Першотравенськ


 
КЗК "Першотравенська міська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки

Від покоління до покоління передаються легенди про роботу бібліотеки, про співробітників.  У 1961 році  в грудні місяці була створена міська бібліотека з фондом  619 примирників та  одним бібліотекарем але  у 1962 році книжковий фонд виріс до 2698 примірників. За цей час бібліотека придбала більш 1000 постійних читачів. Література була, звичайно відображанням епохи. З роками матеріальна база покращувалася.

 
 Першою завідуючою бібліотеки була Жмуренко Л.К. У 60 – х  роках першими читачами  були   будівники, шахтобудівники  та їх сім’ї.
 
В 1964 році рішенням Виконкому Першотравенської селищної ради на комплектування фонду бібліотеки було виділено значні кошти і. до кінця 1966 року книжковий фонд складав вже 19675 примірників.
 
В 1966 році на базі міської бібліотеки було  організовано  відділ дитячої літератури. 1968 році у місті була відкрита міська дитяча бібліотека с книжним фондом 5000 примирників, завідуючою була призначена Коваленко Т.М.
 
З 2001 року міська бібліотека  має нове приміщення по вул..К.Маркса, 18.
 
В різні роки колектив міської бібліотеки очолювали: Беловол Г.Ф., Постоногова В.А.. Згадуємо добрим словом тих, хто на жаль вже пишов у вічность але лишив після себе добрий життєвий слід – Беловол Г.Ф., Постоногова  В.А., Буртова Т.І., Приймак Л.О., Хоменок Л.К., Іванова О.І., Двореченец О.Г..
 
Ветерани бібліотечної справи, яки добросовісно працювали на бібліотечній ниві з задоволенням приймають участь у  заходах міської бібліотеки це: Божко Л.В., Первунина Н.М., Стародубцева Г.К., Борисенко В.С., Гаврилюк Н.М.
 
21 років тому при міської бібліотеці по ініціативі завідуючої Постоногової В.А. було організоване літературне об’єднання «Джерело», яке згуртувало талановитих людей міста різних професій та різного  віку. За роки існування було надруковано 29 авторських збірок та альманахів. Члени літературного обернення «Джерело» приймають участь у заходах міської бібліотеки  і міста.
 Сучасна бібліотека - це не тільки книгосховище, це місце,де надається доступ до інформації. У 2010 році міська бібліотека комп ‘ютерізована, має доступ до Інтернету. Першотравенська міська бібліотека має можливість забезпечити доступ до інформації мешканцям міста.
 
 У 2011 році міська бібліотека відсвяткувала свій 50  річний ювілей.
 
Міська бібліотека співпрацює з ЗОШ, дитячими садками, школою естетичного виховання, БКМ «Україна», БК »Шахтар», ЦДТ »Надія», гірничий ліцей, та з громадськими організаціями  міста. Першотравенська міська бібліотека тісно  співпрацює з громадськими організаціями :       об’єднаннями  воЇнів-інтернаціоналістів, чорнобильців, радою ветеранів  Великої  Вітчизняної  війни. Форми співпраці міської бібліотеки з громадськими організаціями різноманітні: спільне проведення заходів, інформаційне забезпечення керівників організацій та їхнього активу.  Першотравенська міська бібліотека співпрацює з міським соціально - територіальним центром.
 
У 2013 році при міській бібліотеці  створено об’єднання  аматорів народного мистецтва «Гармонія», яке зібрало місцевих жителів, котрі захоплені народними ремеслами. В об єднанні 23  аматорів народного мистецтва, серед них художники, ковалі, майстри по вишиванню, макраме, валяння, різьба по дереву, виготовлення   лелек,  та картин з шкіри та бісеру. Виставки майстрів  прикрашають  міські  свята. «Гармонія» прийняла участь у виставці-ярмарок  в смт. Петриківка, до Дня Європи м. Дніпропетровськ.
 Книжковий фонд міської бібліотеки складає 60200 примірників, користуються послугами бібліотеки 5200 читачів. Міська бібліотека  надає послуги  читачам – інвалідам на дому.
 Сучасна бібліотека – багатоаспектна: вона є вікном у світ, фактором консолідації нації, засобом, що забезпечує безперервність розвитку і спадковість культури, гармоні затором соціальних відносин, елементом системи навчання, самоосвіти, духовного, естетичного і професійного вдосконалення особистості. Від якості роботи залежіть якість поколінь – як сучасного, так і прийдешнього.    Важливу роль бібліотека має у нашому місті. На сьогодні це інформаційний – бібліографічний центр. Сьогодні бібліотеки працювати складніше, ніж раніше, але набагато  цікавіше.    Бібліотекарі намагаються приділяти якомога більше уваги дітям, людям похилого віку, молоді. У нашому колективі працюють чудові, ерудовані, привітні люди, які люблять свою справу. Тому уважне обслуговування забезпечується кожному, хто дружить з книгою. Бібліотекарі – люди, які люблять книгу, розуміють її і намагаються свої знання й любов передати читачам. Недаремно жителі нашого міста люблять приходити до бібліотеки, адже лише тут вони можуть із задоволенням поговорити, знайти розуміння й підтримку.   Сьогодення ставить перед бібліотечними працівниками важливе і невідкладне завдання – виховання свідомого громадянина, патріота рідної землі, який володіє високою культурою, духовно та фізично досконалий, готовий жити у громадянському суспільстві. Соціалізація молоді, патріотичне, правове, естетичне виховання, формування екологічної свідомості,  популяризація здорового способу життя – за такими напрямками здійснюється  робота бібліотеки. Бібліотека надає Інтернет послуги на базі дорослого та дитячого відділів.
 
 
 
Сучасність бібліотеки
 
2013р. - Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші батьки, діди і прадіди, тут корінь українського народу. Знати свій народ – це знати мамину пісню, що сіяла в душу дитини зернятка, котрі зійшовши, виростали в добро, любов і ласку людини, це знати батьківську хату, стежина, від якої веде у великий шлях Батьківщини, це знати бабусину вишиванку.  Україна – це милозвучна рідна мова, вишитий рушник.
 
 Сьгодні ми повинні знати і думати про свої корені, про те без чого не мислиться кожен народ: народні звичаї, традиції, рідну мову, мамину пісню, бабусину казку, про обереги на рушниках, про наші добрі ремесла.         
 
Першотравенськ маленькє шахтарське місто у Дніпропетровській області в якому  багато талановитих людей займающихся різними народними ремеслами. У 2013 року міська бібліотека об’єднала талановитих людей і створила об’єднання «Гармонія».
 
Аматори народного мистецтва показали свої вироби у м.Дніпропетровськ (День Європи), смт, Петріківка,  м.Павлоград, з успіхом проходять виставки до різних свят у БК «Шахтар», на площи.
 
24 травня в Україні згідно з Указом Президента від 17 вересня 2004р. відзначається День слов’янської писемності. В цей день вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. Праці цих великих просвітителів стали загальним надбанням всіх слов’ян і заклали основу їх морального й розумового розвитку.

 
2013 рік ювілейний – 1150 років відзначається слов’янській писемності. З цієї нагоди в читальному залі створений тематичний куточок «Слов’янській писемності – 1150 років», де представлені книги і друкований матеріал на цю тему.
 
Міська бібліотека до цієї події створила координаційну методичну групу в яку входять 5 чоловік: завідуюча відділом для дорослих Соїна Л.О., завідуюча відділом для дітей Косякова Л.Ю., провідний бібліотекар читального залу  Маркова О.В., бібліотекар абонементу Степанчикова І.В., бібліотекар читального залу 1 – 9 класів Заліська В.В.. Завдання  групи просвітницька робота з населенням з метою популяризація близькості культур слов’янських народів та їх загального коріння, пробудження у людей любові до Вітчизни і почуття гордості за незалежність до великої слов’янської сім’ї, сприяння збереженню слов’янських мов, культури та звичаїв. Надання методичної інформації населенню міста, надання матеріалів інформаційно – просвітницького характеру, організація та проведення інформаційних годин, бесід, літературно музичних свят та інших заходів, надання консультаційної допомоги, випуск друкованої продукції: інформаційні листівки, рекомендаційні списки літератури, інформаційні списки статей з періодичних видань та ін., співпраця з місцевою пресою газ.»Першотравенские новости», ТБ «Імпульс».
 
Т.Г.Шевченко,  його ім’я знає кожен. Його талант та незламне прагнення свободи надихнули українській народ здійснити свою мрію про життя у вільний, незалежній та процвітаючій державі. Міська бібліотека підготувала комплекс заходів на 2013 – 1014р.р. до 200 – річчя від дня народження Т.Г.Шевченко. Цілий рік проходили яскраві заходи у відділах міської бібліотеки (книжкові виставки, бібліографічні огляди, бесіди, експрес – інформації, вікторини, Інтернет – репортаж. Засідання л/о «Джерело» та інш.)
 
3 квітня виповнилося 95 років від дня народження видатного українського письменника і громадського діяча Олеся Гончара. Його життя тісно пов’язане з Дніпропетровщиною: саме у Ломівці, що  зараз увійшла до складу Дніпропетровська, народився Олесь Терентійович. Тут він деякий час навчався, працював над відомими сюжетами творів, герої багатьох з яких пов’язані з нашим регіоном. З нагоди ювілею видатного земляка за підтримки обласної влади стартує регіональна компанія «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара».
 
КЗ Першотравенська міська бібліотека прийняла активну участь у регіональної компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара». Були проведені яскраві заходи (бесіди, інформаційні години, соціологічне дослідження, анкетування, вікторина, ілюстровані книжкові виставки, конкурс творчих робіт, обговорення книг ) для учнів шкіл, молоді, пенсіонерів, ліцеїстів.
 
Велика робота проводилась бібліотекарями з пенсіонерами, інвалідами які відпочивають у теритолріальному соціальному центри. До уваги пенсіонерів були підготовлені бесіди,  бібліографічні огляди по різним темам, бібліотекарів з задоволенням приймають у центрі. Ці зустрічи проходять 2 раза на місяць.
 
Соборність  і свобода наріжні камені нашої національної ідеї, це важливі складові становлення сучасної України. Соборність і свобода – це цінності, які впроваджує в життя наш народ протягом усієї своєї історії. 94 роки тому Акт Злуки проголосив об’єднання двох українських республік, народжених на уламках імперій. Єднання українських земель, творення власної держави для українців стало реальністю. Єдність і нині – головна умова нашої сили та незалежності.  Бібліотекарі підготували до цієї події книжкові виставки, літературно – музичне свято для учнів 10 класів, бібліографічні огляди).
 
 
 
          Бібліотекарі відділу для дітей підготували казкове свято по творчості казкаря Ш.Перро для учнів 4 класів. Це було дуже яскраво, цікаво, дітям дуже сподобалось.
 
                   Бібліотекарі відділу для дітей підготували комплекс заходів до дня защити дітей ( були організовані книжкові виставки  в дитячому парку, також вікторини у бібліотечному сквері). Це було дуже цікаво. Дітям сподобалось. Депутат обласного совету Антипов В.М. відвідав куточок  який підготували бібліотекарі.
 
 
 
           З успіхом у читальному залі відділу для дорослих пройшла презентація книги «Злам» місцевої поетеси Л.Скрипцової члена літературного об’єднання «Джерело».
 
                 Голодомор 1932 – 1933р.р. – це наша історія, Ії трагічні гіркі сторінки багатостраждальна історія нашого народу – Голодомор. Ми не повинні забувати Ії сторінок. Святий обов’язок кожного українця – знати і пам’ятати про ці події, віддавати шану жертвам голоду. До 80 – річниці голодомору були підготовлені книжкові виставки, бібліографічні огляди, Інтернет – репортажі, історичні години.
 
                Бібліотекарі відділу для дорослих  щорічно проводять інформаційну - бібліографічну гру «Інформіна – 2013».
 
               Відділ для дітей міської бібліотеки  брав участь у всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач України – 2013» ( 11 учнів з задоволенням прийняли участь у цьому заході)
 
    У рідному слові початок усіх початків людського буття. За рішенням ЮНЕСКО, починаючи з 2000 року 21 лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято стало традиційним. Адже рідна мова є першоосновою народу і першоджерелом кожної людини. Бібліотекарі підготували годину народознавства:»Мова рідна, слово ріднє».
 
 
 
2014р.
 
 
 
                                     Працівники міської бібліотеки намагаються якнайширше представити до уваги читачів книжкові виставки, тематичній підбір на різні теми, проводять для всіх категорій читачів яскраві заходи, які оставляють приємні спогади у серцях мешканців нашого міста. Зберігаючи випробувані форми роботи (бесіди, літ. години, огляди та ін...) працівники бібліотеки намагаються якомога більше використовувати нетрадиційні форми (гра – тренінг, екологічний калейдоскоп, конкурсні змагання та ін...)
 
             Сьогоднішній день, завтра буде історією. А історію творять люди. Саме дякуючи бібліотекарям, відданим своїй справі, великим оптимістам живе наша бібліотека. Так буде доки є книга!
 
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека