КЗК «Оріхівська сільська бібліотека» 

 
Історія бібліотеки

Iсторiю Орiховської бiблiотеки неможливо вiдокремити вiд iсторiї рiдного краю, вiд iсторiї с. Орiхове. Її створення припадає десь на 1950 р. коли було зовсiм лiквiдовано неписьменнiсть на селi. Велику роль в розвитку культурно- освiтньої роботи вiдiграла Радянська влада. В 1952 р. в с. Орiхове була хата-читальня, де працювала сiльським бiблiотекарем Сiрченко Лiда.

Пiзнiше стала працювати сiльським бiблiотекарем Полуектова Любов Іванiвна. Фонд бiблiотеки був дуже маленьким.

Зовсiм ще юною прийшла працювати бiблiотекарем Кудрявцева Марiя Андріївна, прийнявши книжковий фонд, який налічував 150 примірників, що розміщувався на одному стелажі. Утримання бiблiотеки було колгоспне i спрямоване повнiстю на агiтацiю i пропаганду Радянської влади, партiї, боротьби з алкоголем. Марiя Андрiївна навiть випускала власну газету, пiд псевдонiмом «Око», де критикувались рiзнi недолiки села. Також було дуже популярне книгоношення.

В 1965 р., було збудовано клуб, де було виділено одну кімнату i фонд на той час становив, приблизно 600 до 1000 примірників.

В 1982 р. бiблiотека перейшла на утримання з районного бюджету. Значно збiльшився фонд бiблiотеки.

В 1991 р. зовсiм ще юною дiвчиною прийшла працювати до бiблiотеки Туренко (Коваль) Валентина Миколаївна. Фонд бiблiотеки становив тодi 5650 тис. примірників.

Всі ці роки  бібліотека  є  центром  пропаганди  книги, надійним помічником  учням, студентам, жителям села. Читали  тоді вчитель і учень, тракторист і свинарка, всім потрібна була книга.

За свою плідну працю завідуюча нагороджена похвальними грамотами та подяками.

За функцiональними ознаками це книгосховище де збирається
друкована лiтература для надання в користування населенню. А також для надання сервiсних послуг користувачам — ветеранам та iнвалiдам вiйни на дому.

Щоб зберегги час кожного читача, знайти необхiдне видання допоможе довiдкова база бiблiотеки:

• Система каталогiв та картотек:

1. зведена картотека перiодичних видань;
2. картотека перiодичних видань ;
З. краєзнавча картотека;
4. картотека актуальних матеріалів;
5. алфавiтний каталог;

З 2009 року бібліотека є комунальним закладом Микiльської сiльської ради.

Книжковий фонд має твори української, росiйської, зарубiжної лiтератури, а також лiтератури для дiтей.

В наявності  довiдкові видання: енциклопедії, словники, довідники, які допомагають відповісти читачевi на різні питання, пiдiбрати необхiдну лiтературу для реферату та здачi екзаменiв, або просто почитати цiкаву лiтературу, як для дiтей так i для дорослих.

Отримати необхiдну лiтературу додому термiном до 30 днiв зможе кожен читач звернувшись до бiблiотеки.

Протягом шести років бібліотека працює за цільовою бібліотечною програмою „Край мій – гордість моя”. За цей час було проведено велику пошукову роботу по збору та систематизації краєзнавчих матеріалів, які оформлено в краєзнавчі папки. Весь матеріал знаходиться в краєзнавчому куточку «Мій краю рідний» та краєзнавчому музеї «Народе мій – ти пісня і легенда», де експонуються предмети побуту, вишиванки, міні-картинна галерея, література з історії «маленької» Батьківщини. Тут і проводяться масові заходи з популяризації літератури краєзнавчого змісту, яких, до речі, стало більше.

Ось як проходив в 2008 році День краєзнавства «Краю мій рідний» присвячений 85-річчю від дня створення Солонянського району. У його програмі "Година цiкавих повiдомлень”, ,,Подорож у минуле нашого району”, ,,Вечiр-портрет майстринь с. Орiхове ,,Кохаюся в розквіті свого таланту”, презентована книжково-ілюстрована виставка ,,Краю мiй рідний” та бiблiографічний огляд літератури по темі виставки.

Г о л о в н о ю ,,iзюминкою” була зустріч з прекрасними майстринями нашого села Рижак Марiєю Андрiївною, Пекарською Вiрою Свиридiвною, Волошиною Анастасiєю Степанiвною. Оформлена виставка їхніх робiт — вишиванок ,,Кохаюся в розквiтi свого таланту”. Вона настiльки красиво переливалася рiзнобарвною гамою кольорів,  що навіть очей не можна вiдвести вiд такої краси, створеної руками цих майстринь. На нiй рушники, серветки, скатертини, наволочки. А який гарний портрет Т. Г. Шевченка вишила Марiя Андріївна Рижак. З її слiв ми дiзналися, що вона вишивала його майже цiлий рiк.

В розповідях майстринь ми почули трiшки i про рядки їхньої бiографiї, про що мрiяли, як розпочинали першi вишивки, тому що, звичайно, в кожну э своїх робiт вклали частину свого життя, якусь подiю, задум на майбутнє. Та ще й пiсні співали, коли вишивали, бо ж з піснею краще кладуться рядки вишивок. І ми почули прекрасний голос Марії Андрiївни у пiснях ,,Чорнобривцi”, ,,Пiсню про рушник” в її виконаннi.

Та ще майстринi розповiли нам, що їхнi вироби можна побачити в багатьох односельцiв, бо вишивають i дарують на знаменнi події — весiлля, проводи в армiю. Майстринь привiтали маленькi артисти, учнi 1-го класу Тимцюрак Тарас та Горбань Таня, а також учениця 6-го класу Коваль Аня порадувала нас танцями.

Цей День краєзнавства, став показовим творчої лабораторiї для завiдуючих сiльськими бiблiотеками.

Бібліотека, в рамках краєзнавчої програми,  знайомить читачів з письменниками рідного краю. Доносить до читача книги, подаровані Дорою Калиновою.

Весь час бібліотека працювала за різними напрямками роботи. Шляхом проведення різних масових заходів створювала позитивний імідж бібліотеки як культурного центру громади.

Для кращого розкриття фонду у відкритому доступі до всіх знаменних дат і подій оформлюються тематичні виставки та полички.

Велику увагу приділяється екологічному вихованню. Проведено бесіду-пораду «У природу з добром іди» та огляд літератури за темою. Літературно-музичну театралізовану годину екології «У царстві флори».

З метою національно-патріотичного виховання проведено годину спілкування «Моя країна - Україна» (до дня незалежності України)

Відродженню та популяризації звичаїв та традицій сприяє вивчення українського народознавства. Проведено народознавчий урок по творчості А.Малишка „Рушники-рушники, то моєї матусі роки” та огляд літератури за темою.

Валеологічне виховання. Заходи бібліотеки по цьому напрямку допомагають утвердженню здорового способу життя, як невід'ємного елементу загальної культури особистості. В бібліотеці пройшли години спілкування «Молодь за здоровий спосіб життя», «Цей день без куріння» та огляди літератури за темами.

Відзначаючи різні дати і події бібліотека оформляла та презентувала книжково-ілюстративні виставки, тематичні полички, а також провела ряд цікавих заходів.

До 75-річчя з дня народження В.Симоненка літературна година «Поборник правди, честі та краси»

До 196-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка літературна година «І твоя Кобзарю слава, не вмре, не загине».

До дня Перемоги відбулася презентація книжково-ілюстративної виставки «Перемога ціни не має, різні долі вона одна». Проведено урок мужності „Земний уклін Вам, ветерани”.

До 225-річчя з дня народження Якоба Грімма з маленькими користувачами здійснена літературна подорож „Шукачі народних скарбів”.

До 205-річчя з дня народження Г.Х.Андерсена літературна подорож по творчості „Великий сказочник”

До Всеукраїнського дня бібліотек в Оріхівській сільській бібліотеці пройшов Місячник інформації та реклами бібліотек „Бібліотечний вересень”, в програмі якого:

·        екскурсія „Цей дивний світ - бібліотека”,

·       година цікавих повідомлень „Світ книги – чисте й невичерпне джерело”,

До дня пам’яті жертв голодомору година скорботи «Голодний смерч над Україною»

До 155-річчя від дня народження Д.І.Яворницького було проведено презентацію книжкової виставки «Таким він був! Звитяг козацьких син».

До дня визволення села від німецько-фашистських загарбників проведена вечір-зустріч з жителькою с.Оріхове Костогриз К.І. «А роки мов сива ластівка»

Про всю роботу бібліотеки користувачі завжди дізнаються через рекламно-інформаційний стенд «Бібліотека інформує». Для створення позитивного іміджу бібліотеки виготовляються візитки з послугами, які надає бібліотека.

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека