Апостолівський район


 
Михайлозаводська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Михайло-Заводська сільська бібліотека  заснована 1.01.1952 року.  Засновником являється Ляшенко Кирило Єгорович. Цікава історія відкриття бібліотеки. У 1951 році Кирило Єгорович виграв у лотерею книги на суму  2500 крб. та  вирішив їх передати для користування односельцям. Першими книгами були твори В.Леніна та Й.Сталіна, книги М.В. Гоголя, М. Салтикова – Щедріна, М.Коцюбинського, А.П.Чехова, П.Г.Тичини, В.Маяковського, І.Я.Франка, М.Вовчка, А.Макаренка, А.Головка, Н.Забілої, М Шолохова, О.С. Пушкіна.

Спочатку для книг виділили шафу   в конторі  колгоспу ім. Кагановича та видавали для читання. 

На 1955 рік книг налічувалося 1225 штук. Із збільшенням кількості книг бібліотеку вирішили перенести сільський клуб на першій дільниці. Там було виділено дві кімнати, одна кімната була для дитячих книг, інша -  книг для дорослих.

Як згадує Павлюк Наталія Дмитрівна: «Це були великі, затишні кімнати. В одній кімнаті були книги для дорослих а в іншій -  дитяча література, тут же  був читальний зал. На той час  бібліотека отримувала багато періодичних видань: газет,   журналів та іншої літератури. 

В 60-х роках бібліотекарем стала Шовкопляс Лідія Кирилівна. У 70-х роках бібліотекарем стала Супрун Лідія Василівна,  яка добре зналася на літературі та проводила дитячі ранки, конференції. Бібліотекар проводила різноманітні заходи, вечорами в бібліотеці було дуже людно. До бібліотеки приходили діти дошкільного та шкільного віку разом з батьками. Велику кількість літератури стали використовувати для написання рефератів, творів.

Потім бібліотеку переносили в різні приміщення: на пошту, в  Михайло-Заводську стару школу, нову школу, але скрізь було приміщення замале для бібліотечного фонду бібліотеки. Тому бібліотека була перенесена  до клубу №2 , де вона до цих пір знаходиться. Приміщення мало опалювальну систему і тому завжди було теплим. На підлозі лежали килимові доріжки, стояли квіти на підвіконні, на стінах висіли портрети письменників»

В 1979 році сільська бібліотека ввійшла до складу Апостолівської централізованої бібліотечної системи та була перейменована в Михайло-Заводську сільську бібліотеку філіал №14. З цього часу бібліотека комплектується  Апостолівською районною бібліотекою.  

В 70 -80 –х роках працювали пересувні пункти видачі книг.  В той час, коли був колгосп, бібліотека один раз в тиждень, у четвер, робила виїзди на робочі місця колгоспників. Виїжджали на тваринницькі ферми, де у червоному куточку їх чекали працівники ферми, щоб взяти цікаву книгу. Також виїжджали на тракторні бригади,  в гараж. 

Бібліотека пропагувала літературу про роль комуністичної партії та трудові будні радянського народу та досягнення в різних галузях народного та сільського господарства. 
Для людей похилого віку було запропоновано книгоносіння по домівках. Ця форма роботи існує до цього часу.

В 90-і роки книг практично  надходило, а списувалося багато літератури, як застарілої, так і дублетної, зношеної.

З 2002 року бібліотека  перейшла в підпорядкування Михайлівській сільській  раді. 

В 2012 році проводилось Всеукраїнське опитування «Бібліотека нашої громади: сучасне, майбутнє». Опитування проводила завідуюча бібліотекою в школі, в дитячому садку, пересічних односельчан, користувачів бібліотеки. Опитування допомогло зрозуміти, що бібліотека в селі потрібна, вона надає можливість користуватися літературою усіх галузей  знань.  



Сучасність бібліотеки

На сьогодні основними функціями та завданнями  бiблiотеки є спрямованість на зацiкавленнiсть дітей до читання, всебічний розвиток підростаючого покоління, популяризація духовної культури, традицій, фольклору нашого краю. 

Бiблiотека проводить бесiди з читачами, надається  допомога у виборі книг шкільної програми, а для користувачів, які не можуть самі вiдвiдувати бiблiотеку, завiдуюча обслуговує їх на дому.
Спільно з вчителями початкової школи  бібліотекар  проводить екскурсії до бiблiотеки, залучаючи до читання підростаюче покоління. В своїй роботі бібліотекар  проводить активні форми  популяризації  літератури: бібліотечні уроки, години поезії, індивідуальні бесіди, книжкові виставки, тематичні полички, виставки-персоналії. 

Тісно співпрацює бібліотека з місцевою владою – сільською радою. Бібліотекар завжди виступає акумулятором ідей до Дня села, Дня Незалежності, Дня Перемоги, а останні роки – до Дня соборності України. Активно бібліотека веде популяризацію українських письменників: Лесі Українки, А.Шияна, Т.Шевченка, П.Панча, М.Зарудного. Для проведення таких заходів залучаються учні Михайло-Заводської загальноосвітньої школи.

Протягом 2015-2016 років  робота бібліотеки була спрямована на покращення обслуговування всіх категорій користувачів, на  посилення ролі в соціально-економічному розвитку села. Основними завданнями роботи бібліотеки є популяризація літератури та залучення нових користувачів, а основними  принципами обслуговування користувачів були: індивідуальний підхід до кожного, врахування та задоволення інформаційних потреб. 

Значну увагу бібліотека приділяла популяризації літератури про історію України, надбання та розвиток української культури та мови, традицій та звичаїв українського народу. До Дня української писемності та мови оформлено сигналу зупинку у фонді  « Мово рідна, звучи в нашім домі» для всіх категорій читачів. Для учнів 9 -11кл було проведено історичний урок «Великий  українець – Михайло Грушевський» , урок народознавства «Відгомін далеких часів» (до Дня козацтва) для юнацтва, історичний урок  «Ми козацького роду» (до Дня захисника України) для учнів 9-10класів.  

Трагічні сторінки в історії України було висвітлено в годині скорботи жертв Голодомору в Україні «Голодомор болить кожному» для молоді та юнацтва села. 

Для популяризації літератури про утвердження здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок, наркотичної залежності, згубних наслідків СНІДу для молоді та юнацтва в бібліотеці оформлено сигнальні зупинки у фонді «ВІЛ/СНІД. Знання і розуміння», та  «Куріння – загроза твоєму життю» для всіх категорій користувачів, проведено урок – застереження  «Наркоманія – крах надій і сподівань» для учнів 10-11 класів. 
До 25-річчя з Дня Незалежності України бібліотекою було проведено  урок державності «Україна – історія, мова, природа, держава» для всіх категорій користувачів. 

До Міжнародного Дня захисту дітей   проводився дитячий ранок «Щоб квітла  посмішка дитини сьогодні, завтра і завжди». 

В 2016 році бібліотека провела анкетування серед користувачів «Бібліотека очима читачів». В результаті цього виявлено, майже всі користувачі хочуть, щоб в майбутньому книжковий фонд відповідав запитам та вподобанням користувачів, щоб був великий вибір періодичних видань.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека