Студенту на замiтку
Економіка
   Економіка підприємства
   Історія економіки
   Логістика
   Страхування
   Цінні папери
   Корпоративне управління
Аудит
Бухгалтерський облік
Винахідництво
Екологія
Етика. Естетика
Інтелектуальна власність
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Маркетинг
Менеджмент
   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
Мистецтво
Мовознавство
Оподаткування
Педагогіка
Право
   Авторське право
   Кримінально-процесуальне право
   Адміністративне право
   Господарче право
   Екологічне право
   Конституційне право
   Кримінальне право
   Криміналістика
   Кримінологія
   Митне право
   Міжнародне право
   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика
   Державне управління
Фінанси
Психологія
   Психологія творчості
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія
   Психологія спорту
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія

Економіка підприємства


Проблеми заробітної плати в Україні та напрямки їх вирішення
 

Рівень заробітної плати є показником добробуту суспільства, потужним інструментом підвищення рівня життя населення та продуктивності виробництва. Тому функції регулювання оплати праці покладено на державу. Вона здійснює регулювання заробітної плати шляхом установлення розміру мінімальної заробітної плати, інших державних норм і гарантій, а також через оподаткування доходів працівників. Головним завданням держави як представника інтересів суспільства є грамотна розробка концепції соціально-економічної політики і послідовне впровадження ефективного механізму оплати праці.
  Результати реформування української економіки свідчать про негативні наслідки фактичного виходу держави зі сфери регулювання відносин у сфері оплати праці, що поряд із лібералізацією цінової політики призводить до унеможливлення застосування ефективних механізмів зростання як доходів населення, так і заробітної плати працівників. Загальновідомо, що в Україні величина заробітної плати суттєво занижена. До того ж, доходи більшості працівників не залежать від кількісних і якісних показників їхньої праці, па першому місці стоїть місце роботи. Як економічна категорія заробітна плата не повною мірою виконує свої функції. Вона фактично перетворилась в один з варіантів соціальної допомоги, який мало залежить від результатів праці. Отже, слід констатувати, що розвиток економіки України відбувається в умовах, коли праця і заробітна плата продовжують посідати місце, не адекватне їхній ролі та значенню у функціонуванні економіки ринкового типу.
  Згідно статті І Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Або ж, заробітна плата — це ціна праці та плата за використання послуг праці. Проте незалежно від формулювання сутності заробітної плати всі науковці вважають, що вона повинна відбивати
існуючі в державі соціальні, економічні та виробничі відносини. В свою чергу такі відносини виявляються через функції заробітної плати. Різні автори називають від двох до десяти функцій заробітної плати, але більшість економістів виділяють такі функції заробітної плати:

1. Відтворювальна функція полягає у забезпеченні працівників та членів їх сімей необхідними життєвими благами для відтворення робочої сили, для відтворення поколінь.
2. Стимулююча або мотивуюча функція заробітної плати полягає у встановленні залежності її розміру від кількості й якості праці конкретного працівника, його трудового внеску в результати роботи підприємства.
3. Регулююча, або ресурсно-розмішувальна функція заробітної плати полягає в оптимізації розміщення робочої сили по регіонам, галузям господарства, підприємствами з урахуванням ринкової кон’юнктури.
4. Соціальна функція заробітної плати відображає міру живої праці при розподілі фонду споживання між найманим працівником і власником засобів виробництва.
5. Функція формування платоспроможного попиту населення. її призначення — узгодження платоспроможного попиту, під яким розуміємо форму виявлення потреб, забезпечених грошовими коштами покупців, з одного боку, і виробництва споживчих товарів — з іншого.

Ці функції заробітної плати тісно взаємозв’язані, і лише за їхньої сукупної наявності досягається ефективна організація заробітної плати. Протиставлення, а тим більше гіпертрофія будь-якої з них сприяє, як свідчить світовий, а тепер і вітчизняний досвід, кризовим явищам в економіці.
Сьогодні в Україні ні одна з вищеперерахованих функцій не виконується в повній мірі. Підтвердженням цього с безліч факторів.
  Наприклад, питома вага оплати праці в структурі грошових доходів населення України за роки незалежності значно скоротилась. Так якщо в 1991 році заробітна плата становила 71% всіх доходів населення, то на І квартал 2013 року на заробітну плату припадає лише 42,8%. Для порівняння, у більшості європейських країн частка заробітної плати сягає 60-65%. Така тенденція до зменшення частки заробітною плати в загальних доходах населення є негативною, так як саме заробітна плата повинна бути основним джерелом доходу. Завдяки цьому утворюється середній прошарок суспільства. Рівень заробітної плати істотно впливає на фізичний, психічний і моральний стан населення, визначає те, якою буде якість робочої сили у майбутньому.
Частка заробітної плати у собівартості українських товарів становить 6%, тоді як у країнах Західної Європи сягає аж 45%. Водночас розмір ВВП України менший за внутрішній валовий продукт середньої європейської країни лише в 4 рази, тоді як заробітна плата менша в середньому в 12,6 разів. Однією з причин малої частки зарплати в собівартості продукції є низький рівень доданої вартості, створюваної на українських підприємствах. Така проблема є найбільш характерною для експортної продукції хімічної та металургійної галузей. Якби Україна експортувала не сировину та напівфабрикати, а товари з глибшою переробкою, більшою була б і частка заробітної плати в собівартості.
  Ринковій економіці в цілому притаманна значна диференціація рівнів заробітної плати. Відмінності в розмірі оплати праці залежать від ряду факторів, серед яких необхідно назвати в першу чергу професійно- кваліфікаційні моменти: природні здібності людини (розумові та фізичні), рівень її підготовки та кваліфікації, сферу і галузь зайнятості, ступінь мобільності робочої сили (професійно-галузевої і територіальної). Але мають місце й фактори дискримінації в залежності від статі, віку, національності. На жаль, така дискримінація спостерігається і в Україні. Іншими видами диференціації заробітної плати є регіональна та галузева. Регіональна та галузева диференціації рівня оплати праці теж мають в Україні. Ці проблеми потребують вирішення.


                       

                                                                                                Таблиця 1

                             Доходи населення України за 2012 рік



                 I кв., 
  млрд. 
  грн.
 II кв., 
  млрд. 
  грн.
 III кв., 
  млрд.
  грн.
IV кв., 
 млрд.
   грн.
 
 Всього за
 рік, млрд.
      грн.

 У % до

2010 р. 
 Доходи - всього  296,6  345,3  371,2  394,1  1407,2  111,1
 Заробітна плата  130,1  147,3  147,9  167,9  593,2  112,1
 Прибуток  32,4  43,6  74  62,5  212,4  106,1
 Доходи від власності  14,9  16,7  19,7  23,3  74,6  109,7
Соціальні допомоги та 
трансферти
 119,1  137,7  129,7  140,4  526,9  112,3



Міжрегіональні співвідношення в оплаті праці вражають: у місті Києві на початок 2013 року середня заробітна плата складає 4561 гри, в Донецькій області - 3485 грн, а в Чернігівській, Чернівецькій, Закарпатській, Херсонській та Тернопільській областях - менше 2300 грн.
  Міжгалузева диференціація теж є не менш помітною. У авіаційній діяльності на початок 2013 р. середня заробітна плата найбільша, вона складає 10431 грн, у фінансовій та страховій сфері - 5925 грн, тоді як в сфері охорони здоров’я — 2176 грн, в сфері освіти — 2461 грн, а в сільському господарстві — 2025 грн. Такі диспропорції свідчать про те, що на сьогодні зарплата не виконує основних функцій - відтворення робочої сили та стимулювання праці.
   Незважаючи на те, що загальний рівень заробітної плати зростає, зменшуються темпи її приросту. Так у 2011 році заробітна плата була більшою, ніж у 2010 на 115,9%, а в 2012 лише на 112,1 %. Згодом це може призвести до того, що зростання заробітної плати не буде встигати за зростанням цін.





Література: 

Ефективність системи управління підприємством: теоретико-методологічні аспекти та механізми реалізації [Текст] : монографія / Харків. ін-т фінансів ; за заг. ред. Г. О. Дорошенка. - Харків: НТМТ, 2014. - 424 с.  

Скачати повніше






49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека