Петропавлівський район


 
Самарська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

 

  Історія Самарської сільської бібліотеки тісно пов’язана з історією села, якому 230 років.

  До 1770 року наше село мало назву Редути, а потім було перейменовано на Іванівку, походить від імені пана, якого звали Іван. Ще однією з версій назви села, є те, що в селі було багато чоловіків на ім’я Іван.

  Історична доля бібліотеки  протягом її розвитку складалась дуже не просто, а в окремий період навіть трагічно.

  В 1936 році була відкрита хата-читальня, в якій налічувалось до 100 книг різного змісту. В основному були твори Т.Г. Шевченка. Завідував хатою-читальнею Чорнобай Іван Митрофанович та Беззобарний Яким Юхимович. Село почало розростатись і в 1939 році за переписом населення жителів налічувалось 505 чоловік. Населення потяглося до знань, до культури. Хата-читальня стала називатись бібліотекою.

  Спочатку бібліотека була розміщена в приміщенні школи. Фонд поповнювався різносторонньою літературою для дорослих і дітей-учнів. В бібліотеці налічувалось до 500 книг. Завідувала бібліотекою вчителька Самойленко Раїса Василівна.

  Несподівано війна прервала розбудову і розвиток нашого села. Захопили село, німці спалили його, згоріла школа, а в ній і бібліотека.

  15 вересня 1943 року село наше визволили від німецьких окупантів. Розпочалась післявоєна відбудова його. Стала відновлюватись і бібліотека.

  В 1949 році бібліотека налічувала вже до 2000 книг, а читачів 217. Завідувала бібліотекою Наймар Марія Наумівна, а пізніше Макаренко Зіна Іванівна.

  В 1952 році книжковий фонд бібліотеки був розділенний на фонд шкільної та приклубної бібліотеки. Налічувалось 3500 книг, а читачів 450. Бібліотекарем булла Рукалєєва Марія Іванівна.

  Щорічно фонд бібліотеки поповнювався новою літературою та періодичними виданнями. І на кінець року дорівнював 4900 книг, читачів 471. До 1955 року бібліотека знаходилась в школі в дуже тісному приміщенні. Завідувала бібліотекою Хоменко Тетяна Василівна. В 1958 році бібліотеку прийнала Чорнобай Любов Андріївна.

  В 1960  році бібліотека стала називатись сільською бібліотекою вона обслуговувала три населені пункти :

            с. Самарське - центральна бібліотека;

            с. Васюківка – пункт видачі книг;

            с. Лугове – пересувна бібліотека.

  Фонд комплектувався з державного фонду. Кошти на придбання літератури виділялись з бюджету колгоспу ім. Мічуріна та з сільської ради. В 1961 році в селі побудували будинок культури. Там виділили приміщення для бібліотеки. Книжковий фонд бібліотеки був розтавлений згідно таблиць ББК. Окремо було виділена краєзнавча література. Організовані тематичні полиці. В 1963 році с. Іванівка було перейменовано на с. Самарське, а бібліотека на Самарську сільську.

  Для кращої пропоганди книги в бібліотеці створені систематичний та алфавітний каталоги. Для кращого керівництва читання був організованний куток бібліографії, де були роміщені картотеки : «Склад населення села», «Газетні та журнальні статті».

 Проводились огляди літератури, тематичні вечори, вечори-зустрічі, дискути та інщі заходи. В 1963 році бібліотеці було присвоєно звання «Бібліотека відмінної праці».

  Любов Андріївна пропрацювала в бібліотеці 34 роки і звідси пішла на заслужений відпочинок. За свої роки праці була неодноразово нагороджена грамотами і премією.

  Чорнобай Світлана Анатоліївна прийшла в бібліотеку у 1991році в серпні місяці. Книжковий фонд налічував більше 7000 книг, читачів 750, до 2002 року бібліотека знаходилась у приміщенні будинку культури. А весною цього ж року бібліотека була перевезена у приміщення сільської ради, була виділена кімната в 56 кв. метрів кімната досить освітлена, але взимку не опалюється. В зв’язку з зручним розміщенням бібліотеку відвідує більше читачів. Школярі можуть прийти до бібліотеки на великій перерві. Щоб зберегти час кожного читача, знайти необхідне видання допоможе алфавітний та систематичний каталоги; систематична картотека статей з періодичних видань.

  Раніше до бібліотеки надходило до 20 газет і журналів в день. А зараз бібліотека отримує мізерну часточку в зрівнянні з тими роками. В цьому році бібліотека отримає меньше 7 екземплярів періодики.

  Зараз наше населення все більше відчуває тривогу за екологічний стан землі. А наше завдання в тому, щоб різними заходами сприяти екологічній освіті користувачів. Проводяться бесіди, огляди літератури періодичних видань.  По екології відбувся цикл заходів :

  «Екологія і сучасність». Організовані книжкові виставки «Планета в небезпеці», «Щедрий голос  природи змалку слухаю я». Для дітей був приведений конкурс віршів про природу. А також читацька конференція «Рослинний світ в легендах і переказах».

  Кожного року проводиться свято День Перемоги. В цей день діти та дорослі приносять квіти до братських могил. Ці квіти є символом безсмертя загиблих односельчан. У  школі з 2000 року створено та поповнюється книга пам’яті та спогадів. A в бібліотеці оформляється книжкові виставки «Війну пам’ятаємо», «Війні нема забуття». Стало традицією проведення свята Івана – купала, новорічні свята. А в цьому році 2007 наше село відзначало своє 230-річчя. Було проведено ряд заходів : книжкова виставка «Село моє, для мене ти єдине». Були представлені роботи дітей, «Таланти нашого села».

  Журнал «Перлини степового краю» дав ознайомитись з біографічними даними поетів Петропавлівщини та свого села. Так у школі пройшла зустріч з нашим поетом земляком М. Шевченко. Кожен з дітей чекає свята з подарунками і дивами. Так з дітками пройшов літературний ранок «По Вкраїні з краю в край ходить Св. Миколай». Ранок «Світить сонечко для всіх». Кожного року проводяться Шевченківські дні. Оформлені книжкові виставки, проводяться ранки, літературні читання, бесіди.

  За цей час багато разів змінювалась назва бібліотеки. Але завжди книгозбірня зберігала свої найкращі риси і традиції донесення до найширших верств населення здобудків відчизняної культури втілених в друкованому слові.

  У 2009 році Чорнобай С.А. розрахувалась з посади завідуючої бібліотекою за станом здоров’я. На заміну їй пришла Стукан Уляна Григорівна прийняла бібліотеку в травні місяці 2009 року. Книжковий фонд налічував приблизно 6770 книг, 500 читачів.

 



Сучасність бібліотеки

 

  Бібліотека зноходиться в приміщенні Самарської сільської ради, яка опалюється частково. До бібліотеки нажаль надходить мізерна частина періодичних видань.

  У 2010 – 2011 році в бібліотеці проходила акція «Подаруй бібліотеці книгу» читачі подарували 24 екземплярів книг. Зараз настали такі часи, що викликають тривогу, чим далі тим гірше. На бібліотеку виділяється мало коштів, і не має можливості придбати ту кількість літератури, яка необхідна для читачів. В бібліотеці є така можливість замовити літературу з Петропавлівської районної бібліотеки. А також бібліотека пропонує переглянути виставки книг, тематичні полиці. Бібліотека має алфавітний каталог, який дає змогу читачу вибрати потрібну книгу за алфавітом автора.

  Діяльність Самарської сільської бібліотеки була зосереджена на таких напрямках : утвердження в свідомості громадян високих моральних цінностей, спрямованих на засвоєння кращих зразків вітчизняної та світової духовної спадщини; забезпечення духовно-морального розвитку читачів, виховання патріотизму, високої політичної культури та духовної моралі; виховання шанобливого ставлення до народних традицій і звичаїв, державної мови, національних цінностей українського народу; виховання екологічної культури; популяризація художньої літератури.

  Бібліотека обслуговує понад 500 читачів. Фонд бібліотеки налічує близько 3000 примірників. Підтримуються у належному стані алфавітний каталог та систематична картотека статей.

  В бібліотеці створено дитячий куточок, куди входять стенди «Краю мій – улюблена земля», «Поезії священне ремесло», постійно діюча виставка «Будущее рождается сегодня», тематичні полички «У світі фантастики», «У світі казок». Серед періодичних видань для дітей, популярністю користуються дитяча газета «Журавлик», журнали «Пізнайко», «Маленька фея», «Яблунька».

  У травні до Дня матері було проведено годину спілкування «Рідна земле, матінка моя». Також у бібліотеці оформлено такі книжкові виставки : «Свято любих мам», «Що не день, то свято», «Тютюн – ворог здоровя», «Уклін тобі, Тарасе», «Україна для людей», Наша планета – колиска життя», «День честі і слави», «Берегиня родинного тепла».

  У бібліотеці створено клуб за інтересами «Смачно», де жінки обмінюються рецептами та дають поради одна одній, як краще приготувати страви.

  Тісно налагоджена співпраця з Будинком культури та школою. Разом з ними проводяться виїзні заходи.

  Бібліотекар приймає активну участь у семінарах, практикумах, творчих лабораторіях, які організовує Центральна районна бібліотека, а також отримує консультації та поради від методиста ЦРБ.

 

 

 

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека