Книжкова полиця бібліотекаря - 2015
 
Методичний центр
 ДОУНБ інформує

Шановні колеги!
Пропонуємо Вашій увазі анотований список професійних видань, які на сьогодні має у своєму фонді відділ наукової організації та методики бібліотечної роботи ДОУНБ. Сподіваємось, що запропоновані видання зацікавлять Вас і будуть творчо використані у підвищенні професійної компетентності особисто Вами, а також фахівцями ваших бібліотек.
Ксерокопії статей із запропонованих матеріалів можна замовити у відділі наукової організації та методики бібліотечної роботи ДОУНБ

49006 м. Дніпро,
вул. Ю. Савченка, 10,
тел/факс  770-84-68
E-mail: metod@libr.dp.ua



1.Вилегжаніна Т. Публічні бібліотеки на зламі століть[Текст]: вибр. ст. / Т. Вилегжаніна - К.: Нац. парлам. б-ка України, 2015. – 272 с.

В збірнику представлено вибрані статті генерального директора Національної парламентської бібліотеки України. заслуженого працівника культури України, заслуженого працівника культури України, кавалера ордена княгині Ольги III ступеня, головного редактора журналу «Бібліотечна планета», що опубліковані в різних часописах і розкривають багатогранну діяльність бібліотек України за часів незалежності нашої держави.
Матеріали збірника розміщені в 5 розділах, у середині розділів – за абеткою назв статей із зазначенням у кінці статті джерела публікації.
Видання розраховано на науковців, працівників бібліотек різних типів і форм власності, керівників галузі культури, студентів та усіх, небайдужих до розвитку галузі.





        2. З історії бібліотекознавства і бібліографії. «Бібліотечний збірник» ( 1926 – 1927), «Журнал бібліотекознавства та бібліографії» (1927 – 1930): сист. анот. покажч. змісту [Текст] / авт. – упоряд. Т.М. Заморіна; наук. ред. В.О. Кононенко; М-во культури України, Нац. парлам. б-ка України. – К., 2014. –112 с.
    Покажчик розкриває зміст усіх номерів «Бібліотечного збірника» і «Журналу бібліотекознавства та бібліографії», які виходили у 1926 – 1930 рр.
    Видання адресовано науковцям у галузі бібліотекознавства та бібліографознавства, культурологам, працівникам бібліотек, аспірантам та студентам вищих навчальних закладів. Воно стане у пригоді всім, кого цікавить історія українського бібліотекознавства і бібліографії в цілому, зокрема особливості становлення та розвитку фахової бібліотечної періодики як історичного джерела, її місце у джерельній базі української історії.




3.Бібліотечна журналістика [Текст]: метод. матеріали по курсу / М-во культури України, Харків. держ. наук.б-ка ім. В.Г. Короленка – Харків, 2015. – 286 с.
Методичні матеріали, підготовлені фахівцями ХДНБ ІМ. В.Г. Короленка, призначені для бібліотекаря, які опановують ази журналістики. У межах реалізації проекту «Школа бібліотечного журналіста» передбачено засвоєння її учасниками методів, прийомів, засобів журналістської діяльності та набуття практичних навичок з таких напрямків: взаємодія бібліотек із засобами масової інформації, бібліотечна преса, теле- і радіожурналістика, фотожурналістика. Особливу увагу приділено жанрам журналістики, їх специфіці електронному середовищі, використанню інтернет – сервісів і каналів для формування бібліотечних ЗМІ.
Посібник, що містить підготовлені фахівцями ХДНБ ім. В.Г. Короленка методичні матеріали, стане у пригоді бібліотекарям – практикам та студентам ВНЗ культури.




4. Гранчак Т. Бібліотека в інформаційному супроводі управління суспільними процесами: політико-комунікативний аспект: монографія/ Т. Гранчак: НАН України ім. В.І. Вернадського. – К., 2014. – 184 с.
У монографії висвітлено участь бібліотек і їхніх інформаційно-аналітичних підрозділів у забезпеченні інформаційного супроводу процесів управління суспільним розвитком, проаналізовано досвід функціонування бібліотечних структур у системі у системі політико-комунікаційних взаємодій у різних соціально-економічних і суспільно-політичних умовах, обґрунтовано можливості бібліотек у забезпеченні інформаційного підґрунтя прийняття управлінських рішень, розкрито специфіку їх функціонування як інформаційної бази, каналу та суб’єкта політичної комунікації.
Орієнтована на науковців, практиків у сфері інформаційно – комунікаційних технологій, студентів, широкий загал читачів, які цікавляться цією проблемою.




5. Долбенко Т.О. Зберігання документів [Текст]: навч. посіб. / Т.О. Долбенко, Ю.І. Горбань.  – Київ : Видавництво Ліра – К., 2015. – 288 с.

Навчальний посібник містить чотири розділи. До кожного з них входить три теми. Кожний розділ передбачає: роботу в аудиторії та поза нею, включає тексти лекцій, семінарські, практичні заняття, самостійну роботу, тексти до кожної теми на закріплення вивченого матеріалу. До навчального посібника входять теми для рефератів і контрольних робіт, запитання до підсумкового контролю знань та термінологічний словник.
Навчальний посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів, інститутів підвищення кваліфікації бібліотечних працівників та працівників бібліотечних установ.






6. Короленківські читання 2014. «Бібліотеки, архіви, музеї; формування цифрового регіонального простору» [Текст]: матеріали XVII між нар. наук.-практ. конф. Харків. держ. наук. б-ка ім. В.Г. Короленка, Харків. акад. культури, Харків. обл. від. - ня (філія) ВГО « Укр. бібл. асоц.» [уклад. О.П. Куніч; редкол.: В.Д. Ракитянська та ін.: – Харків, 2015. – 288 с.
Збірник містить доповіді та повідомлення XVII міжнародної науково – практичної конференції «Короленківські читання 2014», присвяченої темі «Бібліотеки, архіви, музеї; формування цифрового регіонального простору». Висвітлено питання, розглянуті на пленарному засіданні конференції, першій секції, на тему «Цифровий контент бібліотек, архівів, музеїв у контексті інтеграції культурних надбань людства», та другій – « Документні пам’ятки у бібліотеках, архівах, музеях: регіональний цифровий вимір».
Видання розраховане на фахівців бібліотечної справи та інших працівників сфери соціальних комунікацій.






7.  Наукові праці Державної науково – педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського. Вип. 4. Інтегрований галузевий інформаційний ресурс: стан, проблеми, перспективи створення та забезпечення доступу [Текст] : зб. наук. пр. / НАПН України, Держ. наук. – пед. б-ка України ім. В.О. Сухомлинського; наук. ред. П.І. Рогова – Вінниця :  Нілан – ЛТД, 2014. – 598 с.

Збірник наукових праць містить матеріали, підготовлені фахівцями ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського за результатами НДР «Теоретичні та науково-практичні аспекти створення інтегрованого галузевого інформаційного ресурсу в Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В.О. Сухомлинського (2011 – 2013 рр.), а також доповіді, виголошені на міжнародній науково – практичній конференції «Інтегрований галузевий інформаційний ресурс: стан, проблеми, перспективи створення та забезпечення доступу» ( 9-11 листопада 2013 р.), в яких розглядаються питання розроблення й поглиблення організаційних, теоретичних і  технологічних засад створення інтегрованого галузевого інформаційного ресурсу в ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського з педагогічної і психологічної наук та їхнього впровадження в діяльність мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України.




 8. Черниш Н. Основи бібліології[Текст]: навч. посібн. – К.: Наша культура і наука, 2014. – 220 с.

Висвітлено основоположні теоретичні питання, передбачені навчальною програмою курсу «Основи бібліології». Наведено сучасну дефініцію цієї науки, визначено складові книгознавчого комплексу, охарактеризовано об’єкт, предмет і методи бібліологічних досліджень. Подано відомості про історичний шлях книгознавства в світі та в Україні, виокремлено етапи його розвитку, розглянуто основні елементи книги як матеріальної конструкції, відповідно до чинних нормативних документів викладено матеріал щодо сучасної типології видань. Значну увагу приділено ґенезі української науки про книгу, багатоаспектно проаналізовано книгознавчі періодичні видання «золотої доби» національної бібліології та новітні фахові джерела. Вміщено додатки (біографічні довідки про видатних дослідників книги, відомості щодо періодичних та інтернет – джерел з книгознавства та ін.), розгалужений допоміжний апарат методичного спрямування.
Для студентів вищих закладів освіти, які навчаються за спеціальністю «Видавнича справа та редагування». Може бути корисний тим, хто готується стати фахівцем з книгознавства, бібліотекознавства, бібліографії, а також працівникам у царині книговидання і книгорозповсюдження.




9. Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції до 75-річчя заснування Національної історичної бібліотеки України ( м. Київ, 2-3 жовтня 2014 р.)[Текст]: наук. вид. - ня / М-во культури України, Нац. іст. б-ка України – К., 2014. –    286 с.

Науковий збірник містить доповіді й повідомлення учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції до 75-річчя заснування Національної історичної бібліотеки України, що відбулася 2-3 жовтня 2014 р.
Автори статей відповідають за достовірність і вірогідність викладеного матеріалу, за приналежність поданого матеріалу їм особисто, за правильне цитування джерел та посилання на них. Думки авторів можуть не співпадати з позицією редколегії. Рукописи не повертаються і не рецензуються. Редколегія залишає за собою право відхилити запропоновані матеріали, а також вносити редакційні правки до публікацій.





11.  Стрішенець Н.В. Сучасна американська бібліотечно-інформаційна терміносистема: бібліотечний аспект [Текст] / Н.В. Стрішенець; НАН України, Нац. б-каУкраїни ім. В.І. Вернадського – К., 2011. – 501 с.

    Запропоноване дослідження є першою у вітчизняному бібліотекознавстві спробою використання термінологічного підходу до вивчення теоретичних аспектів американського бібліотекознавства. На прикладі засадничих понять американської бібліотечно-інформаційної терміносистеми «формування бібліотечного фонду» та «організація інформації» розкрито тенденції розвитку окремих напрямів сучасного бібліотекознавства, серед них: комплектування, розвитку бібліотечного фонду, каталогізація, бібліотечно-бібліографічна класифікація, предметизація, бібліографічний контроль тощо.
У монографії подано методику підготовки двомовного англо-українського словника бібліотечно-інформаційної термінології, розглянуто проблеми запозичень.
Видання адресоване дослідникам у галузі бібліотекознавства, працівникам наукових бібліотек, викладачам, аспірантам і студентам вищих навчальних закладів.


49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека