І оживає все минуле…

Голуб Г., провідний методист Верхньодніпровської центральної районної бібліотеки

 

Історія рідного краю - особлива сторінка в житті кожного з нас. Біографії міст, сіл та селищ, як і біографія людей, вимірюються не тільки роками, а й подіями. Все більше віддаляються від нас події минулого, але залишається нагальна потреба в їх вивченні.

В житті кожної людини настає час, коли вона запитує себе: хто я, хто були мої предки... Адже без минулого немає майбутнього. Тому, розуміючи це, бібліотечні  працівники прагнуть у своїй роботі розповісти усім бажаючим про історію свого краю, познайомити зі славними нашими земляками. 

Пам'ять - одна з найважливіших сторінок буття, за допомогою якої минуле входить в сьогодення. Продовжуються історичні традиції верхньодніпровської землі і передаються нащадкам. Саме тому народознавство і краєзнавство залишаються пріоритетними напрямами у роботі публічних бібліотек району. 

Краєзнавчий фонд в бібліотеках представлений різноманітними матеріалами. В кожній бібліотеці оформлені постійно діючі краєзнавчі куточки, де розміщено багато цікавих видань краєзнавчого змісту. Понад сотні папок багаторічних газетних вирізок, документальних матеріалів підібрано дбайливими руками бібліотекаря, в яких по крихті збиралися відомості про рідний край з різних відрізків часу - від далекої спадщини до сучасності. 

Власноруч бібліотекарями району створювались видання; ілюстровано-бібліографічні буклети «Перлинки Верхньодніпровщини» та «Верхньодніпровщина запрошує», пам'ятки серії «їЇ іменами названо вулиці», фотобуклет «Тобі, Верхньодніпровськ, освідчуються музи у любові», комплект листівок «Золоті Зірки Героїв Верхньодніпровщини»...

Це лише незначний перелік видань. Адже сьогодні я прагну розповісти про видання, яке узагальнило багаторічну працю не одного покоління бібліотекарів. У 2009 році методичній відділ центральної районної бібліотеки разом з бібліотекарями району понад чотирьох місяців присвятив відтворенню історії міст, сіл та селищ району. Це інформаційний дайджест «Мандруємо по Верхньодніпровщині», який складається з двох випусків та налічує понад 250 сторінок тексту. Матеріали підготовлено завідуючими міськими, селищними та сільськими бібліотеками, яким велику допомогу надали мешканці району: відомий краєзнавець Сідак В. А., місцева поетеса М. Дубина, вчителі Безпалько Н.В. та Негруб Н.М., учні шкіл К. Слюсар, А.Кошик. М. Доброгорська, старожили Івашина С.С., Заїка Г.П., Муствій М.Я., колишні керівники господарств Пилипенко Г.П., Геня В.Ф., Святодух Т.П., колишній секретар Верхньодніпровської міської ради О. І. Лебідь... Немає можливості назвати всіх, хто сприяв цій кропіткій праці, щиро ділився своїми спогадами. 

Безліч історій, спогадів, легенд, матеріалів про долі людські, фотокарток було зібрано працівниками бібліотек за багато років та представлено у методичний відділ ЦРБ. Над ними також працювала група бібліотечних працівників центральної районної бібліотеки: Н.В. Сідак, О.І. Волосюк, О.Л. Полканова. Зібрані матеріали було прочитано, відредаговано та набрано на комп'ютері. Контроль за виконанням, верстку та дизайн створювала Г.Є. Голуб. 

До речі, в рамках проекту «Села Дніпропетровщини» МГО «Інститут Україніки» було оголошено конкурс на найкращу розповідь про історію, звичаї та особливості села, у якому прийняла участь завідуюча Першотравенською сільською бібліотекою Наталія Олександрівна Саржан та стала переможцем. 

Ця спільна праця великого колективу допомагає користувачам бібліотек здійснити хвилюючу мандрівку по Верхньодніпровщині - краю, що неповторний своєю природною красою і щедрою землею, історичним минулим і пам'ятками старовини. На території Верхньодніпровщини розміщено 15 територіальних громад, що об'єднують 42 населених пункти: міста, села та селища. Щира розповідь про кожен з них, про мешканців, які там проживають, буде гостинним запрошенням до нових вражень та збагатить нас знаннями про рідний край. Зроблено чимало. Але попереду ще багато роботи, творчих задумок, цікавих зустрічей. Оскільки ця тема вічна...

 

Придніпровський комунар. - 2010. - 24 березня

 

 

 

  

 

 

 

 

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека