КЗК «Привільнянська сільська бібліотека» 

 
 Історія бібліотеки
 
Бібліотеки – скарбниці духовної мудрості народу, хранителі історії, своєрідне місце зустрічі культурних епох і націй. На сторінках книг кожен знайде бажане й необхідне.
 
Саме в тиші бібліотек ми разом із книгами здійснюємо подорож у казкові міста й на далекі планети, у світ тварин і рослин. А нашими помічниками в пізнанні скарбів світової культури є завжди уважні, обізнані, компетентні бібліотекарі.
 
5 січня 1955 року за комсомольською путівкою була призначена завідуючою хатою – читальнею в с. Привільне – Мартинець Тамара Миколаївна. В той час бібліотека налічувала 2000 примірників книг .
 
В 1965 році в приміщенні Будинку культури була відкрита Привільнянська сільська бібліотека. Весь час вона була переможницею соціалістичних змагань, завжди займала перші місця.
 
За активну участь у пропаганді сільськогосподарської і суспільно – політичної літератури, бібліотеці присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».
 
На базі Привільнянської сільської бібліотеки проводились семінари, практикуми, бібліотека була базою передового досвіду по комплектуванню бібліотечного фонду. Бібліотека була базовою практикою для студентів Дніпропетровського культурно – освітнього училища.
 
Пугач (Мартинець)  Т. М. вела велику пропаганду рішень Партії та Уряду, на тракторних бригадах оформляла червоні кутки, бюлетені. «Хто сьогодні попереду», «Догляд за посівами – запорука високого врожаю», «Закон колгоспного життя» та ін.
 
Тамара Миколаївна вела широку пропаганду економічних знань, щоб працівники села боролися за збільшення виробництва землеробства і тваринництво, зниження собівартості, все це залежить від того, як добре знатимуть не лише керівники та спеціалісти, а  й рядові колгоспники, від чого залежить продуктивність праці, собівартість продукції.
 
До послуг читачів було чимало літератури з економіки, де виділяли окремі книжкові виставки, такі як: «Економічні знання кожному трудівнику», «Праця звеличує  людину»,книги з цих виставок користувалися великим попитом у читачів. Для механізаторів і тваринників складалися рекомендаційні списки літератури по економіці виробництва.
 
Разом з партійною організацією, правлінням колгоспу ім. Суворова Пугач Т. М. проводила читацькі конференції «Вигідно нам і державі», де вели розмову трудівники села про значення вмілого господарювання, економію коштів  і матеріалів, про важливість вміти рахувати.
 
Завідуюча Привільнянською сільською бібліотекою Пугач Т. М. приймала активну участь в громадсько – політичному житті села.
 
Обиралася 32 рази депутатом сільської ради.
 
Тамара Миколаївна приділяла велику увагу роботі з дітьми, проводила бібліотечні заходи – уроки мужності, вечори зустрічі з ветеранами праці і Великої Вітчизняної війни, допомагала духовному відродженню родини, в поширюванні сімейних традицій, в проведенні творчого дозвілля дітей.  Бо бібліотека для дітей  - це інформаційний центр, де  в першу чергу можна знайти потрібну дитячу книгу, а ще й цікаво провести дозвілля. Тамара Миколаївна оформляла книжкові виставки «Все цікаве на планеті», «Дітям щасливе дитинство і майбутнє», «Дітям планети – мир».
 
Флагманом бібліотечної справи можна назвати Пугач Т. М. тому що вона пропрацювала в бібліотеці 44 роки, це людина закохана в свою справу і безмежно їй віддана.
 
 
 
В 1995 році Пугач Т. М. пішла на заслужений відпочинок.
 
В 90 – х роках ХХ ст. народне господарство України вступило в полосу глибокої кризи. І тому в 1995 році було прийнято рішення про об’єднання Привільнянської і Микільської сільських бібліотек. Завідуючою Привільнянською сільською бібліотекою стала Копильченко Ганна  Константинівна. На цій посаді вона пропрацювала 7 років, показала себе обізнаною, уважною людиною, компетентним бібліотекарем.
 
З 2003 року завідуючою Привільнянською сільською бібліотекою стає Копильченко Олена Іванівна, яка через рік пішла у декретну відпустку.
 
З 01. 11. 2004 р. завідуючою Привільнянською сільською бібліотекою призначено Носенко Людмила Анатоліївна. За два з половиною роки, що вона пропрацювала завідуючою проявила себе здібною, ініціативною людиною. На районному святі, присвяченому Всеукраїнському дню бібліотек була нагороджена грамотою за сумлінну працю.
 
З квітня 2007 року завідуючою призначається Махота Тамара Петрівна, яка працює на цій посаді до сьогодні. Спеціаліст за фахом,  вона постійно підвищує свій професійний рівень. Пройшла курс підвищення кваліфікації по програмі «Бібліоміст» в жовтні 2010 року. З перших днів роботи  Махоти Т. П. пріоритетним напрямком роботи бібліотеки стала соціокультурна та популяризаційна діяльність. Пропагує та популяризує літературу   шляхом проведення різноманітних масових заходів, презентування книжкових виставок.
 
 
 
 
 
Сьогодні бібліотека є інформаційно-довідковим та культурним центром села Привільне.
 
Книжний фонд  становить - 5640 прим.
 
Користувачів - 540
 
Для розкриття фондів у відкритому доступі використовуються тематичні полиці: «Письменники України», «Світ  навколо тебе», «Затишок у вашому домі», «Промені духовності», «Домашньому умільцю», «Історія рідного краю», «Юні герої ВВв», «Ці книги повинні знати всі», «Здоров’я дитини».
 
Заклад надає інтегровану інформацію для задоволення культурних, освітніх  та соціально – побутових потреб користувачів в інформаційних куточках «Влада інформує», «Для вас молодь». Завжди до  послуг читачів інформ – досьє «Все про пенсію», «Субсидії – цільова допомога», «Соціальний захист населення». Організовано постійно діючі виставки «Нові надходження літератури» та  «На допомогу освітній програмі».
 
Бібліотека як інформаційний центр на допомогу освітнім програмам проводить інформаційні години: «Куди піти вчитися?», «Права дітей захищає держава», «Словник – інструмент пізнання світу», «Вплив куріння на організм людини».
 
В бібліотеці проводяться літературні години з презентаціями  книжкових виставок. Проводилися заходи до 200 – річчя з дня народження М. В. Гоголя, 125 – річчя з дня народження О. С. Пушкіна, 155 – річчя з дня народження історика – етнографа  Д. Яворницького, 140 – річчя з дня народження Лесі Українки, а також до шевченківських дат.
 
Бібліотекою ведеться краєзнавча робота. З 2007 року бібліотека працює за цільовою краєзнавчою програмою «Край мій – гордість моя», в рамках якої проводяться дні краєзнавства, години цікавих повідомлень про історію краю, про видатних людей села, які залишили свій слід в історії, проводяться бібліографічні огляди літератури постійно діючої краєзнавчої виставки «Край мій квітучий».  Постійно поповнюються краєзнавчі папки: «Наші славні земляки», «Історія села Привільне», новими матеріалами. Бібліотекою видано   краєзнавчі буклети «Наш видатний земляк - Додатко О. Д.», «Історія церкви села Привільне».
 
До всіх державних та календарних свят бібліотекою проводяться масові заходи на яких вшановуються люди села, зокрема проводились заходи  до Дня Перемоги, Дня Матері, Дня Сім’ї,  Дня Незалежності, Дня визволення села  Привільне від німецько – фашистських загарбників, Дня воїна – інтернаціоналіста та ін.  Бібліотекою ведеться народознавча робота по відтворенню традицій і звичаїв українського народу, зокрема проводились  інформаційні години для дітей «Щедрівки – колядки», «Звичаї та обряди», вікторини до Зелених свят.
 
В 2010 році бібліотека відзначила 55 – річний ювілей. На захід були запрошені колишні бібліотекарі, активні читачі та представники всіх закладів та організацій села. Захід пройшов на високому рівні.  З привітаннями до бібліотеки завітали  колеги з Солонянської районної бібліотеки, директор Привільнянської середньої школи Бойда І. Г., завідувачка дитячої дошкільної установи «Веселка» Котенко В. В., завідувачка Привільнянським будинком культури Узлова Н. А., учні Привільнянської СШ та вихованці дошкільної установи. Всі, хто завітав на свято, дарували бібліотеці книги.
 
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека