Апостолівський район


 
Вільненська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Вільненська сільська бібліотека була заснована в 1955 році. Спочатку  вона знаходилася в приміщенні семирічної школи, пізніше, до 50-річчя Великого Жовтня, було збудовано сільський клуб і перенесено бібліотечний фонд в велику і затишну кімнату. 

На той час фонд бібліотеки налічував не так багато книг, але вони були різні за профілем (художня література, література за галузями знань).

Бібліотека знаходилася поряд з кінозалом, кімнатою парторга колгоспу, поштовим відділенням. Тому бажаючих відвідати і записатися в бібліотеку було багато, телебачення в селі ще не було, тільки  по суботах привозили з районної кінофікації фільм, раз в дві неділі приїздили лектори з  м.Апостолове.

Колгосп імені Кірова був одним з кращих, передових колгоспів району, тому виділяв кошти на книги та періодичні видання. Бібліотека обслуговувала чотири населених пункти: с .Вільне, с. Пам'ять Ілліча, с. Веселі Чумаки і с. Єлизаветпілля. По понеділках бібліотекар вела  дні політінформації серед механізаторів, доярок. 

Пізніше були відкриті пересувні бібліотеки (це середина 60-х років). Завідуюча сільською бібліотекою заключала договір з тракторною бригадою, дитячим садком, з завідуючим свинокомплексом і забезпечувала їх книгами, брошурами, періодикою. Порядковий номер пересувної бібліотеки, основні відомості про її завідуючого, дані про склад виданих книг, пересувки та її роботу записували у відповідні графи “Формуляра пересувної бібліотеки”. Бібліотекар комплектував і видавав пересувну бібліотеку, проводив регулярний обмін книг, а завідуючий пересувною бібліотекою зобов'язувався зберігати книги і нести відповідальність за роботу пересувки.

В 1967 році в селі Пам'ять Ілліча було засновано свою сільську бібліотеку і завідуюча Вільненською сільською бібліотекою почала обслуговувати жителів села Вільне та села Єлизаветпілля.

Крім пересувних бібліотек діяли “червоні куточки” на МТФ, на СТФ, на тракторній бригаді, і бібліотекар оформляв тематичні полички, куточки для спеціалістів “Книжкові новинки — спеціалісту”. Проводили Дні спеціаліста  пыд назвою “Якісний ремонт техніки — запорука високого врожаю”. 

Щотижня проводили дні культури на фермі. Це цикл бесід “Кращі люди колгоспу”, оформляли стенд “Героїв знати, на них рівнятись”. Крім завідуючої бібліотеки в заходах приймала участь завідуюча клубом. В «червоному куточку» було заведено “Журнал обліку масово-політичної роботи”, в якому записували всю проведену роботу. Журнал перевіряв секретар партійної організації колгоспу імені Кірова, завідуючий по ідеологічній роботі, члени парткому, а також працівники парткому партії.

В 1979 році в зв'язку з централізацією бібліотечної системи бібліотека села Вільне була передана в розпорядження Апостолівської районної бібліотеки . Фінансувати бібліотеку почав районний відділ культури.
Основним завданням бібліотеки було формування у читачів марксистсько-ленінського світогляду, високих ідейно-політичних якостей, норм комуністичної моралі.

В 1981 році бібліотека спрямувала свою діяльність на ведення широкої пропаганди до ХХVI з'їзду КПРС і ХХVІ з'їзду КП України, роз'яснення та виконання рішень з'їзду, вела пропаганду літератури про життя та діяльність Генерального Секретаріату ЦКПРС, Голови Президії Верховної Ради СРСР Л.І.Брежнєва, вивчала життя та діяльність К.Маркса, В.І.Леніна, Енгельса. Пропагувала теми “Наш радянський спосіб життя”, “До комунізму держим шлях”, проводила бесіди. 

До 60-річчя Всесоюзної піонерської організації імені В.І.Леніна було виготовлено альбом “Как повяжешь галстук” для учнів 3-4 класів.

З метою поліпшення естетичного виховання читачів, бібліотекою створено “Клуб любителів прекрасного” на базі 8-10 класів середньої школи та колгоспної молоді і поновлено фонд літератури по мистецтву за рахунок культурного фонду колгоспу імені Кірова. 

Бібліотека постійно інформувала читачів про нові надходження літератури. Пропагувала атеїстичну літературу. Було оформлено цикл виставок “Без бога — широка дорога”, “Людина народжена для щастя”, обговорено книгу Черкасова “Хмель”з молоддю. По інтернаціональному вихованню оформлялися книжкові виставки “Шляхом великого єднання” для всіх категорій читачів. Проводилися цикли читань, бесід на тему «Дружба народів і культур» для молоді. По військовому вихованню бібліотекою проводилися зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної 

Робота бібліотеки була спрямована на виховання радянського патріотизму. Проводилися перегляди літератури ”Наш радянський спосіб життя”, бесіди «Завоювання соціалізму», книжкові виставки “Я - гражданин Советского Союза” .

Для людей похилого віку бібліотекою (центральною районною) була запропонована така форма роботи як книгоносіння. Бібліотекар розносив книги по домівках. Ця форма роботи і до цього часу існує.
В кінці 80-х років робота бібліотеки була спрямована на пропаганду літератури на допомогу трудовим колективам в зв’язку з переходом їх на нову форму господарювання, по зміцненню дисципліни, утвердженню тверезого способу життя. Оформлювалися  книжкові виставки “Курсом прискорення і оновлення”, проводилися бесіди з молоддю “Стратегія перебудови і прискорення — ленінізм в дії”,  “Восьмидесяті роки — роки великих звершень” .

В 1991 році Україна стала незалежною державою. Основними напрямками роботи бібліотеки стали популяризація літератури по відродженню історії України, її мови та літератури, вивчення народознавства, культури, відродження державності.

Бібліотекою було зібрано матеріали по історії села, фотографії жителів села, які працювали в колгоспі, школі, дитячому садку, і оформлено альбом “Історія села”, присвячена 85 річниці з дня його заснування. Цей альбом знаходиться в бібліотеці.

Кожного року, в серпні місяці, бібліотекою і працівниками клубу проводиться свято села. У цьому святі беруть участь майже всі його жителі. Кожна вулиця приймає активну участь в проведенні свята: повинні приготувати один музичний номер, конкурс а кращу господиню вулиці, кращий двір, а також “Народні умільці”. Бібліотекар збирає вишиванки, вироби з дерева, малюнки, картини художників і оформляє сцену.

В 2013 році  святкували 90-річчя заснування села Вільне. Свято відбулося 26 жовтня, під назвою “Моє село — краплиночка на карті”. В конкурсах на краще виконання пісні, декламування вірша, танцю, оформлення столу зі страв, виробів народних умільців, приймали участь жителі всіх  8 вулиць села. Також кожна сільська рада приймала участь у святкуванні 90-річчя нашого району, по підготовці якого приймала участь і бібліотека.
Бібліотека постійно співпрацює з середньою школою, вивчає потреби школи, оформляє виставки - огляди, перегляди на допомогу випускникам шкіл у виборі подальшого місця навчання.

В 2012 році бібліотекою було проведено опитування серед населення “Бібліотека нашої громади — сучасне і майбутнє”. 

В 2013 році бібліотека долучається до регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» та цілий рік працює з цільовою бібліотечною програмою по творчості письменника.




Сучасність бібліотеки

У 2015 році у Вільненській сільській бібліотеці було проведено ряд заходів: урок – розповідь для учнів 8 класу «Вогонь війни у пам’яті навічно»,  урок – реквієм для учнів  9 – 11 класів «Віхи війни на рідній землі», урок розповідь для учнів 8 класу «Немеркнуче світло великого подвигу» для  масового читача оформлено книжкові виставки «Роки війни – століття пам’яті», «Апостолівщина – героїчна земля» для масового читача. Разом з зав. клубом проведено тематичний вечір «Вклонімося великим тим рокам».

В рамках читацького марафону «Пам'ять – нескінченна книга» проводилася і пошукова робота. Так в Вільненській сільській бібліотеці завдяки пошуковій роботі Кравченко Ю.І. та завідуючої бібліотекою Фариною С.М. були зібрані матеріали про події Другої світової, які відбувалися на території Вільненської сільської ради. В матеріали ввійшли списки загиблих воїнів, їх фото та документи. Один примірник зібраних матеріалів передано до сільської бібліотеки, поповнивши її краєзнавчий фонд.

Протягом 2016 року бібліотека разом дитячим садком, школою, клубом організовувала масові заходи для користувачів бібліотеки, що значною мірою впливає на ефективність роботи закладу. З користувачами бібліотеки проводяться індивідуальні бесіди для визначення їхніх інформаційних потреб. В 2016 році бібліотека провела анкетування серед користувачів «Бібліотека очима читачів». В результаті цього виявлено, майже всі користувачі хочуть, щоб в майбутньому книжковий фонд відповідав запитам та вподобанням користувачів, щоб був великий вибір періодичних видань.

Тематичний вечір «Так сяй в віках, знамено Перемоги». Захід приурочено до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Завідуюча бібліотекою С.Фарина розповіла присутнім про трагічні події окупації, про мужність народу в роки війни. Діти присутні на заході декламували вірші про війну. 

 До Дня Героїв Небесної Сотні бібліотекою був проведений урок мужності «Не пам’ятати про це неможливо» (для юнацтва та молоді). Трагічні сторінки в історії України було висвітлено в годині пам’яті жертв Голодомору в Україні «Скорботний – 1933» для молоді та юнацтва.

По популяризації літератури про утвердження здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок, наркотичної залежності, згубних наслідків СНІДу для молоді та юнацтва в бібліотеці оформлено тематичну полицю «СНІД - рана людства», тематичну полицю «Не допусти біди в житті твоєму і світло юності не загаси. Ім’я біли – наркоманія» для всіх категорій користувачів.

По популяризації літератури з питань екології та культури, відношення до довкілля: в бібліотеці для всіх категорій користувачів оформлено тематичну полицю «Наша планета – долоня відкрита», тематична полиця «Ця земля твоя і моя», для учнів 6-8 класів проведено вікторину «Що ми знаємо про охорону природи рідного краю», проведено краєзнавчу гру для учнів 3-4 класів «Чудеса твого краю», для учнів 1-2 класів проведено бесіду «Де найкраще місце на землі», оформлено тематичну полицю для всіх категорій користувачів «Чорнобиль – трава людської тривоги і печалі» (до Дня Чорнобильської трагедії).

По популяризації літератури з питань сімейного виховання, підвищення ролі жінки в суспільстві, моральному вихованні був оформлений куточок для батьків «Здорова родина – здорова дитина», проведено свято, присвячене мамам «Моя мама найкраща», на святі взяли участь учні 1-4 класів, були представлені їх малюнки.
В 2016 році в бібліотеці було проведено ряд заходів, присвячених 150-річчю з дня народження першого Президента України Михайла Грушевського. Для учнів 9-11 класів було проведено урок-розповідь «Михайло Грушевський – перший Президент України». До 160-річчя з дня народження Д.І.Яворницького  бібліотека прийняла участь у читацькому марафоні «Дмитро Яворницький – ім’я, овіяне легендами», для учнів 9-11 класів була проведена краєзнавча година «Дмитро Яворницький – ім’я, овіяне легендами».

До 25-річчя з Дня Незалежності України бібліотекою було проведено ряд заходів:  під час уроку державності «Мій рідний дім, моя родина – це моя рідна Україна» для юнацтва та молоді, приуроченого до Дня Конституції України завідуюча бібліотекою   розповіла присутнім   про створення першої демократичної Конституції Пилипа Орлика, про права та обов’язки,які надає Конституція України та тематичний вечір «Ти воскреснеш, моя Україна, в своїм сяйві і славі своїй» для всіх категорій користувачів 

До Міжнародного Дня захисту дітей був проведений конкурс дитячих малюнків «Моє щасливе дитинство», прийняли участь діти 1-4 класів.
Бібліотека працює в постійному зв’язку з Нивотрудівської сільською радою, погоджує з нею план роботи, надає інформацію про масові заходи в бібліотеці та запрошує представників сільської ради їх відвідати.

В бібліотеці оформлено та  постійно поповнюється  новою інформацією куточок читача «Бібліотека інформує», тематична полиця «Літературна світлиця» (Письменники-ювіляри року),  проводяться екскурсії по бібліотеці «Цей дивний світ – бібліотека: зверни своє серце до книги» для учнів 1-3 класів, для учнів 1 класів було проведено бібліотечний урок «Берись за книгу!».
 В місцях проведення масових заходів оформлялися книжкові виставки, перегляди літератури.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека