривен. Но есть список специальностей, на которых стипендии будут выше: минимальная — 1400 гривен, повышенная — 2036 гривен. В список входят, в частности, специальности учителя математики, физики, информатики, естественных наук. Или некоторые инженерные специальности, например, горное дело, которые у абитуриентов, к сожалению, не востребованы. Такие специалисты нужны государству. — Именные стипендии сохраняются? — Да, и их тоже повысили. В частности, стипендии Кабинета министров — до 2100 гривен, президента — до 2300 гривен. Стипендии для победителей конкурса Малой академии наук теперь составляют 2200 гривен, их получают около 200 человек в стране. — Раньше, чтобы получать стипендию, нужно было набрать определенный средний балл. А теперь даже если ты все экзамены сдал на «четверки» и «пятерки», все равно можешь остаться без денег. Почему? — Потому что изменилась сама система начисления стипендий. В университетах по-прежнему высчитывается средний балл каждого студента. Но теперь академическую стипендию могут получить только 40—45 процентов человек от общего количества студентов-бюджетников. Когда студенты сдают сессию, высчитывается их средний балл, формируется рейтинг. И те, кто попал в эти 45 процентов, стипендию получат. А те, кто в рейтинге находится за пределами этих 45 процентов, — нет. — Рейтинг формируется по университету в целом или по каждому курсу отдельно? — Отдельно по каждому курсу и по каждой специальности. Из этих 40—45 процентов повышенную стипендию будут иметь как минимум 1,5 процента студентов. Рассмотрим для примера: первый курс, специальность «журналистика», на ней учатся 100 студентов-бюджетников. Из них на стипендию могут претендовать 40—45 человек. Если их 40 человек, значит, повышенную стипендию получат 5—6 студентов. — Сколько процентов студентов все-таки будут получать стипендии: 40 или 45? — Это решает университет. Где-то может быть 40 процентов, а где-то, например, 42 или 43. Но главное, чтобы этот процент был не меньше 40. Недавно выяснилось, что один украинский вуз правило нарушил, выплатив стипендии всего 37 процентам студентов-бюджетников. Со стороны ректора это грубое нарушение законодательства, и мы обязательно примем меры. Студентам, которые по его вине не получили стипендию (они не попали в 37 процентов, но могли бы попасть в 40), обязательно будут назначены выплаты. — Как формируется рейтинг студентов? Только на основании среднего балла? Играют ли роль другие достижения, например, спортивные или творческие? — На днях Министерством образования будет утвержден примерный порядок формирования рейтинга успешности. Пока это решает сам университет. Безусловно, проще высчитать средний балл успеваемости каждого студента и таким образом составить рейтинг. Можно пойти другим путем — более сложным и правильным. Высчитать средний балл студента таким образом, чтобы 90 процентов составляла учеба, а еще 10 процентов — баллы за спортивную, художественную деятельность или за активное участие в студенческом самоуправлении. По какой из этих схем формировать рейтинг, решает ученый совет вуза. Но свое решение он обязательно должен согласовать с органом студенческого самоуправления. — Если решено, что 10 процентов за особые достижения все-таки учитываются, как проследить, чтобы эти баллы тебе действительно засчитали? Например, студент — спортсмен, член университетской баскетбольной команды, активный участник соревнований. Как он может понять, учли его достижения или нет? — Он может обратиться в орган студенческого самоуправления, который должен за этим следить. Конечно, если этот орган работает, а не только числится на бумаге. З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18, а також на сайті газети:http://fakty.ua/230655-s-yanvarya-2017-goda-minimalnaya-akademicheskaya-stipendiya-vyrosla-do-1100-griven-no-poluchit-ee-mogut-tolko-40-45-procentov-ot-obcshego-kolichestva-studentov-byudzhetnikov
Все выпускники вузов свободны в выборе места работы
Законом установлено, что вузы не обязаны осуществлять трудоустройство выпускников. Выпускники вузов свободны в выборе места работы за исключением некоторых случаев.
При этом право на первоочередное зачисление в высшие медицинские и педагогические учебные заведения по госзаказу имеют лица в случае заключения ими договора об отработке не менее 3-х лет в сельской местности и поселках городского типа. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://jurliga.ligazakon.ua/news/2016/11/16/152837.htm
Неретіна ГалинаШколярів безплатно готуватимуть до ЗНО з української
//Голос України. - 2016. - №194-195. - С.10( 12.10.2016 )
«Потреба в таких курсах виникла тоді, коли ми зрозуміли, що є такі діти, які декілька місяців не ходили до школи через бойові дії на сході України. Їм необхідно було допомогти із підготовкою до зовнішнього незалежного оцінювання. У перший та другий рік заняття відвідували приблизно 30 дітей, сподіваємося, що не менша кількість прийде і цього разу», — розповіла журналістам викладач на безкоштовних курсах української Леся Скорик. Якщо ж учнів буде більше, усе одно намагатимуться допомогти усім. Діти, за словами викладача, налаштовують на працю — тоді і результат буде. «Не всі розказують, як у них склалося після курсів, але багато хто вступив на омріяну спеціальність», — зазначає вона. Тривалість занять із рідної мови, приміщення для яких надала Центральна міська бібліотека — година, трохи згодом обіцяють півтори… Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты:http://www.golos.com.ua/article/277383
Костин ИгорьПожалуйте в стройотряд!
//2000. - 2016. - №36. - С.В3( 15.09.2016 )
От зуборезчика до пистолетчика «Говоря об уровне возможной зарплаты работающих студентов дневных отделений, необходимо отталкиваться от количества времени, которое соискатель готов тратить на труд, — считает эксперт rabota.ua Татьяна Пашкина. — Например, оператор call-центра в вечернее время заработает 5 тыс. грн., а водитель категории «В» — до 10 тыс. грн.» Существуют варианты сдельной оплаты. Так, переводчик с английского получает деньги за обработанный текст. К примеру, фирма в Днепре уверяет, что, работая по такой схеме не более 2-х часов в день, можно получать не менее 10 тыс. грн. в месяц. Компания в Ровно платит за страницу отредактированного англоязычного текста $1. Если объем работы за месяц достигнет 200 стр., ставка увеличивается до $1,3 за 1 стр. При этом работодатель обещает, что такой сотрудник будет ежемесячно зарабатывать в среднем 5,5 тыс. В целом для столицы разброс оплаты труда при неполной занятости колеблется от 3 тыс. до 15 тыс. грн. В регионах — меньше. Те же операторы call-центров в Днепре получают 3,2 тыс. грн., в Житомире — 3,5 тыс., в Харькове — 4 тыс. грн. В Полтаве ищут продавца кондитерских изделий и готовы платить ему 2,5 тыс. грн. в месяц. Принимают студентов в кондитерский цех села Горенка (Киево-Святошинский р-н) на зарплату 150—170 грн. за смену (в месяц набегает примерно 5,1 тыс.). Аниматор — ведущий научного шоу в Запорожье получает 4 тыс. грн. в месяц. Николаевский хлебозавод №1 приглашает молодых людей с презентабельной внешностью на должность промоутеров, в чьи обязанности входит проведение для населения дегустации хлебобулочных изделий на рынках и в супермаркетах. График работы: 2—3 дня в неделю по 4 часа, оплата услуг — 35 грн. в час. Нетрудно подсчитать, что при 12-часовой рабочей неделе зарплата составит 1680 грн. в месяц. Немного, зато все время при продуктах питания и сыт. Не отказываются от услуг студентов 4—5 курсов профильных вузов даже столичные медицинские центры. Так, на 4 тыс. грн. в месяц может рассчитывать инструктор лечебной физкультуры по немецкой методике К. Шрот без опыта работы, правда, с обязательным знанием английского языка. Позиционирование на рынке труда студентов-заочников несколько отличается. Преимущественно они входят в категорию соискателей без опыта работы, только начинающих трудовую карьеру. Заочников принимают на полный рабочий день, но с возможностью их ухода в оплачиваемый отпуск на время сессии (согласно КЗоТу). «Правильные работодатели предоставляют отпуск на всю сессию, неправильные — только на дни зачетов и экзаменов, — объясняет Татьяна Пашкина, — а совсем неправильные — вообще не оплачивают вынужденное отсутствие такого сотрудника на рабочем месте». Вакансии имеются разнообразные, но, как правило, не слишком высокооплачиваемые. К примеру, фабрика-кухня здорового питания в Одессе предлагает повару без опыта работы 7 тыс. грн. в месяц. Повар-продавец в одной из киевских сетей фастфуда сможет зарабатывать больше — 9 тыс. грн. Опыт работы также неважен. При этом декларируется возможность карьерного роста — до руководителя торговых точек. К тому же сотруднику предоставляется бесплатное питание. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.2000.ua/v-nomere/derzhava/resursy/pozhalujte-v-strojotrjad.htm
Копанева Е.Если абитуриент получил на тестировании низкие баллы, он может подавать документы сразу на контракт
заявления в этом году могут быть только электронными — теперь абитуриенты подают документы исключительно по Интернету. Все заявления подаются на сайте, который так и называется — «Електронний вступ» (ez.osvitavsim.org.ua). На этом сайте абитуриент регистрируется, создает «личный кабинет» и подает свои заявления. После этого ваши заявления появятся в общем рейтинге абитуриентов на ту или иную специальность. С этим рейтингом можно ознакомиться на сайте www.vstup.info. Там же можно каждый день отслеживать ситуацию — вы будете видеть, какие еще абитуриенты и с какими баллами пробуют поступить на вашу специальность, и сможете понять, по какому из приоритетов проходите на бюджет. Подавая заявления, нужно расставлять их в порядке приоритетности, то есть указывать, в какой вуз вы хотите попасть в первую очередь, а в какой во вторую, в третью и так далее. — Каждому из своих 15 заявлений абитуриент присваивает приоритетный номер, — объяснила в интервью «ФАКТАМ» первый заместитель министра образования Инна Совсун. — Для этого нужно заранее определиться, в какой вуз на какую специальность вы больше всего хотели бы поступить. Например, лучшим вариантом вы считаете английскую филологию в университете имени Тараса Шевченко. В таком случае вы присваиваете этому заявлению первый приоритет. Второй приоритет вы отдаете заявлению, по которому хотели бы поступить в том случае, если не попадете по конкурсу на английскую филологию в университет Шевченко. К этому вопросу нужно подходить очень серьезно, потому что после подачи заявления изменить приоритеты уже будет невозможно. — Если я поступила на бюджет по первому приоритету, но вдруг передумала и захотела учиться в вузе, который указала вторым, смогу ли я это сделать? — Нет. Если вы поступаете по первому приоритету, все остальные заявления автоматически аннулируются. Если же по первому приоритету вы не прошли, но поступили по второму, вы будете зачислены именно в тот вуз и на ту специальность, которые вы указали вторым приоритетом. Все остальные заявления тоже аннулируются. — А если я поступила на бюджет по второму приоритету, но все равно хочу учиться в том вузе, который указала первым, могу ли поступить в этот вуз на контракт? — Да. Для этого вы должны прийти в приемную комиссию и написать соответствующее заявление. Еще одно важное правило: в этом году абитуриентам разрешено поступать на пять специальностей. — Специальности могут быть абсолютно разными, — объяснила Инна Совсун. — Главное, чтобы их было не больше пяти. При этом каждый абитуриент может подать в вузы до пятнадцати заявлений. Если человек точно знает, что хочет стать, например, юристом, он выбирает одну-единственную специальность «юриспруденция» и подает заявления именно на нее в пятнадцать разных университетов. Если же абитуриент с будущей профессией не определился, он может выбрать две, три специальности или же все пять возможных. Допустим, человек выбирает журналистику, менеджмент, английскую филологию, юриспруденцию и рекламу. Заявления на эти специальности он распределяет по разным университетам. В общей сложности разрешено подать не больше 15 заявлений. А как их распределить, это уже дело самого абитуриента. Тем, у кого дома нет Интернета (например, человек живет в далеком селе), в Министерстве образования советуют обратиться за помощью, например, в районное учреждение образования. Единственные, кому все-таки нужно приехать в приемную комиссию, — льготники. В приемных комиссиях будут проверять подлинность их справок. Если вы подали электронную заявку, но даже на следующий день не нашли ее на сайте www.vstup.info, нужно перезвонить в приемную комиссию вуза, в который собираетесь поступать, и поинтересоваться судьбой вашего заявления. Можно звонить и в Министерство образования, в котором уже работает консультационный центр по вопросам вступительной кампании, по телефонам: (044) 481−32−15 и (068) 951−25−13. Для поступающих из Крыма и с оккупированных территорий Донецкой и Луганской областей отдельные номера: (050) 550−54−11 и (080) 050−44−25. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/219475-esli-abiturient-poluchil-na-testirovanii-nizkie-bally-i-ponimaet-chto-na-byudzhetnuyu-formu-obucheniya-ne-postupit-on-mozhet-podavat-dokumenty-srazu-na-kontrakt
Копанева Е.Подавать документы в вуз теперь можно только по Интернету
Абитуриент может пробовать поступить в 15 университетов
В этом году сроки вступительной кампании сократили. Если раньше на прием заявлений вузами отводился целый месяц, то в этот раз все университеты будут принимать документы с 11 по 27 июля. Те, кто будет сдавать творческий конкурс или вступительные экзамены, должны подать документы в вуз до 20 июля. Рейтинговые списки рекомендованных к поступлению абитуриентов все университеты должны обнародовать не позднее полудня 1 августа. Еще одно немаловажное новшество состоит в том, что подавать документы в вуз теперь можно только по Интернету. Поэтому очередей в приемных комиссиях не предвидится. В Министерстве образования допускают, что у кого-то дома может не быть доступа к Интернету. Но считают, что до ближайшего места, где он есть, добраться все равно проще, чем ехать в университет (особенно если он находится в другом регионе). — В прошлом году электронной системой воспользовалось всего 35 процентов абитуриентов, — говорит первый заместитель министра образования Инна Совсун. — Люди боялись, что в системе произойдет ошибка и их не внесут в базу данных. Но таких случаев не было. В первые дни работы из-за перегрузки сайт для приема заявок мог тормозить. Но этот недостаток устранили. Подавая документы через Интернет, абитуриенты сэкономят время и деньги. Исключение составляют отдельные категории поступающих, которым нужно приехать лично, чтобы подтвердить статус льготника и предъявить соответствующие документы. Еще одно нововведение — это отмена внеконкурсного поступления. До сих пор были так называемые льготники, которых зачисляли на бюджетную форму обучения вне конкурса. Это возмущало абитуриентов с высокими баллами в сертификатах внешнего оценивания — часто из-за «льготников» таким детям не хватало бюджетных мест. Но теперь такого понятия, как поступление вне конкурса, нет. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр.Д.Яворницкого,18 и на сайте газеты:http://fakty.ua/216956-podavat-dokumenty-v-vuz-teper-mozhno-tolko-po-internetu
.Критерии присуждения премии за достижения молодежи в развитии Украины
Согласно документу, данная Премия присуждается молодежи, особые достижения которой содействуют развитию молодежных инициатив на местном уровне.
Претендовать на присуждение премии может лицо, которому на день присуждения такой премии не исполнилось 35 лет.
Комитет по присуждению премии при решении вопроса о выдвижении кандидата на присуждение премии принимает во внимание достижения лица в течение календарного года. При этом также могут дополнительно учитываться достижения за предыдущие годы. Премия не присуждается повторно, а также за достижения, за которые лицо отмечено госнаградами.
Комитет решает вопрос о выдвижении кандидата на присуждение премии за особые достижения и активное привлечение молодежи к реализации молодежных инициатив на местном уровне, которые характеризуются наиболее весомым социальным результатом, по соответствующему направлению:
1) правозащитная и политическая деятельность, борьба с коррупцией, развитие местного самоуправления и местной самоорганизации населения, решение вопросов жилищно-коммунального хозяйства;
2) национально-патриотическое воспитание граждан, подготовка молодежи к защите государственной независимости и территориальной целостности Украины, развитие волонтерского движения, содействие Вооруженным Силам и другим военным формированиям и правоохранительным органам спецназначения, предоставление помощи лицам, которые берут участие или были привлечены к участию в АТО;
3) чествование и оказание помощи участникам борьбы за независимость Украины в XX веке, жертвам политических репрессий и членам их семей, благоустройство военно-мемориальных объектов, связанных с борьбой за государственную независимость и территориальную целостность Украины... Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр.Д.Яворницкого,18 и в интернете:http://moepravo.ligazakon.ua/news/2016/5/24/145821.htm
В МОИ объяснили, что это связано с увеличением количества электронных заявлений абитуриентов, также в связи с демографией количество выпускников уменьшается, поэтому открывать приемные комиссии на более долгий срок нецелесообразно. Но такое решение не приведет к большим очередям в приемные комиссии, заверяют в Министерстве. Лица, которые будут поступать на те специальности, на которые предполагается проведение собеседований, экзаменов и творческих конкурсов, будут подавать документы в вузы до 20 июля. Зачисление на места госзаказа будет осуществлено не позднее 6 августа. Также в этом году последний раз будет осуществляться набор на образовательноквалификационный уровень младшего специалиста, специалиста. Поступающие будут подавать свои заявления по приоритетности, как в прошлом году, и такое же количество заявлений — 15. Снимается требование по количеству вузов, в которые абитуриент может подать заявления, но при этом ограничивается количество специальностей, на которые абитуриент может подать заявления — на 5 специальностей. Одной из важных особенностей вступительной кампании в 2016 году является то, что Минобразования уже не будет осуществлять ручное распределение мест госзаказа. Для высшего учебного заведения устанавливается количество мест по определенной специальности. Абитуриент, определив свою приоритетность, получит рекомендацию на зачисление. Таким образом, университет будет знать, сколько абитуриентов из числа лучших, которые получили право учиться на бюджете по определенной специальности, у них есть. Университеты в соответствии с показателями количества государственных мест, которые у них были в прошлом году, могут добавлять до 25% количества абитуриентов по сравнению с прошлым годом. 1 февраля началась регистрация на ВНО, которая продлится до 4 марта. В этом году выпускники будут сдавать государственную итоговую аттестацию в форме ВНО по двум предметам — первый по украинскому языку и литературе; второй на выбор — история Украины или математика. Можно будет выбрать не более 4х предметов для сдачи тестов ВНО.
Регистрация на внешнее независимое оценивание (ВНО) в самом разгаре. Подать заявку на участие в основной сессии тестирования можно до 4 марта. В этом году одиннадцатиклассники регистрируются на тесты через школы, в которых учатся. А выпускники прошлых лет должны все сделать самостоятельно, пройдя регистрацию на сайте www.testportal.gov.ua. Университеты уже определились со списком специальностей, на которые будет набор. И со списком сертификатов тоже. В этом году, в отличие от предыдущего, вузы сами решают, какие сертификаты принимать. Например, в Киево-Могилянской академии, на какую бы специальность вы ни поступали, обязательно требуют результаты внешнего оценивания по английскому языку. Такое же условие в Национальном лингвистическом университете. Изменились и правила приема документов. Об этом и о других новшествах вступительной кампании «ФАКТАМ» рассказала первый заместитель министра образования Украины Инна Совсун. — Инна Романовна, недавно в СМИ появилась информация, что поступление в вузы вне конкурса отменено. Это правда? — Да. До сих пор вне конкурса поступали несколько категорий абитуриентов. Это дети-сироты, инвалиды, дети-чернобыльцы, дети шахтеров и так далее. Их зачисляли на бюджетные места независимо от баллов, которые они получили на внешнем тестировании. Очевидно, что это правило давно нужно было пересмотреть. Ведь, выбирая ту или иную специальность, абитуриент прежде всего должен иметь достаточный уровень знаний. Если человек, например, поступает на медицинский факультет и собирается стать врачом, вам как его будущему пациенту хотелось бы, чтобы у него были знания или просто справка? Таких примеров можно привести много. В западных странах, кстати, вообще нет такого понятия, как внеконкурсное поступление. Там абитуриенты, нуждающиеся в социальной защите, поступают в университеты на общих основаниях. Льгота может заключаться в том, что при равных баллах предпочтение отдадут так называемому льготнику. Но не имея достаточно знаний, он не сможет никуда поступить. А у нас мог. Естественно, это вызывало недовольство среди абитуриентов, которые при высоких баллах в сертификатах не проходили на бюджет. — Что же будет теперь? — Теперь, как и записано в 53-й статье Конституции, все граждане имеют право получать образование в государственных и коммунальных вузах на конкурсной основе. То есть все будут поступать на общих основаниях. Сдал тестирование хорошо — поступил на бюджет. Если баллов не хватает, человек идет на контракт или пробует свои силы в следующем году. Остались три категории абитуриентов, которые имеют право сдавать не тесты внешнего независимого оценивания, а вступительные экзамены в вузах. Это тоже своего рода льгота. Она распространяется на детей-сирот, демобилизованных участников АТО и детей с особыми потребностями. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте издания:http://fakty.ua/213231-inna-sovsun-priem-v-vuzy-vne-konkursa-otmenen
- К каким особенностям тестирования в этом году нужно готовиться?
- Результаты тестирования по украинскому языку и литературе, а также истории Украины или математике будут засчитаны как государственная итоговая аттестация. Язык и литература – обязательный, второй предмет выбирает сам выпускник. Тест, например, по истории Украины, будет
состоять из двух частей. Кто не собирается поступать, может решать только первую. Кто собирается – трудится над всеми заданиями.
По математике в этом году будут задания открытой формы с развернутым ответом. Фактически нужно будет зафиксировать способ их решения, а не только результат.
- Есть какие-то изменения в тестировании по английскому языку?
- Нет. Обсуждалась идея, что в 2016 году ВНО по иностранному сделают обязательным, но выпускники и педагоги были против. Поэтому на тесты по иностранному языку будут регистрироваться исключительно абитуриенты, которым он нужен для поступления.
Об отличии от прошлогодних тестов
- Поговаривают, что выпускники колледжей также будут сдавать ВНО.
- Они могут пройти тесты, чтобы поступить в вуз на первый курс. Для выпуска из колледжа ВНО проходить не нужно. Если выпускник колледжа поступает на 2-й или 3-й курс по сокращенной программе, то сдает экзамены непосредственно в вузе. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты:http://kp.ua/life/528779-vno-2016-razreshat-sdat-tolko-chetyre-testa
В Україні вже півтора року триває імплементація Закону «Про вищу освіту», який гарантує студентам чіткі права. Ніби всі університети про це знають, а на практиці навіть не почали втілювати в життя. Так, у багатьох університетах окремі дисципліни викладають мовою країни-агресора. Чому? Відповідь прозаїчна: бо викладачеві «так зручно». А чи зручно студентам — ніхто не цікавиться. Хоч у законі у статті 48 прописано: «мовою викладання у вищих навчальних закладах є державна мова».
Також спудеї скаржаться, що навіть у межах одного факультету немає чіткої зрозумілої системи оцінювання. У вересні 2014 року МОН скасувало наказ про кредитно-модульну систему організації навчального процесу, надаючи університетам більше свободи. Утім, тепер кожен викладач оцінює знання і вміння студентів по-своєму.
Обираючи певні дисципліни, студенти можуть розширити знання та підвищити ерудицію.
«Один педагог за семінарське заняття ставить максимум три бали, інший — п’ять. І це в кращому разі, — розповідає «УК» другокурсниця одного зі столичних вишів Анастасія Кондрат. — Яким було моє здивування, коли викладачка з української, вислухавши мою відповідь, похвалила й резюмувала «молодець, сідай: нуль!» Виявляється, в неї це хороша оцінка, оскільки інші студенти отримали «мінус 0,5», «мінус 0,7» тощо. Тож наприкінці семестру ми взагалі не розуміємо, яка оцінка виходить з того чи того предмета!»
Кожен четвертий — на вибір!
Також не поспішають виші надавати студентам право обирати навчальні дисципліни, хоч у статті 62 йдеться: «Особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право на вибір навчальних дисциплін… в обсязі, що становить не менш як 25% загальної кількості кредитів ЄКТС, передбачених для даного рівня вищої освіти».
Тож під час навчання в університеті на тому чи тому напрямі підготовки людина опановує переважну кількість обов’язкових профільних курсів, а решту може обирати на власний розсуд. У Міністерстві освіти і науки впевнені, що це дає змогу студентам доповнювати основну спеціальність додатковими знаннями, брати окремі курси для широкої ерудиції, навіть здобути додатковий фах. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу пр. К. Маркса, 18 и на сайте газеты:http://ukurier.gov.ua/uk/articles/universiteti-obmezhuyut-prava-studentiv/
Стрелюк О.Новые правила поступления требуют от абитуриента ответственного подхода
//Зеркало недели.- №25.- С.11( 11.07.2015 )
Нынешняя вступительная кампания имеет ряд существенных отличий, по сравнению с предыдущими. Основных — три: новый подход к вычислению конкурсного балла, введение приоритетности (рейтингования) поданных заявлений; автоматизированная система предоставления рекомендаций к зачислению на места государственного заказа, который должен состояться в один этап, а не в три, как было раньше. Все эти нововведения взаимосвязаны, их цель — сделать процедуру зачисления на бюджетные места справедливой и не допустить возможности коррупционных рисков, имевших место в предыдущие годы. Как и в предыдущие годы, поступающие могут подать для участия в конкурсном отборе заявление (заявления) не более чем в пять высших учебных заведений Украины и не более трех заявлений в каждый из них. Но в этом году в заявлении будет указываться, кроменаправления подготовки, и факультет, на который поступает абитуриент. Следовательно, если в вузе есть три факультета, на которых готовят специалистов по одному направлению подготовки (а такие есть, например, в КПИ), — заявление на поступление на эту специальность на каждый из факультетов будет засчитываться отдельно. Больше читайте здесь:http://gazeta.zn.ua/EDUCATION/novye-pravila-postupleniya-trebuyut-ot-abiturienta-otvetstvennogo-podhoda-sovety-otnositelno-vstupitelnoy-kampanii-_.htmlа также в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Приказом от 16 марга 2015 года № 300 Минобразования утвердило Порядок определения результатов внешнего независимого оценивания. Документ определяет организационно-технологические принципы, единые требования к определению результатов ВНО и процедуру определения результатов. Предусмотрено, что объективность оценки сертификационных работ и определение результатов участников ВНО обеспечивают: 1) предметные профессиональные комиссии при Украинском центре оценивания качества образования; 2) регламентные комиссии при региональных центрах оценивания качества образования; 3) экспертные комиссии по определению рейтинговой оценки, региональные экспертные группы, рабочая группа Украинского цен¬тра оценивания качества образования; 4) экспертные комиссии по определе-нию оценки уровня учебных достижений; 5) апелляционная комиссия при Украинском центре оценивания качества образования. Установлены такие этапы определения результатов внешнего оценивания по каждому предмету: 1) принятие ключей ответов и схем оценивания заданий открытой формы с развернутым ответом; 2) осуществление экспертной оценки задач сертификационной работы и подготовка выводов относительно порога -сдал/ не сдал»; 3) компьютерная обработка закодированных сертификационных работ, а также аудиторных протоколов проведения ВНО. карт наблюдения за процедурой проведения ВНО... Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Копанева Е.Вступительная кампания этого года пройдет по старым правилам
В прошлом месяце «ФАКТЫ» опубликовали интервью с первым заместителем министра образования Инной Совсун о реформах в сфере высшего образования, некоторые из которых вступают в силу уже сейчас. Реформ много, и все они радикальные. Например, уже в этом году первокурсники будут изучать в два раза меньше предметов, чем их предшественники. И смогут самостоятельно выбирать 25 процентов дисциплин. А преподавателям сократят ставку до 600 часов в год без уменьшения при этом заработной платы. И у работников вузов появится больше времени на научную и исследовательскую деятельность.
Но, пожалуй, самая радикальная из этих реформ — сокращение специальностей в университетах. В Министерстве образования решили, что теперь вместо 150 специальностей на подготовку бакалавров останется 109. И это, дескать, не конец — в дальнейшем специальности будут сокращать еще, что, по словам Инны Совсун, позволит приблизить украинскую систему образования к европейской. Несложно догадаться, что такое новшество повлечет за собой сокращение преподавателей и даже целых кафедр. Ведь некоторых специальностей, под которые создавались эти кафедры, теперь просто не будет. Столь радикальная реформа спровоцировала возмущение студентов и преподавателей.
«Сейчас выпускники „международной информации“ нужны как никогда. Так зачем сокращать специальность, на которую есть спрос?» На днях сокращенный список специальностей на подготовку бакалавров утвердил Кабинет министров Украины.
Этот список, с которым можно ознакомиться на страницах нашей газеты, уже успел спровоцировать скандал. Больше всего удивили сокращения специальностей международных направлений, которые, как известно, пользуются среди абитуриентов едва ли не наибольшим спросом. Так, до сих пор существовало шесть таких специальностей. Это международные отношения, международное право, международные экономические отношения, страноведение, международная информация и международный бизнес. Сейчас эти дисциплины преподаются во многих университетах. Но самые большие конкурсы остаются в Институте международных отношений Киевского национального университета имени Тараса Шевченко. Реформа Министерства образования возмутила как студентов этого института, так и абитуриентов, которые планировали туда поступать. У всех возник один и тот же вопрос: останется ли при таком раскладе сам институт?
Первый заместитель министра образования Инна Совсун так прокомментировала это «ФАКТАМ»:
— Вопрос о том, останется ли институт, должны решать в университете. Но то, что в вузах будут изменения, очевидно. Первая причина этой реформы — чтобы украинские дипломы признавали за границей. В Европе не понимают, как, например, на экономическом направлении может быть 16 специальностей, которые, по сути, друг друга дублируют. Мы предлагаем пять экономических специальностей, и этого более чем достаточно... Полный текст публикации смотри на сайте газеты:http://fakty.ua/199958-vstupitelnaya-kampaniya-etogo-goda-projdet-po-starym-pravilam а также в отделе периодики ДОУНБ по адресу: пр. К. Маркса,18
Установлено, что граждане, которые не завершили обучение за средства государственного или местного бюджета по определенной степени образования, имеют право повторно бесплатно получать высшее образование в государственных и коммунальных вузах по той же образовательной степени при условии возмещения в бюджет средств, израсходованных на оплату услуг по подготовке специалистов, в порядке, установленном Кабмином.
Также нормативным актом дополнен перечень условий приема на обучение в высшие учебные заведения... Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18
Прохождение преддипломной практики на предприятии без заключения трудового договора
Порядок прохождения практики учеников и студентов имеет определенные отличия и регулируется разными нормативными актами.
Условия и особенности прохождения производственного обучения и производственной практики учащимися (слушателями) профессиональнотехнических учебных заведений установлены Законом Украины «О профессиональнотехническом образовании" от 10 февраля 1998 года № 103/98ВР (далее Закон № 103) и Порядком предоставления рабочих мест для прохождения учащимися, слушателями профессиональнотехнических учебных заведений производственного обучения и производственной практики, утвержденным постановлением Кабинета Министров Украины от 7 июня 1999 года № 992 (далее - Порядок № 992)...
Полный текст смотри в отделе периодики Областной библиотеки по адресу: Днепропетровск, пр. К. Маркса, 18