Бісер
Бджільництво
Вироби
Вишивка
В’язання
Ландшафтний дизайн
Ляльки
Манікюр
Подорожі
Писанки
Кулінарія
Рибальство
Вироби з дерева
Садиба
Світ тварин
Скарби
Спорт
Лозоплетіння
Кімнатні квіти
Генеалогія
Краса та здоров'я

Бджільництво


 
Пасіка 

 
Детальніше ознайомитися із журналами, можна у відділі періодики за адресою: пр. Д. Яворницього, 18. 
 

 

Холодне зберігання медоносних бджіл 

У США пасічникам пропонують допомогти медоносним бджолам 

перезимувати за допомогою раннього зберігання бджолиних сімей у холоді. 



КОРМОВА БАЗА, МЕДОНОСИ І ЛІКИ
Терен колючий
Розлогий кущ родини розо¬вих висотою 1-5 м, гілки колючі, кора попелясто-чорна. Листки черешкові, ланцетні, обернено-яйцеподібні, темно-зелені. Квітки білі, з’являються раніше листків. Цвіте в квітні- травні. Плід - кістянка. Медопродуктивність становить 20-25 кг/га. Терен є цінним ранньовесняним медоносом, з нього бджоли збирають нектар та квітковий пилок. За сприятливих умов та значних площ забезпечується одержання товарного меду. Терен колючий росте по чагарниках, на узліссях, найбільш поширений у західних областях України. Препарати з терну використовуються в народній медицині як протизапальні, в’яжучі, потогінні, послаблювальні. Плоди рекомендується спо¬живати при дизентерії, виразкових колітах, кандидозах; сік - при жовтусі; препарати з квіток регулюють перистальтику кишечника, діють як сечо¬гінні, потогінні, знижують тиск крові, покращують обмін речовин; корисні при гастриті, коліті, циститі, сечокам’яній хворобі, ревматизмі, фурункулах, гнійничкових захворюваннях шкіри, запаленнях слизових оболонок рота, горла, стравоходу. Чай з листя (заварюють як чай) п’ють при хронічних закрепах, нирково-кам’яній хворобі, циститі, аденомі передміхурової залози, висипах на шкірі. При підвищеній температурі тіла п’ють відвари кори та коренів. 
Настої: 
1) 2 столові ложки сушених плодів на 0,5 л окропу, кип’ятити 10 хвилин, пити по 1/2 склянки 4 рази на день до їди; 2 столові ложки квіток на 400 мл окропу, настояти 1 годину, процідити. Пити по 1/2 склянки 4 рази на день до їди; 2 столові ложки квіток на склянку холодної кип’яченої води, настояти 8 годин, процідити, пити по 1/3 склянки З рази на день; Настої квіток і листя: 1 столову ложку квіток та листя заливають склянкою окропу, настоюють 10 хвилин, п’ють по 100 мл 4 рази на добу за ЗО хвилин до їди при циститі, сечокам’яній хворобі, атонії кишечника, підвищеній температурі тіла. Відвари: 1) 6-8 сушених плодів на 1 склянку окропу, кип’ятити до зменшення об’єму на третину, процідити. Випити за день в 3-4 прийоми.
2) 5 г кори або коренів на 200 мл окропу, кип’ятити 15 хвилин. Пити окремими ковточками без дозування.
Тополя чорна, осокір
Дерево родини вербових висотою до ЗО м. Крона розкидиста, сіро-попеляста, глибоко потріскана. Листки черешкові, яйцеподібно-трикутні, по краю залозисто-пилчасті. Квітки зібрані у повислі сережки. Цвіте в березні-квітні. Є хорошим пилконосом, бджоли також збирають з нього багато клею (бальзами), який використовують для вироблення прополісу. Поширена на всій території України, росте по долинах річок, плавнях. В народній медицині використовують бруньки та листки. Препарати діють сечогінно, потогінно, протизапально, болезаспокійливо, ранозагоювально. Використовують при захворюванні нирок, циститі, нетриманні сечі, гіпертрофії передміхурової залози, неврозах, артриті, геморої, проносі, простуді. Готують 20%-ну настоянку бруньок тополі чорної на 70°- му спирті. Вживають 3 рази на день по 20 крапель при циститах, гострих запальних процесах дихальних шляхів. 
Настій з бруньок тополі: 2 столові ложки бруньок на склянку окропу, настоюють у закритому посуді 4 години. Вживають по столовій ложці
4 рази на день як заспокійливе та жарознижувальне; 1 столову ложку бруньок заливають склянкою води, кип’ятять на малому вогні 10 хвилин, настоюють 4 години. П’ють по 2 столові ложки 5 разів на добу за 30 хвилин до їди при лікуванні дихальних та сечовивідних шляхів.
Хамерій вузьколистий
Багаторічна рослина родини онагрових висотою 50-200 см.  Стебло прямостояче, дещо розгалужене, голе. Листки сидячі,  чергові, лінійно-ланцетні, зверху темно-зелені, знизу сизо-зелені.  Квітки великі, зібрані у кінцеві багатоквіткові грона. Квітки  пурпурово-червоні, до основи звужені. Цвіте в червні-серпні  протягом 45-50 днів. Плід – стручкоподібна коробочка.  Медопродуктивність становить 350-500 кг/га. Мед світло- янтарного кольору, приємного запаху. Використовують як  кормову рослину та в медицині. Поширений на всій території України. Росте на сухих піщаних місцях у  освітлених лісах, на свіжих порубках, згарищах, біля посівів. В народній медицині хамерій вузьколистий  (зніт, іван-трава)використовують як ранозагоювальне, снодійне, протизапальне, знеболювальне, при  отиті, ангіні, виразці шлунка, мігрені, виразковій хворобі шлунка, гастритах, колітах; для полоскань при  запаленні верхніх дихальних шляхів. 
Настій: 
15 г трави або листя на склянку окропу, настоюють ЗО хвилин. Пити по 1 столовій ложці 3-4 рази на день до їди. Використовують також для примочок та полоскань. Оздоровчий напій (настій) готують у термосі, заливши столові ложки подрібненої трави 500 мл окропу. Настоюють б годин і випивають протягом дня у 4—5 прийомів.
Маслинка вузьколиста
Кущ або дерево родини маслинкових висотою до 5 м, із сріблясто-білими гілками, всіяними колючками. Листки черешкові, лінійно або довгасто-ланцетні, сріблясті. Культивують у садах та парках, захисних насадженнях. Посухостійка, невибаглива до грунтів рослина. Цвіте в червні протягом 10 днів. Плід - кістянка. Квітки жовті, мають сильний запах. Нектаропродуктивність — 60-200 кг/га. Як лікарську сировину використовують при ентероколіті, гострих респіраторних захворюваннях, для стимуляції серцевої діяльності. Плоди, відвари з них, порошок використовують як в’яжуче та протизапальне при проносах і катарах шлунковокишкового тракту, захворюваннях дихальних шляхів, проти глистів, при водянці. Настій квіток помічний при простуді, покращує роботу серця. Препарати з сухих листків діють болезаспокійливо при подагрі, ревматизмі; подрібнені свіжі листки прикладають в марлі до гнійних ран. Відвар: 50 г плодів на 300 мл окропу. Пити по 2-3 столові ложки 2-4 рази на день до їди чи під час їди. 
Настій: 2 чайні ложки квіток на 1 склянку окропу, настоюють 1 годину, проціджують. П’ють по 1 столовій ложці 2-4 рази на день. 
Порошок: розмолоти шкірку і борошнисту частину плодів. Вживати по 2-3 столові ложки 2-4 рази на день до їди або під час їди. 10%-на настоянка квіток у 40°-му спирті. Вживають по половині-одній чайній ложці 3 рази на день при гострих респіраторних захворюваннях і для посилення серцевої діяльності.
 
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека