Томаківський район


 
Чумаківсвька сільська бібліотека-філіал 

 
Історія бібліотеки

Давнє і вічно живе накопичення людського розуму. Нерухомі ряди книжкових полиць заключають в собі безкінечні форми живого світу: непримиренну боротьбу ідей, допитливий науковий пошук, насолодження прекрасним, отримання знань, розваги і т.д. без кінця…

Все життя всесвіту зосереджене в цьому магічному кристалі, який називається бібліотека.

Бібліотека – це не тільки книга. Це насамперед колосальний концентрат спресованого часу тисячоліть, людської думки, перенесеної на пергамент, папірус, папір.

Світ занадто великий. Своїми очима ви побачите лише малу його частину. Тому шукайте факти в книгах, збирайте їх щоденно.

Перша згадка про створення в 1922 році бібліотеки в нашому селі є в спогадах Баглая Григорія Саввича, Колісника Афанасія Афанасійовича, Оленича  Миколи Івановича в книзі « О Чумаках и чумачанах»: «… З ініціативи партійно- комсомольської організації в селі були відкриті:клуб, бібліотека, хата читальня…»

Бібліотека і хата читальня мала характерну відмінність: в хаті читальні проводилась агітаційно-робітнича робота, читалися для не грамотних твори Леніна та художня література вголос.

 В 1938 році для жителів села в колишньому приміщенні арештантського дому відкрили клуб і виділили кімнату для бібліотеки

Який був фонд і хто керував в ті роки - інформація відсутня. Галина Федорівна Ужва (1925 р. н. ) розповідала своїй сестрі, що з початком Великої Вітчизняної війни люди розібрали книги з бібліотеки по домівках, переховували, закопували, а після Перемоги з відновленням роботи бібліотеки вцілілу літературу знесли в сільраду.

Першим післявоєнним бібліотекарем працювала Колісник Марфа Петрівна. Фонд був менше 100 книг і зберігався в сундуці в сільраді.

З 1948 по 1952 рік завідувала бібліотекою Колісник Зинаїда Тигранівна 1921

Бібліотека  в 1948 році налічувала 250 книг, потім поступово стала поповнюватися через обласний бібліотечний колектор.

В 1952 році бібліотеку очолила Ольга Олексіївна Гринько. Далі кілька років керував клубом і бібліотекою Білик Петро Філонович; потім, до 1962 року – Масимцова  Світлана.

З 2 березня 1962 до 29 липня 1978 року завідуючою Чумаківською сільською бібліотекою (з 21 листопада 1975 року філіалом Томаківської ЦБС) була Гуменюк Олександра Федорівна (17.03.1937 р.н.).

Фонд бібліотеки в 1967 році налічував близько 8 тисяч книг; читачів бібліотеки- 750. В цьому ж році було закладено фундамент для спорудження Будинку культури.

В своїх спогадах тодішній голова колгоспу «Іскра» Рябовол Іван Варфоломійович (1926 р.н.) згадує про відкриття в 1971 році нового Будинку культури (вартістю більше 30 тис. крб.). Приміщення було повністю вмебльовано за рахунок колгоспу(з прикрістю можна констатувати той факт, що це було вперше і в останнє.)

Як згадує Олександра Федорівна, в той час  в бібліотеці було близько тисячі читачів, постійно надходила нова література, виписувалася велика кількість періодики, діяла виставка «Книги для продажу». Нова література реалізовувалася від торгової точки. На базі бібліотеки проводився всесоюзний семінар, були представники з Москви.

В 1978 році отримала грамоту за 1 місце серед сільських бібліотекарів Радянського Союзу.

З 1978 – по 1997 рік в бібліотеці працювали :

Кулик Людмила Іванівна,
Кандибей Надія Іванівна,
Пономарьова Наталя Володимирівна,
Пасько Олена Миколаївна,
Петренко Галина Володимирівна,
Чеховська Тетяна Олександрівна,
Лихолат Алла Миколаївна,
Ревенко Тетяна Генадіївна,
Заєць Тамара Олександрівна,
Пільгуй Людмила Володимирівна.

З 1997 року – Теус Ірина Миколаївна (з вересня 1988 року – до жовтня 1997 – завідуюча Кіровською бібліотекою)

З 1998 року до фонду Чумаківської  бібліотеки долучився фонд Кіровської бібліотеки, в зв’язку з розпорядженням , що на території сільської ради повинна бути лише одна бібліотека. Період з 1997 по 1999 – Кіровський пункт видачі літератури при Чумаківській бібліотеці, який функціонував по середах і п’ятницях .

Змінюється світ, змінюються обставини, занепадає село. Зараз населення менше, ніж колись кількість читачів в бібліотеці (1014 чоловік).

Завдання бібліотеки – забезпечити вільний і демократичний доступ до інформації, допомогти усвідомити значення інформації для особистого розвитку, навчати дітей користуватися інформацією.

Сучасна людина знаходиться перед гімалаями книг в стані золотошукача, котрому потрібно відшукати крупинки золота в масі піску.

Фонд Чумаківської сільської бібліотеки становить 14 342 книги та брошури. За галузями знань:

суспільно-політична література – 923 екз.,
природничо-наукова л-ра – 1482 екз.,
виробнича л-ра – 1491 екз.,
гуманітарна л-ра – 10 442 екз.,
українською мовою – 8 443 книг,

Кожна наука спирається на бібліографію. Праця бібліотекаря, можливо, чорнова, ала абсолютно необхідна для розвитку знань. Її можна порівняти з фундаментом будівлі: спостерігачу видно лише величні стіни і купола храму, але вони можуть виділятися лише тому, що під них підвели стійкий фундамент.

Бібліотекар має базову вищу бібліотечну освіту. Стаж роботи за фахом більше 20 років. Бібліотекар в нашій країні не реєстратор, не службовець, котрий слідкує, чи всі книги на полицях,- він приймає участь у формуванні людини, його праця зродні  праці педагога і письменника.



Сучасність бібліотеки

Чумаківська СБФ
Керівник – Теус Ірина Миколаївна
Бібліотека обслуговує мешканців сіл Чумаки та Кірове.

Значну увагу у своїй роботі бібліотека приділяє питанню морального та духовного виховання користувачів. Бібліотекар знаходить спільну мову з місцевою владою, завоювала авторитет серед жителів свого села.

Книжковий фонд розкритий тематичними поличками на тему «Подорож до історії», «Ліки навколо нас», «Золотий дзвін Великодня», «Джерела духовності», «Знайди себе у безмірі світів». Серед масових заходів хочеться відзначити такі як – година милосердя «Ніхто не створений для війни»,  історичний екскурс «Горів у битві Дніпр широкий» (до 70-річчя визволення Дніпропетровської області),  година цікавих повідомлень «Зеленів свята: мозаїка народних звичаїв»
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека