Центральна бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС» 

 
 Історія бібліотеки

«Духовна скарбниця міста» - так називають сьогодні Центральну бібліотеку жовтоводці. Її створення у 1971 році стало одним з перших культурних надбань молодого провінційного міста. 40 років – такий короткий час у відліку століть і такий великий у миттєвому житті,  який наповнений постійною працею, пошуком нових ідей та творчих здобутків. Це шлях від однієї книги до інформації світового простору.

В перший рік свого існування бібліотека знаходилась в одній з кімнат колишнього інтернату по вулиці Гагаріна. Перша партія книг в кількості 450 примірників надійшла з Криворізького бібколектору та була оформлена завідуючою бібліотекою – Валентиною Тимофіївною Васильєвою.

Фонд бібліотеки нарощувався дуже швидко. Вже на кінець 1971 року він нараховував 7 тисяч примірників.  Через рік, у січні 1972 року, бібліотека отримала нове приміщення в трикімнатній квартирі по вулиці Івана Франка, 36. В новому приміщенні читачів обслуговувало три бібліотекарі:  В.Т. Васильєва, М.А. Сливка, Т.І. Вовк.

Знаменним став для бібліотеки 1976 рік – вона отримала нове комфортне приміщення по вулиці 50-річчя Комсомолу, 23 (де знаходиться і зараз) з окремими відділами та книгосховищем.

Зокрема 70-ті роки XX сторіччя були роками прогресивних змін в історії бібліотек країни. Активно йшов процес централізації бібліотек. Внаслідок цього відбулися зміни і в організації бібліотечної мережі Жовтих Вод. В 1978 році, з метою поліпшення обслуговування читачів різних категорій, координації інформаційно-бібліографічного обслуговування, комплектування бібліотечних фондів,  була створена Централізована бібліотечна система державних масових бібліотек з єдиними штатами, спільним кошторисом. Міська бібліотека набула статусу Центральної. Очолила ЦБС молодий, енергійний фахівець бібліотечної справи Віра Данилівна Палій, а завідуючою відділом обслуговування Центральної бібліотеки була призначена Марія Андріївна Сливка. На базі Центральної бібліотеки були відкриті: відділ комплектування та обробки літератури, який очолила грамотний професіонал Васильєва В.Т., а також були відкриті відділ організації та використання єдиного фонду очолила його Вовк Т.І. та методичний відділ, завідуючого якого стала Овсяннікова А.П., яка багато зробила для того, щоб Центральна бібліотека стала справжнім методичним центром для бібліотек всіх систем та відомств. Потім естафету методичної роботи прийняли на себе Попова О.В., пізніше Сербул З.І.

З моменту централізації в бібліотеці постійно відбуваються вагомі події: створено поетичний клуб «Пошук», який мав мету об’єднати читачів, що люблять поезію і самі починають писати. Першими учасниками клубу були студенти ПТУ, учні шкіл, студенти середніх учбових закладів, молоді фахівці заводів «Електрон», «ПРЗ», молоді вчителі. Ініціаторами його створення були директор ЦБС Палій В.Д., зав. відділом обслуговування Сливка М.А., зав. читальним залом Силкіна Л.Б., методист Овсянникова А.П., бібліограф Суфіярова А.Г. Плинув час, розширювався контингент учасників клубу, тематика засідань його була найрізноманітнішою. На його засідання стали приходити читачі різних поколінь, цілі сім’ї і навіть династії. Виникла думка, перетворити клуб на сімейну-літературну вітальню, яка називалась  «Дім, де зігріваються серця»? , вона мала свій статут і програму, обрано навіть гімн. Відому пісню О. Митяєва «Как здорово, что все мы здесь сегодня собрались», було перероблено читачкою І. Радамовською на бібліотечну тематику, нею й до цього часу закінчуються засідання. В бібліотеці була створена рада з 11 чоловік, головою якою був Стежко К. – головний інженер ТЕЦ. Для підготовки до засідань клубу щотижня проходили міні - засідання, на яких розроблялися сценарії засідань, обговорювалось, кого буде запрошено на захід, готувалося художнє оформлення. В активі клубу були свої художники, фотографи, кінорепортери, що давало змогу завжди оригінально оформити зал. Поетичними та ліричними робили засідання викладачі дитячої музичної школи на чолі з музичним керівником літературної вітальні Горланем М.Г. , гуртами «Відродження», «Знахідка». В 2001 році досвід роботи літературної вітальні був надрукований у журналі «Бібліотечна планета». В 2010 році вітальню було перейменовано в літературно-музичний салон «Натхнення», який став справжнім центром бібліотерапевтичної допомоги читачам. Крім цього, в бібліотеці здійснюється професійна орієнтація у клубі «Професійні обрії», проводиться виховання здорового способу життя в школі здоров’я «Джерела здоров’я». Бібліотека однією з перших в місті започаткувала літературно-музичні вечори та інтерактивні форми роботи з читачами.

Саме нетрадиційний, інноваційний підхід до організації роботи з читачами в бібліотеці та за її межами, дбайливе формування книжкового фонду зміцнили авторитет бібліотеки, як соціальної та інформаційної установи для мешканців міста, що шукали відповіді на багато складних і неоднозначних питань в період застою, перебудови та початку 90-х років XX сторіччя. Архів бібліотеки (фотоальбоми, афіші, плакати, бібліографічні покажчики, щоденники та плани) яскраво свідчать про значні творчі здобутки бібліотеки та її шалену популярність серед громади Жовтих Вод.

В 1988 році з метою координування діяльності бібліотек усіх систем та відомств на базі Центральної бібліотеки, як методичного центру, було створено Територіально-бібліотечне об’єднання (ТБО), яке інтегрувало 39 бібліотек міста. В рамках діяльності ТБО стало можливим найбільш повне задоволення інформаційних потреб читачів, раціональне формування та ефективне використання бібліотечних ресурсів Жовтих Вод. Головою ради ТБО був призначений завідуючий відділом культури Михайленко С.І., його заступником Палій В.Д. – директор ЦБС. Згодом вона була призначена Головою . Радою ТБО координується робота по проведенню міських масових заходів, комплектуванню бібліотечних фондів , передплати періодичних видань , проведенню професійного свята, ювілеїв працівників.

 Під час створення ТБО нас відвідали колеги із бібліотеки ім.. Леніна м. Москви , пізніше до нас приїздили колеги з Киргизстану . Досвід створення ТБО в м. Жовті Води було надруковано в 1991 році в журналі «Бібліотекар». Багато років , на базі центральної бібліотеки, працює клуб професійного і творчого спілкування бібліотекарів ТБО «Діалог» на його засіданнях розглядаються найрізноманітніші питання бібліотечної галузі міста.

В 1990 році в місті Жовті Води , за ініціативою центральної бібліотеки , як методичного центру для всіх бібліотек ТБО, було започатковано професійне свято День бібліотечного працівника, який довів, що спілкування, взаєморозуміння  і об’єднання завжди на добро. В цьому році багатьом бібліотечним працівникам було присвоєно звання «Ветеран праці», Почесним знаком Міністерства культури УРСР « За відмінну роботу» нагороджено директора ЦБС Палій В.Д. В 1991 році директорові ЦБС Палій В.Д. присвоєно звання «Заслужений працівник культури України».

Поступово Центральна бібліотека опановує нові інформаційні послуги, удосконалює технологічні процеси, що дає можливість значно ефективніше долучати до інформації та до свого чудового скарбу – книжкового фонду читачів бібліотеки. Наприкінці 90-х років працівники бібліотеки витримують шалені навантаження: понад 20 тисяч разів на рік відвідують жовтоводці свою улюблену бібліотеку, запитуючі і використовуючи близько 75 тисяч книг, періодичних видань, аудіовізуальних матеріалів. І на сьогодні ці цифри не зменшилися, а збільшилися. В ці роки запроваджено «домашній абонемент» для обслуговування інвалідів на дому.

 В нове тисячоліття бібліотека вступила з почуттям гострої необхідності долучити своїх прихильників до інформаційних можливостей світової мережі ІНТЕРНЕТ. І вже в 2003 році читачі бібліотеки розпочали опановувати нові електронні засоби обміну інформацією, активніше долучатися до сучасних демократичних процесів, приймати участь у самоврядуванні завдяки доступу до ІНТЕРНЕТУ. Долучаючись до активної інформатизації суспільства, Центральна бібліотека стала провідним осередком інформаційної роботи з мешканцями міста.

Історія бібліотеки тісно пов’язана з долями тих, хто в ній працював, хто віддавав їй свої знання, досвід, вніс свій внесок у її минуле, сучасне та майбутнє. Багатьом працівникам бібліотека дала старт у досягненні мети. Серед них: Буртова Л.А., Овсяннікова А.П., Силкіна В.Б., Цимбал Т.П., Скрипнік Р.Н., Попова О.В., Бойко І.І., Суфіярова А.Г., Гудим О.В., Безносенко О.І., Тарасова Т.Г., Тархіна Л.А. Про роботу бібліотеки в ті часи ветерани бібліотечної справи розповіли в своїх спогадах , які розміщені у двох випусках . Історія міських бібліотек відображена в бібліотечному варіанті книги «Місто наших мрій і сподівань», яка була видана КЗК «Жовтоводська ЦБС» в 2007 році до 50 - річчя надання  статусу міста Жовті Води. Це унікальне видання  на 343 сторінки , про історію та сучасність молодого, прекрасного міста , про тих хто своєю працею писав його історію .Книга має кольорове художнє оформлення: портрети, ілюстрації , діаграми, малюнки.

Сучасність бібліотеки

У наш час змін і модернізації до Центральної бібліотеки прийшов новий читач із новими запитами, потребами та цілями. Тому так важливо не обмежуватися традиційними формами роботи, а шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів для розповсюдження знань у місцевій територіальній громаді. Відділ обслуговування Центральної бібліотеки – один з провідних відділів ЦБ. В його структурі – абонемент та читальний зал. Штат складає 4 висококваліфікованих бібліотечних працівника. Інформаційна цінність відділу є універсальний книжковий фонд, який нараховує біля 48 тисяч примірників.

Читальний зал – один з головних структурних підрозділів відділу обслуговування. Це просторе світле приміщення на 20 посадових місць. В читальному залі проводяться семінари, лекції, бесіди, зустрічі з цікавими людьми, творчі вечори, музично-ліричні рапсодії, книгознавчі орієнтири.

 Кожен рік читальний зал відвідує більш ніж 1,5 тисячі читачів, при цьому видається близько 38 тисяч примірників літератури, журналів і газет. Дві треті фонду читального залу складає навчальна література, яка вирізняється універсальним складом різних галузей і напрямків - це історія, філософія, економіка, логіка, право та педагогіка, соціологія та статистика, медицина та психологія, біологія, хімія, фізика та багато інших. Такий фонд постійно  формується  на основі вивчення читацького попиту та побажань відвідувачів.     Щорічно читальний зал Центральної бібліотеки отримує понад 40 назв газет і журналів різної тематики. Це офіційні передплатні видання України. Інформацію про наявність періодичного видання  у читальному залі можна отримати із систематичної картотеки статей та на Web-сайті бібліотеки.

Наше життя все більше стає пов’язаним з електронним середовищем. Бібліографічна діяльність у зв’язку з цим  розвивається і набуває змін, відбуваються інноваційні перетворення. Завдяки демоверсії бібліотечної програми «Ірбіс», здійснюється бібліографічний аналітичний розпис газети «Жовтоводські Вісті». Ця інформація передається електронною поштою до Дніпропетровської  обласної універсальної наукової бібліотеки. Вона стає частиною даних для створення Електронного корпоративного каталогу « Дніпропетровщина» .

На сьогодні бібліотека обслуговує 3400 користувачів, які відвідують бібліотеку 22,7 тис. разів, їм видається близько 77,2 тисяч примірників друкованої та недрукованої продукції.

Сьогодні бібліотека діє в рамках виконання власних програм, спрямованих на покращення соціального становища жовтоводців - програма бібліотерапевтичної допомоги «БібліоVita»  та програма соціалізації молоді «Нова генерація». З 2014 року Центральна бібліотека працюватиме по програмі «Від серця до серця: бібліотека шляхи соціалізації особистості», яка буде спрямована на систематизацію діяльності бібліотеки по роботі з соціально-незахищеними категоріями громадян міста Жовті Води. Мета програми: сприяння адаптації в суспільстві, соціокультурній реабілітації, розвитку творчих можливостей і самоствердженню особистості людей з обмеженнями життєдіяльності та соціально захищених груп населення шляхом прилучення до книги і читання, організовуючи роботу в доступних для них формі.

Центральна бібліотека взяла на себе відповідальну місію – зробити життя мешканців міста багатогранним. Тому її партнерами є владні структури, міські соціальні служби, освітянські установи, громадські організації. Бібліотека відкрита для партнерства, корпоративних рішень та співпраці на користь своїх користувачів. Ця почесна місія спонукає колектив до глибоких культурологічних розвідок та аналізу потреб читачів і ролі бібліотеки у місцевій громаді.

У 2011 році виповнилося 40 років з дня заснування бібліотеки. Цей ювілейний рік Центральна бібліотека, її колектив, її читачі зустрічали втіленням в життя ідеї високої соціальної ефективності роботи бібліотеки, широким спектром послуг для користувачів, що робить відвідування установи зручним та привабливим. Вшанування її Величності Книги, Інформації, Комп’ютеризації та нових інформаційних можливостей, які відкрило Третє Тисячоліття – це наш шлях разом з іншими бібліотеками світу – від суспільства інформації до суспільства знань, від суспільства знань до суспільства духовності.

Головною подією 2012 року, не тільки для бібліотечної спільноти Жовтих Вод, а й для усієї територіальної громади міста стало відкриття, після реконструкції та ремонту, нового приміщення Центральної бібліотеки. Оновлена бібліотека значно зручніша, комфортніша, осучаснена, забезпечена новими ресурсами та послугами.

В рамках Програми голови облдержадміністрації Д.В. Колєснікова було створено Центр Слов’янської писемності та культури «У слов’янській єдності – перспектива майбутнього». Метою та завданням якого є створення умов для збереження, відродження, розвитку та популяризації самобутніх слов’янських культур та культурних та духовних цінностей слов’янських народів, популяризації традицій, звичаїв, ремесел та народної творчості слов’ян, зростанню культурного рівня мешканців міста.

Інформаційно-документальні ресурси Центру: твори письменників слов’янських народів, видання, що розкривають історичні витоки слов’янства, культурні джерела слов’янських народів, мистецтво слов’янського етносу та сучасне слов’янознавство, книги слов’янськими мовами. На придбання літератури та передплату періодичних видань для відкриття і функціонування Центру було виділено з міського бюджету 20 тис. грн.

Відповідно до рекомендацій КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія», за сприянням міського голови А.В. Кузьменка, Центр обладнано сучасними технічними засобами на суму 20 тис. грн.

Оформлення Центру було виконано за власним дизайном, дякуючи спонсорам та друзям бібліотеки, сума складає більше 1000 грн.

 У структурі Центральної бібліотеки є методико-бібліографічний відділ, який запроваджує в практику роботи бібліотек Концепцію організації управління бібліотечною справою в місті, використовуючи методи стратегічного, інноваційного і кадрового менеджменту, збирає інформаційно-документальні і статистичні матеріали з історії розвитку бібліотек, видає та розсилає в бібліотеки методичні розробки, проводе заходи з підвищення професійної компетентності бібліотечних фахівців.

В бібліографічному секторі методико-бібліографічного відділу вам допоможуть:

- підібрати літературу за запитом, скласти бібліографічний список, отримати довідки збудь-якої галузі знань, уточнити відомості про необхідні видання, розшукати фактографічний матеріал, одержати консультацію з методики бібліографічного пошуку.    Крім цього у методико-бібліографічному відділі видаються інформаційні бюлетені нової літератури, прес-релізи та шорт-листи до ювілейних та пам’ятних дат, тематичні, рекомендаційні списки літератури. Видавничу діяльність КЗК «Жовтоводська ЦБС
здійснює редактор.

Центральна бібліотека це методичний центр для 24 бібліотек міста, тому їм надається методична, практична, консультаційна допомога з організації різних напрямків діяльності.

Відділ комплектування та обробки документів здійснює комплектування та обробку документів, які надходять до фонду КЗК «Жовтоводська ЦБС» та організацію в системі каталогів. Фонд ЦБС багатогалузевий він складається з книг, періодичних видань та кінофотофонодокументів, розрахований для різних категорій та вікових груп користувачів. Кожного року фонди ЦБС поповнюється на 5-6 тис. екземплярів друкованої і недрукованої продукції. На сьогодні фонд ЦБС складає 203409 тис. примірників. Передплата періодичних видань здійснюється по півріччях, бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС» одержують в назвах періодики – 110.

Цінні та видання, які надходять до ЦБС в одному екземплярі знаходяться у відділі організації та використання документів. Його фонд складає 13,5 тис. екземплярів друкованої та недрукованої продукції. Літературу із цього фонду користувач може замовити через абонементи і читальні зали бібліотек, користуючись каталогами, картотеками та інформаційними бюлетенями нових надходжень. Відділ організації та використання єдиного фонду має сектор МБА. По МБА можна отримати: відсутні в ЦБС видання з фондів інших бібліотек України, літературу для здійснення підбору за тематичним замовленням. Бібліотеки територіального бібліотечного об’єднання, що співпрацюють із сектором обмінно-резервного фонду  центральної бібліотеки мають можливість: доукомплектувати фонди додатковими примірниками видань, замінити зіпсовані або втрачені документи.

КЗК «Жовтоводська ЦБС» завдяки регіональному представнику програми «Бібліомост» Ю.Б. Сіліверстову, змогла безкоштовно створити сайт своєї бібліотеки приєднавшись до проекту edukit.

Завдяки  edukit, яка являється Інтернет-платформою по створенню безкоштовних Інтернет-сайтів КЗК «Жовтоводська ЦБС» створила чудовий сайт http://www.zhv-cbs.edukit.dp.ua/.

Сайт дуже цікавий, наповнений різною інформацією про роботу бібліотек нашої системи. На головній сторінці можна побачити графік роботи та розміщення бібліотек.
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека