Томаківський район


 
Китайгородська сільська бібліотека-філіал  

 
Історія бібліотеки

Книги, а отже і бібліотека, як книжкова скарбниця, завжди, в усі часи мали велике значення для людей, бо саме в них найчастіше можна знайти відповіді на запитання, які цікавлять, втамувати жагу пізнання або бажання відпочити за простим читанням.

Історія Китайгородської сільської бібліотеки розпочалася ще наприкінці першої половини ХХ ст. після закінчення Великої Вітчизняної Війни. Можна сказати, що першою сходинкою у створенні сільської бібліотеки стало відкриття при Китайгородській школі невеличкої бібліотеки, кількість книг в якій хоч і не була великою, проте мала велике значення для жителів села, а також для підростаючого покоління. Така бібліотека при школі почала діяти з грудня 1945 року, а її керівником було призначено Леперду Інну Михайлівну, яка пропрацювала на цій посаді від початку, тобто з грудня 1945 року, по вересень 1947р.

Жовтень 1947 року став новою сходинкою в історії нинішньої сільської бібліотеки, адже в цей період було відкрито прототип бібліотеки – хату-читальню. Вона знаходилася в центрі села в звичайній глинобитній хатинці, неподалік від школи. Цікавим є той факт, що окрім ролі бібліотеки хата-читальня грала також роль клубу, осередку для гулянь, де збиралася молодь. Завідуючим цієї хати-читальні на період з жовтня 1947 по вересень 1948 року стає Савело Григорій Якович. На зміну Григорію Яковичу, в ролі завідуючого хати-читальні приходить Алєксєєнко І.І., який пропрацював на даній посаді до січня 1953 року.

Вже на кінець 1952 року в центрі села, неподалік від якого зараз знаходиться Китайгородський фельдшерський пункт було збудовано нову будівлю, в якій мали розташовуватися сільська рада та пошта. Саме тут знайшлося місце для створення повноцінної бібліотеки, і вже в січні 1953 року хата-читальня перемістилася в будівлю сільської ради і почала називатися сільською бібліотекою. Першою завідуючою сільської бібліотеки в селі Китайгородка стає Копоть Лідія Кирилівна, яка пропрацювала бібліотекарем майже сім років (з січня 1953 р. по жовтень 1960 р.).

У листопаді 1960 року завідуючою бібліотеки в приміщенні сільської ради та пошти починає працювати Селявіна Олена Павлівна. У квітні 1969 року Олену Павлівну обирають на посаду голови сільської ради, а бібліотекарем тимчасово призначають Олексієнко Зінаїду Іванівну, котра пропрацювала в сільській бібліотеці до листопада 1969 року.

Наступним завідувачем сільської бібліотеки стала Ляпота Ніна Федорівна, яка змінила Зінаїду Іванівну на цій посаді, і працювала в період з листопада 1969 року по листопад 1970 року. У свою чергу, Ніну Федорівну з листопада 1970 р. по жовтень 1971 року замінила Павленко Таїсія Миколаївна.

Найдовше завідуючою сільської бібліотеки пропрацювала Бабенко (Максименко) Світлана Миколаївна, яка займала цю посаду майже 25 років (з жовтня 1971 року по 1997 рік). За цей період в житті самої бібліотеки сталися великі зміни. У 1989 році у центрі села поруч з парком, обеліском слави та Китайгородською школою був побудований новий двохповерховий Будинок Культури. Саме у цю будівлю, на другий поверх сільська бібліотека і перемістилась відразу ж після закінчення будівництва, де знаходиться до сих пір.

У 1997 році бібліотекарем почала працювати жителька с. Чумаки Соболь Інна Олександрівна, котра обіймала цю посаду до вересня 2003 року.  З жовтня 2003 року по січень 2005 року бібліотекарем працювала Кучинаш Оксана Василівна.

З 1 січня 2005 року на посаду завідуючої сільської бібліотеки призначено Гузенко Станіславу Степанівну, яка продовжила роботу бібліотеки  у руслі підвищення зацікавленості громади у подіях минулого та сьогодення.

В сьогоднішньому культурному житті нашої країни пройшли якісні зміни, які викликали вибух інтересу до вітчизняної історії, національних культур, втрачених національних, краєзнавчих традицій, джерел духовної культури, народних ремесел. Дуже важливим є той факт, що набагато більшу увагу бібліотекам, як осередкам духовного збагачення, стала приділяти держава.

Основним  напрямком і неодмінною умовою роботи Китайгородської  бібліотеки є використання  інформаційного потенціалу бібліотеки з різних питань. Це і висвітлення питань національної культури, історії, рідної мови, фольклору, народних традицій свого краю, актуальних проблем сучасності.

Особливу увагу  бібліотека  приділяє подіям літературного життя, творчості письменників, поетів, художників. З цією метою в бібліотеці діють різноманітні книжкові виставки.

Бібліотека завжди намагається залучити молодь села до якнайчастішого відвідування бібліотеки. Для цього проводиться широке ознайомлення наших читачів з фондом бібліотеки, привертається увага до актуальних проблем сучасності, в тому числі і проблем духовного розвитку, поширюються спеціально надруковані буклети.

Сьогодні спостерігається сплеск інтересу до історії, до своєї малої батьківщини,  цій темі бібліотека також  приділяє особливу увагу. Тому ми обновили і значно поповнили новими експонатами (вишивками, віршами, новими даними які зібрали)  краєзнавчий куток «Нащадки пам'ять бережуть».

Для любителів української літератури і мовознавства  діє  організований літературний гурток. Учасники цього гуртка беруть активну участь у різноманітних сільських та районних конкурсах, серед яких є конкурси віршів та прозових творів на різну тематику.  Так, наприклад, у 2011 році саме читач Китайгодської сільської бібліотеки переміг у районному конкурсі «Кращий читач 2011р.» в категорії учні 7 класів.

Постійно проводяться  спільно зі школою конкурси виразного читання поезій, книжкові виставки до ювілеїв і днів народження українських та зарубіжних класиків. Це стало традицією для сільської бібліотеки.

В 2010 році кількість читачів  становила  505 чоловік. Відвідування 2455 чол., книговидача 8450 екземплярів, при цьому бібліотечний фонд налічує 8688 екземплярів.

 

 
Сучасність бібліотеки

Китайгородська СБФ
Керівник – Гузенко Станіслава Степанівна.

Бібліотека обслуговує мешканців сіл Китайгородка і Зелений Клин. Бібліотека співпрацює з дошкільним  навчальним закладом «Пролісок», з школою, з будинком культури, сільрадою. Бібліотекар приймає активну участь у житті громади. В кінці кожного року звітується про роботу закладу.

Заходи, що проводяться в бібліотеці, характеризуються актуальністю сьогодення та несуть пізнавальний та навчальний характер: урок народознавства «Наші писанки магічні – кольорові, символічні», урок-спогад «Нам світить сонце Перемоги», година спілкування «Родинне багаття з мамою і татом», літературна ретроспектива «Чародій українського слова» (до 100-річчя з дня народження Ю.Збанацького), мистецький вернісаж «Доля, виспівана у квітах» (до 105-річчя  української майстрині Марії Приймаченко),  бібліотечна гра-подорож «Відкрий для себе книгу, або країна, якої немає на карті», диспут на тему багатомовності в Україні «Спочатку було слово», інформаційна хвилина «Періодична таблиця – прорив хімічної науки» (до ювілею Д.І Мєндєлєєва).
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека