Кам'янське (Дніпродзержинськ)


 
Центральна міська дитяча бібліотека КЗ "ЦБС м. Кам'янське" 

 
Історія бібліотеки

            Центральна бібліотека для дітей – найстаріша дитяча бібліотека Дніпродзержинська. Має найбільший фонд дитячої літератури. Обслуговує не тільки дітей, а й дорослих користувачів – батьків, вчителів, вихователів, методистів. На протязі багатьох років друзями та партнерами Центральної бібліотеки для дітей залишаються Управління освіти та науки, Центр позашкільної роботи та дитячої творчості ім. О. Кошового, колегіум № 16, «Школа радості» (школа підготовки дошкільників), ЗОШ № 5. До них приєднуються нові, наприклад, благодійна організація «Центр культури та мистецтва «Златоуст». Колектив бібліотеки неодноразово був нагороджений грамотами і подяками міського голови.
            1 листопада 1946 року в Дніпродзержинському відділі культурно – освітньої роботи було видано реєстраційне свідоцтво на Міську дитячу бібліотеку (до того часу існував лише дитячий відділ при міській бібліотеці ім. Т. Шевченка). Вул. Сировця, 16 – цю адресу назавжди запам’ятало багато поколінь юних дніпродзержинців. Історія бібліотеки як центру дитячого читання у місті починалася з обслуговування 105 читачів, яким за перший рік роботи було видано 6043 примірники літератури. Першою завідуючою дитячої бібліотеки у 1946 році стала Шпуй Марія Степанівна.
   З 1948 по 1975 рік  бібліотеку очолювала Варава Марія Феодосіївна.
   В 1975 – 1976 роках бібліотекою завідувала Бобошко Ольга Василівна.
   У лютому 1975 року до бібліотеки прийшла молодий спеціаліст Туркіна Ніна Іванівна, а в жовтні 1976 року вона вже стала завідуючою дитячої бібліотеки.
   В 1979 році створюється Централізована бібліотечна система бібліотек Міністерства культури. Міська дитяча бібліотека змінює назву на Центральну міську дитячу бібліотека, а Туркіна Н. І. стає заступником директора ЦБС по роботі з дітьми. Штат працівників у той період складав 7 працівників.
   1991 рік – бібліотека переїздить за новою адресою: пл. Дзержинського, 1а (колишній Будинок політпросвіти). Віднині бібліотека знаходиться під одним дахом з Центром позашкільної роботи та дитячої творчості (колишній Палац піонерів).
    1997 – 1998 роки бібліотека працює за цільовою програмою «Хочу все знати»
    1998 рік – централізована бібліотечна система спільно з центром по захисту прав людини «Надія» і міським об’єднанням адвокатів проводить міський конкурс дитячих творів «Права дитини – очима дитини». Заключний етап конкурсу проходить на базі ЦДБ у вигляді вікторини «Бібліотечний Інтерпол» за участю літературних героїв Шерлока Холмса та доктора Ватсона.
    1999 рік – ЦДБ виступає організатором міського конкурсу для дітей та батьків «Учитесь Пушкина читать» (до 200-річчя з дня народження поета).
    З 2001 року бібліотека працює за програмою з позакласного читання для молодших школярів колегіуму № 16. Програма включає в себе «незвичайні уроки»: урок – свято, урок – пам'ять, урок – усмішка, урок – роздум і навіть урок – циркова вистава.
    2003 рік – у бібліотеці з’являється клуб для молодших школярів «Чомусики». В цьому ж році бібліотека проводить міський конкурс для обдарованих дітей «Від миті творчості – до віку творчості». Спонсором конкурсу виступає магазин «Книги» (ПП Князєв).
    2006 рік – ЦДБ вперше впроваджує таку форму роботи як DVD – перегляди. Завдяки тому, що у бібліотеці з’явилися телевізор та DVD, користувачі отримали можливість переглядати улюблені мультфільми та художні фільми. Програма з позакласного читання трансформується у цільову комплексну програму «Школа. Книга. Бібліотека».
          В рамках обласного краєзнавчого конкурсу «Мій край вчора, сьогодні, завтра» читачі бібліотеки приймають активну участь у міському конкурсі «Подивимось на місто з любов’ю». Читачі бібліотеки об’єднуються у Клуб прихильників книг Джоан Роулінг «Грифіндор».
          Найголовніша подія 2006 року – святкування 60-річчя з дня заснування Центральної бібліотеки для дітей.
    2008 рік – на базі ЦДБ проходить міський етап Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України – 2008. Книгоманія». Літературне свято «Як славні козаки до Книгограду ходили» проводиться спільно з Театром юного глядача «Медея» Центру позашкільної роботи.
    З 2009 року ЦДБ починає впровадження комплексної цільової програми розвитку дитячого читання «Дитинство з книгою». В цьому ж році бібліотека отримала диплом «Краща бібліотека року».
    2010 рік - Центральна бібліотека для дітей стає лауреатом міської премії в галузі культури, мистецтва та туризму в номінації «Бібліотечна справа» за впровадження краєзнавчого проекту «Дніпродзержинськ – наш дім: для кожного свій і для всіх один».
    В 2011 році бібліотека ввійшла в число переможців конкурсу проектів програми «Бібліоміст» «Надання нових бібліотечних  послуг за допомогою Інтернет». Завдяки цій перемозі користувачі бібліотеки отримали 3 комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет у безкоштовне користування. Провідний бібліотекар Дорофеєва Тетяна Володимирівна стала переможцем обласного конкурсу «Кращий бібліотекар дитячої бібліотеки»  2011 року. Центральна бібліотека для дітей відсвяткувала свій 65-річний ювілей.

 

 

Сучасність бібліотеки
 

2013 рік виявився дуже насиченим в житті Центральної бібліотеки для дітей. Безліч масових заходів, робота за бібліотечними програмами, нові форми роботи, нові друзі та партнери – всього і не перелічити. Тож пригадаємо найяскравіші моменти року, що минає. На базі нашої бібліотеки пройшов другий день Школи керівника – менеджера для директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками Дніпропетровської області. Бібліотека оновила свої інтер’єри. Після ремонту ми маємо сучасні металопластикові вікна та нову систему опалення. Був оформлений дитячий куточок, нові книжкові виставки. Учасників Школи привітали учні колегіуму № 16. На присутніх чекали виступи учасників, обмін досвідом, майстер-класи.

Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач України – 2013» розпочався з його презентації, на яку завітали учні 6 класу ЗОШ № 5. На гостей чекала екскурсія бібліотекою, огляд нових книг для підлітків, перегляд бук трейлерів, створених їхніми ровесниками та оголошення першого етапу конкурсу. За два тижні до бібліотеки завітали учні 6 – 7 класів, які виявили бажання прийняти участь у конкурсі. Кожен учасник  розповів про улюблену книгу та виконав письмове завдання (літературне та на загальну ерудицію). Діти показали непогані знання з літератури. Більшість з них представили книги не зі шкільної програми. Переможці першого етапу конкурсу – Озерний Д. та Бєлая О. -  дали найбільш розгорнуті відповіді на запитання. І ось, нарешті, міський етап конкурсу. На нього приїхали переможці відбіркових етапів з усіх дитячих бібліотек та відділів міста. У цей день гостей зустрічала місіс Хадсон (зав. бібліотекою Табакова І. М.), яка передала присутнім завдання від Шерлока Холмса. Щоб якнайкраще представити улюблену книгу, підлітки продемонстрували і рукописні газети, і слайдові презентації, і малюнки, і костюми літературних героїв. Тож журі довелося робити нелегкий вибір. Переможцями міського етапу конкурсу стали Озерний Д. та Бойко В., які представили наше місто на обласному етапі конкурсу. З Дніпропетровська хлопці привезли подарунки та цілу купу приємних вражень.

Сьогодні бібліотека – це не тільки книги, а й сучасні технології. Тож учні 5 – 6 класів ЗОШ № 8 з радістю прийняли запрошення до участі у скайп - конференції з нашою землячкою, письменницею І. Волинською, автором серії підліткових романів «Ірка Хортиця». Для початку всі дружно перечитали улюблені твори, підготували питання до автора та прийшли до бібліотеки. Не часто сучасним дітям випадає нагода на пряму поспілкуватися з «живим письменником». Тим цікавішим виявився захід.   За допомогою Інтернету наша бібліотека зв'язалася з Обласною дитячою бібліотекою, гостями якої в цей день стали учні 6 класу та сама письменниця. Власне, книги Ілона Волинська пише у співавторстві з чоловіком Кирилом Кощеєвим. Учнів цікавило, як можна писати одну книгу удвох, як автори придумують сюжети, чи будуть виходити продовження пригод Ірки та її друзів. Всі бажаючі могли задати своє запитання і почути відповіді від самої авторки. На жаль, час нашої зустрічі був обмежений, але вона виявилася такою цікавою, що учасники висловили побажання і надалі проводити подібні скайп - конференції. Всі були вдячні Ілоні Волинській та Кирилові Кощеєву за чудові книги, а колективу Обласної дитячої бібліотеки за організацію цієї зустрічі.

До Міжнародного дня рідної мови працівники бібліотеки отримали запрошення завітати до ліцею інформаційних технологій № 2 та познайомити учнів з сучасною літературою для підлітків. Провідний бібліотекар Дорофеєва Т. В. підготувала презентацію. В святково прикрашеній

актовій залі ліцею зібралися учні 7 – 9 класів та вчителі. Презентацію провели Табакова І. М. та провідний бібліотекар Ревко Л. А. Підлітки почули розповідь бібліотекарів про сучасних українських письменників. Імена багатьох з них виявилися не знайомими не тільки дітям, а й вчителям. Разом з тим, у залі знайшлися діти, які читали деякі з представлених книг. Наприкінці свята педагоги читали вірші, а діти співали пісні. Святом рідної мови всі залишилися задоволені, діти підходили до бібліотекарів, дякували за цікаву презентацію. 

Рік ще не закінчився, тож попереду нас чекають багато різних цікавих подій.
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека