2009


Інформаційно-аналітичний огляд
 

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів
слов’янських Кирила і Мефодія

 

Відділ наукової організації і методики бібліотечної роботи

 

 

Публічні
бібліотеки області:
рік 2009

Інформаційно-аналітичний огляд

 

 

 

 

 

Дніпропетровськ
2010

 

 

 

Публічні бібліотеки області: рік 2009 [Текст]: Інформаційно-аналітичний огляд / Укладач І.Є. Луньова. – Дніпропетровськ: Обласна універсальна наукова бібліотека. – 2010. –  148 с.

 

 

 

 

 

Укладач:                                      І.Є. Луньова

Комп’ютерний набір:                   Н.Ю. Лазаренко

Коректор:                                     О.М. Літуча

Відповідальна за випуск:              Т.О. Абраїмова

 

 

 

Підписано до друку 20.10.2010
Формат 60x84/16
Тираж 70 прим. Зам. №  123
Видавничий центр ДОУНБ
м. Дніпропетровськ, вул. Ю. Савченка, 10
 


Передмова

 У 2009 році обслуговування різних верств населення області здійснювало 1948 публічних, спеціальних та спеціалізованих бібліотек. З них 680 бібліотек – це публічні бібліотеки системи Міністерства культури і туризму України. Послугами публічних бібліотек протягом року користувалося 810 415 осіб різного віку. Інформаційно-аналітичний огляд діяльності «Публічні бібліотеки області: рік 2009» дає майже повну інформацію про діяльність бібліотечних закладів Дніпропетровської області за минулий рік. Збірник підготовлений на основі щорічних інформаційних та статистичних звітів за 2009 рік.
 Обласна універсальна наукова бібліотека дякує обласній бібліотеці для молоді ім. М. Свєтлова (директор О.Л. Матюхіна), обласній бібліотеці для дітей (директор О.І. Шарабура) за надання узагальнених інформаційних довідок по обслуговуванню молоді та дітей бібліотеками області протягом минулого року і вдячна за надання інформації щодо своїх структурних підрозділів.
 Даний збірник розрахований на керівників бібліотечних закладів області, а також буде корисним працівникам органів місцевої влади та управління.

49006 м. Дніпропетровськ, вул. Ю. Савченка, 10
Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

відділ наукової організації
і методики бібліотечної роботи
тел./факс 770-84-68

E-mail: metod@libr.dp.ua
http://www.libr.dp.ua/

Публічні бібліотеки області:
 рік 2009

У 2009 році в Дніпропетровській області функціонувало 1948 публічних, спеціальних та спеціалізованих бібліотек. Мережа публічних бібліотек системи Міністерства культури і туризму нараховувала 680 закладів. З них: обласна універсальна наукова бібліотека, обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова, обласна бібліотека для дітей і 677 публічних бібліотек (з них – 449 сільських).
В минулому році в області продовжувала скорочуватись мережа бібліотек. У порівнянні з 2008 роком загальна кількість бібліотек зменшилась на 22 одиниці.   11 бібліотек з них – це бібліотеки інших відомств. Протягом року було закрито 5 профспілкових бібліотек, 5  технічних, 7 шкільних, 2 інші.
Відбулись також зміни і в мережі публічних бібліотек області. Вона скоротилась на 3 бібліотеки. На початку 2009 року з метою приведення мережі бібліотек-філій Петриківської ЦБС до «Мінімальних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 510 та на виконання рішення Чаплинської сільської ради від 20.12.2007 р. № 162-13/У «Про роботу бібліотек на території с. Чаплинка», а також наказу відділу культури і туризму Петриківської районної державної адміністрації № 41 від 25.12.2008 р. «Про упорядкування діяльності бібліотечних закладів району» було закрито Чаплинську бібліотеку-філію № 13, яка знаходилась в одному приміщенні Будинку культури с. Чаплинка з бібліотекою-філією № 16, з метою раціональної роботи бібліотек та економії бюджетних коштів. Фонд бібліотеки-філії № 13 був переданий до бібліотеці-філії № 16.
Також у 2009 році тимчасово було припинено роботу Брагинівської сільської бібліотеки Петропавлівського району у зв’язку з аварійним станом Брагинівського Будинку культури до проведення обстеження спеціалі-зованою організацією щодо встановлення придатності будівлі до подальшої експлуатації.
Згідно «Положення про організацію єдиної сітки масових бібліотек» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням Верхівцевської міської ради Верхньодніпровського району № 398-ХХІІІ/V від 22 вересня 2009 року була закрита Верхівцевська міська бібліотека № 2 у зв’язку з відсутністю достатньої кількості читачів при нормі навантаження на 1 бібліотекаря міської бібліотеки і функціонуванням поблизу (2 км) Верхів-цевської міської бібліотеки № 1.
Таким чином мережа публічних бібліотек в області на початок 2010 року нараховує 680 закладів. У тому числі в звітному 2009 році в Дніпропетровській області продовжувала функціонувати 81 спеціалізована бібліотека для дітей та 597 юнацьких структурних підрозділів у вигляді абонементів, кафедр та юнацьких груп.
Слід також відмітити, що наприкінці 2009 року на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів від 19 серпня 2009 року № 1007-р «Про забезпечення цільового використання коштів бюджетними установами (закладами) соціально-культурної сфери» у більшості районів області відбулись зміни, а саме: рішенням сесій ЦБС – як цілісні системи бібліотечних закладів припинили своє існування і на їх базі були створені районні комунальні заклади культури (КЗК) як юридичні особи – центральні бібліотеки, а сільські бібліотеки районів стали сільськими (селищними) закладами культури. Бібліотекарі сільських бібліотек були зараховані на посади завідуючих сільськими бібліотеками. Оплата праці керівників ліквідованих ЦБС стала прово-дитись поза 4 групою оплати праці. Тобто автоматично становить на 10 % менше, ніж у ЦБС. Кількість бібліотек в області, які втратили 4 групу за оплатою праці, за підсумками минулого року становить 102 (у 2008 році – 10).
Доречно також відмітити, що за підсумками різних реорганізаційних заходів щодо існуючої мережі бібліотек за підсумками 2009 року в області функціонує 26 централізо-ваних бібліотечних систем. До їх складу входить 505 бібліо-тек. Решта – 172, працюють поза межами ЦБС.
Певний внесок в організацію обслуговування бібліотечною книгою мешканців області надають також 55 бібліотечних пунктів, створених у різних територіальних громадах.
Публічними бібліотеками області протягом минуло-го року було обслужено бібліотечною книгою 810 415 користувачів різного віку. Майже 23 % з них складають читачі юнацького віку. Слід відмітити, що починаючи з 2006 року в бібліотеках області намітилась тенденція до поступового зменшення кількості користувачів. Щорічно бібліотеки області «втрачають» 5–7 тисяч користувачів. Так, порівнюючи підсумкові статистичні дані за 2008–2009 рр., кількість користувачів за минулий рік також зменшилась майже на 8 тисяч. Особливо зменшилась кількість користувачів у бібліотеках м. Дніпропетровська, Дніпро-дзержинська, Павлограда, Апостолівського, Криворізького, Нікопольського, Петропавлівського, Покровського, П’яти-хатського, Солонянського, Царичанського, Юр’ївського районів. На стабільному рівні минулих років залишилось обслуговування користувачів в бібліотеках м. Жовті Води, Марганця, Нікополя, Новомосковська і структурних підрозділах Васильківського, Верхньодніпровського, Дніпропетровського, Криничанського, Новомосковського, Петриківського, Синельниківського, Томаківського та Широківського районів.
Загальна кількість користувачів, що були обслу-жені міськими і районними ЦБС, складає 729 525 чол., що на 12 712 користувачів менше, ніж у 2008 році.
На 3 286 чол. зменшилась також і кількість користувачів у сільських бібліотеках області і становила на початок року 241 122 чоловік. Це 33,0 % загальної кількості користувачів, що обслужили ЦБС, і 29,7 % загальної кількості користувачів усіх публічних бібліотек області.
Зменшення кількості користувачів у багатьох міських і районних ЦБС пояснюється сьогодні різними обставинами: тимчасове закриття на проведення поточних та косметичних ремонтних робіт, довгий час (15–20 років) неопалювані приміщення, застарілий морально і фізично бібліотечний фонд, недостатність фінансових коштів на оплату праці бібліотечним фахівцям у деяких ЦБС, відсутність коштів на придбання нової актуальної літератури та на передплату періодичних видань.
На 46 186 чоловік у порівнянні з 2008 роком зменшилась і загальна кількість відвідувань по області і на 1.01.2010 року склала 4 872 318 чоловік проти 4 918 412  чоловік у минулому році (по ЦБС – 4 338 315 чол. проти 4 503 422 чол.).
Зменшилась кількість відвідувань у Дніпродзер-жинській, Жовтоводській, Криворізькій, Павлоградській міських ЦБС, бібліотеках Апостолівського, Васильків-ського, Криворізького, Криничанського, Нікопольського, Павлоградського, Петропавлівського, Покровського, П’яти-хатського, Солонянського, Софіївського, Царичанського районів.
Майже на рівні минулого 2008 року залишилась кількість відвідувань масових заходів, що були організовані фахівцями бібліотек і проведені у приміщеннях бібліотек для різних груп користувачів. Їх кількість складає  399 665 осіб (по ЦБС – 362 518 осіб).
Але, незважаючи на те, що кількість відвідувань у бібліотеках зменшується в останні роки, показник навантаження по відвідуваннях на бібліотечних працівників у більшості міст та районів області все ж перевищує нормативні показники і складає у середньому по області   4 230 чол. (по ЦБС – 4 101 чол.) на 1 працівника, зайнятого в процесі обслуговування.
Відсоток обслуговування населення публічними бібліотеками по області в цілому складає 24 %. По містах і районах області цей показник дорівнює 31 %.
Середні, якісні показники робіт, які характеризують читацьку активність, стан фондів бібліотек залишаються на рівні останніх років майже без змін. Так, за підсумками 2009 року читаність складає 20,8; обертаність – 1,0; книгозабезпеченість – 19,9.
Задовольняти інформаційні потреби користувачів на сучасному рівні бібліотечним працівникам допомагають інформаційні технології, які є сьогодні елементом соціального, політичного і економічного життя громади. В області протягом року продовжували функціонувати   6 Інтернет-центрів (5 з них – в ЦБС). Послугами Інтернет-центрів скористалось 51 018 читачів. Це переважно студенти вузів, технікумів, учні середніх, загальноосвітніх шкіл, які мали реальну можливість оперативно одержувати необхідну для навчання інфор-мацію з мережі Інтернет, дистанційно ознайомлюватися з новинами вузів України та світу, спілкуватися з ровесниками інших країн, отримувати знання про сучасні технології.
Разом з традиційними бібліотечними послугами бібліотечні працівники надавали сервісні послуги в Інтернет-центрах: робота з електронною поштою, пошук інформації в мережі Інтернет за замовленням, запис інформації на диски, друк на принтері, послуги сканування та копіювання. Працівники центрів навчали користувачів основам інформаційної культури, умінню ефективного пошуку і отриманню нової інформації.
Дуже плідно працював Інтернет-центр у Верхньо-дніпровській центральній районній бібліотеці. Для корис-тувачів бібліотеки проводились безкоштовні індивідуальні та групові заняття з основ роботи в мережі Інтернет в Школі інформатики «З Інтернетом на ти». Тільки за 2009 рік курс навчання пройшли 160 користувачів бібліотеки. У цьому ж  році при Інтернет-центрі був організований клуб для дітей з особливими потребами та дітей-сиріт «Промінь».
Працюючи у напрямку підвищення інформаційної культури користувачів, Інтернет-центр проводив цикли бесід, уроків, практикумів у рамках засідань клубу для старшокласників «Бібліознавець». Спеціалісти Інтернет-центру також брали участь у масових заходах бібліотеки, на яких проводили віртуальні екскурсії, огляди web-сайтів, віртуальні бесіди.
Популярністю серед користувачів користувались огляди web-сайтів «Електронні ресурси для школярів», «Швидкий пошук рефератів, курсових, контрольних робіт», віртуальні екскурсії «Кругосвітня мандрівка», «Країнами Європи», «Музеї світу», «Світ природи».
Майбутні випускники шкіл мали можливість більше дізнатися про нові професії, познайомитися з представни-ками різних професій, та за допомогою спеціалістів Інтернет-центру здійснити віртуальні подорожі по web-сайтах  нав-чальних закладів України «Інтернет-ресурси – абітурієнту».
Особливий інтерес викликали заняття «Спілкування в Інтернеті. Чати. Пошта. Форуми».
У 2009 році Верхньодніпровська центральна районна бібліотека взяла участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Web-спілкування та етикет: ставлення бібліо-текарів та користувачів».
Інтернет-центр Павлоградської центральної міської бібліотеки протягом року створював ринок соціально-значимої інформації для задоволення потреб користувачів міста в інформаційних продуктах і послугах, організовував міжнародний обмін культурними, освітніми і науково-технічними знаннями.
Фахівці Інтернет-центру постійно готували та надавали працівникам міськвиконкому, викладачам учбових закладів, користувачам з особливими потребами повно-текстові довідки законодавчого та нормативного характеру. Для малопідготовлених читачів працівники Інтернет-центру проводили Інтернет-лікбези.
Молоді користувачі бібліотеки брали участь в on-line турнірах гри «Що? Де? Коли?» («Кубок провінцій», «Кубок малих міст»), «Брейн-рингах», «Ерудит-квартетах» та ін.
Відкриття Інтернет-центру у Павлоградській центральній міській бібліотеці викликало появу нової форми співпраці бібліотеки і користувачів – волонтерського руху. Старші школярі і студенти вищих навчальних закладів міста, які стали волонтерами, із задоволенням допомагали бібліотекарям, дарували бібліотеці свій вільний час і знання. Вони брали активну участь в організації роботи молодіжних клубів «Джерельце» та «КРИТики».
З кожним роком збільшується аудиторія користувачів цього Інтернет-центру і тому для них фахівці бібліотеки розробляють різноманітні вебліографічні списки серії «На допомогу молоді»: «Куди піти вчитися», «Молодіжна політика в Україні», «Українська культура: традиції та її роль у формуванні світоглядних орієнтацій сучасної молоді», «Вчимося бути толерантними», «Україна – євроінтеграція» та ін. Регулярно оновлюється інформація стенду «Цікаве в Інтернеті» та інформаційні виставки «Інтернет-центр: ми працюємо для Вас!».
Розширення інформаційних можливостей бібліотеки для навчання, роботи, відпочинку сприяло подальшому формуванню позитивного образу центральної бібліотеки в очах мешканців міста Павлограда.
Пріоритетними завданнями Інтернет-центру Ніко-польської центральної міської бібліотеки, який працює вже 7-й рік, у минулому році було забезпечення доступу молодих користувачів до світової мережі, підтримка навчального процесу та дозвілля молоді, навчання інформаційній культурі молодих читачів, популяризація найкращих творів світової літератури в електронній читальній залі. Працівники центру випускали рекомендаційні покажчики сайтів мережі на допомогу молодим користувачам: «Вузи України», «Віртуальний світ фантастики», «Ресурси Інтернет на допомогу вчителю», «Законодавство в Інтернеті», «Навчання за кордоном», «Електронні версії періодичних видань», «Світ відкриває Україну». Для читачів проводились інформаційні години на теми: «Створення Інтернет-центру», «Можливості комп’ютерів. Правила користування», «Правила пошуку в Інтернеті». Була розпочата активна робота по створенню власного web-сайту бібліотеки.
Також різноманітна і цікава робота проводилась в Інтернет-центрах ЦБС м. Дніпропетровська та м. Дніпро-дзержинська.
Аналізуючи показник документовидачі в бібліо-теках області, слід відмітити, що у порівнянні з минулим 2008 роком він також зменшився на 220 032 прим. і на 1.01.2010 року склав 16 870 550 прим. видань з різних галузей знань. З них 14 176 063 прим. – це документовидача структурних підрозділів ЦБС (84,0 %). Кількість документо-видач державною мовою сягає 6 482 846 (38,4 %). Цей показник в останні роки залишається стабільним на рівні вищезазначених відсотків. Треба відзначити, що стабільним залишається і навантаження на 1 бібліотечного працівника по документовидачі. В середньому по області цей показник знаходиться у межах нормативних показників, тобто біля 13 000 примірників видань.
Серед міських ЦБС найбільше навантаження по документовидачі спостерігається в бібліотеках ЦБС  м. Жов-ті Води, КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), м. Павлограда, м. Орджонікідзе, Тернівській і Вільно-гірській міських бібліотеках. Серед районних ЦБС найбільше навантаження по документовидачі в бібліотеках Апостолів-ського, Верхньодніпровського, Новомосковського, Петриків-ського, Томаківського районів.
Значна увага протягом року приділялась питанням формування сучасних документних ресурсів бібліотек, поповнення їх інформацією на різних видах носіях. Бібліотечні фонди зосереджують у собі інформаційний потенціал нашого суспільства. Якість фондів друкованих видань кожної бібліотеки є основним фактором, який впливає на забезпечення інформаційних потреб користувачів. Працівники бібліотек області намагались комплектувати фонди, чітко орієнтуючись на потреби реальних та потенційних користувачів, здійснювали диференційовану передплату періодичних видань.
В останні роки в умовах систематичного недофінансування бібліотек процес формування їхніх фондів є дуже непростим. Він ускладнений ще і тим, що фонди багатьох публічних бібліотек перевантажені морально застарілими документами, котрі придбані ще за радянських часів. Фонди бібліотек були уніфіковані, практично не орієнтовані на потреби місцевих спільнот. Багато фізично зношеної літератури, яка непридатна для подальшого використання. У фондах сільських бібліотек велика кількість дублетних видань. Проаналізувавши стан бібліотечних фондів в області, показники книгозабезпе-ченості та обертаності фондів в цілому по області та по кожній ЦБС окремо, обласним методичним центром було рекомендовано керівникам бібліотечних закладів більш детально вивчити відповідність показників діяльності діючим міжнародним бібліотечним стандартам та провести велику, кропітку роботу з цих питань у своїх структурних підрозділах, і розробити стратегію якісного поповнення своїх фондів, орієнтуючись перш за все на реалізацію чітко визначеної місії своєї бібліотеки, сконцентрувавши свою увагу на виконанні тих функцій, які найбільш потрібні місцевій громаді. І обов’язково врахувати те, що в усіх технологічних процесах щодо питань формування бібліотечного фонду, стратегія повинна бути спрямована на створення, планомірне поповнення, організацію зберігання, раціональну експлуатацію та вилучення документів, що не відповідають читацьким запитам і практично не використо-вуються. Загальна кількість видань, яка була вилучена з фондів бібліотек області за останні 3 роки (2007–2009 рр.), складає 1 815 786 прим. (по ЦБС – 1 761 968 прим.). За один тільки 2009 рік з фондів бібліотек області було вилучено 652 956 прим. видань. Це 4 % від загальної кількості обсягу фонду (по ЦБС – 638 628 прим., це 5 % від загального фонду ЦБС).
Надійшло до бібліотек області за 2009 рік  247 516 примірників видань (у т.ч. в ЦБС області –  214 706 прим).
Загальний обсяг фонду бібліотек області на 01.01.2010 року складає 16 107 708 прим. видань (по ЦБС – 12 748 224 прим.).
Вилучення з фондів бібліотек області значної кількості документів, які не завжди відповідали читацьким запитам і не використовувались довгий час, морально застарілої, зношеної літератури і багатоекземплярних видань, сприяло покра-щенню зовнішнього вигляду багатьох бібліотек, більш раціональному розміщенню фондів, розкриттю шляхом оформлення виставок найбільш актуальної літератури, створенню актуальних «предметно-тематичних стелажів» за пропозиціями і запитами різних категорій користувачів.
На поповнення книжкового фонду бібліотеками об-ласті було витрачено 4 888 880 грн. (в ЦБС – 2 916 610 грн.). З них за рахунок коштів загального фонду, тобто місцевих бюджетів, було використано 3 938 326 грн. (в ЦБС – 2 078 308 грн.).  З них на книги – 2 063 186 грн. (у т.ч. в ЦБС – 943 752 грн.), на передплату періодичних видань – 1 599 906 грн. Загальна сума коштів від сільських рад для фінансування передплати періодичних видань для сільських бібліотек склала 171 445 грн., це менше на 22 426 грн. ніж у 2008 році. Це, звичайно, суттєво вплинуло на кількість назв періодичних видань, що були передплачені сільськими бібліотеками. До того ж у 2009 році у порівнянні з минулим 2008 роком передплата значно подорожчала. Значно менше коштів на передплату періодичних видань у 2009 році отримали центральні бібліотеки Апостолівського, Василь-ківського, Дніпропетровського, Криворізького, Межів-ського, Новомосковського, Павлоградського, Покровського, Синельниківського, Солонянського, Софіївського, Томаків-ського, Царичанського районів. Разом з тим місцеві органи влади Верхньодніпровського, Криничанського, Магдалинів-ського, Петриківського, П’ятихатського, Широківського районів суттєво збільшили фінансування передплати періодичних видань для своїх бібліотечних закладів в районі.
Якщо кошти на передплату періодичних видань на 2009 рік з місцевих бюджетів виділялись усім центральним бібліотекам районів та їх структурним підрозділам в сільській місцевості, то кошти на придбання літератури серед місцевих ЦБС отримали тільки 3 ЦБС з 10 юридично оформлених. А саме: Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих (709 996 грн.), КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг) (37 206 грн.), Марганецька міська ЦБС (5 506 грн.).
Жодної копійки у минулому році на придбання літератури не отримали міські бібліотеки Вільногірська, Дніпродзержинська, Жовтих Вод, Нікополя, Новомос-ковська, Орджонікідзе, Павлограда, Першотравенська, Тер-нівки, а також бібліотеки Васильківського, Криворізького, Межівського, Новомосковського, Павлоградського, Петро-павлівського, Солонянського, Томаківського, Царичан-ського, Юр’ївського районів.
Серед названих районів вже декілька років знаходяться у дуже тяжкому становищі сільські бібліотеки Васильківського, Криворізького, Магдалинівського, Межів-ського, Петропавлівського, Покровського, Солонянського, Томаківського районів.
Бібліотеки усіх районів в останні роки (а у 2009 році до них приєднались і ще вищезазначені) комплектувались літературою лише з обмінно-резервного фонду обласної універсальної наукової бібліотеки. В бібліотеки області з обмінно-резервного фонду ДОУНБ було передано 8 140 прим. видань. У середньому кожна ЦБС одержала від 50 до 200 видань. Це нові змістовні краєзнавчі, наукові, енцикло-педичні, періодичні, галузеві документи з питань економіки, права, ретроспективні видання з мистецтва, фізики, хімії.
Також до ЦБС області у 2009 році продовжувала надходити література згідно «Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004–2010 рр.». За «Державною програмою» до книгозбірень області надійшло 23 697 прим. видань на суму 784 140 грн.
У 2009 році загальна сума фінансування публічних бібліотек області склала 58 432 100 грн. (по ЦБС –           47 342 715 грн.). У порівнянні з минулим роком це більше на 4 234 700 грн. По ЦБС – більше на 3 733 515 грн. Надходження з місцевих бюджетів (обласного, міських, районних та сільських рад) склали 56 729 000 грн. (97 %), позабюджетні кошти – 1 703 112 грн. (3 %).
Аналіз фінансування бібліотечних закладів області останніх років (у т.ч. і минулого року) показує, що значна частина цих коштів, а саме 42 807 500 грн. (73,2 %)  приходиться на фонд заробітної плати. Решта – 26,8 % (за підсумками 2009 року) – склали витрати на поповнення бібліотечного фонду та незначні суми на проведення ремонтних робіт та придбання технічних засобів. Слід відмітити, що в 2008 році % заробітної плати бібліотечних працівників складав 65,5 %, а 34,5 % – інші значні кошти були витрачені на забезпечення питань життєдіяльності бібліотек. У вищезазначений відсоток входять кошти, які виділялись на придбання технічних засобів та обладнання для бібліотек. Всього на придбання техніки протягом року було витрачено 282 908 грн. (по ЦБС – 184 290 грн.). Це майже у 4 рази менше ніж у 2008 році (1 052 793 грн.). З них 221 132 грн. – це бюджетні кошти (78,2 %), решта ж – 61 776 грн. (21,8 %) – позабюджетні.
Також слід зазначити, що бібліотеки Дніпропет-ровської міської ЦБС для дорослих одержали від депутатів міської ради кошти на придбання технічних засобів та обладнання у сумі 54 756 грн. На ці кошти було придбано комп’ютери, сканери, мультимедійний проектор, книжкові вітрини, кафедри видачі. Також депутатським корпусом міської ради Дніпропетровська міській ЦБС для дорослих було виділено 114 273 грн. на проведення ремонтних робіт в бібліотеках-філіалах ЦБС. Загальна сума коштів, надана депутатами міської ради Дніпропетровська на розвиток міської ЦБС, склала 169 029 грн.
Протягом року бібліотеками області, незважаючи на фінансову скруту, було придбано 32 комп’ютери (з них в ЦБС – 28), копіювально-розмножувальної техніки (ксероксів і сканерів) – 21 одиниця (в ЦБС – 17).
На придбання техніки використовувались різні джерела фінансування: бюджетні кошти, кошти спецрахунків, спонсорська допомога. Так, 8 персональних комп’ютерів було придбано Дніпропетровською міською ЦБС для дорослих, по одному комп’ютеру придбали Вільногірська і Тернівська міські бібліотеки, Новомос-ковська, Павлоградська, Орджонікідзевська міські ЦБС, а також Павлоградська, Петриківська, Покровська центральні районні бібліотеки. Депутат обласної ради Джума В.П. надав фінансову допомогу КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг) на суму 80 000 грн. на придбання 12 комп’ютерів, принтерів, сканерів, ксероксів.
На сьогоднішній день парк комп’ютерної техніки в області налічує 453 машини (з них в ЦБС – 197). Слід також відмітити, що станом на 01.01.2010 року комп’ютери є в кожній центральній міській і районній бібліотеці. Також 12 централізованих бібліотечних систем, а саме: Дніпро-петровська міська ЦБС для дорослих, ЦБС м. Жовті Води, КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), Нікопольська, Павлоградська міські ЦБС та Апостолівська, Верхньодніпровська, Дніпропетровська, Новомосковська, Синельниківська, П’ятихатська, Томаківська центральні районні бібліотеки мають факси. У 3 обласних бібліотеках та 14 центральних міських та районних бібліотеках  (м. Дніпропетровськ, м. Дніпродзержинськ, м. Жовті Води, м. Кривий Ріг, м. Марганець, м. Нікополь, м. Новомос-ковськ, м. Павлоград, Васильківський, Верхньодніпров-ський, Дніпропетровський, Софіївський, Томаківський, Широківський райони) працює електрона пошта.
Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих та Юр’ївська районна ЦБС мають автотранспортні засоби.
В цілому на покращення матеріально-технічного стану бібліотек області було  витрачено 1 546 959 грн., з них з бюджету – 1 498 424 грн. (в ЦБС всього – 1 406 859 грн., з бюджету – 1 358 324 грн.) – це 2,6 % загального фінансування.
Найбільші суми одержали з бюджету на проведення поточних та косметичних ремонтів 3 міських ЦБС:
• Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих – 542 279 грн.;
• КЗК «Міська бібліотека для дорослих»  (м. Кривий Ріг) – 87 198 грн.;
• Нікопольська міська ЦБС – 16 293 грн.;
та 7 районних ЦБС, серед яких: 
• Апостолівська РЦБС – 55 162 грн.;
• Верхньодніпровська РЦБС – 51 982 грн.;
• Дніпропетровська РЦБС – 50 000 грн.;
• Павлоградська РЦБС – 34 853 грн.;
• Широківська РЦБС – 10 365 грн.;
• Криворізька РЦБС – 8 265 грн.
На проведення ремонтних робіт у сільських бібліотеках сільськими радами було виділено 180 897 грн.
В області на сьогоднішній день функціонує 449 сільських бібліотек і 32 селищні бібліотеки. Якщо розподілити ці кошти на всі бібліотеки, то виходить по     376 грн. 10 коп. на одну бібліотеку. Але ці невеличкі кошти одержали не всі бібліотеки, а тільки сільські бібліотеки 8 районів. З бюджетів сільських рад були профінансовані ремонтні роботи в бібліотеках:
• Апостолівського району – 48 996 грн.;
• Верхньодніпровського району – 51 982 грн.;
• Дніпропетровського району – 35 000 грн.;
• Криворізького району – 6 800 грн.;
• Нікопольського району – 2 500 грн.;
• Павлоградського району – 34 853 грн.
Для покращення обслуговування користувачів та матеріально-технічного стану бібліотеки області протягом року продовжували роботу з пошуку позабюджетних джерел фінансування, здійснювали платні послуги, залучали благодійну і спонсорську допомогу. Загальний обсяг позабюджетних джерел фінансування за підсумками 2009 року складає 1 703 112 грн., тобто 3 % від всього обсягу фінансування (по ЦБС – 1 430 118 грн.).
Позабюджетні кошти можна розподілити таким чином:
• надходження від платних послуг – 673 763 грн. – 39,5 % (по ЦБС – 560 794 грн.);
• благодійна і спонсорська допомога – 468 498 грн. – 27,5 % (по ЦБС – 329 590 грн.);
• інші джерела – 560 851 грн. (33 %).
Слід відмітити, що сума позабюджетних коштів у порівнянні з минулим роком зменшилась на 400 000 грн. Зміни відбулись в основному за рахунок зменшення надходжень з інших джерел.
Як і у минулі роки, значну частину позабюджетних коштів складали надходження від платних послуг (39,5 %). Платні послуги користувачам надавали майже всі міські і районні ЦБС, крім бібліотек Криворізького та Новомос-ковського районів. Найбільші суми від платних послуг серед міських ЦБС одержали:
• Дніпропетровська міська ЦБС для дорослих – 222 080 грн.;
• Павлоградська міська ЦБС – 73 301 грн.;
• КЗК «Міська бібліотека для дорослих»  (м. Кривий Ріг) – 46 856 грн.;
• Новомосковська міська ЦБС – 31 900 грн.;
• Нікопольська міська ЦБС – 27 100 грн.;
• Дніпродзержинська міська ЦБС – 24 657 грн.;
• Марганецька міська ЦБС – 11 678 грн.;
• ЦБС м. Орджонікідзе – 10 143 грн.
Серед районних бібліотек:
• Верхньодніпровська ЦРБ – 15 300 грн.;
• Дніпропетровська ЦРБ – 8 400 грн.;
• П’ятихатська ЦРБ – 8 381 грн.;
• Широківська ЦРБ – 8 138 грн.;
• Апостолівська ЦРБ – 7 877 грн.;
• Томаківська ЦРБ – 6 600 грн.;
• Синельниківська ЦРБ – 6 143 грн.
Позабюджетні кошти бібліотеки намагалися викори-стовувати в основному на поповнення бібліотечних фондів, а саме: передплату нових найбільш актуальних періодичних видань (51 987 грн.), на придбання технічних засобів, обладнання, проведення косметичних ремонтів та підтримку санітарно-гігієнічного стану бібліотек – 110 311 грн.
Підсумовуючи аналіз питань фінансування бібліотек у 2009 році, слід зазначити, що сукупне фінансування біб-ліотек Дніпропетровської області у розрахунку на 1 меш-канця складає 17 грн. 38 коп. По публічних бібліотеках у середньому на 1 мешканця припадає 14 грн. 06 коп. Фінансування 1 мешканця у районі складає 22 грн. 35 коп.
Середня по області вартість обслуговування 1 читача склала у 2009 році 72 грн. 03 коп. По публічних бібліотеках вартість обслуговування 1 користувача складає 65 грн. 18 коп. В сільській місцевості –  47 грн. 70 коп. Середня вартість 1 відвідування по області складає 11 грн. 98 коп., по публічних бібліотеках – 10 грн. 90 коп., по сільських бібліотеках – 7 грн. 72 коп.
Публічні бібліотеки є унікальним сховищем різноманітних документів, хранителями історичної пам’яті людства, альтернативою яким сьогодні не може бути жодний інший соціальний інститут. Знаходячись вже багато років у скрутному матеріально-технічному стані, але розуміючи важливу соціальну функцію – забезпечення вільного і рівного доступу до інформації всім громадянам і задоволення їх інформаційних потреб незалежно від місця їх проживання, роду діяльності та фінансового стану, бібліотеки області протягом 2009 року активно працювали з різними верствами населення, намагалися задовольнити їх найрізноманітніші культурні, професійні, освітні, соціальні, інформаційно-бібліографічні запити, налагоджували парт-нерські стосунки з органами влади, залучаючи до цієї діяль-ності різні державні установи та громадські об’єднання.
Інформація надавалася користувачам бібліотек за певними тематичними комплексами: діяльність органів вла-ди та місцевого самоврядування, правова інформація, соціально-побутова інформація, інформація на допомогу освітнім та самоосвітнім програмам та ін. Проводячи індиві-дуальну роботу з відвідувачами бібліотек, розширюючи репертуар інформаційних послуг, бібліотеки області приділя-ли особливу увагу питанням персоніфікації обслуговування.
Перш за все покращилось індивідуальне інформу-вання спеціалістів виконкомів міських рад. Тематика, яка в минулому році цікавила представників органів влади, була наступна: «Цивільне право України», «Місцеві бюджетні кошти», «Місцеве самоврядування: проблеми, досвід, перспективи», «Роль органів місцевого самоврядування у вирішенні питань соціального розвитку», «Нове у законодавстві з питань місцевого самоврядування» та ін.
До цієї дуже важливої роботи з інформування представників різних служб органів влади долучились і районні центральні бібліотеки та селищні і сільські бібліотеки-філії.
Плідно у цьому напрямку працювали бібліотеки Новомосковської, Юр’ївської, Петропавлівської, Покров-ської, Софіївської, Верхньодніпровської, Криничанської, Криворізької, Широківської районних ЦБС.
Значну увагу в минулому році бібліотеки сконцен-трували на співпраці з владними структурами та питаннях забезпечення населення інформацією про діяльність органів місцевої влади. Бібліотеки централізованих бібліотечних систем м. Дніпропетровська, Кривого Рогу, Новомосков-ська, Павлограда, Нікополя, Марганця сприяли процесу повноцінного доступу до фонду організаційних документів владних структур.
Бібліотеки Синельниківської, Дніпропетровської, Межівської, Криничанської, Томаківської, Солонянської районних ЦБС, Дніпродзержинської, Нікопольської, Павлоградської, Криворізької міських ЦБС надавали інформа-ційну підтримку міським та районним державним адміні-страціям та міським і районним радам під час підготовки та проведення чергових сесій та засідань з питань реалізації державної молодіжної політики, соціального захисту населення, стану і перспектив розвитку загальної середньої освіти та ін.
В кожній бібліотеці Жовтоводської міської ЦБС діють інформаційно-консультаційні центри, де населення міста має можливість безкоштовно отримати інформацію про роботу Жовтоводської міської ради, Центру зайнятості, Управління праці та соціального захисту населення та ін.
В інфотеці центральної бібліотеки «Рідне місто в інформаційному просторі» користувачі мали можливість познайомитись з бібліографічним покажчиком за газетою «Жовтоводські Вісті» «Рішення Жовтоводської міської ради 25 скликання: квітень 2008 – квітень 2009 року», а також щоквартально – з інформаційними списками статей «Нотатки з виконкому», «Управління соціального захисту повідомляє», «З повагою до проблем молоді».
Забезпеченню прозорості рішень, прийнятих місцевими органами влади, сприяли оформлені майже у всіх бібліотеках області інформаційні вітрини, стенди, виставки, тематичні папки-досьє: «Влада. Бібліотека. Населення», «Робота органів влади», «Рішення районної ради», «Розпорядження райдержадміністрації», «Інформують органи місцевої влади», «Рада за роботою», «Населенню про місцеве самоврядування», «Місцеве самоврядування: офіційні документи» та ін.
Усі центральні міські і районні бібліотеки області за останні роки стали справжніми центрами інформації, де користувачі мають змогу одержати найрізноманітнішу інформацію, починаючи з телефонного довідника чи умов кредитування в різних банках, до розпоряджень, рішень місцевої влади, Законів України, інших документів.
Розбудова громадського суспільства, демократичної правової держави безпосередньо пов’язана з розвитком правової свідомості і правової культури населення. Тому ця проблема в бібліотеках області вже тривалий час залишається найбільш актуальною. Продовжуючи задоволь-няти все більш зростаючі потреби споживачів правової інформації, бібліотеки проводили величезну інформаційну та просвітницьку роботу серед населення. Майже в кожній центральній бібліотеці області створені інформаційно-консультаційні центри, які забезпечують вільний доступ всіх громадян незалежно від місця їх проживання до правової інформації, де надається інформація про норма-тивні акти і закони, що діють у сфері трудового, цивільного, сімейного та інших галузях права. В деяких центрах за певним графіком проводять консультації представники юридичних служб міст і районів області. У доведенні правової інформації до широких верств населення бібліотечні працівники застосовували диференційований підхід до кожної окремої категорії користувачів: дітей і молоді, людей похилого віку, юристів-професіоналів, ділових людей, працівників підприємств та ін.
Інформування та просвітницька робота серед населення здійснювалась шляхом складання інформаційних списків, інформаційних повідомлень, тематичних папок, інформ-досьє «Юридична консультація», «Соціальна реформа», «Живемо за Конституцією», «Право в нашому житті», «Юридичні поради фахівців», «Знай свої права, людино», «Право у повсякденному житті», «Правовий захист інвалідів», «Юрист радить», «Юним про закон».
Зорієнтуватись у великому обсязі правової інформації користувачам бібліотек допомагали рекламно-інформаційні стенди та постійно діючі книжкові виставки «Новини правової літератури», «Нове в законодавстві України», «Правова допомога населенню», «Права і закони в твоєму житті», «Держава. Право. Людина». У 2009 році в бібліотеках м. Нікополя, Марганця, Новомосковська, Верхньодніпровського, Апостолівського, Солонянського, Софіївського, Широківського районів почали створюватись тематичні інформаційні зони з правових питань, які розраховувались на всі вікові групи місцевої громади: «Населенню про місцеве самоврядування», «Нове в пенсійному законодавстві», «Вивчаємо свої права та обов’язки», «Право у повсякденному житті».
Центральні бібліотеки міст та районів області, які мають доступ до світової мережі Інтернет і більш значний ресурсний потенціал ніж сільські бібліотеки області, також мають можливість використовувати інформаційно-пошукові системи «Законодавство» і «Ліга: Закон», мали можливість надавати населенню області найбільш поширений спектр інформаційних юридичних і сервісних послуг, а саме: здійснювати довідково-інформаційне обслуговування індивідуальних та спеціальних груп користувачів; надавати довідки про місце і час опублікування нормативно-правових документів та про внесення в них змін; здійснювати прийом замовлень по телефону на пошук конкретних нормативно-правових актів; готувати доробки законодавчих актів за запитуваною темою; надавати послуги копіювання законодавчих документів на дискети, CD-ROMи, флеш-пристрої, а також послуги ксерокопіювання і сканування документів та ін. Ці форми роботи активно використовували Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Нікопольська, Павлоградська, Новомосковська та інші центральні міські бібліотеки.
Здійснюючи правове інформування населення, сприяючи підвищенню його правової свідомості і правової культури, бібліотеки області протягом року працювали у тісній співпраці з іншими соціальними інститутами права, освіти та культури.
Забезпечуючи права людини на вільний доступ до інформації, намагаючись якнайповніше та найефективніше задовольняти потреби користувачів, бібліотеки області у минулому році працювали враховуючи стандарти сучасної публічної бібліотеки. Тому одним з головних завдань була робота з популяризації знань з європейської тематики. Проводячи просвітницьку роботу з цього напрямку, бібліотеки привертали увагу населення до вищезазначених питань, розкриваючи багатство та неповторність україн-ської багатовікової культури, підкреслюючи її тісний історичний зв’язок з культурами інших європейських країн та загальноєвропейськими культурними традиціями. Напередодні Дня Європи – 2009 в бібліотеках Межівського, Томаківського, Юр’ївського, Широківського районів були організовані Європейські тижні «Європа – наш спільний дім», «Україна – Європа: грані співпраці», «Наш дім – Європа», «Стати Європою, щоб бути Україною», «Євро-пейський шлях: крок за кроком» та ін. У рамках тижнів проходили презентації книжкових виставок, бібліографічні огляди, години цікавих повідомлень, інформаційні хвилинки, віртуальні подорожі, конкурси та вікторини.
Цікаво була організована робота з популяризації культурної спадщини Європи, напрямків сучасного мистецтва  в бібліотеках Софіївського, Солонянського, Нікопольського, Верхньодніпровського районів. Книжкові виставки та перегляди літератури за назвами: «Шедеври європейського письменництва в українських перекладах», «Ліричні мотиви європейської поезії», «Бібліотека сучасного французького роману», «На чому виховувалась Європа: письменники-класики», «Знайомтесь: європейська література» були корисними різним групам користувачів бібліотек області.
Ілюстративні перегляди «Західноєвропейський живопис у музеях України», «Великі музеї Європи», «Англія знайома і незнайома» та фотовиставки «Несподівана Британія: мистецтво бачити»,  «Європейська культура: разом у розмаїтті» були організовані в структурних підрозділах КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), Павлоградській, Новомос-ковській, Жовтоводській міських ЦБС.
В багатьох бібліотеках області проводились тижні окремих країн, такі як: «Тиждень Великої Британії», «Тиж-день Греції», «Тиждень Польщі», «Тиждень Німеччини».
До новорічних свят та свят народного календаря, що відзначаються населенням у багатьох країнах світу, фахівці бібліотек області організували цикли заходів «Новорічні свята в Європі», «Європейські традиції перед Різдвом», «День святого Валентина – європейське свято».
З метою інформаційного забезпечення користувачів з питань євроінтеграції на основі використання документів на паперових носіях та електронних документів з мережі Інтернет, бібліотеки створювали вебліографічні списки, бібліографічні покажчики та тематичні дайджести з різних питань, що стосувались основних питань діяльності Європейського Союзу, тенденцій розвитку європейських держав і публічних бібліотек зокрема.
Одним із головних завдань бібліотек області минулого року була систематична робота з населенням, яка проводилась на основі вивчення, обліку і задоволення багатогранних інтересів людей. Постійно приділялась увага подальшому розширенню аудиторії користувачів. Налагод-жувались партнерські стосунки з місцевими соціальними службами у справі розв’язування різноманітних проблем повсякденного життя громади, а саме: управліннями соціального захисту населення, місцевими відділеннями Служби праці і зайнятості, центрами соціального обслуговування пенсіонерів та інвалідів, тощо. Спектр запитів користувачів стосувався перш за все складних життєвих ситуацій, питань, пов’язаних зі здоров’ям людей, вихованням дітей, організацією сімейних свят, утриманням домашніх тварин.
Актуальними формами роботи були індивідуальні інформаційні повідомлення про зміни в пенсійній системі та пільгову забезпеченість різних категорій населення. Інформування також здійснювалось через інформаційні стенди, дошки оголошень, прес-дайджести, тематичні папки, інформ-досьє, списки літератури. Тематика різноманітна: «Соціальний захист населення», «Соціальна допомога інвалідам та учасникам Великої Вітчизняної війни», «Соціальний захист людей з особливими потребами», «Якщо Ви знаходитесь у кризовому стані, Вам допоможуть…», «Соціальні потреби жителів села», «Приватизація земельних ділянок», «Соціальна допомога молодим сім’ям», «Пенсійний фонд інформує», «Поради для безробітних», «Пільги. Допомога. Компенсації», «На допомогу фермеру», «Ярмарок послуг служби зайнятості».
Дуже корисною і  актуальною була соціально-правова інформація для пересічних користувачів, яка надавалась також через інформаційні папки-досьє: «Комунальні послуги і ми», «Для тих, хто шукає роботу», «Квартирне питання», «Орієнтир – життєві потреби», «Інвалід: для нього і про нього».
Дуже плідно з цього напрямку працювали бібліотеки Юр’ївського, Томаківського, Васильківського, Софіївського, Солонянського, Синельниківського, Покровського, Межівського, Широківського і Новомосковського районів.
Крім індивідуальної довідково-інформаційної допомоги з проблем забезпечення і соціального захисту людей похилого віку, інвалідів, ветеранів, дітей-сиріт, малозабезпечених для мешканців цих населених пунктів в бібліотеках організовувались консультації спеціалістів-лікарів, спеціалістів-психологів, спеціалістів-юристів. В бібліотеках області було проведено декілька акцій «Літня людина в бібліотеці».
Не залишались поза увагою бібліотек і питання соціального захисту та соціальної адаптації молоді в сучасних умовах. Співпрацюючи з місцевими центрами соціальних служб для молоді, бібліотечні фахівці намагалися повідомляти молодь про нову актуальну інформацію з молодіжних проблемних питань і організовували для них бесіди-консультації: «Молодь. Позиція. Майбутнє», «Якщо хочеш змінити світ, почни з себе», «Якщо тобі не має 18…». В бібліотеках ЦБС створювались інформаційно-консультаційні зони для молоді, діяли громадські приймальні районних управлінь юстиції, систематично поповнювались тематичні прес-папки «Життєвий простір», «Пізнай себе», «Майбутнє обираємо разом». Важливою була інформаційна допомога молодим читачам у виборі життєвого шляху – шляху професійного самовизначення.
Працюючи як інформаційні центри на допомогу освіті та самоосвіті, бібліотеки напередодні випускних іспитів у середніх загальноосвітніх навчальних закладах організували для молоді тематичні перегляди, виставкові полиці та формували тематичні папки-досьє: «Ваш вибір – ваша доля», «Вибір професії – вибір життя», «Моє майбутнє у світі професії», «Молодь і ринок праці», «Як стати студентом»,  «Якщо завтра екзамен», «Професії нашого часу», «Проектуємо своє завтра», «Навчальні заклади ХХІ століття», «Ярмарок учбових місць», «Навчання сьогодні», «Дорога в професію починається з мрії», «Яку професію обрати», «Випускнику 2009».
У Юр’ївській, Магдалинівській, Криворізькій, Томаківській, Новомосковській, Покровській та інших центральних районних бібліотеках створені картотеки навчальних закладів Придніпровського регіону, які користувались великим попитом серед випускників шкіл. Абітурієнти мали змогу познайомитись з навчальними закладами і одержати коротку інформацію про професії.
Публічна бібліотека сьогодні – осередок культур-ного життя, територія спілкування, місце громадських зустрічей.
Соціокультурна та просвітницька діяльність бібліотек області у 2009 році була представлена широким розмаїттям напрямків і форм. Бібліотечні фахівці ЦБС області, відчуваючи необхідність модернізації форм спілкування з користувачами, особливу увагу приділяли оновленню методичних підходів до роботи з популяризації творів друку. Запровадження інноваційних форм популяризації літератури (історичні уроки-єднання, історично-правові екскурси, історико-літературні подорожі, літера-турно-історичні екскурсії, фольклорні хвилини, місцеві вернісажі, калейдоскопи цікавих фактів, огляди-вернісажі, години єврознавства, актуальні діалоги, психологічні салони, аудієнції та ін.) надавало можливість всебічно і нетрадиційно розкривати книжкові зібрання, поповнювати користувачам свої пізнання в різних галузях знань, розкривати творчий потенціал учасників масових заходів, а також позитивно впливати на популярність наших книгозбірень.
Тематика заходів з популяризації знань і бібліо-течної книги серед користувачів визначалася політичними, культурними та іншими знаменними та історичними подіями в житті країни: Рік молоді в Україні, 20-річчя виводу радянських військ з Афганістану, 65-річчя визволення України та Дніпропетровщини від німецько-фашистських загарбників, Дні Європейського культурного надбання, День Перемоги, День Конституції, День Державного прапора України, День Незалежності, День пам’яті жертв Голодомору, заходи з популяризації української мови та літератури, вшанування видатних діячів державності та культури.
Знаменними та ювілейними датами року також були: 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя, 190-річчя від дня народження П. Куліша, 120-річчя від дня народ-ження О. Вишні, 85-річчя від дня народження П. Загребель-ного, 80-річчя від дня народження Д. Павличка і Ю. Муш-кетика та ін.
Керуючись державними, обласними, міськими і районними програмами та інтересами користувачів до питань української державності, української культури, літератури, забезпечення історичної та духовної спадщини народу, бібліотеки активно працювали на популяризацію літератури з цих питань, форми популяризації були різноманітними. Заходи проводились у взаємодії з громадськими та творчими товариствами, навчальними закладами і були обов’язково пов’язані з популяризацією української книги. Ідея єдності українських земель, соборності України сягає в глибину віків і є актуальною сьогодні. Ця тема ланцюгом пролягла через цілий комплекс заходів, присвячених цій даті. Найкращі з них: літературно-музична година «Україна соборна: від витоків до сьогодення» (Першотравенська центральна бібліотека), усний журнал «Соборність українського духу навічно в помислах і серцях» (Юр’ївська районна ЦБС), історико-літературна година «Свято єдності українського народу» (Широківська районна ЦБС), тематичний вечір «Соборність України – від ідеї до сьогодення», година державності «Соборна і свята ти, мати Україно» (Софіївська, Новомосковська, Покровська, Васильківська, Магдалинівська, Царичанська районні ЦБС), години історичної пам’яті «Соборна мати Україна – одна на всіх як оберіг», «Україно, соборна держава, сонценосна колиска моя», «Єднання та порозуміння – соборність нашої держави» (структурні підрозділи Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих) та ін.
Спільно з викладачами історії середніх загальноосвітніх шкіл бібліотечні фахівці Жовтоводської міської ЦБС підготували і провели для молоді міста історичний лекторій «Величний і непорушний собор українського народу».
У рамках лекторію були організовані: година державності «Україна – наша мати, нас повік не роз’єднати», історична година «Цілісність рідної землі – одвічна в серцях та помислах народу», презентація книжкової виставки «Соборність України: поступ крізь війни». Протягом змістовної історичної подорожі по подіям, фактам і вагомим датам, що з’єднали український народ, лунало багато віршів, легенд та історичних легенд у виконанні учнів.
Також в бібліотеках області були проведені години державності «З Україною в серці», «Соборність Україну возз’єднає» (Верхньодніпровська, Криничанська районні ЦБС), історичні години «Україна сильна, коли єдина», «Наша сила в єдиній Україні», «Соборність України: історія і сучасність» (Орджонікідзевська, Марганецька, Новомос-ковська, Павлоградська, Нікопольська міські ЦБС, Тернів-ська, Першотравенська міські бібліотеки).
Возвеличенню української держави також присвячувались бібліографічні огляди «Єдина, неподільна, соборна Україна» (Синельниківська, Магдалинівська, Апостолівська, Криворізька районні ЦБС), музично-поетичний вернісаж «Україно, мій духовний дивоцвіт, голубінь над чистим золотом колосся» (бібліотеки Нікопольського, Софіївського, Царичанського районів).
Змістовна робота була проведена бібліотеками до загальнодержавних свят – Дня Конституції, Дня Державного прапору та Дня Незалежності України.
Працюючи на утримання української державності, виховання національних почуттів, збереження та популяризацію української культури, історичної та духовної спадщини народу, бібліотеки популяризували українську книгу у тісній взаємодії з громадськими та творчими спілками, установами, національно-культурними творами, навчальними закладами та ін. З метою виховання поваги громадян до державних символів України бібліотеки різними формами і засобами популяризували літературу, яка розкриває утвердження державності України, націо-нальні традиції, символіку. В бібліотеках проводились години державності, години юридичних знань: «На варті Закону в інтересах людини» (Нікопольська міська ЦБС), «Закон моєї Батьківщини» (Софіївська районна ЦБС), «Державний прапор України – святине нашого народу», «Національна символіка України» (Солонянська, Петриків-ська, Петропавлівська, Криничанська районні ЦБС), «Мій прапор, моя держава – моя єдина Україна», «Що ти знаєш про Державний герб України?», «Наш стяг – пшениця у степах, під голубим сплетінням неба» (Марганецька, Новомосковська, Павлоградська, Дніпродзержинська міські ЦБС). Були проведені юридичні діалоги, правові всеобучі, історико-правові екскурси, зустрічі-діалоги, прес-калейдо-скопи, інформаційні години та бібліографічні огляди літера-тури за темами: «Конституція України: мрії і сподівання», «Ми вивчаємо Закон», «Державний прапор – дивоцвіт», «Конституцію вивчаємо, пам’ятаємо, поважаємо», «Україна – демократична правова держава», «Україна – Батьківщина, я її мала частина», «Будь вірним своїй Україні», «У світі є закон один – людина – це громадянин».
У зв’язку з всенародним обговоренням Проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України» в бібліотеках Жовтоводської міської ЦБС були створені координаційні центри для збору пропозицій від громадян міста.
Усі ці заходи були організовані і проведені з метою поглиблення знань користувачів про державну історію українського народу, історичний шлях Конституції України, а також заради нового громадянина країни.
Цілі комплекси заходів бібліотеками області були проведені в бібліотеках області до Дня Незалежності України. Найкращі з них – це літературно-музичні свята «Горда країна моя незалежна, вільна, свята українська земля» (ЦБС м. Орджонікідзе, Марганця, Новомосковська), «Україна моя сонцелика, в день народження шану приймай» (Дніпропетровська, Нікопольська міські ЦБС, Вільно-гірська, Першотравенська міські бібліотеки), літературно-мистецькі вечори «Україно, ти для мене диво», «Стань же окрасою цілого світу, наша свята Україна», «Україно! Милий коханий краю», «Для нас священная земля одна едина», «Україна – наша родина» (Широківська, Межівська, Покровська, Новомосковська, Криворізька, Юр’ївська, Васильківська районні ЦБС). У рамках циклу заходів «Соборна і свята ти – мати Україно», який був організований у багатьох ЦБС області, пройшли наступні фольклорні свята: «Україна, рідна мати незалежна і багата», «Люблю тебе, Вітчизно миле», «Моя земля – це незалежна Україна», «Ми є! Були! І будем ми!», «Україну мою прославляю, вірність серця їй віддаю» та ін.
Слід також відзначити літературно-поетичну композицію «Щоб Україна суверенна мужніла в пісні і житті!», яка була проведена фахівцями Жовтоводської центральної міської бібліотеки в Територіальному центрі по обслуговуванню пенсіонерів; літературно-музичні компо-зиції «Українцями ми народилися», «Живи, Україно, красуйсь, Україно, безсмертям сердець і красою пісень», «Пісня – нев’януча окраса України» відбулись в Магдалинівській, Юр’ївській і Широківській районних ЦБС. Широким попитом у читачів бібліотек користувалися книжково-ілюстративні виставки, перегляди періодичної преси, тематичні полиці за назвами: «Моя держава – вільна Україна», «Моя Україна – єдина і вільна», «Горда країна моя незалежна, вільна, свята українська земля», «Незалежна розвинена наша країна, дорога і найкраща моя Україна».
Об’єднання людей навколо ідеї відродження культури українського народу, духовності як громадян однієї держави – України – було основою роботи бібліотек області з популяризації української мови та літератури. Розкриваючи багатство української мови та літератури, бібліотеки проводили літературно-музичні вечори: «Дзвенить струмочком рідна мова», «Кращого ніж рідна мова, мови не буває», «Пізнаймо в серці рідне слово», «Я сопілка в устах мого народу» (Нікопольська, Дніпродзер-жинська, Новомосковська міські ЦБС), театралізовані літературні вечори «Мова моя – найчистіша криниця», «І там, де звучить рідна мова, живе український народ» (Жовтоводська міська ЦБС, Петриківська, Васильківська районні ЦБС), години мовознавства «Рідна мова – життя духовного основа», «О рідне мово, чиста, мов роса, цілюща й невичерпна, мов криниця», «Я мову рідну знаю, бережу і кохаю» (Юр’ївська, Магдалинівська, Царичанська, Крини-чанська, Петропавлівська, Дніпропетровська районні ЦБС), години українознавства «Мова наша – ніжна барвінкова», «Беру тебе як скарб в пісенній вроді, з джерел, що не міліють у народі», «Вивчайте, любіть свою мову, як світлу вітчизну любіть» (Софіївська, Широківська, Апостолів-ська, Новомосковська, Покровська, Солонянська, Синельни-ківська районні ЦБС).
Різноманітними масовими заходами бібліотечні фахівці структурних підрозділів Верхньодніпровського району відсвяткували Міжнародний день рідної мови. Багато шанувальників української книги збиралися на усному журналі «Є цілий світ в душі твоїй», святі рідної мови «Дзвенить струмочком рідна мова», годинах мовознавства «Там, де звучить рідна мова, живе український народ» та «Кращої ніж рідна мова, мова не буває». Цікаві факти з життя сучасних українських письменників Ю.В. Покальчука, М.В. Матіоса, Лари Лузіної, О. Забужко та історії написання їх кращих творів прозвучали на літературному вечорі «Бестселери українського читача» у центральній районній бібліотеці.
Також до Міжнародного дня рідної мови у Дніпродзержинській центральній міській бібліотеці відбувся фестиваль «Відчуй смак рідної мови», завдяки якому читачі мали можливість ознайомитися з красою рідної мови, відчути її особливість та неповторність. Лінгвофестиваль проводився у ІІ етапи, які мали свої окремі назви «Мови моєї Вкраїни» і «Українське слово проситься до тебе», метою яких було підняття престижу української книги, інформування читачів про видання української художньої літератури і популяризація українського читання. У ході фестивалю читачі знайомились з українськими книгами, дивились моновистави, співали українські народні пісні разом з просвітницьким хором «Благовіст», переглядали чудові мультфільми на рідній мові.
Із задоволенням побували на презентації книжкового видавництва «Смолоскип» та відвідали книжковий кіоск, створений при центральній міській бібліотеці ім. Т.Г. Шевченка «Час читати українською». У рамках фестивалю пройшли Дні інформації «Смак рідної мови», «Як буде мова – буде Україна», літературні вечори у рамках засідань літературно-мистецького клубу «Віварт», літературні години і поетичні хвилинки за назвами: «Мови чисте джерело», «Цвіти і сяй моя державна», «Перлини рідного слова», години мовознавства, конкурси, літературні подорожі «Мово рідне, живи в ріднім домі», «Рідне слово дане богом» та ін. Кожний відвідувач фестивалю отримав «Путівник з української мови», складений фахівцями Інтернет-центру бібліотеки. Фестиваль проводився за активної участі читачів бібліотеки, учбових закладів, діячів культури та мистецтв.
Певна кількість популяризаційних заходів відбувалась в бібліотеках області напередодні Днів української писемності та мови (8–9 листопада 2009 року). У більшості бібліотек пройшли години поезії, години мови: «Там, де звучить рідна мова, живе український народ», «Як вогонь у серці, я несу в майбутнє незгасиму мову, слово незабутнє», «Нехай те слово печалиться, сміється і цвіте», «Слово рідне, слово любе» та ін.
З метою поширення і поглиблення знань учнів середніх шкіл, професійно-технічних учбових закладів про витоки, історичну долю української писемності та мови, виховування пошани і любові до рідного слова, в бібліотеках проводились конкурси шанувальників україн-ської мови, присвячені Дню рідної мови.
Минулий рік був ознаменований багатьма юві-лейними датами письменників та видатних діячів Укра-їни. Бібліотечна громада області завжди віддає велику шану українським літературним класикам, відзначаючи їх ювілеї.
У 2009 році виповнилося 195 років від дня народження великого українського поета Т.Г. Шевченка, якому належить любов і шана усього світу. Популяризації творчої спадщини Т.Г. Шевченка, його життєвого і творчого шляху були присвячені літературно-поетичні вечори «Співець народної долі», «На вічному шляху до Шевченка», «Ми тебе не забули, Тарасе…», «Дивосвіт Тарасового слова», «Тарасова спадщина живе у віках», «Є поети на Україні славній, із них немало мають щедрий дар» (Томаківська, Солонянська, Криничанська, Синельни-ківська, Апостолівська, Верхньодніпровська, Межівська районні ЦБС). В бібліотеках Нікопольської, Дніпро-петровської, Марганецької, Новомосковської, Павлоград-ської міських ЦБС, Васильківської, Широківської, Юр’ївської районних ЦБС пройшли шевченківські читання «Покоління поколінню про тебе розкаже, твоя, Кобзарю, слава не вимре, не поляже», де читачі мали змогу познайомитися з книжковими колекціями, тематичними полицями і переглядами літератури. Низка літературно-музичних вечорів «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» та «Тобі, Кобзарю, наш уклін» відбулись в бібліотеках Верхньодніпровського, Межівського, Криничанського, Покровського, Царичанського, Магдалинівського, Ніко-польського, Криворізького районів.
Дніпродзержинська центральна міська бібліотека, яка носить ім’я великого українського поета, з метою популяризації його творчості у річницю з дня народження розробила програму заходів під загальною назвою «Шевченко у кожного свій». Увазі читачів були запропоновані: книжково-ілюстративні виставки «Хай славен буде у віках його могутній геній», «Геній українського народу», поетичний марафон «Читаймо Шевченка», мультимедійна презентація «Мандрівки місцями, які пов’язані з ім’ям Т.Г. Шевченка». Також був презентований видавничий проект «Кобзар» видавничого Дому «Андрій» (м. Дніпродзержинськ), бібліографічний покажчик «Шевченкініана: книжкова колекція ЦМБ ім. Т.Г. Шевченка» та топонімічна Шевченкініана міста: путівник «Імені Кобзаря».
2009 рік – рік вшанування пам’яті всесвітньо відомого майстра художнього слова М.В. Гоголя. 200-річчю від дня народження великого чародія слова бібліотечні працівники області присвятили багато різноманітних заходів. Проводились літературні і літературно-музичні вечори «Нерозгадана таємниця Гоголя», «Поет життя – Микола Гоголь», «Гоголь – світоч двох культур», «І в поколіннях я озовуся…», «Сторінками творчості великого письменника», «О Гоголь! Наш величний Гоголь!», «Геніальний художник слова», «Людина світу, України син» (Юр’ївська, Васильківська, Верхньодніпровська, Покровська, Широківська, Новомосковська районні ЦБС). Цікавими для молоді були літературні вікторини, вікторини-інсценівки, конкурси афоризмів: «Сторінками улюблених книг», «Гоголь з нами», «Загадковий Гоголь», які відбулись у Першотравенській, Тернівській та Вільногірській міських бібліотеках, Софіївській, Покровській, Криворізькій, Царичанській районних ЦБС.
Привертаючи увагу святкуванню ювілею М.В. Го-голя, працівники Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих організували в бібліотеках Місячник популяризації творчості М.В. Гоголя під назвою «Загадковий і великий Микола Гоголь». Користувачі бібліотек ЦБС відвідали літературно-музичний вечір «Велич та поетичність Гоголя», літературно-драматичний вечір «Галерея гоголівських портретів», літературно-музичні свята «До серця слів достукувалось часом його сумне, задумливе перо…», «Великий і різнобарвний світ Миколи Гоголя» та ін.
В бібліотеках Криничанського району пройшли районні «Гоголівські читання», в яких взяли участь працівники районного відділу освіти, керівники шкіл райцентру, викладачі літератури, заступники директорів з виховної роботи багатьох загальноосвітніх шкіл району, постійні члени клубу за інтересами «Червона Калина».
Дніпродзержинська міська ЦБС організувала серед молоді міста конкурс юних художників-ілюстраторів творів М. Гоголя «І кожний рядок малюнком відгукнеться». У конкурсі взяло участь понад 200 учасників – учнів художніх шкіл міста, шкіл естетичного виховання. Разом з музичним училищем, загальноосвітніми школами міста, кінотеатром ім. Т.Г. Шевченка, громадськими організаціями працівники центральної міської бібліотеки розробили велику програму святкування 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя, яка передбачала мультимедійну презентацію «Один із найзагадковіших і таємничих геніїв світу», презентацію літературно-географічної подорожі «Верстви, які  летять назустріч». Працював літературний кінозал, де читачам пропонувались DVD-перегляди фільмів за шкільною програмою «Йдемо дивитись Гоголя».
«Вечори на хуторі біля Диканьки» – за такою назвою в бібліотеках Широківської, Царичанської, Юр’ївської, П’ятихатської районних ЦБС та Марганецької міської ЦБС були організовані і проведені театралізовані літературні свята-інсценізації за творами М.В. Гоголя.
Нікопольська центральна міська бібліотека підготувала та видала буклет «О, Гоголь! Наш несравненный Гоголь!», а Новомосковська центральна районна бібліотека – бібліографічний покажчик «Український геній світового рівня» і прес-дайджест «Найтаємніший письменник». Використовуючи різні форми популяризації літератури, у тому числі і наочні, бібліотеки області запрошували своїх читачів на заходи щодо популяризації та виконування творчості інших відомих українських письменників і поетів: 190-річчя П. Куліша, 120-річчя О. Вишні, 85-річчя П. Загребельного, 65-річчя  В. Івасюка, 80-річчя Д. Павличка та Ю. Мушкетика і достат-ньо відомих зарубіжних поетів та письменників: 180-річчя О. Грибоєдова, 120-річчя А. Ахматової, 150-річчя А. Конан-Дойля та ін.
Любов до Батьківщини починається з любові до рідного краю. Краєзнавство відкриває нові грані місцевості, де людина живе, пізнає життя, наповнює духовним змістом історію. Воно є безцінною скарбницею збереження досвіду багатьох поколінь – містком, який зв’язує минулі покоління з майбутніми.
Виконуючи функції інформаційно-культурних центрів, бібліотеки області проводили різнопланову роботу з розповсюдження краєзнавчих знань, стимулювали інтерес читачів до краєзнавчої інформації. Щоб відповідати сучасним реаліям, бібліотеки намагалися підвищувати рівень популяризації краєзнавчих документів суспільної значущості, залучаючи до цього місцеві засоби масової інформації з метою формування іміджу бібліотек як центрів розповсюдження краєзнавчих знань.
В бібліотеках проходили Дні краєзнавства, краєзнавчі тематичні вечори, краєзнавчі інформаційно-пізнавальні години, літературно-краєзнавчі подорожі та мандрівки, краєзнавчі літературні калейдоскопи за темами: «Краю мій рідний, криниця моєї душі», «Дніпро-петровщина, вічний мій батьківський краю», «Моя мала Батьківщина», «Моє славне Придніпров’я – мій рідний край», «Сім чудес Дніпропетровщини», «Перлини духовної спадщини рідного краю».
Значна частина заходів з популяризації краєзнавчих знань в бібліотеках області проводилась у межах певних довгострокових програм розвитку бібліотечного краєзнав-ства як цільових бібліотечних, так і загальноміських або районних, що сприяло популярності, престижу бібліотек, укріпленню зв’язків з громадськими організаціями, закладами культури і освіти, місцевими краєзнавцями.
Так, наприклад, за цільовою бібліотечною програмою «Край мій Покровський, квітуча земля», розробленою на період до 2011 року, працювали всі бібліотеки Покровського району. Одним із ключових завдань реалізації програми було створення в усіх сільських бібліотеках району «Українських світлиць». Значно акти-візована робота зі збору і популяризації краєзнавчих матеріалів. Оформлені змістові нові папки-досьє: «Історія назв вулиць селища Покровське», «Наші славні земляки», «Старовинні споруди селища», «Умільці рідного села», «Літературна Покровщина». В рамках реалізації програми бібліотечні працівники району провели велику підготовку та організаційну роботу до 230-річчя від дня заснування селища Покровського. Виготовили змістовні кольорові буклети «Покровський краю – степова перлина» та «Біб-ліотечна Покровщина». Цікавими були засідання краєзнав-чого клубу «Джерело». Продовжувала діяти у минулому році цільова бібліотечна програма в бібліотеках Верхньо-дніпровського району «Тобі, Верхньодніпровськ, освідчу-ємося у любові», яка розроблена на період до 2010 року.
Завдячуючи пошуковій дослідницькій роботі, яка тривала певний відрізок часу і до якої були залучені всі сільські бібліотеки, у минулому році було завершено збір унікального краєзнавчого матеріалу з історії міст і сіл району, на основі якого методичним відділом центральної районної бібліотеки підготовлено і видано інформаційний дайджест у двох випусках «Мандруємо Верхньо-дніпровщиною». Слід також відмітити, що саме у Верхньодніпровському районі декілька років тому виникла ідея створення краєзнавчих музеїв при сільських бібліотеках з метою збереження історії територіальної громади. Завдяки реалізації цієї ідеї сьогодні кожна бібліотека району зайняла своє власне місце в багатоаспектному просторі конкретного населеного пункту. Вивчаючи історію свого села, відомих жителів, вихідців із села, бібліотекарі разом з письмовими документами збирали предмети матеріальної культури, етнокультурну спадщину. У зборі краєзнавчих матеріалів брали участь самі жителі: і школярі, і пенсіонери, що мало велике виховне значення для всіх мешканців місцевої громади. Заслуговують увагу Мишуринрізька, Соколівська, Дніпровокам’янська, Новоми-колаївська, Ганнівська сільські бібліотеки-музеї, які стали справжніми осередками краєзнавчої та культурно-освітньої роботи на селі. Тому ж слід відмітити і зміну мотивації звернення сільського населення до бібліотек району.
Успішно працювали 2 цільові бібліотечні краєзнавчі програми у Дніпропетровській міській ЦБС: «Дніпропетровськ – наш дім: для кожного свій і для всіх один» та «Мій рідний край душі розрада…» – створення історії міста через живі історії людей, об’єднання людей на основі почуття причетності до життя громади, створюючи позитивний резонанс міста.
Реалізація цих програм сприяє розвитку пізнавальної зацікавленості читачів до краєзнавчої тематики, культурно-історичної спадщини. У минулому році продовжувалась також робота з наповнення  новими матеріалами про культурні, історичні традиції міста Дніпродзержинська, його видатних діячів, природничі ресурси та ін. електронного краєзнавчого ресурсу  ЕБД «Це моє місто».  Багатоаспектну роботу у рамках цільових бібліотечних програм з питань краєзнавства у минулому році проводили також бібліотеки Петропавлівської районної ЦБС (програма «Мій рідний край, мій рідний краю»), бібліотеки Юр’ївської районної ЦБС (програми «Край мій – Юр’ївщина», «Люби і бережи свій рідний край», «Моє село – окраса України»), бібліотеки Солонянського району (програма «Край мій – гордість моя»), бібліотеки Синельниківської районної ЦБС (програма «Синельниківщина – моя земля, мій рідний краю») бібліотеки Павлоградської міської ЦБС (програма популяризації краєзнавчої літератури серед дітей «Мій рідний край, душі моєї пісня»), бібліотеки Нікопольської міської ЦБС (програми «Краєзнавча формація», «Моє коріння тут, у цій землі»). В рамках реалізації програм проводились Дні краєзнавства, організовувались зустрічі з цікавими і відомими людьми краю, персональні виставки робіт народних умільців, проводились краєзнавчі години, конкурси юних поетів, краєзнавчі мандрівки та краєзнавчі заочні екскурсії та інші популяризаційні заходи. Бібліотеки надавали великого значення ювілейним датам населених пунктів, у яких вони розташовані. Так, наприклад, у 2009 році м. Павлоград і павлоградці святкували 225-річчя м. Павлограда. До ювілею міста працівники центральної міської бібліотеки ім. Г. Світличної розробили і провели низку заходів під загальною назвою «З ювілеєм, славне місто, з ювілеєм, Павлоград». 
Мешканці міста взяли участь в історичному екскурсі «Шумить у Вовчій буйний очерет…», тематичних вечорах «У серці рідний Павлоград», «До історії Павлоградщини причетні…», краєзнавчих мандрівках і подорожах «Прогулянка вулицями рідного міста», «Павлоград – місто сонця і тепла», «З любов’ю до рідного краю», переглянули відеопрезентацію «Кам’яний літопис Павлограда». У всіх бібліотеках містах були поновлені краєзнавчі куточки, стенди, історичні експозиції.
У рамках нової розробленої краєзнавчої програми культурного туризму розпочата робота з підбору матеріалів про видатні місця Павлограда.
Публічні бібліотеки м. Нікополя напередодні  370-річчя від дня заснування міста дуже плідно працювали з місцевим історичним музеєм. Залучаючи наукових співробітників музею, бібліотечні фахівці проводили змістовні, історичні подорожі «Пам’ятні міста та пам’ятники Нікополя», історичні фотовиставки «Мій Нікополь», «На землі козацької слави», «Старий Нікополь».
Першотравенська міська бібліотека до 55-річчя від дня утворення міста організувала тематичні вечори: «Травневе суцвіття», «Мій рідний Першотравенськ», «Слався рідний Першотравенськ – місто праці шахтарів», виставки-вернісажі та фотовиставки «Першотравенськ – землі квітуча краса», «Квітни місто моє».
Вивчаючи історію свого району, працівники Дніпропетровської районної ЦБС продовжували збирати цікавий краєзнавчий матеріал з історії своїх населених пунктів, видатних земляків, і оформлювали його як ретроспективний бібліографічний покажчик «Видатні люди м. Підгороднього». У 2009 році було проведено вже другий випуск цього покажчика. Популяризації краєзнавчих знань сприяли і засідання краєзнавчих клубів «Переповіст», «Червона калина», «Вербиченька», «Джерельце» (Верхньодніпровська РЦБС), «Джерело» (Покровська РЦБС), «Чарівний вогник» (Софіївська РЦБС), «З народних джерел» (Широківська РЦБС), «Берегиня», «Межівська сторона», «Кругозір», «Козацька криниця» (Межівська РЦБС) та ін.
Багатьом читачам бібліотек області минулий 2009 рік і популяризація літератури краєзнавчого змісту запам’яталися численними історико-краєзнавчими подоро-жами, творчими зустрічами, літературно-краєзнавчими аукціонами і театралізованими заходами. Всі вони сприймались з великим захопленням, спонукали до активного сприйняття, участі у подальших заходах.
Треба також відмітити, що в 2009 році продов-жувалась активна робота зі створення електронного корпоративного каталогу «Дніпропетровщина» (ЕККД). 23 бібліотеки області (у 2008 році було 15 бібліотек) брали участь в цьому регіональному перспективному проекті, який започаткувала ДОУНБ у 2007 році. Кооперація бібліотек у створенні і використанні корпоративних краєзнавчих інформаційних ресурсів – нова модель майбутньої ефективної взаємодії бібліотек області – стає сьогодні реальністю.
Бібліотеки області у минулому році багато уваги приділяли  питанням охорони довкілля, формування екологічної культури, гармонійних відносин людини з природою. Проблеми поліпшення екологічної ситуації останнім часом набули особливої гостроти і актуальності і тому були лейтмотивами діяльності бібліотек протягом всього року.
Шукаючи найбільш ефективні інноваційні методи роботи з усіма верствами населення, взаємодіючи з природоресурсними і правоохоронними, громадськими екологічними організаціями, освітніми установами, бібліотеки області в минулому році намагались сприяти посиленню інтересу населення до проблем екології і популяризації знань з екологічної тематики.
Плідна робота в цьому напрямку проводилась в бібліотеках м. Дніпропетровська, Новомосковська, Ніко-поля, Жовтих Вод, Кривого Року. Для читачів бібліотек організовувались Тижні екологічних знань «Берегти природу – берегти Україну», «Екологічний вісник Придніпров’я», «Екологія: дзвони сьогодення», «Збережемо рідну природу як безцінний дарунок віків». Цикли екологічних читань «Щоб на світі не сталось біди, шануймо природу усюди, завжди», «Земля – планета голуба й красива, і для усіх землян – великий дім», «Доторкнутись до природи можливо лише серцем», «Доля природи – наша доля», «Природа – щедре цілюще джерело тепла, краси, добра» пройшли в бібліотеках Томаківського, Юр’ївського, Межівського, Солонянського, Софіївського, Покровського районів.
Вирішенню проблем дбайливого ставлення до природи, екологічної культури, охорони навколишнього середовища сприяли екологічні, екологічно-пізнавальні години, екологічні брейн-ринги та екологічні репортажі, екологічні уроки-набати та екологічні діалоги, екологічні дебати-години: «Земля наша мати, треба її оберігати», «Від екології душі до екології довкілля», «Все задумано мудро в природі: жити треба у мирі і злагоді», «Природа України: що успадкують нащадки?», «Голос рідної природи серцем слухатись навчись».
Приймаючи активну участь у реалізації міської програми по збереженню еколого-морального здоров’я новомосковців та покращення екологічної культури територіальної громади, бібліотеки Новомосковської міської ЦБС організували для своїх читачів просвітницьку годину «Екологія: дзвони сьогодення», заочну екскурсію по рідному краю «Пізнавай і шануй свій край», екологічні подорожі «Знай, люби, бережи», «Еволюція довкілля починається з еволюції душі», літературно-музичний вечір-концерт «Збережемо Самарську перлину» та цикл книжкових виставок краєзнавчого змісту «Землі квітучої краса», де була представлена краєзнавча література по збереженню природи та еколого-морального оздоровлення, фотоальбоми, статті з періодичних видань, вироби з природного матеріалу.
Заходи з популяризації екологічних знань крає-знавчого напрямку відбулись в бібліотеках КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг), це – екологічна година «Криворізький Ботанічний сад – перлина України».
Популяризуючи літературу з проблем екології, бібліотеки Нікопольської міської ЦБС проводили роботу згідно цільової бібліотечної програми «Екологія: дзвони сьогодення». У рамках програми в бібліотеках ЦБС відбулись популяризаційні заходи: екологічні екскурсії «Мандрівки ріднокраєм», еколого-літературний калейдоскоп: «Довженко і Нікопольщина»,  «Історія Кахов-ського водосховища», екологічний вернісаж «Екологічний барометр: події, факти, проблеми», інформаційні бесіди «Червона Книга Нікопольщини», «Екологічне досьє Нікопольщини». Вже другий рік юнацький відділ КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг) працює за цільовою бібліотечною програмою «Життя – єдина мить», яка передбачає формування у підлітків особливого ставлення до природи, виховання нового екологічного мислення та екологічно свідомої особистості.
Працівники Широківської районної ЦБС, працюючи за цільовою бібліотечною програмою «Все задумано мудро в природі: жити треба у мирі і згоді», оформляли у своїх структурних підрозділах книжкові виставки, тематичні перегляди літератури «Землі моєї обличчя живе», «Віночок із літніх квіточок», «Природа – вічне джерело краси», «Земля на долонях турботи», проводили екологічні години та години спілкування «Ти в природі, природа в тобі», «Людина і природа – пошук гармонії», «Жити щасливо і жити у злагоді з природою», виготовили і видали екологічний проспект «Золоті скарби Широківщини і Кобильна Балка» та ін.
Заходи бібліотек Дніпропетровського, Софіїв-ського, Юр’ївського, Криворізького, Криничанського, Магдалинівського, Апостолівського, Покровського, Петро-павлівського районів стали значним внеском у формування екологічної свідомості та культури.
Треба також відмітити, що у процесі популяризації літератури з формування екологічної свідомості корис-тувачів, бібліотеки вдосконалювали традиційні і намагалися шукати нові аспекти роботи, акцентуючи єдність науково-інформаційних і пізнавально-розважальних функцій.
Віддаючи велику шану учасникам-ліквідаторам наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, бібліотеки в квітневі дні висвітлювали трагічні сторінки історії нашої країни, використовуючи різні засоби і форми бібліотечної роботи. Минулий рік був роком 23-ї річниці з дня трагедії на ЧАЕС. До цієї дати практично в усіх бібліотеках були організовані книжково-документальні виставки, перегляди літератури, тематичні полиці за назвами: «Чорнобиль – вічний біль України», «Той квітень не забути нам повік», «Зібрати б роси у долоні», «Чорна трагедія на кольоровій землі», «Чорнобиль… Трагедія… Пам’ять..», «Чорне крило Чорнобиля», «Чорнобиль – біль і скорбота України», «Всесвітній біль – Чорнобиль». В бібліотеках Петро-павлівської, Покровської, Дніпропетровської, Царичанської, Софіївської, П’ятихатської районних ЦБС, Дніпропет-ровської, Нікопольської міських ЦБС пройшли Дні пам’яті «Чорнобильським дзвоном довіку тривожити людські серця», «Чорнобиль – погляд крізь роки», «З Чорнобиля несеться чорний вітер», «Пам’ять. Роки минають, біль остається», «Чорнобиль – біль моєї душі», «Дзвони Чорнобиля душу тривожать», «Чорнобиль – біль і скорбота України», години скорботи «Чорнобильські дзвони», «Білий птах з чорною ознакою», «Відлуння Чорнобильських дзвонів», «Чорнобиль: Реквієм і Набат», години милосердя «Крик душі під знаком Чорнобиля», «Чорнобильський пил на роки опадає», «Мужність і біль Чорнобиля», «Є межа у печалі, немає кінця у тривоги».
Бібліотечні працівники області разом з читачами під час проведення заходів віддавали пошану пам’яті і часточку своєї душі всім тим, кого торкнулася Чорно-бильська трагедія.
Публічні бібліотеки області всебічно намагались сприяти формуванню позитивної мотивації читачів на здоровий спосіб життя, профілактику шкідливих звичок та наркотичної залежності, моральне та фізичне становлення молоді.
Створюючи в бібліотеках психологічно сприятливу, доброзичливу атмосферу, працівники у зазначених напрямках роботи співпрацювали з медичними закладами, представ-никами народної та нетрадиційної медицини, волонтерами, членами Української асоціації «За здоровий спосіб життя». Ця робота проводилась постійно, але найбільш була активізованою напередодні таких пам’ятних дат, як Всесвітній день боротьби з туберкульозом, Всесвітній день без тютюну, Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням, Всесвітній день боротьби зі СНІДом, Міжнародний день людей похилого віку, Міжнародний день інвалідів та ін.
В бібліотеках області проводили години здоров’я, години-дискусії, години-роздуми, бесіди-діалоги, круглі столи, профілактичні лекторії. Добре поставлена робота з цього напрямку у центральних міських і районних бібліотеках області. Так, наприклад, у Нікопольській центральній міській бібліотеці в рамках державної акції «Здоров’я нації» (2002–2010 рр.) були проведені години валеології, години здоров’я, зустрічі-діалоги за назвами: «Здорові стандарти», «Можна жити, а можна існувати», «Про здоровий спосіб життя», «Життя заради майбутнього».
Орієнтуючись на формування принципів здорового способу життя, розповсюджуючи знання про підтримку та відновлення фізичного, психічного та духовного здоров’я Тернівська міська бібліотека активно співпрацювала з медичними закладами міста та громадською організацією «Надія». За підтримки спеціалістів-косметологів в бібліотеці для молоді був проведений День здоров’я «Гарна щодня».
Інформуючи людей похилого віку про здоровий спосіб життя, за допомогою тематичних папок-досьє «Збережи своє здоров’я: медична панорама», «Ваше здоров’я у ваших руках», «Аптека здоров’я», «Аптека на підвіконні» Солонянська центральна районна бібліотека організувала акцію «Літня людина в бібліотеці», у рамках якої пройшли інформаційно-пізнавальні години «Лікує природа», «Будемо творцями свого здоров’я», «Допоможи собі сам».
Софіївська центральна районна бібліотека, приймаючи участь у районному Місячнику боротьби з туберкульозом, організувала в бібліотеці низку заходів для молоді і підлітків. В бібліотеці пройшли години відвертої розмови «Туберкульоз – загроза здоров’ю населення», «Здоров’я – найцінніший скарб людини», вечори здоров’я «Цінувати, берегти, підтримувати», «Молодь обирає здоров’я», «Що необхідно знати сільським жителям про туберкульоз».
Формуванню навичок здорового способу життя як невід’ємного компоненту загальної культури людини, профілактиці захворювань, інформованості про загрозу ВІЛ-інфекції, СНІДу, наркоманії, алкоголізму були присвя-чені змістовні і різноманітні заходи, підготовлені праців-никами Жовтоводської міської ЦБС, а саме: аудієнція фахівця «Здоров’я – шлях до душевної гармонії та життєвого успіху», альманах здоров’я «Здоров’я – то наше багатство і сила, приносить нам щастя, дарує нам крила», година цікавих повідомлень «Шукай лікаря в природі», актуальний діалог «У Європі сьогодні палити не модно», години-застереження «Не опинись у полоні ілюзій!», «Не дай СНІДу зруйнувати своє життя» та ін.
Велику кількість заходів для молоді з питань профілактики шкідливих звичок та наркотичної залежності провели бібліотеки Новомосковського, Юр’ївського, Васильківського, Солонянського, Покровського, Широків-ського районів. У бібліотеках спільно із закладами освіти та медичними установами пройшли бесіди, години здоров’я, години-міркування, години спілкування та моралі. Просуванню корисного матеріалу з періодичних видань до користувачів допомагали створені у бібліотеках «банки даних», тематичні картотеки, тематичні папки-досьє «Світ твого здоров’я», «Життя без ліків», «Як запобігти хворобам», «Знати, щоб жити», «Школа здоров’я».
Зміцненню позицій бібліотек області як осередків культури, духовності, спілкування, проведення змістовного дозвілля з різними групами користувачів сприяла їх робота за програмами державного та місцевого рівнів, а також цільовими бібліотечними програмами. Приділяючи увагу проектно-програмній діяльності і програмно-цільовому плануванню роботи з читачами, в останні роки бібліотечні працівники навчились створювати різні програми: довгострокові (3–5 років), річні, короткострокові (3–6 місяців), малі проекти (1 місяць), цільові міні-програми (програми літнього читання).
Працюючи за програмами, бібліотеки досить успішно засвоїли нові нестандартні, активні форми масової популяризації літератури, навчились чітко виявляти інтереси користувачів, соціальні проблеми місцевої громади, передбачати кінцеві підсумки реалізації програм. У 2009 році в області діяло 167 цільових бібліотечних програм (у 2007 році – 65) за такими актуальними напрямками: програми з популяризації літератури з питань сімейного виховання, відродження аспектів сімейного читання, з бібліотечного краєзнавства, екологічної просвіти населення, реабілітації та підтримки соціально незахищених верств населення, програми літнього читання.
Слід також відмітити, що програми, за якими працюють бібліотеки, націлені на створення умов щодо якісних змін у подальшій діяльності бібліотек в інтересах користувачів та підвищення іміджу бібліотечних закладів серед мешканців місцевих громад.
Найбільша кількість програм, які реалізовувались у минулому році, була в бібліотеках м. Павлограда. Загальна кількість їх – 12. Павлоградська міська ЦБС – це перша ЦБС в області, структурні підрозділи якої в 2003 році розпочали роботу з написання і реалізації цільових бібліотечних програм. У деяких за цей час вже закінчився термін дії. І працівники створили нові, більш змістовні, конкретні, актуальні, враховуючи інформаційні і соціальні потреби громади міста. Слід назвати деякі з них: «Бібліотека – центр інформації з правових питань» – цільова міні-програма з популяризації правових знань; «Бібліотека і сім’я» – цільова програма розвитку читання і організації сімейного дозвілля; «Моя земля – земля моїх батьків» –  цільова програма діяльності центральної міської бібліотеки з краєзнавчої роботи; «Бібліотека та молодь – грані взаємодії» – цільова програма профорієнтації і профадаптації молоді; «Сім’я – ключ до щастя» – цільова бібліотечна програма сімейного читання та організації сімейного дозвілля; «Наш дім – планета Земля» – цільова бібліотечна програма краєзнавчо-екологічного напрямку; «Літо. Книга і я» – цільова бібліотечна міні-програма популяризації літнього читання; «Соціальна місія бібліотек» – цільова бібліотечна програма з організації пріоритетного обслуговування соціально-незахищених верств населення.
9 цільових бібліотечних програм реалізовували у минулому році в міських бібліотеках Нікополя. Найбільш вагома з них – це «Комплексна програма розвитку Нікопольської міської ЦБС на 2009–2011 рр.», основною метою якої є створення умов для становлення ЦБС як головного науково-інформаційного центру міста, розвитку її діяльності на основі запровадження сучасних інформаційних технологій та комп’ютерної техніки.
Не менш актуальні і значні також програми: «Читає світ – читаємо ми» – з формування нового привабливого образу книги та інтеграції в світовий літературний процес; «Бібліотека. Книга. Особистість» – з питань морально-духовного виховання молоді та юнацтва; «Жива душа народу» – цільова бібліотечна програма з популяризації народознавства; «Бібліотека як складова мікрорайону» – програма соціального партнерства з різноманітними закладами мікрорайону та ін.
Одним з лідерів програмно-проектного розвитку є також Дніпродзержинська міська ЦБС. У ЦБС реалізовувалось 6 цільових бібліотечних програм. Вони відрізнялись новизною, актуальністю, нестандартними формами реалізації, креативним підходом до розробки і реалізації. Як приклад, слід назвати декілька з них: «Літо з книгою» – цільова міні-програма дитячого читання та інтелектуального відпочинку у літній період року; «З книгою по життю» – цільова бібліотечна програма розвитку читання юнацтва та молоді; «Книга на відео» – цільова бібліотечна відеоінформаційна програма літературного і культурно-естетичного розвитку учнів середніх загальноосвітніх шкіл міста.
Розуміючи проблему кризи читання сьогодення і популяризацію своїх бібліотечних послуг з цього питання, централізовані бібліотечні системи області намагаються розробляти і реалізовувати цільові бібліотечні програми на допомогу розвитку і просування читання серед мешканців регіону.
Так, цільовими і змістовними виявились програми розвитку і популяризації читання в бібліотеках Жовтовод-ської міської ЦБС «Читати – це престижно» (програма розвитку читання на 2009–2010 рр.), в Дніпропетровській міській ЦБС для дорослих – «Художня література у вихованні гуманної і толерантної свідомості користувачів» (програма популяризації художньої літератури серед читачів ЦБС на період 2009–2011 рр.) та ін.
Успішна реалізація поставлених завдань вище пере-лічених програм допомагає підвищувати професійний рівень бібліотечного персоналу, активізувати творчий потенціал, привернути увагу влади до бібліотек міста чи району.
Реклама бібліотек та бібліотечних послуг органічно ввійшла в життя наших бібліотек і залишилась одним з провідних напрямків роботи бібліотек.
Бібліотечні працівники ЦБС області навчились створювати змістовну та яскраву рекламно-інформаційну продукцію, нестандартно позиціонуючи можливості своїх структурних підрозділів на перспективу як для користу-вачів, так і для мешканців своїх районів.
Бібліотеки області за 2009  рік підготували 1104 види рекламної продукції (2006 рік – 680; 2007 рік – 805; 2008 рік – 995). Найбільш цікава робота в цьому напрямку здійснюється в ЦБС м. Павлограда, м. Жовті Води, м. Ніко-поля, м. Орджонікідзе, а також бібліотеках Верхньодніпров-ського, Межівського, Павлоградського, Широківського, Томаківського, Васильківського, Покровського, Солонян-ського, Юр’ївського, Петропавлівського, Софіївського та інших районів.
Досить розповсюдженими серед бібліотек є такі форми реклами, як Дні відкритих дверей, екскурсії до бібліотек, акції і різноманітні конкурси, приурочені до Всеукраїнського дня бібліотек. Напередодні професійного свята у вересні в більшості бібліотек області проводяться місячники інформації реклами «Бібліотечний вересень». В цей період працівники бібліотек інформують реальних і потенційних користувачів про інформаційні ресурси та послуги своїх закладів, запрошують на різноманітні масові заходи – книжкові виставки, перегляди літератури, презентації, творчі зустрічі, зустрічі з цікавими людьми міста, звітують про свої  досягнення перед громадськістю. Подібні заходи, проведені у рамках місячників, декад, тижнів сприяють підвищенню престижу бібліотек, бібліотечної професії та подальшої професійної компетентності персоналу бібліотек. Постійно дбаючи про інтереси, зручність і комфортність в обслуговуванні користувачів, бібліотеки приділяють увагу поліпшенню зовнішнього вигляду та внутрішнього комфорту приміщення, естетиці інтер’єру та дизайну бібліотек, привабливому зовнішньому вигляду персоналу. У всіх бібліотечних фахівців області є особисті візитки, бейджі.
Намагались ЦБС позиціонувати себе ще і в засобах масової інформації. На сторінках місцевої преси було надруковано 675 статей з різних аспектів діяльності бібліотек, 352 з яких – з досвіду роботи центральних міських, районних і сільських бібліотек. Про роботу бібліотечних закладів області писали бібліотечні працівники, представники громадськості, друзі бібліотек. З метою збереження цього найкращого матеріалу бібліотечного краєзнавства для майбутніх поколінь бібліотекарів найбільш змістовні і цікаві статті узагальнені й відображені у 9 випуску методичного видання серії «Методичний центр ДОУНБ інформує» – дайджесті найкращих публікацій «Бібліотеки Дніпропетровщини на сторінках місцевої преси у 2009 році». Дайджест підготовлений у 2-х частинах. Має у цьому році 10 розділів, алфавітний покажчик періодичних видань, що виходять на території області.
Найбільш активні ЦБС продовжували співпрацювати з місцевими телерадіоканалами. Підсумки цієї роботи – 265 репортажів на ТБ та 177 повідомлень на радіо про проблеми, успіхи та досягнення бібліотек області.
Найбільшу кількість повідомлень на радіо надавали бібліотеки м. Кривого Рогу (48), м. Жовті Води (22),            м. Новомосковська (24), Апостолівського району (21). Бібліотеки області продовжували виготовляти інформаційні звіти про свою діяльність у вигляді інформаційно-рекламних продуктів для представлення їх громадськості, читачам, органам місцевої влади. Для виготовлення використовували комп’ютерні технології, кольоровий папір, розробляли сучасний дизайн. Наприклад, 2009 року намагалися проанонсувати свою діяльність на наступний 2010 рік. Ця спроба у більшості ЦБС стала вже нормою, вдається в них дуже добре і знаходить важливе місце у планово-звітній документації бібліотек, до  підготовки якої залучають все більшу кількість працівників.
Методична діяльність в бібліотеках області продовжувала модернізуватись і була спрямована на вдосконалення управління бібліотечною справою в районах. Обласна універсальна наукова бібліотека як регіональний науково-методичний та інформаційно-консультаційний центр для бібліотек області забезпечувала управління інноваційними процесами в ЦБС області, пошук і розробку нових різних моделей розвитку бібліотек регіону, надавала методичну допомогу у визначенні пріоритетних напрямків в питаннях обслуговування користувачів різного віку та задоволення їх інформаційних запитів. У 2009 році закінчила діяти в ЦБС області «Концепція розвитку методичної роботи на період до 2009 року», основними положеннями і завданнями якої були питання аналізу та прогнозування розвитку бібліотек у кожному районі та місті, вирішення організаційних проблем функціонування бібліотек у сьогоднішніх умовах, забезпечення стратегії їх професійного розвитку; зміна професійної психології бібліотечного персоналу; управління інноваційними процесами в ЦБС області, пошук і розробка нових моделей розвитку бібліотек регіону; створення системи безперервної освіти персоналу бібліотек області, підвищення його професійної компетентності шляхом проведення заходів, що спрямовані на розвиток інноваційного мислення та ін.
Методичні служби міських і районних ЦБС вивчали і вдосконалювали питання оптимізації, формування фондів, фінансування, збирали статистичні дані щодо різних аспектів діяльності своїх структурних підрозділів, надавали консультаційну та практичну допомогу, забезпечували підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу. Використовуючи традиційні форми підвищення професійної компетентності, бібліотеки наповнювали їх новим змістом, робили акцент і впроваджували нові інтерактивні форми навчання. Сьогодні вже стало нормою проведення в ЦБС проблемно-творчих лабораторій, семінарів-тренінгів, майстер-класів. В ЦБС працювали студії соціології, етики і естетики молодих бібліотекарів, літні та заочні школи бібліотекарів. У минулому році було проведено 73 семінари, 45 практикумів, 27 творчих лабораторій, 20 майстер-класів, 22 тренінги та інших форм професійного навчання. Протягом року фахівцями методичних центрів ЦБС області із залученням спеціалістів функціональних відділів було здійснено 876 виїздів, у т.ч. з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності – 64. Надано       4 104 індивідуальні консультації з різних проблем організації і функціонування бібліотек.
Рівень якості обслуговування користувачів в бібліотеках області чітко впливає на взаємовідносини між громадою та бібліотекою. І тому найважливішу роль у діяльності бібліотечних установ відіграє бібліотечний персонал, який має бути обізнаним з місією бібліотеки, місцем її послуг на регіональному ринку серед інших муніципальних установ. В бібліотеках області протягом року працювало 1639 бібліотечних фахівців, з них в ЦБС – 1469 чол. (89,6 %). За міжнародними стандартами для ефективного росту галузі 30 % персоналу бібліотек повинно бути з вищою бібліотечною освітою.
Які ж показники кадрового забезпечення в бібліотеках нашої області? Кількість фахівців, що мають спеціальну бібліотечну освіту – 1042 чол.  (63,5 %), вищу бібліотечну – 387 чол. (23,6 %), середню бібліотечну – 655 чол. (40 %), 261 особа має іншу спеціальну освіту, 91 чоловік – середню загальну. Відсоток фахівців на сьогодні складає 80,2 %      (1316 чол.), а ті, що мають тільки фахову бібліотечну освіту – 63,6 % (1042 чол.), 37 осіб навчаються у вищих навчальних закладах, 15 здобувають середню спеціальну бібліотечну освіту.
Статистичні дані за підсумками року за стажем роботи працівників можна розподілити таким чином: до    3-х років – 172 чол. (10,4 %), від 3-х до 10 років – 304 чол. (18,7 %), понад 10 років – 305 чол. (18,6 %), понад 20 років – 858 чол. (52,3 %).
Вивчення складу бібліотечного персоналу області за різними аспектами дозволяє сьогодні зробити висновок про те, що за останні 2 роки в бібліотеках області зменшилась кількість працюючих з вищою базовою бібліотечною освітою на 4,5 %. Їхнє місце зайняли працівники, які мають іншу фахову освіту.
Друга кадрова проблема, яка постає в останні роки перед бібліотеками області – це катастрофічне зростання кількості осіб працюючих в бібліотеках понад 20 років. Цей відсоток щорічно збільшується на 6–8 %.
Це, звичайно, приносить певні труднощі у виконання складних виробничих процесів. Тому на сьогодні у кожній міській та районній ЦБС розроблена певна кадрова стратегія («Програмно-цільовий проект розвитку ЦБС на 2010–2015 рр.»), у якій передбачено проведення «діагнос-тики» кадрового складу і підвищення його професійної компетентності відповідно до потреб сучасної бібліотеки.
За останні 3 роки (2007–2009 рр.) в бібліотеках області стабілізувалася ситуація з фінансуванням на виплату заробітної плати. У 2009 році на неповну (0,25; 0,5; 0,75) ставку в області працювало 196 чоловік (12 %). З них, через відсутність коштів – 84 чоловіка (2008 рік – 55 чоловік). На 0,25 ставки – 10 чол., 0,5 ставки – 144 чол., на 0,75 ставки – 42 чол. Це 5,1 % від загальної кількості працівників публічних бібліотек області. Переважна частина працівників, що працюють на не повну ставку, знаходиться в бібліотеках Васильківського району – 18 чоловік, 14 чоловік – у Нікопольському районі, 9 чоловік – у Петропавлівському районі, 22 чоловіка – у Покровському районі, 12 чоловік – у Царичанському районі. Слід зазначити, що 112 бібліотечних працівників з 196 працюючих на не повну ставку (57 %) отримують заробітну плату у відповідності з мінімальними нормами забезпечення населення публічними бібліотеками (постанова Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. № 510), тобто в залежності від кількості населення, яке проживає на відповідній території.
Звільнилось з бібліотек нашої області за різними обставинами 68 чоловік.
Стан матеріально-технічної бази структурних підроз-ділів ЦБС за підсумками 2009 року можна охарактеризувати таким чином:
• загальна площа приміщень бібліотек складає 99 859 м2  (в ЦБС – 91 700 м2 );
• площа для зберігання бібліотечних фондів – 30 258 м2 (в ЦБС – 23 346 м2);
• площа для обслуговування користувачів – 56 739 м2 (в ЦБС – 54 907 м2);
• кількість посадочних місць для користувачів – 9035 (в ЦБС – 8384);
• кількість АРМ для користувачів – 106 (в ЦБС – 60);
• Інтернет-місця для користувачів – 92 (в ЦБС – 51).
107 бібліотек потребують капітального ремонту. Найбільша їх частина в П’ятихатському (9 бібліотек), Новомосковському (9 бібліотек), Петропавлівському (7 біб-ліотек), Синельниківському (6 бібліотек), Криворізькому      (6 бібліотек), Магдалинівському (5 бібліотек), Петриків-ському (5 бібліотек), Томаківському (5 бібліотек), Царичанському (5 бібліотек) районах. 12 бібліотек знаходиться в аварійному стані.
30 бібліотек в області на сьогодні не мають освітлення (у 2008 році – 16 бібліотек). Це сільські бібліотеки Дніпропетровського (5 бібліотек), Криворізького (5 бібліотек), Новомосковського (8 бібліотек), Солонян-ського (6 бібліотек), Софіївського (3 бібліотеки), Томаків-ського (2 бібліотеки), Юр’ївського (1 бібліотека) районів. Причини різні: відсутність лічильників, встановлені ліміти на освітлення, знаходження бібліотек в орендованих приміщеннях, неукладення договорів на енергопостачання сільськими радами та ін.
В області сьогодні функціонує 449 сільських бібліотек і 32 селищні. Більш 60 % з них в останні 15 років не опалювались. За підсумками 2009 року в області не опалюється 244 сільські бібліотеки (53 %). Це в більшості своїй бібліотеки таких районів:
• Солонянський район – 25;
• Покровський район – 21;
• Новомосковський район – 20;
• П’ятихатський район – 20;
• Софіївський район – 17;
• Верхньодніпровський район – 14;
• Криворізький район – 12;
• Царичанський район – 11;
• Криничанський район – 11;
• Апостолівський район – 11;
• Томаківський район – 10;
• Магдалинівський район – 10.

В області на сьогодні через відсутність фінансування телефонізована лише 141 бібліотека (20 %).
До приємних подій року можна віднести те, що 11 бібліотек (всі сільські) були переведені в кращі, більш пристосовані, опалювані приміщення. З них: 2 бібліотеки у Васильківському районі; 2 бібліотеки у Магдалинівському районі; 2 бібліотеки у Межівському районі та по одній бібліотеці у Дніпропетровському, Криворізькому, Новомосковському, Павлоградському та Юр’ївському районах.
Незважаючи на складні умови економічної кризи, в декількох сільських бібліотеках області були проведені ремонтні роботи, а саме: зроблено поточний ремонт і підключено газове опалення в Андріївській сільській бібліотеці (Широківський район), проведено капітальний ремонт Мар’янської сільської бібліотеки (Апостолівський район). Зроблені часткові поточні ремонти в Жовтянській та Миколаївській сільських бібліотеках Софіївського району і поточний ремонт Дніпровокам’янської та Першотравенської сільських бібліотек Верхньодніпровського району. За кошти депутата обласної ради П.О. Макаренка (2500 грн.) проведено поточний ремонт приміщення та виконано заміну вхідних дверей у Шолохівській сільській бібліотеці Нікопольського району. За допомогою коштів, які були виділені Сурсько-Литовською сільською радою (Дніпро-петровський район), в сільській бібліотеці були оновлені вікна і двері. Протягом року також був проведений ремонт опалювальної системи у Биківській сільській бібліотеці (Криничанський район).
Великий обсяг робіт з покращення матеріально-технічного стану за бюджетні кошти (87 198 грн.) був виконаний в структурних підрозділах КЗК «Міська бібліотека для дорослих» (м. Кривий Ріг): проведені поточні ремонтні роботи даху в бібліотеках-філіалах № 11 та 21, встановлені металеві двері та грати у бібліотеці-філії № 21, проведена заміна труб водопостачання на металопластикові в бібліотеках-філіалах № 2, 9, 11. У декількох структурних підрозділах проведена заміна сантехніки та встановлені лічильники холодної води.
Щорічно вагома сума коштів виділяється місцевою владою м. Дніпропетровська на покращення матеріально-технічного стану структурних підрозділів Дніпропет-ровської міської ЦБС для дорослих. Так, у 2009 році ця сума склала 542 279 грн. За ці кошти протягом року було здійснено капітальний ремонт бібліотеки-філії № 25, виконано часткові капітальні ремонти в бібліотеках-філіях № 2, 4, 5, 20, 25. Також ремонтувались труби подачі тепла, вхідні двері. З метою збереження бібліотечного фонду були встановлені грати на вікнах декількох бібліотек. З метою підготовки бібліотек до осінньо-зимового періоду ремонтувались топочні, проводилась ревізія апаратури газових котлів та заміна зношених віконних блоків на сучасні склопакети.
У цілому стан матеріально-технічної бази бібліотек області протягом року трохи покращився. Проведена робота дозволяє сьогодні бібліотекам підвищити якість обслуговування, створити більш комфортні умови для обслуговування різних категорій користувачів.

    

Публічні бібліотеки області, протягом 2009 року підтримуючи статус бібліотек як культурних та інформаційних центрів місцевих громад, намагалися працювати успішно. Постійно перебували у пошуку сучас-них інноваційних ідей, ефективних форм обслуговування користувачів, створювали найрізноманітніші програми і проекти, активно впроваджували нові інформаційні технології, створили свої електронні ресурси, поширювали просвітницько-дозвіллєві функції, вдосконалювали інформаційне та організаційно-методичне забезпечення, застосо-вували сумлінний і творчий підхід до вирішення виробничих проблем, прагнучи відповідати вимогам часу.

 

Бібліотечно-інформаційне обслуговування юнацтва та молоді в Дніпропетровській області  у 2009 році


Юність – це унікальний період життя, час самоствердження, пошуку життєвих орієнтирів, адаптації до нової реальності. Тому бібліотеки повинні особливу увагу приділяти саме цій категорії користувачів.
 Юнацькі структурні підрозділи публічних бібліотек Дніпропетровської області у 2009 році вбачали своєю місією допомогу молодій особистості успішно перейти від дитинства до дорослості, створюючи як доступ до ресурсів, так і середовище, що відповідає специфічним потребам юнацтва для інтелектуального, емоційного і соціального розвитку молодого покоління держави.
 У 2009 році користувачів юнацького віку обслу-говували 597 юнацьких структурних підрозділів публічних бібліотек Дніпропетровської області, а саме:
• окрема бібліотека-філія для юнацтва та молоді м. Жовті Води;
• 6 юнацьких відділів, у тому числі:
 у м. Дніпропетровську, м. Дніпродзержин-ську, м. Кривому Розі, м. Новомосковську;
 в Томаківському, Царичанському районах;
• 13 юнацьких абонементів, у тому числі:
 в містах – 9;
 в районах – 4;
• 35 юнацьких кафедр, у тому числі:
 в містах – 25;
 в районах – 10;
• 542 юнацьких груп, у тому числі:
 в містах – 54;
 в районах – 488.
Найвагоміший показник діяльності юнацьких струк-турних підрозділів публічних бібліотек області – кількість користувачів. За 2009 рік бібліотечними закладами скори-стувалися 167450 юнаків та дівчат (2008 рік – 168689), які відвідали їх 307773 рази (2008 рік – 312691) та отримали 901517 примірників (2008 рік – 978449 прим.). Відчутно вплинуло на виконання основних показників юнацькими структурними підрозділами бібліотек області  спад народ-жуваності в країні та закриття двох сільських та міської  бібліотек.
Успішно виконали планові показники ЦБС Жовтоводська, Марганецька, Першотравенська, Нікопольська, Тернівська міські системи та районні – Васильківська, Петриківська, Софіївська, Юр’ївська, Межівська та Томаківська.
 З метою підвищення ролі молоді в розбудові демократичного громадянського суспільства, створення належних умов для інтелектуального, культурного та фізичного розвитку молодих громадян Указом Президента України 2009 рік було оголошено Роком молоді в Україні. Тому молодіжні проблеми минулого року посідали важливе місце в роботі публічних бібліотек області, що працюють з юнацтвом та молоддю.
 До Року молоді на базі юнацької кафедри центральної бібліотеки м. Жовті Води було створено Центр інформації для молоді «Молодь України – енергія та нові сподівання держави»,  а бібліотека-філія № 1 оформила куточок диску-сій «Міркуємо. Сумніваємось. Пропонуємо» та провела вечір-портрет молодого сучасника «Будь вірний своїй Україні».
 У Рік молоді бібліотеки Криворізького району працювали за програмою «Молодь Криворізького району», в рамках якої пройшли: конкурс плакатів «Молодь за здоровий спосіб життя» (Глеюватська с/б), екскурс-година «З історії району, рідного краю».
 Бібліотеки-філії Сопільська, Чернявщинська та ЦРБ Юр’ївського району до Року молоді провели: свято «Молодість – безцінний дар природи» (ЦРБ), диспут «Молодь: яка ти є?».
 Зацікавила  юнаків та дівчат центральної бібліотеки Покровського району акція «Я став успішним, тому що читав». Відомі покровчани, які досягли певного успіху в житті та стали лідерами в своїй галузі, відповіли на запитання анкети «Я став успішним, тому що читав». За результатами анкетування була оформлена виставка «Читай і будь успішним», що користувалася неабияким інтересом у відвідувачів бібліотеки.
 Бібліотеки міста Дніпропетровська оформляли книжкові виставки з циклів «Вітчизна – мова, традиції, громада, історія, держава», «Якісна освіта – запорука якісного майбутнього», «Професія – твій вибір», «Молодь і право», «Молодіжна політика: проблеми і перспективи» (читальний зал центральної міської бібліотеки), провели вечір-презентацію «Професії, потрібні нашому місту», літературний вечір «Молоді голоси» за участю молодих поетів міста С. Катюшиної, Н. Вдовиченко, Н. Решетникова (б/ф № 4, 17).
  В останні роки бібліотеки надають пріоритет державним, обласним, міським, районним програмам, що визначають головні напрями їх діяльності, конкретизують роботу, дають можливість шукати нові форми, відходячи від застарілих непотрібних сучасному користувачеві. Діяльність публічних бібліотек області з юнацтвом була спрямована на виконання та інформаційну підтримку державних, обласних та районних програм: «Розвиток і функціонування української мови на 2004–2010 рр.», «Робота з обдарованою молоддю 2006–2010 рр.», «Розвиток культури Дніпро-петровської області 2005– 2009 рр.», «Молодь Дніпропетров-щини 2007–2011 рр.», обласна міжгалузева комплексна програма «Здоров’я нації 2002–2011 рр.».
Бібліотеки м. Жовті Води продовжили реалізацію  міських програм: «Молодь і діти Жовтих Вод» (до 2010 ро-ку), «Нова генерація: соціалізація сучасної молоді. Соціальний проект на 2007 – 2011 рр.» та цільових програм співробітництва бібліотеки-філії № 1 Жовтоводської ЦБС з іншими організаціями міста на допомогу превентивному вихованню молоді та юнацтва: «Молодь. Позиція. Майбутнє» (2007–2009 рр.) і залученню молоді та юнацтва до читання: «Читання – це престижно» (2009–2010 рр.).
Публічні бібліотеки Межівського району та юнацька кафедра центральної бібліотеки брали участь у районних програмах: «Молодь Межівщини 2007–2010 рр.», «Районна програма подолання безпритульності і бездоглядності в Межівському районі 2007–2010 рр.», «Районна програма розвитку краєзнавства у Межівському районі на  2008–2011 рр.». Бібліотеки підтримують тісні зв’язки з відділом у справах неповнолітніх, соціальною службою по роботі з молоддю району.
Бібліотеки області створюють і свої комплексні програми, враховуючи запити та потреби молоді. Цільову міні-програму «Інтеграція в європейський простір» ство-рила Павлоградська міська ЦБС. Мета програми:
– налагодження стабільної й ефективної роботи з питань європейської інтеграції;
– підвищення рівня поінформованості громадськості з питань європейської інтеграції України для створення стабільної проєвропейської більшості в українському суспільстві.
Цільова комплексна бібліотечна програма взаємодії сільської бібліотеки-філії № 5 та культурно-освітніх установ Вільненської сільської ради Криворізького району направлена на забезпечення інформацією народознавчого змісту культурно-освітніх установ (загальноосвітня школа, будинок культури, центр дитячої творчості), збереження духовних та культурних цінностей, традицій, історії народу.
Покровська ЦБС продовжувала реалізовувати цільову бібліотечну програму «Жити в правовій державі. 2008 – 2012 рр.».
Для своїх молодих користувачів Петропавлівська центральна районна бібліотека створила тематичну програму «Батьки і діти! Діти і батьки! Нерозділиме і довічне коло…», яка сприяла національному вихованню в сім’ї, а в рамках програми «Доповнюючи шкільний підручник» бібліотека забезпечувала юних користувачів інформаційними ресурсами на допомогу освітнім програмам, надавала послуги з вибору професії, сприяла та задовольняла потреби молоді в різнобічній інформації.
Працюючи з молодими користувачами, бібліотеки активно взаємодіють з відділами освіти, у справах дітей та молоді райдержадміністрацій та міськвиконкомів, навчаль-ними закладами, громадськими організаціями, закладами культури.
Рівень розвитку сучасної молодої людини значною мірою залежить від її інформаційної культури, яка є однією зі складових духовного світу особистості.
Формування інформаційної культури молодої людини – один із найважливіших напрямків діяльності публічних бібліотек області, що працюють з юнацтвом. Реалізація поставлених завдань можлива за умов постійного впровад-ження в практику бібліотек інформаційних технологій, зокрема доступу до інформаційної мережі Інтернет. Створення Інтернет-центрів значно посилило ресурсний потенціал бібліотек, дало їм змогу піднятися на новий рівень інтегрування до всеукраїнського та світового інформаційного простору.
На базі Інтернет-центру центральної бібліотеки Верхньодніпровського району працює Школа інформатики «З Інтернетом на ти». Працівники центру навчають користувачів Школи основам інформаційної культури, шукати нову інформацію і створювати свій інформаційний продукт, а також  проводять безкоштовні індивідуальні та групові заняття з основ роботи в мережі Інтернет.
 Інтернет-центр проводив цикли бесід, уроків, практикумів у рамках засідань клубу для старшокласників «Бібліознавець». Зацікавили юнаків та дівчат День Інтер-нету «Світ Інтернету для всіх і кожного», День інформації «Європейська інтеграція: грані співробітництва», презен-тація альбому «Верхньодніпровщина запрошує», віртуальна екскурсія «Історичними місцями Верхньодніпровщини», огляди web-сайтів «Електронні ресурси для школярів», «Країнами Європи», «Музеї світу». Також одним із напрям-ків в роботі Інтернет-центру є навчання бібліотечних праців-ників публічних бібліотек Верхньодніпровського району.
Читальна зала центральної бібліотеки Покровського району обладнана комп’ютером, який підключено до мережі Інтернет. І тепер користувачі бібліотеки  мають можливість знайти, переглянути, а за допомогою багатофункціонального пристрою копіювати, сканувати, роздруковувати необхідну інформацію. Для своїх користувачів фахівці бібліотеки підготували та видали вебліографічні списки: «Запрошуємо до віртуальних бібліотек», «Реферат», «Освітні сайти та каталоги».
 Діяльність молодіжних інформаційних центрів, створених в бібліотеках області, спрямована на забезпечення інформаційних потреб молодих користувачів у  навчанні та дозвіллі, сприяння правовій та екологічній освіті. Для вирішення цих завдань МІЦи співпрацювали з різними організаціями: відділами у справах сім’ї, молоді та спорту, юридичними консультаціями, центрами зайнятості населення, осередками Всеукраїнської екологічної Ліги, закладами освіти, культури.
На базі Центральної міської бібліотеки м. Павлограда продовжив свою роботу інформаційний центр для молоді. Робота Молодіжного інформаційного центру була сплано-вана за основними напрямками діяльності центральної бібліотеки та зорієнтована на сучасні шкільні програми, а також на допомогу у навчанні студентів коледжів, вузів. Минулого року центром було проведено: інформаційно-бібліографічне ревю «Періодика на допомогу молоді», бібліографічну годину «Пошук інформації в СКС», День інформації «Довідкова служба – шлях до знань», Дні гуманітарних знань, форум молодого користувача «Читаюча молодь – надія нації», місячники і декади «Молодь про час і про себе».
З 2006 року на базі центральної міської бібліотеки      м. Нікополя існує молодіжний інформаційний центр, мета якого – залучення молоді до книги, використання інформаційно-ресурсного потенціалу бібліотеки у справі забезпечення інформаційних потреб молодих громадян Нікопольщини, задоволення потреб молоді у соціальній, правовій, освітній та дозвіллєвій інформації. Молодіжний інформаційний центр центральної бібліотеки працював за програмою «Бібліотека – центр соціальної підтримки молоді». Пріоритетним напрямком в роботі центру було обрано національно-патріотичне виховання молоді. Користувачі бібліотеки взяли участь у Тижні слави «А слава незгасима, а пам’ять нетлінна», Тижні пам’яті «Така близька далека війна», інформаційній годині «Юнацтво сповнено надії», познайомились з книжковими виставками: «На п’єдесталі вічності», «Вірю в майбутнє українського війська». Також до уваги юних користувачів було представлено буклет «Пам’ятка призовника», пам’ятку призовника «Захисники Вітчизни».
 Юнацькі структурні підрозділи для забезпечення інформаційних потреб юних користувачів:
 формують тематичні папки матеріалів: «Центр зайнятості пропонує», «На допомогу абітурієнту», «Доповнюючи шкільний підручник» (центральна міська бібліотека, б/ф № 9 м. Дніпродзержинська), «Молодь. Твої права та обов’язки», «Правові аспекти наркоманії», «Українське мистецтво», «Твори за шкільною програмою» (б/ф № 24, 6, 17, 29,  м. Кривий Ріг);
 проводять практикум-огляд періодичних видань «Безмежний світ новин, подій і фактів» (ЦРБ Верхньо-дніпровського району);
 турнір правознавців «Чи знаєте ви свої права?»  (б/ф № 2, м. Кривий Ріг);  
 урок правознавства «Вивчаємо Конституцію» (б/ф   № 10, м. Кривий Ріг);  
 День інформації, на якому представлені виставка-перегляд нових надходжень «Молодому режисеру та актору» (центральна міська бібліотека м. Дніпропетровська);
 День знань «Людину творить книга» для підлітків з особливими потребами та вадами з малозабезпечених сімей (бібліотека-філія № 24 м. Дніпропетровська).
На допомогу самоосвіті та освітнім програмам бібліотеки Софіївського району створюють та своєчасно поповнюють актуальними матеріалами папки-досьє «Молодь і діти України – нові часи, нові проблеми», «Молодь і діти Софіївщини», «Навчання сьогодні». В ЦРБ для старшо-класників пройшов День бібліографії «Формування інформаційної культури учнівської молоді», на якому учні не тільки почули багато корисного, а й вчилися самі користуватися довідково-бібліографічним апаратом.  
 Сприяли отриманню додаткової інформації видання публічних бібліотек:
 рекомендаційні списки літератури, покажчики «Життя Степана Бандери: міф і реальність», «Крути – символ національної честі» (центральна міська бібліотека   м. Дніпродзержинська);
 дайджести «Не до аптеки, а в сад», «Довга дорога до себе»;
 плакат «Бібліотечний порадник»;
 пам’ятки «Як працювати з підручником», «Як корис-туватися СКС»;
 закладки «Як приступити до читання книги», «Гігієна читання» (юнацький відділ центральної бібліотеки, б/ф № 25, 1, 13, 1, 25, 1, 2, м. Кривий Ріг);
 рекомендаційно-бібліографічний список «Бібліо-течна Покровщина»;
 буклет «Покровський краю, степова перлина» (ЦРБ Покровського району).
 Важливою ланкою інформаційно-бібліографічної діяльності є формування бібліотечно-бібліографічної грамот-ності юних користувачів, яка дає змогу здобути навички роботи з інформацією, гарантує їм можливість оволодіти вмінням вести інформаційний пошук і використовувати інформацію надалі.
Для своїх молодих користувачів центральна бібліо-тека Покровського району розробила програму популяри-зації бібліотечно-бібліографічних знань та поширення читання серед дітей та юнацтва «Назустріч читачеві 2009– 2012 рр.».
 Згідно з програмою розроблено план проведення бібліографічних уроків:
 «Запрошуємо на розмову про літературу довідкову»;
 «Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки»;
 «Каталоги і картотеки».
Також в рамках програми проводились тематичні огляди літератури, масові заходи:
 «Постать Івана Мазепи в світовому письменстві»;
 «Мій рідний край – моя історія жива» (до 230-річчя Покровського району).
 Протягом 2009 року фахівцями юнацьких структур-них підрозділів публічних бібліотек області було проведено бібліотечні уроки для учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв: «Місце книги в житті людини», «Універсальні та спеціальні бібліотеки», «Найбільші бібліотеки світу», «Бібліографія – азбука світу» (центральна бібліотека Широ-ківського району), «Бібліотека  в інформаційному просторі», «Бібліотека на допомогу учбовому процесу», «Бібліотека – скарбниця знань» (б/ф № 30 для учнів СШ № 80, 99, 137).
Міська бібліотека міста Першотравенська щорічно проводить для старшокласників інформаційно-бібліографіч-ну гру «Інформина», де учні знайомляться з довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки, навчаються орієнту-ватися при пошуку інформації в довідкових виданнях, а також навчаються читанню по «діагоналі».
Клуб для старшокласників «Бібліознавець» при ЦРБ Верхньодніпровського району працює з 2004 року. За період існування клубу не одне покоління молодих людей навчилося грамотно користуватися довідково-бібліографіч-ним апаратом, правилами інформаційного пошуку джерел. У рамках засідань клубу проходили:
 лекція-знайомство «Книги знань – словники»;
 практикуми «Напиши і перевір», «Узнай, що значу я», «Мандруй зі словом», «Слово – супутник історії», «Слово – друг і слово – ворог».
На базі читального залу Центральної міської бібліотеки міста Орджонікідзе працює клуб «Бібліотека. Книга. Молодь». В рамках засідань клубу  проводились заняття по темах: «Історичні долі книг», «Книга в твоєму житті», «Що ми вибираємо: книга чи комп’ютер».
Одним із важливих напрямків роботи юнацьких структурних підрозділів бібліотек області є популяризація правових знань. Свою місію вони вбачають у тому, щоб донести до молоді всі законодавчі акти, що регулюють молодіжні проблеми, накопичувати правову інформацію, систематизувати її та адресно розповсюджувати. Активна і системна діяльність юнацьких структурних підрозділів прискорює формування у юнацтва ціннісних, духовно-мо-ральних орієнтирів, допомагає у набутті життєвого досвіду та зменшує ймовірність прийняття помилкових рішень.
Традиційною формою роботи для бібліотек області стало проведення: круглих столів «Молодь проти злочинства та насильства» (центральна міська бібліотека    м. Павлограда), «Твоє майбутнє у твоїх руках» (юнацька кафедра Васильківської ЦРБ); правової години «Знай закон змолоду», правового гравікону «Молодь. Віра. Мораль» (центральна міська бібліотека м. Павлограда); години суперечок «Співпраця з місцевою владою: реалії чи мрії?», інформаційно-правового повідомлення «Час. Закон. Молодь» (юнацька кафедра Магдалинівської ЦРБ).
У юнацькому відділі Томаківської центральної бібліотеки вже третій рік працює молодіжний центр правової інформації, який свою роботу координує з районними органами юстиції. Для молодих користувачів центру у минулому році було проведено бесіду за круглим столом «Право і справедливість», брейн-ринг «Закон і право: знати і виконувати». Про популярність центру правової інформації говорять цифри – на масових заходах 2009 року були присутні більше 100 молодих людей.
Центральна бібліотека Покровського району продовжувала працювати за програмою правового всеобучу «Жити в правовій державі», яка передбачає створення необхідних умов для набуття юнацтвом та молоддю правових знань та навичок. В рамках програми було проведено Тиждень права, де представлено презентацію книжкової виставки «Закони України – громадянам України». Учнів ВПУ-75 запросили на урок права «Підростаюче покоління потребує захисту».
Центральна районна бібліотека Васильківського району, співпрацюючи з районним центром соціальної служби сім’ї, дітей та молоді створила Школу правових знань. Одним із цікавих заходів Школи була година правових знань «Законодавство, яке тебе захищає» за участю старшого помічника прокурора К.Я. Лисенка, який зупинився на питаннях адміністративного та кримінального права.
Однією з цікавих форм роботи бібліотек є клубна діяльність. На базі Межинської сільської бібліотеки Нікопольського району працює «Клуб правових знань». Його завданням є формування у молоді інтересу до правових знань та їх популяризація. Разом зі спеціалістами Нікопольського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді бібліотечні фахівці планують та проводять засідання клубу. Також проведено інтелекту-альну гру «Право в моєму житті» та оформлено виставку юридичної літератури «Правова алея».
Щорічно напередодні Дня Державного прапора, Дня Соборності та Дня Конституції України бібліотеки проводять різні за формами заходи для юнаків та дівчат.
 Бібліотека-філія № 1 м. Жовті Води провела національно-патріотичні читання «Мені не треба десять сонць – живу тобою, Україно!» та історичний лекторій «Величний і непорушний Собор українського народу», в якому зі змістовними доповідями про величну дату в історії України виступили бібліотекарі та учні шкіл.
 Для участі в  усних журналах молодих користувачів запросили: бібліотека-філія № 14 м. Кривого Рогу – «І наш тризуб, і синьо-жовтий прапор», центральна бібліотека  м. Вільногірська – «Україна наша мати. Будьмо її гідними дітьми», Чернетченська с/б, Котовська с/б Магдалинівського району – «Україна – наша мати. Будьмо її шанувати», «Державні символи України». 
 Цікавими були для молоді історичні години, хвилини, подорож  «Держави славна казка – Україна», «Державний прапор – офіційна емблема держави» (б/ф № 2, 23 м. Кривого Рогу), «Ідея української соборності» (читальний зал центральної міської бібліотеки м. Орджонікідзе); брейн-ринг «Конституція і мої права» (Троїцька с/б Павлоградського району); інформаційний коктейль «Історія Конституції України», диспут «Чи потрібний я Україні такий, як є сьогодні?» (юнацька кафедра ЦРБ Межівського району); інтелектуальна гра «Україно моя – я для тебе на світі живу» (Шестирянська с/б Широківського району).
 Характерною особливістю сучасного світового соціа-льно-економічного і політичного розвитку є поглиблення інтеграційних процесів. У Європі інтеграційним угрупованням є Європейський Союз (ЄС). Зростання уваги в Україні до проблем розвитку Європейського Союзу спричинено про-голошеною Україною стратегічною метою інтеграції в Європу та адаптації життя її громадян до європейських стандартів. Широка громадськість України – особливо юнацтво та молодь – все більше потребує вільного доступу до джерел інформації про ЄС та його функціонування. 
Саме публічні бібліотеки області є основними джерелами інформації для української молоді, вони накопичують та поширюють інформацію про історію Європейського Союзу, його структуру, сучасний стан розвитку, традиції, культуру країн членів ЄС.
Використовуючи різні форми роботи, юнацькі структурні підрозділи для своїх користувачів проводили: гру-подорож «Україна – держава Європейська» (Варва-рівська б/ф Юр’ївського району); правовий ранок «Україна та Європа», дебати «Ми йдемо в Європейський дім» (б/ф № 5, 2 м. Павлограда); Інтернет-подорож «Музеями Європи», заочну подорож «Галопом по Європах» із циклу «Містами та країнами Євросоюзу» (юнацька кафедра Покровського району); інтелектуально-пізнавальну гру «Європейська культурна спадщина» (центральна міська бібліотека м. Новомосковська). 
В міській бібліотеці м. Першотравенська оформлена книжкова виставка «Європейський Союз – сім’я демократичних європейських країн», до уваги юних користувачів представлені перегляд періодичних видань «Україна та ЄС: перспективи співробітництва» та експрес-інформація «Україна – країна Європейська».
День інформації «Європейська інтеграція: грані співробітництва» пройшов в ЦРБ Верхньодніпровського району. В рамках Дня для юнаків та дівчат були організовані робітниками Інтернет-центру віртуальна подорож та екскурсія – «Країни Європи», «Великі музеї Європи», презентація книжкової виставки «Шедеври європейської літератури в українських перекладах», інформаційна година «Україна в європейському контексті», вікторина «Європейська культурна спадщина».
Навесні гостинно розкриваються двері бібліотек для юних користувачів, запрошуючи їх на Тиждень дитячої та юнацької книги.
Цьогоріч юнацька кафедра центральної бібліотеки Покровського району присвятила Тиждень 165-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Юні шанувальники творчості Т.Г. Шевченка брали участь у конкурсі малюнків на тему Шевченкових творів «Ім’я твоє несем неначе скарб», в літературно-музичному вечорі «Музи генія», а також у заочній краєзнавчій експедиції «Шевченко і Придніпров’я». Було підготовлено та видано інформ-дайджест «Лауреати Шевченківської премії 2009».
Для підлітків центральної бібліотеки Васильків-ського району Тиждень дитячої та юнацької книги пройшов під назвою «Ти, книго, згусток давнини. Ти, книго, всіх епох розмова», вони взяли участь у поетичній годині «Поезії висока хвиля: поети-ювіляри року», інформаційній годині «Майстер сучасної української прози» (до 80-річчя з дня народження Ю. Мушкетика) та переглянули книжково-ілюстративну виставку «Чарівний світ петриківського розпису».
Бібліотечні фахівці юнацької кафедри центральної бібліотеки та бібліотек-філій Межівського району підготували та провели для своїх молодих користувачів літературну гру «Бібліотека – книжковий дім», виставку-свято «Добрий день, книжковий тижню», літературно-музичну екскурсію «Чудовий світ книг» та ерудит-вікторину «Вернісаж літературних героїв».
 Одним із важливих напрямків у своїй роботі бібліотечні фахівці, що працюють з юнацтвом та молоддю, вбачають формування світогляду громадянина України, високих ідеалів моральності, почуття дружби, взаємо-допомоги, розвитку інтересу до вивчення історії Батьківщини, збагачення запасу знань про життя українського народу.
Бій біля невеличкої залізничної станції Крути наприкінці січня 1918 року жменьки українських юнаків із шеститисячною навалою більшовицьких військ став символом жертовності за українську державність. Пламеніюче світло цього подвигу хвилює і хвилюватиме нас завжди. Вшановуючи пам’ять юнаків, загиблих під Крутами, бібліотеки області запрошують до участі в заходах юних користувачів.
У Булахівській сільській бібліотеці Павлоградського району пройшов урок історії «Дотик Крутянського бою», на якому звучали вірші О. Олеся «Сіються, сіються білі сніги», Т. Шкарб’юка «Бій під Крутами», П. Тичини «Пам’ять 30» у виконанні кращих декламаторів юнацького клубу «Кругозір».
На історичні години «З того часу під Крутами червоніють маки», «Понад Крутами вічність у сурми сурмить», «Любіть Україну, як вірні сини» юнаків та дівчат запросили бібліотека-філія № 24 м. Дніпропетровська, юна-цька кафедра центральної бібліотеки Покровського району і Новоселівська сільська бібліотека Широківського району.
В бібліотеках оформлялись книжкові виставки «Вони стали на захист Батьківщини», «Дотик крутянського болю» (центральна міська бібліотека, б/ф № 5 м. Дніпропетровська).
Жахлива сторінка нашої історії – Голодомор 1932 – 1933 років. За масштабами цю страшну катастрофу можна порівняти тільки з жертвами у Другій світовій війни. Але воєнні втрати понесені на полі брані за святу справу, а жертви голодомору – результат війни, актів геноциду тоталітарної влади проти власного народу.
 Скоро відійдуть у небуття учасники і свідки тих трагічних часів. І потрібно робити все, щоб їхні нащадки, особливо молодь, знали про ті лихоліття, свято берегли їх у своїй пам’яті в ім’я того, щоб таке минуле ніколи не повторилося.
З метою формування у юнацтва співчуття до трагічної долі  рідного народу, громадської відповідальності за його майбутнє були організовані такі заходи: прем’єра книги «Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932–1933 рр. в Україні. Дніпропетровська область», книжково- ілюстративна виставка «Болить душа у неньки України, коли згадає 33-й рік», (центральна міська бібліотека м. Першотравенська); уроки-пам’яті «Розіп’яті душі на хресті всевишньої печалі» (юнацький відділ центральної бібліотеки м. Кривого Рогу); «Минуле стукає в наші серця» (центральна міська бібліотека м. Вільногірська); уроки-реквієми «Очевидці голоду свідчать», «Голгофа голодної смерті» (Межиріцька, Богуславська сільські бібліотеки Павлоградського району); літературно-інформаційні години «Україна в сльозах утопала», «Чорний літопис», «Біль землі» (Т. Шевченківська, Поливанівська, Чернетчинська б/ф Магдалинівського району); вечір-молитва «Сумує вітер-реквієм в полях», вечір-реквієм «Чорна сповідь моєї України» (б/ф № 2, 1 м. Жовті Води).
Пам’ять про Другу світову війну, про тих, хто загинув за визволення України, про ветеранів, що живуть і нині, спонукає нас щорічно торкатися цієї болісної теми, знов  і знов повертатися до тих подій.
Юнацькі структурні підрозділи для своїх користувачів проводили: урок-роздум «Є цінності, які за все дорожчі» (центральна міська бібліотека м. Орджонікідзе); тематичний вечір «Спасибі за життя, солдати Перемоги», огляд літератури «Література війни – війна в літературі» (центральна міська бібліотека м. Марганця); урок пам’яті «Тих днів не змовкне слава», урок миру «Народу мир потрібен, як життя» (цен-тральна міська бібліотека м. Вільногірська); година пам’яті «Війна в домі моєї сім’ї», «Нам не забути дні війни, навіки в пам’яті вони» (юнацька кафедра б/ф 2, 17, 23, 27, 10, 15 Межівського району); зустріч до Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні підростаючого покоління з ветеранами «Війна у пам’яті, біль у серці» (центральна міська бібліотека  м. Тернівки).
 2009 року 65-річчя визволення від німецьких загарбників  відзначила і Дніпропетровщина. Комплекс заходів «Стежками юності батьків», до якого увійшли: година мужності «Пам’ятає земле рідна, пам’ятає Україна», перегляд літератури «Очима болю і вустами гніву» запропонувала молоді бібліотека-філія № 1 м. Жовті Води. Юнацька кафедра центральної бібліотеки м. Жовті Води у приміщенні історичного музею ЗОСШ № 5 провела літературно-історичний меморіал «Над Україною зійшла довгоочікувана зоря Перемоги». Бібліотечні працівники розповіли про тяжкий шлях нашого народу до перемоги, учні 11-го класу виконали власні вірші, присвячені визволителям України. Гість заходу, ветеран Великої Вітчизняної війни, поділився з молодими людьми своїми спогадами.
 Весельківська сільська бібліотека Нікопольського району запросила молодих користувачів на зустріч з місцевим автором, учасником партизанського руху в Україні В.Р. Шевченком, який розповів про учасників партизанського руху та висвітлив події, описані в його книзі «Мати-Україна пам’ятає героїв».
Щорічно 15 лютого відзначають скорботний День пам’яті воїнів-афганців. Запрошуючи на заходи до цієї дати, юнацькі структурні підрозділи області намагалися ознайомити юнаків та дівчат з однією з трагічних сторінок сучасної історії України. Формували у молодих користу-вачів почуття патріотизму, поваги та шани до своїх співвітчизників – воїнів-інтернаціоналістів, добро, вміння співпереживати, гуманне ставлення до воїнів-інвалідів. Через поезію, пісні, спогади учасники тих подій намагалися донести до юних сердець, що будь-яка війна – це безумство, катастрофа для людства.
Апостолівська районна бібліотека провела вахту пам’яті «Обпалені вітром Афгану». На заході, який був присвячений 20-ій річниці виведення радянських військ з Афганістану, згадували подвиги бійців-юнаків, загиблих земляків та слухали пісні про Афганську війну. Розповіді бібліотекарів Байрак Л.І. та Федориної Л.Л. глибоко вразили учнів ЗОСШ № 1.
В центральній районній бібліотеці Павлоградського району пройшла зустріч з воїнами-інтернаціоналістами «Ти – вічний біль, Афганістан, ти – наш неспокій» членів клубу «Кругозір».
Різні за формами заходи пройшли і в інших бібліотеках: година патріотизму «Відлуння афганських гір» (б/ф № 6 м. Дніпропетровська); година поезії «Афганістан – живе в моєму серці» (б/ф № 18 м. Кривого Рогу); година спілкування «Афганістан – наш біль і пам’ять» бібліотека провела разом з учнями ВПУ (юнацька кафедра Покровського району); вечір-зустріч «Афганістан болить в моїй душі» (Новокурська сільська бібліотека Широківського району); афганський щоденник «І пам’ять оживає вогнем пекучих ран. Ніколи не забути нам тебе, Афганістан» (юнацька кафедра центральної бібліотеки м. Жовті Води).
Сьогодні, в час духовного відродження України, значно збільшився інтерес юнацтва до  історичного минулого країни та свого краю, прагнення вивчати його сьогодення.
 Заходи, які проводять юнацькі структурні підрозділи бібліотек області, формують у юнацтва та молоді любов до малої батьківщини, національну свідомість, пропонують літературу сучасних письменників рідного краю, збагачують їх художньо-естетичні смаки, розвивають пізнавальний і пошуковий інтерес. Краєзнавство є одним із основних аспектів діяльності бібліотек області. Майже всі ЦБС створюють власні цільові краєзнавчі програми.
Продовжували працювати за бібліотечною цільовою комплексною програмою «Дніпропетровськ – ти серце України» бібліотеки ЦБС м. Дніпропетровська. Центром краєзнавчої роботи була б/ф № 18. Масові заходи в бібліотеці висвітлювали історичні та значні сучасні події краю, популяризували творчість місцевих авторів і художніх колективів. Бібліотека-філія № 4 працювала за програмою «Мій рідний край – душі розрада…».
На Покровщині діяла програма «Край мій Покровський, квітуча земля. 2007–2011 рр.».
Бібліотеки Петропавлівського і Солонянського районів реалізовували краєзнавчі програми «Мій рідний край – моя історія жива» і «Край мій – гордість моя».
 В популяризації матеріалів краєзнавчої тематики бібліотеки області активно використовують багатий арсенал форм і методів. Сприяють успіху в цьому напрямку роботи і такі різноманітні заходи, як: краєзнавчі екскурсії «Місто видатних майстрів», «Храм природи краю», краєзнавча мандрівка «Історичні пам’ятки Криворіжжя» (б/ф № 10, 11, 14, 17 м. Кривого Рогу); виставка декоративно-прикладного мистецтва «Творчі люди нашого міста», (центральна міська бібліотека м. Першотравенська); туристично-краєзнавча експедиція «Стежками рідного краю», літературна година «Мій рідний край – це серця рідна пристань» (юнацька кафедра  б/ф 27, 22, 15, 10, 21, 14 Межівського району);  історичний екскурс для молоді «Земля моя – земля моїх батьків» (Кочережківська сільська бібліотека Павлоград-ського району); диспут «Молодь і село», інформаційно-краєзнавча година «Відкрий  для  себе рідний край» (Лошка-рівська, Шолохівська сільські бібліотеки Нікопольського району).
 Важливу роль відіграє інформація про видатних особистостей краю. З метою ознайомлення молодого покоління з життям і творчістю земляків бібліотечні фахівці центральної міської бібліотеки м. Тернівка проводили презентацію книги тернівської поетеси Галини Тарасик. Це її перша збірка віршів під назвою «Мандрівниця неба».
До ювілею М. Пронченка, криворізького поета, пройшов конкурс читців серед школярів Жовтневого району у б/ф № 7 м. Кривого Рогу.
Презентація нової збірки віршів місцевих поетів «Травневе суцвіття» відбулася в міській бібліотеці                м. Першотравенська. В книгу увійшли вірші обдарованої молоді міста. До заходу була оформлена фотовиставка «Знайомство з містом».
Молоді користувачі активно беруть участь у проведенні бібліотеками Днів краєзнавства, в рамках яких проходять: конкурси знавців рідного краю  «Я і мій край», вікторина «Чи знаєш ти свій край», огляд літератури «Мій край у всьому неповторний», книжкова виставка «Тут мій корінь і крона, звідси мій родовід» (бібліотеки-філії Солонянського району); виставка-конкурс «Наш край – це частка України» (центральна міська бібліотека м. Тернівки).
 Бібліотеки області збирають краєзнавчі матеріали, працюють над створенням історії бібліотек, літописів сіл, добірок матеріалів про місцевих поетів, майстрів, видатних людей краю.
Кожен народ у процесі історичного розвитку виробляє систему цінностей, які передаються з покоління в покоління у вигляді традицій, звичаїв, обрядів – складників духовної культури нації. Український народ також має власну унікальну духовно-ціннісну парадигму. Значну роботу по збереженню і примноженню національних традицій, обрядів і звичаїв, які супроводжують українця з моменту народження і до останнього подиху, здійснюють бібліотеки області.
Із задоволенням молодь брала участь у заходах, які проводили для них бібліотечні фахівці: свято-урок «Петриківка», бесіда-діалог «Різдво в Україні» (б/ф № 6, 14 м. Кривого Рогу); урок народознавства «Заходять до хати три свята у гості»; вечір зустріч з майстринею-вишивальницею Польських Р.П. «Майстрині творчий зліт» (центральна міська бібліотека м. Марганця);  година народознавства «Купальські свята – це легенда»; виховна година  «Зійшла зоря над Віфлеємом» (центральна міська бібліотека м. Віль-ногірська); вікторина-конкурс «А ну який з тебе козак?»; вечір «Обереги рідного дому» (юнацька кафедра б/ф № 21, 14, 18, 17, 15 Межівського району); година спілкування «Посади калину біля хати» (Промінська сільська бібліотека Солонянського району); свято першого снопа «Як тепло пахне хліб»; історико-крєзнавчий портрет «Д.Т. Кулаков – дослідник історії Магдалинівщини» (Водянська б/ф,    центральна бібліотека Магдалинівського району).
 У бібліотеках оформлялися тематичні полички: «Обрядові свята літнього циклу», «Зимові обрядові свята» (центральна міська бібліотека м. Вільногірська), інформаційно-довідкова виставка «Козацькому роду нема переводу» (юнацька кафедра Межівського району).
Формування духовно-моральних якостей особис-тості, патріотичного ставлення до своєї держави, суспільства та розвиток творчо обдарованої молоді – такі задачі вирішують бібліотечні фахівці з членами клубу за інтересами «Дивоцвіт», який існує на базі центральної міської бібліотеки м. Новомосковська. Яскраво та емоційно пройшла народознавча година «Обереги нашої духовності» з циклу «З джерел твоєї Батьківщини». Захід пройшов у юнацькому відділі центральної міської бібліотеки, де було оформлено куточок української хати з побутовими атрибутами. Впродовж заходу звучали українські пісні та розповідалася історія виникнення українських оберегів.
 Однією зі славних сторінок в історії України є доба козаччини. Бібліотеки області активно сприяють відрод-женню історичних, патріотичних та духовних традицій українського козацтва. З цією метою для юних користувачів публічні бібліотеки проводять: урок-подорож «Доти буде Україна, поки будуть козаки», свято козацької пісні «За світ встали козаченьки», вікторину «А ну, який з тебе козак?», історичний урок «Україна в давній славі, в козацьких походах» (б/ф № 13, 7, 8, 24 м. Кривого Рогу); конкурсно-розважальну гру «Там козацтво, як мак процвіте», історич-ний екскурс «Оживає дух козацький» (Привочанська, Кочережківська с/б Павлоградського району); вечір-портрет «І. Мазепа. Людина. Політик. Легенда», урок історії «Ми нащадки козацької слави» (ЦРБ, Дачнівська с/б Широків-ського району); історично-пізнавальну годину «Гомін дале-ких віків», краєзнавчу екскурсію «Тої слави козацької повік не забудемо» (центральна міська бібліотека м. Орджонікідзе).
В українського народу є багато радісних свят, які відповідають його потребам, стану душі, характеру. Це веселі свята з піснями й танцями, сповнені гумору й щирої радості, але є ще одне свято – це свято рідної української мови, яка є здобутком культури і духовної діяльності народу.
Центром української мови та культури є бібліотека-філія № 17 м. Дніпропетровська. До Міжнародного дня рідної мови бібліотека провела тематичний вечір «Спокон- віку було слово…», на який запрошувався методист Центру вивчення української мови.
Центральна міська бібліотека плідно взаємодіє з Міським осередком Україно-Австрійського товариства. Молоді до Дня слов’янської писемності та культури була представлена можливість прийняти участь в культуро-логічній годині «Таємниця нашої прадавнини», культуро-логічному вечорі «Слово моване, слово співане…».
З метою поширення і поглиблення знань учнів середніх шкіл про витоки, історичну долю української писемності та мови, виховання пошани і любові до рідного слова в міській бібліотеці м. Тернівки було проведено фестиваль «Що за диво наша мова».
Професіонально та цікаво організували та провели фестиваль «Відчуй смак рідної мови» центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка та бібліотеки-філії м. Дніпро-дзержинська. На першому етапі фестивалю було проведено:
– Дні інформації «Смак рідної мови», «Як буде мова – буде Україна»;
– літературні вечори «Вечір поезії літературно-мистецького клубу «Віварт», «Камертони душі» (творчий вечір поета Б. Лаліменка);
– книжкові виставки «За мовою – країна», «Сучасна українська книга»;
– уроки народознавства, конкурси, літературні подорожі «Рідне слово дане Богом», «Мово рідна, живи в ріднім домі», «КВК для допитливих».
У другому етапі фестивалю користувачі подивилися моновиставу «Циганська муза Ліни Костенко» у виконанні лауреата Всеукраїнського конкурсу читців ім. Л. Українки актриси С. Олійник, побували на презентації книжкового видавництва «Смолоскип» та відвідали книжковий кіоск центральної міської бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка «Час чита-ти українською». Кожний відвідувач отримав «Путівник з української мови», складений фахівцями Інтернет-центру.
Урок рідної мови «Заквітчана калиною» бібліотека-філія № 26 м. Кривого Рогу провела для учнів КЗШ № 27, на якому молодь із задоволенням читала вірші та уривки з творів українських поетів та письменників, брала активну участь у вікторині «Світ мови».
З кожним роком зростає інтерес юних читачів до екологічних проблем. Фахівці бібліотек області роблять усе, аби екологічне просвітництво включало в себе надання читачам актуальної різнобічної інформації про стан навколишнього середовища, передбачало знайомство з міжнародним та національним законодавством у цій сфері, формувало у молоді турботливе ставлення до природних багатств нашої країни.
Третій рік бібліотеки Широківського району працюють за цільовою комплексною програмою «Все задумано мудро в природі: жити треба у мирі і згоді»,  в рамках якої проведено: зустріч у фітовітальні «Природа – краща аптека» (Карпівська сільська бібліотека); екологічний книгограй «Голос рідної природи розуміти серцем вчись» (Новомашнівська сільська бібліотека); літературну композицію «Дзвони Чорнобиля душу тривожать».
В районній бібліотеці Васильківського району протягом Тижня екологічних знань «Умій почути голос природи» проведені: прес-калейдоскоп «Екологічні проб-леми рідного краю», екологічна подорож «Заповідна Дніпропетровщина», інформаційне повідомлення «Еколо-гічне маркування безпечних продуктів», а разом з крає-знавчим музеєм проведено вечір-зустріч з ліквідаторами ЧАЕС «Чорнобиль попереджує, його уроків людство не забуде».
В Петропавлівському районі центральна бібліотека та Осадченська сільська бібліотека працювали за програмою «Життя землі – в твоїх руках», в рамках якої відбувся День екології «Екологічні проблеми людства» та було здійснено інформаційне видання «Тут нам жити».
Молоді користувачі брали участь в еколого-крєзнавчому лото «Бережемо природу» (б/ф № 5 м. Павло-града); екологічному уроці «Ми люди, поки є природа» (центральна міська бібліотека м. Марганця); літературній вікторині «Природа в поезії українського народу», навча-льно-пізнавальній бесіді «Природа – наш дім» (Тритузнян-ська, Оріхівська сільські бібліотеки Солонянського району).
Є в історії нашої країни сумні та трагічні події, про які повинні ми пам’ятати та відзначати, щоб вони ніколи більше не повторювались. Однією з таких дат є аварія на Чорнобильській АЕС.
Практично всі бібліотеки до цієї дати організували: книжкові виставки «Чорнобильське лихо в пам’яті народ-ній» (центральна міська бібліотека м. Першотравенська); години скорботи, пам’яті, спілкування «З Чорнобиля несеться чорний вітер і чорний біль торкається сердець» (юнацька кафедра, б/ф № 10, 17, 23, 27 Межівського району); «Чорнобиль – це набат і біль» (центральна міська бібліотека м. Вільногірська); «Чорнобиль – дні випро-бувань» (сільська бібліотека Солонянського району); «Білий птах з чорною ознакою» (б/ф № 22, 21, 7, 9 Межівського району); фотоекспозицію «Біль нашої землі» (центральна міська бібліотека м. Першотравенська).
 Здоров’я населення – показник добробуту держави, тому його збереження є завданням державного рівня. Особливої уваги потребує молодь, усвідомлення нею цінності здоров’я, розуміння визначної ролі здорового способу життя та формування індивідуальної поведінки кожної молодої людини на цих засадах. Чимало зусиль докладають працівники книгозбірень для пропаганди в молодіжному середовищі літератури, спрямованої на популяризацію здорового способу життя, попередження і подолання наркоманії, алкоголізму, ВІЛ/СНІДу. Ці заходи носять інформаційний, пізнавальний та дискусійний характер, під час їх проведення молоді люди  мають можливість висловити свою думку, поставити запитання і отримати відповіді на них.
Ось лише деякі з цих заходів: літературно-музичний вечір «О, спорт! Ти – мир!», година здоров’я «Здоров’я народу – національна безпека країни» (центральна міська бібліотека, б/ф № 5 м. Дніпропетровська); година здоров’я «Здоровий дух, здорове тіло», година моралі «Міфи і правда про наркоманію», презентація нової газети для учнів «Разом проти СНІДу» (юнацька кафедра центральної бібліотеки Покровського району); година здоров’я «Обережно: небезпечне задоволення», бесіда-огляд «Власне здоров’я – у власних руках» (центральна міська бібліотека, б/ф № 4        м. Павлограда); інформаційно-музичний вернісаж «Подо-рож на острів СНІД», прес-конференція «Тенета небезпеки» (юнацька кафедра б/ф 2, 15, 7, 10, 18 Межівського району); профілактичний лекторій «СНІД – загроза людству» (центральна міська бібліотека м. Тернівки); цикл бесід «Я і моє здоров’я» (Васильківська с/б Васильківського району).
Гармонійний всебічний розвиток молодої особис-тості неможливий без її естетичної вихованості. Фахівці юнацьких структурних підрозділів ведуть активну роботу по формуванню у юнаків та дівчат естетичних знань, смаків, ідеалів, здібностей до естетичного сприймання явищ дійсності, творів мистецтв, потреби вносити прекрасне в оточуючий світ, оберігати природну красу.
Багатий досвід накопичений відділом мистецтв з популяризації літератури з мистецтва та роботи по естетич-ному вихованню молоді центральної міської бібліотеки          м. Дніпропетровська. Масові заходи бібліотекарі відділу проводять спільно з колективами музичних шкіл, філармо-нії, художнього коледжу, творчих спілок. Найбільш попу-лярним циклом заходів були «Зустрічі з класикою», які вже не один рік веде музикант, музикознавець, член Національної Спілки композиторів України, викладач Дніпропетровської консер-ваторії ім. М. Глінки В.І. Скуратовський.  Відвідувачам літературно-музичної вітальні був запропонований цикл «Современная русская поэзия мира». Культурологічний вечір-портрет «Його Величність Штраус!» проведений спільно з відділом літератури іноземними мовами. У програмі вечора прозвучала розповідь доцента ДНУ  В. Галацької «В королівстві вальсів Штрауса», а учні музичних шкіл виконували твори композитора. На вечорі була представлена книжкова виставка «Вічний геній Штрауса». Цікаво пройшов вернісаж, проведений бібліотекою-філією № 24 «Диво, яке творить душа», на якому були представлені роботи переможця фестивалю підлітків з особливими вадами «Через терні до зірок»           О. Матюшенко та вернісаж творчих і комп’ютерних робіт підлітків з особливими вадами «Щедра юність і талант».
Бібліотеки Апостолівського району для своїх молодих користувачів провели біографічно-мистецький вечір «Людям на радість», присвячений народній художниці України М. Приймаченко, з використанням мультимедійної презентації репродукцій картин (міська бібліотека Зелено-дольська); художньо-естетичний етюд «Картини, що нале-жать вічності» (М. Приймаченко) (районна бібліотека); годину мистецтва з циклу «Художники-ювіляри 2009 року». У заході брали участь учні старших класів середніх шкіл. Вони ознайомилися з цікавими фактами життя відомих митців В.Г. Перова, П. Сезана, Мікеланджело та репро-дукціями картин художників-ювілярів (Зеленодольська міська бібліотека).
До 160-річчя від дня заснування Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького бібліотечні фахів-ці міської бібліотеки м. Першотравенська для своїх юних відвідувачів оформили книжкову виставку «Скарби Дніпро-петровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького» та провели огляд літератури біля виставки. З зацікавленістю юнаки та дівчата слухали про життєвий та творчий шлях вченого, письменника Д.І. Яворницького, який все життя був невтомним збирачем старожитностей нашого краю, свідчень запорізької старовини, беручи участь у бесіді «Патріарх рідної культури».
Клуб «Дружба», який існує в центральній бібліотеці П’ятихатського району, в рамках засідання провів виховну годину з етики «Чи вмієш ти себе вести» та годину спілкування «Людина починається з добра».
 В полі зору бібліотек, які працюють з юнацтвом, є і робота по формуванню у молодої особистості моральної свідомості, почуття любові до батьків, Вітчизни, правди-вості, справедливості, чесності, скромності, милосердя, готовності захищати слабших, інших чеснот.
 Заслуговує на увагу досвід роботи молодіжного клубу за інтересами «Етика і діловий етикет», який працює в центральній міській бібліотеці м. Орджонікідзе. Для молодих членів клубу були проведені засідання з тем: «Як і чому виник етикет», «Людяність і справедливість як основа сучасного етикету», «Етикет особливих випадків».
 Використовуючи традиційні та нетрадиційні форми роботи з юнацтвом та молоддю, бібліотечні фахівці проводили: диптих «Безцінно прекрасне» (читальний зал юнацького відділу м. Кривого Рогу); День ввічливості «Ввічливість – мистецтво людського спілкування», етичний діалог «Що прикрашає людину», круглий стіл «Від серця – до серця» (юнацька кафедра і бібліотеки-філії Межівського району); гру-мандрівку «Цікаві історії з твого портфелю», виставку-буклет для батьків «Дитина і книга» (б/ф № 6       м. Нікополя).
Підвищити рівень поінформованості підлітків з питань профорієнтації, розширити знання про світ професій, ознайомити з вимогами до людей відповідних спеціальностей, з умовами роботи, показати важливість та позитивні сторони «улюбленої роботи», допомогти учням визначити власні професійні інтереси, нахили – саме такі завдання ставили перед собою юнацькі структурні підрозділи публічних бібліотек області 2009 року.
 У центральній бібліотеці Васильківського району для молодих користувачів оформлена молодіжна інформаційна зона, до якої входять тематичні стелажі: «Помічник абітурієнта», «Орієнтир у морі професій». Бажаючі можуть познайомитись з довідниками для вступників до навчальних закладів, з папками-досьє по здобуттю обраної професії «Тобі, абітурієнте», «Професійно-технічна освіта», «Поради психолога».
 Юнацька кафедра та бібліотеки-філії № 27, 18, 14, 6, 2, 10, 7, 22 Межівського району провели для молодих людей, які ще обирають професію, профорієнтаційний моніторинг – «Обираючи професію, поміркуй!».
 Публічні бібліотеки міста Кривого Рогу здійснюють велику роботу з профорієнтації. Тут створені куточки профорієнтації «Барометр професій» (б/ф № 7), «Твої життєві дороги» (б/ф № 10), «Знайди свій шлях» (відділ обслуговування центральної бібліотеки); оформлені вис-тавки-поради «Орієнтуємо на професію» (б/ф № 15), «Ми юнь України – за нами майбутнє» (б/ф № 2) та літературна експозиція «Долай круті стежки до професії» (б/ф № 13). Підготовлені та випущені: дайджест «Нові професії» (б/ф   № 11), буклет «Обери майбутню альма-матер» (б/ф № 26), а також ведуться інфотеки: «Ринок професій» (б/ф № 1), «Новий час. Нові професії» (б/ф № 11) та накопичуються папки-досьє «Проектуємо своє завтра» (б/ф № 26), «Зробіть правильний вибір» (б/ф № 19, 21), «Випускнику 2009» (б/ф № 7, 26, юнацький відділ центральної бібліотеки).
 Цікавими були для юнацтва бібліотечний колаж «Бібліотекар: грані професії», презентація книжок «Професії, які потрібні нашому краю» та книжкова виставка «Професії, яких потребує ринок праці», проведені бібліотекарями центральної бібліотеки Широківського району.
 Одним із найстаріших за сферою своєї діяльності є профорієнтаційний клуб «Професійні обрії», який діє в центральній бібліотеці м. Жовті Води. Головна мета клубу – це допомога юнацтву у виборі майбутньої професії. Минулого року в рамках діяльності клубу проведено профорієнтаційний алгоритм «Вірно обрана професія – перший крок до успіху», аукціон професій «Професії – актуальні, популярні, потрібні», профпорада «Книги – чинний путівник на шляху до майбутньої професії», соціологічне дослідження «Крокуймо в майбутнє разом» (профдіагностика сучасної молоді).
 В зв’язку з тим, що Софіївський район сільськогосподарський, бібліотеки системи приділяли значну увагу популяризації сільськогосподарської літератури та профорієнтації молоді на професії, потрібні рідному краю. В центральній районній бібліотеці діяла книжкова виставка «Агрокомплекс – 2009: перспективи розвитку». Літературно-музичний вечір «Уклін тобі, господарю землі» пройшов в Жовтневій сільській бібліотеці. Зацікавив учнів ліцею і День молодого господаря «Земля прадідів святися, хлібороби ми твої» (ЦРБ). В рамках Дня увазі молодих людей було представлено інформаційну годину «Талант доглядати землю» та калейдоскоп цікавих фактів «Здорова економіка – запорука високих соціальних стандартів».
 Одним із пріоритетних напрямків діяльності пуб-лічних бібліотек області є залучення підлітків та молоді до світової та української класики, творів сучасних авто-рів. Видатними подіями минулого року було відзначення 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя та 195-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. 34 сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО проголосила 2009-й Роком Гоголя.
З метою гідного вшанування пам’яті всесвітньо відомого майстра художнього слова, великого мислителя  М.В. Гоголя, бібліотеки області проводили різноманітні заходи: літературно-музичний вечір «Вечера на хуторе близ Диканьки» (ЦМБ м. Дніпропетровська спільно з учнями дитячої музичної школи № 6); літературну годину  «М. Гоголь: славетний і загадковий» (Верхівцевська міська бібліотека Верхньодніпровського району); бесіду «Ім’я моє після смерті стане щасливішим за мене», вікторину «Гоголь з нами» (центральна бібліотека м. Першотравенська); літературно-мистецьку вітальню «Дивний геній» (централь-на бібліотека м. Орджонікідзе).
До ювілейної дати М. Гоголя в бібліотеках    м. Дніпродзержинська пройшов Тиждень, присвячений великому письменнику, в рамках якого проведено: мультимедійну презентацію «Один із найзагадковіших і таємничих геніїв світу», літературно-географічну подорож «Верстви, які летять назустріч», а також працював літній кінозал, де були запропоновані DVD-перегляди фільмів за шкільною програмою «Йдемо дивитися Гоголя».   
Відзначення ювілею від дня народження Великого Кобзаря розпочалося в бібліотеках області проведенням мистецького вернісажу «Український Рембрандт», етюдом «Живописних справ майстер» (б/ф № 17, 24 м. Кривого Рогу); вечора-портрета «Любов в житті Т. Шевченка, або Тарасові Музи» (центральна міська бібліотека м. Марганця); музичного вечора «Тобі, Кобзарю, наш уклін» (Соколівська с/б Верхньодніпровського району).
Програму заходів «Хай славен буде у віках його могутній геній!» розробили та провели бібліотеки м. Дніп-родзержинська. Найцікавішими заходами програми були мультимедійна презентація «Мандрівки місцями, які пов’язані з ім’ям Т.Г. Шевченка», поетичний марафон «Читаємо Шевченка», літературно-поетичний вернісаж «Тарасові Музи», презентація бібліографічного покажчика «Шевченкіана: книжкова колекція ЦМБ ім. Т.Г. Шевченка».
Протягом року юнацькі структурні підрозділи проводили заходи по відзначенню ювілейних дат М. Бажа-на, П. Куліша, П. Загребельного, О. Вишні, Ф. Купера,       О. Пушкіна, тощо. Серед заходів – літературні години «Чарівна сила М. Бажана» (Булахівська с/б Павлоградського району), «Історичний дивоцвіт» (до 85-річчя від дня народження П. Загребельного), «Великий сміхотворець нашого часу» (до 120-річчя від дня народження О. Вишні) (юнацька кафедра центральної бібліотеки Васильківського району), «І вічний поклик висоти» (до 70-річчя від дня народження  Г. Світличної); літературний вечір «П. Куліш – письменник, поет, науковець, історик, публіцист» (до 190-річчя від дня народження П. Куліша) (центральна міська бібліотека м. Марганця); літературно-музичний вечір (до 210-річчя від дня народження О. Пушкіна) «И долго буду тем любезен я народу, что чувства добрые я лирой пробуждал» (центральна міська бібліотека м. Дніпропетров-ська); перегляд літератури «Автор авантюрних романів» (220-річчя від дня народження Ф. Купера) (центральна бібліотека Петропавлівського району). 
З метою залучення юнаків та дівчат до читання, виявлення та підтримки творчо-обдарованої молоді, відродження духовності, формування відповідальності та збереження історико-культурних надбань свого краю обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова запропону-вала публічним бібліотекам області взяти участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах.
Обласною бібліотекою для молоді ім. М. Свєтлова було проведено обласні відбіркові тури Всеукраїнського конкурсу творчих робіт «Я – патріот», Всеукраїнського конкурсу-вікторини «Україна – європейська держава», обласного літературно-мистецького конкурсу «Щоб далі йти дорогою одною» та читацької краєзнавчої експедиції «Книга рідного краю».
Справжнім святом стало проведення у квітні обласного туру ХІ Всеукраїнського літературно-мистецького  конкурсу «Щоб далі йти дорогою одною», присвяченого українській поетесі Олені Телізі. Компетентне журі у складі Л. Степовички, Т.І. Шаравари, О.Л. Матюхіної, А.М. По-повського, Г.Т. Яшни, І.І. Шулика та К.В. Парусової визнали переможцями серед учасників конкурсу у І-ій номі-нації Чіпігу Вікторію (смт. Черкаське Новомосковського     р-ну) – ІІ місце, Шум Катерину (смт. Черкаське Новомос-ковського р-ну) – ІІІ місце, у ІІ-ій номінації Дубенко Уляну   (м. Новомосковськ) – І місце, у ІІІ-ій номінації Албатову Євгенію (м. Дніпропетровськ) – І місце, у IV-ій – Коваленко Олену (м. Дніпропетровськ) – І місце, Маркус Аллу            (м. Кривий Ріг) – ІІ місце. 
Переможці, які зайняли перші місця у своїх номі-націях, були направлені до м. Києва для участі у  Всеукраїнському літературно-мистецькому конкурсі «Щоб далі йти дорогою одною».
На обласний відбірковий тур Всеукраїнського конкурсу творчих робіт серед молоді «Я – патріот!» до обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова було надіслано 22 роботи. Переможці серед учасників обласного відбіркового туру конкурсу були визначені у номінаціях:
– «Мово – душа моя»;
– «Вчись та працюй для України»;
– «З глибини віків».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2 липня 2008 року «Про затвердження Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008–2011 рр.» Державний заклад «Державна бібліотека України для юнацтва» оголосила Всеукраїнський конкурс-вікторину «Україна – європейська держава». В обласному відбірковому турі конкурсу-вікторини взяли участь 17 молодих громадян Дніпропетровщини. 
Найбільш активними учасниками конкурсів були користувачі бібліотек м. Дніпропетровська, м. Жовті Води, м. Кривого Рогу, м. Новомосковська, Синельниківського, Криворізького, Широківського, Криничанського, Новомос-ковського, Томаківського, П’ятихатського районів.
Різноманітність і популярність юнацьких клубів та об’єднань за інтересами свідчить про зростаючий інтерес молоді до спілкування, творчості, самостійності в судженнях, становлення політичної свідомості, формування активної громадянської позиції. Такі об’єднання та клуби гуртують людей різних за віком, професією, освітою і культурним рівнем. Тут поєднуються особистісні і громадські інтереси, розвивається творча активність та ініціатива користувачів бібліотек.
Минулого року для юного покоління в бібліотеках області діяло 102 клуби та об’єднання за інтересами. Організуючи клуби, кожна бібліотека намагалася врахувати різноманітні інтереси та запити своїх читачів і зробити так, щоб кожне засідання того чи іншого клубу або об’єднання було цікавим.
Літературно-мистецький клуб для обдарованої молоді «Віварт» працює вже понад п’яти років в центральній міській бібліотеці м. Дніпродзержинська.  Очолює клуб – член Національної Спілки письменників України Марія Дружко. Метою створення клубу було сприяння національно-культурному та духовно-естетичному розвитку міста Дніпродзержинська, активізація творчих процесів у місті, згуртування талановитої молоді і популяризація їхньої творчості.
Не менш цікавими є і клуби «Вибір» та «Лоцмани краю». Тінейджерський клуб «Вибір» створений у юнацькому відділі міської бібліотеки і співпрацює з громадською організацією ресоціалізації наркозалежних «Ясла». Клуб «Лоцмани краю» є молодіжним краєзнавчим осередком. Теми його засідань – це віртуальні подорожі, екскурсії, дослідження, відкриття, зустрічі з відомими земляками. Хітом року стала творча зустріч молоді з відомим художником м. Дніпродзержинська А.М. Жежером.
Є цікавим і досвід молодіжної академії життя «Керміт», яка діє в бібліотеці-філії № 1 м. Жовті Води. Свою діяльність академія планує та проводить засідання згідно з цільовою програмою співробітництва бібліотеки-філії № 1 з іншими організаціями міста на допомогу превентивному вихованню молоді на 2007–2009 роки.
Напрямками діяльності академії є:
 розвиток політичної свідомості, правове виховання молоді (засідання факультету правового виховання «Орієнтир»);
 популяризація в молодіжному колі знань про негативний вплив на здоров’я алкоголізму, наркотиків, тютюнокуріння, токсикоманії (засідання школи здорового способу життя «Компас»);
 навчання юнаків та дівчат протидії негативному впливу оточення, допомога молоді та юнацтву у суттєвому збагаченні знань і оволодінні мистецтвом самовиховання, спроба викликати в кожного бажання свідомого прагнення вдосконалення власного «Я», вміння співпрацювати з іншими (засідання школи психологічної адаптації «Я – цінність»).
Не залишається поза увагою і молодь з обмеженими можливостями. Активну участь вона бере в роботі клубу «КРИТики», який створено в центральній міській бібліотеці м. Павлограда. Мета клубу – розвиток інтелектуальних і творчих здібностей молоді.
Члени екологічного клубу «Джерельце» через Інтернет спілкуються з молоддю інших міст України та зарубіжжя, розробляють віртуальні екскурсії, презентації, випускають дайджести, листівки та іншу продукцію.
Молодіжний клуб любителів книги «Провісінь», який працює в центральній бібліотеці Покровського району, об’єднує всіх, хто любить читати, спілкуватися на літературні теми, займається літературною творчістю. Член клубу О. Таращук брала участь в обласній краєзнавчій експедиції «Книга рідного краю». Минулого року найбільш цікавими заходами для юних членів клубу були: літературно-мистецький вечір «Вдивляючись в Шевченкові автопортрети» та літературно-музичний вечір, присвячений 70-річчю Г. Світличної «Мелодія на дві струни».
Вивчаючи молодіжні проблеми, неможливо обмежу-ватись простим констатуванням позитивних або негативних факторів життєдіяльності молодих людей. Потрібен глибо-кий системний аналіз стану молоді, її проблем та запитів. Реальну наявність всебічної інформації про молодих користувачів юнацьких структурних підрозділів бібліотек області дають соціологічні дослідження: опитування, анкетування, тестування тощо. Минулого року бібліотеки області приймали участь у Всеукраїнському соціологічному досліджені «Веб-спілкування та етикет: ставлення бібліотекарів та користувачів». Метою дослідження було визначення загального рівня обізнаності співробітників та користувачів Інтернету, їхнє ставлення до культури спілкування в мережі та проблем, що виникають через брак культури в процесі електронних комунікацій.
Свої соціологічні дослідження проводили бібліотеки міст та районів області. Бібліотеками м. Дніпродзержинська серед юнацтва та молоді було проведено дослідження «Дніпродзержинськ читаючий» з метою вивчення різно-манітних аспектів ставлення користувачів до книги, читання, інформаційних технологій, визначення місця і ролі читання та бібліотеки в соціокультурному просторі міста. За підсумками дослідження розроблено заходи щодо підвищення престижу книги, читання та проект з просування книги і читання на 2010 рік «Дніпродзержинськ читаючий».
Визначення ролі і місця української книги в сучасному культурному середовищі та виявлення шляхів і напрямків удосконалення популяризації кращих зразків української літератури, літератури про історію, культуру українського народу – з такою метою бібліотеки Верхньо-дніпровського району провели соціологічне дослідження «Українська книга та читач».
Центральна міська бібліотека м. Павлограда серед учнів 9 класів середньої школи здійснила соціологічне дослідження «Соціальний портрет підлітка», згідно якого можна зробити висновок, що актуальна проблема сьогодення – це формування гуманної, доброзичливої, вільної від тенденційності світогляду молодої особистості.
Вдосконалюючи бібліотечне обслуговування моло-дих користувачів, задовольняючи сучасні потреби, бібліо-теки Юр’ївського району запропонували юнацтву взяти участь в опитуванні та анкетуванні «Чи потрібна бібліотека сьогодні?», «Моя думка така…», «Краща книга року». За підсумками проведених анкетувань та опитувань переважна більшість користувачів визначила, що бібліотеки були і надалі будуть найдоступнішими закладами, що надають інформацію, а книга – основним носієм інформації.
Нового забарвлення, системності, конкретизації набуває методична діяльність публічних бібліотек області, яка спрямована на створення та розвиток сучасної системи в обслуговуванні юнацтва та спирається на знання їх запитів та потреб.
 Обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова, як методичний центр, надавала 2009 року практичну допомогу бібліотекарям, що працюють з юнацтвом та молоддю області.
У районних семінарах Покровської, Магдалинів-ської, Новомосковської, Дніпропетровської, Софіївської ЦБС, центральній міській бібліотеці м. Марганця, Дніпро-петровська та творчій лабораторії Синельниківської ЦБС взяли участь провідні фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова. Вони підготували для своїх колег консультації на теми: «Інноваційний пошук – основа розвитку сільських бібліотек», «Індивідуальна робота з молодим читачем», «Нові та традиційні підходи до популяризації книги та розвитку літературних інтересів молоді», «Формування інформаційної культури молодих користувачів сільських бібліотек», «Молодь і бібліотечна галактика читання», «Молодіжний інформаційний центр як фактор соціального захисту молоді», «Вільний простір правової інформації, технології соціального партнерства бібліотек щодо організації правової освіти молоді», «Патріотичне виховання молоді: форми і методи роботи (з досвіду роботи бібліотек області)».
Керуючись наказом Президента України «Про День молодіжних та дитячих громадських організацій» від          27 червня 2008 року № 599/2008 обласна бібліотека для молоді  ім. М. Свєтлова провела у травні 2009 року облас-ний семінар «Бібліотеки та формування соціально-політичної культури української молоді» для бібліотекарів, що обслуговують юнацтво.
До участі в семінарі були запрошенні: Глотов Борис Борисович, доктор філософських наук, професор кафедри філософії, соціології державного управління Дніпро-петровського регіонального інституту державного управлін-ня Національної академії державного управління при Президентові України, який розповів про «Третій сектор та формування соціально-політичної культури молоді на сучасному етапі»;  Хорошилов Євген Вікторович, заступник начальника управління у справах сім’ї та молоді  Дніпро-петровської міської ради з доповіддю «Державна молодіжна політика – інвестиція в майбутнє»;  Барашкова Тетяна Семенівна, президент Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск», яка розповіла про громадські молодіжні організації Дніпропетровщини, їх можливості, реєстрацію, участь у Конкурсах грантів та представила діяльність Центру підтримки громадських і культурних ініціатив «Тамариск». Із задоволенням розповідали про свою діяльність запрошені на семінар представники молодіжних громадських організацій Дніпропетровщини: Дніпропетровської обласної молодіж-ної ради, Спілки молодих соціалістів,  AIESEC,  Дніпропет-ровського обласного осередку Всеукраїнської асоціації молодіжного співробітництва «Альтернатива-В», творчого об’єднання «шУМ»,  «Пласт»,  «Молода Січ». Цікавим був виступ Голови станичної пластової старшини старшо- пластунки Лілії Лапєєвої, яка продемонструвала стрічку про діяльність організації і представила альбом з фотографіями.
      Головний методист обласної бібліотеки для молоді ім. М. Світлова  підготувала для своїх колег консультацію «Соціальне партнерство як необхідна умова діяльності сучасної бібліотеки». Своїм досвідом партнерства з громадськими об’єднаннями поділились з колегами працівники юнацьких структурних підрозділів ЦБС м. Жовті  Води, Дніпродзержинська, Дніпропетровська та Нікополя.
Методичні рекомендації та підведення підсумків семінару пролунали у заключному виступі директора облас-ної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова  Матюхіної О.Л. «Погляд у день завтрашній».
Познайомившись з різноманітними інноваційними формами методичної роботи, обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова  впровадила в минулому році одну з них – майстер-клас для бібліотекарів, що обслуговують юнацтво «Формуємо націю читачів: сучасні методики та технології сучасної діяльності». Консультації, виступи з досвідом роботи були продовженням обговорення  проблеми читання молодих користувачів юнацьких структурних підрозділів та бібліотек навчальних закладів області, яку було розпочато на семінарі 2008 року.
 Молодіжна спілка краєзнавців «Лоцмани краю» бібліотеки-філіалу № 7 представляла творчість дніпродзер-жинців. Під час книжкової акції було проведено анкетування «Що читають  дніпродзержинці?».
Вперше на майстер-класі поділились своїм досвідом працівники бібліотек навчальних закладів. Завідуюча бібліотекою гуманітарної гімназії ім. Л. Українки м. Жовті Води Какуша А.С., використовуючи мультимедійні засоби, представила досвід роботи «Вчимо бути читачем: технології шкільної бібліотеки».
Завідуюча методично-бібліографічним відділом Запорізької бібліотеки для юнацтва Писанець В.В. розпо-віла про соціологічне дослідження «Читання як основний  спосіб  самопізнання, самовдосконалення та самовиховання молодих користувачів бібліотек Запорізької області». Директор Запорізької бібліотеки для юнацтва Петренко Т.В. презентувала книги про славний козацький край та методичні і бібліографічні видання.
Сподобався учасникам майстер-класу і тренінг щодо сервісного підходу та культури обслуговування молодих користувачів.
Учасникам семінару та майстер-класу були роздані СD диски з новими виданнями обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова та методичними матеріалами.
  Методистами міських та районних бібліотек області за інформаційної підтримки фахівців обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова надавалась допомога працівникам бібліотек-філій з організації та обслуговування молодих користувачів, проводились заходи по підвищенню кваліфікаційного рівня, здійснювались виїзди на місця.
 Бібліотеками області проводились семінари, на яких розглядались питання обслуговування та популяризаційної діяльності серед молодих користувачів: «Бібліотека і здоровий спосіб життя» (Томаківська ЦБС), «Бібліотека та патріотичне виховання молоді» (Петропавлівська ЦБС), «Стимулювання інтересу до читання дітей та юнацтва бібліотеками міста» (Жовтоводська ЦБС), «Бібліотека як фактор соціального захисту молоді» (Софіївська ЦБС), «Бібліотека і молодий читач» (Криворізька ЦБС), «Бібліо-тека – центр правової інформації» (Дніпропетровська ЦБС).
 Проблеми роботи з юнацтвом розглядалися під час проведення творчої лабораторії «Бібліотекар і читач: спілкування, взаєморозуміння, співпраця» (Синельниківська ЦБС), майстер-класу «Співвідношення традицій та інновацій в роботі бібліотеки» (КЗК «Апостолівська районна бібліотека»).
 З метою формування позитивного іміджу та підтримання зворотнього зв’язку з користувачами, бібліотеки області активно використовували можливості реклами.
 Для відображення своїх послуг, ресурсів, технологій юнацькі структурні підрозділи використовували різноманітні форми: оголошення, інформаційні прес-дайджести, запрошення, пам’ятки, буклети, папки з історії бібліотек, публікації в місцевій пресі, репортажі на телебаченні та радіо.
Зацікавили юних користувачів запрошення до Дня українського козацтва, Дня краєзнавства «Минає час та пам’ять не минає, схиляючись при вічному вогні», Днів інформації «Це опромінене слово соборність» (Софіївська центральна бібліотека), «Візитка юнацької кафедри» (цен-тральна бібліотека Широківського району), запрошення на розважальну програму для молоді, юридичний брейн-ринг «Знайди половинку свою», «Закон і право – знати і викону-вати» (юнацький відділ ЦРБ Томаківського району), буклет «Покровський краю, степова перлина» (центральна бібліотека Покровського району).
 Сприяла зростанню якості обслуговування молодого покоління і видавнича діяльність публічних бібліотек області. Бібліотечними фахівцями були підготовлені та видані: інформаційна листівка «Чем «читающий» человек отличается от «нечитающего?»», екологічна пам’ятка «Як зберегти річки», пам’ятка «Панас Мирний – корифей української прози» (юнацький абонемент центральної міської бібліотеки м. Нікополя); інформаційний список літератури для студентів, викладачів, бізнесменів, працівників фінансової сфери «Нові надходження» (міська бібліотека м. Тернівки); бібліографічний покажчик «Музою окрилені» (центральна бібліотека Верхньодніпровського району); дайджест «Молодь міста: погляд із ХХ століття», листівка «Поради щодо працевлаштування» (центральна бібліотека м. Павлограда); пам’ятка для молоді «Юним громадянам України» (центральна бібліотека Павлоград-ського району); рекомендаційний список літератури «На допомогу професійному самовизначенню старшокласників» (центральна бібліотека Синельниківського району).
 Таким чином, юнацькі структурні підрозділи публіч-них бібліотек області стали справжніми інформаційними, культурно-освітніми, дозвіллєвими центрами, творчими лабораторіями, головними організаторами  читання підроста-ючого покоління, допомагали молодим користувачам в навчанні, самоосвіті, створювали умови для вдосконалення фахового рівня, духовного та інтелектуального спілкування.

Бібліотеки для дітей Дніпропетровщини: здобутки, інновації, перспективи.
Рік 2009

Головний інструмент духовного розвитку людини – читання. Спілкування з книгою – це заочне спілкування з наймудрішими представниками людства.
Саме бібліотека за своїм природним призначенням є потужним знаряддям демократії, гармонізації суспільних відносин, важливим чинником інтелектуального, духовного, естетичного збагачення нації. Доносячи до людей весь спектр різноманітних знань та інформаційних потоків, державотворчих ідей, розкриваючи реальну картину світу, бібліотека сприяє всебічному розвитку особистості, вихованню кращих громадянських якостей і патріотичної свідомості населення, забезпечує нерозривний зв’язок минулого та сьогодення.
У сучасних умовах важко переоцінити роль дитячої бібліотеки у формуванні національної свідомості дітей і підлітків, у духовно-моральному вихованні підростаючого покоління.
Навчити дитину любити книгу, сприймати її як невичерпне джерело пізнання світу – головне завдання працівників дитячих бібліотек Дніпропетровської області.
Так, бібліотеки  Кривого Рогу працювали в 2009 році під девізом: «Через книгу до дитячих сердець». Загально-системна програма «Забезпечення населення бібліотечними послугами» на 2007–2009 роки показала, що процент залучення дітей до читання зростає і становить 45,3%          (в 2008 р. – 45,2%), а читачів – учнів 1–9 класів – 52,6% (в 2008 р. – 51,9%), не дивлячись на гостру потребу в новій літературі і більшості періодичних видань.
В Павлограді 2009 рік був оголошений міськрадою Роком дитячого читання, а Управління культури і туризму виконкому міської ради Дніпродзержинська проводило огляд-конкурс бібліотек міста, за результатами якого Центральна міська бібліотека для дітей стала «Кращою бібліотекою року». Таким чином ми бачимо, що бібліотеки і дитяче читання не залишаються поза увагою громадськості та владних структур.
  В 2009 році користувачів-дітей області  обслуговували  81 спеціалізована бібліотека для дітей,  з яких: 1 обласна, 61 міська, 19 районних бібліотек.
В області функціонують 2 ЦБС для дітей: в м. Дніпропетровську (22 бібліотеки) та в м. Кривому Розі  (20 бібліотек).
Мережа бібліотек для дітей в порівнянні з 2008 роком залишилась без змін.
Матеріально-технічна база дитячих бібліотек обла-сті знаходиться в незадовільному стані. Вільногірська міська бібліотека, яка займала чудове світле приміщення в центрі міста, тепер вимушена ділити його з  бібліотекою для дорослих (було 360 м2 а стало 110 м2) і міська дитяча бібліотека залишилась в тій половині, де не був зроблений  ремонт.
34 бібліотеки знаходяться в орендованих приміщен-нях. Одинадцять бібліотек потребують капітального ремон-ту: обласна бібліотека для дітей, 7 міських бібліотек   (м. Дніпропетровськ – три філії, Кривий  Ріг, Марганець, Нікополь, Орджонікідзе) та 3 районних  (Магдалинівська, Петриківська, Царичанська).
Слід відмітити і позитивні зміни, що відбувалися в дитячих бібліотеках в 2009 році:
 Широківська районна дитяча бібліотека зробила капітальний ремонт електропроводки на суму 5000 грн. (бюджетні кошти);
 бібліотека-філіал № 11 Дніпропетровської міської ЦБС отримала нове приміщення, де зроблений капітальний ремонт за бюджетні кошти, також зроблені ремонти в бібліотеках-філіалах № 8, 13;
 в Жовтоводській міській дитячій бібліотеці  успішно вирішилось питання забезпечення вогнегасниками, канце-лярськими та господарськими товарами.
За період 2009 року в області обслужені 253 952 користувача, що на  6 058 менше ніж у 2008 році. Таким чином тенденція зменшення кількості читачів продов-жується.  Причини різні: зменшується кількість населення  області взагалі і дитячого зокрема, застарілі  фонди сільських  бібліотек, недостатнє фінансування на періодичні видання, неопалювальні приміщення тощо. По даним  за 2009 рік  відвідування дитячих бібліотек області становить  1 885 070, що на 27 731 менше порівняно  з 2008 роком.
Загальна книговидача становить 5 396 366, що на  147 008 менше ніж у 2008 році.
Середня книгозабезпеченість на 1 дитину у 2009 році – 16,5, а обертаність книжкового фонду складає за 2009 рік 1,2 (в 2008 році середня книгозабезпеченість на      1 дитину становила 15,5, а обертаність  в середньому – 1,2).
Навантаженість на 1 бібліотечного працівника по книговидачі  перевищує нормативні показники  (12 000) серед міських центральних бібліотек для дітей: м. Жовті Води (14 462), м. Нікополь (14 061), м. Орджонікідзе (13 112), м. Синельникове (17 628).
Серед районних бібліотек для дітей найбільше навантаження по книговидачі у Васильківському (16 586), Верхньодніпровському (16 172), Петропавлівському (17 637) районах.
Найбільше навантаження по читачах спостерігається в міських бібліотеках для дітей: м. Синельникове (1 035),     м. Тернівка (841), м. Вільногірськ  (1 012), та в районних: Криворізька районна дитяча бібліотека (1 004), Верхньо-дніпровська районна дитяча бібліотека (793), Дніпропет-ровська районна дитяча бібліотека  (788) та інші.
Загальний обсяг фонду бібліотек, що обслуговують дітей Дніпропетровської області, становить 4 144 808  при-мірників, із них українською мовою – 1 969 457 примірників  (47,5%).
Переважна кількість літератури в фондах – це видан-ня 70–80-х років, на які немає попиту. Тому цього року біб-ліотеки значною мірою «почистили» свої фонди від старої, зношеної літератури, списано по області 209 126 прим., із них державною мовою – 79 867 прим. (38,2%).
Порівняно з 2008 роком надходження дитячої літе-ратури зменшилось на 1 733 прим. (2,7%), та становить 64 337 прим., із них українською мовою – 37 765 прим. (58,6%).
На поповнення книжкових фондів виділялися кошти з місцевих бюджетів, окрім міста Павлограда, та районів: Васильківського, Криничанського, Петропавлівського, Широківського.
Зменшилась також і передплата на періодичні видан-ня, якщо в 2008 році вона становила 2 213 примірників (із них 1 443 (65,2%) – українською мовою), то в 2009 вона становить лише  1 805 прим., із них 1 426 (79%) – україн-ською мовою.
Фонди дитячих бібліотек поповнюються також  за рахунок коштів, отриманих від платних послуг. Так, П’ятихатська районна дитяча бібліотека за надання платних послуг отримала 5 120 грн., які були витрачені на придбання нової літератури та передплату періодичних видань. Жовтоводська міська дитяча бібліотека використала 1000 гривень благодійних та спонсорських внесків на поповнення фондів, Новомосковська районна дитяча бібліотека придбала 81 примірник літератури на суму           1 553 грн. позабюджетних коштів.
За відсутністю або малою кількістю нових надход-жень до фондів дитячих бібліотек бібліотекарі змушені відшукувати шляхи для їх поповнення. Звісно, всі ці зусилля бібліотекарів не вирішують повністю проблему поповнення фондів. Без постійної гарантованої фінансової підтримки дитячі бібліотеки, як неприбуткові установи, неспроможні самотужки розв’язати це наболіле питання.
У спеціалізованих бібліотеках для дітей на 01.01.2010 року працюють 328 бібліотечних фахівців, із них  226 (68,9%) мають вищу та середню спеціальну освіту, 327 працюють на повну ставку, 1 – на 0,5 ставки.
Продовжується впровадження новітніх інформацій-них технологій в бібліотечні процеси.
В 2009 році дитячими бібліотеками придбано 4 ком-п’ютери (всього налічується 68), з них 40 мають доступ до мережі Інтернет (в 2008 р. – 25), копіювально-розмно-жувальної техніки – 1 (всього – 68). Кількість телефонних номерів в бібліотеках, що обслуговують дітей, становить 79, факсів – 4.
 Лише  в КЗК «Централізована система бібліотек для дітей» м. Дніпропетровська читачі-діти користуються  комп’ютерами.
Повнота і оперативність задоволення інформаційних потреб користувачів – головна мета даного процесу. В міському КЗК «Централізована система бібліотек для дітей» м. Дніпропетровська створено 21 автоматизоване робоче місце для користувачів. В 2009 році продовжувалося впровадження  АІБС  «MARK – SQL», яке було розпочато в 2006 році, однією з її основних функцій є створення  записів електронного каталогу, яке ведеться  з 1992 року і на даний момент налічує 181 000 записів.
Велика увага приділялась подальшій роботі  по ство-ренню 23 баз даних, серед яких особливо значні «Світова слава України», «Репресовані письменники Дніпропет-ровщини», «Економічна географія України» і т.д.
Продовжується участь ЦБС у корпоративному проекті Національної бібліотеки України для дітей «Об’єд-нана  віртуальна довідка» (в 2009 році виконано 43 довід-ки, за період участі у проекті – 386 довідок).
Ефективною була діяльність Медіацентру централь-ної дитячої бібліотеки. Сучасна телекомунікаційна база Медіацентру дозволила:
 забезпечити ліцензоване навчання 211 дітей в групах за оригінальними програмами, розробленими в централізо-ваній бібліотечній системі для дітей  (ліцензія  Міністерства освіти і науки України за № 868001 від 19.11.2004 р.);
 використовувати створені в централізованій бібліо-течній системі інформаційні ресурси на нетрадиційних носіях;
 поліпшити технологію підготовки різноманітних матеріалів, які створюються в ЦБС.
Більшість дитячих бібліотек Дніпропетровської області у 2009 році  продовжували  роботу  з програмно- цільової діяльності.
Успішною була діяльність бібліотек Покровського району, які працювали за програмою з популяризації бібліотечно-бібліографічних знань та поширення читання серед дітей на 2009–2012 роки  «Назустріч читачеві», яка включала в себе: підвищення читацької активності дітей; розвиток творчого потенціалу юних читачів; залучення дітей до систематичного читання, підтримка і розвиток у них інтересу до книги. Згідно програми розроблено план проведення бібліотечних уроків в кожній бібліотеці. При розробці  уроків фахівці  спираються  на диференційний  підхід до вікових та індивідуальних здібностей. Одним з найбільш цікавих та резонансних заходів в рамках програми стала  акція «Я став успішним, тому що читав». Бібліотекарі запропонували відомим покровчанам, людям, які досягли певного успіху в житті, стали лідерами в своїй галузі відповісти на запитання  анкети «Я став успішним, тому що читав», в якій вони розповіли про свою оцінку читання взагалі, про те, які книги вплинули на формування їхнього  світогляду, їх досягнень, успіхів, дали свої поради і рекомендації юним читачам щодо читання і вибору книг. За результатами анкетування була оформлена виставка «Читай, і будь успішним!», яка користується неабияким попитом серед читачів та відвідувачів бібліотеки.
Вільногірська міська дитяча бібліотека розпочала роботу за програмою «Мій Вільногірськ – рідного краю дивоцвіт», яка  розрахована на 2009–2011 роки, Широків-ська районна дитяча бібліотека  працює за програмою «Все задумано мудро в природі: жити треба у мирі і згоді», а Новомосковська міська дитяча бібліотека – «Я. Мій дім. Моя Україна», яка направлена на громадянське виховання особистості і т.д.
Ефективна  робота бібліотеки, організація бібліо-течно-інформаційного обслуговування, вибір методів і форм роботи з користувачами-дітьми, комплектування фондів дитячою літературою та інші питання неможливо вирішу-вати сьогодні без проведення  дослідницької роботи.
Тематика досліджень в 2009 році була різноманіт-ною. Найбільш  цікавими були, наприклад, такі: акція «Бібліотека – читач: є контакт!», проведена Широківською районною дитячою бібліотекою, учасниками якої були читачі – учні 7–8 класів. Їм було запропоновано відповісти на запитання, які стосувалися читання  та вибору того, що читати. Дві третини опитаних, 66,7%, залюбки читають, і їм це подобається. 33,3% заявили, що читання книг не найкраще для них заняття. Таке ж співвідношення і у симпатиків вітчизняної та зарубіжної літератури. 66,7% віддають перевагу творам українських письменників, і 33,3% вважають, що краще читати твори зарубіжних авторів. Тематика читання різноманітна, але 58,3% люблять читати книги про дітей, шкільне життя, а 41,7% опитаних ця тема не цікавить. Періодичні видання люблять читати 41,7%, а 58,3% не довіряють газетам і журналам та не читають їх. Незважаючи на неоднозначне ставлення опитаних до читання, 75% робили спробу писати вірші, нариси. А той факт, що абсолютно у всіх є дома бібліотека, свідчить про чітке усвідомлення того, що в сучасному світі без книги ніяк не можна. В Межівській районній дитячій бібліотеці проведено анкетування  читачів – учнів 1–9 класів «Сучасний читач і культура дитячого читання».
Виходячи з отриманих під час дослідження даних, можна зробити висновок, що дитяче читання в бібліотеці різноманітне, роль вільного читання зменшилась, а цільового зросла. Поглибились і розширились пізнавальні інтереси  дітей, їх прагнення до самоосвіти, збільшилась кількість читачів, які мають свої чітко виражені читацькі запити і вміння швидко знаходити в бібліотеці потрібні книги та статті. А чи сучасний учень має потребу відвідувати бібліотеку? Безумовно. Це показало експрес- опитування «Чи потрібна книга?», де 89% користувачів відповіли, що щодня користуються книгою і без бібліотеки не уявляють розширення свого кругозору та інтелекту. Адже оновлюється освіта, вводяться нові програми, технології навчання, але головним залишається вміння самостійно знаходити  інформацію, оцінювати її, обробляти, аналізувати, використовувати. Особливу роль у цьому відіграють бібліотеки. Саме вони повинні стати посередниками між джерелами інформації та користу-вачами; анкетування «Книга і бібліотека в житті вашої родини» Знаменівських бібліотек-філіалів № 15 і 30 Новомосковської РЦБС  на думку бібліотекарів дає змогу досягти конструктивних рішень у формуванні читацької культури та читацьких інтересів дітей, так як 69% користувачів-батьків, що взяли участь в анкетуванні, обговорюють прочитане з дитиною, читають своїй дитині.
Слід також відмітити дослідницьку роботу з вивчення інформаційних потреб користувачів, їх ставлення до бібліотечних закладів Верхньодніпровської, Дніпропет-ровської, Криничанської районних ЦБС та Дніпродзер-жинської міської дитячої бібліотеки. В цьому році обласна бібліотека для дітей та ряд дитячих бібліотек області, таких як: Дніпродзержинська міська ЦБС, Криворізька міська ЦБС,  Марганецька міська дитяча бібліотека, Апостолівська районна ЦБС, Верхньодніпровська районна ЦБС, Крини-чанська районна ЦБС, Петриківська районна ЦБС,  Покровська районна ЦБС, Софіївська районна ЦБС та Широківська районна ЦБС приймали участь в соціологіч-ному дослідженні «Краща книга 2009 року». Анкети дітей та бібліотекарів в кількості 70 штук відправлені до Національної бібліотеки України для дітей.
Узагальнення матеріалів досліджень дають підґрунтя для рекламної діяльності дитячих бібліотек області. Реклама бібліотеки і її послуг органічно ввійшла  в життя наших бібліотек і стала одним із провідних напрямків роботи. Фахівці-бібліотекарі навчилися створювати реклам-ну продукцію, презентувати свої бібліотеки перед громад-ськістю, пропонувати свої послуги яскраво, нестандартно, по-новому. Цікаво щорічно проходить презентація Широ-ківської районної дитячої бібліотеки, яка в 2009 році проходила як бібліотечний вернісаж «Хай завжди буде книга». «Я – бібліотекар! І цим горджусь» – так називався бібліотечний салон, що пройшов в Широківській районній дитячій бібліотеці, на який були запрошені учні 9 класів, з ними велася розмова про професію бібліотекаря, чим вона приваблива, та надавалася інформація про навчальні закла-ди, де можна здобути  цю професію. Також всі учасники прийняли участь в ток-шоу «Велике покликання – творити добро», де вели зацікавлену розмову про бібліотеки, бібліоте-карів та їх проблеми, адже не секрет, що професія бібліотекаря зараз не користується популярністю, тому такі рекламні акції зараз якраз на часі, піднімають престиж нашої професії.
В місті Синельникове до маршруту екскурсійного автобуса додана зупинка «Дитяча бібліотека», тепер це одне  із  визначних  місць міста, що теж сприяє підняттю іміджу бібліотеки.
В Криничанській районній дитячій бібліотеці щороку проходить місячник інформації і реклами «Бібліотечний вересень». В цей період працівники бібліотеки інформують своїх користувачів про інформаційні ресурси та послуги  своєї книгозбірні, запрошують на різноманітні масові заходи – книжкові виставки, перегляди літератури, презентації, зустрічі з цікавими людьми, звітують про свої досягнення перед громадськістю. Подібні заходи сприяють підвищенню престижу бібліотек, бібліотечної професії та подальшої професійної компетентності. 
Дбаючи про інтереси, зручність і комфортність в обслуговуванні користувачів, бібліотеки приділяють увагу поліпшенню зовнішнього вигляду та внутрішнього комфорту приміщення, естетиці інтер’єру та дизайну бібліотек.
Дніпродзержинська міська централізована бібліотечна система  провела дуже цікаву медіа-акцію «Час читати», учасниками якої стали більшість мешканців міста, тому що вона проходила в самому центрі міста на площі. Тут представлялися нові книги, проводилися різні конкурси, діти отримували призи, пам’ятні значки і прапорці.
Також в дні зимових канікул бібліотека-філіал № 17 Дніпродзержинської міської централізованої бібліотечної системи провела Тиждень популяризації нової книги  «Часу даремно  ти не гай, книгу в друзі вибирай!». Щороку в  кінці серпня в  міській ЦБС проводиться аналіз літнього читання дітей, за результатами якого виявляються найактивніші читачі. Доброю традицією стає відзначення їх на святкових шкільних лінійках 1 вересня, діти отримують книги та грамоти «Лідер читання. Літо 2009».
Всі бібліотеки висвітлювали свою роботу на сторінках місцевої преси, на радіо, телебаченні. У пресі було надруковано 231 статтю з різних питань в роботі міських, районних, сільських бібліотек області та обласної бібліотеки для дітей. Здійснено 60 повідомлень на радіо та 119 репортажів по телебаченню. Найбільш активними  на телебаченні були: Тернівська міська дитяча бібліотека  Криворізька міська централізована бібліотечна система, Синельниківська міська дитяча бібліотека. На радіо: Криворізька міська централізована бібліотечна система, Апостолівська районна дитяча бібліотека,  Новомосковська міська дитяча бібліотека.
Протягом 2009 року в бібліотеках області, що обслуговують дітей, працювало 108 клубів, 64 гуртки та 110 груп за інтересами. Цікава робота велася в клубах Кривого Рогу, Марганця, Павлограда, на базі Жовтовод-ської міської дитячої бібліотеки працює народознавчий  клуб «Берегиня», одним із найкращих заходів якого було свято «Ой, калинонька червона, не хились. В чистім полі щастя – долі наберись». На базі Криничанської районної дитячої бібліотеки працює літературна вітальня «Кинь все і читай», найцікавішими заходами якої були: літературний лабіринт «Восьме диво світу» (до Міжнародного дня книги) та літературне свято «Казкова країна мудрої книги»; на базі  Котовської сільської бібліотеки-філіалу Магдалинівської районної ЦБС створений і діє гурток «Фантазії умілих рук», де діти можуть втілювати у виробах з природного матеріалу та соломки всі свої неймовірні дитячі фантазії; а учас-никами гуртка «Книжкова лікарня» Покровської районної дитячої бібліотеки відремонтовано  170 книг.
Виконуючи функцію методичних центрів по органі-зації роботи з дітьми в бібліотеках області, районні та міські бібліотеки для дітей надавали допомогу бібліотекарям та фахівцям бібліотек інших відомств в підвищенні професійної компетентності. Для цього використовувались різні форми та засоби роботи, такі як: семінари, майстер- класи, творчі лабораторії, професійні клуби: «Бібліотека в забезпеченні життєвої компетенції дітей» – семінар, що пройшов на базі Широківської районної бібліотеки для дітей; Дніпродзержинська центральна бібліотека для дітей провела цікавий семінар на тему «Технології просування дитячого читання, або як зробити бібліотеку привабливою для читача»; семінар-тренінг з міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді «Бібліотечне обслугову-вання дітей та підлітків: стратегія розвитку духовних та моральних орієнтирів» провела Криворізька міська ЦБС, на якому пройшло навчання бібліотекарів техніці тренінгу.
Семінар на «колесах» – таку цікаву форму запропо-нували фахівці Криворізької міської ЦБС своїм колегам,  в 2009 році темою його стало краєзнавство: «Всё узнать о Криворожье путешествие поможет»; школа бібліотечної майстерності для бібліотекарів-початківців, започаткована цією ж системою, користується дуже великою популяр-ністю серед бібліотечних працівників, заняття на тему «Как превратить скучную библиографию в сказку» пройшло напрочуд вдало.
Також в Криворізькій міській ЦБС започатковано  з січня 2009 року видання  газети «Дитячий бібліокрай». Це кольорове видання дуже корисне не тільки фахівцям бібліотекарям, а його цікаво буде погортати і просто чита-чам, бо в ньому є і поради методиста, бібліографа, цікаві новинки літератури, дитяча творчість і ще багато цікавого.
Проводяться в дитячих бібліотеках області професій-ні конкурси, школи майстерності, такі як: конкурс по Дніпропетровській міській ЦБС «Професійний успіх року» – на створення найкращого буклету-презентації бібліотеки, переможцями якого стали бібліотеки-філіали № 9, 26, 16; у Верхньодніпровській районній ЦБС пройшов професійний конкурс «Бібліотечної справи майстри», заочний круглий стіл «Професійне досьє: розкриваємо професійні секрети», огляд-конкурс «Кращий масовий захід», «Реклама бібліо-теки», «Бібліотека року»; у Васильківській районній бібліо-теці для дітей  пройшла школа майстерності «Бібліотека і сучасний читач»; а в Павлоградській центральній міській бібліотеці для дітей – творча майстерня «Соціально-творча діяльність дитячих бібліотек».
Цікавою формою стали різноманітні презентації. Так, у Верхньодніпровській районній ЦБС проходять стендові презентації «Бібліотечному спеціалісту», в Дніпропетров-ській міській ЦБС в 2009 році – презентації колективу біб-ліотеки-філіалу № 15 та презентація особи – бенефіс провід-ного бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 19 Дубровської Н.В. 
Для подальшого вдосконалення бібліотечного обслуговування читачів-дітей з метою підвищення профе-сійної компетентності бібліотечних фахівців, що обслуго-вують дітей на базі обласної бібліотеки для дітей,  28–29 жовтня проведено обласний семінар для заступників директорів та завідуючих бібліотеками для дітей на тему: «Підтримка  і розвиток читацьких інтересів дітей: синтез ідей і досвіду».
23 вересня 2009 року на базі обласної бібліотеки для дітей проведено засідання обласного клубу ділового спілку-вання працівників дитячих бібліотек області «Професіонал» на тему: «Приваблива бібліотека і виховання творчого читача». В засіданні взяли участь 10 бібліотечних фахівців з міст: Кривого Рогу, Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Жовті Води, районів: Васильківського, Верхньодніпров-ського, П’ятихатського, Синельниківського, Солонянського, Царичанського. Засідання пройшло в теплій, дружній обстановці. Багато цікавого і високопрофесійного рівня матеріалу та інформації знайшли для себе фахівці дитячих бібліотек області.
Четвертий рік поспіль обласна бібліотека для дітей  проводить обласний кущовий семінар для працівників відділів обслуговування дитячих бібліотек. В 2009 році – на тему «Формування у дітей свідомого вибору життєвих цінностей засобами книги». 23 квітня 2009 року він пройшов на базі Криворізької міської ЦБС. Присутніми були фахівці з міст: Дніпропетровська, Нікополя, районів: Апостолівського, П’ятихатського, Криворізького, Широків-ського.  Програма  була насичена виступами колег з Криво-різької міської ЦБС, творчим звітом  «За здоровий спосіб життя» та  цікавим досвідом проведення  семінару  «на коле-сах» – «Всё узнать о Криворожье путешествие поможет».
З появою в бібліотеках комп’ютерної техніки активізувалася видавнича діяльність: в Апостолівському районі видано уже 4 випуски збірок сценаріїв бібліотекарів району «Рука допомоги колегам»,  у Верхньодніпровській районній бібліотеці для дітей продовжується серія видань «До робочого блокноту бібліотекаря-практика», в Крини-чанській та в Межівській районних бібліотеках для дітей видаються поетичні  калейдоскопи поетів Криничанщини і Межівщини, багато районів видають збірки «Видатні люди нашого краю» і т.д.
В 2009 році в області видано 61 методичне видання, 252 буклета та листівки, 140 бібліографічних  видань.
Важливим чинником, що характеризує читацьку культуру людини, є вміння вибрати книгу, усвідомлювати прочитане. Безпосереднє спілкування з читачем допомагає застосовувати найбільш доцільні для кожної конкретної ситуації форми впливу на читання дитини. Індивідуальна робота з кожним читачем потребує особливої підготовки, тонкого психологізму, філігранної майстерності бібліо-текарів, тактовності, неформального підходу та власної зацікавленості у цій роботі. Фахівці області широко використовують бесіди по культурі читання при записі до бібліотеки, при поверненні книг, складають рекомендаційні списки: «Не чванься тим, що цар природи ти. Бо, врешті, ти – лише її частина»,  «Цей пряний, небезпечний світ пригод», «Не спали своє майбутнє» (Жовтоводська міська ЦБС) та ін.
З метою вдосконалення бібліотечно-бібліографічної культури читачів, формування у них зацікавленого ставлення  до книги дитячі бібліотеки проводять бібліотечні уроки. Так, наприклад, у Жовтоводській міській ЦБС підсумком отрима-них знань та навиків на бібліотечних уроках у 2009 році стало бібліотечно-бібліографічне змагання «Парад бібліо-графознавців», також цікавою формою став  читацький марафон «Прочитай сам – порадь товаришу», бібліографічна дискусія «Чим книжка краща за комп’ютер?».
Вже декілька років на базі Верхньодніпровської районної бібліотеки для дітей  проводяться заняття в школі бібліотечних наук «БІОМІП» (бібліотечний осередок май-стрів інформаційного пошуку), в програмі занять якого: рекламна гра «Продай книгу», заняття біля каталогів «Бібліотечне серце», конкурсний фініш «Бібліограф само-тужки» та ін.
Дедалі більшої популярності в бібліотеках області набували заходи, зумовлені державною політикою інформування юних користувачів про Європейський Союз. Так, в Широківській районній дитячій бібліотеці  пройшов європейський тиждень «Європа – наш спільний дім», в програмі якого були: вікторина «Побачення з Європою» та гра-подорож «Україна – держава  європейська», а в Жовто-водській міській дитячій бібліотеці  – політ-досьє «В Євро-пу ми ідемо, щоб залишитися Україною».
Соціокультурна діяльність в обслуговуванні дітей визначалась політичними, культурними подіями в житті України, знаменними датами, підтримкою виконання діючих державних, обласних, районних програм і інтересами користувачів.
Дитячі бібліотеки області посилювали просвіт-ницьку роботу з правознавства.  Так, в Межівській район-ній дитячій бібліотеці пройшов Тиждень права, на якому цікавість дітей привернув  прес-діалог «Знання і повага прав  людини – шлях до взаєморозуміння» та юридичний калей-доскоп «Без прав немає обов’язків» (до 20-річчя Конвенції про права дитини).
Розвиток моральних почуттів, потреб поводити себе згідно з моральними нормами, що діють в суспільстві, прищеплення поваги до прав і свобод людини і громадянина України, Конституції, державної символіки, розвиток правової орієнтації, дотримання правових розпоряджень і норм, обов’язків громадянина України і виконуючи загальноміську програму «Правова освіта в місті на 2004–2011 роки», бібліотеки для дітей міста Кривого Рогу провели День права «Ти і твої права».
Жовтоводська міська дитяча бібліотека провела години правознавства «Хочеш людиною справжньою стати наші закони навчись поважати», «Ти на життя і щастя маєш право під золото-блакитним знаменом своєї української держави»; Новомосковська районна дитяча бібліотека  провела інформаційно-пізнавальну годину «Україна – соборна держава, сонценосна колиска моя».
Розкриваючи тему історичного розвитку нашої країни, бібліотечні фахівці важливе місце приділяли питанням становлення громадянської свідомості корис-тувачів-дітей, прищеплення їм поваги до державної символіки, єдності, соборності України.
Цілі комплекси заходів були проведені в бібліотеках до Дня Незалежності України, найкращі з яких: фото-виставка в Орджонікідзевській міській дитячій бібліотеці «Живи Україно, живи для краси, для сили, для волі, для слави!»; поетично-музична композиція «Україну мою прославляю, вірність і серце я їй віддаю», проведена Жовтоводською міською дитячою бібліотекою; конкурс читців, проведений Карпівською сільською бібліотекою- філіалом Широківської районної ЦБС «Соборна мати – Україна, одна на всіх, як оберіг»; година державності «Прапор України – символ віри і надії», проведена Межівською районною дитячою бібліотекою.
Минулий рік був ознаменований багатьма ювілей-ними датами письменників та видатних діячів України.
Пам’яті великого Кобзаря Т.Г. Шевченка були присвячені: літературно-музичне свято «Слово, пісня, дума Кобзарева, ви окраса й суть мого життя», проведене Вільногірською міською дитячою бібліотекою; літературне ревю «Невідомі сторінки біографії», проведене Царичан-ською районною дитячою бібліотекою;  година поезії «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», проведена Широків-ською районною дитячою бібліотекою. Вже чотири роки поспіль в Апостолівській районній дитячій бібліотеці проводяться «Шевченківські березини», на яких читачі бібліотеки читають вірші поета, ілюструють його твори, співають пісні, створені на вірші Кобзаря, переможці нагороджуються  цінними подарунками.
2009 рік був проголошений Роком Гоголя в Україні і тому в області було проведено дуже багато різноманітних заходів, присвячених письменнику: літературний ярмарок- диліжанс «Нечувані історії від Гоголя» – Царичанська районна дитяча бібліотека; літературно-художня мандрівка «Гоголівські місця на Україні» – бібліотека-філіал № 2 Дніпропетровської міської ЦБС; літературна година «200 років Гоголь з нами» – Широківська районна дитяча бібліотека.
Також 2009 рік був проголошений Роком чудової народної художниці Марії Приймаченко. ЇЇ ім’я відоме всьому світу своїми фантастичними малюнками, тому дитячі бібліотеки області провели досить багато цікавих заходів: мистецьку подорож «Казковий та фантастичний світ Марії Приймаченко», що пройшла в Межівській районній дитячій бібліотеці; інформаційно-мистецьку годину «Мій пензель малює дивосвіт», – в Магдалинівській районній дитячій бібліотеці; а в Жовтоводській міській дитячій бібліотеці пройшов вечір-портрет «Живописних справ майстриня».
240-річчю І.А. Крилова була присвячена вікторина «Чи знаєш ти байки Крилова?», проведена в  Широківській районній дитячій бібліотеці, а у Верхньодніпровській районній дитячій бібліотеці пройшов конкурс ерудитів «Народной мудрости творец».
«Той, хто не пам’ятає  свого минулого, той не вартий свого майбутнього», – кажуть у народі.  Трагічні сторінки Голодомору 1932–1933 років назавжди залишаться в пам’яті українського народу. Уроки-реквієми, години історичної пам’яті, літературно-музичні години, години скорботи об’єднали дітей єдиним болем. В Межівській районній дитячій бібліотеці  пройшла виставка-екібана «Білі плями чорної історії», в Жовтоводській міській дитячій бібліотеці – вечір-молитва «Сумує вітер-реквієм в полях, бринить сльоза на віях у калини», а в Петриківській районній дитячій бібліотеці  – година-реквієм «Злочин проти нації».
Кожного року вся країна святкує річницю Перемоги в Великій Вітчизняній війні. До визволення області від німецько-фашистських загарбників та до Дня партизанської слави бібліотеки провели: годину історичної пам’яті «Минуть роки, минуть віки, а подвиг житиме завжди» (Широківська районна дитяча бібліотека); історичний екскурс «Віддали життя герої за нашу свободу», фотовиставку «Війна в об’єктиві» (Межівська районна дитяча бібліотека); годину мужності «На вахті миру в рідному селі стоять з синами поруч ветерани» (Юр’ївська районна дитяча бібліотека); вечір-реквієм «В серцях несемо вдячності немало всім тим, хто землю боронив» (КЗК «Хутірська сільська бібліотека» Петриківського району); «Пам’ять серця, пам’ять сивини, пам’ять тих, хто не прий-шов з війни» (Адамівська сільська бібліотека-філіал Криничанської ЦБС).
Виконуючи функції інформаційно-культурних      центрів, бібліотеки для дітей області проводили різнопланову роботу з розповсюдження краєзнавчих знань, стимулювання інтересу читачів-дітей до краєзнавчої інформації. У бібліотеках відбувалися дні краєзнавства, години краєзнавства, конкурси знавців рідного краю, краєзнавчі вікторини і т.д.
В Апостолівській районній дитячій бібліотеці  працює постійно діюча книжкова виставка «Дніпропетров-щина чарівна, тобі калиною цвісти!». Криворізька міська ЦБС провела Поле чудес «На чудесному полі грай – пізнавай свій край» та пошукову експедицію «Славетні земляки».  Краєзнавчий ринг провела Жовтоводська міська дитяча бібліотека: «Жовті Води – рідний край, на щастя і добро розквітай». Бібліотека-філіал № 10 Дніпропетров-ської  міської ЦБС провела краєзнавчу мандрівку «Дніпро-петровщина заповідна», бібліотека-філіал № 2 – літера-турно-краєзнавчий калейдоскоп «Сонячними стежинами рідного краю». Літературно-краєзнавчу подорож «Межів-щина – земля квітучої краси» здійснювали читачі Межів-ської районної дитячої бібліотеки, а літературно-крає-знавчу мозаїку «Великий дух малої Батьківщини» склали читачі Новомосковської міської дитячої бібліотеки.
Питання сім’ї, сімейного читання  не залишились поза увагою бібліотек для дітей області.
Використовуючи різноманітні форми і методи роботи, бібліотеки проводили: конкурс молодих сімей «Сім’я розумна – сім’я, що читає» (Межівська районна дитяча бібліотека); в Жовтоводській міській дитячій бібліотеці працює клуб сімейного читання «Криничка», завдання якого – міжвікове спілкування через книгу, виховання поваги, любові до сім’ї, дуже цікаво пройшло тут сімейне свято «Щастя дитини – мати родину». В Павло-градській міській центральній бібліотечній системі жваво пройшов круглий стіл «Супутники сім’ї: бібліотека і книга», метою якого було активізувати роботу бібліотек з сім’ями, збереження та подальший розвиток традицій сімейного читання як духовного потенціалу суспільства; в Новомосковському районі цікаво пройшли родинні свята «Незгасне вогнище родинне в людських запалене серцях» (Знаменівська бібліотека-філіал), та  «Хай славиться рід наш, сім’я і родина, хай в злагоді буде вся Україна» (Надеждівська бібліотека-філіал).
Мама – берегиня  сім’ї, основа  всього сущого на Землі. Саме для неї лунали найтепліші, найщиріші слова під час літературних годин, свят. «Мамо люба, добра, мила», – так  називалося свято, проведене в Межівській районній дитячій бібліотеці, на яке були запрошені багатодітні мами. Для них звучали вірші, пісні, легенди, було оформлено виставку художніх робіт дітей «Моя мама найкраща».  Гарне свято пройшло також і в Жовтоводській міській дитячій бібліотеці – «Весна чарівна і живе в ній казка, тепло, любов і материнська ласка». На святковий вогник  «Величальна молитва матері», який пройшов в Новомос-ковській міській дитячій бібліотеці, були запрошені читацькі сім’ї, народні майстри, співаки-аматори, поетеса і композитор.
Питання охорони довкілля, формування еколо-гічної культури, проблеми поліпшення екологічної ситу-ації останнім часом стали надзвичайно гострими і актуальними, і тому були лейтмотивами діяльності бібліотек у минулому році.
У 2009 році бібліотеки Широківського району продовжували працювати за цільовою комплексною програмою «Все задумано мудро в природі: жити треба у мирі і згоді». В рамках цієї програми проводились: екологічний бумеранг «Природа – людині, людина –  приро-ді», конкурс малюнків «Обіймемо землю красою і любов’ю, День інформації «Рятуйте всі краплину сонця у росі» і т.д.
Жовтоводська міська дитяча бібліотека провела ерудит-аукціон «Земля на долонях турботи», читацькою увагою користувалась також виставка-заклик «Зупинимось – останній є шанс, ця планета не тільки для нас»; екологічна експедиція «Давай повернемо землі всі веселкові кольори» вдало пройшла в Софіївській районній ЦБС; в Апостолів-ському районі пройшла міжвідомча науково-практична  конференція «Екологічна  інформація та виховання підрос-таючого покоління»; Васильківська районна дитяча бібліо-тека провела Тиждень екології «Великі проблеми маленької планети»; круглий стіл «Той дім, що називається Земля, оберігати і прикрашати  треба» пройшов в бібліотеці-філіалі № 3 Дніпропетровської міської ЦБС.
Окремо хотілося б навести приклади заходів, приурочених до річниці Чорнобильської аварії. Щорічно до цієї дати в бібліотеках проводяться вечори пам’яті і тривоги, зустрічі з ліквідаторами  аварії на ЧАЕС. Серед найбільш змістовних заходів року слід назвати: «З Чорнобиля несеться чорний вітер і чорний біль торкається сердець» – Криничанська районна дитяча бібліотека; урок пам’яті в Новомосковській районній дитячій бібліотеці  – «Весна отруєна стронцієм»; година-реквієм «Чорнобиль убиває нас без слів» – Жовтоводська міська дитяча бібліо-тека;  година історичної пам’яті «Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин» – Межівська районна дитяча бібліотека.
Всебічно сприяли дитячі бібліотеки області і формуванню позитивної мотивації читачів на здоровий спосіб життя, профілактику шкідливих звичок та нарко-тичної залежності, моральне та фізичне становлення  дітей та молоді. В Кривому Розі  протягом  2004–2009 років діяла міська програма «За здоровий  спосіб життя проти пагубних звичок». Підвести підсумки і зробити це цікаво як для користувачів, так і для самих працівників допоміг творчий звіт. Кожна дитяча бібліотека зробила  виставку своїх творчих  доробків, а на сцені було показано художню самодіяльність кожного колективу. Були запрошені гості, представники виконавчої влади, телебачення.
В Межівській районній дитячій бібліотеці прово-дились уроки валеології «Вітаміни – наші друзі», бесіди- попередження «Наркоманія – шлях у безодню»; Синельни-ківська міська дитяча бібліотека провела диспут «Здоровий спосіб життя – ідеальна норма чи недосяжний ідеал».
Великі зусилля доклали бібліотечні працівники області при підготовці та проведенні Тижня дитячого читання. Бібліотекарі області намагалися організувати заходи так, щоб для дітей спілкування  з книгою  несло радість пізнання, радість зустрічі з добрим другом. В бібліотеці-філіалі № 9 Дніпропетровської міської ЦБС пройшло чудове свято книги  «Книги – дивовижний сад, де кожен шукає плоди на свій смак», в Межівській районній дитячій бібліотеці  пройшов брейн-ринг «Книга – міст у світ знань», в Широківській районній дитячій бібліотеці пройшло свято «Читаючі діти – надія нації», в Жовто-водській міській дитячій бібліотеці  пройшла бесіда-огляд  «Наша книжечка дитяча – вірна подруга дітей».
Читачі Дніпропетровщини вже вчетверте приймали участь у Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач року». Книгоманією було охоплено 12 739 читачів-дітей області. Переможцями 1 туру та учасниками 2 стали 995 читачів-дітей області.
З 6 по 9 травня 2009 року переможці конкурсу в супроводі Федусь Т.Н. відвідали фестиваль дитячого читання в м. Львові. Додому повернулися з масою цікавих вражень від відвідування визначних місць Львова та спілкування з однолітками з різних областей України. Кожного переможця чекав гарний подарунок.
Зробити дозвілля дітей змістовним, різноманітним, створити умови для творчої самореалізації дітей області – ось завдання бібліотекарів-фахівців.
1 червня світ відзначає День захисту дітей, який вважається одним із найдавніших  міжнародних свят. Діти – майбутнє кожної держави, саме їм і присвячувались наступні заходи: у Дніпропетровській міській ЦБС пройшло підведен-ня підсумків загальносистемного конкурсу літературно-художньої творчості читачів «Книжкова веселка»; в Жовтоводській міській дитячій бібліотеці  пройшло чудове і яскраве свято «В цей перший літній день по всій Землі  День захисту дітей святкують люди»; конкурс «Міні-міс Дружба» пройшов у Криничанській районній дитячій бібліотеці, юні панянки продемонстрували національне вбрання, взяли участь у конкурсі на краще читання віршів про Україну; Зеленодольська міська бібліотека провела загальноміську дитячу гру «Моє місто для мене», а з 1 по 13 червня у бібліотеці проходили «Дні дитинства»; у Васильківській районній дитячій бібліотеці  пройшло свято «Щоб квітла посмішка дитини, сьогодні, завтра і завжди».
Попереду багато нових справ та ідей, які мріють втілити в життя бібліотекарі бібліотек для дітей області. В роботі з дітьми все повинно бути яскравим і неповторним. Тільки так ми зможемо досягти успіху й передати майбутнім будівничим України найкращі надбання, тому що, на нашу думку, перемагає завжди дитяча книга, яку діти беруть до рук, до своєї душі, до свого серця, тому перемагає дитяча бібліотека – справжній осередок змістовного спілкування, де кожна дитина може напитися чистої води з кришталевого джерела її величності Книги.

 

 

 

 

 

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека