Апостолівський район


 
Володимирівська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки


Нажаль точних архівних даних , коли була заснована сільська  бібліотека немає.  Відомо, що до війни існувала  шкільна бібліотека. І тільки після війни в селі була відкрита хата – читальня, якою керував  М. Віхров.  Перша інвентарна книга, яка збереглася в бібліотеці,  починається   4 лютого 1951 року .

В 1957 році у  село після закінчення культпросвітнього училища  приїхала молода бібліотекарка Позігун Олена Миколаївна і  була незмінною  завідуючою бібліотеки  35 років. Спочатку сільська бібліотека розміщувалася у приміщенні сільського клубу.

У 1975 році після побудови нової школи бібліотеку перенесли в приміщення старої школи.  На той час книжковий фонд бібліотеки складав 8765 примірників.

Спільно з сільським клубом , школою, партійними та комсомольськими  організаціями проводились  вечори передових колективів, вечори трудової слави « Хвала рукам, що пахнуть хлібом». Бібліотека пропагувала літературу про роль Комуністичної партії в організації і проведенні соціалістичної революції, про бойові та трудові будні радянського народу. Бібліотека проводила виїзні огляди літератури для колгоспників під час польових робіт, проводилися політінформації

для працівників  тваринницьких ферм. Інформувала  головних спеціалістів колгоспу «Перше травня», а пізніше птахорадгоспу ім. «Горького»,  про нові книги,  журнали  та статті з журналів по агрономії, зоотехнії, техніки.
У 80 – ті роки робота бібліотеки , як видно з матеріалів які збереглися, була направлена  на висвітлення ролі Комуністичної партії у житті країни, це і бесіди «Партія кличе до звершень і дій», «По матеріалах ХХУІІ з’їзду КПРС», «Плани  і перебудови України» і книжкові виставки « Йти далі шляхом перебудови» та інші.  Фонд бібліотеки дуже добре поповнювався і вже на початок 1988 року книжковий фонд становив 13061 тис. примірників.

У 1987 році було побудовано нову сільську раду, бібліотека переїздить до нового приміщення сільської ради, де знаходиться й до сьогодні.

90 – ті роки  можна   охарактеризувати,  як  занепад культури на селі.  Майже за ціле десятиліття бібліотека отримала всього 1243 книги. Змінювався час, змінювались і   напрямки в діяльності бібліотеки. Велика увага приділяється  літературі  по екології,  з цією метою бібліотека проводила   тематичні вечори до Дня Чорнобильської трагедії « Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полинь», бесіди «Земля у нас одна», огляди літератури «Охорона природи – охорона здоров’я», «Твоя голуба планета». Не стоїть  бібліотека  і  осторонь від  проблем юнацтва та молоді. Постійно ведеться  популяризація  серед молоді здорового способу життя. В рамках  молодіжної акції « Не допусти біди в житті твоєму і світло юності не загаси» проводяться  години - застереження « Шкідливі звички – шлях у безодню», бесіди  « Ім’я біди наркоманія»,  «Чума ХХ століття – СНІД». Не менш важливе місце в роботі  бібліотеки приділяється і правовому вихованню  це і диспут «Чи знаєш ти право?» і бесіди «Закон і ти»,  «Твої права та обов’язки»» , огляд літератури « Наше майбутнє  залежить від нас».

ХХІ століття. Бібліотека на селі – це чи не єдине місце, де кожен житель може реалізувати своє конституційне право на вільний, рівноправний доступ до найрізноманітнішої інформації, отримати можливість для безперервної освіти, для гармонійного розвитку своєї особистості. Документально – інформаційний фонд бібліотеки  розкритий через книжкові виставки і тематичні полички, є універсальним за своїм складом .

Відкритий доступ до книжкового фонду, розгалужений довідково – бібліографічний апарат, доповнений фактографічними  добірками документів різної тематики з основних життєвих питань робить бібліотеку необхідною населенню села. Про життя місцевої громади можна дізнатися з матеріалів тематичної полиці « Влада інформує», де крім опублікованих матеріалів влади можна ознайомитись із неопублікованими рішеннями сесій сільської ради, розпорядженнями голови села, списками депутатів всіх рівнів та інше. Доповненнями до них  слугують папки накопичувальної інформації правової, соціально – побутової,  краєзнавчої тематики. Бібліотека стала інформаційним центром громади і першим пунктом звернення за інформацією про місцеві новини, навчання, роботу.
Діяльність бібліотеки багатогранна, у  соціальній інфраструктурі села бібліотека посідає особливе місце. Щорічно у Володимирівці відзначають День громади, організаторами якого є місцева влада (голова Плевако М.І.), бібліотека, сільський клуб , до цього свята бібліотекою оформлюються стенди досягнень громади за рік « Наш добробут в наших руках».   

Гідне місце в роботі бібліотеки  займає популяризація краєзнавства. Разом зі своїми читачами бібліотекар вивчає історію рідного  села, відкриваючи його невідомі сторінки. Протягом останніх років зібрано чимало матеріалу з минулого села, проводяться години мужності, уроки історії. Для користувачів ведуться картотека статей, папка газетних вирізок, збираються та зберігаються матеріали про історію села про її людей   «Село моє -  моя маленька  батьківщина». Жителі села підтримують свою бібліотеку у підготовці та проведенні  сільських (День села) та районних свят  до Дня незалежності України, ярмарки  «Ой роде наш красний, роде наш прекрасний».
Та все ж для бібліотеки одним  із головним завданням залишається  популяризація  книги. З цією метою проводяться тижні дитячої та юнацької книги «Нам без книг ніяк не можна», поетичні години «Б’ють джерела пам’яті» (репресовані поети), «Вернісаж надій»(молоді голоси української літератури), «Письменники  рідного краю»  літературні уроки до ювілейних дат українських та зарубіжних письменників . 

В рамках регіональної програми «Дніпропетровщина читає Олеся  Гончара» (до 95–річчя з дня народження укр. письменника)  для старшокласників була проведена літературна година «Геніальний майстер слова».

Для школярів бібліотека є добрим супутником  у навчанні. До їхніх послуг – куточок юного читача, де розміщено весь книжковий фонд для дітей, оформлено книжкову виставку «На допомогу школяру». Добре працюється в бібліотеці і старшокласникам, яким ще з дитинства бібліотечна книга допомагала долати сходинки знань. Вони приходять сюди щоб взяти літературу для навчання та написання творів, рефератів.   
         
Просвітницька діяльність бібліотеки різноманітна за формами і методами роботи. Основна увага приділяється дітям та молоді, адже вони майбутнє нашої держави. З метою формування правової культури дітей та молоді відповідальності за свою поведінку у бібліотеці проводяться уроки права «Закон і сім’я», години права «Майбутнє України в руках молодих», бесіди – діалоги «Закони, які мене захищають». 

Популяризується література антиалкогольного та протинаркоманійного спрямування, в бібліотеці організовуються книжкові виставки «Ми проти наркотиків, пияцтва, СНІДу», проводяться години корисних порад «Як не згубити свою молодість», бесіди «Про шкідливість куріння», уроки моралі «Пристрасті, які забирають життя».  Враховуючи зростаючий інтерес молоді до історичної тематики особливо до вивчення історії України, бібліотека приділяє велику увагу розкриттю наявного бібліотечного фонду через розгорнуті книжкові виставки, тематичні полиці.

У 2012 році щоб виявити та обговорити проблемні питання ,  бібліотека  проводила  громадські обговорення «Бібліотека нашої громади: сучасне та майбутнє». Також бібліотека брала участь у конкурсі «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької роботи з дітьми та молоддю», який проводив Міжнародний фонд «Відродження».

З метою покращення матеріально – технічної бази бібліотека в 2012 році завідуюча бібліотеки прийняла участь в написанні проекту програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» і стала однією з переможців. За кошти спонсорів придбано нові меблі 

під комп’ютерне обладнання, проведено електропроводку спеціально для комп’ютерів. За рахунок гранту в бібліотеці встановлено 2 комп’ютери з програмним забезпеченням та вмонтованими вебкамерами, принтер. 

З листопада 2013 року при бібліотеці діє Центр вільного  доступу до ресурсів Інтернет. Користувачі бібліотеки мають можливість безкоштовно знаходити інформацію у Всесвітній мережі, навчатися роботі на комп’ютері, спілкуватися в соціальних мережах та використовувати електронну пошту. З часу відкриття Центру збільшилось відвідування користувачами бібліотеки.

На сьогодні бібліотека прикладає чимало зусиль для зміцнення ділових та творчих взаємозв’язків з місцевою владою, ветеранською організацією, школою, сільським клубом, дитячим садочком. Для задоволення інформаційних потреб усіх категорій користувачів.

В бібліотеці планується подальше впровадження інновацій, обслуговування користувачів з урахуванням сучасних змін в суспільстві, інформаційна підтримка ініціатив органів влади, громадських організацій спрямованих на розширення доступу до інформації та реалізації державних і місцевих програм.


Сучасність бібліотеки

Нові ресурси дали нам можливість розширити перелік послуг. Відтепер в бібліотеці всі відвідувачі мають безкоштовний доступ до мережі інтернет, активно користуються точкою доступу до WI-FI зі своїх смартфонів, планшетів, ноутбуків, спілкуються в соцмережах, підтримують зв’язки з друзями та рідними через SK – зв’язок, виконують домашні завдання і готуються до ЗНО, переглядають, копіюють фільми, музику, покращують свої навички користування на ПК, переглядають в режимі онлайн електронну періодику та книги.

Різноманітними формами роботи відзначає бібліотека  календарні дати, народні свята, політичні та історичні події. Одним із основних напрямів діяльності бібліотеки  є національно-патріотичне виховання дітей, формування мовної  культури, популяризація та збереження історичної, національної та культурної спадщини.    
Для розкриття змісту книжкового фонду в бібліотеці протягом звітного періоду були оформленні різні за формою і тематикою книжкові виставки, викладки літератури, тематичні полички. Так, наприклад, до 80 – річчя В. Симоненка була організована виставка одного портрету «Україно, ти моя молитва» та проведено Симоненківські читання, виставки - присвяти, перегляди літератури «Поетів сяючий промінчик» проведені до 120-річчя М.Рильського, 85-річчя Л.Костенко, «Щирі голоси Придніпров’я»(2015р)

Співпрацює бібліотека і з ветеранською організацією села. Разом з головою організації Михайленко В.О. проводились зустрічі  в бібліотеці з ветеранами, дітьми війни, свята до дня людей похилого віку.        

Також бібліотека тісно співпрацює і з дитячим садочком. Проводяться екскурсії до бібліотеки, масові заходи в дитячому садочку. Вихованці беруть участь у заходах, що проводить бібліотека. Бібліотека підтримує тісний зв'язок зі шкільною бібліотекою та вчителями. Разом організовуються і проводяться масові заходи для всієї нашої громади. Так в цьому році із допомогою учнів школи та активу бібліотеки  були проведені "Колядки" на новорічні свята, свято "Ой на Івана, ой на Купала",  до Дня працівників сільського господарства свято " Свято справжніх господарів".  Поповнилася  наша фото - галерея ще одним фото стендом "Хвала рукам, що пахнуть хлібом" (до Дня працівників сільського господарства).  

Вже традиційно до Всеукраїнського дня бібліотек відбувся День відкритих дверей  " Бібліотека царство книг " на який завітали учні 1 класу,та пройшов флеш моб  "Ми любимо читати" з учнями 5 класу.

Бібліотека співпрацює зі школою села. При відвідуванні  закладу інформує про нові послуги, надходження книг та періодичних видань, працює з боржниками, проводе масові заходи та акції.

Під час оздоровлення учнів школи в пришкільному таборі бібліотекарем було проведено  екскурсію по бібліотеці та проведено ряд цікавих заходів з юними користувачами в ігровій та діалоговій формах з використанням комп’ютера. Також діти могли ближче познайомитися з новими ресурсами, особливо ті, що ще не були нашими читачами. Під час відвідувань дітьми цих заходів було залучено 5 нових юних читачів до бібліотеки. А всього відвідало бібліотечні заходи 76 дітей під час оздоровлення в таборах.

До нових послуг залучаємо і таку категорію населення, як фермери, працівники сільського господарства, одноосібники. Під час індивідуальних бесід бібліотекар розповідала їм про нові бібліотечні послуги. Для цієї категорії користувачів проводили відеоперегляди «Весняні клопоти на полі», «Пасіка», «Квітникарям – любителям», «Міні – техніка в особистому селянському господарстві».

До бібліотеки часто приходять мами, бабусі з малими дітками. Тож поки мами, бабусі вибирають книги чи періодику, малеча пустує або вередує. Спочатку, коли не було комп’ютерів, бібліотекар забавляла дітей читанням віршиків, переглядом ілюстрованих книжок. Тепер  можемо запропонувати малечі не тільки ці послуги, а й перегляд мультиків чи розважально – ігрової передачі. Тепер мами, дідусі і бабусі можуть спокійно вибирати книги, користуватися Інтернетом чи відійти у справах у відділення зв’язку, сільської ради, а бібліоняня – бібліотекар розважить дітей. Така послуга дає можливість бібліотеці залучати нових користувачів. 

У 2015 році завдяки фінансовій допомозі місцевих фермерів, одноосібників стало можливим розширити спектр таких послуг, бібліотека  придбала потрібні їй  іграшки, пазли, набори для малювання, розмальовки, олівці, яскравий килимок. Бібліотека не лише накопичує матеріали, а й створює власну продукцію.  Протягом 2014-16 рр  бібліотека підготувала відео презентацію про роботу бібліотеки,3 буклети «Поезія єднає серця» у 2014р.(вірші місцевих поетів), буклет «Історія села Володимирівка»  про масову роботу бібліотеки буклети  "Моя країна - Україна" , "Шляхами мужності та слави" (2015р),   2 літературні збірки місцевих поетес "Понад усе..." Віри Кареліної  та  "Душею і серцем я з тобою..." Валентини Корж та інформаційний буклет  творчого клубу для жінок "За покликом душі", який діятиме при бібліотеці  з 2017 року. Створюючи власну продукцію і надаючи різноманітні послуги, ми прагнемо до того, щоб наша робота була прийнята і належно оцінена користувачами.
Виконуючи своє основне призначення бібліотека виступає провідним фактором залучення молоді до національної свідомості та духовності, любові до рідної землі та Батьківщини:  було проведено ряд заходів з циклу "Україна єдина". 

В межах циклу, протягом звітного періоду в бібліотеці  діяли книжкові виставки "Єдина Україна"  та  "Твоя країна - Україна".  Проводилися  такі заходи: інформаційно - пізнавальна година "Твоя країна – Україна»; патріотична година "Моя Україна - єдина країна", Відвідувачі бібліотеки мали змогу переглянути інформаційний буклет "Державні та народні символи України", який підготувала бібліотекар.

Важливе місце у патріотичному вихованні молоді займає виховання любові і пошани до свого народу, своєї Батьківщини. З цією метою бібліотекою були проведені такі заходи: урок державності «Україна соборна – моя гордість і слава» , година історії  «На шляху Свободи і Незалежності України» до дня Соборності України, година  пам’яті «Крути: трагедія, подвиг, пам’ять» з учнями 10- 11 класів, в годині історії «Бій під Крутами, що ми про це знаємо»; годину мужності « Рубцем на серце ліг Афганістан», урок мужності «Чужа війна» для юнацтва, До Дня Конституції України в бібліотеці відбувся правовий ключик «Конституція – паспорт держави» 

Є пам’ятні дати в житті людини, родини, суспільства, держави, які несуть у собі не просто пам’ять, трепет і хвилювання, але й великі зміни в історії, до цих подій проведено: година вшанування пам’яті «Майдан – шлях до Свободи» ( до річниці подій на Майдані), година мужності «Україна – територія Гідності та Свободи», урок мужності та вшанування «Пам’ятаємо подвиг Небесної сотні», оформлена книжкова виставка-пам'ять під назвою «Події, що змінили долю України». Бібліотекар привертала увагу відвідувачів до цієї виставки та проводила біля неї патріотично-інформаційну бесіду «Революція Гідності та Свободи»;  урок патріотизму «Україна понад усе»  до Дня Захисника України. До цього заходу   оформлено стенд з фотографіями земляків – учасників АТО.

9 травня найбільш хвилююче свято перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. До цього дня в бібліотеці проведено зустріч з ветеранами та дітьми війни « Подвиг, що залишиться у віках» до 70 – річчя з дня Перемоги над нацизмом у другій світовій війні. «Немеркнуча пам'ять» під такою назвою пройшла година пам’яті (до Дня визволення села від німецьких загарбників  для різних груп користувачів. З нагоди відзначення Дня партизанської слави у бібліотеці  з учнями 6-7 класів було проведено годину історичної пам'яті " Ми пам'ятаємо".

Кожного року до Дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій бібліотека бере участь у щорічній загальноукраїнській акції "Засвіти свічку".  Саме з цією метою в бібліотеці проводились: година пам'яті і скорботи «Холодний подих згаслої свічі», година – реквієм «В руках, що виростили хліб не залишили і зернини».   

Вивчення культурної спадщини рідного краю його звичаїв, обрядів, організація і проведення народних свят, українських вечорниць, релігійних свят посідає одне з головних місць у народознавчому краєзнавстві. Проведено бесіди – зустрічі «Цікаві факти про мій край», «Наші захисники миру», «Коли ми разом ми можемо все». За підсумками цих бесід у бібліотеці оформлено стенди з аналогічними назвами. Проведено відео мандрівку « Легендарна Хортиця» (до Дня українського козацтва) .

Вивченню народної творчості сприяли такі заходи:  народознавча година «Свято Маланки» всі категорії , Інтернет - подорож «Новий рік крокує по країні» Відео презентацію «Сім чудес України» та книжкову виставку «Чарівними та незабутніми куточками України» змогли переглянути дорослі користувачі бібліотеки. Народознавча година « Грудень – що не день то свята» пройшла для учнів 4 класу, а для дошкільнят підготовлено літературну годину «Через поле, через гай до нас їде Миколай».

У 2016 році бібліотека брала участь у регіональному проекті Читаємо разом "Дмитро Яворницький - ім'я овіяне легендами" до 155 - річчя з дня народження видатного дослідника історії запорізького козацтва Дмитра Івановича Яворницького...  До цієї події в бібліотеці оформлено тематичну полицю, папку - досьє, проведено уроки видатної особистості, відео екскурс "За спадщиною Дм . Яворницького" залами краєзнавчого музею ім. Дм. Яворницького. Для  юнацтва та молоді проведено годину цікавих повідомлень «Борису Мозолевському – 80» 
 
Кожного року у бібліотеці відзначаються Шевченківські дні до яких заходів оформлялися книжкові виставки «Великий Кобзар України», спільно з учителем української мови Бородіною О.Л. підготували  літературно – музичний вернісаж «Пісні до серця, серцем до народу»; проведено конкурс читців «Шануймо слово Кобзаря».   Діти - читачі бібліотеки беруть  участь у щорічному районному конкурсі «Шевченкові березини».

В березні у бібліотеці  відбулася літературна година «Поезія – душі перлина» до Міжнародного Дня поезії. На захід була запрошена місцева поетеса Валентина Корж. Вечір – портрет «Донжуан української літератури»  до 125 – річчя з дня народження  українського письменника П. Тичини.

З нагоди відзначення 160-річчя з дня народження  видатного українського письменника, літературного критика, громадського діяча Івана Яковича Франка Для школярів початкових класів проведена літературна година "У світі Франкової казки".

Тиждень зустрічі з Книгою, розвиток читацької культури залишається доброю традицією та справжнім святом книги у бібліотеці. Так з учнями 1 – 4 класів  проведено казко – терапію « Збагачуємо душу добром». В бібліотеці протягом тижня проходили  Дні читачів. Це і «Зустріч у книжковому місті», «Зростаємо разом з книгою», «Спілкування з книгою та друзями».  
                                                         
Ми всі родом із безтурботного дитинства. І так хочеться поринути в таку добру казку… До Міжнародного дня захисту дітей  в бібліотеці завжди проходять заходи до цього свята це:  дитячий ранок «Щасливе дитинство», свято  «Дітям світу сонце й мир»; літературна гра « Книга – твій друг»;   «Навколо  світу з книгою» під такою назвою у бібліотеці діяла книжкова виставка - пропозиція для літнього читання  учням 5 – 8 класів. 

З метою виховання у користувачів любові до навколишнього середовища, з питань екології та охорони здоров'я проведено такі заходи: оформлено тематичну виставку «Вода – джерело життя» ,  екологічна година «Екологія природи,  екологія душі». Масова робота з екологічного напрямку відрізняється різноманіттям форм: «Згадати боляче, забути не можливо»  таку назву мала година пам’яті до Дня Чорнобильської трагедії та     інформаційна година «Чорнобиль… Біль і пам’ять вічні» присвячена одній з найстрашніших дат в історії нашої держави – 30-й річниці Чорнобильської трагедії. Книжкова виставка «Чорнобиль - трава гірка». 

 Тематична викладка «Вода для життя», Година екологічної мудрості «Складаємо цю оду про цілющу живу воду» (до Всесвітнього Дня водних ресурсів). Бесіда «Екологічні проблеми людства» (до Дня довкілля),  та урок екології «Рослини в українських прислів’ях і приказках»  

Особливу увагу бібліотека приділяє літературі з питань етичного виховання. Для цього в бібліотеці оформлено виставку дитячих робіт «Диво своїми руками»

Задля набуття та засвоєння молоддю нових знань про здоровий спосіб життя, підвищення рівня інформованості з питань профілактики захворювань на ВІЛ/ СНІД, формування толерантного відношення до ВІЛ – позитивних, виховання цілісного ставлення до свого здоров’я бібліотекою проведені заходи : урок здоров’я «Зроби свій вибір на користь здоров’я»   проведено разом з ФАПом; пізнавальна година « Здоров’я – головне багатство»; година-застереження під назвою «Епідемія ВІЛ\СНІД глобальна проблема"».

Важливою складовою роботи бібліотеки була виставкова діяльність, яка сприяє інтелектуальному розвиткові читачів. Оформлювались виставки різної тематики: «Про сонце, космос і планети читайте в журналі і газеті» (до Дня космонавтики), «Жменя сміху -  всім на втіху» (до Дня гумору); «Таємниці заплутаних справ» (для любителів детективу); «Подорожуємо країнами світу» - діти; «Жінка. Весна. Кохання.» (до 8 березня), «Дамський роман»; «Зелена аптека»; «Жіночі голоси в літературі» (до Дня поезії).

Якою ми бачимо бібліотеку на селі через декілька років? Це заклад, до якого ідуть різні категорії населення нашої громади, де комфортно та зручно всім. Він має широкі суспільні зв'язки, здатний змінюватися в залежності від того, що вимагається сьогодні в суспільстві, які потреби є у місцевого населення, заклад має багато напрямків роботи, що виходять далеко за межі бібліотечної діяльності.
Отже, будемо намагатися з бібліотеки - книгозбірні формувати бібліотеку - ресурсний центр.

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека