Нікополь


 
Центральна міська бібліотека КЗ "Нікопольська МЦБС" 

 
Історія бібліотеки

Передова інтелігенція м. Нікополя добилась створення в місті громадської бібліотеки, яка була відкрита 17 грудня 1906 року. Серед перших ії організаторів були: А.І.Чопов, Л.М.Літінський, В.М.Кооп, Л.Д.Бро, Н.Н.Іванов, С.П.Ямпольський, Д.І.Левін.

До відкриття бібліотеки книжкового фонду було всього кілька десятків томів та близько 150 брошур. Книжковий фонд ріс завдяки пожертвуванням книг різними організаціями, редакціями, видавництвами, бібліотеками та приватними особами. Дарували книги бібліотеки Полтави, Харкова, Мінусінска, Катеринослава, Херсону.

На прохання дирекції прислали свої книги В.Короленко, І.Бунін, Н.Тєлєшов та інші.  До кінця 1907 року було понад 3000 томів.

За 1908 рік число абонентів в бібліотеці становило 524 чоловіка та видано 17714 книг.

До 80-ти річного ювілею  Л.Толстого працівники та читачі бібліотеки обрали його своїм почесним членом.

В 1909 році великою подією в житті бібліотеки був випуск в світ друкованого систематичного каталогу та, з метою упорядкування книжкового фонду, заведена інвентарна книжка.

В січні 1910 року Нікопольська громадська бібліотека через газети виступила з листом, в якому були викладені недоліки бібліотек. Налякана діяльністю бібліотеки та ії впливом на громадськість, місцева влада 14 квітня 1910 року по розпорядженню Катеринославського губернатора провела обшук жандармами. Були вилучені твори О.Пушкіна, М.Гоголя, Л.Толстого та інші (всього 446 книг). При наполяганні міської влади бібліотека була закрита.

Після Жовтневої революції 1917 року бібліотека стала безплатною і стала називатися центральна міська бібліотека.

На честь першого завідуючого відділом народної освіти Сергія Миколайовича Євдокимова (1899-1919), вбитого в період заколоту, бібліотеці присвоєно його ім’я.

В роки Великої Вітчизняної війни в приміщенні бібліотеки знаходився німецький склад з продовольством, а книжковий фонд був розміщений в різних кінцях міста.

В 1944 бібліотека розпочала свою роботу. З 1956 року в ній організований відкритий доступ до книжкового фонду.

В бібліотеці проводяться незабутні зустрічі читачів з письменниками М.Стельмахом, С.Чорнобривцем, О.Корнійчуком, О.Гурієвим.

В 1968 році бібліотеці присвоєно звання установи відмінної роботи.

Ветерани бібліотечної справи завжди були взірцем для молодого персоналу бібліотеки: В.Л.Лонюк, В.І.Борисенко, Л.П.Шевцова, В.М.Благодатська, В.В.Карнаух та інші.

В 1977 році державні масові бібліотеки міста були об’єднані  в єдину централізовану бібліотечну систему. 

Протягом 70-х – 80-х років ЦБ обслуговувала безпосередньо на робочих місцях працівників НЗФ (цех №1), Прядільно-ниткового комбінату, вузла зв’язку, механічного заводу, також проводили на цих підприємствах  «Дні спеціаліста», «Дні новатора», «Дні якості» та інші.

1999 рік – центральна бібліотека працює за проектом програми «Гордість за минуле – думаємо про майбутнє», мета якого привабити молодь до вивчення творів світової літератури. Участь у проекті запропонував виконавчий директор програми Sisters Libraries – Джон  Генрі Фуллен (м. Толідо, штат Огайо, США).  

2000 рік – в центральній бібліотеці відбулася зустріч  працівників бібліотечної спільноти міста з виконавчим директором Міжнародної Асоціації міст-партнерів Толідо Джоном Генрі Фулленом.

2002 рік – на базі центральної бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників області з виховання юнацтва «Вдосконалення і розвиток системи морального виховання молоді в бібліотеках області».

2003 рік – відкриття в центральній бібліотеці Інтернет-центру.

2004 рік – за матеріали інформаційно-рекламного змісту бібліотека отримує Подяку з ДОУНБ.

2005 рік - в рамках мультинаціонального обслуговування бібліотека працює з Нікопольським литовським товариством (НЛО).

До 60-ти річчя Великої Перемоги читачі центральної бібліотеки беруть участь в міському та обласному конкурсах молодих талантів «Велика Вітчизняна – очима сучасної молоді». Юлія Пришко одержує І премію за свою творчість.

2006 рік – в центральній бібліотеці відбулася зустріч молоді міста  з Координатором студентсько-аспірантських програм фонду імені Фулбрайта в Україні Інною Бариш. Метою Програми наукових обмінів імені Фулбрайта є інтеграція України в міжнародну  наукову спільноту через сприяння обмінами науковців та дослідників України та Сполучених Штатів Америки.

Організовано Молодіжний інформаційний центр.

Колектив отримує Подяку ДОУНБ за професійну майстерність, інноваційний підхід та творчий внесок у підвищення ефективності роботи та високий рівень планово-звітньої документації.

Створено службу «Бібліосервіс»  (читальний зал);

Видавництво щоквартальника «Бібліотечна орбіта Нікополя» (методист);

Святкування 100 річчя центральної бібліотеки.

2007 рік  – участь у краєзнавчому обласному конкурсі «Дніпропетровщина моя – перлина України» (до 75-ти річчя від дня заснування Дніпропетровської області) (нагорода музичний центр);

2008 рік - відвідування центральної бібліотеки міста лідером народної Партії спікером Верховної Ради Володимиром  Литвином. Подарунок – 500 книжок для бібліотек ЦБС.

2009 рік – виступ завідуючою методичного відділу ЦБС Стовби О.В. на прес-конференції у міськвиконкому про стан роботи ЦБС за участю заступника міського голови Решетникова В.А. до дня працівників культури; створення власного сайту ЦБС.

2010 рік - успішна робота за Комплексною програмою розвитку Нікопольської ЦБС на 2009-2011рр.; створено Стратегічний план розвитку ЦБС до 2015 року; розпочато роботу за Програмою методичної служби БІБЛІОWORK; розширилась видавнича діяльність ЦБС (посібники, закладки, буклети, бібліографічні покажчики, методичні посібники, «Бібліотечна орбіта Нікопольщини»;

І місце в обласному літературному конкурсі творчої молоді «Війна без права забуття».



Сучасність бібліотеки

2011 рік – активна робота за цільовими комплексними бібліотечними програмами «Великі українці», «Читає світ – читаємо ми», «Бібліотека, як інститут соціалізації молоді».  Методичним відділом продовжується безперервна освіта бібліотечних працівників. Введена нова форма роботи, як заочні школи навчання, бібліотечні лекторії, консультації візуалізації. Розпочинається активна робота з громадою, бібліотекарі починають виходити на вулицю зі своїми пропозиціями і послугами.

2012 рік – активна участь всіх працівників в громадських обговореннях «Бібліотека – центр громади». Молодіжним абонементом розпочато програму «Юність з книгою». Бібліотека активно працює з громадськими організаціями, школами, вузами. Активна участь бібліотекарів в днях міста та бібліотек.

2013 рік – участь в регіональній програмі «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара». Досвід опубліковано в місцевій пресі. Відкриття на базі ЦБ Центру слов’янської писемності і культури. Відкриття на базі ЦБ кінобукцентру «Книга на екрані». Бібліотекаря молодіжного інформаційного центру розпочатковано рух буккроссингу. Активна співпраця з бібліотекаря шкіл, технікумів та вузів.  Запрошення на заходи відомих людей міста. Виступи по телебаченню.

У лютому ЦМБ отримала новий ПК після премоги у конкурсі «Тренінги з працевлаштування для ВПО» від програми  “Бібліоміст”. 

 У березні нарешті повноцінно запрацював загальносистемний сайт  http://pavlogradccl.wix.com/pmcbs 
Протягом першого півріччя колектив працював над вилученням та списанням застарілої  і дублетної літератури, зонуванням площі абонементу відповідно до інформаційних потреб наших користувачів.

Невпізнаними і комфортними для відвідувачів став абонемент ЦМБ. З`явилися територія для малят «Книголюбчики», для молоді «101 книга до 30», і звичайно, куточок для сімейного читання та перегляду улюбленого кіно «Сімейний кіносеанс».

Головними подіями 2016 року в Центральній міській бібліотеці стали:

 Відкриття Центру сприяння національно-культурному відродженню «Нація – Українець»
 Обласна квітнева школа методистів «Організаційно-методична робота: складові успіху в умовах викликів сучасності»
 Проведення конкурсу читців поезії Б.Мозолевського «Поет, шукач скарбів і волі» 
 Річна акція КіноБукЦентру «Ретро кінозал», дякуючи якій кожен бажаючий міг ознайомитись з найкращими кінострічками, що вже стали класикою
 Акція «Благодень» - збір книг для жіночої виправної колонії м.Орджонікідзе
 Акція «Підтримай бійця» - книги та речі для нікопольців - воїнів АТО
 Акція «День позитиву в бібліотеці» до 110-річчя Центральної бібліотеки
 Like-вечірка «Для вас відкриті наші двері та серця» до 110-річчя Центральної бібліотеки
 Участь у Всеукраїнській акції «Прапор в твоєму вікні»
 Участь в обласній акції «Прапори догори»
 Лекції для мешканців міста від благодійного фестивалю «З країни в Україну»
 Участь в благодійній акції «Святий Миколай – дітям», організувавши пункт прийому речей, іграшок та солодощів для дітей з малозабезпечених сімей.
 Літня акція «Літо! Спека! Бібліотека!» провели працівники абонементу, організувавши літній майданчик для читання біля ЦБ.
 Студія спілкування англійською «Speaking studio»
 Участь у Всеукраїнському проекті Безкоштовні курси української мови 
 Участь в міському арт-фесті «Нікополь туристичний»
 Презентації книг: Сергій Кустов «Козаки, сполом!»; Светлана Омельницкая «Время встречать рассвет»; «Місце подвигу – Чорнобиль»
 «Літературна тусовка» - творчі зустрічі місцевих молодих авторів
 Бібліо-локація на святкуванні Дня міста


49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека