Верхньодніпровський район


 
КЗК "Боровківська сільська бібліотека" 

 
 Історія бібліотеки

В 1953 році в селі Боровківці було засновано бібліотеку в старому приміщені сільського клубу, де вона знаходилась до 1992 року.

Згідно документів, що збереглися, там працювали:

Тригуб А. – 1966 р.                           Чернова В. В. – 1966 – 1969 рр.

Станько В. – 1977 р.                         Литвиненко Т. М. – 1977 – 1980 рр.

Середа В. – 1980 р.                            Гудимова О. – 1985 р.

Клочкова М. О. – 1987 – 1989 рр.   Дудка О. М. – 1992 – 2002 рр.

                                                             Щербина М. В. – 2002 – 2005 рр.

 

З 70-х років збереглися кількісні показники:

- 1971 – 1979 р.р.:читачів – 905-1000, книгов. – 18888-22500, фонд – 5805-8966;

- 1980 – 1989 р.р.:читачів –1000-480, книгов. – 22503-9613, фонд – 10222-11908;

- 1990 – 1999 р.р.:читачів – 559-410, книгов. – 8879-8233, фонд – 11534-11906;

- 2000 – 2009 р.р.:читачів – 411-508, книгов. – 7982-10405, фонд – 11787-11641





Сучасність бібліотеки

З 2005 року і по сьогоднішній день бібліотекою завідує Шеразадашвілі Наталія Миколаївна.

В 1992 році в селі Боровківці було збудовано новий Будинок культури і бібліотека була перенесена в це приміщення.

В бібліотеці є абонемент, читальний зал, книгосховище. Загальна площа бібліотеки – 82,6 м2.

Фонд бібліотеки налічує близько   10500 примірників  книг, брошур, журналів.

Щорічні цифрові показники роботи бібліотеки – 500 читачів, 3500 відвідувань, 10000 книговидача.        

 Книгозабезпеченість на 1 користувача –  21,2, на 1 мешканця – 9,8; читаність – 20,8.

Бібліотека наполегливо працює над заохоченням мешканців села до читання, зацікавлення їх книгою, здійснює інформаційну підтримку навчальної та освітницької діяльності, прищеплює своїм користувачам навички інформаційної культури.

Для більш повного візуального розкриття фонду в бібліотеці оформлено безліч книжних виставок і тематичних полиць – постійних: «Рідна мова – оберіг народу»,  «Тії слави козацької повік не забудем», «Чарівне слово Кобзаря», «Світ знань відкриває книга»,  «Європа: кроки до спілкування», «Чотири страшні букви – СНІД», «Нове покоління обирає нову літературу» та ін. і тимчасового призначення, які присвячені творчості українських і зарубіжних письменників, історичним подіям, традиціям і святам нашого народу.

Щоб регулярно інформувати читачів про нові надходження літератури і періодики в бібліотеці оформлена виставка «Дивлюсь, захоплююсь, знайомлюсь».

Найбільш дієвою формою залучення громадськості до користування бібліотекою є масові заходи,  літературні вечори, вікторини, диспути, години спілкування, обговорення книг, огляди літератури і т. ін.

Проводяться огляди літератури за темами: «На Україну повернусь через роки, через віки», «Калина у творах поетів, художників, композиторів», «Жінки  нелегкий шлях» та ін.

На допомогу користувачам складаються інформаційні списки літератури: «Олесь Гончар – символ совісті нашої нації», «Дивосвіт природи», «Поетеса зламу століть: Олена Теліга», «Він був великим українцем Т. Г. Шевченко», «Голодомору пам’ять терпка», «Козацькому роду нема переводу», «Україна є – і вічно буде», «Народні свята на Україні», «Шаховий дивосвіт», «З книжок про війну, про бої ми читаємо», «Хотіла б я піснею стати» ( до 140 – річчя від дня народження Лесі Українки), «День Перемоги, Слави День!».

Користуються популярністю в читачів і тематичні папки з цікавими добірками: «Краса своїми руками»,«Тварини та рослини занесені до Червоної книги», «Традиції Великоднього свята», «Творилася віки українська мова»,  «Народні прислів’я, приказки та прикмети», «Такий цікавий світ», «Охорона здоров’я».

Одним із важливих завдань в роботі бібліотеки є формування у користувачів стійкого інтересу до історії рідного краю.

На протязі багатьох років існування бібліотеки збирається і зберігаєтся краєзнавчий матеріал, який лягає в основу тематичних папок: «Історія села», «Стежками Кобзаря по рідному краю», «Чорнобиль: погляд крізь роки», «Голод 1932 – 1933 років. Свідчення очевидців»; систематично поповнюються постійнодіючі книжкові виставки: «Краю мій рідний – гордість моя», «Село моє – краплиночка на карті», «Рідна мова – оберіг народу».

Діти приймали участь у конкурсі юних художників «Мій золотий Дніпропетровський краю», присвячений 80 – річчю від дня створення Дніпропетровської області.                 

Треба відмітити, що дітям приділяється особлива увага в залучені до читання. З урахуванням їх інтресів в бібліотеці оформлені книжкові виставки:

-         «Про все цікаве на планеті»;

-         «Подорож у дивосвіт природи»;

-         «Світ твоїх захоплень»;

-         «Світ знань відкриває книга»;

-         «У світі казок»;

-         «Для вас, найменьші»;

-         «Чудеса своїми руками». 

Тісна співпраця з сільською школою дозволяє проводити численні масові заходи на допомогу навчанню, виховавнню, організації дозвілля дітей і підлітків: свята «Слава Кобзарю», «В королівстві Ввічливості», «Осінній бал», літературно – музичні вечори «Історія в струнах бринить», «Так ніхто не кохав», вікторини  «Що ти знаєш про Європейський Союз?», «З якої країни літературний герой?», «Найуважніший читач», «О, мово, що без тебе я?», інформгодини «Є така держава Україна», уроки народознавства «Ой радуйся, земле», «Вінок калиновий сплітаю із звичаїв рідного краю», ігри – подорожі «Мандри казковими шляхами Г. Х. Андерсена», «Зоряна мандрівка», «Подорож у країну мудрої книги», «Сторінками стародавніх міфів», еко – години «Людина – частина природи, синонім якої - життя», «Рослини і тварини «Червоної книги», уроки пам’яті «Крути...Крути...», «Чорнобиль: два кольори», літературні конкурси «Плекатимеш мову цвістимуть слова».

         Особлива увага приділяється бібліотечним урокам  «Бібліомандрівка» (2 кл.), «Книга – сад. Що вміщується у кишені» (5 – 6  кл.), «Книжка – добрий, мудрий друг» (3 кл.), «Як створюється книга» (2 кл.), «У царстві каталогів та картотек» (8 – 9 кл.), вони розвивають творчу увагу, вміння сприймати та оцінювати інформацію, формують навички роботи з книгою, вчать користуватися довідково – бібліографічним апаратом бібліотеки, виховують любов до читання.

 При бібліотеці працює «Книжкова лікарня», тут надають швидку допомогу «потерпілим». В бібліотеці діти вчаться ремонтувати книги. Щорічно проводиться акція «Живи, книго!»: виставка відремонтованих книг, різноманітні конкурси, вікторини, щодо правил збереження книг. Для маленьких читачів кожного року проводяться «Свято книги», «Посвята в читачі», «Екскурсія по бібліотеці»,  на згадку даруються листівки «Пам’ятка читача».

Кожної весни, традиційно, за програмою в бібліотеці проходить Тиждень дитячого і юнацького читання.

Щорічно розробляється програма літнього читання: «Часу влітку не гємо – подорожуємо і відпочиваємо!».

Особлива увага приділяється профілактиці поганих звичок: застереженню, роз’ясненню наслідків несерйозної поведінки підлітків.

Бібліотекарем організуються бесіди – зустрічі з працівниками сільського медичного пункту, проводяться диспути, круглі столи «Шкідливі звички – шлях у безодню», систематично поповнюється постійнодіюча книжкова виставка «Знати, щоб не оступитись».

Щороку в бібліотеці відмічається  День слов’янської писемності і культури. Оформлюються книжкові виставки: «До джерел слов’янської писемності і культури», «Українська мова – нащадок давньоруської писемності», «Шедеври слов’янського мистецтва» та ін.

         В 2013 році до 1150-річчя слов’янської писемності та культури в бібліотеці пройшли голосні читання «І сонцем слово засіяло...» для дітей та підлітків.

Завідуюча Боровківською сільською бібліотекою Н. М. Шеразадашвілі увесь час знаходиться в пошуку найбільш вдалих форм роботи,   впроваджує перспективні напрямки діяльності, приймає активну участь в професійних дискусіях, ділиться з колегами набутим досвідом роботи. На базі бібліотеки проходять семінари, практикуми, творчі лабораторії.

         Підтримуючи ініціативу Української бібліотечної асоціації та обласної універсальної наукової бібліотеки Боровківська бібліотека долучилася до проведення громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє» 2012 року, метою яких було визначити потребу у бібліотечних послугах, вивчення умов та комфортності перебування в бібліотеці.

 Вуличними опитуваннями і анкетним методом було опитано 110 респондентів (10 %  населення). Всі опитані позитивно оцінили роботу бібліотеки, але хотіли б бачити бібліотеку обладнаною комп’ютерами і підключену до Інтернету.

2013 рік. Боровківська бібліотека приєдналася до проведення регіональної компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», ініційованої обласною універсальною науковою бібліотекою до 95 –річчя від дня народження відомого українського письменника, критика, громадського діяча і нашого земляка О.Гончара.

         З метою виявлення знання населення про життя та творчисть письменника, Боровківською бібліотекою було проведене соціологічне опитування «Чи знаєте Ви Олеся Гончара?».

Анкетування в організаціях, установах, підприємствах, вуличні опитування

свідчили про досить високий рівень обізнанності боровківської громади з кращими зразками української класичної літератури і творчистю Олеся Гончара.

   В бібліотеці була оформлена книжкова виставка літератури «Майстер поетичної прози: Олесь Гончар», виданий і розповсюджений серед громади інформаційний список літератури «Моя душа – це храм».

Бібліотекою була підтримана районна акція «Якщо ви не читали – ми йдемо до вас»: візит до школи з літературною годиною «Собор душі людської – Олесь Гончар», підтримана акція «Одна книга – одне село» (одночасне обговорення книги «Людина і зброя» в кількох бібліотеках району).

В результаті проведення регіональної компанії бібліотекарю вдалося привернути увагу боровківської громади до творчості видатного українського письменника і нашого земляка Олеся Гончара,  зацікавити читачів його творами, сформувати читацький попит на твори класичної української літератури.

Підтримуючи бібліотечні традиції Боровківська сільська бібліотека є щорічним  учасником районного конкурсу «Краща бібліотека року»; популяризуючи роботу бібліотеки в місцевій громаді  щорічно відмічає Тиждень бібліотек; допомагає в організації і проведені місцевих свят, усіх важливих подій.

 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека