Апостолівський район


 
КЗ "Зеленодольська міська бібліотека для дітей" 

 
Історія бібліотеки

 З давніх часів бібліотека є скарбницею людських знань. Тут можна зустрітися і познайомитися з улюбленими літературними героями, одержати необхідну інформацію, поспілкуватися з цікавими людьми, знайти друзів, або просто відпочити з книгою чи журналом у руках. Особливу роль у житті людини відіграє дитяча бібліотека, адже саме вона має вплив на формування читача: прищеплює любов до книги, смак до читання, тобто допомагає зростити людину читаючу.

1-го листопада 1972 році у маленькому молодому селищі енергетиків Зеленодольську була заснована бібліотека для дітей. Це була маленька кімнатка в дерев'яній одноповерховій будівлі сімейного гуртожитку.  Кілька місяців тривав кропіткий підготовчий процес: виготовлялося обладнання, бібліотекарі займалися оформленням бібліотеки та формуванням тек за актуальними на той час темами. У лютому 1973 року бібліотека отримала нове приміщення у житловому домі. 23-го лютого 1973 року бібліотека відчинила свої двері для юних зеленодольців. Перша партія книжок була отримана 24-го листопада 1972 року і налічувала 263 примірники. Це були книги Т.Шевченка, Л.Українки, І.Франка, Статут ВЛКСМ, О.Пушкін, М.Гоголь та інші. Перші стелажі для бібліотеки виготовили робітники Криворізької ТЕС.

Масова робота у 70-их роках була направлена на пропаганду книги, читання, бібліотеки та мала ідеологічну тематику – Ленін, піонерія, комсомол, військо-патріотичне виховання. Бібліотекарі проводили літературні вечори, диспути, бесіди, голосні читання, огляди і обговорення книг, вікторини. Ходили у школи зі своїми заходами або на сумісні з вчителями. Досить насиченою бібліотечна робота була влітку – у селищі працювали два вуличні майданчики та Підлітковий клуб «Орля». 

Заходи на літніх майданчиках розпочиналися після роботи о 18 годині, бібліотекарі набирали купу книжок, брали власних маленьких дітей і шли проводити заходи: голосні читання, огляди книг, вікторини, загадки…                                                                                                                                       

У 1980 році бібліотека увійшла  в Апостолівську районну бібліотечну систему і стала філіалом №2. Розширилася робота, особливу увагу стали приділяти наймолодшим читачам та їхнім батькам. 

Бібліотекарі відвідували батьківські збори у дитячих садочках, розповідали про велике значення книги і читання у житті дитини, запрошуючи до бібліотеки з дітьми та пропонуючи книги для дошкільнят. Такі заходи дозволили розширити діапазон обслуговування. читачів-дітей з батьками. При запису та відвідуваннях бібліотеки з дорослими проводилися бесіди. У квітні проводили заходи на Тижні дитячої книги. Комплектування бібліотечного фонду у 70-80-ті роки було дуже гарним для всіх категорій читачів – С.Маршак,К.Чуковський, А.Алексін, Л.Касілль, С.Михалков, А.Гайдар,  книга «Піонери – герої» була настільною книгою школярів середнього віку. Але були книги, які користувалися особливим попитом – це фантастика та пригоди, таких авторів: О.Бєляєва, Д.Дефо, Д. Стівенсона, В.Каверіна, О. Дюма та інші. Популярні також і піонерські періодичні видання. Книжкові виставки традиційно оформлялися до кожного державного свята, фонд розкривали книжкові виставки та полички, особлива  увага приділялася воєнно-патріотичному вихованню, ідеології, дружбі народів, життю і справі піонерії, вибору майбутньої професії. Бібліотекарі вели плани читання за такими темами: «Світ навколо тебе», «Праця землю прикрашає», «Герої книг – герої праці», «Всі професії важливі», «Ким бути?». Бібліотекарі вели картотеку «Вивчай свій рідний край». До бібліотеки на екскурсії приводили школярів та малят з дитсадків;  бібліотечний актив працював у «лікарні»  «Книжковий Айболить». Багато школярів брали участь в читацьких конференціях, ранках, конкурсах юних поетів і читачів. У районній газеті «Будівник комунізму» друкувалися статті про роботу дитячої бібліотеки. Колектив за сумлінну працю неодноразово нагороджувався грамотами та подяками.                                                                                             

90-ті роки були найтяжчими роками у житті бібліотеки. Фонд майже не поповнювався. Пройшло скорочення штатів до 2-ох одиниць, анульовано одиницю читального залу. Бібтехніка робилася власноруч. У 1997 році було засновано читацький клуб за інтересами Народознавчий клуб «Калинка», саме у цей час у школах ввели навий урок – народознавство, тому цей напрямок  був досить актуальним. Бібліотека збирала інформацію та проводила  заходи.
 

2005 рік для бібліотеки став переламним. Під керівництвом  Павлюченко Т.А. бібліотека розпочала велику рекламно-іміджову  та маркетингову діяльність. Бібліотеки отримала нове велике приміщення, ксерокс, телефон, меблі для читального залу. Було введено додаткові платні послуги (Платний абонемент, Нічний абонемент, Ксерокопіювання, Формуляр читача); розроблено логотип бібліотеки, першу візитку, рекламні плакати – бібліотека напрацювала позитивний імідж у населення м. Зеленодольська.  Роботу Народознавчого клубу «Калинка» було розширено та поглиблено: читачі та всі бажаючі можуть відвідати цікаві, яскраві та пізнавальні заходи, де познайомляться з історією, культурою, традиціями українського народу та рідного краю. Також учасники мають змогу прийняти участь у святкових виставах. Традиційними стали і майстер-класи, у ході яких присутні власноруч навчаються виготовляти вироби українського декоративно-прикладного мистецтва (витинанка, мальованка, писанка, лялька-мотанка та ін.). Шість років на базі клубу діє народознавчий куточок «Оберіг», де працівниками та читачами бібліотеки збираються старовинні предмети побутового вжитку, народні та родинні обереги. У рамках роботи клубу бібліотека організовує і проводить екскурсії, подорожі рідним краєм. Учасники знайомляться з природою району, його особливим ландшафтом, історичною спадщиною, культурним надбанням. Всі подорожі бібліотекарі супроводжують цікавими і пізнавальними розповідями, демонструють ілюстрації, фото.                                                                                 

Протягом останніх дев'яти років бібліотека проводить велику роботу з сприяння розвитку художнього та поетичного талантів у дітей міста: у читальному залі оформлено Художню галерею, де регулярно розміщуються тематичні виставки дитячих робіт ; бібліотека збирає дитячі поезії – у 2008 році побачила світ збірка «Самоцвіти Зеленої долини», до якої увійшли твори юних зеленодольців, зібрані бібліотекою. У кожному випуску збірки дитячої поезії «Ластів'ята», що видає Обласна бібліотека для дітей, надруковані вірші наших юних поетів. У читальному залі розташовано куточки «Знайомтесь – наш юний поет», «Знайомтесь – наш юний художник», де розміщується інформація про талановитих читачів та їхні твори.                                                                                         


Сучасність бібліотеки

Протягом останніх  років бібліотека  приймає активну участь у всіх бібліотечних конкурсах. Вісім років бібліотека визначає кращого читача, який гідно представляє бібліотеку у районному та обласному турах «Найкращий читач року». П'ять років поспіль бібліотека приймає участь у районному конкурсі «Шевченкові Березини». Приймає участь у обласних конкурсах і заходах, присвячених Дню дитячої книги,  Дню захисту дітей, Всеукраїнському дню бібліотек, сімейних та родинних заходах. Неодноразово бібліотека отримувала перемогу.                                                                                                          

Бібліотека регулярно проводить заходи, спрямовані на патріотичне виховання дітей, історичну обізнаність, естетичне виховання, популяризацію бібліотеки, книги, читання. Працівників бібліотеки часто відвідують батьківські збори на прохання класних керівників та директорів середніх шкіл міста з виступами на такі теми: «Роль бібліотеки, книги, читання у житті сучасної дитини», «Як виховати креативну особистість», «Школа – бібліотека – співпраця», «Разом з батьками – іграшки своїми руками», Сучасна освіта несучасними методами. Вам, книголюби», «З живої природи душа промовляє» та ін.

Останні роки бібліотека працювала за такими Цільовими міні-програмами:
 «Повір у себе» - спонукання, розвиток, підтримка юних обдарованих читачів;
 «Ми запрошуємо вас, ювілейний рік у нас!» - до 40-річного ювілею бібліотеки та   15-річчя Народознавчого клубу «Калинка» -  реклама бібліотеки;
 «Мій рідний край, моя земля – Апостолівщина, перлина степова» - до 90-річчя Апостолівського району;
  «Ми вижили, ми вистояли, ми перемогли», до 70-ої річниці визволення України від нацизму, «Славетний Перемоги день», до ювілейного року Перемоги,
 «Найкраще місто на землі – Зеленодольськ», до ювілею міста.

У 2016 році бібліотека виборола перемогу у конкурсі міні-проектів «Місто своїми руками» одразу двома проектами – сімейний проект «Медіа-терапія для дитини та всієї родини» та краєзнавчий «Люби, вивчай свій рідний край». У рамках проектів ми придбали у бібліотеку проектор, екран, стільці, фотоапарат, диктофон.  Проекти розширили та поглибили роботу бібліотеки, надали можливість впровадити інновації. Вивести роботу бібліотеки на сучасний рівень.

Сьогодні книжковий фонд бібліотеки налічує 16 тисяч примірників літератури, бібліотека передплачує 25 назв періодичних видань.

За сумлінну працю, активну життєву позицію, допомогу у вихованні підростаючого покоління  колектив бібліотеки нагороджено грамотами, подяками, грошовими преміями, цінними дарунками.
Про роботу бібліотеки можна прочитати на шпальтах місцевої преси, на міських та шкільних сайтах. 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека