2007


Інформаційно-аналітичний огляд
 

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

 

Відділ наукової організації і методики бібліотечної роботи

 

Публічні 
бібліотеки області:
рік 2007

Інформаційно – аналітичний огляд

 


 


Дніпропетровськ
2008

 

 


Публічні бібліотеки області: рік 2007 [Текст]: Інформаційно-аналітичний огляд/ Укладач І. Є. Луньова. – Дніпропетровськ: Обласна універсальна наукова бібліотека – 2008. –  140 с.

 

 

 

 

 

Укладач:                               І. Є. Луньова

Комп’ютерний набір:            В. С. Додокіна
                                              Н. Ю. Лазаренко

Коректор:                             О. М. Літуча

Відповідальна за випуск:      Т. О. Абраїмова

 

 

 

Підписано до друку 1.08.2008
Формат 60x84/16
Тираж 100 прим. Зам. №  76
Видавничий центр ДОУНБ
м. Дніпропетровськ, вул. Ю.Савченка, 10


Передмова


 У 2007 році обслуговування різних верств населення області здійснювало 1982 публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки. З них 684 бібліотеки – це публічні бібліотеки системи Міністерства культури і туризму України. Послугами публічних бібліотек протягом року користувалося 823.352 особи різного віку. Інформаційно-аналітичний огляд діяльності „Публічні бібліотеки області: рік 2007” дає майже повну інформацію про діяльність бібліотечних закладів Дніпропетровської області за минулий рік. Збірник підготовлений на основі щорічних інформаційних та статистичних звітів за 2007 рік.
 Обласна універсальна наукова бібліотека дякує обласній бібліотеці для молоді ім. М. Свєтлова, обласній бібліотеці для дітей за надання узагальнених інформаційних довідок по обслуговуванню молоді та дітей бібліотеками області протягом минулого року і вдячна за надання інформації щодо своїх структурних підрозділів.
 Даний збірник розрахований на керівників бібліотечних закладів області, а також буде корисним працівникам органів місцевої влади та управління.


49006 м. Дніпропетровськ, вул. Ю. Савченка, 10
обласна універсальна наукова бібліотека

відділ наукової організації
і методики бібліотечної роботи
тел./факс 42-24-54

E-mail: metod@libr.dp.ua
http://www.libr.dp.ua/



Публічні бібліотеки області:
 рік 2007

Бібліотеки Дніпропетровської області сьогодні – це найбільш демократичні заклади культури, які намагаються формувати єдиний інформаційний простір області. Діяльність публічних бібліотек характеризується розширенням діапазону інноваційних форм і методів бібліотечного обслуговування користувачів, впровадженням сучасних інформаційних технологій, створенням якісно нових інформаційних ресурсів.
 Протягом 2007 року в області функціонувало 1982 публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки. Мережа публічних бібліотек системи Міністерства культури і туризму нараховувала 684 заклади. З них: обласна універсальна наукова бібліотека, обласна бібліотека для молоді ім. М.Свєтлова, обласна бібліотека для дітей і 681 публічна бібліотека (з них 452 сільські).
 В минулому році в області продовжувала скорочуватись мережа бібліотек. У порівнянні з 2006 роком загальна кількість бібліотек зменшилась на 18 одиниць. 17 бібліотек з них – це бібліотеки інших відомств. Протягом року було закрито 9 профспілкових бібліотек, 4 – технічні, 3 – шкільні, 1- вузівська.
 Відбулись також зміни в мережі публічних бібліотек області. З метою приведення мережі бібліотек-філіалів КЗК „Міська бібліотека для дорослих” (м. Кривий Ріг) до „Мінімальних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні”, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 510, враховуючи незадовільний матеріально-технічний стан і відсутність фінансових коштів на подальше утримання і проведення капітальних ремонтних робіт в ЦБС було закрито 2 бібліотеки-філії, а саме: бібліотека-філія № 20 (с. Зелене), що входить до складу Інгулецького району та бібліотека-філія № 22.
 Водночас, наприкінці року рішенням ІХ сесії п’ятого скликання Новомосковської районної ради № 10 – 9/V від 8 червня 2007 року на підставі наказу № 441 по ВАТ „Губинихський цукровий завод” „Про передачу бібліотеки ВАТ „Губинихський цукровий завод” на баланс та фінансування Новомосковського районного відділу культури до Новомосковської районної ЦБС було приєднано  реорганізовану профспілкову бібліотеку Губинихського цукрового заводу загальною площею 54 м2 і книжковим фондом 5 тисяч примірників. Тепер загальна кількість структурних підрозділів Новомосковської районної централізованої бібліотечної системи налічує 40 закладів. І в її складі функціонує Губинихська сільська бібліотека-філія № 12.
 Таким чином мережа публічних бібліотек в області скоротилась на 1 одиницю і на початок 2008 року нараховує 684 заклади. У тому числі в звітному 2007 році в Дніпропетровській області функціонувала 81 спеціалізована бібліотека для дітей  та 602 юнацькі структурні підрозділи у вигляді відділів, абонементів, кафедр та юнацьких груп.
 Слід також відмітити, що Синельниківська районна рада, керуючись статтями 43, 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, статтями 6, 10 Закону України „Про бібліотеки і бібліотечну справу”, статтею 89 „Бюджетного кодексу України”, „Положенням про централізовану бібліотечну  систему”, затвердженим наказом Міністерства культури і мистецтв України від 20 листопада 2001 року № 709,  враховуючи рекомендації постійних комісій з питань охорони здоров’я, освіти, молоді, спорту та соціального захисту, з питань комунальної власності, будівництва, благоустрою, промисловості, у зв’язку з рішенням XVI сесії 5 скликання № 169 – 16/ V затвердила „Положення про Синельниківську районну централізовану бібліотечну систему”, „Положення про центральну районну бібліотеку”, „Положення про бібліотеку-філію” і вирішила з 1 січня 2008 року утримання Синельниківської районної ЦБС проводити з районного бюджету та привести діяльність бібліотек-філій у відповідність до вищезазначених положень.
 Публічні бібліотеки області протягом року обслужили бібліотечною книгою та надали інформаційні послуги 823 352 користувачам різного віку.
Слід відмітити, що починаючи з 2006 року в бібліотеках області намітилась тенденція до поступового зменшення кількості користувачів. Так, у 2006 році, у порівнянні з 2005 роком, бібліотеки обслужили на 11 127 чол. менше, а в  2007, у порівнянні з 2006, на 2664 чол. менше. Зменшилась кількість користувачів у порівнянні з минулим роком у бібліотеках Дніпропетровської, Дніпродзержинської, Криворізької, Орджонікідзевської міських ЦБС, Петропавлівської, Софіївської, Магдалинівської районних ЦБС. На стабільному рівні минулих років залишалось обслуговування користувачів в бібліотеках м. Жовті Води,   м. Марганця, м. Нікополя, м. Новомосковська, м. Павлограда і структурних підрозділах  Апостолівського, Верхньодніпровського, Дніпропетовського, Криворізького, Покровського, П’ятихатського,  Синельниківського, Широківського, Юр’ївського районів. Загальна кількість користувачів, що були обслужені міськими і районними ЦБС, складає 741 027 чол., що на 6 517 користувачів менше у порівнянні з 2006 роком. Але стабільною залишилась кількість користувачів у сільських бібліотеках і становила на початок року 24 127 чоловік. Це 32,5 % загальної кількості користувачів, що обслужили ЦБС, і 29,3 % загальної кількості користувачів усіх публічних бібліотек області. Кількість читачів юнацького віку в бібліотеках області в останні роки залишається майже без змін і складає 24,3% (близько 200.000 чол.).
Зменшення кількості користувачів в багатьох міських і районних ЦБС пояснюється сьогодні різними обставинами: тимчасове закриття та проведення поточних та косметичних ремонтних робіт, неопалювані приміщення, застарілий морально і фізично бібліотечний фонд, недостатність фінансових коштів на оплату праці бібліотечним фахівцям у деяких ЦБС, та на передплату періодичних видань.
Незначно (близько 4 тисяч чоловік), але все ж таки зменшилась і загальна кількість відвідувань за рік в цілому по області, і на 1.01.2008 року склала 4 930 091 чоловік проти 4 934 053 чол. у минулому році (по ЦБС 4 580 030 чол., проти 4 583 796 чол.).
Зменшилась кількість відвідувань у Дніпропетровській, Дніпродзержинській, Криворізькій, Орджонікідзевській, Павлоградській міських ЦБС, Васильківській, Магдалинівській, Межівській, Нікопольській, Петропавлівській, Софіївській, Томаківській, Юр’ївській районних ЦБС.
364 600 чоловік (по ЦБС – 333 200 чоловік) – це 7,4% -  відвідали масові заходи, що були організовані в бібліотеках області. Але, не зважаючи на те, що кількість відвідувань у бібліотеках зменшилась за останні 2 роки, показник навантаження по відвідуваннях на бібліотечних працівників все ж значно перевищує нормативні показники і складає в середньому по області 4270 чол. (по ЦБС – 4282 чол.) на 1 працівника, зайнятого в процесі обслуговування.
Відсоток обслуговування населення публічними бібліотеками по області в цілому складає – 24%. По містах і районах області цей показник дорівнює 31,1%.
Відносні, якісні показники роботи, які характеризують читацьку активність, стан фондів бібліотек залишаються на рівні останніх років майже без змін: читаність – 20,4%; обертаність – 1,0%; книгозабезпеченість – 20,5%. Середня відвідуваність бібліотеки одним користувачем на рік – 6,0. Це значно нижче за норму, яка визначає, що в середньому один користувач повинен відвідати бібліотеку 8-11 разів на рік. По міських ЦБС цей показник складає  5,8, по районних ЦБС – 6,3.
Задовольняти інформаційні потреби користувачів на сучасному рівні бібліотечним працівникам допомагають інформаційні технології. В області протягом року продовжували функціонувати 6 Інтернет-центрів (5 з них - в ЦБС). Послугами Інтернет-центрів скористалось 58 719 читачів. Це переважно студенти вузів, технікумів, учні середніх загальноосвітніх шкіл, які мали реальну можливість оперативно одержувати необхідну для навчання інформацію з мережі Інтернет, дистанційно ознайомлюватися з новинами вузів України та світу, спілкуватися з ровесниками інших країн, отримувати знання про сучасні технології.
Послугами Інтернет-центру користувались також спеціалісти різних галузей знань, інші категорії населення, які не мають доступу до інформаційних ресурсів світової глобальної мережі з соціальних та фінансових причин. У порівнянні з минулим 2006 роком кількість відвідувань Інтернет-центрів збільшилась майже на 10 тисяч.
 Аналізуючи показник документовидачі в бібліотеках області, слід відмітити, що у порівнянні з минулим 2006 роком він також зменшився на 134 671 примірників і на 1.01.2008 року склав 16 870 303 прим. видань з різних галузей знань. З них 14 456 518 прим. – це документовидача структурних підрозділів ЦБС (85,6%). Кількість документовидач державною мовою сягає 39%. Цей показник в останні 3 роки залишається стабільним. Треба відзначити, що стабільним залишається і навантаження на 1 бібліотечного працівника по документовидачі. Воно значно перевищує нормативні показники і складає у середньому по області 14 618 прим. видань.
Серед міських ЦБС  найбільше навантаження по документовидачі спостерігається в бібліотеках ЦБС м. Жовті Води, КЗК „Центральна бібліотека для дорослих” м. Кривий Ріг, ЦБС м. Новомосковська, ЦБС м. Павлограда, ЦБС м. Орджонікідзе, Тернівській і Першотравенській міських бібліотеках. Серед районних ЦБС найбільше навантаження по документовидачі в бібліотеках Новомосковської, Петропавлівської, Петриківської, Томаківської, Апостолівської ЦБС. 
Значна увага протягом року приділялась питанням  формування сучасних документних ресурсів бібліотек,  укомплектування їх інформацією на різного виду носіях.
Бібліотечні фонди зосереджують у собі інформаційний потенціал нашого суспільства. Якість фондів друкованих видань кожної бібліотеки є основним фактором, який впливає на забезпечення інформаційних потреб користувачів.
Працівники бібліотек області намагались комплектувати фонди, чітко орієнтуючись на потреби реальних та потенційних користувачів, здійснювати диференційовану передплату періодичних видань.
Обсяг бібліотечного фонду бібліотек області на 1.01.2008 року становить 16 881 891 прим. видань (по ЦБС – 13 560 726 прим.). Як і в минулі роки, у 2007 році продовжувала спостерігатись тенденція до зменшення інформаційного потенціалу бібліотек.
Вже нормою стає щорічне зменшення обсягів книжкових фондів бібліотек області в середньому на 50-60 тисяч примірників. Але це на сьогодні природний процес. Фонди багатьох публічних бібліотек перевантажені морально застарілими документами, котрі придбано ще за радянських часів. Багато фізично зношеної літератури, яка непридатна для подальшого використання. У фондах сільських бібліотек велика кількість дублетних видань. Проаналізувавши стан бібліотечних фондів в області, показники книгозабезпеченості та обертаності фондів в цілому по області та по кожній ЦБС окремо, у 2007 році обласним методичним центром було рекомендовано керівникам бібліотечних закладів більш детально вивчити відповідність показників діяльності публічних бібліотек діючим бібліотечним стандартам та провести велику, кропітку роботу з цих питань у своїх структурних підрозділах. Так, наприклад, за стандартами ІФЛА книгозабезпеченість одного жителя має становити 2 – 3 томи. Проаналізувавши кількість населення в Дніпропетровській області та загальну кількість бібліотечного фонду в бібліотеках, можна зробити висновок: необхідний населенню обсяг  бібліотечних фондів перевищує стандарт ІФЛА у 2 рази і дорівнює в бібліотеках області сьогодні – 5. Стандарт ІФЛА з книгообертаності дорівнює 5. Тобто кожна книга з фондів щорічно повинна пройти через руки п’яти читачів. Середній показник книгообертаності в бібліотеках області складає – 0,9.
Такий стан свідчить про наявність великих за обсягом фондів, котрі протягом багатьох минулих років комплектувалися нераціонально, через що значний відсоток документів практично не використовується. Загальна кількість видань, яка була вилучена з фондів бібліотек області у 2007 році, складає 545 183 прим. (по ЦБС – 520 118 прим.).  Це майже в півтора рази більше, ніж у минулому році. І це 3,2% від загальної кількості обсягу фондів.
Сьогодні надзвичайно гостро постала проблема оновлення бібліотечних фондів бібліотек, оскільки цей процес в області проходить дуже повільно. Протягом року у фонди бібліотек надійшло 252 486 прим. (по ЦБС – 221 728 прим.) – 1,5%. Тобто відсоток вибуття документів вдвічі перевищив відсоток надходжень. За рік фонд бібліотек оновився менш ніж 0,4% при нормі 10%. За стандартами ІФЛА на 1000 жителів має бути 250 нових видань щорічно, або 0,25 нового видання на одного жителя. У такому разі оновлення книжкового фонду повинно становити до 50% від загального фонду публічної бібліотеки. Уважно проаналізувавши статистичний збірник Національної парламентської бібліотеки України „Бібліотечна Україна в цифрах” за даними 2004 – 2006 років, у частині надходжень до публічних бібліотек у кожній області України, можна зробити висновок, що кількість нових видань на 1 жителя Дніпропетровської області дорівнює 0,07. Бібліотеки Дніпропетровщини, на жаль, у цій таблиці за відповідними показниками займають 20 місце.
У бібліотеках сьогодні не вистачає навчальної та наукової літератури з економіки, бізнесу, історії, соціології, філософії. Потребують оновлення багатотомні енциклопедії, тлумачні словники, довідкові видання. Через недостатність коштів вкрай скорочений як репертуар, так і кількість періодичних видань у бібліотеках, особливо в сільських філіалах. У кращому випадку вони одержували 5 – 6 назв періодичних видань, а деякі - 1 – 2 назви. На поповнення книжкового фонду бібліотекам області з місцевих бюджетів було виділено 3 178 841 грн. (у т.ч. для ЦБС – 1 861 967 грн.). З них на книги – 1 356 230 грн. (у т.ч. ЦБС – 824 069 грн.), на передплату періодичних видань – 1 822 611 грн. (у т.ч. для ЦБС – 1 037 898 грн.). Загальна сума коштів, що була виділена з місцевих бюджетів на літературу і періодичні видання у 2007 році, більша ніж у минулому 2006 році на 112 434 грн.
Найбільші суми на придбання літератури серед міських ЦБС одержали: Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих (500 000 грн.), КЗК „Міська бібліотека для дорослих” м. Кривий Ріг (37 000 грн.), ЦБС м. Жовті Води (19 600 грн.), ЦБС м. Марганця (10 000 грн.), Дніпропетровська районна ЦБС (51 400 грн.), Магдалинівська районна ЦБС (19 800 грн.), Павлоградська районна ЦБС (18 606 грн.), Синельниківська районна ЦБС (17 184 грн.), Криничанська районна ЦБС (14 800 грн.). Жодної копійки з місцевих бюджетів на придбання книжок не було виділено центральним бібліотекам м. Вільногірська, Дніпродзержинська, Нікополя, Покровській, Новомосковській, Томаківській районним бібліотекам. У порівнянні з минулим роком збільшили обсяги фінансування на придбання літератури місцеві органи влади м. Кривого Рогу, Першотравенська, Апостолівського, Васильківського, Дніпропетровського, Магдалинівського, Межівського, Павлоградського, Першотравенського, Солонянського, Широківського районів.
У дуже тяжкому становищі знаходяться вже декілька років сільські бібліотеки Покровського, Солонянського, Томаківського, П’ятихатського, Петропавлівського, Криворізького, Юр’ївського районів.
 Бібліотеки цих районів комплектувались літературою лише з обмінно-резервного фонду обласної універсальної наукової бібліотеки. В бібліотеки області з обмінно-резервного фонду ДОУНБ було передано 5 180 прим. видань. У середньому кожна ЦБС одержала від 150 до 300 видань.
Також до ЦБС надходила література згідно „Державної Програми розвитку і функціонування української мови на 2004 – 2010 роки”. В бібліотеки  надійшло 12497 прим. видань на загальну суму 346 596 грн. З них до структурних підрозділів ЦБС – 10 464 прим. Сільські ради профінансували свої сільські  бібліотеки на придбання літератури протягом року на суму 49 321 грн., це майже вдвічі менше, ніж у минулому році і складає 60% загального бюджетного фінансування на  придбання літератури по ЦБС області.
У минулому 2006 році ця сума складала 9,4% (77 896 грн.), у 2005 році – 12,8% (96 628 грн.).
29 централізованих бібліотечних систем області з 34 вимушені були витрачати позабюджетні кошти на придбання  літератури. Всього було витрачено позабюджетних коштів на придбання книжок – 358 795 грн. Найбільші суми з позабюджетних коштів витратили – Дніпропетровська (52 590 грн.), Дніпродзержинська (26 760 грн.), Павлоградська (30 600 грн.), Марганецька (8 608 грн.) міські ЦБС та ЦБС Верхньодніпровського (8 321 грн.),  Межівського (7 327 грн.), Павлоградського (3 436 грн.), П’ятихатського (5 900 грн.), Софіївського (4 494 грн.), Широківського (6 828 грн.) районів.
Допомагали в придбанні книжок Апостолівській районній ЦБС (200 грн.) і Межівській районній ЦБС (5551 грн.) депутати місцевих рад.
В останні роки трохи покращилась ситуація з передплатою періодичних видань. Кошти з місцевих бюджетів на передплату періодики одержали всі ЦБС області, у т.ч. і сільські бібліотеки. У 2007 році всього на передплату періодичних видань було витрачено 1 844 255 грн. бюджетних і позабюджетних коштів. З них із бюджету – 1 822 080 грн., позабюджетні – 22 175 грн. У минулому році загальна сума складала  1 764 368 грн. (різниця – 57 712 грн.). У порівнянні з 2005 роком ця різниця була ще більша – 195 286 грн. Не дивлячись на те, що обсяги фінансування зросли, це не означає, що бібліотеки  розширили та поновили репертуар періодичних видань, просто значно збільшилась їх вартість, і майже всі бібліотеки області вкотре вимушені були знову переглянути репертуар назв і провести його скорочення. 
Всього на поновлення бібліотечних фондів (придбання літератури та передплату періодичних видань) бібліотеки області використали 3 768 830 грн. бюджетних і позабюджетних коштів (в ЦБС – 2 093 135 грн. або 55,5%).
У 2007 році загальна сума фінансування публічних бібліотек області склала 29.355.905 грн. (по ЦБС – 23 680 739 грн.). У порівнянні з минулим роком це більше на 5 130 359 грн. По ЦБС  - більше на 4 385 742 грн. Надходження з місцевих бюджетів (обласного, міських, районних та сільських рад) склали 27 967 863 грн. (95,2%), позабюджетні кошти – 1 122 063 грн. (3,8%). Решта – 96 795 грн. – минулого року, з них по ЦБС – 71 671 грн.
 Аналіз фінансування бібліотечних закладів області останніх років показує, що воно все ж таки збільшується, але невеличкими темпами. Зростає сума витрат на оплату праці, фінансується передплата періодичних видань, виділяються, хоч і незначні суми, на придбання літератури, технічних засобів, обладнання, на проведення ремонтних робіт. Так, наприклад, на оплату праці було витрачено 20 025 703 грн. (по ЦБС – 17 003 748 грн.), це більше на  5 193 729 грн., ніж у минулому році. З них бюджетні кошти склали 98.7% (19 776 148 грн.), решта – 249 555 грн. (1,3%) – позабюджетні кошти.
Виділялись також кошти на  придбання технічних засобів та обладнання для бібліотек. Всього на придбання техніки протягом року було витрачено 412 604 грн. (по ЦБС – 165 504 грн.). Це 1,4% загального обсягу фінансування. Слід відмітити, що 352 357 грн. (85,3%) - це бюджетні кошти по всіх бібліотеках області. Решта – 60 247 грн. (14,7%) – це позабюджетні кошти, які також були витрачені на придбання технічних засобів.
Протягом року бібліотеками області було придбано 57 комп’ютерів (з них в ЦБС – 22), 11 ксероксів і сканерів (в ЦБС – 8), 5 факсів, 3 телевізори, 47 калькуляторів (в ЦБС – 45). Персональні комп’ютери були придбані Дніпропетровською міською ЦБС для дорослих (5 од.), Дніпродзержинською міською ЦБС (4). Також комп’ютери придбали: КЗК „Міська бібліотека для дорослих” м. Кривий Ріг, Новомосковська та Орджонікідзевська центральні міські бібліотеки, Дніпропетровська, Магдалинівська, Межівська, Павлоградська, Солонянська, Томаківська центральні районні бібліотеки.
 Верхньодніпровська центральна районна бібліотека за участь в конкурсі проектів, оголошеному відділом преси, освіти і культури посольства США в Україні, „LEAP – 6 Інтернет для читачів публічних бібліотек” виграла грант і одержала 4 комп’ютери для відкриття в бібліотеці Інтернет-центру.
На сьогоднішній день парк комп’ютерної техніки в області  налічує 350 машин (з них в ЦБС – 145). Слід також відмітити, що станом на 1.01.2008 р. комп’ютери є в кожній центральній міській і районній бібліотеці, крім Тернівської центральної міської бібліотеки.
Копіювально-розмножувальна техніка була придбана КЗК „Міська бібліотека для дорослих” м. Кривий Ріг, Павлоградською і Орджонікідзевською центральними міськими бібліотеками, а також Верхньодніпровською, Дніпропетровською, Магдалинівською, Межівською і Широківською центральними районними бібліотеками.
10 централізованих бібліотечних систем, а саме: Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих, ЦБС м. Жовті Води, КЗК „Міська бібліотека для дорослих” м. Кривий Ріг, ЦБС м. Павлограда, ЦБС м. Нікополя, Верхньодніпровська, Апостолівська, Верхньодніпровська, Дніпропетровська, Новомосковська і Томаківська районні ЦБС мають факси.
У 8 ЦБС на сьогодні працює електронна пошта   (м. Дніпропетровськ, м. Дніпродзержинськ, м. Жовті Води,      м. Марганець, м. Нікополь, м. Павлоград, Верхньодніпровський і Софіївський райони). Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих та Юр’ївська районна ЦБС мають автотранспортні засоби.
На придбання обладнання в минулому році було витрачено 155 497 грн. (0,5%) загального фінансування (по ЦБС – 141 597 грн.). Так, наприклад, за кошти, які були виділені Верхньодніпровською райдержадміністрацією та райрадою, для бібліотеки було придбано меблі для Інтернет-центру, а саме: 5 комп’ютерних столів, 5 офісних стільців, 4 виставочні стелажі, 2 шафи, жалюзі. Встановлено грати на вікна, підключено охоронно-пожежну сигналізацію, виготовлені  інформаційні стенди.    
Дніпропетровська районна ЦБС за рахунок бюджетних коштів придбала меблі на суму 20 800 грн. Для Софіївської центральної районної бібліотеки було придбано нові стільці, письмові столи, світильники. У Синельниківській ЦРБ встановлено кондиціонер та люстра-вентилятор.
Для структурних підрозділів Дніпропетровської ЦБС для дорослих було придбано столи, стільці, кафедри видачі, штори, а також встановлена зовнішня реклама на будівлях бібліотек-філіалів № 2, 6, 15, 16, 21, 22, 27, 32.
В цілому на покращення матеріально-технічного стану бібліотек області було витрачено 919 032 грн. (по ЦБС – 813 832 грн.) – це 3,1% загального фінансування. З них з бюджету -  885 074 грн. (по ЦБС – 780 374 грн.).
Найбільші суми одержали з бюджету на проведення поточних та косметичних ремонтів 5 міських ЦБС:
• Дніпропетровська ЦБС для дорослих – 339 879 грн.
• Дніпродзержинська ЦБС – 48 008 грн.
• КЗК „Міська бібліотека для дорослих” м. Кривий Ріг – 29 000 грн.
• Нікопольська міська ЦБС – 25 620 грн.
• ЦБС м. Жовті Води – 13 200 грн.
       та 19 районних ЦБС, серед яких:
• Апостолівська РЦБС – 82 225 грн.
• Широківська РЦБС – 47 320 грн.
• Павлоградська РЦБС – 39 990 грн.
• Дніпропетровська РЦБС – 39 900 грн.
• Петриківська РЦБС – 26 606 грн.
• Синельниківська РЦБС – 19 999 грн.
• Верхньодніпровська РЦБС – 18 618 грн.
• Межівська РЦБС – 10 615 грн.
На проведення ремонтних робіт у сільських бібліотеках сільськими радами було виділено 100 406 грн. В області на сьогоднішній день функціонує 452 сільські і 32 селищні бібліотеки. Якщо розподілити ці кошти на всі ці бібліотеки, то виходить по 207 грн. 45 коп. на одну бібліотеку. Але і ці невеличкі кошти одержали не всі бібліотеки, а тільки сільські бібліотеки 13 районів:
• Апостолівський – 391 грн.
• Васильківський – 500 грн.
• Верхньодніпровський – 6 790 грн.
• Дніпропетровський – 5 000 грн.
• Криворізький – 704 грн.
• Межівський – 4 375 грн.
• Нікопольський – 5 000 грн.
• Павлоградський – 30 183 грн.
• Петриківський – 16 606 грн.
• Софіївський – 2 039 грн.
• Царичанський – 1 198 грн.
• Широківський – 27 320 грн.
Бібліотеки області протягом року продовжували пошук позабюджетних джерел фінансування, використовували власні внутрішні можливості (платні послуги) та залучали благодійну і спонсорську допомогу. Загальний обсяг позабюджетних джерел за підсумками 2007 року складає 1 122 063 грн., тобто 3,8% від усього обсягу фінансування (по ЦБС – 933 255 грн.).
Позабюджетні кошти можна розділити таким чином:
• надходження від платних послуг – 570 247 грн. – 50,8%, (по ЦБС – 461 558 грн.);
• благодійна і спонсорська допомога – 339 151 грн. – 30,2%, (по ЦБС – 266 855 грн.);
• інші джерела – 212 665 грн. – 19,0%, (по ЦБС –  204 812  грн.).
 Слід відмітити, що сума позабюджетних коштів у порівнянні з минулим роком збільшилась на 81 202 грн. (2006 рік – 1 040 861 грн.)
Значну частину позабюджетних коштів складають надходження від платних послуг (50,8%). Платні послуги користувачам надавали майже всі ЦБС, крім Першотравенської міської бібліотеки та бібліотек Криворізького і Новомосковського районів. Найбільші суми від платних послуг серед міських ЦБС одержали:
• Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих –           170 746 грн.
• Павлоградська міська ЦБС – 71 800 грн.
• Дніпродзержинська міська ЦБС – 28 701 грн.
• КЗК „Міська бібліотека для дорослих” (м. Кривий Ріг) – 25 300 грн.
• Нікопольська міська ЦБС – 17 200 грн.
• ЦБС м. Орджонікідзе – 14 489 грн.
• Марганецька міська ЦБС – 11 439 грн.
  Серед районних ЦБС:
• Верхньодніпровська РЦБС – 11 700 грн.
• Апостолівська РЦБС – 10 643 грн.
• Дніпропетровська РЦБС – 9 500 грн.
• Широківська РЦБС – 5 588 грн.
• Томаківська РЦБС – 6 700 грн.
• Синельниківська РЦБС – 7 000 грн.
• Софіївська РЦБС – 5 077 грн.
Позабюджетні кошти бібліотеки використовували в основному на поповнення бібліотечних фондів, а саме: на передплату періодичних видань (22 175 грн.), на придбання технічних засобів, обладнання, проведення косметичних ремонтів та підтримку санітарно-гігієнічного стану бібліотек – 94 205 грн.
Підсумовуючи аналіз питань фінансування бібліотек у 2007 році, слід зазначити, що сукупне фінансування бібліотек Дніпропетровської області у розрахунку на 1 мешканця складає 8 грн. 21 коп. По публічних бібліотеках у середньому на 1 мешканця припадає 9 грн. 46 коп. Фінансування 1 мешканця у районах складає 12 грн. 70 коп. Середня по області вартість обслуговування 1 читача склала у 2007 році  33 грн. 96 коп. По публічних бібліотеках вартість обслуговування 1 користувача складає  30 грн. 33 коп. В сільській місцевості – 25 грн. 85 коп. Середня вартість 1 відвідування по області складає 6 грн. 54 коп., по публічних бібліотеках – 5 грн. 73 коп., по сільських бібліотеках – 4 грн. 50 коп.
Знаходячись вже багато років у скрутному матеріально-технічному становищі, але розуміючи важливу соціальну функцію – забезпечення вільного і рівного доступу до інформації всім громадянам незалежно від місця їх проживання, роду діяльності та фінансового стану, бібліотеки області протягом 2007 року намагалися задовольняти їх найрізноманітніші культурні, професійні, освітні, соціальні, інформаційно-бібліографічні запити на основі використання всіх інформаційних ресурсів, інформації СКС, електронних баз даних та ресурсів Інтернет.
Інформація надавалася користувачам за певними тематичними комплексами:  діяльність органів влади та місцевого самоврядування, правова інформація, соціально-побутова інформація, на допомогу освітнім та самоосвітнім програмам, історія населених пунктів в цілому та окремих їх районів, тощо.
Інформування користувачів про діяльність органів влади та місцевого самоврядування - своєрідний ланцюг між владними структурами і громадськістю. Бібліотеки централізованих бібліотечних систем м. Павлограда, Кривого Рогу, Новомосковська, Дніпропетровська, Нікополя, Марганця сприяли цьому процесу за допомогою створених тематичних папок-досьє: «Влада інформує», «Міськдовідка», «На трибуну сесії міськради»; тематичних полиць та експрес-викладок: «Влада: віртуальна чи реальна?», «Інформують органи місцевої влади», «Влада і молодь», «Нове у законодавстві з питань місцевого самоврядування»; інформаційних стендів та інформаційних куточків: «Довідкова служба міста в Україні», «Україні і влада на місцях».
Працівники КЗК «Міської бібліотеки для дорослих» (м. Кривий Ріг) підготували декілька випусків прес-дайджестів за темами «Життя району і влади», «Ми і місто», «Від влади населенню».
В кожній бібліотеці Жовтоводської міської ЦБС діють інформаційно-консультаційні центри, де населення міста має можливість безкоштовно отримати інформацію про роботу Жовтоводської ради, Центру зайнятості, Управління праці та соціального захисту населення та ін. В інфотеці Центральної бібліотеки «З турботою про жовтоводців» користувачі мали змогу познайомитись з бібліографічним покажчиком за газетою «Жовтоводські Вісті», «Рішеннями Жовтоводської міської Ради ХХV скликання», анотованим фото-дайджестом «Міський голова В. Голуб: рік діяльності», а також щоквартально з інформаційними списками статей «Нотатки з виконкому», «Управління соціального захисту повідомляє», «Екологічний стан міста», «З повагою до проблем молоді». Протягом року надавалась експрес-інформація користувачам з питань підвищення життєвого рівня населення, забезпечена реалізації виборчих прав громадян. Надавалась також інформаційна підтримка міськвиконкому під час підготовки та проведення чергових сесій та засідань з питань «Реалізації державної молодіжної політики», «Соціального захисту населення міста», «Стану і перспективи загальної середньої освіти».
Значно покращили свою роботу у цьому напрямку і структурні підрозділи багатьох районних ЦБС. Так, наприклад, Апостолівська, Магдалинівська, Юр’ївська, Томаківська, Петропавлівська, Царичанська, Солонянська, Верхньодніпровська районні ЦБС, стверджуючи свою необхідність та значущість, виступають організаторами та активними учасниками заходів районних держадміністрацій, а саме: проведення «круглих столів», Днів спеціаліста, Днів інформації, Днів працівників місцевого самоврядування.
Центральні бібліотеки Дніпропетровської, П’ятихатської, Софіївської, Широківської, Васильківської, Юр’ївської, Покровської, Межівської районних ЦБС стали справжніми центрами інформації, де користувачі мають змогу одержати найрізноманітнішу інформацію, починаючи з телефонного довідника чи умов кредитування в різних банках, до розпоряджень, рішень місцевої влади, Законів України, інших документів.
Бібліотеки області протягом року посилювали просвітницьку роботу з правознавства, забезпечуючи користувачів інформацією про нормативні акти і закони, що діють у сфері трудового, цивільного, сімейного та інших галузях права, а також про матеріали, що коментують нормативні акти. У доведенні правової інформації до широких верств населення бібліотечні працівники застосовували диференційований підхід до кожної окремої категорії користувачів: дітей і молоді, людей похилого віку, юристів-професіоналів, ділових людей, працівників підприємств та ін.
Інформування та просвітницька робота серед населення здійснювалась шляхом складання інформаційних списків, інформаційних повідомлень, тематичних папок, інформ-досьє: «Юридичні поради», «Знати і володіти», «Жити за законами держави», «Право у нашому житті», «Знай свої права, людино!», «Вивчаємо свої права та обов’язки». Дієвою формою інформування продовжували залишатись інформаційні системи та інформаційні перегляди за темами: «Наш закон – наша сила», «Закон – провідник життя», «Конституція – візитна картка держави», «Держава. Право. Людина», «Юридичні поради фахівців».
Користувачі бібліотек області протягом року одержали також правову інформацію біля книжкових виставок, інформаційних стендів, правових куточках «Життя за законами Держави», «Права та обов’язки громадянина України», «Вміти відповідати на заклик часу», «Швидка юридична допомога», «Азбука правової грамотності».
Виставки та перегляди літератури з цієї проблематики експонувалися як окремо, так і були складовою частиною традиційних форм масової популяризації літератури: Тижнів правових знань, уроків права, турнірів з правознавства, правових всеобучів, правових диспутів, дискусій, інформаційно-правових годин та ін. Ці форми роботи активно використовували бібліотеки Дніпропетровської, Нікопольської, Новомосковської, Дніпродзержинської міських ЦБС, Першотравенської і Тернівської міських бібліотек, сільських структурних підрозділів районних ЦБС області.
До участі в заходах з популяризації правових знань бібліотеки залучали представників правоохоронних органів, соціальних служб, служб у справах неповнолітніх, фахівців-юристів.
У 2007 році бібліотеки Павлоградської міської ЦБС плідно і змістовно працювали за цільовими бібліотечними програмами «Бібліотека у правовому просторі» та «Соціальна місія бібліотеки».
Популяризуючи правові знання Жовтоводська центральна міська бібліотека у рамках молодіжної академії «КЕРМІТ» на базі бібліотеки-філії № 1 для молоді провела декілька засідань факультативу правових знань «Орієнтир». До Дня захисту прав людини були організовані: турнір правознавства «На терезах Феміди», консультацію для батьків «Правовий захист особистості дитини», оформлено куточок громадянина «Вміти відповідати на заклик часу».
Використовуючи різні форми роботи, інформаційну допомогу з питань правової освіти надавали населенню своїх мікрорайонів майже всі бібліотеки-філіали Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих. Проводились бібліографічні огляди літератури, інформаційні години, години-презентації нових надходжень літератури з юридичної тематики. А в центральній міській бібліотеці другий рік працювала Громадська приймальня, в якій малозабезпечені громадяни одержували безкоштовні юридичні консультації.
Важливим, перспективним і соціально значущим напрямком роботи бібліотек області залишались також питання забезпечення користувачів інформацією з різноманітних сфер людського життя. Бібліотеки у своїй роботі зосереджувались на найбільш важливих соціальних і соціально-побутових потребах не тільки користувачів бібліотек, але і всіх мешканців взагалі. Актуальними формами роботи були індивідуальні інформаційні повідомлення про зміни в пенсійній системі та пільговому забезпеченні. Інформування також здійснювалось через інформаційні стенди, дошки оголошень, прес-дайджести, тематичні папки, інформ-досьє, списки літератури. Тематика різноманітна: «Соціальний захист населення», «Пенсійне забезпечення», «Соціально-побутова інформація», «Соціальним проблемам – пріоритетну увагу», «Соціальні проблеми жителів району».
Соціально-правова інформація пересічним читачам надається також через папки-досьє: «Як оформити субсидію», «Комунальні послуги і ми», «Справи пенсійні», «Я – багатодітна мати», «Ринок праці: послуги і надії», «Пільги. Допомога. Компенсації», «Вам -  ветерани, інваліди, пенсіонери», «Квартирне питання», «Орієнтир – життєві потреби», «На замітку споживачу».
Слід також відмітити у цьому напрямку змістовну роботу Центру правових зустрічей для літніх людей, який діє у Павлоградській центральній міській бібліотеці.
Бібліотеки Юр’ївського, Томаківського, Магдалинівського, П’ятихатського, Солонянського, Апостолівського, Широківського, Петропавлівського, Покровського, Васильківського, Синельниківського та інших районів, де основною частиною громади є люди похилого віку, пріоритетом минулого року вважали надання індивідуальної довідково-консультаційної допомоги з проблем забезпечення і соціального захисту людей похилого віку, інвалідів, ветеранів, дітей-сиріт, малозабезпечених. Організовували консультації спеціалістів-лікарів, юристів, інформували людей похилого віку про можливості їхнього працевлаштування, здоровий спосіб життя. В бібліотеках області було проведено декілька акцій «Літня людина в бібліотеці».
Не залишались поза увагою бібліотек і питання соціального захисту та соціальної адаптації молоді в сучасних умовах. Співпрацюючи із місцевими центрами соціальних служб для молоді, бібліотечні фахівці намагалися повідомити про нову інформацію, тому були організовані тематичні папки: «Куди піти вчитись», «Фах із перспективою», «Обери свою поезію», «Для тих, хто шукає роботу», «Зроби свій вибір», «Вам відповідає юрист».
Бібліотеки Магдалинівської ЦБС як інформаційні центри на допомогу освіті та самоосвіті організують для молоді перегляди періодичних видань і посібників щодо допомоги у виборі подальшого навчання «Освіта. Робота. Кар’єра», проводять інформаційні години «Професію, як любов, обирають на все життя», «Молодь України: право на житло, освіту, відпочинок». У Юр’ївській центральній районній бібліотеці створена картотека навчальних закладів регіону, яка користується великим попитом серед випускників шкіл району. Абітурієнти мають змогу ознайомитись з навчальними закладами і одержати коротку інформацію про професії.
В бібліотеках КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), Нікопольської, Орджонікідзевської, Новомосковської міських ЦБС постійним попитом у молоді користуються книжкові виставки і тематичні експозиції: «Професія мого життя», «Проектуємо своє завтра», «Калейдоскоп: всі професії хороші», «Навчальні заклади ХХІ століття», «Іди в майбутнє вслід за мрією»; інформаційні стенди: «Центр зайнятості пропонує», «Серед не пройдених доріг – одна твоя», «Твоє життя – твій вибір», а також створені інфотеки «Ринок професій», «У світі професій» та виготовлені міні-буклети, інформаційні листки, списки і пам’ятки: «Школа. А що далі?», «На допомогу абітурієнту: зроби правильний вибір», «Азбука пошуку роботи», «Від мрії до вибору професії».
Подальше підвищення престижу бібліотек сьогодні обумовлено цілою системою заходів, пов’язаних і з комплектуванням бібліотечних фондів, і поліпшенням їх якісного складу, з впровадженням новітніх комп’ютерних технологій, з розвитком інформаційних функцій. Але, як і раніше, головним в удосконаленні бібліотечної діяльності була і є поглиблена робота з читачами, пошук найбільш ефективних її форм, які забезпечують безпосередню участь користувачів у заходах, активізують сприйняття інформації, створюють умови для невимушеного спілкування.
Тому одним з найважливіших компонентів діяльності бібліотеки і перспективним напрямком культурно-просвітницької роботи в бібліотеках області у 2007 році була поширена популяризація знань і бібліотечної книги серед користувачів. Завдяки соціокультурній та просвітницькій роботі бібліотеки намагалися розвивати партнерські відносини з громадськими та творчими спілками, які займаються освітою, дозвіллям, соціальним захистом мешканців області, створювали позитивний, привабливий імідж бібліотек як культурних центрів проведення культурологічних акцій, місць спілкування інтелектуальної та літературно-мистецької еліти краю.
Тематика масових заходів визначалась політичними, культурними подіями в житті України: Рік української книги, 75-річчя створення Дніпропетровської області, 515-річчя українського козацтва, 95-річчя від дня народження  А. Малишка, 95-річчя від дня народження А. Стельмаха, 100-річчя від дня народження І. Вільде, Дні Європейського культурного надбання, іншими подіями в житті міст та районів області.
До цих подій бібліотеки області проводили різноманітні заходи: тематичний та літературно-музичний вечори, лекції-концерти, презентації книг, народознавчі, краєзнавчі, екологічні, історичні години. Досвідчені бібліотекарі намагалися використовувати і нові, нестандарті, такі, як історичний урок-єднання, історично-правовий екскурс, історико-літературний дайджест, літературно-історична екскурсія, фольклорна хвилина, місцевий вернісаж, калейдоскоп цікавих фактів, огляд-вернісаж, година Єврознавства, актуальний діалог, психологічний салон, перехрестя думок, аудієнція фахівця, турнір ділових жінок, політичний епіцентр, бібліографічне ерудит-лото. Керуючись державними, обласними, міськими та районними інтересами користувачів щодо питань української державності, української культури, літератури, збереження історичної та духовної спадщини народу, бібліотеки активно працювали на популяризацію літератури з цих питань. Форми популяризації були різноманітними. Заходи проводились у взаємодії з громадськими та творчими спілками, установами, національно-культурними товариствами, навчальними закладами і були пов’язані з популяризацією української книги.
Ідея єдності українських земель, Соборності України сягає в глибину віків і є актуальною сьогодні. Ця тема ланцюгом пролягла через цикл заходів, присвячених цій даті. Найкращі з них: літературно-музичне свято «В моїм серці Україна» (Першотравенська ЦБ), вечір українознавства «Україно, соборна державо, сонценосна колиско моя» (Дніпропетровська ЦБС для дорослих), історичний вечір «Свято єдності, суверенності, свободи» (Нікопольська міська ЦБС), тематичний вечір «Соборність українського духу навічно в серцях та помислах» (Новомосковська, Марганецька міські ЦБС), історичні уроки-єднання «Соборна і свята ти мати - Україна» (Покровська, Верхньодніпровська, Синельниківська, Широківська, Юр’ївська районна ЦБС) та ін. Спільно з викладачами історії середніх загальноосвітніх шкіл бібліотечні фахівці Жовтоводської ЦМБ підготували і провели для молоді міста літературно-історичний вечір «Тернистий шлях до волі». Протягом змістовної історичної подорожі по подіям, фактам та вагомим датам, що з’єднали український народ, лунало багато віршів, легенд та історичних пісень у виконанні учнів.
Також в бібліотеках області були проведені години державності «Соборність Україну возз’єднає» (Петриківська, Широківська РЦБС), бібліографічні огляди «Соборна Україна – вільна і незалежна» (Дніпропетровська, Васильківська, Криничанська РЦБС), музично-поетичні вернісажі «Україно, мій духовний дивоцвіт, голубінь над чистим золотом колосся» (Вільногірська, Тернівська міські ЦБ).
В міських бібліотеках КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг) була проведена низка історичних годин під загальною назвою «Ми - українці», на яких розповідалося про єднання українських земель на протязі всієї історії з метою подальшого зрозуміння національно-духовного відродження і державного теоретичного процесу в Україні на сучасному етапі.
Змістовна робота була проведена публічними бібліотеками області до загальнодержавних свят – Дня Конституції, Дня Незалежності України та Дня Державного прапора України.
Пропагуючи законодавчі документи, бібліотеки області першочергову увагу приділяли формуванню у користувачів любові до своєї держави, її народу, готовності брати участь у процесах державотворення. Тому з метою виховання поваги громадян до державних символів України бібліотеки різними формами та засобами намагались популяризувати літературу, яка розкриває утвердження державності України, національні традиції, символіку. В бібліотеках проводились правознавчі години, години державності, години юридичних знань: «Державний прапор – символ України» (КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), «Символіка незалежності України» (Новомосковська, Павлоградська, Орджонікідзевська міські ЦБС), «Державні та народні символи України» (Марганецька, Нікопольська міські ЦБС), «Прапор України – символ віри і надії» (Апостолівська, Юр’ївська, Солонянська РЦБС).
Юридичні діалоги, історичні години, правові всеобучі, історико-правові екскурси, зустрічі-діалоги, правові ринги, години громадськості за темами: «Конституція України – гарантія прав людини», «Ми вивчаємо Закон», «Конституція в моєму житті», «Зростаймо громадянами», «Закон моєї Батьківщини», «Конституція України та сучасності», «Що я знаю про Закон своєї держави?» відбулись в багатьох бібліотеках міських та районних ЦБС. Вони були організовані і проведені з метою поглиблення знань користувачів про державну історію українського народу, виховання нового громадянина країни, про історичний шлях Конституції України.
Вперше в історії України у 2007 році проводились позачергові вибори до Верховної Ради. Погляди і настрої, політичні уподобання й не згоди наших співвітчизників виплескувалися у крутій і гарячій полеміці. Бібліотечні працівники були толерантними до всіх питань, організовували перегляди періодичних видань, виставки і тематичні полиці, які допомагали розкрити цю тему користувачам з різних точок зору. Ось декілька назв, які були використані в роботі з цього напрямку: «Парламентські вибори - 2007», «Нові акценти передвиборних перегонів», «Вибори – 2007: традиції, новизна, проблеми», «Час обирати і – відповідати за свій вибір», «Міфи та реалії передвиборчих обіцянок».
Цілі комплекси заходів були проведені в бібліотеках ЦБС області до Дня Незалежності України, а саме: літературно-мистецькі вечори, літературні години та години поезії, фольклорні свята, книжкові виставки та експозиції за такими назвами: «Живи Україно, красуйсь, Україно, безсмертям сердець і красою пісень. Живи Україно, цвіти Україно, прямуючи ясно в широкий свій день» (Верхньодніпровська, Криничанська, Межівська РЦБС), «Віхи історії: події та факти» (Дніпропетровська, Покровська, Солонянська РЦБС), «Незалежна Україна – обличчя нової епохи» (Синельниківська, Томаківська, Юр’ївська РЦБС), «Україна: проблеми, рішення, пошуки, надії» (ЦБС м. Жовті Води, Нікополя, Павлограда, Новомосковська).
Широким попитом у читачів бібліотек користувались заходи з популяризації української культури, народних свят, традицій, звичаїв. Заходи з цієї тематики проводились в бібліотеках не тільки напередодні загальнодержавних свят, але і протягом року. Бібліотеки проводили літературні вечори, свята української народної пісні, вечорниці, народознавчі свята: «Сім’я і родина. Хай в злагоді буде вся Україна», «Кину кужіль на полицю, сама піду на вулицю», «Криниця – вічне джерело нашого народу» та ін.
З цих питань хотілося б відмітити роботу Мишуринрізької сільської та Новомиколаївської селищної бібліотек Верхньодніпровського району. Протягом останніх 15 років в цих бібліотеках працюють аматорські об’єднання за інтересами «Вербиченька» та «Червона калина». Вони ведуть поглиблену роботу з популяризації літератури народознавчої спрямованості. На засіданнях клубів завжди цікаво звучать поетичні рядки, пісні, проводяться конкурси малюнків, краєзнавчі та народознавчі свята, літературні подорожі та диліжанси: «Квітне земля України талантом народу свого», «Ти будеш вічно, Україно, жити!», «Україно моя вкрилась цвітом неначе калина» та ін. Під впливом занять клубів та творчих об’єднань за інтересами діти та молодь району пишуть вірші про рідний край, Україну, складають легенди, малюють.
Цікаві заходи з народознавства проходили також в структурних підрозділах ЦБС м. Жовті Води, Дніпропетровська, Нікополя, Орджонікідзе, Павлограда, Новомосковська, ЦБ Вільногірська, Першотравенська і Тернівки: це -  народознавчі калейдоскопи «Не хвалися червоно калино – маєш більший цвіт. Не журися, славно Україно маєш добрий рід», «Вітається до кожного калинонька червона, низесенько схиляються її великі крона», родинні свята: «Іде різдво по Україні, співає весело пісні», «Ой, масляна ти моя, яка ж ти хороша», «Ой, яке чудове Різдво Христове», «Родина – найкращий в світі оберіг».
Об’єднання людей навколо ідеї відродження культури українського народу, духовності як громадян однієї держави – України -  сьогодні є основою роботи багатьох бібліотек області з популяризації української мови та літератури. Розкриваючи багатство української мови та літератури, бібліотеки проводили літературно-музичні вечори: «Рідна мова моя кольорова», театралізовані літературні вечори «О мово моя! Душа голосна України» (Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих), «Хай буяє, як квітка ранкова, мовонька чиста, твоя рідна мова» (КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), «З нею я люблю і сміюсь, і плачу» (Нікопольська, Жовтоводська, Павлоградська міські ЦБС), години мовознавства: «Вивчайте, любіть свою мову, як світлу вітчизну любіть» (Павлоградська, Новомосковська, Царичанська, П’ятихатська, Верхньодніпровська, Апостолівська РЦБС).
До Дня української писемності і мови (8-9 листопада 2007 року) у більшості бібліотек області відбулись години поезії, години мови: «Як вогонь у серці, я несу в майбутнє невгасиму мову, слово незабутнє», «На все впливає мови чистота»,  «Одна в цілому світі», «Щоб мова народу в повазі була», поетичні етюди і поетичні хвилинки: «Нехай же слово золоте печалиться, сміється і цвіте», «Слово рідне, слово любе», «Вертайсь, рідна мово, у серці народу, у душу Вкраїни».
З метою поширення і поглиблення знань учнів середніх шкіл, професійно-технічних учбових закладів про витоки, історичну долю української писемності і мови, виховування пошани і любові до рідного слова в бібліотеках проводились конкурси шанувальників української мови «Український гравікон», присвячені Дню рідної мови.
Великий інтерес у читачів бібліотек сьогодні викликають легенди і перекази, козацькі та стрілецькі пісні, особливо з історично-героїчної тематики. Їхній популяризації в бібліотеках сприяли заходи, що були організовані у зв’язку з 515-річчям українського козацтва.
Це –  години-подорожі та історичні години: «Козацька слава в серцях у нас», «З козаків візьмемо приклад», «Слава козацька жива», краєзнавчі та історико-літературні бесіди: «Тут родилась, гарцювала козацька слава», «А ми ту славу стрілецьку збережемо». Особливо вдалими були огляди-вернісажі «Козацтво в українському живописі» (Жовтоводська, Нікопольська міські ЦБС), історико-краєзнавчі вечори-подорожі: «Ми роду козацького діти» (сільські бібліотеки Нікопольського району, Межівська, Покровська, Верхньодніпровська, Новомосковська РЦБС), книжкові виставки та перегляди літератури «Легенди і небилиці з козацької крамниці», «А ми ту козацьку славу» (Петропавлівська, Васильківська, Синельниківська, Дніпропетровська, Павлоградська та інші районні ЦБС).
Кожен новий рік приносить нам нові дати, змушує по-новому поглянути на давно пережиті події. Рік минулий 2007-й не став винятком. Однак він, нажаль, був ознаменований такою сумною датою, як 90-річчя пам’яті героїв  Крут.
З метою донесення до свідомості молодого покоління правди про Крути, показу героїзму і мужності героїв Крут, проявлених у нерівному бою, виховання почуття поваги до героїв, для молоді в бібліотеках проводилися різноманітні заходи, а саме: «Уклоніться тим, хто поліг у бою, хто прикрив рідну землю собою», «Герої Крут», «Слава їх стає безсмертною», «Слава героїв Крут не згасне», «Тут їх триста, як скло, товариство лягло», «На Аскольдовій могилі український цвіт», «Крути – символ національної честі» та ін.
Відродження України неможливе без звернення до окремих трагічних сторінок історії нашої країни. Тому така сумна і одна з найбільш гірких сторінок України, як трагедія Голодомору 1932-1933 рр., не залишалась поза увагою бібліотекарів. Бібліотеки області протягом року проводили величезну пошукову роботу, збираючи спогади очевидців тих страшних подій. В бібліотеках оформлялись тематичні полички, інформаційні стенди, документаційні виставки: «Незгасні свічки болю і скорботи», «Голодомор: без строку давності», «Білий ангел скорботи», «Доки жива людська пам’ять», «Трагічні уроки історії», «Той тридцять третій».  Напередодні Дня пам’яті жертв голодомору в бібліотеках відбулись вечори-спогади, вечори пам’яті: «Сльоза омиває душу» (Жовтоводська, Новомосковська, Павлоградська, Дніпропетровська міські ЦБС), години пам’яті, години скорботи «І серце б’ється неначе молот… Голод! Голод! Голод!» (Верхньодніпровська, Апостолівська, Криничанська, Криворізька, Покровська, Солонянська,  П’ятихатська РЦБС), «Пам’ять народна не убієнна», «Запали свічку пам’яті» (Павлоградська, Широківська, Межівська, Томаківська, Софіївська РЦБС).
Вечори-реквієми і вечори скорботи за назвами: «У рік той чорний, заніміли від горя зозулі», «Чорна сповідь твоя, Україно», «Горіла пам’яті свіча», «Не маємо права забути», «Тих жахливих часів гіркота» відбулись майже у всіх сільських бібліотек області. У заходах брали участь мешканці населених пунктів, очевидці тих страшних подій.
Всі бібліотеки області взяли участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку».
Традиційними і шановними серед читачів області були масові заходи з героїко-патріотичної тематики.
Популяризуючи літературу з цього питання, бібліотечні працівники пам’ятали, що у вихованні почуття любові до Батьківщини особлива роль належить історії війни, торкаючись якої, підростаюче покоління вчиться служити своїй країні на героїчних прикладах своїх батьків, співвітчизників, які не шкодували свого життя за майбутнє держави.
До річниці Великої Перемоги та визволення України і рідних міст від німецько-фашистських загарбників, а також до Дня Скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні в бібліотеках була організована низка різноманітних заходів: літературно-музичні вечори, вечори-зустрічі з ветеранами, вечори та години пам’яті, вечори-спогади за такими назвами: «Минає час та пам’ять не минає, схиляючись при вічному вогні», «У пам’яті навіки збережемо», «Сорок перший… Літо догорало. Це було багато літ назад», «Ми будемо довго пам’ятати», «Бузок травневий будить пам’ять», «Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні» та ін.
Серед багаточисельних масових заходів, що відбувалися в бібліотеках області, особливе місце посідали наочні форми популяризації літератури, а саме: книжкові виставки, перегляди літератури, тематичні полички: «Перемога ціни не має, різні долі, вона одна», «Війна у пам’яті, біль у серці», «Маки червоні – наче спогади війни», «Стежками болю і перемог», «Вшануймо полеглих і живих». Різноманітні виставки викликали у відвідувачів бібліотек неабиякий інтерес не тільки через цікаву, корисну літературу, але і завдяки застосуванню військової атрибутики: солдатської шинелі, каски, плащ-палатки, різних документів із фондів місцевих історичних музеїв, альбомів, фотокарток, фронтових листів та ін.
Читачі бібліотеки у ці травневі та червневі дні завдяки книгам і проведеним заходам торкались душею гіркої і прекрасної слави своїх батьків і дідів, які рясно пролитою кров’ю і незалежним духом відстоювали Велику Перемогу.
Виконуючи функції інформаційно-культурних центрів, бібліотеки області проводили різнопланову роботу з розповсюдження краєзнавчих знань, стимулювали інтерес читачів до краєзнавчої інформації, наповнювали її новітнім змістом. Популяризація краєзнавчих документів у бібліотеках відбулася за допомогою різних заходів бібліотечної роботи. Щоб відповідати сучасним реаліям, бібліотеки використовували як традиційні, так і новітні форми і методи популяризації краєзнавчих знань. У бібліотеках відбувались Дні краєзнавства, години краєзнавства, конкурси знавців рідного краю, краєзнавчі вікторини, літературно-краєзнавчі подорожі, краєзнавчі інформаційно-пізнавальні години, краєзнавчі літературні калейдоскопи за темами: «Мій край – ти частинка України», «Моя мала Батьківщина», «Про минуле заради майбутнього: історія та сучасність рідного краю», «Краю мій – криниця для душі», «Перлини духовної спадщини рідного краю», «Рідний край – золота, чарівна сторона», «Мій рідний край – це серця рідна пристань», «Моє славне Придніпров’я – мій рідний край» та ін.
2007 рік був ювілейним для Дніпропетровщини. Область відзначала своє 75-річчя. З ініціативи обласної універсальної наукової бібліотеки до цієї дати був оголошений обласний конкурс на кращу організацію краєзнавчої роботи серед міських і районних ЦБС «Дніпропетровщина моя – перлина України». Конкурс був оголошений з метою виявлення і удосконалення кращого досвіду краєзнавчої діяльності та розповсюдження його серед міських і районних ЦБС області, підвищення іміджу бібліотек як центрів «Регіональної пам’яті», популяризації краєзнавчих ресурсів бібліотек і впровадження нових форм інформаційно-бібліографічного обслуговування різних категорій читачів, удосконалення дослідницької і пошукової роботи в бібліотеках області та ін.
Конкурс дав свої певні результати. Значна частина заходів з популяризації краєзнавчих знань проводились у межах певних довгострокових програм як цільових бібліотечних, так і загальноміських або загальнорайонних. Це сприяло популярності бібліотек, їхнього престижу, укріпленню зв’язків з громадськими організаціями, закладами культури і освіти, місцевими краєзнавцями. Так, наприклад, за цільовою бібліотечною програмою «І знов хвилює батьківська земля, її святі гаї, її поля» працювали фахівці Широківської РЦБС. В рамках цієї програми у структурних підрозділах ЦБС було проведено районний огляд – конкурс «Мій рідний край – душі моєї частка», присвячений 75-річчю утворення області.
Успішно впроваджується цільова бібліотечна програма в Апостолівській РЦБС «Програма діяльності Апостолівської ЦБ з питань вивчення та популяризації історії і культури рідного краю «Апостолівщина – українського степу перлина» на 2007-2008 рр.». Програма була розроблена до 75-річчя від дня заснування Дніпропетровської області та 85-річчя утворення Апостолівського району. Вона стала основою для створення районної Програми з питань краєзнавства, яку було затверджено на сесії районної ради. Разом із цією програмою у районі розроблено та прийнято «Програму з розвитку «зеленого» туризму», у реалізації якої беруть участь і працівники бібліотек району. У рамках Програми бібліотеками району проведена величезна робота по збору матеріалів про Січі запорожців, які колись були розташовані на території району. Напрацьовано цікавий матеріал для випуску ілюстрованих інформаційних видань під назвою «Історія карбована в граніті» і зібрано рідкісні матеріали до створення «Літопису населених пунктів Апостолівського району». Проводячи пошуково-дослідницьку роботу, працівники бібліотек Апостолівського району зібрали також цікаві матеріали історико-географічного змісту і беруть участь у розробці туристично-екскурсійних матеріалів: «Апостолівщина – козацький край», «Природні дива рідного краю», «Місця Апостолівщини, пов’язані з відомими людьми».
Павлоградська районна ЦБС працювала за цільовою програмою «Я людина своєї землі». Краєзнавча робота сільських бібліотек району була направлена на створення у всіх, навіть найменших бібліотеках, етнографічних куточків на основі зібраних у мешканців населених пунктів, фотографій, спогадів, документів. Згідно завдань, визначених цивільною програмою, бібліотекарі району провели опитування, анкетування з краєзнавчих питань, про місце і роль книги у патріотичному й краєзнавчому вихованні.
Результати проведених досліджень бібліотечні працівники використовували для подальшого покращення краєзнавчої діяльності бібліотек. Свої результати бібліотекам району принесла і їх пошуково-дослідницька робота, яка сприяла відродженню національної культури і накопиченню оригінального матеріалу у фондах бібліотек. Ці матеріали зараз обробляються, систематизуються і оформлюються у своєрідні джерела-портфоліо, які містять матеріали про історію сіл, їх екологію, творчість видатних письменників, героїв війни і праці, сімейні династії. Зібрані матеріали активно використовуються читачами. Портфоліо включають велику кількість різноманітних матеріалів: сімейні архіви, вирізки з періодичних місцевих джерел, фотокартки, мемуари і охоплюють широке коло місцевих проблем.
У Верхньодніпровській РЦБС розроблена цільова бібліотечна програма діяльності публічних бібліотек з краєзнавства на період до 2010 року «Тобі, Верхньодніпровськ, освічуємося у любові». У рамках реалізації цієї програми були проведені Дні краєзнавства «Історія і сьогодення району» та «Творчість наших земляків» про талановитих і вмілих людей, які живуть у м. Верхньодніпровську. А «Літературна подорож у минуле» була присвячена уродженцю, «своєму» декабристу  О. Гангеблову.
Під загальною назвою «Пісні на полотні» були організовані в бібліотеці вернісажі робіт місцевих майстринь, які своїм мистецтвом вишивки, чудодійною красою своїх творів заворожували глядачів. Ці витвори демонструвались протягом року і в стінах бібліотеки, і в холі районного Будинку культури. Всі масові заходи в бібліотеці супроводжувалися книжковими виставками та експозиціями «Верхньодніпровськ: історія і сьогодення», «Перлини рідної землі», «Верхньодніпровщина: століття – події - портрети».
Безперечний інтерес у читачів викликали: фактографічно-бібліографічний покажчик дат та подій району «Ювілейна Верхньодніпровщина 2007», дайджест «Золоті зірки Героїв Верхньодніпровщини», екологічний акцент-дайджест «Диво Римського лісу», збірка легенд за матеріалами районного краєзнавчого конкурсу «Легенди ріднокраю», інформаційні листівки про поетів Верхньодніпровщини «Художній дивосвіт рідного краю». Методичний відділ ЦБС на допомогу бібліотечним працівникам району  підготував декілька методичних видань з краєзнавчого напрямку: дайджест публікацій періодичних фахових видань «Бібліотечне краєзнавство як джерело всебічного розвитку користувачів», методичні поради до 175-річчя з дня народження О. Поля «Людина – легенда: Олександр Поль», узагальнений досвід роботи з краєзнавства бібліотек району «Барви рідного краю».
Зміст краєзнавчої роботи бібліотек міста Павлограда визначався декількома складовими частинами: формуванням краєзнавчого фонду, довідково-бібліографічного апарату, поширеного популяризацією краєзнавчих видань, краєзнавчою специфікою в оформленні бібліотек. Доречно буде відмітити, що центральна міська бібліотека Павлограда носить ім’я місцевої поетеси Галини Світличної. У 2007 році вона представила нові відділи виставок, серед яких: виставка-подорож “Мандрівка дідусевими стежками”, виставки-путівники “Екологічне життя Павлограда”, “Вулиці міста старовинні й застарілі”, панорама творчості письменника М. Шутя “Поет малої Батьківщини”.
У створеній при центральній бібліотеці мистецько-краєзнавчої зали, вшановуючи пам’ять місцевої поетеси   Г. Світличної, працівники бібліотеки провели літературний конкурс талановитої молоді “Місто скликає таланти”, краєзнавчий марафон “Що? Де? Коли?”,  поетичний вернісаж “Юні поети міста”.
Були презентовані: краєзнавча літературна виставка “Колиска долі України – Дніпропетровщино моя”, виставка-досьє “Павлоградський історико-краєзнавчий музей-оберіг історії”. Бібліографічний відділ ЦМБ на допомогу учнівської молоді випустив дайджест публікацій з місцевої преси про діяльність міського голови “Куклін В.: події, справи, рішення”, бібліографічний рекомендаційний список “Краса рідних пейзажів”, анотовані бібліографічні покажчики літератури “Павлоград – проблеми екології” та “Західний Донбас – край вугільний”.
Слід відмітити цікаву і різноманітну роботу з краєзнавства, яка була організована і проведена у рамках обласного конкурсу “Дніпропетровщина моя – перлина України” в бібліотеках Жовтоводської міської ЦБС. У зв’язку з ювілеєм Дніпропетровської області і 50-річчям від дня заснування м. Жовті Води, бібліотеки ЦБС для різних груп читачів провели низку різноманітних цікавих заходів: історичну хвилинку “Веде життєпис Україна від давніх українських міст” (історія назв міст Дніпропетровщини), літературно-історичний вечір “Жовті Води, ви на світі єдині”, літературно-музичний вечір “Місто моє робітниче, гордість моя і любов”. Інновацією у краєзнавчому вечорі “Для мене місто, ти - моє єдине, неначе сонячний промінчик у пітьмі” була мультимедійна презентація історичних та пам’ятних знаків міста, почесних громадян міста, а також музичного слайду-репортажу про м. Жовті Води.
Великим попитом у бібліотеках ЦБС користуються інфотеки. Матеріали, які в них представлені, несуть аналітичну інформацію. Щоквартально інфотеки поповнюються новими інформаційними списками: “Нотатки з виконкому”, “З увагою до проблем молоді”, “50 років місту Жовті Води”. Збереглась у ЦБС і така дуже важлива форма роботи, як надання групової та індивідуальної інформації з краєзнавчої тематики працівникам міського історичного музею, викладачам історії навчальних закладів міста за темами: “Культура та мистецтво м. Жовті Води”, “Минуле і сьогодення рідного краю” та ін.
Головною подією в краєзнавчій роботі бібліотек було видання бібліотечного варіанту книги “Місто наших мрій і сподівань”. За постановку роботи до 50-річчя міста, ЦБС була нагороджена адміністрацією підключенням до мережі Інтернет.
Змістовна краєзнавча робота у минулому році проводилась і в бібліотеках РКЗК “Межівська централізована бібліотечна система”. Сільські бібліотеки району займались вивченням, збиранням та організацією загальнодоступного користування інформацією про своє село, про визначних людей краю. В сільських бібліотеках району проходили дні краєзнавства, тематичні вечори, краєзнавчі години, Дні села, краєзнавчі подорожі, зустрічі гостей з ближнього зарубіжжя, вечори-зустрічі, родинні свята: “За все люблю тебе, мій краю”, “Люби і знай свій рідний край”, “Моє село і я - зерня його”, “Подорож у минуле нашого села”, “Село моє – ти гордість наша”, “Видатні особистості рідного краю”, “У степах моє рідне село”. Популяризації краєзнавчих знань сприяли і засідання краєзнавчої вітальні “Межівська сторона”, яка працює при районній бібліотеці. В цілях подальшого розвитку і вдосконалення краєзнавчої діяльності бібліотек району, використання культурного потенціалу місцевих громад в інтересах розвитку бібліотечного краєзнавства, популяризації краєзнавчих ресурсів бібліотек, впровадження нових форм інформаційно-бібліотечного обслуговування різних категорій користувачів, поглиблення їх знань щодо історичного минулого краю у 2007 році працівниками Межівської РЦБС розроблено “Районну програму розвитку краєзнавства в Межівському районі на 2008-2011 роки”, яка була затверджена сесією районної Ради. Ця програма передбачає виділення коштів з місцевого бюджету у сумі 24 тис. грн. та 1,5 тис. грн. позабюджетних коштів.
В рамках обласного краєзнавчого конкурсу в бібліотеках проводились різноманітні заходи з популяризації краєзнавчої літератури, відбувались презентації нових творів композиторів, поетів та прозаїків Придніпров’я. Так, у міських структурних підрозділах Дніпропетровської централізованої бібліотечної системи для дорослих пройшли презентації: нової збірки ліричних поезій “Зелен-цвіт” і прозового твору “Крик из долгого молчания” Дори Калинової, книги М. Лона “Таромські зошити”, книги С. Дорожакова “Что лучше”. У Першотравенській міській бібліотеці презентувались книги місцевих авторів М. Мартинова “Благовест” (духовна поезія), “Букет запоздалых цветов”, “Сердце в ладонях” та М. Марина “Полпреды вечного тепла”.
В бібліотеках області готувались і видавались інформаційні краєзнавчі вісники “Наш район у ... році”, “Хроніка подій району ... рік”, пам’ятки, дайджести, покажчики, рекомендаційні списки літератури до знаменних і пам’ятних дат краю. Особливу змістовну роботу з підготовки видань слід відмітити у Дніпропетровській РЦБС: ретроспективний бібліографічний покажчик “Відомі люди м. Підгородного”, ретроспективний бібліографічний покажчик “Я хочу Вам розповісти ...”; у Васильківській РЦБС: прес- дайджести “Люди  - краса твоя, Васильківщино”, “Світ захоплень Васильківців”, “Наші земляки на фронтах Великої вітчизняної війни”;  у КЗК “Міська бібліотека для дорослих” (м. Кривий Ріг): дайджест за матеріалами місцевої преси “Кривбас – страдниця земних щедрот”, “Стежками рідного краю”.
Популяризації краєзнавства сприяли і засідання краєзнавчих клубів “Переповіст”, “Червона калина”, “Вербиченька”, “Джерельце” (Верхньодніпровська РЦБС), “Джерело” (Покровська РЦБС), “Чарівний вогник” (Софіївська РЦБС), “З народних джерел” (Широківська РЦБС), “Стежина” (Павлоградська РЦБС), “Берегиня”, “Межівська сторона”, “Кругозір”, “Козацька криниця” (Межівська РЦБС).
За підсумками обласного конкурсу “Дніпропетровщина моя – перлина України” всі ЦБС області (міські і районні) визнані переможцями. За яскраву, змістовну, різноманітну роботу ЦБС області одержали чудові подарунки – музичні центри “SAMSUNG”. Спонсором конкурсу виступив міжнародний благодійний фонд “Україна – ЮНЕСКО”. Багатьом читачам публічних бібліотек області минулий 2007 рік і популяризація літератури краєзнавчого змісту запам’яталися численними історико-краєзнавчими подорожами, творчими зустрічами, літературно-краєзнавчими аукціонами і театралізованими заходами. Усі вони сприймались з великими захопленням, спонукали до активного сприйняття, участі у подальших конкурсах.
Треба також відмітити, що 2007 рік був роком початку активної роботи зі створення електронного корпоративного каталогу “Дніпропетровщина” (ЕККД). Перші підсумки роботи дали певні результати. 14 бібліотек області сьогодні беруть участь у цьому перспективному проекті, який започаткувала ДОУНБ. Кооперація у створенні і використанні корпоративних краєзнавчих інформаційних ресурсів – нова модель майбутньої ефективної взаємодії бібліотек – стає в бібліотеках реальністю.
Питання сім’ї, сімейних стосунків, підвищення ролі жінки та матері у суспільстві були пріоритетними напрямками багатьох міських та районних ЦБС.
Використовуючи різноманітні форми і методи роботи, бібліотеки проводили вечори відпочинку для сімей “Міцна хай буде наша вся родина” (Павлоградська, Нікопольська, Новомосковська міські ЦБС), тематичний вечір “Я матері образ несу крізь віки” (Широківська, Юр’ївська, Солонянська, Синельниківська, Павлоградська, Васильківська РЦБС), родинні свята “Тілька родина, як зірка єдина, твій порятунок, надійний причал” (Криничанська, Софіївська, Петриківська, Петропавловська, Царичанська РЦБС), літературно-музичні вечори “Слава жінці-берегині” (Криворізька, Межівська, Новомосковська РЦБС).
Слід відмітити цікаву роботу з популяризації літератури з питань сімейного виховання структурних підрозділів Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих. В ЦБС протягом року продовжували працювати жіночі клуби “Натхнення”, “Світ жінки”, “Тепла вітальна”, “Контакт”. Так, у рамках жіночого клубу “Світ жінки” пройшли тематичні вечори “Жінко! Ти оберіг від всіх нагод  земних”, вечори зустрічі “Осінній вернісаж”, “Пісні душі та серця”. На засіданнях клубу “Віра. Надія. Любов” були проведені такі заходи: тематичний вечір “Не журися Україно, маєш добрий рід”, зустріч з психологом В.І. Писаренко “Психологія сімейного спілкування”, літературно-музична година “Жінка! Моя небесна і земна! Моя весела і сумна!”.
Досить цікаві форми діяльності сімейного клубу “Берегиня”, який працює в Павлоградській міській ЦБС: зустрічі з цікавими людьми, святкування сімейних ювілеїв, дні іменинника, ігри, вікторини, конкурси. Кожна зустріч приносить безліч задоволень від спілкування. Протягом багатьох років книга служила засобом духовного спілкування батьків з дітьми. Сімейні читання були і залишаються невід’ємною частиною проведення дозвілля разом із близькими і рідними членами родини. Низку заходів, присвячених темі сімейного читання “Книга в нашій сім’ї”, провели бібліотеки Петриківської, Царичанської, Васильківської, Дніпропетровської, Солонянської, Томаківської районних ЦБС.
Бібліотеки Павлоградської районної ЦБС протягом року працювали за цільовою бібліотечною програмою “Сім’я і культура”. Мета цієї програми полягає у вихованні інформаційної культури дітей та підлітків шляхом формування постійного інтересу дитини до читання як засобу розвитку особистості та розвитку традицій сімейного читання і залучення до бібліотек всієї родини. Основними формами роботи сімейної бібліотеки-філії № 4 (Павлоградська міська ЦБС) є організація сімейного читання, надання інформаційних послуг. Має статус бібліотеки сімейного читання і бібліотека-філія № 9 Дніпродзержинської міської ЦБС. Працівники цієї бібліотеки вже багато років виховують у маленьких читачів шанобливе ставлення до родини і до людини. Тому в стінах бібліотеки завжди цікаво проходять Дні сімейного читання, бенефіси читальної сім’ї, сімейні вікторини, родинні свята. Мають статус бібліотек сімейного читання структурні підрозділи Жовтоводської міської ЦБС (б/ф № 1, б/ф № 3). Вони проводять свою роботу, намагаючись допомогти батькам у гармонійному розвитку дитини. Проводяться заходи, направлені на допомогу у досягненні гармонії в сім’ї, а саме: родинні свята “Збираємо воєдину всю свою родину”, “Світ сім’ї: секрети гармонії і щастя”, “Хай злагода і мир панують у родині”, виховні години “Батьки і діти – родини цвіт”, а також консультаційні дні для батьківського всеобучу “Почуйте серцем голос вашої дитини”, “Про авторитет батьків і їх роль у вихованні старшокласників”.
Питання охорони довкілля, формування екологічної культури, гармонійних відносин людини з природою, проблеми поліпшення екологічної ситуації останнім часом стали надзвичайно гострими і актуальними і тому були лейтмотивами діяльності бібліотек у минулому році. Бібліотеки знаходились у постійному пошуці найбільш ефективних інноваційних форм і методів роботи з усіма верствами населення, взаємодіяли з природно-ресурсними і правоохоронними, громадянськими екологічними організаціями, освітніми установами, намагались сприяти посиленню інтересу населення до проблем екології і популяризації знань з екологічної культури.
У бібліотеках Криничанської, Петриківської, Криворізької, Синельниківської районних ЦБС пройшли Тижні екологічних знань “Земля, живи і розквітай” та “Екологія і моральність: грані взаємодії”. Вирішенню проблем дбайливого ставлення до природи, екологічної культури, охорони навколишнього середовища сприяли екологічні, екологічно-пізнавальні години, екологічні екскурси та екологічні репортажі “Земля – наша мати, треба її оберігати”, “Захистимо нашу планету”, “Живе обличчя моєї землі”, “Природа – щедре цілюще джерело тепла, краси, добра”, “Бережи природу і вона віддячить тобі”.
Цикл цікавих заходів із формування екологічної культури відбувся у бібліотеках Софіївської РЦБС. Всі бібліотеки району взяли участь у Всеукраїнській весняній акції “Зелений паросток майбутнього”, в ході якої було оформлено виставку-застереження “Ми люди, поки є природа”. Проведено День екології, на якому відбулася зустріч молоді із фахівцями екологами району. Учасники заходу продемонстрували щиру небайдужість до екологічних проблем краю та всієї планети.
Популяризуючи літературу з проблем екології, бібліотеки Петропавловської районної ЦБС всю цю роботу проводять у рамках цільової бібліотечної програми “Землянам – чисту планету”. Працівники бібліотеки працюють над створенням екологічного паспорту  Петропавлівського району.
Бібліотеки Апостолівської районної ЦБС працюють згідно цільовій бібліотечній програмі з екологічного виховання, випускають екомоніторинг “Чистий край – міцне здоров’я”, “Будьмо друзями природи”.
Заходи структурних підрозділів Дніпропетровської, Дніпродзержинської, Нікопольської, Новомосковської, Криворізької міських ЦБС стали значним внеском у формування екологічної свідомості та культури міст області. Традиційно до Дня довкілля у міських бібліотеках пройшли еколого-краєзнавчі вечори “Стежками рідного краю”, екологічні експедиції “Природа нам сигналить: SOS!”, години екологічних роздумів “Умійте, друзі, природу любити”. Залученню підростаючого покоління до природоохоронних заходів сприяли екологічні читання “Знай, люби, бережи”, які прийшли до Всеукраїнського дня довкілля та Всеукраїнського дня Землі за темами “Щоб не грати реквієм природі”, “Екологічними стежками Дніпропетровщини”, “Планета Земля в небезпеці”. Позитивні відгуки серед користувачів отримав новий жанр бібліотечних послуг – біоінфозміни на теми “Щоб оберігати – треба знати”, “Дніпропетровщина заповідна”.
Треба відмітити, що у процесі популяризації роботи з формування екологічної свідомості користувачів, бібліотеки вдосконалювали традиційні і намагалися шукати нові сфери роботи, акцентуючи єдність науково-інформаційних і пізнавально-розважальних функцій.
Окремо хотілося б навести приклади заходів, приурочених до річниці Чорнобильської аварії. Щорічно до цієї дати в бібліотеках проводяться вечори пам’яті і тривоги, зустрічі з ліквідаторами ЧАЕС. Серед найбільш змістовних заходів року слід назвати вечір-репортаж «Чорнобиль: горе і біль» (КЗК «Міська бібліотека для дорослих», м. Кривий Ріг), вечір-реквієм «Чудовий край полиновий, це по тобі печаль і біль» (Петриківська, Павлоградська, Васильківська, Юр’ївська РЦБС), вечір-пам’ять «Пропусти Чорнобиль крізь серце» (Тернівська, Вільногірська, Першотравенська, Орджонікідзевська міські бібліотеки).
Практично у всіх бібліотеках було організовано книжково-документальні виставки, перегляди літератури, тематичні полиці за назвами: «Чорнобиль -  вічний біль України», «Білий птах з чорною ознакою», «Ми будем довго пам’ятати», «Біль Чорнобиля з роками не зникає», «Чорне крило Чорнобиля», «Чорнобиль – біль і сльози України».
В бібліотеках Нікопольської, Новомосковської, Дніпропетровської, Марганецької міських ЦБС пройшли Дні пам’яті «Чорнобильським дзвоном довіку тривожити людські серця», «Чорнобиль: погляд крізь роки», «Попіл людської долі», «Болем великої трагедії лунає Чорнобильське ехо» та ін.
Бібліотечні працівники області разом з читачами під час проведення заходів віддали свою пошану пам’яті і часточку своєї душі всім тим, кого торкнулася Чорнобильська трагедія.
Всебічно сприяли публічні бібліотеки області і формуванню позитивної мотивації читачів на здоровий спосіб життя, профілактику шкідливих звичок та наркотичної залежності, моральне та фізичне становлення молоді.
У зазначених напрямках роботи бібліотеки активно співпрацювали з медичними закладами, центрами соціальних служб для молоді, комісіями у справах неповнолітніх. Ця робота проводилась постійно. Але найбільш активізованою була напередодні таких дат, як «Всесвітній день боротьби з туберкульозом», «Всесвітній день без тютюну», «Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням», «Всесвітній день боротьби зі СНІДом».
Добре поставлена робота у цьому напрямку в бібліотеках Софіївської РЦБС. Щорічно сільські бібліотеки району спільно з лікарнями беруть участь у Місячнику боротьби з туберкульозом, організуючи для читачів розмовні бесіди лікарів району: «Що треба знати про туберкульоз?», уроки здоров’я «Туберкульоз – інфекційна і соціальна хвороба». До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом ЦРБ  організовує Дні періодики «Здоровий спосіб життя – ключова ланка профілактики СНІДу» та години здоров’я «Слово про здоров’я». Питанням охорони здоров’я, популяризації здорового способу життя та наслідкам шкідливих звичок були присвячені заходи, які відбулись у бібліотеках Новомосковської, П’ятихатської, Криничанської, Томаківської РЦБС: брейн-ринг «Обери здоровий спосіб життя», година застереження «Цінуй життя, яке ти маєш», бесіда-роздум «Наркоманія: міфи і реальність», година здоров’я «Живіть без хвороб», бесіда діалог «З підлітками «Що ти знаєш про тютюновий дим?».
На базі ЦБ м. Жовті Води продовжувала працювати школа здорового способу життя «Джерела здоров’я», у рамках якої були проведені консультації «Ліки, яким 100 років», «Косметика: ворог чи друг», години спілкування «Обери вірний шлях бути здоровим», «Твоє здоров’я в твоїх руках». Бібліотека-філія № 1 для молоді цієї ЦБС протягом року працювала згідно цільової програми превентивного виховання «Молодь. Позиція. Майбутнє». Для читачів юнацького віку тут відбулись: урок «Найцінніші скарби у людини – то здоров’я її та життя», спортивний калейдоскоп «Про спорт я хочу більше знати, тому книжки буду читати», відверта розмова «Біда, що розбиває життя» та ін.
Активна популяризація здорового способу життя, робота з профілактики шкідливих звичок та наркотичної залежності відбулася і міських бібліотеках м. Кривого Рогу. У рамках інформаційної підтримки міської комплексної програми «Здоров’я нації на 2005-2011 рр.» та програми міста «Програма забезпеченння профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфекційних і хворих на СНІД».
У бібліотеках-філіях ЦБС були організовані: година міркувань «Дорога в безодню», година-нюанс «Цікавість ціною в життя», шок-уроки «Письменники про згубні звички», «Небезпечна пристрасть - наркотики».
Протягом декількох років центральна бібліотека         м. Нікополя цілеспрямовано співпрацює з Нікопольським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Тому провідні фахівці центру – юристи, психологи, наркологи – найгостинніші гості бібліотек міста, які надають дуже цікаві і змістовні бесіди з вищезазначених проблем з паралельними анкетуванням і тестуванням.
Книжково-ілюстративні виставки, огляди літератури, діалоги-роздуми, бесіди-діалоги за такими назвами: «Подолаємо біду разом», «Захоплення, що ведуть у безодню», «Збережемо найцінніше», «Філософія здоров’я у сучасному світі», «Життя прекрасне, а здоров’я – цінність найдорожча» та ін, а також презентації літератури з питань здорового способу життя сприяли профілактиці шкідливих звичок.
Просуванню корисного матеріалу з періодичних видань до користувачів допомагали створені у бібліотеках банки даних, тематичні картотеки, папки-досьє «Світ здоров’я», «»Як запобігти хворобам», «Життя без ліків».
Зміцненню позицій бібліотек області як осередків культури, духовності, спілкування, проведення змістовного дозвілля з різними групами користувачів сприяла їх робота за програмами державного та місцевого рівнів, а також цільовими бібліотечними програмами. З 2003 року бібліотеки приділяють увагу проектній діяльності і програмно-цільовому плануванню роботи з читачами. За останні 5 років бібліотечні працівники навчились створювати різні програми, а саме: довгострокові (3-5 років), річні, короткострокові (3-6 місяців), цільові міні-програми.
Працюючи за програмами, бібліотеки досить успішно засвоїли нові нестандартні, активні форми масової популяризації літератури, навчились чітко виявляти інтереси користувачів, передбачати кінцеві підсумки реалізації програм. У 2007 році в області діяло 67 цільових бібліотечних програм за такими актуальними напрямками: програми з популяризації літератури з питань сімейного виховання, відродження аспектів сімейного читання, з бібліотечного краєзнавства, екологічної просвіти населення, реабілітації та підтримки соціально-незахищених верств населення та ін.
Слід також відмітити, що програми, за якими працюють бібліотеки, націлені на створення умов щодо якісних змін у подальшій діяльності бібліотек в інтересах користувачів.
Так, наприклад, у Верхньодніпровській районній ЦБС на сьогодні реалізується 6 цільових бібліотечних програм: «Тобі, Верхньодніпровськ, освідчуємося у любові», «Черпаю сили з рідної криниці, святої мудрості учусь з літератури», «Щоб наша правда не пропала, щоб наше слово не вмирало…», «Любов і мана вічна Кобзареві», «Берегти природу краю – берегти Україну». Всі вони сприяють розповсюдженню краєзнавчих знань серед різних верств населення.
За програмами краєзнавчого напрямку працювали також районні і міські ЦБС: «Край мій – Юр’ївщина» (Юр’ївська РЦБС), «Край мій – гордість моя» (Солонянська РЦБС), «Петриківщина – рідна сторона» (Петриківська РЦБС), «О, Нікополь, вічний мій батьківський краю», «Це та земля, де нам судилося жити» (Нікопольська міська ЦБС), «Апостолівщина – українського степу перлина» (Апостолівська районна ЦБС). Низка цільових бібліотечних програм розроблена з метою популяризації екологічних знань, формування екологічної свідомості та культури. Як приклад, слід назвати цільову програму «Екологія Дніпропетровщини: інформувати, знати, захищати» (Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих), «Відкрита долоня моєї землі» (Нікопольська міська ЦБС, «Виховання екологічної культури молоді та юнацтва» (Петропавлівська, Новомосковська РЦБС). Закінчила діяти у цьому році довгострокова цільова бібліотечна програма (2004-2007 рр.) «Інформацій та освітня підтримка соціального розвитку      м. Новомосковська». Протягом 3 років у рамках програми працівники централізованої міської бібліотеки проводили експрес-інформування педагогічних колективів середніх шкіл міста, міського управління освіти, органів місцевого самоврядування, комітету у справах сім’ї та молоді з проблем питань розвитку освіти в України, національної системи виховання, культури ділового спілкування. Широкий спектр діяльності охоплювали програми, за якими працювали бібліотеки Жовтоводської міської ЦБС: «Діти Жовтих Вод», «Здоров’я», «Скривджені діти», «Сім’я і  бібліотека», «Молодь обирає дію», «Милосердя понад усе».
Різнопланова робота ведеться у рамках програм «Діти Томаківщини», «Молодь Томаківщини», «Розвиток культури у Томаківському районі на 2006-2008 рр.» в бібліотеках Томаківської РЦБС.
Мають певний досвід і дуже плідно і цікаво працюють у рамках цільових програм бібліотеки Павлоградської міської ЦБС, де діють цільові програми: «Соціальна місія бібліотеки», «Бібліотека у правовому просторі», «Щаслива сім’я – це Ваша творчість», «Бібліотека і сім’я». Зараз розпочата робота над розробкою довгострокової цільової програми на період до 2010 року, що спрямована на виконання програми «Гендерної рівності в українському суспільстві».
Успішна реалізація поставлених завдань вищеперелічених програм допомагає підвищувати професійний рівень бібліотечного персоналу, активізувати творчий потенціал, привернути увагу влади до бібліотек міста чи району.
Ефективне управління бібліотекою, планування бібліотечної діяльності, організація бібліотечно-інформаційного обслуговування, вибір методів і форм роботи з різними групами користувачів, комплектування фондів та інші питання неможливо вирішувати сьогодні без проведення дослідницької роботи.
Тематика досліджень була різноманітною. Значна частина ЦБС вивчали інформаційні потреби сучасного користувача, мотиви його звернення до бібліотеки, інформаційні послуги, що надають бібліотеки. Так, наприклад, бібліотеки Новомосковської районної ЦБС провели анкетування «Книга і бібліотека у житті вашої дитини», експрес-опитування «Я ходжу в бібліотеку, щоб …», «Чи звернули ви увагу на книжкові виставки», міні-опитування «Чи подобається тобі наша бібліотека?».
З метою вивчення читацького попиту Нікопольська центральна міська бібліотека провела анкетування користувачів «Сучасний користувач. Хто він?».
Рівень задоволення потреб користувачів у відділах обслуговування вивчали працівники Павлоградської районної ЦБС «Чи задовольняє Ваші запити бібліотека?».
Проаналізовані матеріали дали можливість бібліотекам знаходити нові підходи до роботи з читачами, які б стимулювали любов до читання, впливали на розвиток літературного стану, підвищували культурний та інтелектуальний рівень користувачів бібліотек ЦБС. Також головним орієнтиром в організації роботи залишались запити та уподобання читачів в бібліотеках.
Структурні підрозділи ЦБС брали участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Публічні бібліотеки України в контексті соціокультурного простору регіону».
Бібліотечні працівники ЦБС використовували найсучасніші методи проведення досліджень: бліц-інтерв’ю «Краща книга року», «Формування читацьких інтересів сучасної дитини», експрес-опитування «Читання службовців». Шляхом анкетування було проведено вивчення ефективності книжкових виставок «Що Вас інтересує, юнацтво?», «Сучасна молодь: інформаційні потреби та задоволення їх послугами бібліотек». Проведено також міні-інтерв’ю «Якою б я хотів бачити роботу бібліотеки в наступному році?».
Дослідницька робота Широківської, Дніпропетровської, Криворізької РЦБС стосувалася проблематики професійних якостей і потенціалу сучасного бібліотекаря.
З метою складання портрету бібліотечного колективу в цілому і визначення основних шляхів поліпшення соціально-психологічного клімату в колективах ЦБС були проведені анкетування «Професія як спосіб життя», «Соціальний портрет бібліотекаря», «Хто й для чого йде у сільській бібліотеці?», «Особистість і колектив».
Маркетингові дослідження були проведені в бібліотеках Павлоградської міської ЦБС: «Періодичні видання у світі інформування правових знань», «Чому я користуюсь послугами бібліотеки», «Чи потрібна нам книга?», «Читає сім’я: інтереси та уподобання» та ін.
Слід також відмітити дослідницьку роботу з вивчення інформаційних потреб користувачів, їх ставлення до бібліотечних закладів Дніпродзержинської ЦБС, Дніпропетровської, Межівської, Криничанської, Васильківської, Апостолівської районних ЦБС.
Узагальнені матеріали досліджень стали підґрунтям для планування рекламної діяльності, яка сприяє управлінню основного завдання – залучення населення до бібліотек, яскраво, переконливо показуючи їх можливості у справах одержання інформації, організації дозвілля, надання соціально-психологічної підтримки користувачам.
Реклама органічно ввійшла в життя наших бібліотек, законів і стала одним з провідних напрямків роботи бібліотек.
Бібліотечні працівники ЦБС області навчились створювати рекламно-інформаційну продукцію змістовну та яскраву, нестандартно позиціонуючи можливості своїх структурних підрозділів на перспективу як для користувачів, так і для мешканців своїх районів.
Бібліотеки області за 2007  рік підготували 8005 видів рекламної продукції (2003 рік – 252; 2004 рік – 456; 2005 рік – 545; 2006 рік - 680). Найбільш цікава робота в цьому напрямку здійснюється в ЦБС м. Павлограда,            м. Жовті Води, м. Нікополя, м. Орджонікідзе, а також бібліотеках Верхньодніпровського, Межівського, Павлоградського, Широківського, Томаківського, Васильківського, Покровського, Солонянського, Юр’ївського, Петропавлівського, Софіївського та інших районів.
Так, наприклад, з метою залучення до бібліотек нових груп користувачів та підняття іміджу ЦБС серед нанесення, використовуючи нестандартні форми і методи оформлення, бібліотечні працівники м. Жовті Води створили: рекламний проспект «Центральна бібліотека – головний центр інформації та культурного дозвілля міста», рекламну листівку «До ваших послуг, читачі», яка була розташована в усіх великих організаціях, на підприємствах, в учбових закладах міста, пам’ятку читачам «Гімн книзі веселий та добрий», інформаційні буклети «Бібліотека для молоді: історія та сьогодення», «Сходинками історії» та ін.
Досить розповсюдженими серед бібліотек є такі форми реклами, як Дні відкритих дверей, екскурсії до бібліотек, акції і різноманітні конкурси, приурочені до Всеукраїнського дня бібліотек. Напередодні професійного свята у вересні місяці у більшості бібліотек області проводяться місячники інформації реклами «Бібліотечний вересень». В цей період працівники бібліотек інформують реальних і потенційних користувачів про інформаційні ресурси та послуги своїх закладів, запрошують на різноманітні масові заходи – книжкові виставки, перегляд літератури, презентації, творчі зустрічі, зустрічі з цікавими людьми міста, звітують про свої  досягнення перед громадськістю. Подібні заходи, проведені у рамках місячників, декад, тижнів, сприяють підвищенню престижу бібліотек, бібліотечної професії та подальшій професійній компетентності персоналу бібліотек. Постійно дбаючи про інтереси, зручність і комфортність в обслуговуванні користувачів бібліотеки приділяють увагу поліпшенню зовнішнього вигляду та внутрішнього комфорту приміщення, естетиці інтер’єру та дизайну бібліотек, привабливому зовнішньому вигляду персоналу. У всіх бібліотечних фахівців області є особистості візитки, бейджі. Намагались ЦБС позиціонувати себе ще і в засобах масової інформації. На сторінках місцевої преси було надруковано 581 стаття з різних аспектів діяльності бібліотек, 267 з них – з досвіду роботи центральних міських, районних і сільських бібліотек. Про роботу бібліотечних закладів області писали бібліотечні працівники, представники громадськості, друзі бібліотек. З метою збереження цього найкращого матеріалу бібліотечного краєзнавства для майбутніх поколінь бібліотекарів, найбільш змістовні і цікаві статті узагальнені й відображені у 7 випуску методичного видання серії «Методичний центр ДОУНБ інформує» - дайджесті найкращих публікації «Бібліотеки Дніпропетровщини на сторінках місцевої преси у 2007 році». Дайджест підготовлений у 2-х частинах. Має у цьому році 10 розділів, алфавітний покажчик періодичних видань, що виходять на території області.
Найбільш активні ЦБС продовжували співпрацювати з місцевими телерадіоканалами. Підсумки цієї роботи – 202 репортажі на TV, та 250 повідомлень на радіо про проблеми, успіхи та досягнення бібліотек області.
Найбільшу кількість повідомлень на радіо надавали бібліотеки м. Кривого Рогу (49), м. Новомосковська (27),  м. Жовті Води (16). Бібліотеки області продовжували виготовляти інформаційні звіти про свою діяльність у вигляді інформаційно-рекламних продуктів для представлення їх громадськості, читачам, органам місцевої влади. Для виготовлення використовували комп’ютерні технології, кольоровий папір, розробляли сучасний дизайн. Наприклад, 2007 року намагалися проанонсувати свою діяльність на наступний 2008 рік. Ця спроба у більшості ЦБС стала вже нормою, вдається в них дуже добре і знаходить важливе місце у планово-звітній документації бібліотек, до  підготовки якої залучають все більшу кількість працівників.
Методична діяльність в бібліотеках області продовжувала модернізуватись і була спрямована на удосконалення управління бібліотечною справою в районах. Обласна універсальна наукова бібліотека як регіональний науково – методичний та інформаційно – консультаційний центр для бібліотек області забезпечувала управління інноваційними процесами в ЦБС області, пошук і розробку нових різних моделей розвитку бібліотек регіону, надавала методичну допомогу у визначенні приоритетних напрямків в питаннях обслуговування користувачів різного віку та задоволення їх інформаційних запитів. У 2007 році в ЦБС області продовжувалась робота з реалізації „Концепції розвитку методичної роботи на період до 2009 року”, основними положеннями і завданнями якої залишались питання аналізу та прогнозування розвитку бібліотек у кожному районі та місті, вирішення організаційних проблем функціонування бібліотек у сьогоднішніх умовах, забезпечення стратегії їх професійного розвитку; зміна професійної психології бібліотечного персоналу; управління інноваційними процесами в ЦБС області, пошук і розробка нових моделей розвитку бібліотек регіону; створення системи безперервної освіти персоналу бібліотек області, підвищення його професійної компетентності шляхом проведення заходів, що спрямовані на розвиток інноваційного мислення та ін.
Методичні служби міських і районних ЦБС вивчали та удосконалювали питання оптимізації, формування фондів, фінансування, збирали статистичні данні щодо різних аспектів діяльності своїх структурних підрозділів, надавали консультаційну та практичну допомогу, забезпечували підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу. Використовуючи традиційні форми підвищення професійної компетентності, бібліотеки наповнювали їх новим змістом, робили акцент і впроваджували нові інтерактивні форми навчання. Сьогодні вже нормою в ЦБС стало проведення проблемно-творчих лабораторій, семінарів-тренінгів, майстер-класів. В ЦБС працювали студії соціології, етики і естетики молодих бібліотекарів, літні та заочні школи бібліотекарів. У минулому році було проведено 79 семінарів, 51 практикум, 21 творча лабораторія, 25 майстер-класів, 19 тренінгів та інших форм професійного навчання. Протягом року фахівцями методичних центрів ЦБС області із залученням спеціалістів функціональних відділів було здійснено 956 виїздів, у т.ч. з метою проведення експертно–діагностичного аналізу діяльності – 75. Надано 2 407 індивідуальних консультацій з різних проблем організації і функціонування бібліотек.
Ефективне функціонування бібліотек, постійне удосконалення діяльності ЦБС як складової технологічної системи залежить від професійної компетентності персоналу.
В бібліотеках області протягом року працювало 1589 бібліотечних фахівців, з них в ЦБС – 1422 чол. (89,4%). За міжнародними стандартами для ефективного розвитку галузі 30% персоналу бібліотек повинно бути з вищою бібліотечною освітою. Які ж показники кадрового забезпечення в бібліотеках нашої області? Кількість фахівців, що мають спеціальну бібліотечну освіту – 1082 чол. (68%), вищу бібліотечну – 357 (22,4%), середню бібліотечну – 725 (45,6%), 260 осіб  мають іншу спеціальну освіту, 126 чоловік – середню загальну. Відсоток фахівців на сьогодні складає  84% (1334 чол.), а ті, що мають тільки фахову бібліотечну освіту – 68% (1082 чол.), 33 особи навчаються у вищих навчальних закладах, 19 здобувають середню спеціальну бібліотечну освіту.
Статистичні дані за підсумками року за стажем роботи працівників можна розподілити таким чином: до 3-х років – 155 чол. (9,7%), понад 10 років – 413 чол. (26,0%), понад 20 років – 764 чол. (48,0%). Вивчення складу бібліотечного персоналу області за різними аспектами дозволяє сьогодні зробити висновок: кількість працюючих у бібліотеках області за  стажем роботи понад 10 та понад 20 років щорічно збільшується на 6-8%.
За останні 3 роки покращилася ситуація з фінансуванням на виплату заробітної плати у сільських бібліотеках. У 2007 році на неповну (0,25; 0,5; 0,75) ставку в області працювало 146 чоловік (9,1%). З них, через відсутність коштів – 55 чоловік (2006 рік – 70 чоловік). На 0,5 ставки – 37 чол., на 0,75 – 18 чоловік. Це - 3,5% від загальної кількості працівників публічних бібліотек області. Слід відмітити, що 5 років тому, у 2002 році, цей показник складав 32%. На повну ставку працювало 1443 бібліотечних фахівці. Складне становище з виплатою заробітної плати в повному обсязі за навантаженням залишається у сільських бібліотеках Васильківського, Покровського, Синельниківського, Межівського, Царичанського районів.
Звільнилось з бібліотек нашої області 75 чоловік. Слід сказати, що це найнижчий показник за останні 5 років (2003 – 102 чол., 2004 – 116 чол., 2005 – 76 чол., 2006 – 112 чол.).
 Стан матеріально-технічної бази структурних підрозділів ЦБС області можна охарактеризувати таким чином:
• загальна площа приміщень бібліотек складає – 88 059 м2 (в ЦБС – 79 900 м2);
• площа для зберігання бібліотечних фондів – 21 774 м2 (в ЦБС – 17 255 м2);
• площа для обслуговування користувачів – 53 570 м2 (ЦБС – 51 738 м2);
• кількість посадочних місць для користувачів – 7 336 (в ЦБС – 6 688 );
• кількість АРМ для користувачів – 68 (в ЦБС – 32);
• Інтернет-місця для користувачів – 73 (в ЦБС – 42).
108 бібліотек потребують капітального ремонту. Найбільша їх частина в: Широківському (11 бібліотек), П’ятихатському  (9 бібліотек), Криничанському (7 бібліотек), Верхньодніпровському (6 бібліотек), Магдалинівському  (6 бібліотек), Новомосковському (6 бібліотек), Синельниковському (5 бібліотек), Криворізькому  (5 бібліотек) районах. 20 бібліотек знаходяться в аварійному стані.
16 бібліотек в області на сьогодні не мають освітлення. Причини різні: відсутність лічильників, встановлені ліміти на освітлення, бібліотеки знаходяться в орендованих приміщеннях, не укладені договори на енергопостачання сільськими радами та ін. В області сьогодні функціонуює 452 сільські бібліотеки. Більш 60% з них в останні 10-12 років не опалювались. У 2007 році ситуація покращилась. За підсумками року не опалюється тільки 258 бібліотек (57%).
Це в більшості своїй бібліотеки таких районів:
• Покровський – 17
• П’ятихатський – 20
• Солонянський – 24
• Новомосковський – 21
• Софіївський – 18
• Петропавлівський – 15
• Магдалинівський – 15
• Криворізький – 12
• Широківський – 12
• Томаківський – 10
• Апостолівський – 10.
В області на сьогодні через відсутність фінансування телефонізовано лише 149 бібліотек (21,7%).
До приємних подій року можна віднести те, що 10 бібліотек (9 з них – сільські) були переміщені в кращі, більш пристосовані, опалювані приміщення. З них: 2 бібліотеки у Магдалинівському районі, 2 бібліотеки у Солонянському районі, по одній бібліотеці у Дніпропетровському, Новомосковському, Петропавлівському та Широківському районах.
З бюджетних асигнувань було проведено поточний ремонт системи опалювання, встановлено вентиляційну систему у книгосховищах, встановлені металопластикові вікна у Дніпродзержинській центральній міській бібліотеці. У структурних підрозділах цієї ЦБС також проведені косметичні ремонтні роботи: пофарбовані вікна і двері, постелено лінолеум на підлогу, встановлені металеві грати на вікна та ін. Проведено капітальний ремонт центральної дитячої бібліотеки Апостолівського району. Телефонізована Зеленодольська міська бібліотека Апостолівського району. Відремонтована також Межівська районна бібліотека для дітей.
Великий обсяг робіт з покращення матеріально-технічного стану бібліотек був виконаний у Дніпропетровській міській ЦБС для дорослих: здійснений капітальний ремонт приміщення бібліотеки-філіалу № 15 (вартість ремонту 245 000 грн.); завершений поточний ремонт бібліотеки-філіалу № 2 (встановлені металопластикові вікна, змонтована підвісна стеля); виконаний частковий поточний ремонт бібліотеки-філіалу   № 30 (відремонтований ганок, замінені сходи, встановлений пандус, поручні, проведена заміна каналізаційної мережі); частково проведено капітальний ремонт по заміні вікон на металопластикові в приміщенні Васильківської ЦРБ. За особистим сприянням голови Петриківської районної Ради Коваленко Л.І., проведено капітальний ремонт читального залу.
Здійснено ремонт систем опалення та освітлення в молодіжній бібліотеці-філіалі № 1 Жовтоводської міської ЦБС. Косметичні ремонти за бюджетні і позабюджетні кошти проводились у бібліотеках Верхньодніпровського, Межівського, Павлоградського, Петриковського, Широківського, Дніпропетровського, Нікопольського та ін. районів.
У цілому стан матеріально-технічної бази бібліотек області за останні 3 роки трохи покращився, що дозволяє бібліотекам сьогодні підвищити якість обслуговування, створити більш комфортні умови для обслуговування користувачів.
* * *
Бібліотеки області, протягом року підтримуючи статус бібліотек як культурних та інформаційних центрів, намагалися працювати успішно. Наполегливо шукали своє місце в інформаційному суспільстві, забезпечували комфортність в обслуговуванні користувачів, створювали найрізноманітніші програми і проекти, впроваджували новітні автоматизовані технології, створювали свої електронні ресурси, поширювали просвітницько-дозвіллєві функції, вдосконалювали інформаційне та організаційно-методичне забезпечення.
Звичайно, були свої труднощі і безліч проблем. Але бібліотечні заклади намагалися їх вирішувати. Усе це дає підстави для здійснення нових починань, народження цікавих ідей, нових форм і методів їх втілення у подальшу практику роботи.

 

Бібліотечно-інформаційне обслуговування юнацтва та молоді в Дніпропетровській області
 у 2007 році

Сучасна Україна знаходиться в новій соціальній реальності, яка вносить принципові зміни в розвиток держави, суспільства, нових економічних  відносин. Зміни в державі та соціумі щоденно вносять свої  корективи і пріоритети в роботу бібліотек, що спрямована на підвищення інтелектуального і духовного рівня молодого покоління, виховання в нього почуття патріотизму, гордості за свою державу і край, морально-правової культури та  профілактику антисоціальної поведінки,  пропаганду переваг здорового способу життя.
У 2007 році в Дніпропетровській області користувачів юнацького віку обслуговувала мережа з 601 юнацького підрозділ, а саме:
• окрема бібліотека-філія для юнацтва та молоді в м. Жовті Води;
• 6 юнацьких відділів, в тому числі:
– 4 в міських ЦБС (Дніпропетровській,     Дніпродзержинській, Криворізькій, Новомосковській);
- 2 в районних ЦБС (Томаківській, Царичанській).
• 13 юнацьких абонементів, в тому числі:
- в МЦБС – 9;
- в РЦБС – 4.
● 56 юнацьких кафедр в тому числі:
- в МЦБС – 45;
- в РЦБС – 11.
● 525 юнацьких груп в тому числі:
- в МЦБС – 34;
- в РЦБС – 491.
На 7779 чоловік зменшилась кількість користувачів юнацьких структурних  підрозділів у ЦБС області (170713 – 2007 рік, 178492 – 2006 рік).
Стабільною залишаться тенденція до зростання  книговидачі для юних користувачів. Кількість виданих примірників збільшилась на 30337 (978449 – 2007 рік., 948112 – 2006 рік).
На 15914 збільшилась кількість відвідувань юнацьких структурних підрозділів (345551 – 2007 рік, 329637 – 2006 рік).
При загальній картині  зменшення користувачів деякі ЦБС, у порівняні з 2006 роком, дали збільшення показників кількості користувачів:
• Апостолівського району – 1013 чоловік
• м. Павлоград – 693 чоловік
• м. Першотравенськ – 580 чоловік
• Петропавлівський район – 645 чоловік
• м. Кривий Ріг – 409 чоловік
• Верхньодніпровський район – 388 чоловік
• Покровський район – 363 чоловік

У практику роботи бібліотек міцно ввійшли технології соціального партнерства. Вони дозволили об’єднати зусилля бібліотек та інших державних установ і  громадських організацій, спрямованих на реалізацію спільних, соціально вагомих, молодіжних державних, регіональних та місцевих програм. Так, Апостолівська районна бібліотека приймала участь в районних програмах: „Апостолівщина - українського степу перлина” на 2007-2008 роки, програми із розвитку „зеленого” туризму, Жовтоводська МЦБС продовжувала бути  активним учасником  міських програм „Діти Жовтих Вод”, „Здоров'я”, „Скривджені діти”, „Молодь обирає дію”.  Магдалинівська ЦБ бере участь в програмах „Правова освіта населення” та „Професійне самовизначення старшокласників”. Центральна районна бібліотека  м. Кривого Рогу – учасник міської програми „Молодь Криворіжжя”, а ЦМБС  м. Новомосковська – регіональної програми „Молодь Новомосковська”.
В останні роки бібліотеки надають пріоритет цільовим комплексним програмам, що  визначають головні напрями їхньої діяльності,  конкретизують роботу, дають  можливість шукати нові форми роботи, відходячи від застарілих, непотрібних  сучасному користувачеві. Так бібліотеки ЦБС  м. Дніпропетровська взяли участь у створені цільової програми „Дніпропетровськ – ти серце України”. У місті Нікополь  бібліотека-філія № 6 працює за цільовою комплексною програмою духовно-морального виховання юного покоління „Підліток! Створи своє майбутнє”. Вивчення  історії і культури рідного краю, формування національної свідомості, дбайливого  ставлення до традицій, звичаїв, обрядів находять відображення в програмах Межівської, Верхньодніпровської, Магдалинівської, Нікопольської ЦРБС.
 Бібліотечні працівники області ставили собі за мету створення в бібліотеках таких умов, які дозволять молоді отримати потрібну їй сучасну інформацію, зокрема – про державну підтримку, діяльність органів місцевої влади у галузі молодіжної політики, тощо. Бібліотеки намагалися сприяти соціальному становленню та розвитку молоді відповідно до молодіжного законодавства України, створюючи тематичні папки, експрес-досьє: „Законодавство України - молодим сім’ям з дітьми”, „Соціальна допомога молодим”, „Перше робоче місце”, „Молодь і освіта” (Широківська ЦБС), „Молодь і закон”, „Пошук джерел вакансій” (Жовтоводська ЦБС); проводячи Дні інформації: „Знай свої права та обов’язки” (Жовтоводська ЦБС), „Молодь і право” (Царичанська ЦБС), „Молодь – час пошуків і сподівань” (Широківська ЦБС).
 Петропавлівська ЦБС здійснила випуск дайджесту «Молодіжні проблеми в контексті сучасності», а працівники Юр’ївської ЦБ підготували випуск циклу інформаційних листівок «Інформує бібліотека». Апостолівчани створили «Панораму періодичних видань Апостолівської районної бібліотеки».
Особливе місце у діяльності бібліотек займало інформування молоді з історії рідної держави та її культури, для чого створювалися інформаційні списки літератури „Трагедія мого народу (Голодомор 1932-1933 рр.)” (Апостолівська ЦБС), проводились бібліографічні огляди „Соборна Україна – вільна і незалежна”, „Символіка незалежної України” (Жовтоводська ЦБС). 
Процеси інтеграції України у європейський простір мали відображення у накопичених папках-досьє „Євросоюз”, „Наш дім - Європа” (Жовтоводська ЦБС).
Організація молодіжних інформаційних центрів в юнацьких структурних підрозділах публічних бібліотек області сприяла активізації інформаційного обслуговування молодих користувачів, якісному та ефективному задоволенню їх потреб.
Ключовим напрямком у діяльності ЦРБ Верхньодніпровського району  по формуванню бібліотечно-бібліографічної грамотності, користуванню довідковим апаратом, засвоєнню правил інформаційного пошуку для школярів та студентів аграрного коледжу була діяльність лікнепу „Бібліознавець”.  Засвоєнню технологій пошуку джерел інформації допомагали  уроки „Бібліотечно-бібліографічні знання – майбутнім студентам”, уроки-практикуми „Знайомства з бібліотекою та правилами її користування”, „Користування каталогами та картотеками бібліотеки”,  „Словники – інструмент пізнання світу” (Апостолівська ЦБС). Ці уроки транслювалися по місцевому телебаченню.
За розробленою „Програмою занять з основ бібліотечно-бібліографічних знань та інформаційної культури” в минулому році працювали фахівці Широківської ЦБС.
В ЦМБ  м. Дніпропетровська у відділі Інтернету для студентів відбулась презентація «Бібліотеки світу в Інтернет».
Традиційними формами роботи залишалися: Дні бібліографії „Бібліографія – надійний помічник у доборі книг”, практичні заняття „Довідкова література: як правильно з нею працювати?” (Софіївська ЦБС), бібліотечно-бібліографічна гра „Дерево пізнання”, бібліотечні уроки „Бібліографія як джерело інформації” (Жовтоводська ЦБС).
Інформаційні хвилинки „Про цікаве на сторінках преси”, калейдоскопи книжкових новинок „Історичний роман, любовний роман, фантастика, детектив, фентезі” та випуски інформаційного буклету із серії „Бібліограф радить прочитати”, рекомендаційні  списки літератури „Шляхи творчості Миколи Гоголя”, підготовлені працівниками Широківської ЦБС, сприяли розширенню кола читання юнаків та дівчат, оскільки інформаційна культура є однією із складових духовного світу особистості.
Указом Президента України 2007 рік був оголошений Роком української книги, тому особливу увагу бібліотеки області приділяли подіям літературного життя, популяризації української художньої  літератури, ювілейним датам великих письменників, творчості поетів.
При центральній міській бібліотеці м. Орджонікідзе працював молодіжний клуб за інтересами „Бібліотека. Книга. Молодь”. Року  української  книги були присвячені засідання  клубу: лекція-ексурс „Книги і бібліотеки різних віків і різних народів”, довідковий стіл „Словник – інструмент пізнання світу”, бліц-турнір „Все про бібліотеку, книгу та читання”.
Бібліотека-філіал № 17 м. Дніпропетровська продовжувала свою роботу як центр  української літератури та мови. Була  проведена презентація книги Д. Калинової та  літературний вечір „Рідна мова моя калинова”.
 Важливим аспектом діяльності бібліотек області була популяризація літературних художніх надбань народу.
Особливу увагу користувачів привертали тематичні вечори, конкурси, вікторини, уроки-подорожі, літературні години, присвячені творчості генія українського народу, борця за волю та провісника майбутньої країни  Т.Г. Шевченка: «Тобі, наш Кобзарю, всім серцем співаєм…» (Апостолівська ЦБС), «Ми тебе не забули, Тарасе» (Магдалинівська ЦБС), «Нікопольська весна Кобзаря»         (м. Нікополь, ЦБС), «Черпаємо ми правду в твоєму слові», «Тернистими шляхами долі»  (Верхньодніпровська ЦБС), «Живу, учусь, нікому не кланяюсь і нікого не боюсь…»   (м. Кривий Ріг), «Не забуде Україна Кобзареві співи», «Стає твій образ наче промінь» (м. Дніпропетровськ).
Значна робота проводилася щодо популяризації творчості митців «Розстріляного відродження» О. Теліги,      О. Ольжича, І. Багряного.
Конференцію «Іван Багряний – один з найвидатніших українських письменників ХХ століття» провела Сорочинська бібліотека-філія Царичанської ЦБС.
О. Телізі були присвячені усний журнал «О. Теліга: життя за тризубовий стяг» (Криничанська ЦБС), літературна година «Слово О. Теліги – зброя, слово її - криниця» (Апостолівська ЦБС), година поезії «Він ще не знаний, ще не пережитий, єдиний день, мого життя коріння…» (Верхньодніпровська ЦБС).
О. Ольжичу присвячувались заходи: поетична година «Протореною батьківською стежкою» (ЦРБ Широківського району), книжкова виставка «Муза мужності і боротьби» (ЦБС м. Нікополь), бесіда «В ім’я України прийняв мужньо муки» (Новомосковська ЦБС).
До відзначення 200-річчя від дня народження         М.В. Гоголя ЦРБ Петропавлівського району розробила тематичну програму на 2007-2009 роки для юнацтва та молоді «М.В. Гоголь: на зустріч 200-річчю».
Центральна бібліотека Широківського району підготувала і здійснила випуск методичних рекомендації по відзначенню 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя «Гоголь і Україна», бібліографічного списку літератури «Шлях творчої долі М. Гоголя».
До Року української книги Синельниківська ЦБС провела тиждень реклами книги «Розум без книги, що птах без крил». У програмі тижня проведено інформаційну годину «Ми пізнаємо таємниці – таємниці добрих книг», екскурсію до бібліотеки «Молодь. Книга. Бібліотека», День професійного спілкування «Не тільки фах, а й часточка душі», здійснено огляд нових надходжень «У дружбі з книгою зростають справжні українці», організовано цикли книжкових виставок «Про книгу і про бібліотеку» та «Книга в твоєму житті».
 Біля багатьох книгарень Дніпропетровщини юні користувачі стояли в ланцюжках під час проведення Всеукраїнської акції на підтримку книги та читання – «Книжковій хвилі».
Зосередитися на завданнях Року української книги допоміг Всеукраїнський Тиждень дитячої та юнацької книги, в ході якого пройшли презентації книг В. Садиленка «Чарівна рідна сторона», Л. Безуглого «Край Магдалинівський» (Магдалинівська ЦБ) та В. Корейка «Мистецтва світ чарує» (Синельниківська ЦБ), літературний круїз «Прочитайте, це цікаво!» (Павлоградська ЦРБС), літературно-мистецьке свято «Собори наших душ» (Межівська ЦБС).
Стало доброю традицією  в ході Тижня відзначення кращих читачів бібліотек. Свято вшанування читачів «Твоє читацьке кредо» організували в ЦБ м. Жовті Води, а юних булахівчан Павлоградського району вітали на святі «Чемпіон читання». Юні користувачі Зарічанської бібліотеки-філії Верхньодніпровської ЦБС допомагали організовувати свято пошанування читачів-ветеранів «Місце зустрічі змінити не можна», в ході якого пізнали багато цікавого від читачів, відданих своїй бібліотеці.
В Синельниківський ЦБ гостинно відкрила для відвідувачів свої двері літературна вітальня «Будьмо знайомі», в якій пройшли перші заходи: літературна година «Лесині джерела напувають душу», літературно-музичне свято «Єднаймо душі в ріднім, щирім слові». Криничанською районною бібліотекою до Всеукраїнського свята випущено дві поетичні збірки з творами молодих поетів-початківців Криничанщини «Краю мій – криниця для душі».
Сьогодення ставить перед бібліотеками важливе і невідкладне завдання – виховання свідомого громадянина, патріота рідної землі. Значну роботу до Дня Перемоги над фашистськими загарбниками було проведено бібліотеками області: літературно-музичну композицію „Пам’ятати про це ми повинні завжди” (Царичанська ЦБС), усний журнал „На березі  вічності” (Павлоградська ЦРБС), літературно-музичний меморіал „Минає час та пам’ять не минає, схиляючись при вічному вогні” (ЦБ м. Жовті Води), урок-реквієм „Недописані  сповіді, які опалила війна” (м. Нікополь); фоторепортаж „Закривавлена ріка пам’яті”  (м. Першотравенськ).
До 65-річчя створення молодіжної підпільної організації „Молода гвардія” Покровська  ЦБС провела літературно-музичний вечір „Молодогвардійці, ваш подвиг завжди буде в наших серцях”, а молодь м. Павлограда взяла участь у історичній годині „І не в шурф їх кидали, а в наші серця...!”.
Не менш значущою для молоді є тема афганської війни. Вечір-зустріч „Час і досі не загоїв рану – той одвічний біль Афганістану”  пройшов у центральній бібліотеці м. Нікополя. На зустріч зі старшокласниками були запрошені учасники бойових дій в  Афганістані; уроки мужності „Афганістан -  моя кривава рана”, „Пісня грози сильніша” провели бібліотекарі Царичанської та Юр’ївської ЦБС.
Важливим засобом формування у молоді почуття  патріотизму  є виховання її на прикладі героїчного подвигу під Крутами. Цьому сприяла ціла низка заходів, що  проходили в бібліотеках області, а саме: оформлені книжкові виставки „На Аскольдовій могилі український цвіт”, „Немеркнучі Крути”, (Петропавловська ЦБС); проведені години пам’яті „Крути! Крути! Вас нам не забути” (м. Дніпропетровськ), урок мужності „Подвиг героїв Крут – символ національної честі” (Павлоградська ЦРБС), огляд літератури „На Аскольдовій могилі поховали їх”, бесіда „Подвиг українських юнаків під Крутами – символ національної честі” (м. Тернівка). 
В бібліотеках області стало традицію вшановувати пам’ять жертв  геноциду українського народу – Голодомору 1932 - 1933 рр.  До 75-річчя пов’язаних з ним  жахливих сторінок історії спрямовувалися таки заходи: вечори пам’яті „Твій біль Україно”, „Страшні події 33-го” (Широківська ЦБС), вечір-крик „У рік той чорний, заніміли від горя зозулі”  (м. Жовті Води), усний  журнал „Голодомор у нашому селі” (Павлоградська ЦРБС). Бібліотеки Петропавлівської ЦБС ведуть пошукову роботу, збирають спогади очевидців, оформляють документальні виставки: „Чорна сповідь моєї Вітчизни і її затамований біль”, „Я був свідком того голодомору”.
У Всеукраїнській акції „Запали свічку” взяли участь всі бібліотеки Дніпропетровської області.
День Європи - свято з понад піввіковою  історією. 9 травня 1950 року була створена нова модель мирної співпраці держав – Європейський  Союз, який ґрунтується на спільних інтересах і цінностях. Сьогодні, коли Українська  держава почала відраховувати другий десяток років  своєї незалежності, курс на європейську інтеграцію набув стратегічного значення.
Дедалі більшої популярності в бібліотеках області набувають заходи, зумовлені  необхідністю  інформування молодих користувачів про процеси європейської інтеграції в країні. В бібліотеках діяли книжкові виставки: „Дорогами Європи”, „Європейському Союзу – 50 років” (філія № 1, ЦБ м. Нікополь), „Крок на зустріч  один одному”  (ЦМБ   м. Павлограда), виставка однієї  книги Коршан Девіс „Європа” (Покровської ЦБС). Проводились такі заходи, як: Дні інформації „День Європи” (Дніпропетровська ЦРБС), „Україна – Європа: аспекти зближення” (Софіїівська ЦБС), вікторина „Що ви знаєте про Європейський Союз” (Юр’ївська ЦБ), віртуально-пізнавальна  програма „Наш дім – Європа” (МБ м. Вільногорська), видані листівка-закладка „Чому ми святкуємо День Європи” (Юр’ївська ЦБС) та листівка „День Європи – 2007” з додатковою інформацію і адресами сайтів в мережі Інтернет (ЦБ м. Нікополь).
Бібліотеки області плідно розкривали тему історичного розвитку нашої країни. Це надало можливість по-новому оцінити  і переосмислити події та факти, особливо в сфері духовності та  історії національної культури. У цьому сенсі важливе місце приділяється становленню громадянської  свідомості юнацтва, прищепленню поваги до державної символіки під час  пізнавальних заходів. Для чого проводились літературно-музичні свята, тематичні вечори, вікторини-мандрівки, бесіди, інформаційні години, конкурси. Були оформлені  книжкові виставки: „Майорій вільним стягом, моя Батьківщина” (Синельниківська ЦБС), „Соборності день живе! До злагоди миру, єднання веде!” (Межівська ЦБС), „Вся наша родина – різна Україна” (Павлоградська ЦРБС), „Соборність України: історія та сучасність”, „Основні права та обов’язки громадян” (ЦБ       м. Жовті Води), „Україна - роки незалежності” (Павлоградська ЦРБС), „Конституція. Як вона діє?” (Юр’ївська ЦБС), „Як ми знаємо Конституцію України” (ЦРБ Новомосковської ЦБС), „Незалежній Україні – слава нині і повік!” (Апостолівська ЦБС), „Конституція – гарантія прав людини” (Межівська ЦБС). Підготовлені буклети, інформаційні списки: „Соборна і свята ти мати Україно”, „Свято єдності і злагоди” (м. Першотравенськ), „Конституція. Закон. Молодь”, „Державні символи України” (Петропавлівська ЦБС).
Вивчення народознавства допомагає молодій  людині  формувати вірне уявлення про  культуру, побут, звичаї, обряди та традиції українського народу. Відродження та  популяризація традицій, звичаїв – головні теми заходів, проведених бібліотеками області.
Найбільш поширеними і ефективними формами роботи з молоддю є фольклорні свята: „Хороші гості у мене”, „Свято дівочої краси”, „Рости, косо, до пояса” (Софіївська ЦБС); народознавчий калейдоскоп „Не хвалися червоно калино – маєш  білий цвіт. Не журися, славна Україно – маєш добрий рід”, фольклорна година „Прислів’я – квіточка, а приказка – ягідка” (ЦБС м. Жовті Води); година народознавства „Мій край, моя історія жива” (Новомосковська ЦРБС); урок-екскурсія „Козацькому роду нема переводу” (Петропавлівська ЦБС).
Козацтво – одна із славних сторінок в історії України, важлива віха в історії творення нашої держави. Бібліотеки ЦБС області активно залучаються до відродження історичних, патріотичних та духовних традицій українського козацтва. Це знайшло  відображення під час проведення тематичного  вечора, гри-бесіди, ерудит-лото, книжкового вернісажу: „Козацька слава в серцях” (МБ м. Вільногорська), „З історії  козацьких звичаїв” (Юр’ївська ЦБС), „Козацькими шляхами” (Петропавлівська ЦБС), „Тої слави  козацької повік не забудем” (Юр’ївська ЦБС).
Одним з основних напрямків діяльності бібліотек області, яке визначено    державною політикою України, постановою та Указом Президента „Про невідкладні заходи, щодо  розвитку бібліотек України”, Законом України  „Про охорону культурної спадщини” є краєзнавство. Знання історії рідного  краю пробуджує національну пам’ять, відтворює  живий зв’язок поколінь, спадкоємність звичаїв і традицій, розкриває своєрідність і  неповторну красу кожної місцевості.
Дніпропетровський край багатий своєю історією, краєзнавчими скарбами, історичними  пам’ятками архітектури, чарівною  природою, видатними людьми. Зберегти та  передати нащадками все те найкраще, що  є в нашому краї – головна мета заходів,  проведених бібліотеками до 75-річчя Дніпропетровської області. Протягом року  для молоді та юнацтва бібліотечні фахівці проводити низку заходів: конкурс краєзнавців „Люби і знай свій рідний край”, презентацію книги М. Чабана  „Діячі Січеславської Просвіти”  (Широківська ЦБС), фахівці Синельниківської ЦБС провели вікторину „Земля моя – земля моїх батьків” та взяли участь у районному святі „А в серці тільки ти єдиний мій, коханий, рідний край”, читацьку конференцію „Пам’ять про все у нашому серці живе” (присвячену І.С. Костирі), вечір-портрет поета-земляка „Горить свіча, поет творить” (Межівська ЦБС), круглий стіл „Дніпропетровщина моя!” (Покровська ЦБС), авторський вечір  дніпропетровського письменника Ю. Мітікова, де була представлена його збірка  „Несумні оповідання”, авторський вечір поетеси  Світлани  Поливоди „Цариця муз”, творчій вечір письменника-сатирика В. Бунякіна (ЦМБ м. Дніпропетровська), виставки „Мій рідний край – моя жива історія” (м. Першотравенська), виставку  малюнків „Це мій край, я тут живу”, етнографічні предметні виставки вишиванок „Мій краю, степовий розмаю, з тобою я живу” (Софіївська ЦБС).
У бібліотеках області відзначалися ювілейні дати, проводилися заходи по вшануванню літераторів Дніпропетровщини: поетичний вечір-портрет Н. Нікуліної «Я вся розкрилююсь в крило могутнє…» (Апостолівська ЦБС), «Криничне свято чистої душі» (Новомосковська ЦРБС), вечір пам’яті О. Стовби «Його звали лелекою» (юнацький відділ м. Дніпродзержинська, ЦМБ), година мужності «Гідний пам’яті нащадків» (філія №1 м. Жовті Води), бесіда «Метеорит життя О. Стовби»  (м. Першотравенськ).
Відновленню  історичної пам’яті, вихованню у молоді шанобливого ставлення до матеріальних і духовних цінностей свого народу сприяли: літературно-музична година „Щоб  розквітати  нашому роду, давайте продовжимо творчість  нашого народу”, присвячена презентації збірки  місцевих поетів Петропавлівщини, урок краєзнавства „Мій рідний край-моя історія жива” (Петропавлівська ЦБС), екскурс в історію  „Прогулянки вулицями рідного міста”, подорож по книзі „Мистецтво Нікополя” (ЦБС м. Нікополя), конкурс знавців звичаїв рідного краю „Ми діти твої, Україно” (Софіївська ЦБС), літературно-історичний вечір „Жовті Води, ви на світі єдині” (ЦБ м. Жовті Води), усний журнал „Дніпропетровщина – неповторний край” (Юр’ївська ЦБС), історичний екскурс „Гордість моя – Дніпропетровщина” (юнацька кафедра Межівська ЦБС).
Бібліотеки  Павлоградської ЦБС у 2007 році працювали за цільовою програмою „Я людина своєї землі”.
При Покровській ЦБ працював історико-краєзнавчий клуб „Джерело”, який  відвідували учні шкіл селища. Клуб співпрацював із місцевим краєзнавчим музеєм, школами,  методистом районного відділу культури і туризму по охороні історичних та культурних цінностей. Мета історико-краєзнавчого клубу „Переповіст”, що діє в  центральній районній бібліотеці м. Верхньодніпровська – знати та вивчати історію рідного краю. З успіхом пройшли засідання клубу: історичний портрет „Колумб Придніпров’я”, урок-реквієм „Горить свіча пам’яті”.
Друковані видання відіграють важливу роль у накопиченні знань про рідну землю, формуванню пошани до її історії у молодих  користувачів бібліотек області. Протягом року були підготовлені та видані: два випуски інформаційних видань  „Історія, карбована в граніті” (пам’ятки та пам’ятні міста Апостолівщини), довідник з історії району „Ти мого серця колиска” (Апостолівська ЦБС), буклет „Поклоняємось Вам ветерани, щирим подихом всіх поколінь” (Петропавлівська ЦБС), видано бібліотечний варіант книги „Місто наших мрій і сподівань” (м. Жовті Води).
Прищеплення кожній молодій людині любові до природи, усвідомлення необхідності збереження, раціонального використання навколишнього природного середовища,  виховання громадської відповідальності,  екологічна інформованість – завдання, які стоять  перед бібліотеками області у системі екологічної освіти та культури.
Річницю від дня трагедії на Чорнобильській АЕС відзначала Україна  у квітні 2007 року. До цієї події бібліотекарі області провели годину повідомлень „Чорнобильська трагедія через роки”, бесіду-діалог „Земля, люди, катастрофи” (Синельниківська ЦБС), усний журнал „Мужність  і біль Чорнобиля” (Широківська ЦБС), вахту пам’яті „Дзвони Чорнобильські душу тривожать” (юнацька кафедра Межівської ЦБ), виставку-фотоспомин  „Пропусти Чорнобиль крізь серце” (м. Першотравенськ), перегляд матеріалів відеотеки „Чорнобиль ХХ” (ЦБС м. Павлограда).
Для підвищення ефективності екологічного  виховання юнацтва, книгозбірні використовували різноманітні форми: читацькі конференції „Медово пахнуть трави”, конкурс ерудитів  „Краса яка і диво – птахи” (Софіївська ЦБС), еко-диспути „Це слово співуче – криниця, дозвільної  води холодок” (ЦБС м. Нікополя), еколекторії „Людина і природа: гармонія чи протистояння” (ЦБС м. Жовті Води), акції „Збережи первоцвіт” (ЦБС                     м. Павлограда), екологічні  експедиції „Природа нам сигналить: SOS!” (ЦБС м. Дніпропетровська), вечір пам’яті  „Чорнобиль – трава людської тривоги і печалі” (Юр’ївська ЦБС).
В сучасних умовах погіршення стану здоров’я населення, зростання демографічної ситуації, несприятливої екологічної  ситуації, важливе значення набуває усвідомлення цінності здоров’я та розуміння  визначальної ролі здорового способу життя, формування індивідуальної поведінки кожної молодої людини на цих заходах.
Чимало зусиль докладають бібліотечні працівники для  попередження  і подолання в  молодіжному середовищі наркоманії, алкоголізму, ВІЛ/СНІДу.
В м. Жовті Води на базі ЦБ працювала школа здорового способу життя „Джерела здоров’я”, в рамках засідань якої відбулися: презентація книжкової виставки „Не заганяй себе в тенета”, консультація „Ліки, яким 1000 років”, бібліографічний  огляд „Філософія здоров’я в сучасному світі”. 
День підлітка „Створи своє майбутнє” провела Булахівська сільська бібліотека  Павлоградської районної ЦБС. Мета заходу – профілактика СНІДу, наркоманії серед юнацтва, роз’яснення наслідків наркотичної, алкогольної залежності, орієнтація  молоді  на здоровий спосіб життя.
Стало доброю традицію запрошувати до бібліотек для спілкування з користувачами лікарів, психологів, наркологів. Зустріч з  психологом „Здоровий спосіб життя – для тебе” провели в ЦБ м. Нікополя, зустріч з лікарем-фтизіатром „Цінуємо кожен подих – зупинимо туберкульоз” (Петропавлівська ЦБС). В бібліотеках області було проведено: круглий стіл „Небезпечна пристрасть” (Покровської ЦБС), усний журнал „Барежем здоров’я з молоду” (ЦБС м. Дніпропетровська), урок здоров’я „Здоров'я – цінність особлива” (Апостолівська ЦБС), бесіди-роздуми „СНІД – вибирай життя, або смерть”, „Здоров'я – криниця  сили і краси” (Синельниківська ЦБС), літературні читання „Найбільше багатство – здоров’я” (філія № 4 м. Нікополь), година  міркування „Відкрита розмова” (Юр’ївська ЦБС).
Позитивне ставлення, загальна повага до права, знання його змісту, вміння дотримуватися правових норм та активна правомірна поведінка в життєвих ситуаціях – ось складові правової культури особи, над формуванням якої працювали юнацькі структурні підрозділи у минулому році.
 Вирішенню цього завдання сприяли як традиційні, так і нові комплексні форми і методи бібліотечної роботи, зокрема цільові програми «Правова освіта населення» (Магдалинівська ЦБ), інформаційно-правові центри: «Знай свої права» (Петропавлівська ЦРБ), (Софіївська ЦРБ), факультатив правових знань для молоді «Орієнтир» в рамках молодіжної академії «КЕРМІТ» (м. Жовті Води, б/ф №1), Дні правової інформації «Закон і право в нашому житті» (Софіївська ЦРБ), уроки правознавства «У лабіринтах права» (Апостолівська ЦРБ) та ін.
 У практику роботи бібліотек увійшли інтерактивні методи правового впливу на молодь: диспути: «Молодіжні злочини: де вихід?» (Синельниківська ЦРБ), «Ти знаєш, що ти – Людина?» (м. Нікополь, б/ф№4), «Гендерна рівність – в центрі уваги» (Вільногірська ЦМБ), круглі столи «Підліток і закон» (Межівська ЦМБ), огляд-діалог «Закон – провідник життя» (Синельниківська ЦРБ), літературна гра-конкурс «Моя країна – Україна» (м. Нікополь, б/ф№5), бліц-турнір «Права та обов’язки новобранця», вечір запитань та відповідей «Що таке правова культура?», година спілкування «Право мати права» (Петропавлівска ЦБС), інтелектуальна гра «Ми і закон» (Межівська ЦМБ).
 Розповсюдженим методом у формуванні правової культури юнацтва  стали традиційні зустрічі з юристами «Молодь: твої права і обов’язки» (Нікопольська ЦМБ,           м. Жовті Води).
 Неабиякий інтерес викликали у юнаків та дівчат видані бібліотеками області пам’ятки «Державні символи моєї України», «Моє законне право» (Петропавлівська ЦРБ),  буклети «Правове навчання: проблеми сьогодення» (Нікопольська ЦМБ)
 Професійна приналежність – одна із значних характеристик кожної людини. Знайти себе в цьому світі – значить відчувати себе потрібним людям, одержувати задоволення від роботи, максимально проявити свої здібності, на довгі роки залишатися в гарній фізичній формі, зберігати психічне здоров’я. Молодим людям важливо мати уяву про себе, про світ професій і різноманіття професійної освіти.
 Надання допомоги молодим у виборі життєвого шляху — шляху професійного самовизначення — цей аспект був одним з важливих у діяльності юнацьких структурних підрозділів бібліотек області   в 2007 році.
Бібліотеки Магдалинівського району працювали за цільовою програмою «Професійне самовизначення старшокласників».
Активно використовували можливості  інформаційно-консультаційних пунктів на допомогу профорієнтації юнаків та дівчат бібліотеки м. Дніпропетровська, Новомосковська ЦМБ. В минулому році такий центр було створено у П’ятихатській ЦРБ.
Відслідковувалась та доводилась до користувачів інформація про державні та регіональні програми щодо профорієнтації, профпідготовки і працевлаштування молоді, адреси соціальних служб для молоді та служб зайнятості.
 Активно використовувалися матеріали соціальних партнерів та власно розроблені інформаційні продукти: різноманітні посібники «Вчимося думати, працювати, жити» (ЦБС м. Новомосковська), буклети «Всі професії чудові – вибирай на смак».  (Першотравенська МБ), рекомендації з питань вибору професії для абітурієнтів та їх батьків, для тих, хто шукає роботу.
Накопичувались електронні бази даних, мультимедійні енциклопедії. Ретельно та дбайливо підібрані унікальні фонди щиро  розкривали працівники юнацьких структурних підрозділів для своїх допитливих користувачів на  книжкових виставках:  «Ваш вибір – ваша доля» (Магдалинівський район),  «Наша підтримка вашої освіти: абітурієнт – сервіс» (ЦМБ м. Новомосковська), «Дорога в професію починається з мрії»      (Дніпропетровський район), «Перспективи розвитку агропромислового комплексу», «Ти серцем відчуваєш хлібний колос» (До Дня працівників сільського господарства) (Софіївська ЦРБ), на інформаційних стендах, в папках-досьє, картотеках орієнтації у професійному просторі життя: «Освіта. Професія. Покликання», «Ярмарок навчальних закладів», «Дорога в професію починається з мрії», «Періодичні видання на допомогу навчанню», «Моє майбутнє у світі професій», «Молодь на ринку праці».
Молоді люди отримували у бібліотеках області  поради юристів для тих, хто шукає роботу, знайомились з матеріалами соціологічних досліджень, профорієнтаційними та психологічними тестами,  рекомендаційними списками на допомогу у виборі професії.
Зустрічі з представниками різних професій, круглі столи, години спілкування були традиційними та ефективними формами роботи бібліотек. На них старшокласники отримували інформацію про сучасний стан ринку праці, про найбільш затребувані професії, про професіоналів своєї справи.
Зустріч з працівниками військкомату та музею військової слави пройшла у ЦБС м. Новомосковська «Одну присягу знаєм: Батьківщина! Єдина мати і любов єдина!», з працівниками аптек  у ЦБС Томаківського району «Цікава наука - фармакологія!».  «Професії, потрібні нашому району» – зустріч молоді з працівниками районного центру зайнятості ЦБС Томаківського району та круглий стіл «Професійна орієнтація: як зробити вибір?».
Година порад спеціалістів «Твоє професійне майбутнє» за участю психолога, лікаря-нарколога, спеціаліста Центру зайнятості вібдбулася в ЦМБ м. Новомосковська.
 Фахівці ЦБС Петриківського району використовують методику «Рівний – рівному» для доведення інформації до молодих користувачів.
Відбулась зустріч старшокласників зі студентами різних вузів «Студенство, молодість – майбутнє України» (Хутірська б/ф № 15).
Спільно з центром зайнятості була організована зустріч з учнями-старшокласниками та учнями СПТУ в Петропавлівському районі.
Подивитись на професійну діяльність не поверхово, а з цікавістю допомагають засідання клубів за інтересами: «Професійні обрії» Жовтоводської ЦБС, «Тинейджер» Томаківської ЦБС, «Пізнай себе» Верхньодніпровської ЦБС, «Етика і діловий етикет» Орджонікідзевської ЦБС.
З’явилися й нетрадиційні форми проведення профорієнтаційних заходів: ринг професій «Коли настає відповідальність» (Синельниківська РБ), огляди-пропозиції книг «На кого треба вчитись, щоб озолотитись» (Новомосковська ЦМБ).
Юнацькі структурні підрозділи бібліотек області минулого року прагнули зробити свій внесок у формування молодих творчих особистостей, розвиток їх інтелектуального потенціалу та естетичних смаків.
Розмаїта палітра бібліотечних форм при вирішенні цих завдань була великою. Проведено години мистецтв, присвячені художникам-ювілярам 2007 року Т. Яблонській, Е. Мане, І. Шишкіну, усний журнал «Славетні майстри мистецтва» про Л. Курбаса, І. Пимоненка (Апостолівська ЦБС), творча зустріч «Творчість мрійників», інформаційний тур вихідного дня «Барвиста Петриківщина» (Петриківська  ЦБС), урок-мандрівка «Подорож музеями України» (Царичанська ЦБС).
 В рамках постійно діючої програми «День культури світу» у ЦБ м. Дніпропетровська проведено вечір-зустріч «Молоді таланти Дніпропетровщини» та творчий портрет поета-пісняра В. Лук’яненка «Пісня скаже за все».
 Насиченими корисною інформацією були літературний дайджест «Точка літературного кипіння» та мистецька палітра «Сповідаємо Україну» про образотворче мистецтво України, підготовлені жовтоводськими колегами.
 Юні нікопольчани мали можливість ознайомитися з новинками мистецького життя на інформаційному стенді «Культура. Улюблені письменники», приходити в гостини до художників «Прекрасне пробуджує добре». До 555-річчя від дня народження Леонардо да Вінчі була оформлена книжкова виставка та проведено літературно-мистецькі читання «Світ Леонардо».
Визначальну роль у житті активних і творчих молодих людей завжди відігравав пошук однодумців та середовище спілкування, в якому можна самоствердитися й реалізувати свій потенціал. Для таких хлопців і дівчат у минулому році в бібліотеках області працювало 101 творче об’єднання та клуби за інтересами.
У 2007 році у м. Дніпродзержинську за спільним проектом юнацького відділу ЦМБ ім. Т. Г. Шевченка, міської громадської організації по ресоціалізації нарко- та алкозалежних «Ясла» та середньої загальноосвітньої школи №6 було відкрито молодіжний клуб «Вибір», девізом якого став вислів «За здоровий спосіб життя, за здорові відносини».
Продовжив свою діяльність молодіжний літературно-мистецький клуб «Vivart». Важливою подією року стало видання ІІ випуску літературно-художнього альманаху «Vivart».
У бібліотеках Софіївської ЦБС діяли об’єднання читачів та клуби за інтересами: «Юність», «Джерельце», «Чарівний вогник», «Мрія». В ЦРБ вже багато років збираються на засідання члени літературно-мистецького салону «Натхнення».
В бібліотеці-філії №1 для молоді м. Жовті Води працював клуб естетичного виховання «Мрія». Його засідання були присвячені літературознавчим ювілейним датам року.
Клуби м. Орджонікідзе «Бібліотека. Книга. Молодь», «Етика і діловий етикет» застосовували різні форми засідань: урок-гру «Культура телефонного спілкування», інтелектуально-пізнавальний марафон «Відкритий замок від дверей замка слів», інформаційну хвилинку «Навчайтесь говорити правильно».
Засідання краєзнавчого клубу «Ріднокрай» Петропавлівської ЦБС збирали широку аудиторію любителів поетичного слова, яких об’єднала велика любов до рідного краю, до його історії.
Молодь м. Павлограда приймала участь у засіданнях клубів любителів французької мови «Etoile», екологічного клубу «Джерельце», які діють при центральній бібліотеці міста. Члени клубу розробляли віртуальні екскурсії, презентації з різних тем. 
Соціологічні дослідження здійснюються з метою визначення ефективності надання інформаційно-бібліотечних послуг молодому користувачеві, вивчення молодіжних проблем та тенденцій у сучасному читанні. Дослідження проводилися шляхами анкетувань та опитувань користувачів бібліотек.
Вивчення запитів та уподобань юних користувачів здійснювалось через соціологічні дослідження «Яку літературу ви читаєте?» (Широківська ЦБС), «Моя улюблена книга» (м. Орджонікідзе), «Хто ти – читач юнацької бібліотеки?» (ЦБ м. Новомосковська), «Сучасний користувач. Хто він? Який він?» (м. Нікополь), «Мотиви звернення в бібліотеку» (Петропавловська ЦБС), «Ваше коло читання» (Жовтоводська ЦБС).
Працівники м. Павлограда та Павлоградського району вивчали питання «Чому я користуюсь послугами бібліотеки» та «Чи задовольняє ваші запити бібліотека?», в ході яких прийшли до висновку, що читання займає особливе місце в інтелектуальному та духовному збагаченні молоді. Книги залишаються для юнаків та дівчат важливим джерелом інформації, не зважаючи на прогрес в галузі комп’ютерних технологій.
 Фахівці Жовтоводської ЦБС у бліц-інтерв’ю «Краща книга року» визначили рейтинг найбільш популярних видань серед молоді.
Позитивно впливає на створення іміджу бібліотеки серед молоді – реклама її послуг через буклети, пам’ятки, дайджести, інформаційні листівки та постійний зв’язок із засобами масової інформації. Юнацький відділ ЦБ      м. Дніпродзержинська видав рекламний буклет «Юнацький відділ пропонує» та проводив екскурсії відділами бібліотеки,  а Петропавлівська ЦБС здійснила видання інформаційної листівки „Юнацький читальний зал запрошує”. Працівники філії № 1 м. Жовті Води серед молоді міста розповсюджували буклет „Бібліотека для молоді: історія та сьогодення” та рекламну листівку „До Ваших послуг, читачу”.
Активізація позиціонування бібліотек у молодіжному середовищі традиційно співпадає з початком нового навчального року та Всеукраїнським днем бібліотек. У ЦБ м. Дніпропетровська проведено місячник інформації та реклами «Бібліотечний вересень…», мета якого – підвищення престижу бібліотеки та бібліотечної професії, підвищення  професійної компетентності персоналу системи. В рамкам місячника проведено конкурс  „Бібліопошук – 2006” на кращу добірку матеріалів про історію бібліотеки „Шлях довжиною... років”. Мета конкурсу – закумулювати історію бібліотек ЦБС. З рекламною метою проведені зустрічі юнаків та дівчат з працівниками бібліотек системи „Завітайте до нашої бібліотеки”.
До свого професійного свята працівники Софіївської ЦБС запрошували свої читачів на бібліотечні вогники, зустрічі, Дні відкритих дверей, свято бібліотекарів району „Книжковий світ – величний як держава, зі знаком сонця й тиші на чолі”.
Працівників сільських бібліотек Нікопольського та Дніпропетровського районів вшановували на святі „Життя, присвячене книзі”.
Велике значення для поліпшення якості бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів має безперервна освіта працівників бібліотек. Серед заходів із підвищення професійної кваліфікації бібліотекарів області чільне місце займали семінари, школи професійної майстерності, круглі столи, творчі лабораторії, майстер класи, години професійних знань, які проводили центральні бібліотеки систем, вивчаючи актуальні питання роботи з молоддю: «Вплив бібліотеки на формування позитивного ставлення дітей та молоді до здорового способу життя», «Краєзнавча робота бібліотеки: сучасний підхід» (Апостолівська ЦБС), «Робота бібліотек на допомогу професійному самовизначенню старшокласників» (Магдалинівська ЦБС), «Індивідуальна робота з дітьми та юнацтвом», «Патріотичне виховання молоді – один із основних напрямків у роботі бібліотек системи», «Робота бібліотеки з молоддю в сучасних умовах: інновації і традиції» (Петропавлівська ЦБС), усний журнал «Бібліотека: історія і сучасність», «Бібліотека і сучасне позакласне читання юних читачів: можливості, методика, перспектива» (Широківська ЦБС), «Професійна орієнтація молоді і ринок праці. Спільна робота бібліотек, закладів освіти і Центру зайнятості населення» (ЦБ  м. Новомосковська), «Бібліотека і українська книга: традиції і інновації, погляд на проблему», «Індивідуальна робота бібліотек з користувачами на сучасному етапі»         (м. Жовті Води), «Співвідношення традицій і інновацій в роботі бібліотек з юнацтвом та молоддю» (Новомосковська ЦРБС), засідання школи професійної компетентності «Бібліотека та інтелектуальне дозвілля молоді» (Межівська ЦБС).
Сприяли підвищенню кваліфікації бібліотечних фахівців методичні та інформаційні матеріали, які видавалися у методичних центрах ЦБС: інформаційно-методичний щоквартальник «Бібліотечна орбіта Нікопольщини» (ЦБ м. Нікополя),  методичні поради «О, краю наш! – Хай слава йде про тебе всюди» (до 75-річчя Дніпропетровської області), «Байкар – людинолюбець» (до 180-річчя від дня народження Л. Глібова) (ЦБ м. Жовті Води), методичний лист «Історії коштовне намисто» (досвід краєзнавчої роботи Зеленодольської бібліотеки-філії) (Апостолівська ЦБС).
При методичних відділах центральних бібліотек  м. Жовті Води та Петропавлівки працюють: клуб професійного творчого спілкування бібліотекарів ТБО та клуб для бібліотечних працівників «Душ аптекар».
Успішним було навчання у міжобласній зональній школі професійної майстерності «Краєзнавча діяльність бібліотек на допомогу виховання молодого громадянина і патріота» для бібліотекарів, що обслуговують юнацтво, на базі Межівської ЦБ, працівники якої поділилися досвідом краєзнавчої роботи з гостями із Дніпропетровщини та Донеччини.
ОБМ ім. М. Свєтлова у листопаді 2007 року сформувала делегацію фахівців нашої області з міст Дніпродзержинська, Павлограда та Павлоградського району для участі у першому форумі молодих бібліотекарів Луганщини «Книга. Молодь. Інтелект», на якому молоді фахівці бібліотечної справи гідно представили дніпропетровський досвід.
«Співпраця закладів культури з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями щодо організації правової освіти населення Дніпропетровської області» - тема доповіді, представленої на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з правової освіти населення при Дніпропетровській облдержадміністрації директором ОБМ О.Л. Матюхіною.
За результатами цієї доповіді розроблені методичні рекомендації з активізації діяльності закладів культури області, зокрема бібліотек, по формуванню правових знань молоді, а також вдосконаленню механізму надання бібліотечним закладам систематизованої, оперативної правової інформації.      
Сьогодні методичні служби ЦБС області визначають пріоритети та прогнозують перспективи розвитку бібліотечно-інформаційного обслуговування юнацтва та молоді на Дніпропетровщині. Вони є генераторами ідей, помічниками й порадниками, джерелами інформації про нове в професії, структурами, які лобіюють у своїх регіонах інтереси бібліотек та юнацьких структурних підрозділів зокрема, адже юнацтво – це особлива категорія користувачів.
Зміст читання сучасного юнацтва визначатиме духовне обличчя майбутнього. Література, новітні носії інформації  та їх пізнання можуть і повинні надалі виконувати місію розвитку юнаків та дівчат як спадкоємців і творців культури рідної держави.

 

Огляд діяльності бібліотек Дніпропетровської області по організації обслуговування дітей
 у 2007 році

Книжка – не лише джерело інформації, а й засіб залучення дітей до культурних цінностей та їх створення. Вона і є головним об’єктом сучасної бібліотеки.
«…Дитяче населення, виховане книгою… - найтонший і найсильніший засіб впливу на душу дитини й підлітка. Що нас турбує, так це те, щоб книжка залишалась і завжди була провідною силою виховання, щоб найголовнішою духовною потребою людини було читання…» - писав В.О. Сухомлинський.
Користувачів-дітей Дніпропетровської області обслуговують 81 спеціалізована бібліотека для дітей. Із них: 1 обласна, 61 міська, 19 районних, 485 сільських та селищних бібліотек.
В області функціонують 2 ЦБС для дітей: в м. Дніпропетровську (22 бібліотеки) та в м. Кривому Розі (20 бібліотек).
Мережа бібліотек для дітей в порівнянні з 2006 роком залишилась без змін.
Лише кількість селищних бібліотек збільшилась на 1 бібліотеку в Новомосковському районі. Так, Губинихська бібліотека № 12 до 2007 року була профспілковою, а стала – селищною.
Загальна площа приміщень дитячих бібліотек Дніпропетровської області становить 17468 м2. Із них: для зберігання фондів – 6727 м2, для обслуговування користувачів – 8582 м2.
Матеріально-технічна база дитячих бібліотек області знаходиться в незадовільному стані, однак покращилась в порівнянні з минулими роками. 33 бібліотеки знаходяться в орендованих приміщеннях.
Десять дитячих бібліотек потребують капітального ремонту:  Обласна бібліотека для дітей, 6 міських (м. Дніпропетровськ, м. Кривий Ріг, м. Марганець, м. Нікополь, м. Орджонікідзе) та 3 районних (Криничанська, Царичанська, Юр’ївська).
Чотири дитячі бібліотеки-філіали м. Дніпропетровська – в аварійному стані.
Майже кожна сільська бібліотека потребує поточного або капітального ремонту.
21 сільська бібліотека в т.ч. і ЦДБ в Новомосковському районі в 2007 році залишалася без тепла і 8 бібліотек без світла.
В Юр’ївському районі 3 СБФ (Водянська СБФ № 3, Преображенська СБФ № 9, Новогригорівська СБФ № 8) та РДБ не опалюються.
В Царичанському районі 11 СБФ не опалюються і список цей можна продовжувати.
У 18 бібліотеках м. Дніпропетровська з метою ефективного використання електроенергії необхідно виконати заміну електропроводки системи електроосвітлення.
Майже всі бібліотеки потребують капітального ремонту систем водопостачання і водовідведення (Дніпропетровська ЦСБД).
Окрім негативних явищ, слід відмітити і позитивні зміни, що відбувалися в дитячих бібліотеках за 2007 рік.
Петропавловська районна дитяча бібліотека отримала нове приміщення, яке опалюється, але воно менше за площею.
За сприянням селищного голови О. Г. Гавриленко Петриківська бібліотека філіал № 1 теж отримала затишне, тепле приміщення.
В Дніпродзержинській ЦМДБ здійснено поточний ремонт підлоги книгосховища.
В Дніпропетровській ЦМБД:
 здійснено планові поточні ремонти бібліотек-філіалів № 3 – 1034 9 грн., № 8 – 9717 23 грн., № 9 – 2451 60 грн., № 17 – 4092 60 грн., № 26 – 3243 60 грн.;
 забезпечено телефонізацію бібліотек-філіалів № 7, 30 і ЦДБ;
 встановлені в ЦДБ металопластикові вікна –    19790  40 грн.
В ЦСБД м. Дніпропетровська всього за бюджетні кошти виконано ремонтів на суму 129 000 грн.
За період 2007 р. в області обслужено 262687 читачів-дітей, що на 2815 менше ніж у 2006 р.
За останні роки намітилась тенденція зменшення кількості читачів дитячого віку.
Обставини різні: зменшення кількості дитячого населення області, застарілий фонд, недостнє фінансування на періодичні видання, неопалювані приміщення.
По даним за 2007 рік відвідування дитячих бібліотек області становить 1931586, що на 125149 менше порівняно з 2006 роком.
Загальна книговидача становить 5548285, що на 110108 більше ніж в 2006 році.
Середня книгозабезпеченість на 1 дитину у 2007 р. - 17,3, а обертаність книжкового фонду складає за 2007 рік в середньому 1,2.
Навантаження на 1 бібліотечного працівника по книговидачі перевищує нормативні показники серед міських ЦБ для дітей: м. Синельникове (17658), Першотравенська (14289) та  Жовтих Вод (13475).
Серед районних бібліотек для дітей найбільше навантаження по книговидачі в Криворізькому (22850), Васильківському (16591), Верхньодніпровському (16980), Петриківському (15957).
Найбільше навантаження по читачах спостерігається в міських бібліотеках для дітей – Синельниківська МДБ (1047), Тернівська МДБ (759), та в деяких районних – Криворізька РДБ (1001), Криничанська РДБ (900), Верхньодніпровська РДБ (795), Васильківська РДБ (752) та інші.
Якісний стан фондів будь-якої дитячої бібліотеки Дніпропетровської області, в першу чергу, залежить від наповнення його новими документами.
Порівняно з 2006 роком надходження дитячої літератури зменшилось на 11376 пр. (15,7%), становить 72549 примірників, а вибуття збільшилось на 56673 пр. (34,6%). Вибуло за 2007 рік 16357 примірників, із них українською мовою - 40257 пр. (24,6%).
Загальний обсяг фонду бібліотек, що обслуговують дітей Дніпропетровської області, становить 4309546 примірників, із них українською мовою - 2035956 пр. (47,2%).
Переважна кількість літератури в фондах – це видання 70-80 років, на які немає попиту. Не вистачає літератури з усіх галузей знань, творів шкільної програми, довідкових видань.
В фонди дитячих бібліотек області надійшло 43037 екз. книг (із них 22410 примірників українською мовою (52%).
На поповнення книжкового фонду були виділені кошти з місцевих бюджетів, окрім міста Тернівки, районів: Новомосковського, Покровського, Томаківського. Вони комплектували фонди своїх бібліотек за позабюджетні кошти.
Погіршилась ситуація з передплатою періодичних видань. В порівнянні з 2006 роком, кількість назв періодичних видань, що надійшли до дитячих бібліотек області в 2007 році, зменшилась на 232 і становить 2159 (із них зменшилось українською мовою на 658 і становить 1502 назви).
Це пов’язано із зростанням цін на більшість періодичних видань. Майже всі вони були придбані за бюджетні кошти.
Додатково за позабюджетні кошти поповнювали фонди своїх бібліотек періодикою дитячі бібліотеки міст: Нікополя, Павлограда; районів: Апостолівського, Криворізького, Новомосковського, П’ятихатського, Софіївського, Царичанського, Юр’ївського.
Фонди дитячих бібліотек поповнюються також за рахунок коштів, отриманих від послуг платного абонементу.
Так, в Апостолівській РДБ придбано книг на суму   615 грн. 88 коп.
В 2007 р. надано платних послуг на 3949 грн. За них придбана література на 3085 грн. і здійснено передплату періодичних видань на 1026 грн. в П’ятихатській РЦБС.
Фонди Царичанської РДБ та СБФ поповнились новими книгами на суму 3048 грн. (від послуг платного абонементу). Крім того РДБ отримує кошти від оренди приміщення, які витрачаються теж на комплектування, ремонт бібліотеки та інші потреби.
Книжковий фонд Вільногірської МДБ поповнився в 2007 р. лише за рахунок платних послуг (1000 грн.).
Тернівська МДБ отримала кошти від платного абонементу – 2117 грн. та благодійних і спонсорських – 370 грн., на які були придбані книги, господарчі та канцелярські товари, а також меблі для відділу абонементу бібліотеки.
Протягом останніх 5-ти років майже в усіх бібліотеках для дітей Дніпропетровщини проходила акція «Подаруй книгу бібліотеці», яка організована таким чином, що частина подарованих книг та інших видань надходить до фонду власної бібліотеки, а інші – передаються бібліотекам регіону, дитячим будинкам, школам-інтернатам та ін.
Бібліотеки Солонянської РЦБС проводили акцію «Подаруй бібліотеці нову книгу». В ході цієї акції фонди поповнились на 75 примірників нових книг на суму 325 грн. 90 коп.
Новомосковська ЦДБ в ході акції «Допоможи бібліотеці – допоможеш собі» отримала в дарунок від читачів 204 цінних книг.
За відсутністю або малою кількістю нових надходжень до фондів дитячих бібліотек бібліотекарі змушені відшукувати шляхи для їх поповнення.
Звісно, всі ці зусилля бібліотекарів не вирішують повністю проблему поповнення фондів. Без постійної гарантованої фінансової підтримки дитячі бібліотеки як неприбуткові установи неспроможні самотужки розв’язати це наболіле питання.
В спеціалізованих бібліотеках для дітей на 01.01.2008 р. працює 323 бібліотечних фахівця. Із них 216 (66,9%) мають вищу та середню спеціальну освіту. 320 – працюють на повну ставку, 1 – на 0,75 ставки і 2 – 0,5 ставки.
Велику стурбованість і тривогу викликає ситуація з бібліотечними кадрами.
На прикладі Дніпропетровської ЦСБД можна прослідкувати цю проблему.
За останні роки в ЦСБД не поступало жодного молодого спеціаліста. Середній вік фахівців 50-54 роки. Головна причина цього негативного явища – низька заробітна плата. Така ситуація і в інших дитячих бібліотеках.
Поступово продовжується впровадження новітніх інформаційних технологій в бібліотечні процеси.
За 2007 рік по області дитячими бібліотеками придбано 13 комп’ютерів (всього налічується 59) із них 19, що мають вихід до Інтернету, копіювально-розмножувальної техніки – 12 (всього – 42). Кількість телефонних номерів в бібліотеках, що обслуговують дітей становить 78, факсів – 3.
Нажаль лише в Дніпропетровській ЦБС для дітей читачі дитячих бібліотек користуються комп’ютерами.
Парк ПВМ та засобів копіювання й оперативного розмноження поповнився одиницями. На сьогоднішній день в ЦСБД є 26 комп’ютерів та 21 засіб копіювання та оперативного множення.
В 2007 році продовжувалося впровадження АІБС «MARK-SQL», яке було розпочато в 2006 році, і однією з її основних функцій є створення записів електронного каталогу нових надходжень, який ведеться з 1992 року і на даний момент налічує 120042 записи.
Велика робота приділялась в подальшій роботі по створенню 23 баз даних, серед яких слід визначити особливо актуальні: «Світова слава України», «Економічна географія України», «Українські письменники ХХ-го сторіччя в шкільних навчальних програмах». Постійно оновлюються матеріали веб-сайту ЦСБД м. Дніпропетровська.
Протягом 2007 року подальшого розвитку набула діяльність Медіацентру Дніпропетровської ЦДБ. 22 ПК Медіацентру, об’єднані в локальну мережу з виходом в Інтернет, що дозволяє:
 використовувати створені в ЦСБД інформаційні ресурси на нетрадиційних носіях;
 поліпшити технологію підготовки різноманітних матеріалів, що створені в ЦБС;
 забезпечити навчання 582 дітей в групах за різними програмами розробленими в ЦСБД згідно з Ліцензією Міністерства освіти і науки України за № 868001 від 19.11.2004 р.
Дитячі бібліотеки Дніпропетровської області у 2007 році з великим розмахом продовжують роботу з програмно-цільової діяльності.
Більшість дитячих бібліотек міст та районів області працюють з краєзнавства: «І знов хвилює батьківська земля, її святі гаї, святі поля» (РДБ та СБФ Широківської РЦБС), «Тобі, Верхньодніпровськ, освідчуємося у любові» (Верхньодніпровська РДБ), «Моє село і я зерня його» (Петриківська РДБ).
У 2008 році м. Марганець святкує 70 річницю, тому вже у 2007 році МДБ розпочала працювати за програмою «Пізнавай і шануй свій край».
Програма формування екологічної культури «Світ у дитячих долонях» (в Новомосковській ЦМДБ).
За програмою родинно національного виховання «Хай славиться наш рід, сім’я, народ» (Нікопольська ЦМДБ).
Існує багаторічна творча співпраця Дніпродзержинської ЦДБ і вчителів початкової школи-колегіуму № 16 з метою прищеплення любові до книги та читання, вони працюють за програмою «Школа. Книга. Бібліотека». 
Соціокультурна та популяризаторська діяльність дитячих бібліотек у 2007 році була спрямована на залучення підростаючої особистості до шедеврів світової і вітчизняної культури.
Популяризація літератури серед читачів-дітей була різносторонньою. Влаштовуючи найрізноманітніші заходи, працівники бібліотек доклали чимало зусиль, знання, професіоналізму, винахідливості.
Було проведено велику кількість заходів на виконання Міжнародних, державних, обласних програм, до всіх ювілейних і визначних дат.
2007 рік Указом Президента України від 18.05.2007 р. за № 499/1/16-07 оголошено Роком української книги.
В зв’язку з цим працівники дитячих бібліотек намагалися донести до сердець своїх читачів надбання писемної культури українського народу та сучасної книги.
З цією метою було проведено:
 літературне читання «Пусти в хату книжку» (Нікопольська ЦДБ);
 ерудит-лото «Сторінки улюблених казок» (СБФ № 4 Нікопольської МЦБС);
 оформлено книжкову виставку «Золотий дзвін імен» (Петропавловська РДБ), виставку-перегляд «Книги-ювіляри 2007» (1-9 кл.), «Поезія нашого земляка Григорія Бідняка» (5-9 кл.) (ЦДБ м. Марганець), книжкову виставку «Українська книга» (Надеждівська СБФ Криворізької РЦБС).
Криворізька РДБ спільно з шкільною бібліотекою провели Тиждень бібліотеки (літературний брейн-ринг «Дім без книги – день без сонця», вікторину по казках «Впізнай казку», лялькову виставу «Бережи книгу…»).
Продовжуючи працювати в рамках Міжнародного десятиліття культури, миру і ненасильства в інтересах дітей планети, кожна бібліотека області проводила велику роботу в цьому напрямку:
 літературне свято «Хай сонцю і квітам всміхаються діти» та поетичну годину «Щасливе дитинство моє» (Петрівська СБФ Петропавлівської РЦБС);
 фестиваль дитячої творчості «Синій птах дитинства» (Вільненська СБФ Криворізької РЦБС);
 літературний аукціон «Світ чудовий – світ книжковий» (до Міжнародного дня захисту дітей) (Верхньодніпровська РДБ);
 гру-випробування «Моє місто для мене» (Зеленодольська МДБ Апостолівської РЦБС);
 свято «Діти – майбутнє України?» (П’ятихатська РДБ).
Софіївська РДБ спільно з РБК, ДМШ та Будинком школяра провела літературно-музичне свято «Хай пам’ята моя дитина калини цвіт і вишень біле диво».
Міжнародною спільнотою День Європи відзначається 57 років. В Україні цей день святкується вп’яте.
В бібліотеках Криворізької МЦБС проведено ряд заходів за цією темою: «Європейський Союз. Так!? Ні!?», видано інформаційно-допоміжний список літератури для учнів 5-9 класів та керівників дитячого читання «На шляху до Євросоюзу», де відображено: коротку довідку про Євросоюз, перспективи України в розвиненій Європі, права людини, права дитини, мовне питання Євроспільноти та ін.
До Дня Незалежності України відбулося свято «Україно, моя Україно, я для тебе в цім світі живу» та оформлена виставка «Всім серцем любіть Україну свою» (в Вільногірській ЦМДБ), свято «В усіх у нас одна святиня – це наша Україна, незнищена отча сторона» (в Жовтоводській ЦМДБ).
Проведено конкурс малюнків на асфальті «Захисти мир на землі» (в Павлоградській ЦМДБ) та День інформації «Живи та міцній українська держава» (1-9 кл) (в Синельниківській МДБ).
В Тернівській МДБ проведено урок права «Незалежній Україні слава нині і навік» і оформлена папка-досьє «Формування морально-правової культури».
До Дня Соборності в бібліотеках Криворізького району проведена велика робота. Оформлені тематичні виставки: «Україно! Твої сподівання і мрії в моє вливаються життя» (Надеждівська СБФ), «День Соборності України» (Веселівська СБФ). Проведено: огляд літератури: «Об’єднані ідеєю Соборності» (Червоненська СБФ), годину історії «Україно, соборна держава, сонценосна колиска моя» (Криворізька РДБ), виховну годину «Соборності день живи! До злагоди, миру й єднання веди» (Покровська РДБ), історичну годину «В соборних душах єдність України» (Криворізька УМДБ), історичне читання «Державна Соборність» (МБФ №2 Криворізької МЦБС).
Вихованню шани і поваги до рідної мови сприяли заходи, які проводилися до Міжнародного дня рідної мови, Дня слов’янської писемності і мови, а саме:
 свято «Ти наше диво калинове, кохана українська мово!» (Новогригорівська СБФ №21 Межівський РЦБС);
 урок-вікторина «Рідну мову буду знати, берегти і поважати» (Межівська РДБ);
 літературний вечір «Немає народу без мови» (Первомайська СБФ Синельниківської РЦБС);
 книжкові виставки «Мово моя рідна, диво незбагненне» (Софіївська РДБ), «Рідна мова – життя духовного основа» (Девладівська СБФ Софіївської РЦБС);
 свято «Відкрий, о рідна моя мово, свої скарбниці золоті» (Софіївська РДБ).
З метою вивчення та популяризації народних звичаїв та обрядів проведено: літературно-музичну годину «Рушник – літопис життя» (Широківська ЦДБ), усний журнал «Воскресни, писанко! Воістину воскресни» (Степівська СБФ Широківської РЦБС), фольклорне свято «На Купала нічка мала» (Олександрійська СБФ Широківської РЦБС), свято «Українські вечорниці» (Царинчанська РДБ), урок народознавства «Це мій край, я тут живу» (Софіївська РДБ).
Видано посібник з народознавства «Без верби і калини немає України…» (Зеленодольська МДБ Апостолівської РЦБС).
Бібліотечне краєзнавство – одна з основних і важливих ділянок діяльності кожної дитячої бібліотеки.
Всі бібліотеки Дніпропетровської області ведуть історію своєї бібліотеки з початку її заснування і майже кожна оформляє фотоальбом з історії міста, села.
Наприклад: «Село Кудашівка: минуле і сучасне» (Кудашівська СБФ Криничанської РЦБС), «Село моєї долі» (Дружбівська СБФ Криничанської РЦБС), тематична папка-досьє «Селище моєї долі» (Криничанська РДБ).
В 2007 році Дніпропетровська область святкувала своє 75-річчя. До цієї дати було проведено:
 літературно-краєзнавчу експедицію «Крокуємо сторінками історії» (Верхньодніпровська МДБ);
 Дні краєзнавства «Історія рідного краю» (Першотравенська СБФ Верхньодніпровської РЦБС);
 літературні читання «Красуйся, Покровське, у вічній величі своїй» (Покровська РДБ);
 літературно-музичну годину «Світе ясний, краю милий – моя Дніпропетровщина», презентацію книги місцевого поета Володимира Білошапки «Передзвони» (Петропавлівська РДБ).
Видано методичний матеріал «Краю мій, ти частка України» (Орджонікідзевська МДБ).
Немає нічого у світі найдорожчого для людини, ніж її сім’я, родина. І у нашого українського народу здавна живе добра традиція підтримувати теплі родинні взаємини, долати разом негоди. І це робиться, насамперед, заради дітей, щоб виховати в них кращі родинні почуття.
Тому бібліотеки, що обслуговують дітей, роботу з сім’ями вважають найбільш пріоритетною.
В рамках районної програми «Українська родина» проведено ранок «Тільки родина, як зірка єдина, твій порятунок, надійний причал» (Покровська РДБ).
Сільські бібліотеки-філіали Синельниківської РЦБС працюють за програмою «Сімейного читання».
В багатьох бібліотеках Межівського району проходили родинні свята: «Зберемо все єдино всю свою родину» (Межівська РДБ), «Не гасне вогнище родинне» (Іванівська СБФ Межівської РЦБС).
Були проведені урок-подорож «Ти і твоя сім’я» (Новопідгороднянська СБФ Межівської РЦБС) та бесіда «Улюблені книги моєї родини» (Нікопольська МДБ).
Всі найсвятіші почуття, народжені в нас жінкою, велич якої не раз стверджували мислителі, поети, педагоги, вся гордість світу – від матерів! Мати, жінка – це основа всього сущого на Землі.
До Дня Матері бібліотечними працівниками Апостолівської РДБ разом з РБК «Сучасник» проведено родинне свято «Хай ім’я живе її вічно», на яке були запрошені багатодітні мами. Для них звучали вірші, легенди, пісні. Оформлено виставку художніх робіт дітей міста Апостолове «Моя матуся – найкраща в світі».
Були проведені: свято родини «Берегиня роду» (Нікопольська РЦБС), музична година «Розмова з мамою» (Петриківська РДБ), літературний ранок «Найсвятіше в світі слово» (Широківська РДБ), тематична зустріч «Як на ті чорнобривці погляну – бачу маму рідненьку…».
Людяність, милосердя, добро. Такі знайомі слова. Виховати ці риси допомагають дитячі бібліотеки.
В ЦБС області велика увага приділяється дітям-сиротам, інвалідам, дітям з малозабезпечених та багатодітних сімей.
Для цієї категорії користувачів передбачено особливі права, додаткові пільги, позачергове обслуговування, замовлення книг і надання довідок по телефону, складання тематичних списків, обслуговування вдома.
Для них  було проведено:
 телевізійний конкурс багатодітних сімей «Різдво у великій родині» (СБФ Партизанське Дніпропетровської РЦБС);
 літературно-мистецьку вітальню «Живе слово» (Дніпропетровська РДБ);
 свято «Немає чужого болю» (Межівська РДБ);
 годину доброти «У милосердя – прекрасне обличчя» (Антонівська СБФ №1 Межівської РЦБС);
 конференція «Милосердя: слова і справи» (Апостолівська РДБ);
 День інформації «Нести світло добра і любові» (Синельниківська МДБ).
Для дітей інвалідів пройшла благодійна акція  «Віддай людині крихітку себе» в Орджонікідзевській МДБ.
За статистичними даними Дніпропетровської РДБ зроблено висновок, що на фоні зниження народжуваності зростає дитяча інвалідність.
Голодомор 1932-1933 рр. – це наша історія, її трагічні сторінки. Цій події були присвячені такі заходи: година скорботи «Прости нас, пам’яте, прости» (Апостолівська РДБ), інтегрований урок «У той рік заніміли зозулі» (Зеленодольська МДБ Апостолівської РЦБС), усний журнал «Минуле стукає в наші серця» (Заплавська СБФ Магдалинівської РЦБС), вечір-реквієм «У пам’ять про скорботний 33-й» (Карабинівська СБФ Павлоградської РЦБС).
Бібліотекарі Павлоградського району записують спогади старожилів і жителів сіл, очевидців голодомору.
В бібліотеках постійно поповнюються тематичні папки «Голодомор 1932-1933 рр.».
Кожного року вся країна святкує річницю Перемоги в Великій Вітчизняній війні.
Цій даті присвячені ряд заходів в дитячих бібліотеках області: літературно-музичний вечір «І зустріне мати сина» (Богуславська СБФ Павлоградської РЦБС), година пам’яті «Безсмертя юних» (до 75-річчя створення Молодої гвардії) (Новомосковська РДБ), зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни «Вартові Вітчизни» (Тернівська МДБ).
Оформлено: книжкові виставки «Війна без права забуття»  (Златоустівська СБФ Криворізької РЦБС), «Слава твоя безсмертна» (Тернівська МДБ), виставку-огляд «Партизанськими стежками» (МБФ № 7 Криворізької МЦБС), підбірку репродукцій картин художників про Велику Вітчизняну війну (Тернівська МДБ)
Вже традиційним стало в бібліотеках проведення масових заходів до Дня Чорнобильської трагедії. Слід відмітити активність Жовтоводської МДБ, яка провела слайд-репортаж «Дзвенить у душах Жовтоводців Чорнобиля гіркий набат», а також урок-реквієм «Чорнобиль! Ти у моїй крові» (Апостолівська РДБ), вечір пам’яті «Заграва над Прип’яттю» (Вільнянська СБФ Апостолівської РЦБС).
Велика увага приділяється в роботі з дітьми екологічному вихованні.
«Здорова людина – здорова нація», - сьогодні дуже актуально звучать ці слова. З метою виховання, бережного відношення до власного здоров’я, життя та в рамках акції «Здоров’я нації» були проведені  такі заходи: літературна година «Здорові діти» - майбутнє нації (Нікопольська ЦМДБ), година-набат «Відродимо Землю і душу» (МБФ № 5 Нікопольської МЦБС), екологічне свято «Новомосковщино прекрасна, тобі б калиною цвісти» (Новомосковська МДБ).
Оформлено живий куточок і проведено екологічну годину «Птахи – наші друзі» (2-4 кл.) та екологічну гру «Чи знаєте ви птаха» 2-4 кл. (Миколаївська СБФ Васильківської РЦБС).
Проведено: уроки екології «Берегти природу – берегти Україну» (Володимирівська СБФ Томаківської РЦБС), прес-конференцію «Глобальні проблеми людства» (Широківська РДБ).
Фахівцями Межівської РДБ видано словник біологічних термінів для користувачів-учнів (3-5 кл.) «Ці дивовижні жаби» та спортивний калейдоскоп «Про спорт я хочу більше знати, тому книжки буду читати» (Жовтоводська МДБ).
Вже стало традицією проводити Всеукраїнський Тиждень дитячої та юнацької книги.
Протягом 2007 року кожна дитяча бібліотека провела безліч заходів:
 свята «Книга мудрый, старый друг. Книга знает всё вокруг» (Синельниківська МДБ), «Живи, книго!» (Первомайська СБФ Синельниківської РЦБС);
 екскурсію «У чарівний світ книжок» (Лобойківська СБФ № 14 Петриківської РЦБС);
 виставку книг «Здраствуй, читачу!» (Нікопольська УМДБ);
 видано 2 пам’ятки «Пам’ятка книголюба» та «Бережи книгу» (Жовтоводська УМДБ).
В обласному святі «Віват, читач!», що пройшло в рамках Тижня брали участь майже всі міста та райони області.
В дні літніх канікул кожна бібліотека – в центрі уваги.
Зробити дозвілля дітей змістовним, різноманітним, створити умови для творчої самореалізації дітей області – мета програми «Літо з книгою». За такою програмою працювали всі бібліотеки Дніпропетровської МЦБС для дітей, а також всі дитячі бібліотеки м. Павлограда.
Літні канікули відкрив аукціон розваг «Нехай завжди буде сонце» (2-3 кл.) (Синельниківська МДБ).
Дитячі бібліотеки тісно співпрацюють з дитячими таборами відпочинку.
Було проведено: урок здоров’я «Обережно! Отруйні гриби!» (МБФ № 19 Криворізької МЦБС), конкурс «В гостях у етикета» (дитячий відділ Першотравенської МБ), літературну гру «Поле чудес» (МБФ № 14 Дніпропетровської МЦБС для дітей).
Виховання у читачів-дітей основ естетичної культури і розвитку художніх здібностей передбачає художньо-естетичну освіченість і вихованість, емоційне сприйняття прекрасного, потребу жити і діяти за законами краси. Цього намагалися досягнути бібліотечні фахівці під час проведення: години цікавих повідомлень «Майстри художнього живопису» (про творчість В. Васнєцова, І. А. Айвазовського…) (Синельниківська МДБ), вечору романсу «Золотий романс» (дит. відділ Першотравенської МБ).
В Павлоградській ЦМДБ працював пізнавально-мистецький клуб «Хочу все знати».
Було видано: інформаційну листівку «Що таке афіша», рекомендаційний список літератури «Знайомство з театром», пам’ятки «Як треба поводитись у музеї», «Як поводити себе у театрі» (Павлоградська МДБ), «Пам’ятай про етику і такт» (дит. відділ Першотравенської МБ).
Світлі і радісні зимові свята. Споконвіку в Україні зимові свята супроводжували численні традиції, звичаї, обряди, вірування тощо. Для збереження цих традицій велику роботу проводили дитячі бібліотеки Дніпропетровщини.
Зимовим святам були присвячені такі заходи: літературна година «Місяці зими» (Манвелівська СБФ Васильківської РЦБС), ранок «Святий Миколай» (Щорська СБФ Криничанської РЦБС), ігрова вікторина «Миколаївські чудеса» (Шульгівська СБФ №  5 Петриківської РЦБС), конкурс малюнків «Яка радість, який рай – іде Святий Миколай» (Чаплинська СБФ № 12 Юр’ївської РЦБС), свято «Новорічні сувеніри» (Межівська РДБ).
До Дня Святого Валентина – веселого, життєрадісного свята –  було проведено: святковий вечір «Разом назавжди» (Вознесенська СБФ Межівської РЦБС), гру-конкурс «Я + ти = любов» (5-6 кл.) (Межівська РДБ), краплинку-цікавинку «Кохання вічний зорепад» (Синельниківська МДБ), літературно-музичний вечір «Весь вечір тільки про любов» (Ново-Васильківська СБФ Софіївської РЦБС)  та ін.
Кожного року до ювілейних дат письменників проводять комплекс заходів «В сузір’ї золотих імен», який включав різноманітні форми роботи популяризації книг.
100-річчю від дня народження дитячої шведської письменниці А. Ліндгрен були присвячені: пізнавально-розважальна година «Чарівниця, яка живе скрізь» (Апостолівська РДБ), літературний диліжанс «Зачарований острів» (Верхньодніпровська РДБ), вікторина-мандрівка «Мандруємо разом з Карлсоном» (Межиріцька СБФ Павлоградської РЦБС).
У 2009 році вся Україна буде вшановувати пам’ять великого мислителя М.В. Гоголя (200 років з дня народження). І уже в 2007 році ряд бібліотек для дітей розпочали роботу в цьому напрямку.
Було оформлено книжкові виставки та тематичні полички: «Геніальний художник слова» (Петропавлівська РДБ), «Наш великий сучасник» (Олександропільська СБФ Петропавлівської РЦБС), «Гоголь – письменник життя» (Апостолівська РДБ).
Видано методико-бібліографічний посібник «Хай славен буде у віках його безсмертя геній» (Верхньодніпровська РДБ).
До 285-річчя Г. Сковороди – цикл літературних годин «Мислитель, філософ, художник слова» (Томаківська РДБ).
Оформлена виставка-вернісаж до 190-річчя від дня народження І. Айвазовського «Ти майстром був. Майстрів шукає світ» (Софіївська РДБ).
До 85-річчя поета-гумориста П. Глазового – годину гумору «Сміхотерапевт української літератури» (П’ятихатська РДБ).
Вечір любителів поезії «Красной нитью рябина зажглась» проведено до 125-річчя від дня народження М. Цвєтаєвої (Петропавлівська РДБ).
«Чи знаєш ти байки Глібова» - літературна година до 180 річниці від дня народження байкаря (СБФ № 13 Петриківської РЦБС).
Кожного року до Шевченківських днів проходять різноманітні заходи: Шевченківське свято «Тарас Шевченко – жити буде, поки на землі житимуть люди» (Апостолівська РДБ), літературна подорож «Вічний, як народ» (Ленінська СБФ Апостолівської РДБ), усний журнал «Співець волі народної» (Дніпропетровська РДБ), літературно-музичний вечір «Тарас Шевченко – України син» (Надеждівська СБФ Криворізької РЦБС), літературна година «Чарівний світ поезії Т. Г. Шевченка» (Зеленіївська СБФ Царичанської РЦБС) та інші.
В усіх бібліотеках області ведеться постійна робота з творчо-обдарованими дітьми. Протягом 4-х років в Межівській РДБ поповнюється папка юних авторів «І прокидається поезія в мені».
В квітні 2007 року Павлоградська ЦРБ провела свято «Поетичний зорепад». Учасниками стали 15 талановитих дітей (юних поетів) з 7 населених пунктів району (Богданівка, Нова Дача, Бухалівка, Межиріч, В’язівка, Вербки, Привовчанське).
В Кочерезькій СБФ Павлоградської РЦБС видано серію міні-збірничків «Музи рідного краю», до якої увійшли вірші юних поетів с. Кочережки.
Поетичні твори Хвостенка Геннадія з с. Бухалівка відправлені на Міжнародний фестиваль дитячої творчості «Чарівна книжка».
Апостолівська РДБ разом зі школою естетичного виховання взяли участь у міжнародному фестивалі дитячої творчості «Чарівна книжка».
Знайомство з поетами-початківцями «Хай буде злет» відбулося в Новов’язівській СБФ Юр’ївської РЦБС.
В бібліотеках Юр’ївського району зібрано і постійно поповнюються «Банк даних» на поетів-початківців та їх творчі доробки: «Щасливого польоту ластів’ята» (Юр’ївська РДБ), «Натхнення» (Чернявщинська СБФ №13 Юр’ївської РЦБС), «Поезії чаруючі рядки» (Новоіванівська СБФ №6 Юр’ївської РЦБС).
Видано збірки поезій: «Талановиті діти» (Тернівська МДБ), «Краю мій – криниця для душі» (два випуски) (Криничанська РДБ).
Слід відзначити Криворізьку МЦБС для дітей, яка плідно працює з цією категорією дітей. Як результат в кожній збірці «Ластів’ят», що видала Обласна бібліотека для дітей, надруковані твори талановитих дітей Криворіжжя. А твори Лівшиць Поліни вийдуть окремою збіркою.
Криворізька ЦМДБ, МБФ №14, 17, 20 свої програми роботи на 2008 рік присвятили роботі з обдарованими дітьми.
Широко святкують свої ювілеї міста та райони області. А бібліотеки беруть в цьому активну участь.
У 2007 році до 50-річчя надання Жовтим Водам статусу міста бібліотеки підготували: книжкову виставку «Кохане місто Жовті Води, місто робітниче. Було і будеш ти для мене завжди мальовниче» (МДБ),  бесіду «Рідне місто! Тобі сьогодні – 50!» (МБФ №3), був проведений ранок «Моє місто чарівне, чудове, різнокольорове – саме гарне місто на землі» (МБФ №3), виготовлено рекомендаційний список літератури «Що наше місто, то святий вівтар» (МБФ №3).
Вийшла друком книга «Місто наших мрій і сподівань», другий розділ якої -  «Самоцвіти ріднокраю» -  підготували працівники ЦМДБ.
До 223-ї річниці м. Павлограда було проведено різні заходи, серед низки яких був святковий конкурс дитячих малюнків на асфальті «Моє улюблене місто».
У звітному році відсвяткували свої 60-річні ювілеї бібліотеки Васильківська РДБ та Олексіївська СБФ Нікопольської РЦБС.
Одним із основних напрямків роботи бібліотек стає інформаційно-бібліографічне забезпечення користувачів.
Для створення комфортного інформаційного середовища бібліотеки для дітей використовують усі можливості, у першу чергу, традиційні каталоги та картотеки, а також електронні бази даних.
Аналізуючи звіти дитячих бібліотек області слід відзначити, що майже всі бібліотеки для дітей здійснювали генеральну та поточну редакцію картотек, вдосконалювались різноманітні форми та методи роботи. Здійснювалось наочне, масове, групове та індивідуальне інформування. Повсюди в бібліотеках оформлялись книжкові виставки, інформаційні стенди, панорами, плакати.
В Солонянській РДБ функціонують: куточок «Бібліотека інформує», де постійно висвітлюється цікава інформація про творче життя дитячої бібліотеки та її користувачів; куточок «Сімейна книжкова педагогіка», де представлені видання на допомогу батькам у вихованні дітей.
Кожна дитяча бібліотека проводить бібліотечні уроки, Дні інформації, Тижні бібліографії, бібліографічні ігри, конкурси.
Ведуться папки досьє з різноманітної тематики: «Чорні крила голодомору», «Дитина під захистом держави» (Новомосковська РДБ), «Бойові імена Солонянщини» (Солонянська РДБ), «Радощі життя чи розплата за насолоду» (Софіївська РДБ), «Скарбниця слів – душа поета, наш дивосвіт і дивограй» (Широківська РДБ), «З бабусиної скриньки» (Новоіванівська СБФ №6 Юр’ївської РЦБС), «Папка відгуків читачів про роботу бібліотеки» (Жовтоводська МБФ №3).
Були виготовлені: інформаційні закладки для популяризації окремих книг; шорт-листи, буклети із серії «Мої поетичні земляки» (Новомосковська РДБ); анотовані рекомендаційні списки літератури: «Улюблені книги дівчат» (Широківська РДБ), «Край мій – казка на зелених берегах. Я з тобою, наче вільний птах» (Жовтоводська ЦМДБ), «Живописна палітра митця», «Спорт у нашому місті», «Талант бути батьками» (Тернівська МДБ), «Бібліотека – читач» та «Чи уважний ти читач» (Солонянська РДБ).
В Покровській РДБ проведена бібліографічна гра: «Що? Де? Коли?».
Індивідуальна робота з користувачами дитячих бібліотек велась з урахуванням їх особистих рис і вподобань.
Велику увагу приділяють бібліотечні фахівці діалогу, індивідуальним та груповим спискам літератури: «Загадки природи», «Природа звіку мудра», «Врода – теж природа» (Марганецька МДБ).
Було проведено ряд бесід по культурі читання: «Чарівний світ казки» (2-4 кл.), «Добрий чарівник» (2-4 кл.) (Васильківська РДБ) та багато ін.
Одним із напрямків бібліотечної роботи є дослідницька робота. Завдяки їй можна спрогнозувати свою діяльність, виявити проблеми та помилки, більш адекватно задовольнити інформаційні потреби користувачів.
З метою вивчення інтересів і запитів користувачів-дітей в бібліотеках Дніпропетровської області проводились соціологічні дослідження, анкетування:
 «Бібліотека очима дітей» (Дніпродзержинська МБФ №8);
 «Професія як спосіб життя», мета якого - уявити психолого-соціальний портрет бібліотекаря Широківської РЦБС;
 «Що і як читають сільські підлітки?» (Широківська РДБ);
 «Сучасний бібліотекар очима користувачів» (Знаменівська СБФ №15 Новомосковської РЦБС);
 «Українська мова – рідна моя мова» (Царичанська РДБ).
Експрес-опитування:
 «Найкраща книга року» (Новомосковська ЦДБ);
 «Вам подобається читати про…» (Орджонікідзевська РДБ);
 «Я ходжу в бібліотеку, щоб… » (РДБ Дніпропетровської РЦБС).
Протягом 2007 року в бібліотеках області, що обслуговують дітей, працювало 129 клубів, 74 гуртки, 159 груп за інтересами.
Найбільш в м. Кривому Розі – 6 клубів, Павлограді – 4, Марганці – 3, в ОДБ – 3, та районах: П’ятихатському – 18, Межівському, Новомосковському – 7, Софіївському – 8, Павлоградському, Криничанському та Верхньо-дніпровському – 5 клубів.
Успішно працювали клуби за інтересами:                   м. Марганець: «Я росту і хочу знати» (1 кл.), «Пролісок» (3 кл.), «Читаємо, вчимось, граємо» (7 кл.); розважально-пізнавальний клуб «Пізнайко» та пізнавально-мистецький «Хочу все знати» (Павлоградська МДБ), «Ровесник» (Верхньодніпровська РДБ), еколого-краєзнавчий клуб «Джерельце» (Ганнівська СБФ Верхньодніпровської РЦБС), «Колекціонер» (Вільногірська РДБ), «Юні друзі бібліотеки» (Орджонікідзевська МДБ), гурток «Умілі Барвінчата» (Жовтоводська МБФ №3), «Лялька і книга» (Христофорівська СБФ Криворізької РЦБС) та ін.
За звітний період всі дитячі бібліотеки Дніпропетровщини висвітлювали свою роботу на сторінках газет, на радіо.
На сторінках місцевої преси було надруковано 283 статті з різних питань в роботі міських, районних, сільських дитячих бібліотек області та ОДБ.
Здійснено 76 повідомлень по радіо та 65 репортажів по телебаченню.
Найбільш активними на TV були: Криворізька МЦБС для дітей, Апостолівська РЦБС, Синельниківська РЦБС, Нікопольська РЦБС та Дніпропетровська ЦСДБ.
На радіо: Криворізька МЦБС для дітей, Тернівська МДБ, ОДБ, Новомосковська МДБ.
Велику кількість змістовних статей та заміток було надруковано в містах: Кривому Розі (16), Жовтих Водах (9), Дніпропетровську (14), Новомосковську (8), та районах: Криворізькому (30), Новомосковському (21), Апостолівському (18), Криничанському (14), Томаківському (15), Солонянському та Петриківському (13).
Слід відмітити покращення інформаційних звітів за 2007 рік всіх дитячих бібліотек області. Аналіз діяльності кожної міської та районної ЦБС професійно складений, змістовний, розкриті всі напрямки роботи, підкріплений рекламною продукцією, видавничою діяльністю та фотографіями масових заходів, книжкових виставок та ін.
Протягом звітного періоду бібліотеки розвинули тісну співпрацю з громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування, заохочували партнерів, спонсорів, створюючи комфортні умови для своїх користувачів.
Наприклад: щорічно координується робота з дитячими будинками змішаного типу та християнським дитячим центром «Сілоам», у літній період координується робота з пришкільними майданчиками та літніми таборами в Жовтоводській МДБ.
Також ведеться співпраця з  табором «Світанок» (Вільногірська МДБ), з центром учнівської молоді, дитячою школою мистецтв, з історико-краєзнавчим музеєм (П’ятихатська РЦБС). Спонсорами в Тернівській МДБ є шахта «Західно-Донбаська» та ін.
Протягом 2007 року всі районні та міські дитячі бібліотеки Дніпропетровщини постійно підвищували професійну компетентність працівників ЦБС та шкільних бібліотек з актуальних проблем бібліотечного обслуговування дітей.
З цією метою проводились семінари (69), практикуми і майстер-класи (32), засідання клубів, проблемно-творчі лабораторії (24) та ін.
На семінарах висвітлювались такі теми: «Історична доля України – основна тема виховної роботи по громадянському вихованню учнів» (Марганецька МДБ), «Світу не пізнаєш, якщо не знаєш свого краю» (до 70-річчя рідного міста) (Марганецька МДБ), «Робота бібліотек на допомогу професійному самовизначенню старшокласників» (Магдалинівська РЦБС).
На базі Нікопольської ЦДБ проведено обласний семінар «Наочність – інформаційне обличчя дитячої бібліотеки». Також були проведені заходи: семінар-тренінг «Публічна бібліотека та користувач – грані спілкування» (Верхньодніпровська РДБ), майстер-клас «Організація обслуговування різних груп користувачів: проблеми, рішення» (Криничанська РДБ), творча лабораторія: «Бібліотечне краєзнавство. Пошук, досягнення, досвід» (Нікопольська ЦМДБ).
Фахівці Солонянської РДБ взяли участь в практикумі для новопризначених працівників ЦБС та в проведенні професійного тренінгу з довідково-інформаційної роботі.
Регулярно проводились години підвищення професійної компетентності серед бібліотечних працівників:
«Роль книги у вихованні екологічної культури у дітей молодшого віку», «На шляху до професіоналізму» (Жовтоводська ЦМДБ).
У 2007 році на базі Павлоградської ЦМДБ відбулось чергове засідання обласного клубу ділового спілкування «Професіонал» на тему «Бібліотека – територія читання і спілкування». Присутніх було 27 фахівців із 8 міст та 8 районів Дніпропетровської області.
Проведено обласний семінар в ОДБ на тему «Гармонійний розвиток дитини в позитивному середовищі бібліотеки». Явка була 100%.
Обласний кущовий семінар «Наочність – інформаційне обличчя дитячої бібліотеки» пройшов на базі Нікопольської ЦМДБ та Верхньодніпровської РДБ.
Значно зросла за останні 3 роки видавнича діяльність дитячих бібліотек області. За 2007 рік видано 60 методичних видань, 319 буклетів та листівок, 104 бібліографічних видань, а саме: в Новомосковській ЦМДБ видано багато буклетів зі збереження бібліотечного фонду культури читання: «Як працювати з підручником», «Як знайти потрібну книгу», «Заповіді читача», «Збережімо книгу», «Шануй книгу» та ін.; збірка «Видатні люди Магдалинівки» (Магдалинівська РДБ), два випуски «Краю мій – криниця для душі»: поети Криничанщини (Криничанська РДБ), поетичний фото-буклет «Тобі Верхньодніпровськ освідчуються у любові» (Верхньодніпровська РДБ), інформаційний дайджест «Про тебе люба річечко» (Верхньодніпровська РДБ), гумористичні оповідання Григорія Шияна (земляка-гумориста) «Інопланетяни під хатою» (Павлоградська РЦБС), «60 років з книгою по життю» (про історію виникнення ЦДБ) (Нікопольська ЦМДБ).
Спеціалістами ЦБС було здійснено 592 виїзди в структурні підрозділи з метою надання методичної й практичної допомоги бібліотечним фахівцям в організації обслуговування дошкільників та учнів 1-9 класів та організаторів дитячого читання.
Аналізуючи діяльність бібліотек для дітей Дніпропетровщини переконуємося, що тут працюють професіонали, люди творчі, активні, не байдужі до своєї справи.
Бібліотекарі працюють в умовах об’єктивних матеріальних труднощів, але роботу проводять на досить високому рівні відповідно до вимог сьогодення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека