Апостолівський район


 
Червонотоківська сільська бібліотека 

 
Історія    бібліотеки

Будь – яких   офіційних  документів, що свідчать  про конкретний  час утворення бібліотеки в  селі Червоний Тік немає. Перші спогади старожилів про бібліотечне обслуговування мешканців села відносяться ще до 30-х років ХХ століття. В пристосованому приміщенні  розмістилась  хата – читальня, де можна  було відпочити, почитати газети, книги. Хто мав освіту, чи просто вмів читати, один раз на тиждень вголос читав всім  твори українських та російських  авторів.

Як повноцінна бібліотека Червонотоківська профспілкова  бібліотека розпочала свою роботу в 1966 році з моменту утворення радгоспу «Токівський». До цього часу до послуг жителів був пересувний пункт видачі книг. Основним джерелом  поповнення бібліотеки була  шефська  допомога Криворізьких  ГЗКів. На той час  книжковий  фонд  налічував близько  3500 примірників. Особливістю комплектування фонду  бібліотеки була наявність  великої  кількості  літератури з  птахівництва, рільництва, тваринництва.

Коли село жило  повноцінним  життям, кипіла  робота в полі та на  тваринницьких  фермах та  пташниках, основним  напрямком в роботі бібліотеки було ідеологічна та культурно – просвітницька робота. В обов’язки бібліотекаря, крім обслуговування книгами  селян, входило агітаційна робота, писалися гасла до свят, випускалися « Бойові листки», «Блискавки»,оформлялися «Червоні куточки» на фермах , читали лекції та доповіді.

В  70-80-х роках  працювали два пересувних пункти видачі книг, зокрема на 2-гому відділку радгоспу «Токівський» у селі Червоний Запорожець. І поспішала бібліотекар в  трудовий колектив з новими книгами, газетами, журналами.  

З часом профспілкова бібліотека ввійшла до складу Апостолівської централізованої бібліотечної системи і отримала назву: Червонотоківська сільська  бібліотека – філіал №13.

З року в рік  збільшувався  фонд  бібліотеки. Зі  зміною  часу  змінилися форми і методи роботи бібліотеки. В роботі бібліотеки використовуються різноманітні форми популяризації літератури: літературні вечори, краєзнавчі години, загальносистемні заходи.

Червонотоківська сільська бібліотека тісно співпрацює із сільською радою, місцевими депутатами, громадою села.
Одним із основних напрямків роботи бібліотеки є краєзнавчий. Бібліотека працює за програмою з питань вивчення та популяризації історії та культури рідного краю.  

Бібліотекарем Грушиною Тетяною Іванівною, вчителем інформатики Шевченко О. А., головою ветеранської ради Босенком В. М. створено розгорнуту історію села Червоний Тік. 

До 80- річчя утворення села було створено краєзнавчу фотовиставку «Село моє – моя історія жива».
Разом із головою ветеранської ради проведено велику і кропітку пошукову роботу по встановленню імен всіх учасників Великої Вітчизняної війни, які жили в селі протягом всього часу. Створено тематичні папки «Життя – це мить…» (про Олену Гусєву, яка загинула при визволенні села ), «Життя, обпалене війною...», про жителів села, учасників Великої Вітчизняної війни. Матеріали з яких використовуються при проведені уроків пам'яті, годин спілкування.

Бібліотека в різноманітних формах інформує читачів та проводить популяризацію здорового способу життя. «Ми – за здоровий спосіб життя. Охорона здоров’я» , «Обережно! СНІД!», «Будьте уважні: туберкульоз», «На допомогу абітурієнту», «Готуємось до школи. Поради батькам», «У дитячий садок із задоволенням», «Сільська рада інформує» - ці тематичні папки весь час поповнюються новими матеріалами і є часто запитуваними.

Останніми роками активно ведеться правова освіта населення. Проводяться години спілкування, створені тематичні полички: «Якщо хочеш, щоб життя усміхнулось тобі,  спочатку сам усміхнися життю» , «Я дитина! Я особистість!»

Для виховання у дітей любові до малої батьківщини, поваги і гордості до рідного краю, зібрані матеріали і розроблено екологічний маршрут «Стежками рідного краю» до  Токівського водоспаду – перлини Апостолівського району, та зимівника останнього гетьмана  України Петра  Калнишевського.

Для популяризації культури рідного краю постійно діє перегляд матеріалів та літератури «Вінок калиновий сплітаю із звичаїв рідного краю» про свята, звичаї та обряди. Постійно діє книжкова виставка «Літературна Дніпропетровщина», де окремим розділом представлена творчість наших читачів. 

В 2013 році на святкуванні 90-річчя утворення Апостолівського району Червонотоківська сільська бібліотека гідно представляла сільську громаду. Бібліотекарем було створено предметно-документальну виставку «Токівська сільська рада: будні і свята», роботи читачів бібліотеки із бісеру та вишивки. 

Разом з бібліотеками України бібліотека   приймала участь у Всеукраїнському громадському обговоренні «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє» та проводила опитування жителів села про важливість бібліотек в житті громади.


Сучасність бібліотеки

Сьогодні сільська бібліотека змінює своє обличчя, імідж, намагається стати більш сучасною. Бібліотека повинна надавати кожному користувачу доступ до книг та інформації для набуття знань, духовного збагачення та виховання гармонійної особистості, організації дозвілля та спілкування.

На початку 2016 року з 5 по 18 січня завідуючою бібліотеки  проведено бібліотечний уїк-енд «Прийшла зима. Запрошуємо на гостини». Під час уїк-енду були задіяні всі користувачі бібліотеки. 5.01. У рамках уїк-енду відбулася коктейль-презентація «Патріотичне виховання.Плани на майбутнє». На якій старше покоління обговорювало патріотичні настрої молоді. 6.01. Проведенно book-slam «Рильський сьогодні» (до 175-річчя з дня народження Максима Рильського), на якому крім книжкової виставки, проведено голосне читання віршів Рильського. Ввечері 6.01. проведено літературний карнавал «Коляда іде, радість всім несе.Чарівний світ витинанки». Молодь та діти колядуючи дарували усім зустрічним маленькі витинанки, зроблені своїми руками. Залунали і «Сивая зозуленька», і «Добрий вечір, тобі», і «Нова радість стала». Різдвяні дзвоники колядників принесли святкову атмосферу на вулиці села Червоний Тік. На кінець бібліотечного уїк-енду 12.01. відбулись книжкові піжмурки «Лондон… А Ви читаєте?», представлена книжкова виставка «Творчість Джека Лондона» Вікова категорія 5-9 клас. Під час книжкових піжмурок для запутання учасників була створена книжкова виставка Сергія Єсеніна.15.01. закриваючи уїк-енд виставлено і представлено користувачам усіх карегорій до дня народження Умберто Еко виставку однієї книги «Імя Рози, легкий присмак Італії».

Проведено літературно-музичний вечір до Міжнародного жіночого дня. Активну участь приймали школярі та вчителі, ансамбль «Берегиня», дітки ДНЗ «Журавлик» Кучерявий Даніл, як завжди порадував усіх присутніх гарно вивченою гуморескою та віршами. Ведучою жіночого свята була завідуюча Червонотоківською бібліотекою Сердечна О.В.

Проведено літературно-музичний вечір до дня Святого Валентина. Гарна музика та цікаві романтичні конкурси, не обминули нікого з присутніх.

Брали  участь у Обласному конкурсі малюнків «Краю мій, барвисте Придніпров`я» Грушина Вероніка 1 клас та у Всеукраїнському  конкурсі «Найкращий читач» в ІІ етапі на базі АМБ. Нагороджено грамотою ученицю  7 класу Ананьєву Альбіну з Сучасним новітнім довідником школяра.  

Червонотоківська сільська бібліотека тісно співпрацює із сільською радою, місцевими депутатами, громадою села. 

Основним напрямком роботи бібліотеки є краєзнавчий. Бібліотека працює за програмою з питань вивчення та популяризації історії та культури рідного краю. Бібліотекою, вчителем інформатики Шевченко О. А., головою ветеранської ради Босенком В. М., створено розгорнуту історію села Червоний Тік.
 
До 80- річчя утворення села було створено краєзнавчу фотовиставку «Село моє – моя історія жива».
До Дня Перемоги організовано предметно-документальну виставку «Ніхто не забутий, на попіл ніхто не згорів: Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть… І доки є пам'ять в людей і живуть матері, допоти й сини, що спіткнулись об кулі живуть.»

Разом із головою ветеранської ради проведено велику і кропітку пошукову роботу по встановленню імен всіх учасників Великої Вітчизняної війни, які жили в селі протягом всього часу. Створено тематичні папки «Життя – це мить…» (про Олену Гусєву, яка загинула при визволенні села), «Життя, обпалене війною...»,про жителів села, учасників Великої Вітчизняної війни. Матеріали з яких використовуються при проведені уроків пам’яті , годин спілкування. Бібліотечний урок «Всесвітній день дякую».

Проведено годину пам’яті до дня визволення села від нацистів «Пам’ять серця, пам’ять сивини. Пам’ять тих, хто не прийшов з війни». Проведено захід зі школярами біля пам’ятника воїнам, покладено квіти.

Бібліотека в різноманітних формах інформує читачів та проводить пропаганду здорового способу життя. «Ми – за здоровий спосіб життя. Охорона здоров’я» , «Обережно! СНІД!», «Будьте уважні: туберкульоз», «На допомогу абітурієнту», «Готуємось до школи. Поради батькам», «У дитячий садок із задоволенням», «Сільська рада інформує» - ці тематичні папки весь час поповнюються новими матеріалами і є часто запитуваними. 

Останніми роками активно ведеться правова освіта населення. Проводяться години спілкування, створені тематичні полички: «Якщо хочеш, щоб життя усміхнулось тобі,  спочатку сам усміхнися життю» , «Я дитина! Я особистість!»

Для виховання у дітей любові до малої батьківщини, поваги і гордості до рідного краю, зібрані матеріали і розроблено екологічний маршрут «Стежками рідного краю» до  Токівського водоспаду – перлини Апостолівського району, та зимівника останнього гетьмана  України Петра  Калнишевського.

Для пропаганди культури рідного краю постійно діє перегляд матеріалів та літератури «Вінок калиновий сплітаю із звичаїв рідного краю» про свята, звичаї та обряди. Постійно діє книжкова виставка «Літературна Дніпропетровщина» , де окремим розділом представлена творчість наших читачів.


Проведено мітинг  до дня Перемого над нацизмом у Другій Світовій Війні. Оформлена книжкова виставка «Війна. Книга , покоління».

Взято участь у  «Шевченківських березинах» АМБ. Третій рік поспіль в номінації «Проба пера» бере участь завідуюча Червонотоківською бібліотекою Сердечна О.В. У 2016 році на конкурсі у цій же номінації мені склала гарну конкуренцію учениця 7 класу Колупаєва Марина з власним віршем «Любіть Україну». Папку з малюнками до творів Т.Г. Шевченка підготувала Костюкович Ольга.

Проведена година-застереження «Знати, щоб жити» до дня боротьби зі СНІДом. У підготовці брали участь учні усіх класів та їх класні керівники. Були зроблені стінгазети, та проведено конкурс на найкращу газету.
Проведено літературний конкурс «Іду з дитинства до Тараса».У конкурсі взяли участь учні 5 класу та 1 класу. В організації конкурсу допомагали вчителі Чорногуз Лідія Миколаївна, Погорєлова Ольга Дмитрівна, та учні 11 класу, які були ведучими Горб Дарина та Оскаленко Олександр.  

Взято участь у районному  конкурсі «Найкращий читач». Нагороджено грамотами учениць  6 класу Кучму Лізу з книгою Марко Вовчок «Інститутка» та 7 класу Хомелко Альону з книгою Ліни Костенко «Маруся Чурай». 

Разом зі учнями школи було проведено літературно-музичні ранки «О, наш Святий Миколаю, загости до нас із раю»  для школярів та в садочку для дошкільнят. У святі приймала участь депутат сільської ради , медичний працівник школи Вовк Альона Миколаївна, яка вручила кожному класу солодкі подарунки.   У садочку школярі провели для малюків виставу про Святого Миколая: були ангели з книгами добрих і поганих справ, були ворони, які вважали себе ангелами через наявність крил, намагаючись зіпсувати наших діток, щоб подарунки дістались їм.  

Наша бібліотека і надалі буде змінювати  своє обличчя, імідж, намагатиметься стати більш сучасною. Бібліотека повинна надавати кожному користувачу доступ до книг та інформації для набуття знань, духовного збагачення та виховання гармонійної особистості, організації дозвілля та спілкування. Над чим ми і працюємо.

Протягом 2016 року бібліотека підвищувала свою значимість у просвітницькій та культурно-дозвільній роботі, використовувала нові напрямки роботи для формування національного патріотизму.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека