Апостолівський район


 
Новоіванівська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Відкривши першу інвентарну книгу з пожовклими сторінками можна прочитати: «Інвентарна книга №1. Новоіванівська сільська бібліотека. Колгосп «Комуніст». Почато 5 грудня 1967 року». 

У той час бібліотека знаходилася у колгоспній будівлі – житловому трикімнатному будинку з пічним опаленням за адресою - вулиця Чкалова, 25а. Проте, зі слів старожилів відомо, що до 1967 року  бібліотека знаходилася у селі Тарасо-Григорівка. Скоріше за все бібліотеку перенесли до Новоіванівки у зв’язку із тим, що у Новоіванівці була центральна садиба колгоспу «Комуніст», у селі розташовувалася перша бригада. До колгоспу входило три бригади і знаходилися вони  №2 у - селі Слов’янка, а №3 – у Тарасо-Григорівці. 

У 1970 році збудовано та відкрито новий сільський клуб у центрі села і бібліотеку перенесли до приміщення клубу на другий поверх.

Із розповіді бібліотекарів 70-80 років, події тих часів диктували основні напрямки роботи в бібліотеці. Бібліотека разом з країною включається  у соціалістичне змагання, відзначення річниць Великого Жовтня і дня народження В.І.Леніна, річниць утворення СРСР. У ті ж часи було започатковано акцію: «Живи книго».  Бібліотекарі разом з клубними працівниками відвідували  ферми з агітбригадою , носили книги.  На той час кількість книжок і кількість читачів у бібліотеці постійно зростали.

В 2002 році облаштовано ще одну кімнату, хоч і невеличку, але затишну, де розмістили дитячу літературу та довідковий фонд. 

У бібліотеці постійно діють книжкові виставки, тематичні полички, які оновлюються щомісяця в залежності від історичних подій та знаменних дат. Проводяться бесіди, уроки державності, бібліотечні уроки, зустрічі з ветеранами війни, ранки для дітей, вікторини. 

Значне місце в роботі бібліотеки займає робота в екологічному напрямку, так як це одне з найактуальніших питань, яке постає сьогодні перед суспільством. Тому створено постійно діючу тематичну поличку «Природа наша рідна мати, а матір треба шанувати».

В бібліотеці є краєзнавчий куточок: «Стежками рідного краю», де розміщено історію рідного краю, твори письменників та поетів рідного краю,  де є тематична поличка з народознавства: «Святині українського народу» (народні звичаї, традиції, обряди, народні думи, пісні, легенди, загадки), а ще цей куточок має і краєзнавчу цінність, бо всі експонати зібрані в  селі.

Для кращого знайомства з матеріалами тієї чи іншої теми, для відвідувачів оформлено тематичні папки, в яких зібрано матеріали газетно-журнальних статей за певною тематикою. Це такі папки: «За здоровий спосіб життя» (наркоманія, алкоголь, куріння, СНІД),  «Народознавство», «Правознавство», «Афганістан», «Чорнобиль», «Запорізька Січ», «Історія України».

В бібліотеці стало традицією відзначати вікопомну дату день народження Т.Г.Шевченка. Тому кожного року проводиться літературний конкурс.

Читачі бібліотеки беруть участь у районному конкурсі: «Шевченкові березини».
Бібліотека взяла участь у регіональній кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара»: було проведено  літературну годину  до 95-річчя від дня народження О.Гончара «Ми читаємо Гончара».

Читачі бібліотеки взяли активну участь в обласному екологічному конкурсі: «Вода для кожного життя, нема без неї майбуття».

Для бібліотеки традиція проводити ранки для молодших читачів та школярів 1-4кл. до дня Миколая та до Дня захисту дітей.

Новоіванівська сільська бібліотека співпрацює з Новоіванівською ЗШ, Новоіванівським сільським клубом. Проводять спільно масові заходи, використовують нові форми роботи. Разом з вчителями, в тісному контакті з дітьми прививають любов до рідного краю, бажання знати свою історію, минуле і сучасне України, та прививають любов до книги та самостійного читання.

Бібліотекар також співпрацює з органами місцевого самоврядування  та депутатським корпусом.
Відвідуючи семінари в Апостолівській районній бібліотеці, бібліотекар отримує підтримку та методичну допомогу від районних бібліотек для дорослих та дітей, створює образ бібліотеки, як центру громадського життя і культурного спілкування та сприяє утвердженню родинних цінностей, розвитку читання і творчості, цікавому проведенню вільного часу. 


Сучасність бібліотеки

В останні роки бібліотека працює не лише за програмою діяльності, а й за цільовою бібліотечною програмою.   Відродження України, її духовність неможлива без звернення до творчості Т.Шевченка. Однією із програм в 2014 році була програма  до 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка «Краса Шевченкового слова».   Творчості великого Кобзаря були присвячені: літературний конкурс «От де люде, наша слава, слава України», «Із старих сторінок Кобзаря», «Шевченкове слово в віках не старіє»; сигнальна зупинка у фонді «Пізнаю Шевченка з малку»; книжкова виставка «Ім'я Шевченка стукає в серцях». Кожного року в бібліотеці проходить літературний конкурс Шевченкових творів, власних творів, та творчий конкурс «Зроблено своїми руками». Переможці конкурсу беруть участь у конкурсі «Шевченкові березини», який традиційно проведе районна бібліотека разом з товариством «Просвіта». Читачі займали призові місця. 

В 2016 році бібліотека працювала за цільовою програмою діяльності «Я люблю Україну» . Програма передбачала розвиток і формування громадянина – патріота України з власною національною свідомістю.
В рамках програми було проведено: зустріч з дітьми війни «Дитинство обпалене війною». Урок державності «Наш стяг пшеничний у степах під голубим сплетінням неба». Оформлено фото виставку «Україно моя, ти одна як життя», тематичну поличку «Соборна мати Україна, одна на всіх», книжково-ілюстровану виставку «Подвигу політ безсмертний». 

До 70-річчя перемоги у другій світовій війні було оформлено тематичну поличку «Із визволенням рідний краю», «Пам'ятаймо всенародний подвиг». Проведено годину пам'яті «Живий вогонь пам'яті», «Шануймо живих, пам'ятаємо загиблих».

Формуючи національну свідомість громади в бібліотеці діє народознавчий куточок «Хата від мами, і тата», та «Народні символи України». 

Проводяться пізнавальні заходи де присутні знайомляться з історією, культурою, традиціями українського народу.   На народознавчому уроці «Пасхальна веселка», присутні ще й долучились до виготовлення майстер-класу з виготовлення великодніх яєць.

На зустрічі вишивальниць «І вишите моє життя на полотні» присутні дізнались про символіку вишивки та що означають кольори. Було виставлено роботи жителів села. Та найбільше сподобались роботи Мацюк  Ніни Володимирівни.

Кожного року це є традицією бібліотеки, проводити заходи для дітей, до дня захисту дітей та до дня Миколая.
Вшановуючи мільйони українців, що загинули від голоду в Україні, в бібліотеці проведено годину пам'яті «Минуле стукає в наших серцях». 

Оформлено книжкову виставку  «Серп і молот – зате голод». Тематичну поличку «Тисячі сторінок болю».
Бібліотека взяла участь в регіональному проекті «Читаємо разом», («Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами»). Проведено літературну годину «Великий син – Козацької України»,   на якій  ознайомила присутніх з  Д. Яворницьким як українським істориком, археологом, фольклористом, етнографом, лексикографом письменником-прозаїком та переглянули відеофільм із популяризації творчості Дмитра Яворницького.

Значну увагу бібліотекар приділяє народознавству та історії України, традиціям та звичаям українського народу. В бібліотеці оформлено постійно діючу виставку «Україна – держава моя» та «Дніпропетровщина - перлина України».

В бібліотеці започатковано рух бук кросингу, девіз якого є «Віддай прочитану книгу в обмін на нову». Зібрані дитячі книги на українській мові роздаються учням початкових класів Новоіванівської СШ, до дня рідної мови.
Бібліотека співпрацює з Новоіванівським сільським клубом та Новоіванівською ЗСШ.  

Для більшого залучення користувачів, бібліотека організовує конкурси малюнків, поробок, фотоконкурси, фотовиставки.

Бібліотекар намагається зробити бібліотеку центром спілкування громади, де кожен має доступ до книг, та інформації, духовно збагачується, стає гармонійною особистістю, та проводе змістовно своє дозвілля. 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека