Бісер
Бджільництво
Вироби
Вишивка
В’язання
Ландшафтний дизайн
Ляльки
Манікюр
Подорожі
Писанки
Кулінарія
Рибальство
Вироби з дерева
Садиба
Світ тварин
Скарби
Спорт
Лозоплетіння
Кімнатні квіти
Генеалогія
Краса та здоров'я

Бджільництво


 
Український пасічник 

 
Детальніше ознайомитися із журналами, можна у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницього, 18.


Зимівля та здоров'я бджіл

В Україні створені як великі фермерські пасічницькі господарства, так і невеликі за кількістю бджолиних сімей пасіки бджолярів-аматорів, призначення яких - запилення ентомофільних сільськогосподарських культур і виробництво продукції бджільництва.
  За кілька останніх років на пасіках (восени) в деяких регіонах України спостерігається зліт бджіл і сильне ослаблення бджолиних сімей. Бджоли залишають свої вулики і не повертаються. На пасіках залишаються порожні вулики (з медом, пергою, рештками розплоду), але без бджіл.
Розглядають різні версії: варроатоз, підозра на вірусні захворювання, великий фізіологічний знос бджіл, міграція бджіл при високій концентрації вуликів із бджолами на медодаях, вплив пестицидів, неякісні корми восени та ін.
  Та все ж сьогодні головною причиною загрозливого становища у бджільництві є небезпека варроатозу та зростаюча загроза отруєнь бджіл неонікотиноїдами, що надходять до гнізда разом із нектаром, коли рослини потерпають від нестачі вологи. Кліщі сприяють поширенню вірусних інфекцій. Ситуацію також ускладнюють погодні умови, що негативно впливають на умови медозбору та зимівлю бджіл на кормах із недостатньою кількістю натурального меду та перги. І нарешті, у бджіл, що зазнають білкового голодування, достовірно знижується тривалість життя, виживання  при  низьких  температурах, стійкість до хвороб, ускладнюється перебіг захворювань.
  Під час наших спостережень ми виявили, що останніми роками потепління клімату негативно впливає на наявність у природі білкового корму для бджіл. У посушливі сезони бджоли не в змозі зібрати необхідну кількість квіткового пилку для годівлі розплоду, що зумовлює уповільнення розвитку сімей. Зважаючи на це, у бджіл у середині серпня простежується цілковите припинення розмноження. А бджоли, народжені наприкінці липня і на початку серпня, стають нездатними до тривалого життя протягом зимівлі і часто гинуть у вулику вже у грудні-січні, якщо було і є ураження варроатозом.
  Не винятком для бджолярів у деяких регіонах країни були умови медозбору влітку 2014 року. У серпні - на початку вересня бджолині сім'ї починали дуже швидко втрачати бджолу, створилась загрозлива ситуацію із зимівлею бджіл у більшій частині регіонів країни.
  На підставі вищезазначеного можна стверджувати про те, що ураженість бджолиних сімей у тій чи іншій мірі кліщем Варроа (Varroa Destruktor) та невчасно проведений обробіток бджолиних сімей від варроатозу, білкове голодування, спричинили дефіцит білка в організмі бджіл, що і призвело до втрати бджолиних сімей. Все це змушує бджолярів найпильнішу увагу приділити зимівлі й у разі будь-яких відхилень втрутитись і допомогти сім'ям перезимувати, зберегти їх до весняного.
Споконвіку було відомо, що для успішної зимівлі бджолиних сімей потрібно дві головні умови: велика кількість здорових, фізіологічно повноцінних особин, що з'явились на світ у серпні-вересні, й достатня кількість високоякісних кормових запасів у місці розташування клуба бджіл.
  Якщо ж виникають хоч будь-які сумніви щодо благополучної зимівлі, то треба обережно (частково чи повністю) розібрати гніздо зимуючої бджолиної сім'ї. Посилений шум, збуджена поведінка бджіл, наявність бджіл на верхніх брусках рамок свідчать про відсутність кормів або їхню низьку якість. Саме у такій ситуації бджолам необхідна допомога, щоб забезпечити їх нормальну зимівлю.


                                                              Автори статті: О.Є. Гшютюк, доктор ветеринарних наук, директор ННЦ «Інститут бджільництва імені П.І.Прокоповича», 
                                                      О.А. Міщенко, науковий співробітник, ННЦ «Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича»



49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека