Криничанський район


 
Аульська селищна бібліотека 

 
Історія бібліотеки

            Бібліотека завжди була збирачем, хранителем і дослідником творів друку – вічних пам’яток писемності, а бібліотекарі – вірними збирачами і популяризаторами духовного надбання поколінь.

            Основним центром культурного життя для мешканців Аул з середини 20-х років служила хата-читальня, влаштована комсомольською організацією Аул. З ініціативи перших комсомольців М.Бельговського, В. Терещенка, О.Яблукової, та Секретаря компартійної організації Н.М.Лосенка в селі були створені гуртки по ліквідації писемності, вивченню політичних подій. В хаті-читальні влаштовувалися просвітні та культурно-масові заходи, при яких працювали гуртки художньої самодіяльності, виступали агіт-культогляди, проводились колективні читання газет.

           Становлення Радянської влади в Аулах проходило в жорстокій боротьбі з силами, які виступали проти. У 1925 році парторганізація Кам’янського металургійного заводу направила в Аули двадцятирічного юнака

М. Заварихіна. Працюючи завідуючим сільбудом, він організував випуск стінгазет, в яких викривав дії ворожих елементів, активізував роботу комсомольської організації. Коли він повертався додому, після виступу перед молоддю села із закликом не боятися ніяких ворогів і продовжувати будувати нове життя, його було вбито. Пізніше саме його іменем названа центральна вулиця Аул (тепер старих Аул).

             В 1926 році шефську роботу розпочали в селі Аули робітники та інтелігенція міста Кам’янське. Між іншим, така форма роботи була започаткована вперше в Катеринославському окрузі. Для Аулян вони зібрали і передали в дарунок кілька десятків книг, які і поклали початок роботі сільській бібліотеці.

            В 1927 році в селі було побудовано досить сучасний, на ті часи, клуб на 200 місць з великим кінозалом та допоміжними приміщеннями, де і розмістилася селищна бібліотека. Тоді вона налічувала більше двох тисяч книг, її відвідували більше 400 читачів (на жаль, хто працював бібліотекарем невідомо). З 1938 року Аули були віднесені до категорії селища міського типу.

            В роки Великої Вітчизняної війни клуб було зруйновано, бібліотечний фонд повністю втрачено. Тільки з 1950 року, коли економіка країни зміцніла, було відбудовано і введено до ладу клубне приміщення, відновлено роботу селищної бібліотеки. Бібліотечний фонд поповнювала держава, згідно з планами розвитку культурно-просвітницької роботи.

             В 1956 році розпочалося будівництво Дніпродзержинської ГЕС, а в селищі Аули на березі Дніпра будівництво потужнього водоводу, який мав забезпечити водою такі міста, як – Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Новомосковськ, Павлоград та інші населені пункти. Оскільки на будівництві працювали тисячі робітників, поряд з будівельним майданчиком Аульського водоводу збудоване спеціальне приміщення, де й почала працювати філія селищної бібліотеки, яку очолювала бібліотекар Василенко Галина Платонівна .

             В 1965 році в селищі функціонувало 6 бібліотек з книжковим фондом 22609 примірників. Бібліотекарями працювали Г.П. Василенко, С. Тугай, В.Шевченко, Г.Бразалук.

              З 1983 року бібліотекою завідує К.О. Лангова – фаховий спеціаліст, яка закінчила бібліотечне відділення Харківського інституту культури.

Проводить культурно-освітню та виховну роботу, тут створено стенди та виставки літератури на теми «Люби і знай свій рідний край», «Історичні постаті України» та інші. Книжковий фонд бібліотеки нараховує 16800 примірників літератури, нею користуються більш як 1050 читачів.

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека