Апостолівський район


 
КЗК "Апостолівська міська бібліотека для дітей" 

 
Історія бібліотеки

Про точну дату заснування бібліотеки документів не збереглося. Зі слів старожилів відомо, що після подій 1917 року у, тоді ще селищі, Апостоловому була організована хата-читальня де були книги, періодичні видання для дітей та дорослих, а у 1938 році суто дитяча бібліотека працювала у приміщенні за адресою вул. Леніна, 69. Старожили (зокрема К.Чумак, В.Примак) згадують, що до бібліотеки дуже любили ходити діти бо було тут дуже затишно, на вікнах і стелажах - багато горщиків із квітами, а працював тоді у бібліотеці Феодосій Амвросійович Чумак.

Бібліотека відновила свою роботу як районна дитяча влітку 1949 року у тому ж приміщенні. Першою її завідуючою стала Вербовікова Надія Арсентіївна, а першою із 736 книг, що започаткували книжковий фонд, став альманах «Жайворонок» 1947 року видання.

З 1 квітня 1961 року бібліотека перейшла у нове, спеціально для неї збудоване приміщення за адресою вул. Леніна, 61, де й знаходиться до цього часу.

У серпні 1954 року до бібліотеки приходить Логвиненко (Романенко) Л.С., яка більше 40 років віддала бібліотечній справі району. Більше 30 років працювала у бібліотеці Кононенко В.Я. Завідуючими бібліотекою були Березовська А.Г., Малиночка О.М., Дубрівна Г.Г., Тараненко Н.А., Тараненко Л.В., Фартушна І.А., Мартусенко Г.В., яка очолює бібліотеку зараз.

Протягом 50-70-х років ХХ ст. основним напрямком роботи бібліотеки була робота з піонерськими та комсомольськими організаціями, яка проводилася у тісній співпраці з районним будинком піонерів. Також  значна увага приділялася пропаганді атеїстичних знань, патріотичному вихованню, яким присвячувалися численні масові заходи та книжкові виставки. Після 12 квітня 1961 року значна увага приділялася події першого польоту Ю. Гагаріна у космос. 80-ті роки ознаменувалися ХХІІ  літніми Олімпійськими іграми, що вперше проходили у Москві і бібліотека розгорнула велику роботу популяризації спорту та здорового способу життя. У 70-80 роках проводилася  величезна профорієнтаційна  робота серед читачів: організовувалися усні журнали, тематичні вечори; проводилися бібліографічні огляди та екскурсії до підприємств міста і району; оформлялися книжкові виставки та тематичні полички. 

До Апостолівської централізованої бібліотечної системи, утвореної 1 листопада 1979 року, разом із 24-ма іншими бібліотеками увійшла і Апостолівська районна дитяча бібліотека, яка стала методичним та керівним центром для усіх бібліотек району з питань організації та керівництва дитячим читанням.

Двічі відбувалася децентралізація бібліотек району - на початку 1992 р. (у 1994 їх знову зібрали у централізовану систему) та у січні 2002 року. Проте, незважаючи на ці фактори, методичну функцію щодо керівництва дитячого читання у районі бібліотека продовжує виконувати і далі. 

Двотисячні роки були дуже непростими для бібліотеки з огляду на недостатнє фінансування на комплектування фондів. Працівники бібліотеки активно впроваджують у роботу нові підходи до пошуку позабюджетних коштів – 2001 року впроваджено платний абонемент, що давав можливість купувати необхідні видання. Впроваджуються у роботу і такі бібліотечні акції як ”Книга у дарунок дитячій бібліотеці” та ”Приведи друга до бібліотеки”. Бібліотекарі активно навчалися писати цільові бібліотечні програми і працювати за ними. Першою була Програма з дослідження творчості юних авторів-початківців району ”Юні таланти району”, яка діяла протягом 10 років. Далі бібліотекарі працювали за цільовими програмами ”Здоров’я не все, але без нього все – нічого!” та міні-програмами літнього читання ”Кинь все і читай!”

З 23 жовтня 2009 року Апостолівська районна бібліотека стала комунальним закладом культури. Апостолівською районною радою затверджено її статут, бібліотека набула статусу юридичної особи і з цього часу має назву - комунальний заклад культури Апостолівська районна бібліотека для дітей”    (КЗК „АРБД”).
В 2013 році бібліотека стала переможцем п’ятого раунду конкурсу проектів «Організація нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернет» по програмі «Бібліоміст» та отримала 4 комплекти комп’ютерної техніки і надає читачам можливість вільного доступу до мережі Інтернет.


Сучасність бібліотеки

З 2013 року до теперішніх днів у бібліотеці діє народознавчий куточок «З народної криниці», який систематично поповнюється.

Започаткований 2006 року районний літературний конкурс для дітей та молоді „Шевченкові березини” залишається актуальним і сьогодні. З кожним роком виконавська майстерність конкурсантів зростає, що незмінно відзначається журі конкурсу.  Усі учасники нагороджуються грамотами та призами. Спонсорами конкурсу багато років незмінно є один із засновників – районна організація ВО “Просвіта”, а також районні організаціі партійні осередки та виконком Апостолівської міської ради.

Більше десяти років проводиться Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач року», в якому Апостолівська міська бібліотека завжди приймає участь. Переможці ІІ етапу конкурсу приймали участь в обласному ІІІ етапі. 

Так, у 2014 році семикласник Гринчук Віталій став переможцем в області, що дало йому змогу поїхати до м. Львова на «Форум видавців».

Бібліотека взяла участь у дослідженні «Книга року – 2014» та Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Урок казки». Робота нашого учасника була відправлена в область а звідти до Києва. В номінації «Золоті ручки» Смірнов Віктор став переможцем і одержав нагороду з Києва.

До дня партизанської слави пройшов великий міжрайонний захід – історичний екскурс «Стежками юності батьків». Захід почався в м. Апостолове естафетою біля пам’ятника, загиблим воїнам покладено вінок вшанування. Потім делегація, разом з працівниками бібліотеки відвідали Нікопольський район с. Покровське. Разом з їхньою делегацією всі поїхали в с. Грушівка (тоді с. Ленінське) де на території дитячого табору «Зміна» стоїть пам’ятник партизанам. Біля пам’ятника відбувся мітинг, освячення пам’ятника, в актовій залі пройшов концерт.

До Всеукраїнського дня бібліотек, двома міськими бібліотеками проведено квест «Бібліотечними лабіринтами». В заході взяли участь всі бібліотекарі району, де будо цікаво, весело, пізнавально.
Великою популярністю за останні роки користується у бібліотеці гурток «Книга і лялька». Діяльність цього гуртка збагачує роботу з дітьми і робить її більш цікавою, різнобарвною. Казкові герої вчать дітей правильному і вічному. Проводячи заходи, бібліотекарі доклали зусиль щоб маленькі глядачі побачили лялькові вистави «Замазурко Колобок», «Чистота запорука здоров’я».

Організація літнього відпочинку дітей завжди була  і залишається важливою нелегкою справою. Проблема вільного часу дітей продовж року один з головних напрямків діяльності бібліотеки. В період літніх канікул це особливо актуально, бо  діти не зайняті і повністю представлені самі собі, що частенько призводить до підліткової злочинності та зростанню дитячої бездоглядності. 

Бібліотекарі допомагають дітям підібрати книги, які вони можуть прочитати в яких заходах вони можуть приймати участь. Уже не один рік міська бібліотека для дітей працює за цільовою міні-програмою літнього читання «Канікули в бібліотеці це круто». Для старших користувачів діє програма «Здоров’я не все, але без нього все – нічого», актуальність цієї програми все більше і більше.

Значних успіхів бібліотекарі досягли в поліграфії.  Випущені інформаційні видання «Вони захищали Апостолівський край», «Поетичне слово Апостолівців», збірник сценаріїв масових заходів «Рука допомоги колегам» (вип. №7 і №8) та ін.

У 2016 році Апостолівська міська бібліотека для дітей створила свій блог  на якому висвітлюються заходи бібліотеки    martusgannaav@gmail.com.
Також почала діяти акція «Подаруй книгу учаснику АТО».
Багато років при бібліотеці працює клуб «У світі прекрасного» (для читачів 5-9 класів), який користується незмінним успіхом серед читачів бібліотеки.

Міська бібліотека співпрацює з міським будинком культури «Сучасник», трьома загальноосвітніми школами міста, школою естетичного виховання, реабілітаційним центром «Надія», будинком дитячої творчості, районною газетою «Апостолівські новини».

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека