Верхньодніпровський район


 
КЗК "Зарічанська сільська бібліотека" 

 

Історія бібліотеки

Офіційно роком заснування Зарічанської сільської бібліотеки вважається 1978 рік, але бібліотека в селі Заріччі існувала ще з 1972 року. Завідувала нею Бублей Галина Василівна, спеціаліст, випускниця Дніпропетровського культурно-освітнього училища.

    В 1975 році бібліотеку перевели в село Бородаївські Хутори, де вона функціонувала до 1978 року. Працював в ній Кошовий Петро Юхимович.

В 1976 році в селі Заріччя був споруджений новий Будинок культури, в ньому  - передбачено дві  просторі кімнати для сільської бібліотеки.

До відкриття Зарічанської бібліотеки фонди зібрали з двох бібліотек  –  Бородаївсько-Хутірської та Домотканської.  В селах Домоткань та  Бородаївські Хутори  було організовано пункти видачі книг.

В 1976-1977 роках в Зарічанській сільській бібліотеці працювало 2 працівника: Кошовий Петро Юхимович  і Крайнік Ольга Олексіївна.

В 1977 році Крайнік О.О. перейшла працювати в Якимівську сільську бібліотеку.

З 1979 року  Зарічанською сільською бібліотекою завідувала  Пасько (Заїка) Наталія Олексіївна, спеціаліст, випускниця Дніпропетровського училища культури.

За часів її завідування діяльність бібліотеки набуває нового змісту. Нова завідувачка не обмежувалася обслуговуванням читачів у стінах бібліотеки, а йшла в контору тодішнього колгоспу, сільську раду,  активно налагоджувала добрі  стосунки з керівництвом,  прохала додаткові кошти на розвиток бібліотеки.  В спільній праці за відбудову села Заріччя і свого колгоспу вивчала бібліотекар своїх читачів. Сподобалася зарічанцям енергійність, щира товариська вдача і меткі роботящі руки бібліотекарки, сподобалося й те, що поріднилася  вона з їх односельцем і залишилася в селі назавжди.      

Централізація бібліотек району, розпочата в 1975 році, відкрила нові можливості для розвитку Зарічанської сільської бібліотеки.

Централізоване комплектування  книжкового фонду значно розширило книжкову тематику. Повністю було оновлено бібліотечне обладнання, а відповідно  і оформлення бібліотеки.  Центр масової роботи з читачами переноситься на виробничі ділянки колгоспу імені Калініна: широко пропагується виробнича  література, проводяться комплекси  ленінських уроків, огляди нових надходжень, бесіди на актуальні морально-етичні теми. Робота бібліотеки висвітлюється в місцевій пресі.

Кількісні показники бібліотечної роботи 70-х років в середньому такі: читачів – від 500, книговидача – 11000, фонд – поступове зростання від 3000 прим. (1971 р.) до 10000 прим. (1979 р.).

У 1980 році завідуюча бібліотекою Заїка Н.О. пішла у декретну відпустку, потім звільнилася.

         У 80-ті роки бібліотекою завідувала Кукса Любов Іванівна.

З 1991 року роботу бібліотеки очолювала  Огій Зоя Володимирівна.

В 1995 році до бібліотеки знову повернулася  Заїка Наталія Олексіївна.

Кількісні показники цих років такі:

-         80-ті роки: читачів – 650, книговидача – 14500, фонд – 15000;

-         90-ті роки: читачів – 500, книговидача – 13500, фонд – 13000;

-         2000-ні роки: читачів – 500, книговидача – 10000, фонд – 8000.

Історія сільської бібліотеки невідривно пов’язана з історією села, бо бібліотека на селі – це осередок , навколо якого обертаються інтереси людей. Позаяк у Заріччі останні 50 років школи не було, то сільська бібліотека стала і культурним і освітянським центром зарічанської громади.

Після отримання Україною незалежності розпочалося широке відродження національної свідомості, мови та літератури, приділялась значна увага формуванню книжкового фонду з цього напрямку, надавалася посиленна увага роботі з дітьми.

         В приміщенні бібліотеки одна кімната була виділена для дитячого фонду. На дитячому абонементі широко представлялися книги з різних питань, за  шкільною тематикою,  працювали постійно діючі книжкові  виставки «Гордість нації», «Моя країна – Україна», тематичні полиці  «Дива нашої природи», «На допомогу підручнику», «Еврика».

Для наймолодших читачів був організований спеціальний куточок з м’якими меблями, іграшками та казковими героями.

Такі книжкові полиці  як «Веселі пригоди з доброї нагоди» ,  «Відчиняє двері казка», «Про мене і про тебе», «Вухолапохвіст» в доступній формі розповідали малюкам про життя, яке їх оточує.

В 2008 році бібліотека приймала участь в районному фотоконкурсі  «В об’єктиві – книга»   і одержала перемогу в номінації   «Фотомодель- Дюймовочка».

Змістовна, різностороння робота проводиться з юнацтвом: бібліотека організовує диспути на актуальні теми, вечори-зустрічі з цікавими людьми, години державності, вечори пам’яті та інше. Молодь залюбки приймає участь в масових заходах, які проводяться бібліотекою.

Серед молодих читачів особливою популярністю користуються книжкові виставки: «Ода жінці», «Петриківський дивосвіт», «1000 кроків до здоров’я», «Коли підручника замало», «Талантами багата Україна» та інші.
У шевченківському куточку зібрані матеріали присвячені життю і творчості Кобзаря. Тут же розміщений портрет Т.Г.Шевченка, який подарував  бібліотеці Народний художник Пащенко І.Т.  

         У 2000-х  роках завідуючою бібліотекою був  зібраний багатющий краєзнавчий матеріал, покладений в основу написання «Історії сіл Заріччя та Домоткань».

Даний матеріал увійшов окремою сторінкою до краєзнавчого  дайджесту «Мандруємо Верхньодніпровщиною», виданого методичним відділом ЦРБ в 2009 році.



Сучасність бібліотеки


Сьогодні бібліотека знаходиться все в тому ж приміщені сільського Будинку культури.  Займає дві світлих кімнати, загальною площею 76 м2: абонементи для дітей та дорослих.

Бібліотека обслуговує 500 користувачів, книговидача складає 10000 примірників, відвідувань  3000 на рік, фонд бібліотеки нараховує 6500 примірників.                                      

З  2010 року роботу  бібліотеки очолює Рєпка Юлія Леонідівна.

Завідуюча бібліотекою Рєпка Ю.Л. – неспеціаліст, але розуміючи «виклики» часу, вона намагається напрацьовувати  професійний рівень, систематично відвідуючи заходи з підвищення кваліфікації в районній бібліотеці,  та активно спілкуючись з колегами для отримання   від них бібліотечних знань.

Діяльність бібліотеки багатогранна, але найважливіше  місце в роботі бібліотеки займає популяризація краєзнавства. У бібліотеці оформлений краєзнавий куточок «Пізнай свій край», куди зібраний весь матеріал з історії, екології, економіки краю, відомості про видатних людей і цікаві події, оформлена мистецька виставка творчих поробок сільських умільців «Барви рідного краю». Для дітей та молоді проводяться змістовні і цікаві конкурси та вікторини на знання історії, звичаїв, традицій, фольклору села, зустрічі з відомими земляками.

Бібліотека швидко реагує на всі події, що відбуваються в державі: своєчасно організовуються та проводяться масові заходи до календарних історичних та державних свят,  пам’ятних дат та подій, такі як: літературна година «Мова – перлина вікової мудрості» (до Дня рідної мови), година скорботи «Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин» (до Дня Чорнобильської трагедії), година пам’яті «Нарешті знищена війна весняним громом Перемоги» (до Дня Перемоги), літературна година «Заспівай мені, нене...» (до Дня Матері), вікторина «Наш дім –  Європа» (до Дня Європи), година державності «У наших серцях ти єдина, бо ми діти твої Україно!» (до Дня Конституції), історична година «Незалежна Україна – обличчя епохи» (до Дня Незалежності), літературно-музичний вечір «До старшого покоління з любов’ю » (до Міжнародного дня людей похилого віку), літературна година «Я мовоньку рідну знаю, бо я її шаную і вивчаю» (до Дня української писемності і мови), година спілкування «СНІД: чи бути здоровим – вирішуєш ти!» (до Всесвітнього дня боротьби зі Снідом).

Фонд бібліотеки розкритий естетично оформленими книжковими виставками: «Моя країна – Україна», «Українська література: корифеї сучасності», та тематичними поличками: «На екологічній стежці», «Чудодійна сила рослин», «Хоровод квітів», «Аншлаг на грядці та в саду»,  «Багатоликий світ тварин», «Домашні улюбленці та вірні друзі»,  «Із сивини століть козак виступає», «Так починалася війна»,  «Педагогіка сімейних стосунків» «Поезія – це сповідь».

У бібліотеці постійно оформлюються тематичні полички та книжкові виставки до ювілеїв письменників: «Багатогранний талант» (до 100-річчя від дня народження І. Шоу), «Гребінка – байкар» (до 200-річчя від дня народження Є. Гребінки), «Стежка до його серця» (до 460-річчя від дня народження Рабле Ф.), «Шевченкове слово колись і сьогодні» (до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка) , «Талант світового виміру» (до 150-річчя від дня народження О. Кобилянської), «Як син тобі доземно уклонюсь… і в смерті з рідним краєм поріднюсь» (до 135-річчя від дня народження О. Олеся). Їх мета – якомога більше розкрити фонд бібліотеки і познайомити читачів з його різноманітністю й багатством, показати найбільш цінні книги  і допомогти читачу в глибокому і систематичному вивченні питання.

Активно ведеться робота з популяризації бібліотечно-бібліографічних знань серед юних користувачів бібліотеки: проводяться бібліотечні уроки «У світі картотек і каталогів», «Книги, які знають про все на світі», на яких діти ознайомлюються з правилами користування бібліотекою, бережливим ставленням до книг, оволодівають практикою користування довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки.

Щороку проводиться Всеукраїнський тиждень дитячої і юнацької книги, який традиційно включає в себе екскурсії по бібліотеці, соціокультурні акції, презентації книжкових виставок, літературні подорожі по сторінках улюблених книг, голосні читання, літературні конкурси і вікторини.

У 2012 році Зарічанська сільська бібліотека прийняла участь в громадських обговореннях «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє». Бібліотекою проводилися анкетування та опитування «Чи потрібна бібліотека громаді?», «Що потрібно зробити для покращення діяльності бібліотеки?». Результати обговорень розглядалися на сесіях сільської ради. Більшість опитаних основними проблемами вважають: відсутність комп’ютерів, недостатнє комплектування фондів, недостатність  періодики для дітей та підлітків.

У 2013 році бібліотека приєдналася до регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», організованої до  95-річчя  від дня народження письменника, в рамках якої було проведено безліч масових заходів з популяризації творчості письменника, оформлені книжкові виставки до його ювілею,  проведене соцопитування «Чи знаєте Ви Олеся Гончара». В результаті бібліотекарю вдалося зацікавити громаду творчистю О.Гончара, прищепити смак до читання української класичної літератури.      

         Сьогодні бібліотека працює, зв’язуючи людину села з усім світом, відкриваючи їй через книгу вікно в світ знань, інформації, даючи можливість для духовного розвитку, освіти і самоосвіти.

        

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека