Межівська бібліотека - методичний центр для всіх бібліотек району

 

Коваленко Л., провідний методист Межівської центральної районної бібліотеки

 

Межівська районна бібліотека  є  методичним центром для сільських бібліотек району. Завдяки організаторським здібностям провідних спеціалістів районної бібліотеки, відчуттям пульсу часу у районній бібліотеці проходять цікаві, неординарні заняття. Працівники районної бібліотеки надають своїм колегам з сільських бібліотек  методичні поради, консультації з різних аспектів професійної майстерності. Це відбувається як на загальносистемних заходах з підвищення професійної майстерності (семінарах, практикумах, годинах професійного спілкування, творчих лабораторіях, майстер-класах і т.д.), так і індивідуально, під час виїздів у сільські бібліотеки. В цьому році провідними спеціалістами Межівської районної бібліотеки було здійснено 17 виїздів до сільських бібліотек з наданням методичної та практичної допомоги з різних питань організації роботи бібліотеки.

Так, у цьому році було проведено районний конкурс фахової майстерності «Кращий за фахом і покликанням» та бенефіс «Бібліородзинки». Перед присутніми своїми досягненнями - бібліородзинками поділилися завідуюча відділом обслуговування Л.О.Варюха «Любительське об’єднання «Межівська сторона – відкриває нові імена»; провідний бібліотекар пункту публічного доступу до Інтернет Кобець О.А. «Сучасна бібліотека – сучасні послуги». Директори сільських бібліотек виступили з презентаціями де також представили свої бібліородзинки. Це: Олійник Л.Г. (директор Новогригорівської бібліотеки), Попцова Л.Ф. (Іванівська бібліотека), Алтухова М.Г.(Зорянська бібліотека), Мелешко В.Л.(Богданівська бібліотека), Кравцова В.А.(Слов’янська бібліотека). Кожна бібліотека підготувала методичні видання, буклети про  історію успіху закладу, мультимедійні презентації. Переможці конкурсу були нагороджені солодощами.

Працівники Межівської бібліотеки провели День професійного спілкування бібліотечних працівників району «Етика та психологія бібліотечного спілкування». На заході обговорювалися питання: «Особливості ділового спілкування в бібліотеці. Конфлікти у спілкуванні бібліотекаря з читачами», «Завдання бібліотек Межівського району щодо забезпечення інтелектуальної свободи та доступності до інформації», «Професійна етика як спосіб обґрунтування правил і норм поведінки та соціально-культурного пояснення призначення професії» та ін.

У квітні місяці був проведений районний        семінар «Сучасна публічна бібліотека: нові можливості для користувачів і медіа-освіти». З консультаціями перед директорами сільських бібліотек виступили провідні спеціалісти Межівської районної бібліотеки. «Сучасна бібліотека – соціально-культурний та інформаційно-просвітницький центр місцевої громади» (Давиденко Л.Г., директор РКЗК «Межівська ЦБС»), «Нові можливості сучасної бібліотеки» (методист закладу), «Особливості медіа освіти для молодих користувачів» (Канівець О.І., провідний бібліотекар юнацької кафедри), «Сучасні ІТ – технології для бібліотек Межівського району» (Кобець О.А., провідний бібліотекар пункту публічного доступу до Інтернет), «Задоволення інформаційних потреб користувачів» (Данилова С.А., провідний бібліограф закладу).

У травні було проведено районну нараду працівників культури за участю голови райдержадміністрації Зражевського Володимира Миколайовича на базі Слов’янської сільської ради.  Слов’янський сільський голова Кукало Іван Іванович  розповів про принципи створення проектів та досягнення сільської ради в цьому напрямку. Голова Межівської районної державної адміністрації Зражевський Володимир Миколайович,  в своєму виступі звернув увагу на засади розвитку культурно-мистецької освіти, підтримав ідею колеги  щодо написання програм, закликав до співробітництва сільських рад з працівниками культури. До слова були запрошені директор СКЗК «Слов’янський будинок культури» Лизогуб Віктор Миколайович; директор Новопідгороднянської бібліотеки Туєва Ірина Василівна;  Баша Оксана Іномжонівна – директору СКЗК «Іванівський будинок культури»; Писарчук Надія Миколаївна – директор Антонівської бібліотеки; директор СКЗК «Преображенський будинок культури» - Ярова Галина Іванівна; Олійник Любов Григорівн – директор Новогригорівської бібліотеки та Мелешко Вікторія Леонідівна – директор Богданівської бібліотеки. Вони звернули увагу на досягнення та основні проблеми своїх комунальних закладів. На заході виступила директор РКЗК «Межівська ЦБС» Давиденко Лідія Григорівна. Вона  проаналізувала доповіді директорів сільських закладів культури, звернула увагу на основні проблеми умов праці в бібліотеках, а також представила презентацію «Бібліотеки Межівщини у новому часі і просторі». Окреслила головні проблеми культури начальник відділу культури, туризму, національностей та релігій Межівської РДА  Кропив’янська Людмила Іванівна.  Зражевський Володимир Миколайович щиро подякував голові Слов’янському сільському голові та  активу сільської ради за гостинність, доброзичливість та ідейність. А працівникам культури  побажав натхнення, нових ідей та звершень. Переглянувши звітний концерт районного фестивалю самодіяльної народної творчості «Межівські самоцвіти» СКЗК «Слов’янський будинок культури», були підведені підсумки наради, після чого всі її учасники відправились до садиби зеленого туризму «Перлина степу», де всіх гостинно зустрів господар Олександр Григорович Юхименко.

13 червня цього року працівники та користувачі Межівської районної бібліотеки взяли  участь у конкурсі WikiDay – фінальному заході в рамках проекту "Вікіпедія". Цьому заходу передувала значна підготовча робота. За два тижні до конкурсу у читальному залі районної бібліотеки був оформлений інформаційний стенд «Долучайтеся до WikiDay». На стенді було розміщено літературу (книги, буклети, журнали, газети тощо), що містять інформацію про Межівщину, її історію та сучасність, видатних людей регіону. Про місце та час проведення заходу громадськість району була заздалегідь проінформована.Оголошення про конкурс були розміщені у соціальних мережах https://www.facebook.com/mezhova.biblioteka, на блозі Межівської районної бібліотеки http://mezhivskalibrary.blogspot.com/в учбових закладах райцентру, на дошках оголошень в громадських місцях.

Стати дописувачами Вікіпедії виявили бажання більше 20 осіб, з них 6 працівників бібліотеки. З об’єктивних причин – кількість комп’ютерів, часовий інтервал, вимоги до оформлення статей –  свої статті на сторінках Вікіпедії розмістили 7 учасників Вікідня. У Вікіпедії було розміщено статті про видатних людей краю (поетесу Людмилу Яцуру та художника Володимира Чорного), про заповідні куточки природи Межівщини (Новопавлівський ліс, зразкову лісосмугу, балку Скельку, балку Горіхову). Велику допомогу у поясненні принципів редагування Вікіпедії надав її представник Анатолій Сергійович  Ротт. І дуже приємно, що у номінації «За створення найбільш сприятливих умов для проведення заходів WikiDay» команда Межівської районної бібліотеки отримала перемогу. За висновком журі конкурсу команда РКЗК «Межівська централізована бібліотечна система» була визнана однією з найкращих. Перемогу отримали: Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В.В.Маяковського, РКЗК «Межівська централізована бібліотечна система» та Хмельницька обласна універсальна наукової бібліотеки ім. Миколи Островського.

Спостерігаючи за впровадженням нових форм професійного навчання, провідні спеціалісти районної бібліотеки намагаються надавати перевагу таким формам, які спонукають до творчості і пошуку нових нестандартних рішень, наголошують на нових інтерактивних формах навчання, методика проведення яких сьогодні теоретично не розроблена, а народжується практикою.

Методичним відділом розпочато видання інформаційних бюлетенів «Вісник Межівської бібліотеки» та «Бібліотеки Межівщини: літопис подій». В цих виданнях висвітлюється кращий досвід роботи бібліотек району та оперативне висвітлення інформації про події та факти, що відбуваються в інформаційній, культурно-просвітницькій, рекламно - іміджовій, методичній та інших сферах діяльності бібліотек району.

Підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників та підняттю іміджу бібліотек допомагає і видавнича продукція закладу. Багато різноманітних методичних, бібліографічних видань готують бібліотекарі. Видання охоплюють всі напрямки діяльності бібліотек, представляють їх досягнення, цікавий досвід роботи. У 2013 році найкращі видання підготували: Давиденко Л.Г., Данилова С.А., Варюха Л.О., Острянин О.П., Кобець О.А., Олійник Л.Г., Мелешко В.Л., Алтухова М.Г., Писарчук Н.М., Дейнега О.Я., Жук Л.М., Діденко Л.І. та ін..

При РКЗК «Межівська ЦБС» працює 18 клубів за інтересами та любительських об’єднань. Це:  «Межівська сторона», «Навздогін за онуками» (Межівська районна бібліотека), ляльковий клуб «Буратіно» (бібліотека для дітей), «Бісерне сяйво» (Новогригорівська бібліотека), «Посмішка» (Антонівська бібліотека), «Книга та лялька» (Райпільська бібліотека), «Казковий вернісаж», «Лялька мотанка» (Богданівська бібліотека), «Берегиня» (Іванівська, Веселівська бібліотеки) та ін.

Діяльність об’єднань за інтересами надасть  учасникам можливість сформулювати стійкий інтерес до книги, оволодіти культурою читання, а бібліотекареві – займатися творчою роботою, долучитися до формування творчої працелюбної особистості, розвитку здібностей і талантів.

Бібліотечні клуби, об’єднання за інтересами – веління часу, вони набувають все більшого і більшого значення. Саме вони згуртовують людей, різних за фахом, віком, приналежністю навколо якогось інтересу, захоплення і, навіть, людей з особливими потребами та обмеженими можливостями, сприяють постійному відвідуванню бібліотек.

Щомісячні засідання членів клубу – це зустрічі незвичних доль, пошук споріднених душ, це звучання поезії, музики, звернення до народної творчості. Тут говорять про значні події в особистому житті, розповідають цікаві життєві історії, діляться враженням від прочитаних книг, вишивають, співають, виготовляють різні вироби з бісеру, малюють.

Спілкуючись між собою, люди забувають про побутові неприємності, життєві негаразди. Спілкування очищає розум і серце, а людину робить добрішою.

Працівники РКЗК «Межівська ЦБС» постійно перебувають у пошуку сучасних інноваційних ідей, ефективних форм роботи, створюють умови для вдосконалення фахового рівня, активно впроваджують нові інформаційні технології, прагнуть відповідати вимогам часу.

Попереду багато роботи. У нас є велике бажання розвивати бібліотеки. Адже Межівський район повинен мати сучасні потужні, комп’ютеризовані  бібліотеки!

Червона зірка.- 2014.- 30 липня

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека