Павлоградський район


 
КЗК "Троїцька сільська бібліотека" при виконкомі Троїцької сільської ради 

 
Історія бібліотеки


Заснована Троїцька сільська бібліотека  в 1926 році.                                                         
Більшість сільського населення в той час було неписьменним:  щоб  прочитати  листа чи оформити документ  - потрібно було просити  священика  або вчителя. Після  встановлення  Радянської  влади  на Павлоградщині,  в селах  організовуються  (ЛІКНЕПи)  - комітети  з організації  неписьменності,  відкриваються  хати-читальні.

На початку  30- х років  минулого століття  були створені хати-читальні  в селах Троїцьке та Вербове. Обов’язки бібліотекаря виконували  активісти  на громадських засадах. Багато  наших  односельчан, які  оволоділи грамотою, були читачами хати – читальні. Література, якою поповнювався  фонд, була переважно політичного змісту  і художня.  За  словами  старожилів, люди  приходили  сюди, щоб  почитати Шевченка, Франка, Руданського, які були тоді дуже популярними, а також дізнатися з газет  про  події  в країні  і світі.

В 1941 році чорним вихором  увірвалась  Велика Вітчизняна війна в мирне життя наших односельчан.
3 липня  1941 року   по вересень 1944 року  наші села  було окуповано і  встановлено в них  жорстокий режим. Школи, лікарні було закрито, а  книги з бібліотек - спалено.

Після закінчення війни,  в кінці  сорокових років, в селах було  відновлено роботу  бібліотек. В селі Троїцьке створено  нову  бібліотеку, яка була розташована в приміщенні старого сільського клубу. 

В кінці 50–х років у державній політиці  відбулися зміни щодо адміністративного  устрою населених пунктів та колгоспного будівництва. В цей час  проводилося  об’єднання укрупнених колгоспів  і населених пунктів.  До 1950 року  на  території,  на якій зараз розташоване  Троїцьке,  було  три  окремих  колгоспи, які були об’єднані в одне велике  господарство -  колгосп імені Кірова.  В 1956 році за рахунок колгоспу був побудований  новий будинок  культури з кімнатою для бібліотеки. Для багатьох  односельчан пісня і книга стали сенсом життя і опорою в нелегку годину, розрадою в час випробувань. На той момент в бібліотеку приїхала працювати молодий спеціаліст Мєтьолкіна  Олена, яка з завзятістю пропагувала нові форми бібліотечної справи, та дарувала нові, цікаві літературні  історії. В1959 році Олену змінила на посту Ліана Анатоліївна Бондаренко, яка також вела активну пропаганду книги.

Ішли роки, змінювалися завідуючі, але бібліотека завжди була культурним центром на селі. До 1986 року  фонд бібліотеки налічував 7156 екземплярів  книг, брошур та періодичних видань. Зберігали цей фонд і вели активну роботу з ним такі бібліотекарі як: Гесь Людмила Петрівна, Земляна Людмила Григорівна, Ільченко Валентина Євгенівна, Прядко Ганна Тимофіївна, Гончаренко Зоя Іванівна, Арутюнова Тамара Іванівна, Куцак Раїса Миколаївна, Костенко Ірина Володимирівна, Воробйова Наталя Петрівна. А  з 1986 року  і по даний час на посаду завідуючої бібліотекою призначено Абрамову  Аллу Вікторівну.

Фонд  бібліотеки  поповнюється  новими надходженнями  дитячої і художньої літератури.  Бібліотекар  стає  частим гостем серед трудівників  полів  і ферм.  В бібліотеці проводяться  різноманітні  форми масових  заходів: бібліографічні огляди,  усні журнали, читацькі конференції. В той час бібліотека була розташована в пристосованому приміщенні, ало воно не опалювалось. Фонд бібліотеки становив 8780 екземплярів. 

У 1991 р. після розподілу району на Павлоградський та Юр’ївський  Троїцька сільська бібліотека ввійшла до Павлоградської районної бібліотечної системи,  як філія №15. Бібліотека отримала 7стелажів,столи,стільці.За рахунок бюджету сільської  ради  та  колгоспу   фонд  бібліотеки поповнюється новими  періодичними виданнями (від 25 до 30 назв). Бібліотека бере  активну  участь в проведенні  різноманітних  масових заходів спільно зі  школою, будинком культури. Бібліотеку знову переведено до приміщення будинку культури в маленьку кімнатку, де зовсім не можна було розмістити фонд.

В середині 90-х  років,  в  зв’язку з дефіцитом коштів, приділяється  мало уваги бібліотекам  і клубам. Для упорядкування, збереження книжкового фонду  була проведена перевірка книжкового фонду у 1995 році. В 1996 році завідуючу бібліотекою було переведено на  0,5  ставки посадового окладу, бібліотека не підписала жодного періодичного видання на 1997 рік. Спостерігається тенденція зниження кількості нових надходжень до бібліотеки.. Незважаючи на складні умови, бібліотека працювала. Запроваджуються платні послуги в бібліотеках РЦБС. Проводилася районна акція «Захисти скарбницю знань. Подаруй книзі друге життя», за рахунок  якої бібліотека  одержала 38 примірників літератури. 

В 2000 році було закрито бібліотеку в селі Вербове  і відкрито на її базі пункт видачі при Троїцькій сільській бібліотеці. Фонд бібліотеки складав на той час 11359 екземплярів. В 2002 році бібліотека отримала нове світле приміщення в будівлі контори реорганізованого  колгоспу «імені Кірова». 2003 рік  за  Указом Президента  України  проголошено Роком культури  в Україні. Завдяки реорганізації бібліотечної справи виникли умови для відродження кращих традицій українського народу. Бібліотека прагне використовувати масову роботу для розвитку інформаційної культури читачів, створення умов для відпочинку, культурного дозвілля, організації різноманітних заходів для дітей та батьків.

В 2008 році в бібліотеці, для закоханих у книгу жінок засновано жіночий клуб «Берегиня», де можна відпочити і поспілкуватися з однодумцями. Учасниками клубу стали жінки різного віку, соціального положення, які прагнуть всебічно розвиватись.  Засідання клубу – це невимушені зустрічі, пошук споріднених душ, звучання поезії, музики, звернення до книги  та народної творчості. В пункті видачі села Вербове діє кружок «Умілі ручки», де бібліотекар  Жидченко Жанна Олексіївна натхненно працює з дітьми, які виготовляють своїми руками доробки неймовірної краси. Діти з великим ентузіазмом відвідують бібліотеку.

В вересні 2009 року, Троїцьку сільську бібліотеку передано на баланс сільської ради. Бібліотека змінила назву і стала називатись Комунальний  заклад культури «Троїцька сільська бібліотека»,  при виконкомі Троїцької сільської ради.

У бібліотеці не вистачало навчальної літератури з економіки,  історії, філософії.. Потребують оновлення енциклопедії, тлумачні словники, довідкові видання, багато застарілої літератури. Зявдяки програмі «Бібліоміст» наша бібліотека  отримала безкоштовно для користувачів два комп’ютера з підключенням до Інтернету. Завідуюча пройшла навчання по користуванню новітніми технологіями при обласній науковій бібліотеці, щоб краще обслуговувати відвідувачів. Завдяки цьому збільшилося число відвідувань в бібліотеці. Сьогодні ми можемо надати комп’ютерні послуги у повному обсязі: в бібліотеці працює безкоштовний Інтернет, який надає можливість доступу до світових інформаційних ресурсів. Ми можемо надати відповідь на будь-яке питання і допоможемо вирішити проблеми інформаційного характеру.


Сучасність бібліотеки

В 2015 році бібліотеку передано на баланс комунального закладу культури «Павлоградська районна бібліотека».

Велика увага приділяється краєзнавчій роботі: створюються інфотеки краєзнавчого напрямку, записується історія, легенди, обряди рідного краю. Основним напрямком роботи бібліотеки  під керівництвом методистів району, було сприяння відродженню національної самосвідомості українців, розвитку української національної культури, вивченню історії України, рідного краю, популяризації творчості українських письменників, місцевих аматорів слова.

Традиційними стали в бібліотеці та пункті видачі села Вербового виставки місцевих митців: талановитих художників, майстринь-вишивальниць, народних умільців. Бібліотека протягом свого існування намагалася будувати свою діяльність так, щоб кожний читач - дорослий чи дитина, переступивши поріг бібліотеки, відразу зрозумів, що на нього тут чекають. 

Створенню позитивного іміджу бібліотеки сприяє проведення масових заходів у стінах бібліотек та поза її межами: це презентації нових книг, тиждень дитячої та юнацької книги, дні села, свята української писемності, інших знаменних і пам'ятних дат року. Тісно співпрацює бібліотека з середньою школою, будинком культури, дитячим садком.  З 2016 року  бібліотека отримує 10-12 назв періодичних видань, якими цікавляться користувачі. Періодика придбана за кошти спонсорів. Фонд бібліотеки складає 6105 екземплярів.

За цей період були падіння і злети, та  тільки спільно з керівництвом, працівниками районної бібліотеки, місцевими органами влади вирішуються різні питання. Надалі будемо працювати, щоб не заросла стежка до скарбниці знань.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека