Петропавлівський район


 
Лозівська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

 

  В 30-ті роки в колгоспі була хата-читальня, там, де зараз живе Діденко М.В.

  В колгоспі ім. Леніна, як до 1954 року іменувався наш колгосп, сільської бібліотеки не було.

  Була бібліотека в Лозівській семирічній школі. Тут налічувалося близько двох тисяч книг, переважно шкільного характеру – українських та російських письменників.

  Коли почалася Велика Вітчизняна війна наш край був окупований фашистами, першими в наше село вступили італійці. Вони, дійшовши до школи, пограбували хімічний і фізичний кабінет, забрали всі історичні та географічні карти.

  Була глибока осінь 1941 року. Лили майже безперервні дощі. До війни в селах не було асфальтованих доріг. Стояла несприятлива погода.

  Фашисти йшли пішки. Дійшовши до школи, вони хотіли повернути на лівий бік дороги, щоб перейти розгрузлу дорогу.

  Вороги зібрали книги бібліотеки, вистелили ними собі стежку через вулицю. Зникла майже вся бібліотека. Фашисти, покидаючи приміщення школи, підпалили його з середини, в коридорі прорубали деревяну підлогу і залили бензином. Жінки – сусідки школи, побачили дим у вікнах школи, намочили в діжках рядно та старі фуфайки і погасили пожежу. Це були – Гончарова Домаха, Побідаш Галина та Сіра Фіона Дмитрівна. Велика подяка їм  від односельців, за те, що вони врятували приміщення школи, яка проіснувала до 1955 року, поки збудували нову.

  Почали збирати з односельчан художні книги для сільської бібліотеки, яку організували в новому клубі, збудованому силами всенародної побудови саманного приміщення.

  Першим бібліотекарем був Нестеренко Іван Юхимович, інвалід ІІ групи Великої Вітчизняної війни. Держава почала постачати в бібліотеку нові книги і на 1955 рік бібліотека налічувала більше 500 примірників.

  Бібліотека росла, упорядковувалася. Навіть мала свою печатку «Лозівська сільська бібліотека», яку виготовив власноручно Нікітін Григорій Гаврилович, який повернувся з війни у 1949 році. Так росла – зростала наша бібліотека.

  У 1956 році в с. Лозівське, після закінчення Дніпропетровського культурно-освітнього училища, по розподілу, приїхала молода дівчина, за фахом бібліотекар середньої кваліфікації , Мелашенко Галина Іванівна. Книжковий фонд на той час становив 3611 примірників.

  Час йшов, поповнювався фонд бібліотеки, збільшувалась книговидача.

  У 1996 році Лантух Галина Іванівна пішла на заслужений відпочинок.

  В звязку з скороченням штатів Росішську сільську бібліотеку було перенесено до Лозівської. Книжковий фонд становив 12988 екземплярів книг. Зросло число читачів та загальна книговидача. Завідувати бібліотекою призначено бібліотекаря Боровенську Ольгу Іванівну, яка в 1972 році закінчила Дніпропетровське культурно-освітнє училище, за фахом : бібліотекар середньої кваліфікації. До цього працювала завідуючою Росішської сільської бібліотеки.

 

 


Сучасність бібліотеки

 

  Лозівська сільська бібліотека займає вагоме місце в сучасному інформаційному суспільстві і виконує одну з найважливіших соціальних функцій – надає користувачам вільний і безкоштовний доступ до фондів та інформаційних ресурсів, прилучаючи їх до досягнень світової науки і культури.

  Комплектування фонду здійснюється у відповідності з потребами користувачів даного регіону. На поповнення бібліотечного фонду сільської бібліотеки у 2011 році з сільської ради коштів на придбання книжкових видань не виділено, і на підписку періодики теж.

  У бібліотеці налагоджено інформування населення про діяльність місцевої влади, її структуру. Здійснюється оперативне індивідуальне інформування з багатьох політичних, юридичних та соціальних тем. Інформування представників влади здійснюється за їх запитами, шляхом інформаційних списків : «З кодексом на «ти».

  Краєзнавство – один з основних напрямків діяльності сільської бібліотеки. У її книжковому фонді література даного профілю дуже різноманітна : видання про Дніпропетровщину, твори місцевих авторів, література з історії рідного краю. В бібліотеці влаштовано постійно діючий куточок «І є земля, де нам судилось жити».

  Не залишилась поза нашою увагою одна з найбільш гірких сторінок історії – трагедія Голодомору 1932 – 1933 років. Збираючи спогади очевидців, в бібліотеці оформляли документальну виставку видань «Голод – 1932 – 1933 років», провели годину спілкування «Голодомор – трагедія українського народу».

  Тема патріотизму завжди була в центрі уваги бібліотеки. В бібліотеці було оформлено виставку видань «Війна і Перемога : біль і память». До дня Соборності було проведено історичний урок «Соборна і свята ти, Мати-Україно». Всі ці заходи сприяють вихованню громадянина-патріота, пробуджуючи у користувачів любов до рідної землі.

  Комплекс заходів був проведений до Дня Незалежності України : інформаційну хвилину «Творімо в кожнім серці Україну».

  Одним з пріоритетних напрямків діяльності бібліотеки була і є популяризація вітчизняної і зарубіжної літератури. Минулий рік був ознаменований багатьма ювілейними датами письменників та видатних діячів України. Для користувачів проведено такі заходи : огляд літератури «Українка – мати України, виставка видань «Орфей української літератури», «Талановитий драматург України», «Слово і дія в імя правди».

  Лозівська сільська бібліотека протягом року, здійснюючи різнопланову роботу, намагалась бути послідовною у своїх напрямках діяльності : шукала власне місце в розгорнутій структурі інформаційного суспільства, створювала для населення максимально комфортне середовище.

 

 

 

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека