Апостолівський район


 
КЗ "Зеленодольська міська бібліотека для дорослих" 

 
Історія бібліотеки

Підготовча робота до відкриття Зеленодольської, тоді ще селищної бібліотеки для дорослих, розпочалася в листопаді 1971 року. В одноповерховій будівлі так званих ДЩ, по  було виділене невеличке приміщення, в якому і розташувалася бібліотека. З бібліотек сіл Велика Костромка, Усть-Кам’янка, Апостолівської районної бібліотеки, відомчої бібліотеки Криворізької ТЕС була передана дублетна література, яка і склала ядро бібліотечного фонду Зеленодольської бібліотеки для дорослих. Перший запис в “Інвентарній книзі № 1” Зеленодольської міської бібліотеки зроблено 5 січня 1972 року. А для читачів бібліотека відчинила свої двері на початку весни 1972 року. 

Влітку 1979 року бібліотека змінила місцезнаходження – її було переведено в приміщення за адресою вул. Рибалка, 5, де бібліотека перебувала протягом двадцяти дев’яти років.

В 1979 році відбулася централізація бібліотек. Зеленодольська селищна бібліотека стала філією № 1 Централізованої бібліотечної системи Апостолівського району.

У 80-і роки ХХ ст. в бібліотеці діяв клуб за інтересами “У світі прекрасного”, який мав культурно-естетичну направленість.  В ці роки у бібліотеці велася ціла низка картотек: «Систематична картотека статей», «Картотека економічного та культурного профілю», «Картотека читацького профілю» та ін.  
В середині 90-х років в бібліотеці було започатковане читацьке об’єднання “З джерел рідного краю ”(1995р.). Девіз об’єднання “Наша дума, наша пісня не загине у віках ”. Основна мета об’єднання – допомогти всім бажаючим пізнати культуру українського народу, його історію, звичаї, традиції. 

У січні 1999 року в роботу Зеленодольської міської бібліотеки були впроваджені додаткові платні послуги, які діяли більше десяти років. 

Наприкінці 90-х рр. оголошена акція для читачів і мешканців міста “Подаруй бібліотеці книгу!”, мета якої – розвинути в громаді традиції благодійності  по відношенню до бібліотек. 

З 2002 року фінансування бібліотеки здійснюється за рахунок міського бюджету, що дало змогу значно покращити матеріальну базу бібліотеки. 2000-і роки - час, коли бібліотека голосно заявляє про себе, співпрацює з органами місцевого самоврядування.

У це десятиліття бібліотека активно позиціонується як культурний центр міста.  Проведено конкурс на кращу рекламу бібліотеки. У приміщенні  бібліотеки демонструвалася виставка вишитих робіт читачів  “Мистецтво вишивання ” (2004р).  Впроваджено таку форму роботи як місячник реклами бібліотеки. Розроблено першу візитну картку бібліотеки і фірмовий знак – емблему бібліотеки.
Бібліотека приймає участь в конкурсах, оголошених Дніпропетровськими обласними бібліотеками. 

У другій половині 2000-х років з метою збереження творчості земляків працівники бібліотеки розпочали ще одну сторінку  діяльності – видавничу. Вірші наших земляків включено до поетичної збірки поетів Апостолівського району “Мій небесний, мій сонячний край ” (2006), до збірок «Ластів’ята».  В 2007 році видано збірку поезій “Моя земля ” зеленодольського поета-аматора, ветерана Другої світової війни Григорія Борисовича Костогризова. У 2008 році з метою стимулювання творчої активності дітей і молоді, збереження творчої спадщини земляків-зеленодольців, популяризації книги та читання серед дітей і молоді видано поетичну збірку «Самоцвіти Зеленої Долини». Обидві збірки видано при підтримці  Зеленодольської міської ради.

У ці роки колективом бібліотеки було досліджено і систематизовано матеріали з історії пам’ятників м. Зеленодольська і оформлено буклет “Постали в камені й граніті… Пам’ятники нашого міста ” (2007). 

У 2007 році на базі Зеленодольської міської бібліотеки відбувся районний  семінар-тренінг для завідуючих бібліотеками “Краєзнавча робота бібліотеки: сучасний підхід ”. 

В травні 2008 року міська бібліотека була переведена в інше приміщення за  адресою  вул. Енергетична,10.  30 вересня 2008 року відсвяткувала не тільки професійне свято, а і новосілля. 
Колектив бібліотеки неодноразово нагороджувався подяками міського голови, почесними грамотами районної і обласної влади.

На початку 2010-х років бібліотека намагається не тільки утримати той рівень і ритм роботи, які було досягнуто протягом останніх 10 років, а і підвищити їх. Міська бібліотека працює так, щоб перетворити бібліотеку в основний центр інформації міста, формування у користувачів та мешканців міста позитивного іміджу бібліотеки. 
Бібліотека проводить велику соціокультурну та популяризаторську діяльність з реклами книги і самої бібліотеки, використовуючи різноманітні форми роботи, не залишаючи поза увагою основні події громадського та культурного життя суспільства. 

Протягом останніх років в роботу бібліотеки впроваджено цикли усних журналів «Відомі. Популярні. Знамениті»; поетичних віталень «Поезіє! Ти сила чарівна!», естетичних годин «У круговерті живописної стихії».

В 2010 році в рамках участі в обласному конкурсі на кращу організацію куточку європейської інформації «На шляху до Європи» бібліотека підготувала і провела серед молодіжної категорії користувачів цілу низку заходів. В бібліотеці демонструвалася виставка тематичних буклетів і матеріалів з періодичних видань, присвячених Європейському Союзу «Відкрийте для себе Європу». Щоквартально відбувалися віртуальні тури-мандрівки країнами Європейського Союзу з циклу «Мандруємо країнами ЄС». Відбулися мультимедійна презентація «Найвідоміші парки ЄС» (до Європейського дня парків), інформаційна година «Пісенний конкурс «Євробачення» і Україна» (до 55-річчя заснування пісенного однойменного конкурсу), конкурс знавців «Що я знаю про ЄС?» (до Дня Європи), новорічний калейдоскоп «Як святкують Новий Рік в Європі?» 

Найяскравішими заходами останніх років також стали: біографічно-поетичний вечір «Над берегами вічної ріки» (2010), до 80-річчя української поетеси Ліни Костенко і всесвітнього дня поезії; біографічно-мистецький вечір «Барвистий світ Катерини Білокур (2010 ), до 110-річчя художниці;  поетичний вечір «Зорій довіку поміж нас» (2011), присвячений 140-річчю від дня народження української поетеси Лесі Українки; біографічно-літературний вечір «Світ ловив мене, та не впіймав» (2012), до 290-річчя філософа і поета Г.Сковороди; біографічно-музичний поетичний вечір-портрет «Мне есть, что спеть перед Всевышним, мне есть, чем оправдаться перед ним» (2013), до 70-річчя від дня народження актора, поета, співака В.С.Висоцького. 

В квітні 2011 року на базі Зеленодольської міської бібліотеки відбулась районна творча лабораторія «Шляхи підвищення іміджу бібліотеки серед місцевої громади».

У 2011 році бібліотека працювала за цільовою бібліотечною міні-програмою «Рідне місто, що дарує світло і тепло», що була розроблена до 50-річчя Зеленодольська. 

В бібліотеці проводиться велика краєзнавча робота. Збираються та зберігаються матеріали що до  історії заснування Зеленодольська, його минулого і сьогодення, відомих мешканців нашого міста. Переважно це матеріали з періодичних видань району та області. Всі ці матеріали відображуються у краєзнавчій картотеці. Бібліотекою збережено матеріали цієї тематики починаючи з 1979  року.

Протягом червня-серпня 2012 року колектив Зеленодольської міської бібліотеки з метою виявлення ставлення місцевої громади до бібліотеки як до соціального інституту взяв участь у опитуванні населення міста, що відбувалося в рамках громадського обговорення  «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє». Матеріали опитування було систематизовано і представлено в  бібліотеці до уваги відвідувачів.
Активно працює читацьке об’єднання «З джерел рідного краю». Розширився діапазон тематики. Багато заходів присвячено видатним людям Дніпропетровщини.

У 2010 році в рамках об’єднання відбулися презентація книги «Шевченкіана Придніпров’я»; літературно-біографічний вечір-портрет «Человек, озаренный солнцем» (до 70-річчя дніпропетровського письменника В.Веретенникова); лінгвістично-етнографічний вечір «Місяцелік: Історія виникнення назв календарних місяців в Україні». У 2011 році – літературно-біографічний вечір «Інтелектуально заглиблений, душевно тонкий… найбільш інтелігентний…» (до 110-річчя українського письменника В.Підмогильного); етнографічний вечір «Не хочете козакувати, ідіть чумакувати: Історія чумацького руху в Україні»; Краєзнавча історична мандрівка «Зеленодольськ – місто праці і слави. Збережемо тебе назавжди!» (до 50-річчя заснування міста); естетично-художня година «Запоріжжя далеке та близьке: Історія створення картини І.Репіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану» (до дня українського козацтва та до 120-річчя від закінчення основного варіанту вищеназваної картини). У 2012 – історично-інформаційний журнал «Дніпропетровщина: Вчора. Сьогодні. Завтра.», відкритий перегляд книг і матеріалів з періодичних видань «Вони примножили славу Придніпров’я»   (до 80-річчя утворення Дніпропетровської області); біографічно-поетичний вечір-портрет «Коли вшановують правдивого поета…» (до 105-річчя від дня народження поета Д.Кедріна).  У 2013 році –  біографічно-поетичні вечори «Іду крізь біль, крізь сум, крізь втому, щоб неземне знайти в земному…» (до 80-річчя Г.Бідняка, поета, письменника, видавця); «О, сколько мной уже забыто, пока я шел здалека…» (до 110-річчя від дня народження поета М.Свєтлова); «В мене - з небом свої рахунки, в мене – з морем свої письмена» (до 70-річчя від дня народження  поетеси Г.Шепітько). 


Сучасність бібліотеки

Протягом останніх років бібліотека не тільки утримує той рівень і ритм роботи, які було досягнуто раніше, а зростає і розвивається далі. Працює за річними Програмами дії і за цільовими бібліотечними міні-програмами. Ось деякі з них: «Вічний, як народ» (до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка) (2014): «Шляхи величні Перемоги» (2015); «Крокує Україна у майбутнє» (до 25-річчя незалежності України) (2016); «Пишаємося рідним містом: Зеленодольську – 55» (2016). Розроблено проекти розвитку бібліотеки на 2017 рік і  на 2017-2021 роки. 

це 1500 читачів, 26 000 книговидач, 10 000 відвідувань щороку. До послуг відвідувачів бібліотеки 17 500 примірників книг, 25-30 назв періодичних видань щороку.

Бібліотека проводить організаційну, рекламно - іміджеву роботу, роботу з формування документно - інформаційних ресурсів. Здійснює велику соціокультурну та популяризаційну діяльність з реклами книги і самої бібліотеки, використовуючи актуальні і інноваційні форми роботи, не залишаючи поза увагою основні події громадського та культурного життя міста, об’єднаної громади, країни і світу.   

Працює читацьке об’єднання «З джерел рідного краю». Протягом 2015 року в рамках читацького об’єднання відбулися засідання у формі поетичного марафону «Чаруйсь життям і до людей пливи – вони, як не відкриті острови…» (до  80-річчя від дня народження придніпровського поета О.Ф.Зайвого); літературно-біографічного марафону «Життєві та творчі «запороги» В.О.Веретеннікова (до 75-річчя від дня народження); історично-патріотичного турніру «Історія України в постатях: Ювілеї 2015 року» (П.І.Калнишевський – 325 р., П.Л.Полуботок – 355 р., І.Д.Сірко – 410 р., Б.М.Хмельницький – 420 р.) та біографічного вечора «Поринутий у вир стрімких століть… Як благовісний подзвін – Яворницький!» (до 160-річчя від дня народження Д.І.Яворницького, українського історика, археолога, етнографа, фольклориста).

У 2016 році в рамках роботи читацького об’єднання відбулися: біографічно-поетичний марафон «На тих стежках, де я горів для світу…» (до 80-річчя Б.М.Мозолевського, українського поета, археолога, дослідника та до 45-річчя з часу знахідки золотої скіфської пекторалі археологічною експедицією Б.М.Мозолевського);  історично-патріотичний турнір «Доле моя, Україно моя! З прадіда-діда велична собою»: Історія України і сьогодення. Факти – Події – Особистості…» (до 25-річчя незалежності України); краєзнавчий, містознавчий турнір ерудитів «Зеленодольськ – це наше рідне місто. Воно нас всіх з’єднало дуже тісно…» (до 55-річчя від часу заснування м. Зеленодольська і до всесвітнього дня населених пунктів); біографічно-поетичний марафон «З поміж усіх ти, мов зірниця сяєш… За правду в бій ти чесно виступаєш…» (до 45-річчя від дня народження Вороного М.К. , українського поета).

Бібліотека активно співпрацює з навчальними закладами міста, але найтісніші зв’язки склалися з Апостолівським районним ліцеєм – інтернатом і Зеленодольською загальноосвітньою школою №1.

Протягом останніх років налагоджено співпрацю та добрі партнерські відносини з  міською громадською організацією «Спілка жінок».  У 2015 році відбувся лірично-поетичний вечір «Поетичні струни серця», присвячений міжнародному жіночому дню 8 березня та всесвітньому дню поезії; у 2016 році літературно-поетичний біографічний вечір «Я буду жити, бо я хочу жити… Любов ніколи не загине…» в рамках   циклу «Відомі. Популярні. Знамениті.», присвячений 160-річчю від дня народження І.Я.Франка. 

В поточному, 2017 році бібліотека працює за двома бібліотечними міні-програмами «Краю мій – гордість моя» (до 85-річчя утворення Дніпропетровської області) і «Її величність – бібліотека» (до 45-річчя бібліотеки). 
Покращилася матеріальна база бібліотеки. У 2015 році придбано комп’ютерний комплекс для службового користування. У 2016 році бібліотеку телефонізовано і підключено до мережі Інтернет, а також придбано багатофункціональний пристрій. 

Бібліотека сьогодні – повне інформаційне забезпечення користувачів, перетворення бібліотеки в основний центр інформації міста і громади, а з цією метою впровадження в роботу бібліотеки сучасних інформаційних технологій; позиціонування м. Зеленодольська і громади в цілому, подальше формування позитивного іміджу бібліотеки. 

Активно проводилася робота з фондом бібліотеки. Розширилося використання тематичної розстановки фонду з метою ініціювання запитів користувачів на абонементі бібліотеки. В бібліотеці сформовано тематичні стелажі під загальною назвою «Книжкові арабески»: «Світ фантастичний, світ захоплюючий», «Шанувальникам історичної прози», «Дивосвіт поетичного слова», «Скарбниця сімейного читання: Читаємо всією родиною!  Читати корисно, модно, сучасно!», «Пустіть книгу в серце», «Детектив очима жінки», «Прочитайте книгу про війну», «Круте» чоловіче читання», «Математика – цариця всіх наук», «Історія України в персоналіях і подіях», «Читачі рекомендують…», «Класика завжди в моді», «Відомі. Популярні. Знамениті», «Я книгу відкриваю, як двері у життя…» та інші. В читальному залі - «Література про Дніпропетровщину», «Творчий  ужинок  письменників Придніпров’я», «Книга пам’яті України», «Не згасне вогонь поетичного слова: Дніпропетровщина поетична».
Протягом багатьох років девізом бібліотеки були широко відомі слова прем’єр-міністра Великобританії Вінстона Черчилля в нашому сучасному технократичному світі: “ Хто володіє інформацією – той володіє світом ”. Пізніше – слова президента США Теодора Рузвельта: «Роби що можеш, з тим, що маєш, там де ти є».  Зараз девізом бібліотеки є слова грецького філософа Аристотеля  “Наздоганяти тих, хто попереду, не чекати тих, хто позаду ”.  
 Тож колектив бібліотеки на зупиняється на досягнутому. А що ж попереду? Попереду ювілей бібліотеки і багато творчих планів, проектів, інноваційних і креативних ідей і ініціатив…

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека