Павлоградський район


 
КЗК "Кочережківська сільська бібліотека" при виконкомі Кочережківської сільської ради 

 
Історія бібліотеки

На  річці Самарі здавна існував Сергіїв скит Самарського монастиря. При ньому постійно жили кілька ченців та запорізьких козаків. Близько 1750 року тут виникла слобода Кочережки, яку часто відвідували поширювач православ’я і фундатор багатьох церков Кирило Горловський. За його допомогою в 1778 році було побудовано церкву в Кочережках.


Як свідчать документи на початок 20 ст.. в селі існує церковно – приходська школа грамотності при церкві. В 1904 році тут навчається 19 хлопчиків і 5 дівчаток. Джерело знань – книг, а це значить що при школі були і книги з різних галузей знань.

В часи становлення радянської влади в селі була хата читальня(нині це вул. Шевченка, подвір’я Палія М.). Даних про те скільки і які книги були в хаті – читальні не знайдено.

Коли минули страшні голодні 1933-1937 рр.. в селі молодь прагнула до більш активного дозвілля. Тоді було збудовано дощаний (дерев’яний) клуб (вниз за 100м від Народного Дому), де була зроблена кімната  з книгами під бібліотеку. Завідуючий клубом і бібліотекою був Фоменко Никифір.

Під час Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр..) все було зачинено. Книги для збереження були передані в приміщення школи. І тільки після визволення села в 1943 році, а то і пізніше відновилося культурне життя села.

Із війни повернувся інвалідом Желєзняк Іван Микитович, якому і довірили посаду зав. клубом і бібліотеко(1947-1948 рр..). Потім у бібліотеці працював Живага Ф.К.  На той час фонд бібліотеки налічував 197 книг.

На 50-60 роки у селі були два колгоспи і кожен голова колгоспу збудував клуб для своїх людей. У кожному клубі була відведена кімната під бібліотеку. Так у селі починають роботу дві бібліотеки, фонд яких комплектується за рахунок бюджету сільської ради. Виділяються кошти для придбання бібліотечного інвентарю та книг і діючі колгоспи.

У  бібліотеці №1 працює М’ясоїд Людмила Іванівна, а бібліотека №2 працює як пункт видачі літератури. З 1975 року по 1978 рік у бібліотеці №1 працює Кукаріна Діна. З 1978 по 1984 рік працює Горбенко Галина Григорівна. На час декретної відпустки її заміняє Шевела Любов Іванівна (1982 – 1983 роки).

На той час фонд бібліотеки №1 становить  12000 книг, бібліотека одержувала багато періодичних видань. Читачів у бібліотеці було 500 чоловік. Працював пункт видачі у с. Жолобок.

Бібліотека  крокує в ногу з часом. На книжкових виставках широко розкрита тема комсомолу, рішення з’їздів Комуністичної партії, основні напрями розвитку народного господарства СРСР. Діти виховуються на героїчних прикладах з книг про піонерів – героїв, юних партизанів, тимурівців.

З червня 1984 року на посаду зав. бібліотеки – філії №17 прийнято Кравченко Наталю Петрівну(зав. відділом культури Мясоутов М.У.)

В 1986 році розпочинається капітальний ремонт Будинку культури і бібліотеку перенесено у приміщення старої контори колгоспу ім.Шевченка.

А з 1992 року знову у приміщення вже Народного Дому (перейменовано в 1994 році на підставі рекомендації обласного та райвідділу культури).

В показниках роботи бібліотеки – 550 читачів, з них 120 дітей, 10000 книговидачі щорічно. Бібліотечний фонд складає 8000  примірників. Основною формою обслуговування читачів являється абонемент бібліотеки, та на жаль читальний зал лише на три стола. З технічних засобів в розпорядженні читачів – програвач, діапроектор. Користуються попитом науково – популярні видання з періодичних наук, техніки, сільського господарства. Фонд поповнюється новими виданнями з історії України, економіки. Всі читачі беруть художню літературу, постійно користується попитом фантастика та пригоди.

Але час перегорнути наступну сторінку історії бібліотек села. З першого року Незалежності України було не легко з заробітною платою, працювали на 0,25 та 0,50 відсотків бібліотечного окладу. На кінець 90-х років зарплата стабілізувалась, народний Дім опалювався в зимовий період, а от клуб №2 та бібліотека всі ці роки працювали в  холоді. Причиною тому було: розпад колгоспів, розподіл землі - розпаювання, тож керівництво фінансово не спроможне було як слід утримувати цей заклад культури.

З приходом нового століття і у сільську бібліотеку приходять нові зміни. Розроблено та введено систему тарифів на платні послуги за користування бібліотекою. Працює абонемент комерційної літератури, користуються попитом гостро сюжетні твори, детективи, любовні романи. Централізовано здійснюється підписка на періодичні видання (2001-2003 роки). Більше уваги приділяється рекламі бібліотеки, розкриття її можливостей. Для цього виготовлено рекламні листівки «Бібліотека мого села», «Що може бібліотека». З’являється нова категорія читачів це – фермери, підприємці, працівники різних комерційних структур.

Інформаційно – бібліографічне забезпечення читачів здійснюється за допомогою довідково – бібліографічного апарату бібліотеки: алфавітного каталогу, картотеки актуальних матеріалів, краєзнавчої картотеки. В розпорядженні читачів папки – досьє на різноманітні теми, наприклад – «Традиції і звичаї мого народу», «Що не встиг розповісти підручник», «Народний цілитель» та інші. Працює куточок «Наші консультації» де можна знайти Закони України, відповіді на юридичні питання, консультації по пенсійному законодавству.

Восени 2002 року відчиняє свої двері літературно – краєзнавчий клуб для дітей «Стежина». Ось слова із статуту клубу: «Якщо ти ростеш в Україні і любиш землю, яка згодувала тебе

-         хочеш дізнатися про золоті зерна народної мудрості,
-         познайомитися з творчістю українських письменників та поетів,
-         любиш рідну мову,
-         якщо любиш свій край і хочеш продовжувати звичаї і традиції свого родоводу

Приходь до дитячого клубу «Стежина»

У 2003-2004 роках загострилось питання про злиття бібліотек в одну, а на тій території де функціонувала бібліотека №2 залишити «Пункт видачі літератури». І у 2004 році ми звітували вже як одна бібліотека – філія та пункт видачі літератури, де обслуговує Олійник С.І., розташувався на першому поверсі бувшої контори колгоспу ім.. Шевченка, де не було опалення та освітлення. У травні 2005 року інвестори вимагають виплати боргів і їм віддають приміщення контори, а отже книги і весь інвентар перевезено до Народного Дому в бібліотеку. І наступні пів року бібліотека живе напруженим життям, зливаємо фонд – а це списування застарілої літератури. Іншим книгам присвоєно нові інвентарні номера і ставимо на облік до інвентарної книги. Та нас двоє, ми колектив, тому ми йдемо вперед, ювілейні дати часу  на дають нам зупинятися. На 2011 рік в бібліотеці працює два працівника(зважаючи на тимчасові фінансові труднощі працюють на 0,5 ставки), планові показники-читачів-1000, відвідування -4000, книговидача – 20000, фонд бібліотеки – близько 9000 книг, брошур та періодичних видань.

 З 2007 року пріоритетом в роботі нашої бібліотеки стає краєзнавство. Новостворена програма з бібліотечного краєзнавства “І хлібом і цвітом пахне рідне село...” ставить основними завданнями повне розкриття природних і господарських ресурсів  села, збереження духовних і культурних цінностей, знайомство з талановитими людьми села. В цьому році бібліотека прийняла участь у роботі міжобласної зональної школи професійної майстерності на базі Межівської РЦБС - “Краєзнавча діяльність бібліотек на допомогу виховання молодого громадянина і патріота”. Ознайомилися із досвідом роботи колег Дніпропетровської та Донецької областей з питань краєзнавства.

В ході виконання краєзнавчого інформаційно-бібліографічного забезпечення користувачів в бібліотеці створено інформаційну зону “Скарбниця знань про рідний край”, до якої входять матеріали краєзнавчого характеру, папки-досьє,  друкована продукція бібліотеки по краєзнавству.

У жовтні 2007 року літературно-краєзнавчий клуб “Стежина” зібрав своїх прихильників на презентацію нової збірки поезій Ф.К. Живаги “Криниця”. Серед запрошених — член національної спілки письменників України  А.Ф.Коцюбинський. Про цю незабутню подію була публікація в районній газеті “Рідний край” від 26.10. 2007 року. Колектив бібліотеки було нагороджено грамотою відділу культури (завідувача Рева Н.І.) за перемогу у районному конкурсі “Презентація книги українського автора”.

2008 рік запам'ятався  прем'єрою збірки авторських пісень Л.В.Шляхової “З любов'ю до тебе, о рідний мій краю!”. Бібліотека приймала участь у районному конкурсі “Авторська виставка — 2008”, в якому отримала перемогу та грамоту від держадміністрації в номінації “Найкраща краєзнавча виставка” за книжкову виставку-експозицію “Україна, мій духмяний дивосвіт”.

Продовжуючи роботу в краєзнавчому напрямку у 2009 році, в бібліотеці відбулась презентація книги Ф.Живаги “Недоорана нива”, яка була присвячена 75-чю Голодомору в Україні. Захід було освітлено в газеті “Рідний край”. У червні  2009 року відбулась презентація збірки поезій “Сходинки до храму любові” місцевої поетеси, члена письменницького дому “Дивосвіт” Алли Степаненко. На заході вперше було представлено “Пісню всеохопної любові”, музику до якої написала Л.Шляхова, а презентував пісню вокальний ансамбль “Любава”.

Бібліотека тісно співпрацює з творчими колективами НД, так, в лютому 2010 року відбулось засідання клубу “Стежина”, учасниками якого був народний фольклорний ансамбль “Першоцвіт”. Фольклорна подорож “Нев'янучий цвіт “Першоцвіту” познайомила з творчою біографією колективу, яка сягає майже 25 років. Бібліотека приймає участь у суспільному житті села, співпрацює з НВК, ветеранською організацією села. Так, 9 травня 2010 року біля Меморіалу загиблих воїнів пройшов спільний захід “Пам'яті вогонь незгасний”, присвячений 65-чю Перемоги. 30 жовтня 2010 року сільським головою обрано місцевого фермера — Шевелу В.О., який  підтримує розвиток культури на селі.

За традицією, бібліотека бере участь у районних фестивалях “Сільські вечорниці”. Так.  в лютому 2011 року стартував 22 районний фестиваль, присвячений 20-чю Незалежності України, який проходив під гаслом “Україні рідній  - наша творчість і наснага”. Під таким заголовком у бібліотеці було розгорнуто літературно-мистецьку виставку. У травні 2011 року бібліотека приймала участь у районному святі “Поетичний зорепад”. У конкурсі взяли участь  юні читачі нашої бібліотеки — А.Галіченко та І. Шевела, які отримали Подяки та найкращі подарунки — книги, а краєзнавчий фонд бібліотеки поповнився новими виданнями із серії “Молоді музи нашого краю”.

Завжди існувала проблема задоволення читацьких потреб в літературі. Але і в наш скрутний для бібліотеки час знаходяться не байдужі люди.  Незабутньою подією  2011 року, справжнім новорічним подарунком стали понад 500 примірників нової літератури, яку подарувала бібліотеці справжня цінителька літератури Федорова Юлія Григорівна. Читачі бібліотеки були щиро вдячні за безцінний подарунок. Цю подію освітлювала газета “ТН-експресс” від 29.03.2012 року.

Одним із напрямків діяльності бібліотеки є  робота по профорієнтації дітей та молоді села. Працівники нашої бібліотеки прийняли участь в роботі районного семінару  “В розмаїтті професій”, метою якого було навчити бібліотечних фахівців новим формам роботи з профорієнтації дітей та молоді. В рамках семінару стартував проект “Жива бібліотека , де “книжками” були люди  різних професій, а “читачем” - будь-яка людина.

1 листопада 2012 року в с. Кочережки відбулося урочисте відкриття пам'ятника Т.Г.Шевченку. Завдяки зусиллям, наполегливості сільського голови Шевели В.О., колективу НД, бібліотеки, пам'ятник було реставровано і встановлено біля НД. Особливу шану віддаємо скульптору Дубовому А.Т.: завдяки його майстерності, золотим рукам і таланту погруддя Шевченка  отримало друге життя. До цієї знаменної дати бібліотека підготувала літературно-музичну композицію “Ми завжди з голосом Тараса”, на яку зібралася велика сільська родина та почесні гості: заступник голови РДА Комаркова Л.М., зав.РВК Амірханова Л.О., настоятель храму св.великомученика Георгія Побідоносця отець Володимир.  


Сучасність бібліотеки
   
Щороку на Павлоградщині проводяться шевченківські дні. Напередодні дня народження поета в березні 2013 року в районній бібліотеці відбувся конкурс читців творів Кобзаря, в якому приймала участь Мала У., мешканка с.Кочережки з композицією “Лілея” та виборола призове місце в номінації “Оригінальність трактування та бачиння конкурсного твору”. Інформація про конкурс була надрукована в газеті “Рідний край” від 15.03.2013 року.

Знаменною подією 2013 року була літературна вітальня “У колі друзів”. До бібліотеки завітали шановні гості — члени Павлоградського письменницького дому “Дивосвіт” Г. Люлько, О.Скора, піснетворець Ж. Арішака, наш місцевий письменник Ф.Живага. Учасники зустрічі поділилися своїми творчими доробками, новими літературними задумами. Ж.Арішака під власне акомпанування (гітара) виконала пісні, що написала на слова Ф.Живаги. Гості вручили Ф.Живагі подяку за внесок у розвиток літературного життя Павлоградщини.

У грудні 2013 року у приміщенні районної бібліотеки зібралися юні читачі бібліотек району для участі в районному святі “Ой, хто, хто Миколая любить”. Від нашої бібліотеки приймали участь та представили свої творчі роботи Л.Гончаренко та Криворучко Ю.

В селі свято зберігаються новорічно-різдвяні традиції. Та , 13 січня 2014 року до бібліотеки завітали щедрувальники, які стали родзинкою години краєзнавства “Пощедруй мені, щедрівко”. А зібралися тут учасниці фольклорного ансамблю “Першоцвіт” та фольклорний гурт “Перевесло”. І святково залунали старовинні обрядові пісні”.

В 2014 році бібліотека разом з усією країною святкувала 200-чя від дня народження Т.Г.Шевченка. Тож протягом року в бібліотеці пройшли ряд заходів, присвячених ювілею: поетичний альманах “Зоре моя вечірняя”, літературно-музична композиція “Живе у пам'яті Тарас” та презентована літературно-мистецька виставка “Ми завжди з голосом Тараса”, на якій було представлено роботи народних умільців, малюнки, витинанки. Також, культпрацівники долучились до всеукраїнської акції “Посади вишневий сад”, та висадили на території парку НД вишневі саджанці.

Протягом останнього десятиріччя бібліотека активно співпрацює з НВК. Діти та вчителі є активними учасниками бібліотечних заходів — це екскурсії в рамках роботи “шкільного майданчика”, до дня знань, тижня бібліотек. Заходи з дітьми проходять завжди  весело, цікаво, бо ми пропонуємо нові ігрові форми робот - майстер-класи, калейдоскопи, веселки, вікторини. Так і цього року в рамках тижня бібліотек проведено екскурсію “Вікно в книжковий дивосвіт”.

В жовтні 2014 року, завдяки спонсорській допомозі Залуніна В.Ф.(кандидат в народні депутати) в приміщенні НД та бібліотеки  встановили пластикові вікна. До роботи по косметичному ремонту долучились всі працівники НД та бібліотеки.

З 1 липня 2015 року бібліотеки переходять в фінансове підпорядкування до КЗК “Павлоградська районна бібліотека”, завдяки цьому  покращується матеріальний стан бібліотек  - виділяються кошти на підписку періодичних видань, придбання канцтоварів.  
  
Вже п'ять років поспіль в Кочережках проводиться фольклорно-етнографічне свято “Купальські зорі”, куди бібліотекарі вкладають і свій творчий внесок — це підбір народознавчих матеріалів, виготовлення обрядових вінків, Купала, та інше.

“Я йду стежинами святими”  - так називався літературний портрет до 90-чя з дня народження письменника Ф.К.Живаги. 7 жовтня 2015 року до бібліотеки завітали люди небайдужі до творчості нашого знаменитого земляка — члени письменницького дому “Дивосвіт”, родина Степаненків, Ж.Арішака, учитель історії Ляшенко Ю., учитель літератури Перепелиця Н.І., тріо “Лілея”, директор КЗК “ПРБ” Серебрянська О.О., учні НВК. Лунали пісні на вірші поета та щирі теплі слова в адресу ювіляра.

Протягом своєї діяльності бібліотека займається збором інформації до краєзнавчої зони, зокрема, записані свідчення жителів села про голодомор 1932-33 років, які ввійшли до папки “Я свідком був”. Кожного року в бібліотеці проводяться заходи до вікопомних подій. Так і цього року пройшов вечір - спомин “Свіча пам'яті”

КЗК “Кочережківська сільська бібліотека” з 1 січня 2016 року перейшла в підпорядкування Вербківської ОТГ. В 2016 рішенням сесії було виділено кошти на передплату періодичних видань на суму 10 000 грн. Було передплачені 64 назви газет та журналів. Для роботи бібліотеки придбано канцтовари, ноутбук. Надалі планується придбання оргтехніки для бібліотеки, підключення до мережі інтернет, що дасть змогу розширити надання якісно нових послуг для користувачів бібліотеки.

До шевченківських днів відбувся літературний флешмоб “Шевченкове слово”. До нього долучилися голова Павлоградської РДА Максимчук С.Є., голова Павлоградської районної ради Гримайло Н.В., перший заступник РДА Комаркова Л.М., учні НВК, працівники культури. Було покладено квіти до пам'ятника Кобзарю., та прозвучало чимало поетичних рядків
   
22 квітня 2016 року в рамках засідання клубу “Стежина” пройшла година екологічних роздумів “Чи знаєш ти, світе, як гірко ридає полин?”, присвячену 30-чю аварії на ЧАЕС. Присутні наголосили про потенційну небезпеку радіації для усього живого та екологічним флешмобом виразили свою готовність допомогти у збереженні чистого навколишнього середовища.

Сьогодні ми з надією чекаємо закінчення капітального ремонту, який розпочато у вересні 2016 року за фінансової підтримки Вербківської ОТГ.
49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека