Петропавлівський район


 
КЗК "Петропавлівська районна бібліотека для дітей Петропавлівської районної ради" 

 
Історія бібліотеки

 

В після воєнні роки багато чого змінювалося в життя нашого селища , як у соціальному плані, так і в духовному. Зі слів старожилів перші відомості про дитячу бібліотеку розповідають, що в 1949 році було прийняте рішення райвиконкому , райвідділом культури  «Про організацію районної бібліотеки для дітей». Тому що до цього  дітей читачів обслуговувала районна бібліотека, яка знаходилася в приміщенні Будинку культури. Там же демонструвалися й кінофільми. Бібліотека й районний відділ культури займали кімнату 3 х 4 м. Книжковий фонд налічував 2500 примірників, який поміщався на двох стелажах. Налічувалося 10 комплектів газет. Тут же видавалася і дитяча література.

            Читачів налічувалося до 1000 чоловік, в основному діти, учні старших класів. Читачі дарували книги для бібліотеки, приноси підшивки журналів, газет. Фонд хоч і був старенький, але потрібний, багатогалузевий.

            Відокремлена дитяча бібліотека знаходилась в колишній аптеці, орендувалося три невеличкі кімнати. Дитячий фонд виділили з фонду дорослої бібліотеки. А читачів-дітей налічувалося уже 600-800 чоловік. 

            Першою завідуючою дитячою бібліотекою в 1949 році була призначена Тупіка Любов Іванівна, а бібліотекарем стала Яковченко Галина Афанасівна. Читачів було дуже багато, Тому що в школах не було бібліотек, в магазинах книги не продавались. Проте бібліотека комплектувалася з бібколектора. Книг не вистачало дітям, деякі були в одному-двох екземплярах. Література поміщалася на трьох стелажах. Проводилися голосні читання - масові заходи. Книжкові виставки через нестачу місця не організовувалися, а виготовляли з ватману  буклети маленьких книг, які наклеювалися на стенди з анотаціями. Це робили активісти бібліотеки. Читацькі конференції, обговорення книг, огляди літератури  проводились  в школі, а більшість в стінах бібліотеки.

            В 1951 році виділили для бібліотеки другу половину приміщення з окремим входом. Бібліотекарем призначено Руденко Віру Трохомівну. Одним з провідних напрямків в її роботі стає поліпшення індивідуальної та масової роботи з дітьми. Колектив працює творчо, проводить багато масових заходів, самі пишуть сценарії.

З 1953 року завідуючою районною дитячою бібліотекою працювала Тиха Ганна – педагог -  філолог. При ній було зроблено якісний ремонт приміщення, придбано меблі.

Після Тихої Г. на цю посаду призначили Пономаренко Клавдію Володимирівну, яка  довгий час після закінчення технікуму та інституту культури працювала інспектором рай відділу культури. Десь в 1962 році завідуючою районною бібліотекою для дорослих призначено Пономаренко К.В. , а завідуючою Дитячою бібліотекою В.Т.Руденко. Обидві бібліотеки знаходилися в одному приміщенні. Пізніше районна бібліотека для дітей переведена в праву частину  Петропавлівського храму, де проіснувала до 1986 року. Приміщення бібліотека не відповідало вимогам часу. За період свого керівництва В.Т.Руденко зробила значний внесок у розвиток бібліотеки для дітей , в ній функціонують читальний зал відділу обслуговування 5-8 класів та відділ обслуговування читачів 1-4 класів. Працюють два бібліотекарі і завідуюча відділом обслуговування учнів 5-8 класів. В 1971 році   після закінчення культурно-освітнього училища прийшла на роботу молодий спеціаліст    Плавська Лідія Михайлівна на посаду бібліотекаря абонементу 5-8 класів. Читальним залом керувала Тимофієва Марія Андріївна, а завідуючою абонементом – Літвішко Людмила Іванівна. Протягом всього свого життя Віра Трохимівна віддано працювала на ниві бібліотечної справи. Професійній бібліотечній майстерності вчилися в неї молоді бібліотекарі – Плавська Л.М., Зайцеві І.І., Руча Т.В., які знаходили творчий підхід до всіх процесів бібліотечної роботи: це робота з окремими читачами та групами за інтересами, оформлення книжкового фонду, та  проведенню творчих акцій. Придбано багато бібтехніки: нові стелажі, книжкові виставкові стенди, читацькі столи, телевізор. Фонд збільшився до 17000 примірників. Періодичні видання одержувалися в достатній кількості. Щодня групи продовженого дня, згідно складених графіків, відвідували дитячу бібліотеку, брали участь в обговореннях книг, конференціях, диспутах, інноваційних заходах. При бібліотеці працював ляльковий гурток «Через ляльку до книги», який відновив свою роботу в 2011 році під назвою «Книга і лялька». Першим керівником ляльководів була зав. Читальним залом була Зайцева Ірина Іванівна. Гуртківців налічувалось  21 чоловік. Вони показували казки-спектаклі в дитячих садочках, на пришкільних літніх майданчиках, в бібліотеці .

З 1986 року на посаду завідуючої районною бібліотекою для дітей призначено Тюрю Лідію Михайлівну, яка пропрацювала весь час бібліотекарем.

Згідно програми перебудови, коли по всій території України відкривалися  церкви в 1989 році дитячу бібліотеку переведено в приміщення  колишнього райкому партії, де знаходилася по 2007 рік. З червня 2007 року дитяча бібліотека знаходиться по вул.Піонерська, 84.

З вересня 2006 року завідуючою районною бібліотекою для дітей призначено Лисенко Людмилу Іванівну, яка являється замісником директора по роботі з дітьми.  Вона виконує і функцію методиста: надає допомогу сільським бібліотекарям в роботі з читачами-дітьми. З приходом Лисенко Л.І. активізувалася масова робота з читачами, проводяться літературно-театральні свята до дня захисту дітей, до Дня дитячої книги, бібліотека приймає участь у конкурсах дитячої творчості «Кращий читач року», «В Вінок Кобзаря вплітаємо майбутнє», «Ми діти твої Україно» - з обдарованими дітьми, «Дніпропетровщино! Мій краю Благодатний! Вклоняюсь низько я твоїй красі», «Я землю рідну пізнаю»,  за  участь в яких  одержували перемогу  на обласному рівні.

Залучити  до читання та бібліотеки якомога більше дітей, виховати у них любов та повагу до книги – джерела знань – ось девіз роботи районної бібліотеки для дітей. Адже ми знаємо, що від дитячої бібліотеки залежить, яким  в майбутньому прийде читач до дорослої бібліотеки.

   За 62 роки   активного   творчого розвитку бібліотека , ставлячи в центр уваги маленького читача та його інтереси, підтримуючи тісні зв’язки зі школами, позашкільними закладами, співпрацюючи з громадськими організаціями, завоювала заслужений авторитет у дітей , батьків, педагогів та громадськості селища. Пріорітетним напрямком роботи нашої бібліотеки стало відродження народних традицій, звичаїв, та обрядів, глибоке вивчення рідного краю, в тому числі і його літературних джерел, історії України, збереження національної мови, естетичне, моральне, екологічне виховання дітей та сприяння навчально-виховному процесу в школі. Бібліотечний фонд становить 12600 примірників літератури. Для задоволення інформаційних потреб користувачів до їх послуг – довідково-інформаційний фонд та комп’ютер. Чимало зусиль довелося докласти колективу бібліотеки, щоб зберігши традиції та використавши інновації створити в пристосованому приміщенні бібліотеки гармонійну атмосферу книжкового царства: де виконується основна місія – прищеплення дітям любові до книги і читання.






 

Сучасність бібліотеки


Пропагуючи рідну українську літературу, та крокуючи назустріч 200-річчю Великого сина України Т.Г.Шевченка  проводилися заходи з популяризації творів Т.Г. Шевченка, вивчення його життя та творчості. Так,  провели прекрасне свято «Свіча запалена від серця», де  прозвучали вірші Великого Кобзаря у виконанні дітей (членів клубу «Джерельце»),  провели літературну  вікторину по творчості Т.Г.Шевченка. "Т.Шевченко – знайомий і не знайомий", оформлено виставку-композицію «Уклін , тобі, Велете народного духу» та відбулися  літературні читання  «Шевченкове слово в віках не старіє», «Чарівний світ природи в поезії Шевченка» під такою назвою    в РДБ  пройшла літературна година , з учнями 1-4  класів   провели літературну гру «Що я знаю про Шевченка» , з 5-6 класами було проведено  літературний КВК «Ім’я Шевченка стукає в серця», відео мандрівку  «По Хортиці Тарасовою стежкою».

Талановитою  та обдарованою Богом є наша землячка Зоя Володимирівна Ружин, до ювілейної дати від дня народження нашої талановитої землячки в районній бібліотеці для дітей було проведено літературну годину «Справжня українка»  та для учнів 6-7 класів  зроблено презентацію виставки видань, біля якої розповіли дітям про творчий шлях З.Ружин. Діти зачитували вірші присвячені рідній Україні, про яку авторка пише з великою любов’ю.

   До 95-річчя від дня народження Олеся Гончара - видатного письменника, великого майстра слова, чиї твори вже сьогодні заслужено вважаються класикою. На абонементі 5-9 класів РДБ  оформлено виставку видань «Геній слова» та з школярами середнього віку проведено поетичну  годину «Володар душі, володар слова».

Міжнародний день захисту дітей. В  бібліотеці біля виставки видань «Мир дітям планети Земля» провели подорож  по країні дитинства в творах зарубіжних авторів. На прикладі героїв з мультфільмів діти дізнались про свої права та обов'язки, відповідали на питання вікторин, та виконували різні завдання. Також для них були проведені конкурси на краще розгадування загадок, декламування віршів , переглянули мультфільми.  Наостанок на майданчику  пройшов конкур малюнка на асфальті «Світить сонечко для всіх». Загалом свято пройшло жваво та весело.

11 липня стартувала    програма "Літо на книжковій галявині",  яка  проводилася працівниками Петропавлівської районної бібліотеки для  дітей   в центральному парку селища. Для дітей та їх батьків оформлено книжково-ілюстративні виставки «Літо, книга,Я» , проведено інформаціний огляд книжок-іграшок для малечі "Подружись зі мною", під час якого малюки та їх мами познайомились з книжками-абетками, книжками-розкладанками, книжками-іграми.

 У відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку в рамках програми "Літо на книжковій галявині" на майданчику поблизу бібліотеки відбулась літературно-народознавча вікторина "Я відкриваю двері в літо". Тут діти змогли пограти, взяти учать у вікторинах, іграх, почитати на свіжому повітрі.

До 70-річчя Битви на Курській дузі в Петропавлівській  районної бібліотеці для дітей до огляду користувачів було представлено викладку  літератури та періодичних видань «Легендарна Курська битва» .  Із літератури представленої на  виставці читачі дізналися про події Курської битви 1943року. Битва в районі Курська, Орла і Бєлгорода була однією з найбільших битв другої світової війни і стала переломним етапом в ході Великої Вітчизняної війни , в якій були розгромлені відбірні і наймогутніші угруповання німців.

На виставці представлені художньо-ілюстративні матеріали подій на Курській дузі .

З дітьми середнього шкільного віку провели бесіду «На рубежах мужності», де діти дізналися , що п'ятдесят днів тривала ця найбільша битва радянських військ з німецько-фашистськими військами. Вона закінчилася перемогою Червоної Армії, яка розбила 30 відбірних німецьких дивізій, в тому числі 7 танкових. Ці дивізії втратили більш ніж половину свого складу.

21.08.2013 року працівники районної бібліотеки для дітей з дітьми відвідали історико-краєзнавчий музей та познайомилися з частиною його  експозиції «Випробування війною. 1941-1945 роки», де прослухали  змістовну розповідь директора музею Сергієнко Н.І. про значення цієї великої битви в історії держави. Також дізналися про наших петропавлівчан, які приймали участь у битві на Курській дузі. 

   Вже стало традицією щороку в жовтні місяці проводити свята осені в районній бібліотеці для дітей. Ось і цього року разом з будинком творчості провели свято   «Красуня осені».  Діти підготували святкові костюми, присвячені цій порі,    декламували вірші, виконували пісні,танцювали, приймали участь в різних конкурсах, пригощали глядачів смачними дарунками осені, ярмаркували, знайомили з українськими традиціями та побутом. Переможницею конкурсу стала Кривонос Катерина учениця 4 класу ЗОШ №1, інші учасниці були нагороджені грамотами в номінаціях «Міс чарівність», «Міс фантазія»,   «Міс елегантність» та ін. До свята оформили книжкову виставку «Осінь щедра і багата».

  Право і закон стали головними темами зустрічі школярів з фахівцями районної бібліотеки для дітей у  рамках Всеукраїнського тижня права, що проходив з 9 по 13 грудня, протягом якого пройшли години спілкування «Наші права – щасливе дитинство», інформаційна година «Права дитини в сучасному світі», протягом тижня до огляду користувачів була представлена виставка літератури «Закон захищає дитинство», біля якої проходили вікторини «Ти та твої права» та бесіди з молодшими користувачами «Що ми знаємо про свої права».

До 150 – річниці від дня народження великого просвітителя українського народу, освітнього і громадського діяча кінця ХІХ століття, педагога, письменника, мовознавця Бориса Грінченка в РДБ провели літературні читання «Вартовий рідного слова», на абонементі для учнів 1-9 класів експонувалася  книжкова виставка «Український Даль». До цієї дати випущено буклет «Терновий вінок Б.Грінченка».

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека