Кам'янське (Дніпродзержинськ)


 
Бібліотека-філіал №5 КЗ КЗ "ЦБС м. Кам'янське" 

 

Історія бібліотеки

             Лівий берег Дніпродзержинська називають самим молодіжним районом міста. Будівництво цієї частини міста розпочалося наприкінці 70-х років. І вже у 1977 році був побудований  I мікрорайон, де у 1979р. на першому поверсі 9-поверхового будинку розташувалася дитяча музична школа.

               І лише у вересні 1984 це приміщення віддали дитячій бібліотеці. На той час наша бібліотека була № 14. Через два роки був побудований кінотеатр «Мир», в приміщенні якого відкрили філію № 15. Так у составі 2 центральних бібліотек та 15 бібліотек – філій бібліотечна система міста проіснувала майже до кінця 90-х років.  
               1вересня 1984 р. в бібліотеці працювало 2 бібліотечних працівника: Неклеса Т.М.; Рябова Г.І. На початку 1985 року до бібліотеки прийшли Ситнік Т.А. та Перцева С.І. Завідуючою була Неклеса Т. М. , яка на протязі 15 років (до 2000р.) керувала робочим процесом, формувала фонд дитячої бібліотеки.   Рябова Г.І. проробила півтора роки і на її місто взяли Чередніченко Н. І. Саме Надія Іванівна вела роботу з самими маленькими читачами. Вона заснувала при бібліотеці  ляльковий театр. І ляльки були не тільки ті, що надягаються на руку, але й ті, котрі надягаються на пальчики (вона  сама шила ляльок і прилучала до цього заняття дівчаток).  А показувати спектаклі ляльками, зробленими своїми руками, ще приємніше. Чередніченко Н.І. проробила до 1993 року. Замість неї прийшла Сягайло Т.М.
Неклеса Тамара Миколаївна  згадує як організовано та весело святкували вони тоді Дні народження бібліотеки, писали святкові телеграми. Актив читачів був дуже  талановитий. Мама Ірини Собко на одне таке свято спекла  торт у вигляді великої книги. «Ще на згадку  приходять Дні самоврядування, які проводила бібліотека разом з дітьми», – каже Тамара Миколаївна. Намагалася бібліотека допомогти і одній дівчинці-інваліду, котру привозили до бібліотеки на інвалідній колясці. Прізвище Тамара Миколаївна вже не пам’ятає,  але звали її Ганною. Щоб звернути увагу  на проблему дівчинки – інваліда Тамара Миколаївна запросила  додому до цієї дівчинки кореспондентів з газети,  а бабуся дівчинки( Ганна жила тільки з бабусею) двері їм так і не відчинила. З великим жалем згадує ці події Тамара Миколаївна.  На січень 1985 року фонд бібліотеки складав 4845 книг та 15 назв періодичних  видань.
У 1991 році з бібліотеки пішла Перцева С.І. і на її місце узяли молодого спеціаліста Чуйкову Л.І. Саме її ідеєю було організувати при бібліотеці клуб прихильників тварин «Нерозлучні друзі». Цей клуб проіснував при бібліотеці  15 років ( з 1992 по 2007). Засідання клубу, які проводила Лариса Іванівна сама, або за допомогою активних членів клубу, були дуже цікавими, різноплановими та пізнавальними. За цей час в клубі  було проведено  близько 100 засідань. Серед них: «Наші співучі друзі», «Мешканці живих куточків», «Гадюки на всі випадки життя», «Чи кожна кішка гуляє сама по собі», «Самий вірний пес», «Маленькі пухнасті друзі», «Нерозгадані тайни пернатих», «Гризуни, яких ми любимо», «Мову рідної природи розуміти серцем вчись», «Крилаті красені довкілля заселили», «У всякої пташки свої замашки», «Собаки з нами раз і назавжди…».
На засідання клубу прихильників тварин «Нерозлучні друзі» у жовтні 2001 року було запрошено телебачення. Представники компанії «КТБ +» зробили невеликий, але дуже цікавий відеофільм про роботу цього клубу і, взагалі, про нашу бібліотеку, про її працівників і читачів.
В 2004 році  клуб прихильників тварин «Нерозлучні друзі» став переможцем міського конкурсу в номінації «Самий цікавий читацький клуб» і був нагороджений підпискою на журнал «В мире животных», який бібліотека отримувала протягом 3-х років.
На січень 1995 року фонд бібліотеки вже був 19476 примірників та 30 назв газет та журналів.  
1998 рік – увійшов в історію як рік перейменування філії з № 14 у філію № 5. В бібліотеці знову працює  2 працівника - Неклеса Т.М. та Чуйкова Л.І.  Але робота клубу продовжувалася.  Нестабільність виплат заробітної плати вимусила  піти з бібліотеки Неклесу Т.М.  (2000 р.)
З 2000 року завідуючою стає Чуйкова Л.І., а провідним бібліотекарем – переведена з закритого на Дніпрострої філіалу,  Какуша Г.Б. Робота бібліотеки продовжувалася, незважаючи на тимчасові труднощі.
На січень 2005р. фонд становив вже 23849 прим. та 15 назв періодичних видань.
2007 рік – бібліотека приймає участь у  конкурсі «Найкращий читач 2007 року». Учасником 2-го та 3-го турів став читач бібліотеки Карпенко Юрій( школа № 21, 7-б клас). Чуйкова Кристина (школа № 40, 6-а кл) прийняла участь у заході, який проводила обласна бібліотека для дітей «Віват,читач 2007!».
2008 рік – 23 квітня відбулося вуличне свято книги під відкритим небом «Разом весело читати».  Відкрили свято книги  постійні читачі бібліотеки – філії № 5 Карпенко Юрій та Чуйкова Кристина. За сценарієм вони були літературними героями – Томом Сойером та Пеппі Довгопанчохою. 23 травня 2008 року в бібліотеці відбулося перше засідання нового клубу спілкування «Цікава зустріч». На це засідання була запрошена гостя – народна художниця, майстер петриківського розпису, рукодільниця і просто цікава людина – Вікторія Рябова. Серпень 2008 – знову перестановка кадрів. На посаду завідуючої призначається Задорожня Ю.В. Провідним бібліотекарем працює Какуша Г.Б. Кінець 2008 року бібліотека була закрита на капітальний ремонт.  За два місяці бібліотека була майже відремонтована. ООО «Крона» зробила нам основні роботи. Своїми силами ми фарбували підлогу та вікна, переносили металеві стелажі, книги… Фонд бібліотеки на січень 2009 р. становив 21224 прим. та 3 назви періодичних видань. За рік ми поповнили наш фонд на 616 примірників. З яких 365 – отримали в дар від читачів (акція «Подаруй бібліотеці книгу») та 140 видань для дорослого читача нам передав філіал № 7. Списано у 2009 році 196 видань як фізично зношених.  В оновлену дитячу бібліотеку стали приходити все більше дорослих. Це мами та бабусі нашої малечі. Їм треба була література по вихованню, про те, як привчити дітей до читання. Проблема читання та виховання у сім’ї стає дуже актуальною.
Виникає нова ідея – створити при бібліотеці родинний клуб «Джерело». Цікаві зустрічі будемо проводити тепер разом: діти, бібліотекарі та батьки.  Бібліотека працює за  профілем  відновлення традицій сімейного читання,  посилює свою роботу з дітьми з малозабезпечених родин,  дітьми – сиротами, які тимчасово перебувають на профілактичному лікуванні у ДПТС (профілактичний протитуберкульозний санаторій), матерями – одиначками.Ми обслуговуємо дітей СЗШ № 29,№ 30,гуманітарної гімназії № 39, дітей з дитячого дошкільного закладу № 1.
У лютому 2009 р.  пройшло  перше засідання родинного клубу «Джерело».  На засідання «Юні таланти нашого міста» у якості гостей були запрошені члени іншого  молодіжного літературно – мистецького клубу «Віварт»( Задорожня Ю.В. була три  роки куратором цього клубу в ЦМБ.) В роботу клубу ми намагаємося внести креативні ідеї. Тому засідання у нас відбуваються не лише в приміщенні нашої бібліотеки, а й на свіжому повітрі. Це: сумісні прогулянки до лісу влітку,  екскурсії до центральних бібліотек,  відвідування міської ялинки ,  сумісні свята читання, подорожі до кімнати дитинства наших батьків…Організовуємо ми і зустрічі з «яскравими» мешканцями нашого міста: поетесою А.Купрій, фотографом І. Лук’янішиною…
У 2010 році ООО «Крона» за нашим проханням безкоштовно відремонтувала вхідний блок під’їзду будинку, в якому розташована бібліотека. У жовтні на бюджетні гроші були замінені два старі вікна на металопластикові.  Поступило 72 примірника (література, придбана на позабюджетні кошти та з фондів обласної дитячої бібліотеки); списано 765 примірника, як фізично зношені.Бібліотека має, згідно єдиній регістраційній картотеці , 995 постійних читачів. Відвідувань у рік 6731(за планом -6600); книговидача становить 22635 (за планом – 24000) Кількісні показники філіал виконував і намагається виконувати далі.
 Бібліотека брала участь у конкурсі  грантів програми «Бібліоміст» по забезпеченню бібліотек комп’ютерними технологіями.
Досягненнями 2011 року були:  перемога нашої читачки Бараннік Марії на конкурсі  «Найкращий читач України – 2011» , де вона одержала I місце по місту та приймала участь в обласних змаганнях на кращого читача;
·        перемога у гранті програми «Бібліоміст» та встановлення комп’ютерної техніки у приміщенні читального залу. 8 вересня відбулося урочисте відкриття Інтернет - куточку.
Діти тепер мають два комп’ютери, принтер, сканер, безкоштовний Інтернет,  змогу спілкуватися по скайпу.
Продовжує своє існування родинний клуб «Джерело».
Що до фонду: поступило 161 прим., списано 765 прим.
Підписка періодичних видань становить 15 назв – у першому півріччі, і 3 назви – у другому.
Здоровий мікроклімат та порозуміння у колективі є запорукою творчого та креативного підходу в роботі нашої бібліотеки.



Сучасність бібліотеки

Пріоритетним напрямком роботи бібліотеки-філіалу №5 у 2013 році була робота по відродженню традицій сімейного читання та виховання  у читацькому родинному клубі «Джерело», поширювання серед дітей та їх молодих батьків інформації про сімейні цінності. Велика увага приділялась дітям з вадами здоров’я, які знаходяться на тимчасовому профілактичному лікуванні у Дніпродзержинському  дитячому протитуберкульозному санаторію та дитям з малозабезпечених, багатодітних та неповних родин.

 Активно використовуються в роботі бібліотеки комп’ютерно-інформаційні технології. В бібліотеці працює Інтернет-центр. Тренінги з комп’ютерної грамотності відвідують не тільки діти, а і матусі, які перебувають у відпустці по догляду за диною та люди похилого віку. Створюються мультимедійні презентації для інформаційної підтримки масових заходів, буктрейлери. Почали працювати курси з англійської мови за програмою «English 123». В бібліотеці влітку працює відеосалон «Країна Мультляндія», де  наймолодші відвідувачі бібліотеки кожну середу та четвер можуть переглянути улюблені мультфільми.

25 жовтня 2013 року Дніпродзержинськ  святкував  70 років визволення міста від німецько-фашистських загарбників. Працівники бібліотеки провели цікаві  історико - краєзнавчий репортаж «Рубіж безсмертя. Між Дніпром і небом» та віртуальну екскурсію «Дніпровський металургійний комбінат в роки Великої Вітчизняної війни».

Користувачі бібліотеки брали активну  участь у Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач України -2013». У 2-й  етап конкурсу вийшли учень 7-го класу СЗШ №29 Бойко В. та учениця 6-го класу СЗШ №29  Землянська О.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека