Верхньодніпровський район


 
Водянська сільська бібліотека 

 
 Історія бібліотеки

Першим приміщенням бібліотеки була звичайна сільська глиняна хата з залізним покриттям.

В цій хаті містились: сільський клуб, контора колгоспу ім. Петровського та сільська бібліотека. За розміром ця хата була вузькою та довгою, але для бібліотеки було виділено зовсім маленьке приміщення –  близько 12 м2. Старожили згадують, що в бібліотеці розміщався стіл для бібліотекаря та стелажі з книгами понад стінами.

Першим бібліотекарем була Ребриста Тетяна Пилипівна. За освітою вона – вчитель молодших класів. Сталося так, що в 1949 році в зв’язку з тим, що в роки війни впала народжуваність дітей, до першого класу Водянської школи прийшло дуже мало дітей. І одного вчителя, а саме Ребристу Тетяну Пилипівну, довелося звільнити. На щастя, колгосп став підійматись від воєнних руїн, і відкрив бібліотеку. Тут в 1949 році і почала працювати Ребриста Т. П.

Повоєнний час дуже відрізняється від сьогодення. Не було телевізорів, люди більше спілкувалися між собою. Тетяна Пилипівна стала керівником драматичного гуртка, до якого залучила вчителів школи. Вона була одночасно і керівником, і режисером,  і актрисою цього гуртка. Вона підбирала твори для вистав, це були п’єси Карпенка-Карого, Старицького, Кропивницького, Сковороди. До цих пір старожили пам'ятають її в ролі старої Терпелихи з «Наталки-Полтавки».

Підтримуючи зв’язок зі школою, Ребриста Т. П. сама писала сценки з шкільного життя  і  на  батьківських зборах програвала їх для батьків.

Колишня вчителька молодших класів Білоус О.П. згадує, що невеличке приміщення сільського клубу було так наповнене під час вистав людьми, що навіть в морози приходилось відкривати на вулицю двері, щоб провітрити.

Старожили згадують, що бібліотекарка Ребриста Т.П. гарно  співала і завжди брала участь в святкових концертах.

В 1967 році в приміщенні бібліотеки сталася пожежа. Опалення було пічне, а балки перекриття даху – дерев’яні, що і спричинило пожежу. На щастя, дим відразу помітили і книги винести до приміщення контори.

В 1969 році розпочалося будівництво нового сучасного приміщення сільського Будинку культури і в ньому – бібліотеки. Не дочекавшись завершення будівництва, в цьому ж році, Тетяна Пилипівна переносить бібліотечний фонд до нового приміщення.

Водянська сільська бібліотека розташувалася на другому поверсі будинку культури і зайняла три кімнати площею 104 м2. Тут були: абонемент, дитяча кімната і читальний зал. Ще були два приміщення розміром по 7 м2 для архіву. Зі спогадів Білоус О.П.: «Перебравшись в нове приміщення, Ребриста Т.П. розпочала роботу з подвійною енергією. Вона проводила багато літературних вечорів, диспутів, читацьких конференцій.»

Зростала кількість читачів: 1971 рік – 755 осіб, 1972 рік – 800, 1873 рік – 850; зростала книговидача: 1971 рік – 15100 прим., 1972 рік – 16014 прим., 1973 рік – 17007 прим.; постійно поповнювався книжковий фонд: 1971 рік – 7973 прим.,  1972 рік – 8419 прим.,  1973 рік – 8853 прим.

В лютому  1974 року завідуючій бібліотекою Ребристій Т.П.  виповнилось 55 років і вона пішла на пенсію.

За період з 1974 року по 1978 рік в бібліотеці змінилося 5 бібліотекарів. Це були: Дуб Людмила Миколаївна, Бабич Галина Іванівна, Карпінська Ніна Адамівна, Слюсаренко Валентина Василівна та Колчина Ніна Іванівна.

Бібліотека не терпить випадкових людей. Адже робота в бібліотеці кропітка, вимагає пунктуальності, зосередженості, інтелектуальності від працівника. Ці роки принесли занепад в існування бібліотеки.

Але в 1978 році на посаду завідуючої Водянської сільської бібліотеки приходить Марченко Раїса Вікторівна. Освіту бібліотекаря вона отримувала, вже працюючи в бібліотеці і заочно навчаючись в Дніпропетровському культурно-освітньому училищі. Гарна, розумна, привітна Раїса Вікторівна знову перетворила бібліотеку на вогник культури на селі. В 1982 році ії обирають депутатом Водянської сільської ради і затверджують  на посаду секретаря виконкому сільради. В бібліотеку приходить працювати випускниця середньої школи Лоб’як Олена Степанівна, і працює до липня 1983 року.

В 1983 році в бібліотеці починає працювати Авраменко Ольга Анатоліївна. Вчитель за освітою, вона налагоджує тісний зв’язок з Водянською              середньою загальноосвітньою школою. Активізується масова робота. Спільно зі школою проводяться літературні вечори, диспути, вікторини, конкурси тощо.

На цей час нарощує виробничі темпи  колгосп ім. Петровського, який  стає колгоспом–міліонером. Правління колгоспу щорічно виділяє кошти для Водянської бібліотеки для передплати періодичних видань. Бібліотека починає отримувати такі популярні журнали як: «Київ», «Всесвіт», «Наука и жизнь», «Роман-газета», «Цветоводство» та багато інших.

Кількісні показники обслуговування на цей час такі:  читачів – близько 700,      книговидача – 18 тисяч примірників.

В 1985 році при Водянській бібліотеці починає діяти клуб за інтересами «Джерело». Створений для юнацтва і молоді, клуб активно пропагує здоровий спосіб життя. Закінчив свою діяльність клуб у 1991 році.

В цей час іде скорочення штату бібліотек і Авраменко О.А. переводять працювати на 0,5 ставки. Занепад в державі, розпад СРСР наніс свій негативний відбиток на роботу бібліотеки. Дах бібліотеки починає протікати. Колгосп, який раніше надавав допомогу бібліотеці, тепер сам перебував в скрутному становищі. Бюджет сільської ради не дозволяв зробити капітальний ремонт.  В 2005 році бібліотека частково переходить в приміщення сільської ради.

В 2008 році бібліотека переїхала до нового приміщення – будівлі колишньої контори колгоспу ім. Петровського. В цій одноповерховій будівлі розмістились Будинок культури і Водянська сільська бібліотека.

Водянська сільська бібліотека сьогодні має 3 кімнати: дитячу, абонемент і книгосховище (загальна площа – 62 м2).

Бібліотека обслуговує 500 користувачів, що відвідують бібліотеку  близько 2 тисяч разів на рік, її книговидача складає 10 тисяч примірників.

 Фонд бібліотеки – 18 000 примірників.

На жаль бібліотеці не виділяються кошти на передплату періодичних видань і це ускладнює  інформування читачів згідно їх запитам.                              

Бібліотека не має комп’ютерів і доступу до мережі Інтернет. Та все ж,  виконуються бібліографічні довідки, проводяться бібліографічні огляди літератури, презентації нових надходжень; в бібліотеці створена інформаційна зона з соціальної та правової інформації «Влада інформує»; ведуться папки-досьє: «Рішення сільської ради», «Все про пенсії», «Все про земельні питання», «Працевлаштування в запитаннях та відповідях»; проводяться інформаційні години та години права «Знай свої права та обов’язки»; на допомогу самоосвіті та освітнім програмам створена постійнодіюча книжкова виставка «Прочитай у вільний час»; на допомогу профорієнтації молоді оформлена книжкова виставка «Куди піти вчитись?».

         Бібліотека вчасно реагує на всі події, що відбуваються в суспільстві: відзначає державні свята, віддає шану історичним подіям, відмічає ювілеї видатних людей України, до знаменних дат оформлюються книжкові виставки, проводяться масові заходи («Задзвеніли срібні дзвони в Україні» інформаційна година до Дня Соборності, «Нема ціни святиням дорогим» інформаційна година до Дня Прапора і Герба, «Європейський вибір України: Людина. Право. Суспільство» презентація книжкової виставки до Дня Європи, «Не має права пам’ять помирати» книжкова виставка до Дня Перемоги, «Час зупинитись. Люде, слухай. Слухай і пам’ятай» урок пам’яті до Дня вшанування жертв Голодоморів, «Слава козацька не вмре, не загине» брейн-ринг до Дня Козацтва,  «Слухайте голос безсмертний Тараса» голосні читання до дня народження Т.Г.Шевченка та інші).

         В бібліотеці проводиться  краєзнавча робота: оформлений краєзнавчий куточок «Краю мій, улюблена земля» збираються матеріали з історії села, оформлюються тематичні папки: «Видатні люди краю», «Екологія краю».

         В 2008 році бібліотека прийняла активну участь в проведені Дня села. Бібліотекар допомогла розшукати і запросити на свято колишніх передовиків виробництва: колишнього голову колгоспу, колишніх механізаторів, доярок, телятниць, свинарок, ветеранів праці і учасників Великої Вітчизняної війни.

Бібліотека тісно співпрацює зі школою, сільською радою, медичною амбулаторією, дитячим садком.

Багато уваги  приділяється  відродженню народних традицій, спільно зі школою проводяться народні свята, на яких вивчаються звичає, обряди, традиції народу ( «Екскурс в історію святкування Світлого Воскресіння Христового», «Новорічні свята та обряди» «Гімн цвіту, травам і природі» (до свята Івана Купали)), влаштовуються творчі зустрічі з майстрами народних ремесел («Рушники ви мої, рушники...», «Стрічковий дивоцвіт» та інше).

Спільно з медичною амбулаторією бібліотека намагається прищепити молоді смак до здорового способу життя. Проводяться заходи з попедедження і роз’яснення наслідків шкідливих звичок.

При бібліотеці певний час працювали любительські об’єднання  «Городник» (2007 – 2008 р.р.), члени якого займалися пошуком екологічно безпечних засобів обробки сільськогосподарських культур і ділилися секретами вирощування овочів без нітратів і гербіцидів,  і  «Господиня» (2008 – 2009 р.р.), де збиралися жінки, бажаючі оволодіти раціональними способами ведення домашнього господарства.

В 2011 році Водянська сільська бібліотека активно брала участь в написанні проектів програми «Бібліоміст», та на жаль, не здобула перемогу.

В 2012 році бібліотека приєдналася до проведення Всеукраїнських громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє».

Бібліотекою були проведені вуличні опитування «Чи потрібна бібліотека громаді?», анкетування «Бібліотека очима користувачів».             

Було опитано 110 осіб (10% населення мікрорайону, що обслуговує бібліотека). В результаті опитувань всі респонденти відмітили, що бібліотека на селі має бути, читачі роботою бібліотеки задоволені, але наполягають на комп’теризації закладу і скаржаться на відсутність періодики і недостатнє оновлення фонду.

                                                                    

Сучасність бібліотеки

В 2013 році бібліотека приєдналася до проведення регіональної компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», присвяченої 95-річчя від дня народження відомого українського письменника і земляка О.Гончара.

В ході компанії бібліотекою було проведене соціологічне опитування «Чи знаєте Ви Олеся Гончара?» з метою виявлення рівня знань населення про життя і творчисть письменника; проведений бібліографічний огляд літератури «Олесь Гончар. Творчисть як доля» - увазі читачів була представлена творча спадщина письменника, спогади сучасників про нього, критика на його твори – вся та література про Гончара, що є в бібліотеці; бібліотека приєдналася до районної акції «Одна книга – одне село» - одночасне обговорення книги в кількох бібліотеках – розглядалася «Тронка».

В результаті проведення регіональної компанії бібліотеці вдалося привернути увагу жителів села до творчої спадщини письменника, сформувати почуття гордості за відомих земляків, оживити читацький попит на українську класичну літературу, нагадати людям, що читання є цікавим і корисним заповненням дозвілевого часу.

         Популяризуючі книгу і читання бібліотека щороку приймає участь в конкурсі «Кращий читач року», проводить Тиждень дитячої і юнацької книги, відзначає ювілеї письменників і поетів.

         Щорічно до Всеукраїнського Дня бібліотек  проводиться Тиждень бібліотек. Протягом тижня проходять різноманітні заходи: екскурсії по бібліотеці «Цей дивний світ – бібліотека!», презентації книжкових виставок  «Зупинись на хвилинку, подивись на новинку!», бібліотечні уроки «Як створюється книга», «Знайомтесь: довідковий фонд бібліотеки», акції «Приведи в бібліотеку друга!» та інші.

Водянська сільська бібліотека  сьогодні  сприймається мешканцями села в першу чергу як осередок культурно-дозвілевого спілкування, а вже потім як соціально-виховний, освітній та інформаційний заклад.

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека