Покров (Орджонікідзе)


 
Центральна дитяча бібліотека м. Покров 

 

 

Історія бібліотеки

Без минулого немає майбутнього. Ця мудра істина дуже точно відображає суть історії. Це стосується і історії нашого міста Орджонікідзе. А дитяча бібліотека  є невід’ємною частиною нашого міста. І історію її створення, людей, які стояли біля витоків, ми повинні з вдячністю пам’ятати!то ж перегорнемо сторінки історії дитячої міської бібліотеки, як пожовтілі від часу сторінки фотоальбому.

А починалось все у 1968 році, коли було прийнято рішення Орджонікідзевської міської Ради про створення міської дитячої бібліотеки з 1 серпня 1968 року. На посаду завідуючої була прийнята Волчкова Алевтина Гаврилівна.

Виконком міської Ради виділив кошти на придбання книг і обладнання. На рудо ремонтному заводі виготовили стелажі; вітрини для книжкових виставок; ящики для книг та формулярів. Для бібліотеки виділили приміщення  з двох кімнат у міському будинку піонерів. Одна з кімнат була абонементом, інша – читальним залом.

Книг спочатку було дуже мало, їх приносили з дому жителі міста, діти. В комплектуванні фонду велику допомогу надавали: обласна дитяча бібліотека та гірничо – збагачувальний комбінат – найбільше підприємство міста. Перша інвентарна книга розпочата 26 серпня 1968 року. Перша книга записана у ній мала назву  “Детям о Ленине!” – 1967 року видання, коштувала 43 копійки. Як згадувала Алевтина Гаврилівна пізніше, книг було мало, а бажаючих їх прочитати багато, тому термін користування було обмежено до мінімального. Та згодом книжкові надходження збільшилися і до 18 березня 1969 року (закінчену перш інвентарну книгу) їх стало 5025.

Збереглася і книга наказів по Орджонікідзевській міській дитячій  бібліотеці – розпочата 5 вересня 1968 року  наказом № 1 про прийом на роботу Сухої Раїси Василівни. Наказом № 2 на роботу була прийнята Голубєва Анна Зінов’євна в якості прибиральниці. Згодом штат працівників збільшувався. Потягом шести років роботи він досяг 6 працівників, всі вони були спеціалістами з бібліотечною освітою. Цей стабільний колектив працював багато років.

В 1979 році відбулася централізація міських бібліотек у централізовану бібліотечну систему, до складу якої увійшла і дитяча бібліотека. Також у 1979 році вона перемістилася в нове приміщення за адресою вул.. Калініна 7, де знаходиться і зараз. Приміщення стало набагато більше і включало в себе: кабінет завідуючої, абонемент та читальний зал для дошкільнят, та учнів 1 – 4 класів, абонемент та читальний зал для учнів 5 – 9 класів, книгосховища обох відділів – молодшого та старшого.

Життя бібліотеки, її історію творили люди, віддані своїй справ. Ці милі жінки – розумні і щирі – дійсно були патріотами бібліотеки, відали їй та відвідувачам свої знання, уміння, любов до дітей і  бажання збагатити їх знаннями, привити любов до читання, до книги. Назвемо їх імена: Волчкова Алевтина Гаврилівна – незмінний багаторічний директор, Суха Раїса Василівна, Савченко Варвара Іванівна, Кравцова Марія Мар’янівна, Губа Любов Іванівна, Русінова Галина Миколаївна, Літвінова Галина Петрівна. Саме ці люди працювали у бібліотеці не один десяток років і віддали їй часточку свого життя.

Очолювали бібліотеку:

1968 – 1988 – Волчкова Алевтина Гаврилівна
1988 – 1994 – Волкова Тетяна Євгенівна
1995 – 2003 – Литвинова Галина Петрівна
2003 – 2010 – Потапова Наталія Володимирівна

Усі ці роки бібліотека була творчим колективом однодумців, професіоналів, створила свій неповторний імідж.

Перш за все вона надавала можливість усім категоріям користувачів  дітей безкоштовно користуватися книгою, журналом, газетою. Бібліотека завжди тримала тісні зв’язки зі школами міста, будинком піонерів, проводила голосні читання, усні журнали диспути, обговорення. Широко використовувала традиційні форми наочної пропаганди літератури – книжкові виставки, відкриті перегляди літератури, бібліографічні огляди. Бібліотечні уроки для учнів 5 – 8 класів стали справою честі бібліотеки, вона взяла на себе відповідальність за бібліотечно – бібліографічну грамотність підростаючого покоління міста. Неодноразово проводила семінари – практикуми для шкільних бібліотек.

Централізована міська дитяча бібліотека працювала і працює зараз під керівництвом обласної дитячої бібліотеки, тісно співпрацює з нею, звертається за методичною допомогою, практичними порадами. У 1980 х роках на базі Орджонікідзевської міської бібліотеки відбувся обласний семінар по обміну досвідом роботи з читачами – дітьми різних вікових категорій. Це було своєрідним екзаменом для працівників бібліотеки і почесною місією.

За велінням часу бібліотека стала надавати відвідувачам додаткові платні послуги (кінець 90 – х років) сприяло поповненню книжкових фондів новими надходженням, покращенню матеріально - технічної бази.

У 2008 році бібліотека відзначила 40 річний ювілей. Це була подія загальноміського масштабу. Бібліотеку привітала міська влада, громадськість, політичні партії міста. Дякуючи їм у бібліотеці з’явився комп’ютер, два принтери, DVD – плеєр, нові книги.

Книжковий фонд дитячої бібліотеки є універсальним, і становить  понад  30000 примірників. Він включає в себе довідково – інформаційні видання (енциклопедії, словники, довідники відповідно до віку відвідувачів); літературу з усіх галузей знань( природничо – наукову, історичну, по мистецтву і спорту, мовознавству та літературознавству); художню літературу;  краєзнавчу літературу; педагогічну для організаторів дитячого читання. У 2013 році бібліотека зробила повну перевірку фонду. За її результатами недостача склала 10,5% усього фонду. Фонд книжковий дещо застарілий. На жаль, останні кілька років він поповнився  невеликою кількістю документів. Тому завдання бібліотеки – зберегти ті книжкові цінності, які вже є.  Але література зношена, непридатна для користування поступово видаляється, списується. Бібліотекарі ретельно слідкують за збереженням книжкового фонду. У бібліотеки завжди були і є друзі – добровільні помічники. Вони допомагають ремонтувати пошкоджені книги, відновлювати обкладинки, підклеювати сторінки, таким чином продовжуючи життя улюблених книг.

Щорічно бібліотека обслуговує близько 2500 користувачів, які відвідують її понад 20000 разів на рік. Діти записуються до бібліотеки разом з батьками, це дошкільники та учні початкових 1 – 4 класів. Таких молодший відділ бібліотеки обслуговує щорічно приблизно 1140 користувачів. Відвідують бібліотеку самостійно та колективно. Особливо результативними є колективні, групові відвідування. Їх перевага полягає в тому, що діти знайомляться з бібліотекою взагалі, з її відділами, книжковими ресурсами, часто це буває масовий захід. А вже потім можуть приходити до відповідного відділу бібліотеки самостійно, індивідуально, користуватися літературою за бажанням чи потребою.

Документовидача складає щорічно приблизно 55500 примірників. Пріоритет тримає художня література.
У пошуку потрібних документів допомагає довідково – бібліографічний апарат: алфавітний каталог, систематичний каталог, систематична картотека статей.

Для кращого задоволення читацьких запитів дитяча бібліотека використовує зв’язки внутрішньо – систематичного обміну літературою  з центральною бібліотекою, філією № 2, філією №3 та при потребі надає їм свої ресурси у тимчасове користування.

У бібліотеці з 1979 р. створено театр ляльки і книги “Буратіно”. Він значно підвищує ефективність роботи бібліотеки у популяризації книги. Він з успіхом продовжує працювати і зараз. Мистецтвом  керування лялькою володіють усі працівники бібліотеки і діти – члени клубу “Буратіно”. В репертуарі цього міні – театру ряд вистав за творами дитячих письменників  та про виховання добра, поваги до книги і т. д. “Пих”,  “Колобок”, “Чарівна квітка”, “Капризка”, “Книжкова лікарня”, “Кіт Матроскин”. Театр є родзинкою, вдалим поєднанням бібліотечної роботи з елементами мистецтва. Особливе задоволення спостерігати  за щасливими оченятами дітей, які у бібліотеці зустрічаються  з казкою, щиро сприймають лялькове дійство, переймаються подіями, сміються. Крім нього на старшому відділі є клуб юних друзів бібліотеки та на молодшому відділі  - літературна вітальня «Ми – читайлики».

Особливо напружений час у бібліотеці під час канікул. Травень – червень,  час літньої школи, бібліотека приймає по декілька груп за день. Використовуються всі форми бібліотечної роботи: екскурсії, бесіди, огляди, вікторини, конкурси – переважно розважального характеру. Величезним успіхом користується ляльковий театр. В особливо святкові дні – такі, як день захисту дітей – бібліотекарі самі стають акторами, переодягаються казковими героями і дають вистави. На щастя зараз у бібліотеці є телевізор і DVD плеєр. Вони з успіхом використовуються у проведенні масових заходів, як вдале доповнення на ту чи іншу тему.

Бібліотека бере участь у конкурсах, запропонованих обласною дитячою бібліотекою та Всеукраїнському конкурсі  “Кращий читач року”. До речі, у 2013 році наша читачка Євсюкова Юлія стала кращим читачем Дніпропетровщини і представляла область на заключному етапі «Кращого читача України 2013» у Львові.
Дитяча бібліотека на всіх етапах своєї роботи тісно співпрацювала з усіма школами міста,  дитячою школою мистецтв, будинком творчості дітей та юнацтва. Відомості про заплановані та проведені заходи, бібліотека публікувала у  міській газеті “Козацька вежа” та міському радіо, з якими працювала у співдружності та взаєморозумінні.

У 2013 році бібліотека відзначила свій черговий ювілей – 45 років. Ювілей бібліотеки пройшов без зайвої помпезності, але щирі і вірні друзі не забули її привітати, і завжди залишаються з нею. Тепер ми впевнено наближаємось до півстолітнього ювілею.

Бібліотека для дітей є повноправним членом міської громади і позиціонує себе у суспільстві  як книжкову скарбницю,  як  небайдужого учасника всіх міських подій, загальноміських свят,  вшанування пам’яті героїв війни, воїнів-інтернаціоналістів, воїнів АТО, ліквідаторів аварії на ЧАЕС.       




Сучасність бібліотеки

Центральна дитяча бібліотека міста Покров у всі часи свого існування гідно несла свою просвітницьку місію -  прищеплювала підростаючому поколінню любов до книги, виховувала повагу до історичних надбань, сприяла творчому розвитку юної особистості. Сьогодні вона прагне стати справжнім культурним центром, центром інформації, осередком змістовного дозвілля. Бібліотека впевнено наближається до свого півстолітнього ювілею, який відзначить у 2018 році. У пріоритетах діяльності – читач, інформація, книга. Бібліотека зберігає кращі традиції бібліотечного обслуговування дитячого населення, поєднує перевірені часом традиційні форми роботи з новими, сучасними. 

Цільовими групами користувачів бібліотеки сьогодні  є дошкільники, учні початкових класів, учні 5 – 9 класів, організатори дитячого читання. Пріоритет надається дітям з особливими потребами, дітям-переселенцям зі Сходу України, обдарованим дітям, членам клубів.

 Дитяча бібліотека прищеплює потребу в читанні і книзі починаючи з наймолодших мешканців міста – відвідувачів старших груп найближчих до неї дитячих садочків. Вона урочисто посвячує їх у читачі, заохочує у читанні символічними «медалями», пам’ятками, посвідченнями. 

Значної уваги на сучасному етапі роботи працівники бібліотеки надають масовим заходам, різноманітним їх формам, що передбачають безпосередньо участь усіх присутніх – діалог, суперечку, обговорення. Обов’язково використовується можливість запросити на захід цікаву людину, ветерана, поета, почесного громадянина міста, відповідно до тематики заходу. Діти мають змогу відвідати та взяти участь у вікторинах, конкурсах, уроках історичної пам’яті, уроках народознавства, годинах спілкування, годинах мужності, літературних посиденьках, краєзнавчих вечорах, екскурсах в історію і таке інше.

Дитяча бібліотека щорічно ініціює і проводить різноманітні читацькі і творчі конкурси, а також бере участь у конкурсах, які оголошує та проводить наш методичний центр – обласна бібліотека для дітей, ДОУНБ.  Так у 2016 році вона запропонувала своїм користувачам взяти участь у Всеукраїнському тижні дитячого читання (березень), на своєму міському рівні ЦДБ 30 березня провела початковий етап Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України 2016». У першому кварталі читачі центральної міської дитячої бібліотеки у співдружності з її працівниками взяли участь у міському конкурсі дослідницьких робіт «Чорнобиль та Східна Україна. Портрети і долі. 1986 – 2016 рік». У березні відвідувачам центральної дитячої бібліотеки було запропоновано взяти участь у  конкурсі дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд». У січні дитяча бібліотека оголосила серед усіх груп своїх користувачів фотоконкурс «Мій портрет у бібліотечному інтер’єрі» як рекламну акцію для підтримки і розвитку читання серед дітей. У грудні було оголошено конкурс на кращу телеграму Дідові Морозу. Таким чином, залучаючи дітей до участі у різного роду конкурсах, дитяча бібліотека спонукає їх до творчості, до читання, до змагання, до перемоги, до успіху.

На сучасному етапі бібліотека надає великого значення заходам дозвіллєвого  характеру. Вільний час вона пропонує дітям різних вікових категорій приділити заняттям у клубі «Книголюб», креатив-лабораторії «Фантазія і ваших рук дива», у літературній вітальні «Ми – читайлики». У бібліотеці також можна вивчити уроки, поспілкуватися з ровесниками, відзначити свято, малювати, читати вголос, ремонтувати книги, подивитися лялькову виставу і взяти в ній участь. 

Дитяча бібліотека намагається йти в ногу з часом. За відсутності власних новітніх технічних засобів,  за допомогою вона звертається до центральної міської бібліотеки для дорослих (мультимедійний екран, коворкінговий простір). Але, в час комп’ютерних технологій, коли майже у кожного школяра є доступ до всесвітньої павутини і якнайновіші гаджити, дитяча бібліотека популяризує спілкування з книгами, читання, запрошує до бібліотеки на вуличних акціях. Про свою ж роботу і бібліотечні послуги та ресурси майже щодня нагадує у соціальних мережах, запрошує до бібліотеки, запрошує до співпраці, дякує за співдружність.
Приміщення усіх відділів охайні, чисті, естетично привабливі, тепловий режим – комфортний.

Проблемними залишаються питання поновлення книжкових фондів, придбання сучасної електронної техніки.  
Планові завдання, поставлені на 2016 рік міська дитяча бібліотека виконала. Потреба міської громади у дитячій бібліотеці очевидна - вона усіляко популяризує книгу – невичерпне джерело знань, мудрості, фантазії, мрії, добра. 

На сучасному етапі дитячу бібліотеку підтримують  її добрі друзі – діти та дорослі люди, які раніше були нашими користувачами. Вони допомагають у проведенні масових заходів, дарують власні книги бібліотеці, допомагають у ремонті техніки і ін.: Євсюкови, Завірюха, Кравченко, Варваровські, Костецькі, Мірошніченко, Романенко, Лихобабіна, Петренко та інші.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека