Апостолівський район


 
КЗК "Апостолівська міська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки


Апостолівська міська бібліотека - це культурний центр Апостолівського району, що забезпечує інформаційні потреби як реальних, так і потенційних користувачів, надає можливість міжособистісного спілкування усім жителям зони обслуговування, організовує їх культурне дозвілля.

Історична доля міської бібліотеки складалася разом із історичними віхами Радянського Союзу і Радянської України. Про точну дату заснування бібліотеки документів не збереглося. Зі слів старожилів відомо, що у 1938 році бібліотека працювала у колишньому приміщенні райкому партії. В повоєнні роки бібліотека відновлює свою роботу як районна масова у вересні 1949 року.

На той нелегкий для країни час, коли йшла відбудова народного господарства, бібліотека мала дуже мало книг. В основному книги бібліотеці дарували читачі та бібліотеки з Росії. Так поповнити свої фонди Апостолівській бібліотеці допомагала Ленінградська бібліотека. Фонди на той час складалися переважно з літератури воєнної тематики, яка користувалася великим попитом, класиків марксизму-ленінізму та  в невеликій кількості періодики: журналів «Новый мир», «Звезда», «Октябрь» та газет «Радянська Україна», «Правда», «Известия», «Труд». 

В 50-ті ХХ ст. роки бібліотека не проводить масових заходів але широко використовує книгоноcіння, так як після війни було багато  інвалідів Великої Вітчизняної війни.  В 1954 році широко  обговорюється культ особистості Сталіна. За наказом комуністичної партії, бібліотекарям довелося зробити велику роботу: в енциклопедіях, літературі політичного змісту, в яких згадувалося ім’я Сталіна, викреслити   прізвище вождя. 

В 60-ті роки бібліотека починає проводити масові заходи. Це, звичайно ж, заходи на воєнну тематику: обговорення книг, де показано роль Комуністичної партії (наприклад С.М.Штеменко «Генеральный штаб в годы войны», В.Н. Ажаев "Далеко от Москвы", Гончар «Прапороносці»), виставки книг про героїв Великої Вітчизняної війни, бібліографічні огляди літератури, зустрічі з учасниками війни. 

З відкриттям нових бібліотек в сільській місцевості, районна  бібліотека почала проводити семінари для сільських бібліотекарів.

В той час велика увага приділялася комуністичному вихованню молоді. Тому в бібліотеці часто проходили заходи із циклу «Моральний кодекс будівника комунізму»,присвячені комуністичній партії, комсомолу, до дня народження  В.І. Леніна. 

В 70-ті ХХ ст. роки з’являються нові промислові підприємства, ферми. Так як  Апостолівський район сільськогосподарського направлення, то і літературу бібліотека отримувала по сільському господарству, вирощуванню свиней, корів, курей, рослинництву. Огляди літератури по новим надходженням, бібліотекарі проводили на фермах, радгоспах, колгоспах,  в складі районної агітбригади відділу культури. На кожному сільськогосподарському підприємстві був референт-інформатор, який співпрацював з районною бібліотекою та відповідав за впровадження передових форм роботи, про які інформували бібліотекарі.

В ці роки активно використовуються  поетичні зустрічі з  місцевими поетами  (в бібліотеці відбулася зустріч з М.Чханом, де він читав присутнім свої вірші) та обговорення книг (наприклад книги  першого секретаря ЦК КПУ П.Ю.Шелеста «Україна наша радянська»). Обов’язковим в роботі бібліотек є обговорення  постанов пленумів, з’їздів та рішень партії.

З листопада 1979 року було створено Апостолівську централізовану бібліотечну систему у якій бібліотека стала Апостолівською центральною районною бібліотекою – методичним та керівним центром для усіх бібліотек району.

80-ті роки ХХ ст. характеризуються освоєнням нових земель, освоєнням цілини. В ці роки стало обов’язковим обговорення, проведення читацьких конференцій по книзі генерального секретаря ЦК КПРС Л.І.Брежнєва «Піднята цілина», «Мала земля», «Відродження», в яких брали участь представники райкому партії. Бібліотека починає проводити більше масової роботи. Почалася масова пропаганда комуністичної ідеології  та літератури. Районна бібліотека почала одержувати 100 назв періодичних видань, що дало змогу проводити огляди статей, а отже з’являється в бібліотеці картотека періодичних статей.

Ці роки відзначаються  наданню великої ролі освіті та самоосвіті. В бібліотеку почало звертатися багато заочників та  людей з сільської місцевості – сільської інтелігенції – вчителі, агрономи, інженери, щоб виписати літературу з бібліотек Дніпропетровська, Харкова, Ленінграда, Іркутська тощо. З’являється МБА, який інтенсивно працює.

В ті часи бібліотека активно веде атеїстичну пропаганду. Разом з вчителями бібліотекарі відвідують збори баптистів, адвентистів та проводять атеїстичну роботу з віруючими.

Найбільш популярними серед користувачів були літературні вечори, присвячені відомими поетам, художникам, діячам мистецтва (Єсеніну, Маяковському, Євтушенко і т.д.) на яких присутні могли почерпнути ту інформацію, якої не було в книгах.

На той час в бібліотеці  починають працювати клуби «В світі прекрасного», «Атеїст». Для анонсування заходів клубів друкувалися  рекламки в районній типографії.

З початку незалежності України змінилося і направлення роботи бібліотеки. Більше уваги в тематиці заходів почали приділяти історії України, козацтву, українським історичним діячам. В 90-х роках бібліотека почала позиціонувати себе як центр краєзнавства в районі, так як саме більше матеріалів по історії краю накопичилось саме в ній. Бібліотекою проведено значну роботу по збиранню матеріалів про історію окремих населених пунктів району та окремих осіб, що внесли значний вклад у розвиток нашого краю, або історично були з ним пов’язані.
В ці роки погіршується  державне комплектування бібліотеки. Щоб забезпечити користувачів новою літературою, бібліотека вводить платні послуги.

В 2002 році відбулася децентралізація бібліотек району, а з 2007 року Апостолівська районна бібліотека стала комунальним закладом культури «Апостолівська районна бібліотека». 

Працівники бібліотеки почали  активно впроваджувати у роботу нові підходи до пошуку позабюджетних коштів, активно навчалися писати цільові бібліотечні програми. Так у 2007-2008 роках КЗК "Апостолівська районна бібліотека" працювала над реалізацією цільової бібліотечної „ Програми діяльності Апостолівської районної бібліотеки з питань вивчення та популяризації історії та культури рідного краю „ Апостолівщина - українського степу перлина” на 2007-2008 роки.

Напрацьований матеріал ввійшов до випуску двох ілюстрованих інформаційних видань під назвою „ Історія, карбована в граніті...” (пам’ятки та пам’ятники міста Апостолове та окремо Апостолівщини). 

 З 2006 року було започатковано районний літературний конкурс для дітей та молоді „ Шевченкові березини”, який  проводиться щорічно напередодні дня народження Т.Г.Шевченка. У ньому беруть участь учні навчальних закладів району та молодь віком до 35 років. 

Апостолівська  бібліотека долучається до створення електронного каталогу «Дніпропетровщина» і з 2010 року веде електронний каталог на матеріали з районної газети “Апостолівські новини”. Було створено логотип бібліотеки та перша візитка.

Районна бібліотека починає активно долучатися до участі в різноманітних проектах та грантах. Так   бібліотека разом з громадською організацією «Центр локальної активності «Крок назустріч» прийняла участь у конкурсі Дніпропетровського Центру підтримки громадських та культурних ініціатив «Тамариск» та стала його переможцем. В результаті перемоги бібліотека привернула увагу громади  до проблем людей з обмеженими можливостями у пересуванні. Був створений та продемонстровано громадськості  відеофільм про 4-х інвалідів міста та разом з волонтерами побудовано пандус до бібліотеки. 

В бібліотеці з’являється  доступ до мережі Інтернет. В 2012 році за сприянням програми "Бібліоміст", бібліотека створила свій бібліотечний сайт. Тепер кожен бажаючий може відвідати  бібліотечний сайт за електронною адресою:  apostolove-biblioteka.edukit.dp.ua.

Також районна бібліотека залучилася до Всеукраїнської  мережі  пункту доступу громадян до офіційної інформації в бібліотеці, організувавши такий пункт на абонементі.

Підтримуючи ініціативу Української бібліотечної асоціації, бібліотеки району в 2012 році приймали участь у Всеукраїнському опитуванні  "Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє" . Важливим і підсумковим результатом опитування виявилось ствердження всіх респондентів про необхідність і важливість бібліотек в їхньому житті, себто як в вихованні та навчанні дітей та молоді, самоосвіті і проведенні корисного дозвілля старшого покоління.

Апостолівська районна бібліотека в 2012 році взяла участь у конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використання вільного доступу до Інтернету», який проводився Радою Міжнародних наукових досліджень та обмінів в рамках Програми «Бібліоміст» та стала його переможцем. В результаті перемоги ми отримала набір обладнання  для роботи в мережі Інтернет – 5 комп’ютерів та обладнання до нього. Завдяки отриманому обладнанню, бібліотека  проводить курси користування комп’ютером для старшого покоління, розширяє навички користування Інтернетом   молодого покоління, та  надає населенню багато нових інформаційних послуг.

Районна бібліотека брала участь у регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара»  та провела велику роботу , пов’язану з популяризацією творчості Олеся Гончара. Було опрацьовано та видано ілюстрований  бібліографічний покажчик «Олесь Гончар – творець високого стилю життя» та проведено низку заходів із залученням мультимедійної техніки, присвячених його творчості.


Сучасність бібліотеки

Бібліотека продовжує видавничу діяльність, видаючи збірники поезії поетів-земляків,   закладки, запрошення на заходи, різноманітні буклети.

Бібліотека разом з Апостолівською школою естетичного виховання протягом багатьох років проводить літературно-музичні вечори, присвячені ювілеям відомих композиторів на яких звучить «жива» музика у виконанні учнів школи, і ці вечори користуються незмінним успіхом серед дітей та молоді міста.

У роботу бібліотеки, поряд з традиційними, впроваджуються нові форми роботи: ігрові, конкурсні, з застосуванням мультимедійної техніки. 

Працівники бібліотеки розвиваються разом з нею. Вони стають обов’язковими учасниками тренінгів, шкіл на базі Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки з е-урядування, наданню нових бібліотечних послуг користувачам, розвитку ділових якостей.

Після введення в дію Закону України «Про об’єднані громади» з 2016 року бібліотека змінює назву на КЗК «Апостолівська міська бібліотека».

В результаті своєї різнобічної роботи, Апостолівська міська бібліотека стає центром громади та надає можливість мешканцям громади долучитися до всіх переваг нових технологій та скористатися традиційними в отриманні потрібної інформації. 

Робота з громадою та організація її дозвілля – один із важливих напрямів діяльності нашої бібліотеки, який включає в себе комплексний підхід до цієї справи. Працівники бібліотеки робили все для того, щоб виховати в населення любов до рідного краю, культури, релігії, зберегти народні традиції, звичаї, пісні та музику свого народу.

Міська бібліотека  веде роботу з літніми людьми за кількома напрямками: індивідуальне обслуговування книгою, інформаційне обслуговування на основі всіх документів бібліотеки, робота клубу за інтересами «В колі друзів», який організувала і веде бібліотекар І категорії Тимошенко Валентина Степанівна. Участь у заходах дозволили організувати культурне дозвілля літніх людей.

У 2015- 2016 роках пріоритетними в роботі бібліотеки були такі дати:
- 161-ї річниці  від дня народження Дмитра Івановича Яворницького;
- 85-річчю від дня народження Ліни   Костенко ; 
- 150-річчя від дня народження першого президента України, визначного громадського і політичного діяча Михайла Грушевського;
- до 115-річчя від дня народження І.О.Дунаєвського; 
- 160-річчя від дня народження українського письменника, поета-філософа, вченого, громадського і політичного діяча І.Я. Франка; 
- Третє десятиліття після Чорнобиля.

Робота КЗК «Апостолівська міська бібліотека»  завжди була спрямована на створення затишної атмосфери, де бібліотекарі прислухаються до думок різних вікових та соціальних груп громади міста, а також мають індивідуальний підхід до кожного відвідувача, який має потребу не тільки в інформації, а й у психологічній підтримці. Тому вибудовувалися різні форми роботи, які раніше не були притаманні нашому закладу.

7 жовтня 2015 року працівники КЗК «АРБ» провели з членами клубу «В колі друзів» гурман-вечір «Запрошуємо на гостини до картопельки».

Сама королева Картоплина із фрейлінами (ролі виконали С. Мацак., Т. Жалман, С. Приймак) зустрічали гостей. Вони розповіли присутнім багато цікавих історій, курйозів, дотепних бувальщин про те, як картопля потрапила на європейський континент з Південної Америки.

Під час заходу на великому екрані демонструвалися відео, цікаві картинки про картоплю. Якісно і вчасно все це зробив Коваль А.
А на завершення свята присутні смакували стравами, які приготували з картоплі, самі активні приймали участь у конкурсах.

В 2015 році Міністерство культури України виступило ініціатором  Всеукраїнської акції  «Бібліотека українського воїна». До цієї акції долучилися і бібліотеки Апостолівського району. У ході проведення акції були зібрані та передані до бібліотек військових частин Збройних Сил України 25 книг - зразки вітчизняної та світової художньої літератури в перекладі українською мовою, науково-популярні видання з історії Української держави, її культури.
Починаючи з 2014 року згідно з Указом Президента України № 806/2014, яким в Україні 14 жовтня встановлено свято — День захисника України в нашій бібліотеці спільно з Апостолівським районним народним історико-краєзнавчим музеєм в рамках програми патріотичного виховання молоді проводяться уроки мужності,на які запрошуються учасники АТО. Бібліотекарі розказують славний шлях українських воїнів, захисників і визволителів.
В читальному залі КЗК «АМБ»  проводяться засідання народознавчого клубу «Криниченька». Основною метою клубу є ознайомлення юнацтва та всіх бажаючих з пізнанням культури нашого народу, виховувати любов до рідного краю, народних традицій. Народознавчі години, які проводить провідний бібліотекар Байрак Людмила Іванівна – це звичаї та обряди українського народу, ознайомилися з рослинною символікою, її значенням, розширення    знань  про багатожанровість української народної пісні.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека