Календар подій
 

             12-25 січня 2012 року – фахівці відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ здійснювали прийом інформаційної,  інформаційно-аналітичної та статистичної звітності міських і районних ЦБС області та інших спеціальних і спеціалізованих бібліотек за підсумками 2011 року. Прийом статистичної звітності був організований за методичними рекомендаціями ДОУНБ, і за формами державної статистичної звітності «Зведення річних звітів про діяльність бібліотек сфери управління культури і туризму України» (зведена під форму № 6-НК), 80-а-РВК (Зведена звітність державних, публічних та інших бібліотек). Інформаційна та статистична звітність ЦБС області супроводжувалася кращими  зразками рекламної продукції, методичними та бібліографічними виданнями краєзнавчого змісту, інноваційним досвідом роботи, хронікою подій та іншими змістовними документами, що позиціонують міські і районні ЦБС.

              10 лютого 2012 року у відділі наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ відбулось засідання науково-методичної Ради трьох обласних методичних центрів: обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських  Кирила і Мефодія, обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей. На засіданні Ради обговорювалися питання підсумків роботи ЦБС області за 2011 рік, інформаційної та статистичної звітності за державними формами. Аналізувалась діяльність ЦБС в цілому ,   міських і районних ЦБС та сільських бібліотек окремо. Позитивно була відмічена інформаційна і рекламно-іміджова діяльність ЦБС, соціокультурна та просвітницька робота багатьох бібліотек області. Були також розглянуті питання, що стосувались розвитку адвокаційної діяльності в бібліотеках області , організації і  проведення громадських обговорень  в бібліотеках області «Бібліотека нашої громади : сучасне і майбутнє», опанування тренінгових методик з основ програмного і проектного розвитку бібліотек  та ін.

           28 лютого 2012 року  вийшов у світ інформаційно-аналітичний огляд «Бібліотеки Дніпропетровщини в цифрах: Рік 2011». Видання підготовлене фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ за підсумками діяльності міських і районних ЦБС області  у 2011 році. При підготовці видання було використано «Зведений звіт про діяльність бібліотек, що відносяться до сфери впливу Міністерства культури і туризму України», у якому наведені узагальнені відомості як ресурсного забезпечення так і кількісні показники діяльності бібліотек, що дозволяють проаналізувати бібліотечне забезпечення у містах і районах області, порівнюючи їх з минулими роками та прогнозувати їх подальший розвиток в умовах  місцевого самоврядування. Використовуючи  статистичні дані  та діаграми  які наведені в  інформаційно-аналітичному виданні можна також  порівняти окремі показники з рекомендаціями ІФЛА і визначити  місце публічних бібліотек області серед бібліотек України та міжнародній системі координат.  Збірник розрахований на керівників бібліотечних закладів області, а також буде корисним працівникам органів місцевої влади та управління.

                 12 березня - 23 березня  2012 року для завідуючих відділами обслуговування міських і районних ЦБС відбулись курси підвищення кваліфікації за темою «Маркетинговий підхід до організації до організації бібліотечного обслуговування: сучасні аспекти». Навчались на курсах  працівники структурних підрозділів Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих, Дніпропетровської, Новомосковської,  Пятихатської,  Солонянської, Криничанської, Петриківської, Синельниківської, Широківської  районних ЦБС. Заняття на курсах проводили : директор ДОУНБ , заслужений працівник культури України  Тітова Н.М. та провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової організації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Крупій Г.Я., заступник директора ДОУНБ з автоматизації бібліотечних процесів. Навчально-тематична програма курсів була розроблена з урахуванням нових тенденцій і використання сучасних інформаційних технологій в практиці бібліотечного та інформаційного обслуговування різних категорій користувачів, а також індивідуальних професійних побажань слухачів курсів. Тому найбільш змістовними і цікавими  були лекції за темами: Маркетинговий підхід до організації бібліотечного обслуговування сучасних користувачів. Організаційні аспекти маркетингової діяльності» «Автоматизовані бібліотечні системи: використання, впровадження, досвід»,  «Центри правової інформації в бібліотеках – реальний механізм правового інформування населення», «Інформування органів влади – пріоритетний напрямок діяльності публічних бібліотек», «Інноваційні та нетрадиційні форми роботи в бібліотеці. Цілеспрямоване впровадження нових та оновлення традиційних форм роботи», « Організація внутрішнього простору бібліотеки та його особливості» та ін. Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

           29 березня  2012 року   за підтримки управління культури і туризму Дніпропетровської обласної державної адміністрації Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія – головна бібліотека регіону, стала місцем зустрічі  начальників відділів культури і туризму райдержадміністрації, виконкомів міських рад та директорів ЦБС.  Це був обласний семінар-тренінг «Позиціонування публічної бібліотеки як сучасного інформаційного та соціокультурного центру місцевої громади». Відкрила обласний семінар начальник управління культури і туризму Дніпропетровської облдержадміністрації Першина Наталія Геннадіївна. У своєму виступі вона окреслила головні напрямки державної та регіональної політики в галузі культури і особливу увагу звернула на здобутки і проблеми в діяльності бібліотек області. Пріоритетні напрямки обласної універсальної наукової бібліотеки в інформаційному забезпеченні населення регіону висвітлила у своєму виступі директор ДОУНБ Тітова Надія Миколаївна. На зустріч з начальниками відділів культури і туризму райдержадміністрацій  і виконкомів міських рад та директорів ЦБС області була запрошена  Башун Олена Володимирівна., менеджер тренінгових центрів Програми «Бібліоміст» (м. Київ). Вона окреслила теоретичні засади позиціонування сучасних бібліотек та представила низку змістовних презентацій з досвіду роботи вітчизняних  та зарубіжних бібліотек з надання нових інформаційних послуг місцевим громадам.  Учасники семінару-тренінгу взяли участь в інтерактивному спілкуванні в малих групах за темою: «До взаємної довіри: місцева влада і бібліотека». Всіх присутніх було розподілено на 5 груп по 15 чоловік для обговорення питань «Бібліотека очима влади», «Влада очима бібліотекарів», «7 кроків назустріч бібліотеці», «7 кроків назустріч владі», «Алгоритм успішного проекту». Кульмінацією інтерактивного спілкування була презентація результатів роботи малих груп. Керівники-лідери груп активно обговорювали сучасні проблеми бібліотек, представляли свої доробки, кращий досвід, власні ініціативи, цікаві пропозиції.  Це був дуже корисний та інформативний захід,  справжня можливість поспілкуватись представникам влади з різних районів з бібліотечною громадою області, обмінятись ідеями інновацій, творчо презентувати здобутки бібліотек та вивчити  досвід колег з інших районів області, переглянувши виставку-перегляд методичних та інформаційно-рекламних матеріалів ЦБС області «Бібліотеки Дніпропетровщини: досвід і професіоналізм».

           3-5 квітня 2012 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім.М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей Желізняк Т.О. відвідали  Широківську районну централізовану бібліотечну систему з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років. Під час обстеження було розглянуто діяльність структурних підрозділів центральної районної бібліотеки для дорослих, районної бібліотеки для дітей та роботу Олександрівської , Андріївської, Чапаївської, Шестірнянської, Карпівської  сільських бібліотек-філіалів. У ході проведення аналізу діяльності та по його закінченні відбулася робоча зустріч та підсумкова нарада з начальником відділу культури Широківської райдержадміністрації Лісогор Л.М. та колективами бібліотек. На загальній нараді було проаналізовано роботу усіх структурних підрозділів ЦБС, управлінську діяльність ЦБС та організацію роботи з обслуговування мешканців місцевої громади, надані змістовні консультації з деяких проблемних питань функціонування ЦБС.

           21 травня 2012 року директор КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» Тітова Н.М., заступник директора з внутрішньобібліотечної роботи Шевченко О.В., вчений секретар бібліотеки Зюлева Ю.М., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. та завідуюча відділом соціокультурних проектів та зовнішніх зв’язків Гордійчук Н.П. взяли участь у Всеукраїнському ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади». Ярмарок бібліотечних інновацій організований програмою «Бібліоміст» у партнерстві з Міністерством культури України, Національною  парламентською бібліотекою України, Українською бібліотечною асоціацією (УБА), Ресурсним центром ГУРТ, Програмою сприяння Парламенту України (ПСП – ІІ) та Відділом преси, освіти і культури посольства США в Україні і проходив в «Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім», найбільш відомому багатофункціональному центрі ділового, громадсько-політичного, просвітницького та культурно-мистецького життя України. Захід урочисто відкрив Директор програми «Бібліоміст» в Україні Матей Новак, який привітав усіх присутніх бібліотекарів і представників громадських організацій з усієї України, а також гостей з Польщі, Німеччини, Румунії, Болгарії. З вітальними словом до присутніх звернувся Надзвичайний  та Повноважний Посол США в Україні Джон Теффт, Генеральний директор компанії «Майкрософт» в Україні Дмитро Шимків. З Всеукраїнським святом працівників культури і майстрів народного мистецтва учасників почесного зібрання привітав заступник Міністерства культури України Тимофій Кохан. Також учасників Ярмарку вітав лідер партії «УДАР», співзасновник Фонду братів Кличків, багатократний чемпіон світу з боксу Віталій Кличко. Ярмарок бібліотечних інновацій це частина інформаційної кампанії  програми «Сучасна бібліотека», яка має на меті розказати мешканцям України про нові бібліотечні послуги з метою залучення населення до відвідування бібліотек. На Ярмарку були представлені найкращі інноваційні послуги та проекти, спрямовані на розвиток громад близько 30 українських бібліотек, а також гостей з Румунії, Молдови, Польщі, Киргизстану. Виставкова експозиція Ярмарку складалася з 45 виставкових стендів бібліотек та громадських організацій-партнерів. Обмін досвідом відбувався у форматі ток-шоу, міні-тренінгів, презентацій, дискусій, а також під час неформального спілкування. Дніпропетровську область на Ярмарку бібліотечних інновацій представляли КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім.. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» і КЗК «Дніпродзержинська міська ЦБС».  На Ярмарок були   запрошені 6 переможців ІІІ раунду конкурсу Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету – ІІІ»  від нашої області: КЗ «Павлоградська міська ЦБС», Новомосковська міська ЦБС, КЗК «Павлоградська районна бібліотека», Томаківська,  Юр’ївська та Петропавлівська районні ЦБС та КЗК «Обласна бібліотека для дітей», як переможець конкурсу бібліотечного відео «Бібліокінофест»: Кадри вирішують все». Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія на Ярмарку представила проект «Краєзнавчий інтерактивний туризм (КІТ) у бібліотечному просторі Дніпропетровщини». Також, бібліотека взяла участь у конкурсі художніх аматорських інсталяцій «Моя сучасна бібліотека» представивши роботу «Бібліо-Lego». Центральна бібліотека ім. Т.Г.Шевченка м. Дніпродзержинська презентувала  на Ярмарку проект «Бібліотека згуртовує громаду» в рамках реалізації якого проводить низку заходів для місцевої громади, популяризуючи творчість своїх читачів шляхом проведення майстер-класів, тренінгів з рукоділля та мистецтв, організації виставок творчості з декоративно-прикладного мистецтва, живопису, фотографії,поезії. Також був презентований літературно-мистецький клуб обдарованої молоді «Віварт», рекламно-просвітницькі акції «Час читати» та «Бібліотечне безсоння: ніч у бібліотеці». Серед інших цікавих бібліотечних акцій, які були організовані для мешканців Дніпродзержинська і представлені на Ярмарку були – «Сім днів позитиву», «Євро – 2012: спортивний забіг до читання» (віртуальна футбольна вікторина, спринтерське читання, бібліотечне орієнтування) та конкурс бук трейлерів «Книга у кадрі».  У Ярмарку взяли участь понад тисячу учасників і захід продемонстрував широкій громадськості як сучасні бібліотеки, надаючи нові послуги з використанням Інтернету та інформаційних технологій, у співпраці з партнерами сприяють розвитку спільнот та змінюють життя громадян.

 

          3 вересня 2012 року вийшов у світ 1 випуск нового видання «Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації». Це інформаційний бюлетень  був підготовлений фахівцями відділу наукової організації та методики бібліотечної роботи до Всеукраїнського Дня бібліотек. У ньому розміщено вітання Голови обласної державної адміністрації О.Ю.Вілкула та Голови обласної Ради Є.Г. Удода  з нагоди професійного свята бібліотекарів , представлені  історії успіху міських і районних бібліотек у 2012 році ,цікаві статті з інноваційного досвіду бібліотек навчальних закладів,  різноманітна проектна діяльність бібліотек  з розвитку місцевих громад, калейдоскоп бібліотечних подій  року, новини Української бібліотечної асоціації, найбільш актуальна  і цікава інформація про діяльність Дніпропетровскої бібліотечної асоціації  та ін.  Представлена фотоподорож бібліотеками України та  світу і літературна творчість бібліотекарів. Вісник виданий  у видавництві «Енем»  загальним  тиражем 300 примірників  і став гарним подарунком бібліотечній спільноті області.

             8 вересня 2012  року працівники відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ взяли участь в обласному святі – бенефісі-презентації «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення» приуроченому Дню міста  Дніпропетровська у міському парку ім. Лазаря Глоби. Свято було організовано і проведено за ініціативою Дніпропетровської бібліотечної асоціації та обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія з метою позиціонування бібліотечних закладів регіону, їх інформаційних можливостей та інноваційних послуг серед мешканців регіону. Вже 2 рік  ця унікальна ідея   відсвяткувати свій професійний день серед однодумців-бібліотекарів, любителів своєї справи, шанувальників книги і читання та громадськості була підтримана 25 бібліотеками різних систем і  відомств області та міста Велика кількість книжкових виставок, тематичних переглядів, бібліографічних оглядів, різноманітних турнірів, конкурсів, майстер-класів, мультимедійних презентацій і відеороликів, інформаційно-рекламних буклетів було представлено на цьому заході. Висвітлення сучасних можливостей бібліотек та їх унікальних фондів у форматі загальнобібліотечної презентації-бенефісу дозволили в один час і в одному місці надати місцевій громаді інформацію про бібліотеки різних систем і відомств нашого регіону. В цей день бібліотечна спільнота Дніпропетровщини продемонструвала єдність, взаємоповагу та відданість бібліотечній справі. До цього свята працівниками відділу наукової організації та методики бібліотечної роботи ДОУНБ був підготовлений  інформаційний бюлетень     «Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації»(випуск 1).


              10-21 вересня 2012 року для завідуючих сільськими бібліотеками області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Сільська бібліотека на шляху змін: напрямки діяльності та стратегія розвитку». Навчання на курсах проходили працівники сільських бібліотек Дніпропетровського,  Васильківського,  Криворізького,  Межівського, Новомосковського,  Павлоградського,  Петриківського,   Синельниківського та  Солонянського   районів.  Заняття на курсах проводили провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Манченко С.В., завідуюча відділом комплектування. Низку консультацій з питань правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів в сільській місцевості запропонувала директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей. Під час навчання були опрацьовані методичні та практичні питання, що стосуються  сучасної діяльності  сільських бібліотек.Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

                28 вересня 2012 року в приміщенні Дніпропетровської обласної державної адміністрації відбулась відкрита зустріч-діалог «Бібліотека-Влада-Громада: стратегія єдності в інформаційному суспільстві» Ініціаторами  та організаторами  проведення цього заходу були управління культури і туризму Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія. Основна мета проведення зустрічі-діалогу – висвітлення актуальних питань сучасного функціонування публічних  бібліотек області,  їх  ролі у формуванні культурного та інформаційного  багатоаспектного простору регіону, характеру соціального партнерства бібліотек , громади та місцевої  влади. У відкритій зустрічі-діалогу взяли участь Пустова М.І., заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Першина Н.Г., начальник управління культури і туризму обласної державної адміністрації, Шипко А.Ф., заступник голови обласної ради, Яловий А.В.,голова обласної профспілки працівників культури, голови райдержадміністрацій та заступники голів районних рад, начальники відділів культури райдержадміністрацій, директори районних ЦБС, кращі представники публічних  бібліотек області, керівники структурних підрозділів ДОУНБ, провідні фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова та обласної бібліотеки для дітей.     Зі змістовними доповідями на    цьому заході виступили Пустова М.І. – «Бібліотека – Влада-Громада:стратегія єдності в інформаційному суспільстві», Тітова Н.М., директор ДОУНБ -  « Бібліотеки області в контексті реалізації «Програми соціально-економічного та культурного розвитку Дніпропетровщини на 2012 рік».  Викликали інтерес у присутніх виступи: «Бібліотека і громада: будуємо мости взаємодії»  (Ячмінь В.С.,начальник відділу культури і туризму Петриківської райдержадміністрації), «Бібліотека згуртовує громаду:проектна діяльність Дніпродзержинської міської ЦБС» (Герасюта Т.І., директор КЗ «Дніпродзержинська міська ЦБС»), «Успіхи бібліотек Межівського району в історії успіху громади» (Давиденко Л.Г. директор РКЗК «Межівська ЦБС» та ін. Працівники відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ взяли участь в організації і підготовці цього заходу, а саме: підготували програму і прес-реліз зустрічі-діалогу,  мультимедійну презентацію «Бібліотеки Дніпропетровщини в цифрах і фактах» ,сформували пакети документів і видавничої продукції для всіх учасників зустрічі , забезпечили реєстрацію усіх запрошених.

В обласній зустрічі  взяли участь 347 чоловік.

           29 вересня 2012 року  завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної  роботи  Луньова І.Є.  разом із заступником директора з внутрішньо бібліотечної роботи ДОУНБ  Шевченко О.В. відвідали Новомосковську центральну міську бібліотеку. У цей день в центральній  міській бібліотеці   для  дорослих  відбулась значна подія – урочисте відкриття Інтернет-центру. Новомосковська міська ЦБС у 2012 році стала переможцем конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІІІ» оголошеному програмою «Бібліоміст» в Україні і одержала 12 сучасних комп’ютерів.  Були  також комп’ютеризовані центральна дитяча бібліотека, бібліотека-філіал №2 та юнацький відділ центральної міської бібліотеки. У церемонії відкриття безкоштовного Інтернет-центру взяли участь  міський голова Новомосковська Мороз  С.А., начальник відділу культури і туризму міської ради  Шаликін В.П., регіональний представник програми «Бібліоміст» у Дніпропетровській області Селіверстов Ю.Б., координатор по роботі з партнерами  Програми «Глобальні бібліотеки «Бібліоміст-Україна» Новакова Наталія.

                10-12 жовтня 2012 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є., разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей Желізняк Т.О. відвідали бібліотеки Нікопольського  району з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 12 років. Під час виїзду було розглянуто діяльність Червоногригорівської, Капулівської, Олексіївської, Придніпровської, Кам’янської  сільських бібліотек. На початку обстеження та по його закінченні відбулася робоча зустріч членів комісії з представниками районної влади, в.о. начальника відділу культури Нікопольської райдержадміністрації  Усенко Л.Б.  та методистом по бібліотеках району Грибовською В.П. За підсумками проведення експертно-діагностичного обстеження була проведена загальна нарада  бібліотечних працівників  сільських бібліотек району, на якій була проаналізована управлінська діяльність бібліотеками району, організаційно-методичне забезпечення функціонування сільських бібліотек,інші проблемні питання життєдіяльності бібліотек району та надані змістовні консультації та методичні рекомендації з питань подальшого функціонування бібліотечних закладів району.

                 15-17 жовтня 2012 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. взяла участь у  ІІ семінару - тренінгу з адвокації за темою  «Адвокація : представлення інтересів бібліотек» у с.м.т. Славське (Львівська область) який був організований радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) і програмою «Бібліоміст» для тренерів регіональних тренінгових центрів обласних універсальних наукових бібліотек України.  Тематика тренінгів була дуже  цікавою і  різноманітною . Вивчались  та обговорювались  питання  планування  адвокаційної кампанії, проведення моніторингу та оцінки  адвокаційних кампаній , залучення ресурсів для проведення адвокаційних кампаній , методики підготовки та проведення медіа кампаній  .Семінар  проводився  у формі тренінгів, дискусій, індивідуальних практичних занять, практичних занять у групах. Тренерами на семінарі з адвокаційної діяльності бібліотек  виступили  В.Кучереносов , спеціаліст з адвокації   (програма «Бібліоміст»), М.Абдураззакова, спеціаліст  із зовнішніх комунікацій (програма «Бібліоміст») , С.Барабаш , керівник секції з адвокації Української бібліотечної асоціації, Я.Хіміч, тренер головного тренінгового центру (м.Київ). У роботі в малих групах вивчались питання: «Вивчення теми та мети адвокаційної кампанії», «Аналіз цільових аудиторій та методів роботи з ними», «Ставлення до бібліотеки та розбудова партнерств», «Медіа-адвокація: розробка ключового повідомлення»,  «Медіа-адвокація: підготовка історії успіху та планування медіа-кампанії», «Управління адвокаційною групою. Моніторинг та оцінка результатів».  Значний тонус навчанню надавало використання інтерактивних методик: дискусій, експрес-опитувань, «мозковий штурм». Завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи ДОУНБ  І.Є.Луньова презентувала на тренінгах в осінньому Славську підсумки роботи з проведення адвокаційної кампанії на Дніпропетровщині «Бібліотека і громада : сучасне і майбутнє» та запропонувала переглянути відеофільм «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення».  

                 20 жовтня  2012 року вийшов у світ 15 випуск регіонального інформаційно-методичного збірника  «Бібліотечна Дніпропетровщина» . У      випуску     наведені інформаційні, оглядово-аналітичні, методичні, консультаційні матеріали та статті з найкращого досвіду проектної роботи та програмно-цільової діяльності  ЦБС області. У випуску знайшли відображення різноманітні  аспекти функціонування публічних бібліотек Дніпропетровщини, їх інформаційних ресурсів, досвід роботи бібліотек з питань розвитку місцевих громад. Окремо виділений кращий досвід сільських бібліотек  з питань краєзнавства . Значна кількість статей присвячена діяльності бібліотек Верхньодніпровського району у рубриці «Подорожуємо бібліотеками Верхньодніпровщини». Декілька сторінок збірника присвячено діяльності КЗ «Дніпропетровська обласна науково-медична бібліотека» як методичного центру для медичних бібліотек області. Значна частина збірника   висвітлює сучасні можливості бібліотек у форматі  проведення першої  обласної загальнобібліотечної презентації-бенефісу «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення»  яка відбулась 26 вересня 2011 року  у міському парку ім. Л.Глоби і була присвячена Всеукраїнському Дню бібліотек. Своїми  враженнями щодо участі  у цьому бібліотечному заході на сторінках видання  поділилися керівники бібліотек  різної відомчої приналежності. У рубриці «Методичний центр ДОУНБ інформує» бібліотечній громаді області запропоновані нові  книги різних серій  та видавництв з питань бібліотечної справи. Нові видання знаходяться у відділі наукової організації та методики бібліотечної роботи  і відрізняються актуальністю ,змістовністю та інноваційністю.

                 26  жовтня  2012 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. здійснили виїзд до Софіївської центральної районної бібліотеки з метою підготовки бази щодо проведення обласної виїзної проблемно-творчої лабораторії «Сільська бібліотека і читач у соціокультурному просторі села ». Під час відвідування бібліотеки була проведена зустріч з начальником відділу культури і туризму Софіївської  райдержадміністрації Остапенко Г.Г.  заступником директора  по роботі з дітьми Софіївської  районної ЦБС Дроворуб Н.А., провідним методистом Янишевської Л.П., співробітниками центральної районної бібліотеки. Була розроблена попередня програма проведення творчої лабораторії, обговорені організаційні і фінансові питання, визначена  кількість учасників заходу. 

                 8 листопада  2012 року на базі Софіївської центральної районної бібліотеки відбулась обласна виїзна проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека і читач в соціокультурному просторі села» організована фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ. В роботі творчої лабораторії взяли участь завідуючі сільськими бібліотеками Дніпропетровського, Апостолівського, Криворізького Криничанського, Софіївського та  Солонянського  районів. У рамках лабораторії розглядались питання функціонування бібліотек як центрів задоволення інформаційних потреб місцевих громад, конструктивної взаємодії сільських закладів з місцевою владою заради інтересів користувачів, функціонування творчих та аматорських об’єднань, використання комп’ютерних технологій в практиці роботи сільських бібліотек. Бібліотечні фахівці Софіївської районної ЦБС презентували свою діяльність як центрів громадської активності, місць колективного спілкування, розвитку і реалізації творчих здібностей користувачів. Запрошені працівники сільських бібліотек з інших районів області ділилися кращим досвідом роботи на творчо-дослідницькій лабораторії «Сходинки до майстерності». Всі учасники лабораторії презентували діяльність сільських бібліотек використовуючи комп’ютерні технології. Присутнім були надані консультаційні поради спеціалістів обласних бібліотек за темами: «Публічна бібліотека і бібліотекар на селі: реалії функціонування,нові орієнтири,новий формат взаємодії з користувачами і партнерами » (Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ) та «Бібліотечні послуги для дітей у сільській бібліотеці : вчора ,сьогодні ,завтра» (Желізняк Т.О., завідуюча відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей).   Всі учасники обласної виїзної творчої лабораторії здійснили виїзд до с. Вишневе і ознайомились з роботою КЗ «Вишнева сільська бібліотека» яка  стала переможцем ІІ раунду конкурсу « Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст». В роботі виїзної обласної творчої лабораторії взяли участь голова Софіївської районної ради Куліковський В.О., голова Софіївської райдержадміністрації Мірошниченко В.М., голова Камянської сільської ради Софіївського району та начальник відділу культури і туризму Софіївської райдержадміністрації Остапенко Г.Г. 

              20 листопада 2012 року вийшов у світ 11 випуск дайджесту найкращих публікацій з життя публічних бібліотек області «Бібліотеки Дніпропетровщини на сторінках місцевої преси в 2011 році» серії «Методичний центр ДОУНБ інформує», підготовлений фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ. У збірнику наведені найбільш цікаві факти і події з життя КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека  ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія», КЗК «Обласна бібліотека для дітей», міських і районних бібліотек, представлені будні сільських та дитячих бібліотек.  Дайджест вийшов у 2-х частинах. Збірник має 11 розділів та алфавітний  перелік газет області в яких були надруковані матеріали з досвіду роботи. У дайджест ввійшло 138 статей. Узагальнені доробки фахівців бібліотек області: представників громадськості, друзів бібліотек можна вважати скромним внеском у розвиток бібліотечної справи Дніпропетровщини. Дайджест  також має електронний варіант і розміщений на сторінці «Дніпропетровщина Бібліотечна» сайту ДОУНБ (http://www.libr.dp.ua/)

               28 листопада 2012 року відбулась обласна нарада директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками з питань планування роботи бібліотек «Основні напрямки планування роботи бібліотек на 2013 рік». Нараду відкрила директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія Тітова Н.М. У своєму виступі вона акцентувала увагу присутніх на питаннях розширення соціальних функцій бібліотек  як фактору підвищення ефективного розвитку бібліотек  регіону у  найближчій період.  Про головні напрямки діяльності бібліотек області на наступний 2013 рік йшлося у консультації-візуалізації завідуючої відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньової І.Є. «Бібліотеки Дніпропетровщини 2013: працюємо на розвиток місцевої громади» ,директора Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова Матюхіної О.Л. «Соціально-культурні маркери у контексті бібліотечно-інформаційного обслуговування юнацтва 2013 року»  та заступника директора обласної бібліотеки для дітей Прокопович-Ткаченко О.О. «Бібліотечно-інформаційне обслуговування дітей : імпульси розвитку на 2013 рік». На нараді було розглянуто декілька проблемних питань щодо   регламентуючої та планово-організаційної  документації роботи з фондом ,  основних напрямків роботи з  бібліотечним  фондом  , організації роботи з  та  довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки  та ін. Присутнім було запропоновано декілька інформаційних повідомлень стосовно подальших планів роботи Дніпропетровського регіонального тренінгового центру, підготовки та реалізації соціальних проектів, як основи для співпраці  бібліотек у нових соціальних умовах.  Для директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками була організована зустріч з головою обкому профспілки працівників культури Яловим А.В. Тема його виступу стосувалася актуальних питань соціального захисту працівників бюджетної сфери в умовах сьогодення. У другій половині дня відбулась звітно-виборча конференція Дніпропетровської бібліотечної асоціації. Присутні на конференції директори ЦБС області, директори бібліотек вищих навчальних закладів та інших  спеціальних та спеціалізованих бібліотек  прослухали  звітну доповідь голови ДБА Тітової  Н.М. та звіт ревізійної комісії . На конференції було обрано  на новий термін  голову ДБА та новий склад правління. Присутнім на конференції було запропоновано переглянути фільм « Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення» за підсумками бенефісу-презентації , який проходив в міському парку ім, Л.Глоби  у День міста 8 вересня 2012року і в якому взяли участь 25 бібліотек міста і області. Усі учасники бенефісу-презентації отримали подяки від ДБА і цінні подарунки.

                4-5 рудня 2012 року відділ наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ відвідали колеги із Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки  ім. Н.К. Крупської  у  складі Фесенко Н.В. головного бібліотекаря   науково-методичного відділу та завідуючої  відділом краєзнавчої літератури та бібліографії  Малиш О.М. Метою їх відрядження було ознайомлення з досвідом роботи колективу ДОУНБ в цілому і окремо науково-методичної та  краєзнавчої роботи  . Перебуваючи у відділі наукової організації і методики бібліотечної роботи гості ознайомились з основними аспектами «Концепції розвитку організаційно-методичної роботи  області на період 2010-2015 рр.», «Програмно-цільовими проектами розвитку ЦБС на 2010-2015 рр.», досвідом програмно-цільового планування роботи бібліотек, проблемними питаннями організації і функціонування ЦБС області, рекламно-видавничою діяльністю, системою заходів з підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу. Великий інтерес викликали методичні видання відділу, а саме: регіональний інформаційно-методичний збірник «Бібліотечна Дніпропетровщина», дайджест найкращих публікацій з життя бібліотек області «Бібліотеки Дніпропетровщини на сторінках місцевої преси у 2009-2011 рр.» серії «Методичний центр ДОУНБ інформує», інформаційно-аналітичний огляд діяльності «Публічні бібліотеки Дніпропетровщини в цифрах: Рік 2011», а також видання серії «Ділове досьє», «Сучасна бібліотека», «Бібліотечна практика». Цікавим також було спілкування з питань подальшого розвитку методичної роботи, організації проектної діяльності, комп’ютеризації бібліотечних процесів, збереження мережі бібліотечних закладів у Дніпропетровській та Сумської областей.

                11 грудня 2012 року  завідуюча відділом наукової організації і методики  бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. здійснила виїзд до Васильківської центральної районної бібліотеки з метою проведення інтерактивного практикуму-тренінгу з питань методики розрахунків робочого часу та визначення норм часу на основні бібліотечні процеси. На заняттях практикуму-тренінгу були присутні усі завідуючі сільськими бібліотеками району та керівники відділів районної бібліотеки. Бібліотечні працівники прослухали теоретичну консультацію з цього питання завідуючої відділом ДОУНБ Луньової І.Є. та взяли участь у практичних заняттях з розрахунку бюджету робочого часу бібліотечних установ, які вони очолюють. Під час перебування у Васильківському районі було здійснено виїзд  разом з начальником відділу культури Васильківської райдержадміністрації  Данилюк Н.І. до Зеленогайської  сільської бібліотеки  яка у 2012 році отримала нове відремонтоване приміщення. У зустрічі в сільській бібліотеці взяв участь Зеленогайський сільській голова Васильківського району  Карнаух М.В.

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека