Павлоградський район


 
КЗК "В'язівоцька сільська бібліотека" при виконкомі В'язівоцької сільської ради 

 
Історія бібліотеки

 

Бібліотека заснована в 1925 році. В перший рік свого існування бібліотека знаходилась в будинку Колбуду. Книг було зовсім мало, і розміщена маленька бібліотека, як стверджують старі люди  - у шафі, що висіла на стіні. Поступово фонд книгозбірні зростав. Керував Колбудом і бібліотекою Кучер Лука Іванович, але 11 жовтня 1941 року наше село, як і місто Павлоград було окуповано фашистськими загарбниками.  17 вересня 1943 року німці спалили село, залишилось 75 хат. Люди рятували не тільки своє майно, але й бібліотеку, завдяки чому частину книг було врятовано. Прийшла довго очікувана Перемога. Відновлювалось життя, відбудовувалось село, оживала і бібліотека.

З 1946 - 1956 роки бібліотекарем працював Самошост Никифір Федорович. Племінниця Никифора Федоровича, яка проживає в м. Павлоград згадує: «Дядько був веселим, добрим, лагідним, книгу цікаву  знаходив кожному читачу’’. Люди дарували книги в бібліотеку. Борисова Віра Йосипівна подарувала 150 примірників книг зі своєї домашньої бібліотеки.

З 1956 року продовжувала бібліотечну справу Кісіль Катерина Герасимівна, ветеран Другої Світової війни. Незважаючи на похилий вік, Катерина Герасимівна до останньої хвилини свого життя відвідувала бібліотеку, а також, подарувала свою домашню бібліотеку - більш 100 примірників. Донька Катерини Герасимівни, Маловик Валентина Дмитрівна проживає в м. Дніпропетровськ, працює в редакції газети ,,Сімейна газета ,,Ніка’’, літредактором, друкує в ній свої оповідання про сімейні історії, які наші читачі з великим захопленням читають.

Знаменним став для бібліотеки 1967 рік – вона отримала нове комфортне приміщення (де знаходиться і тепер), яке було збудовано на відзнаку ,,50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції і встановлення радянської влади на Україні’’. Завідувала бібліотекою мила, щедра на добрі слова Богдан Ольга Миколаївна. Раніше бібліотека знаходилась в одній з кімнат нинішньої сільської ради, ось і довелось Ользі Миколаївні переносити книги  у нове приміщення.

З лютого 1970 по 2005 рік завідуючою сільською бібліотекою працювала Бондаренко Тетяна Григорівна. Бібліотека працювала під керівництвом завідуючого відділом культури Товстокор Анатолія Івановича та завідуючої районними бібліотеками Ананченко Надії Йосипівни.

70-ті роки були для бібліотеки «врожайними»: велике поповнення книжкового фонду здійснювалося за рахунок державного фінансування та виділялися кошти колгоспом ,,Ульянова’’, а також, сільською радою.

В 1975 році за рахунок районного відділу культури бібліотека придбала металеві стелажі. Завідуючим відділом культури був Швець Володимир Павлович.

У 1970 – 1985 роки сільська бібліотека та сільський будинок культури  проводили спільні масові заходи. Працювала агітбригада, яка виїзджала влітку на колгоспний тік; на молочно-товарних фермах оформлялись червоні куточки, проводились огляди періодичних видань.  Талановита сім’я Мартиненко брала участь в масових заходах не тільки села, а й району. Велику допомогу бібліотеці надавала економіст колгоспу ,,Ульянова’’ Матякіна Валентина Іванівна. І до теперішнього часу не залишається байдужою до сільської бібліотеки, допомогла з коштами на заміну опалювальної системи в бібліотеці.

Історія бібліотеки тісно пов’язана з долями тих, хто в ній працював, хто віддавав їй свої знання, досвід, зробив свій внесок у її минуле, сучасне та майбутнє: Кучер Л.І., Самошост Н.Ф., Кісіль К.Г., Одновол Л.В., Городілова М.А., Доля Л.В., Галька Н.І., Іваненко Ф.П., Бондаренко Т.Г.. Про роботу бібліотеки в ті часи ветерани бібліотечної справи розповіли в своїх спогадах, які розміщені в бібліотечному альбомі ,,Минуле та майбутнє  В’язівоцької сільської бібліотеки’’

З вересня 2005 року посаду завідуючої бібліотеки займає Скиба Зоя Володимирівна. 
Щорічно в бібліотеці, з метою поповнення бібліотечного фонду, проводиться акція ,,Подаруй книгі друге життя’’.
Бібліотека тісно співпрацює з історико-краєзнавчим музеєм села, з сільським будинком культури та з В’язівоцькою ЗОШ, спільно проводяться заходи. Діти, які люблять поезію, казки, оповідання і самі починають писати, вони є постійними користувачами бібліотеки. В спілкуванні з бібліотекарем розкривають свої здібності та щорічно приймають участь у районних, обласних заходах та конкурсах. З 2005 по 2011 роки діти - чітачі бібліотеки приймали участь в районних конкурсах юних поетів ,,Поетичний зорепад’’ та ,,Свято казки’’.

В 2005 році Киба Вікторія за авторський вірш ,,Моє рідне село’’ нагороджена Грамотою, зайняла ІІ місце у районному конкурсі та отримала подарунок.

З 2006 по 2011 роки читачі нашої бібліотеки за свої авторські вірші неоднарозово отримували Подяки та подарунки.

Головна подія 2007 року: за кошти сільської ради та завдяки спонсорській допомозі керівників фермерських господарств села частково проведено ремонт приміщення бібліотеки – була здійснена заміна покриття підлоги в читальній залі та на абонементі, заміна опалювального котла та часткова заміна опалювальної системи, заміна вхідних дверей. Бібліотека стала більш комфортніша.

В нашому селі є люди, які за віком та станом здоров’я не можуть самі прийти до бібліотеки ( у нас їх 28). Для цих  людей проводиться акція ,,Відчини своє серце добру’’. Не дати цим дюдям відчути себе відокремленими від активного життя – також турбота сільського бібліотекаря. Важливо представити їм можливість познайомитись зі  ,,свіжими’’ газетами та журналами, принести книгу, яка їх цікавить, і життя буде здаватись не таким невтішним, а доля – більш прихильною.

В 2008 році пріоритетом в роботі бібліотеки стає історичне краєзнавство.
Відроджується історія В’язівоцького дитячого будинку (1946-1956 рр.). Двісті знедолених війною хлопчиків та дівчаток, обпалених найбільшим болем, якого лише можна завдати людині, зібралися у селі В’язівок під одним дахом. Оформлений альбом ,,Поведи за собою пам'ять’’, матеріал зібраний зі слів Земляної Зінаїди Трохимівни, вихователя дитячого будинку.

Продовжуючи роботу в краєзнавчому напрямку, в бібліотеці створено краєзнавчий куточок ,,Мій край у всьому неповторний’’ з розділами: ,,Легенди рідного краю’’, ,,Нашого цвіту по всьому світу’’, ,,Наше село на сторінках періодики’’, ,,Юні таланти’’, які постійно поповнюються. Користувачі цікавляться історією краю, з пошаною ставляться до неї, з  великим бажанням користуються матеріалом, де знаходять відповіді на багато питань.

В 2009 році оформлена книжкова полиця ,,Читаємо своїх земляків,’’ на якій розташовані всі збірки творів наших письменників. Оформлений стенд ,,Літературний В’язівок’’, присвячений творчості письменникам-землякам: Кириленку І.У., Вільховому П.Я., Гулаку К.М., Демчук К.І., Маловик В.Д., Ніколаєнко М.Н., Сосні І.П.

Завдяки листуванню з Карпом Микитовичем Гулаком бібліотека має всі його збірки творів. Сосна Іван Прокопович подарував рукописи зі своїми віршами, які публікувалися неодноразово  в газетах ,,Зоря’’, ,,Рідний край’’.
В альманахах павлоградських поетів ,,Не міліє криниця’’ друкувались поетичні та прозові твори СосниІ.П., Ніколаєнко М.Н., Демчук К.І.. В літературно-художнім альманасі ,,Свічадо’’ друкувались твори Маловик В.Д. Всі збірки ,,Не міліє криниця’’ та ,,Свічадо’’ є в нашій бібліотеці.
 Це історія нашого села та гордість бібліотеки.

В жовтні 2010 року до 90-річчя Карпа Микитовича Гулака відбулась презентація книг ,,Тече річка невеличка’’, ,,Село на нашій Україні’’. На заході була присутня донька письменника Духовенко Катерина Карпівна,  замісник головного лікаря обласної лікарні ім. Мечникова, кандидат медичних наук, заслужений лікар України.
 
В 2011 році виділяються кошти з сільського бюджета на косметичний ремонт бібліотеки. Придбано стелаж для періодичних видань. На передплату періодичних видань виділено 2700 грн., передплачена 21 назва газет та журналів різної тематики.

Бібліотека стає досуговим центром для дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей: вони проводять вільний час, тримаючи в руках пензлик або олівець і малюють. Так з’являються колекції дитячих малюнків: ,,Мої улюблені книжкові герої’’, ,,Війна очіма дітей’’, ,,Подивись і усміхнись’’ , ,,Твори Шевченка на малюнках’’. Малюнки приймають участь у районних бібліотечних виставках, у конкурсах.

Для користувачів ведуться картотека статей, оформлені папки-досьє за темами: ,,В’язівок на сторінках ,,Рідного краю’’, ,,Вони врятували світ’’ (Чорнобиль), ,,Голгофа голодної смерті’’ (Голодомор), ,,Моя країна – Україна’’ (Незалежність України), ,,Пам’ять воїнів Афганістану’’, ,,Толерантність – дорога в майбутнє’’, ,,Державний та соціальний захист населення’’, ,,Ліса та екологія Дніпропетровщини’’,,,Село моє – моя маленька батьківщина’’. Збираються,зберігаються і популяризуються матеріали краєзнавчої тематики. Це дає змогу залучити користувачів до історії краю, народних традицій і звичаїв.

В 2011 році при бібліотеці створюється і розпочинає діяти клуб за інтересами ,,Гармонія’’ літературно-краєзнавчого напрямку. Тематика різноманітна, насичена, а часом  - і несподівана: майстер-класи ,,Вироби новорічних листівок та іграшок’’, ,,Краса українських писанок’’, ,,Незабуте українське мистецтво’’, ,,Українські традиції: повсякденна та святкова сервіровка столу’’, ,,Чудо із паперу’’ (квілінг); віртуальні мандрівки ,,Наша планета – колиска життя’’, ,,Козацька Берегиня’’, ,,Фольклорні джерела української музики’’. Мета клубу – зберегти для нащадків все те найкраще, що є у нашому краї. Завдання – заохочувати членів клубу до активного читання книг по народознавству, історії краю, організовувати пошукову роботу по встановленню літературних, історичних знахідок про культуру, побут, обряди, легенди села.  Робота клубу відкрита. В її роботі можуть брати участь всі, хто бажає. Особлива увага приділяється дітям та юнацтву, але бажаними гостями є люди старших поколінь. Всі учасники клубу - активні читачі.

В 2012 році було втілено проект ,,Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет’’, що дало змогу відкрити в нашій бібліотеці Інтернет-центр. Зявдяки цьому в бібліотеці з’явилися два комп’ютера, один сканер, два комплекта навушників з мікрофонами, ліцензоване програмне забезпечення від компанії Майкрософт. Сільська рада виділила кошти для підключення до Інтернет, придбання колонок, модема, антени. Завдяки спонсорській допомозі керівника ФГ ,,Пітер’’ Яковлєва І.В. бібліотека отримала два комп’ютерних стола.


Сучасність бібліотеки

Завідуюча бібліотекою проводила навчання для дітей по користуванню  ПК та Інтернетом.  Довідкові запити на 90 відсотків виконуються завдяки доступу до мережі Інтернет. З дітьми та юнацтвом проводяться відео-перегляди: ,,Дорога в космос. Далека й близька’’, ,,Мандри океанськими просторами’’, ,,Котики-муркотики’’, ,,Добро починається з тебе’’ (до Дня волонтерів) і т.д. Читачі бібліотеки розпочали опановувати нові електронні засоби обміну інформацією, активніше долучатися до сучасних демократичних процесів, приймати участь у самоврядуванні завдяки доступу до Інтернету.

Щороку на Павлоградщині проводяться шевченківські дні. В березні 2013 року в Павлоградській районній бібліотеці відбувся конкурс читців  творів Т.Г.Шевченка ,,Вічне слово Кобзаря’’, в якому приймала участь юна читачка нашої бібліотеки Руденко Настя та здобула призове місце в номінації ,,Юні поети’’, отримала Подяку та подарунки. Також приймали участь у районній виставці малюнків ,,Твори Шевченка на малюнках’’ юні читачі нашої бібліотеки.

Бібліотекар приділяє увагу зміцненню матеріальної бази бібліотеки та застосуванню енергозберігаючих технологій. У вересні 2013 року  по ,,Програмі соціально-економічного розвитку’’ бібліотека отримала кошти в сумі 7 тисяч гривень, на які було придбано та установлено сім метало-пластикових вікон в приміщенні бібліотеки.

В 2014 році бібліотека разом з усією країною святкувала 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка.  Наша бібліотека в січні місяці  приймала участь в обласному конкурсі ,,Виставка дитячих малюнків по творах Шевченка». В березні на районному заході, присвяченому теж Т.Г.Шевченку, читачка та учасниця клубу за інтересами Руденко Настя читала свої вірші.

Впродовж багатьох років добрі й творчі відносини встановилися з завідуючою Олещук І.І. та вихователями дитячого садка ,,Ромашка’’. В квітні до тижня дитячої книги з великим бажанням дошкільнята прийняли участь у таких заходах, як літературна гра ,,Чудеса в казках Корнія Чуковського’’.  Казкова вікторина ,,Чи знаєте ви казки?’’ залучила до сімейного читання. Для батьків проводяться бесіди ,, Дитяча книга в сімейному колі’’. Для самих маленьких читачів оформлено поличку ,,Книжка невеличка для братика й сестрички’’.

У вересні до тижня бібліотек проведено цікаву екскурсію по бібліотеці ,,Маленькі кроки у світ великої літератури. Захід пройшов цікаво, весело бо потрапили  в гості до Незнайки, в лабіринт загадок та цікавих рухливих ігор.
        
Завдяки спонсорській  допомозі В.Ф.Залуніна (кандидат в народні депутати) в жовтні 2014 року бібліотека поповнила книжковий фонд на 93 примірника, зокрема, придбали  52 науково-пізнавальні енциклопедії для різних категорій користувачів. Неодмінною складовою роботи з читачами стали виставки, бесіди-знайомства та бібліографічні уроки ,, Як користуватись енциклопедією, ,,Довідкова література. Поняття: енциклопедія, довідник, словник».
      
З липня 2015 року сільські бібліотеки переходять в фінансове підпорядкування  КЗК ,,Павлоградська районна бібліотека’». Завдяки фінансуванню покращується матеральний стан бібліотеки – виділяються кошти на передплату періодичних видань, виділяється на бібліотеку 0,5 ставки опалювача. Працівники районної бібліотеки надають бібліотекам методичні розробки, проводять заходи з підвищення професійної компотентності бібліотечних фахівців. 

У вересні 2015 року відбулась презентація книги К.М.Гулака ,,Учительський літопис ХХ сторіччя’’, яка була присвячена до Дня села та дня народження письменника. Завітали на захід юнацтво та дорослі, які небайдужі до творчості нашого земляка. Юнаки та дівчата читали дорослим вірші письменника. Карпо Микитович присвятив новели історії нашого краю, історію роду, який насправді є ,,деревом життя’’. Були розглянуті інші книги автора: ,,Дикі груші’’, ,,Ялтинські вечори’’, ,,Відлуння лихоліття’’, ,,Кров і сльози’’, ,,Дикуни’’, ,,Тече річка невеличка’’, ,,Свята Марія’’, ,,Третій девізіон’’.  

Багаторічна співпраця встановилася з В’язівоцькою ветеранською організацією:  спільно проводяться засідання та заходи в бібліотеці. 1 жовтня відбулася година спілкування ,,Добро і милосердя єднають серця’’, присвячена до Дня людей похилого віку та ветерана. Зі словами привітання виступили: голова ветеранської організації Л.В.Шконда, депутат районної ради Г.Г.Мішуста, керівники фермерських господарств І.В.Яковлєв, А.М.Мамай, С.В.Плахтій. За круглим столом у теплій невимушеній атмосфері ділилися спогадами про своє життя, життя села. Лунали українські пісні у виконанні всіх присутніх. Додала настрою гостям виставка ,,Почесні люди села’’.
 
Протягом своєї діяльності бібліотека займається збором інформації до краєзнавчої зони: свідчення жителів села про голодомор 1932-33 років, надруковані в книгах К.М.Гулака ,,Голодомор’’, ,,Свята Марія’’, статті з періодичних видань, зібрані матеріали ввійшли до тематичної папки-досьє ,,Голодомор на Україні 1932-33рр’’.

30 жовтня 2015 року після виборів голови Об’єднаної Територіальної Громади, було створено Вербківську ОТГ, куди ввійшло і наше село В’язівок. З 1 січня 2016 року В’язівоцька сільська бібліотека перейшла в підпорядкування Вербківської ОТГ, підтримуючи тісну співпрацю з КЗК ,,Павлоградська районна бібліотека’’.

В травні 2016 року рішенням сесії виділено кошти на передплату періодичних видань на суму 10 000  гривень. Передплачено 73 назви газет та журналів для дітей, юнацтва, молоді, дорослих користувачів. Для більш плідної роботи бібліотеки підключили провідний Інтернет (Укртелеком), працює Wi-Fi, що дав змогу збільшити відвідування користувачів бібліотеки.

Оформлена інформаційна зона ,,Децентралізація – алгоритм об’єднання громад’’, яка постійно поповнюється новими матеріалами.

Бібліотека співпрацює з Павлоградським центром зайнятості та з громадянами села, які перебувають на обліку в указаному центрі. Безробітні безпосередньо мають можливість в бібліотеці через електронну пошту ознайомитись з вакансіями.

В бібліотеці проводить свої засідання ,,Павлоградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги’’, надаються послуги малозабезпеченим громадянам, прийом та спілкування з ними через електронну пошту бібліотеки.

Різноманіття форм і методів інформаційної діяльності дозволяє зробити бібліотеку центром доступу до інформації та знань для професійних, навчальних, дозвіллєвих потреб користувачів бібліотеки та мешканців села.


49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека