Бібліотечне
обслуговування юнацтва
в Дніпропетровській області у 2000 році.
В Дніпропетровській області юнацтво обслуговувало 585 бібліотек Міністерства культури та мистецтв в структурі яких:
1 юнацький філіал (м. Жовті Води),
4 юнацьких відділів (м.м. Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Новомосковськ,
Томаківський район),
16 юнацьких абонементів,
53 юнацькі кафедри,
511 юнацьких груп.
Цими підрозділами залучено до читання 184881 читач юнацького віку, що на 3690 більше, ніж торік.
Значно збільшили кількість читачів у порівнянні з минулим роком бібліотеки міст Дніпропетровська (+13283), Кривого Рогу (+7382), Дніпродзержинська (+3029), Павлограда (+1585), Нікополя (+1001), Жовті Води (+648), Новомосковська (+504), Орджонікідзе (+438), Першотравенська (+345) та районів Верхньодніпровського (+384), Апостолівського (+371).
Не виконали
план по читачах ЦБС міста Вільногірська (-172) та ЦБС районів: Дніпропетровського
(-343), Новомосковського (-240), Софіївського (-209), Юр’ївського
(-131), Криворізького (-94).
Бібліотеки області у звітному році приділяли велику увагу вихованню у молоді національної свідомості, гідності громадянина Української держави, любові до рідної землі, свого народу, поваги до культури та історії, державної символіки.
Увагу молодих читачів привернули книжкові виставки: “І розум, і завзяття молодих – тобі, відроджена і вільна Україна” (П’ятихатська ЦБС), “Молодь за майбутнє України” (Солонянська ЦБС), “Нова Україна в новій Європі”, “Україна від Кия до Кучми” (Орджонікідзівська ЦБС), “Я знаю Вас, нащадки запорожців, і вірю Вам, і низько б’ю чолом” (Новомосковська районна ЦБС), “Історія України: події, факти, імена” (Вільногірська міська ЦБС).
Вихованню у юнаків і дівчат кращих рис громадянина України сприяли заходи: літературно-музичний вечір “Лиш на рідній Батьківщині справді сонце золоте” (Павлоградська районна ЦБС), літературно-музична композиція “Веселі козацькі розваги на Січі” (Новомосковська районна ЦБС), урок державності “Яблунева, солов’їна, наша Україна” (Павлоградська районна ЦБС), конкурс молодих ерудитів “Люби і знай козацький край!” (Орджонікідзівська ЦБС), ерудит-вікторина “Чи знаєш ти героїчне минуле свого народу?” (Павлоградська міська ЦБС), ерудит-лото “Козацькі розваги” (Апостолівська ЦБС), вікторини “Як козаки воювали” (Межівська ЦБС), “Чи знаєш ти історію українського козацтва?” (Першотравенська міська бібліотека), “Козацькі клейдони” (Новомосковська міська ЦБС).
Тематичний вечір “Шляхами козацької слави” для старшокласників, проведений у філіалі №2 Павлоградської міської ЦБС, відтворив історичні віхи української армії від Запорізької Січі до сьогодення. На уроці історичної пам’яті “Вони звеличували Україну” (філіал №3) студенти технікумів взяли участь у виставці-пошуку “Історія України в особах” та у бліц-вікторині “Історичні постаті України”.
Змістовна робота проведена бібліотеками області до Дня незалежності України, до Дня Конституції України. Цікаво були представлені для молоді книжкові виставки: “За синє небо, за жовте колосся боротися треба, щоб краще жилося”, “Кольори незалежної України” (Дніпропетровська міська ЦБС), “Живи, Україно, живи для краси, для сили, для волі, для слави” (Апостолівська ЦБС), “Історія України: шляхи оновлення” (Нікопольська районна ЦБС), “У молодих руках майбутнє України” (Царичанська ЦБС), “Конституція України – новий відлік часу” (ЦБС м. Кривий Ріг), “Українська державність: історія і сучасність” (Софіївська ЦБС).
Різноманітними за формами були заходи до цих дат: літературно-музична композиція “Моєї юності свята країна, моє життя й майбутнє – Україна” (Царичанська ЦБС), усний журнал “Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину” (Апостолівська ЦБС), година поезії “Наш стяг – пшениця золота під голубим склепінням неба” (Петропавлівська ЦБС), година спілкування “Конституція України в моєму житті” (Межівська ЦБС), круглий стіл “Всеукраїнський референдум очима молоді”, бесіда-діалог “Молодь і референдум” (Синельниківська ЦБС), літературна вікторина “Чи знаємо ми Конституцію України” (ЦБС м. Кривий Ріг), конкурс “Українками ми народились” (Нікопольська районна ЦБС).
Читачі багатьох бібліотек області взяли участь в міських і районних конкурсах, присвячених пам’яті національної героїні України, відомій поетесі і публіцисту Олені Телізі. Переможці цих заходів стали учасниками обласного туру літературно-музичного конкурсу “Щоб далі йти дорогою одною”, який відбувся 12 лютого в обласній бібліотеці для молоді ім. М.Свєтлова. В віршах і прозі, в музиці і танці розкрили юнаки і дівчата душу української патріотки, показали силу її характеру, безмежну любов до життя і готовність жертвувати нею в ім’я майбутнього України.
У першій номінації перше місце вибороло тріо з м. Дніпропетровськ – Гринько Кирило (СШ №2), Семічева Наталія (СШ №13), Стороженко Оксана (студентка металургійної академії) за літературно-музичну композицію “Діалог з вічністю”; друге місце – Сивак Микола (СШ №6 м. Новомосковська) за пісню “Танго” на слова О.Теліги. У другій номінації перше місце розділили: Радченко Тетяна, студентка педагогічного училища Дніпропетровського державного університету і Карпенко Андрій, артист ансамблю військ протиповітряної оборони.
Ці шість переможців представляли нашу область у конкурсі на краще виконання творів Олени Теліги, який пройшов 19-20 лютого 2000 року в місті Києві. Кирило Гринько (1 місце) і Микола Сивак (2 місце) стали Лауреатами II Всеукраїнського літературно-музичного конкурсу “Щоб далі йти дорогою одною” в номінації “Учні загальноосвітніх закладів у дитячій підгрупі”, були нагороджені Дипломами, а також путівками до МДЦ “Артек”.
Патріотичному вихованню молоді сприяли заходи, присвячені подіям Великої Вітчизняної війни. Час усе далі віддаляє нас від найбільшої трагедії XX століття, але ніколи не забуде людство тих жорстоких і тяжких років, що стали мірилом патріотизму, стійкості і мужності, як воїнів, так і працівників тилу.
У рік відзначення 55-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні бібліотеки області взяли активну участь у бібліотечній молодіжній акції «Завдячує юнь переможному дневі – уклін ветеранам і квіти травневі», яка є продовженням акції 1999 року «Низький уклін солдату-визволителю, любов і шана молодих сердець».
У багатьох бібліотеках були оформлені книжкові виставки за назвою акції, книжкові виставки-вернісажі, виставки-реквієми: “Перемога ціни не має, різні долі – вона одна” (Дніпропетровська міська ЦБС), “Подвиг батьків – в спадщину синам”, “Юність в солдатських шинелях” (Васильківська ЦБС), “Молодь наша гідно несе святої Перемоги стяг” (Софіївська, Юр’ївська ЦБС),“Юність, обпалена в боях” (Межівська ЦБС), “Не треба мармурів мені, хай пам’ять стане в полі житом” (Павлоградська районна ЦБС), “Вони пішли в безсмертя молодими” (Солонянська ЦБС), “Пам’ять про подвиги ваші несем ми в серцях молодих” (Царичанська ЦБС), «Низький уклін солдату-визволителю, любов і шана молодих сердець» (Юр’ївська ЦБС).
В усному журналі “Шляхами нескорених” для учнів 9-11 класів СШ №7 філіал №2 Павлоградської міської ЦБС відобразив долі молодих в роки війни.
У багатьох бібліотеках Дніпропетровської міської ЦБС проведені зустрічі для молоді з ветеранами війни, музичні вечори “Подвиг залишається в пам’яті нащадків”, “Війна і Перемога: біль і пам’ять”, “Славу про подвиги Ваші несем ми в серцях молодих”.
У бібліотеці №6 Дніпропетровської міської ЦБС пройшов вечір пам’яті та надії для юнацтва “Нам пам’ять серця не дає спокою”. У бібліотеці №4 проведений тематичний вечір “Спогади: важкі, болючі, дорогі”. Запрошені ветерани поділилися своїми спогадами про тяжкі роки війни. Учні СШ №143 привітали ветеранів, підготувавши для них літературну композицію «Завдячує юнь переможному дневі – уклін ветеранам і квіти травневі».
Світлогірська бібліотека Криничанської ЦБС провела з молоддю захід “З дитинства крок зробили в полум’я війни”. Була оформлена книжкова виставка “Молодь наша гідно пронесе святої Перемоги стяг”.
Надовго запам’ятався учням СШ №52 урок мужності “Жінки і війна”, проведений бібліотекою-філіалом №7 (Криворізька міська ЦБС). Після виступу жінок-ветеранів юні слухачі вшанували їх прекрасним виконанням відомих музичних творів, пісень.
Покровська районна бібліотека організувала для молоді літературний вечір “Поетична історія фронтових доріг”, де прозвучали кращі вірші воєнних років. На вечорі юні поети читали свої твори, присвячені воєнній тематиці.
Солонянська центральна бібліотека спільно з РБК, Радою ветеранів, військ-коматом, молодіжною організацією “Дія” провели вечір-зустріч з солдатськими вдовами та жінками – учасниками Великої Вітчизняної війни “У війни не жіноче обличчя, в Перемоги жіноче ім’я ”.
Бібліотеки ЦБС міста Кривого Рогу оформили тематичні папки: “День Перемоги”, “Герої-земляки”, “Жінки – учасники війни”, “Їх іменами названо вулиці нашого міста” та інші.
Бібліотеки області взяли активну участь в заключному етапі молодіжної читацької експедиції “Славу про подвиги Ваші несем ми в серцях молодих”, яка була розпочата обласною бібліотекою для молоді ім. М.Свєтлова в 1999 році, а також в обласному літературному конкурсі, який проводився в рамках експедиції.
Юнаки і дівчата зібрали матеріали про те, де знаходились їх бабусі, дідусі, інші родичі під час війни, як вони жили, їхні спогади, листи, газети, фотографії тієї пори, нагороди. Все зібране оформили в альбоми, тематичні папки, виставки. Молодь обслуговувала ветеранів війни, приносять їм книжки додому.
При районній бібліотеці Васильківської ЦБС було організовано пошукову групу з 10 чоловік – це старшокласники СШ №1 та №2. Вони провели пошукову роботу, зробили записи на магнітоплівку, фотографували учасників війни, вели записи їх спогадів. З усіх цих унікальних матеріалів було оформлено альбом “Славу про подвиги Ваші несем ми в серцях молодих”, який складається з трьох розділів: 1 – “Днів тих не померкне слава”, 2 – “Спогади ветеранів: важкі, болючі, дорогі”, 3 – “Твори учасників літературного конкурсу”.
Жовтоводська ЦБС провела конкурс літературних творів старшокласників за назвою експедиції, а також спільно з музеєм, молодіжний конкурс пошукової роботи “Ордени та медалі моєї сім’ї”. Як результат пошукової роботи про героїв-жовтоводців Великої Вітчизняної війни, був проведений захист творчих робіт “Пам’ять серця нехай зберігає Подвиги Ваші святі, і спомин про Вас не згасає, будьте вічно Ви з нами в душі”.
ЦМБ міста Марганець в співпраці зі школами та Спілкою ветеранів Великої Вітчизняної війни провела велику пошукову роботу. Зібрані матеріали про учасників війни, місцевих героїв оформлені в альбом «Завдячує юнь переможному дневі – уклін ветеранам і квіти травневі».
Бібліотекарі та читачі Першотравенської ЦРБ зібрали фотографії всіх учасників бойових дій міста та підготували стенд “Не забуде ніколи Вітчизна визволителів своїх”.
Готуючись провести вечір-зустріч з жінками-фронтовичками “Жінки війни гіркого лихоліття”, працівники Царичанської ЦБС зібрали матеріали про жінок-фронтовичок, їхні спогади, листи, газети, фотографії тієї пори.
Юні читачі Голубівської б/ф №11 та Меліоративної б/ф №22 Новомосковської районної ЦБС зібрали спогади ветеранів і оформили альбом.
Уся вищезгадана робота велась спільно з Радами ветеранів Великої Вітчизняної війни, відділами у справах сім’ї та молоді, центрами соціальних служб для молоді, військкоматами, клубами, школами, іншими організаціями.
Шостого травня 2000 року в обласній бібліотеці для молоді ім. М.Свєтлова відбувся обласний конкурс “Славу про подвиги Ваші несем ми в серцях молодих”, який проводився за двома номінаціями.
У першій номінації виступили учасники, які взяли найактивнішу
участь у пошуковій роботі районних, міських молодіжних експедицій. Ці учасники
представили звіти про проведену роботу, ілюстровану оформленими альбомами,
фотографіями, аудіо- та відеозаписами, публікаціями з місцевої преси. Перше
місце в цій номінації отримала пошукова експедиція при Васильківській
ЦРБ (директор бібліотеки Мага-
ла З.О.)
У другій номінації виступали учасники літературного конкурсу зі своїми власними творами. Тридцять один учасник конкурсу: учні шкіл, ліцеїв, коледжів, студенти ВУЗів, молодь з різних міст і районів Дніпропетровщини – представили на розгляд журі та глядачів власні поетичні та прозові твори, які були присвячені героям війни чи бойовим подіям, які відбувалися на території їх району (міста).
Лауреатами конкурсу в цій номінації стали:
Плакуща Наталія, учениця
10 кл. Бабайківської СШ Царичанського району, за нарис “Мій учитель – ветеран
війни” та вірш “У безсмертя линуть журавлі” (1 місце); Гринько Кирило, учень
Дніпро-петровської СШ №2, та Ялова Анастасія, учениця Іванівської СШ Петриківського
району (2 місце); Ялова Ксенія, учениця Іванівської СШ Петриківського району,
та Радченко Тетяна, студентка 4-го курсу педагогічного училища Дніпропетровського державного університету
(3 місце).
Акція, експедиція та конкурс стали широкомасштабними заходами прилучення дітей, підлітків і юнацтва до художнього слова, літературної творчості. Всі ці заходи сприяли формуванню у юнаків і дівчат почуття патріотизму, мужності, вірності ідеалам справедливості і гуманізму.
Одним з напрямків патріотичного виховання стала тема афганської війни. Для старшокласників були проведені такі заходи: тематичний вечір, присвячений воїнам-афганцям “Стоїть в скорботі мати Україна біля могил дітей своїх стоїть” (Марганецька міська бібліотека), година духовності “Ви наші сини, і ми пам’ятаємо вас” (Тернівська міська бібліотека), година поезії “Час і досі не загоїв рану, цей одвічний біль Афганістану” (б/ф №5 Дніпропетровської міської ЦБС).
Привовчанська б/ф №13 Павлоградської районної ЦБС провела зустріч “Афганістан болить в моїй душі”, на якій воїни-афганці ділилися з юнаками і дівчатами своїми спогадами про війну.
В Михайлівській бібліотеці Царичанської ЦБС кожного року проходить година пам’яті-вшанування загиблого земляка О.Яременка.
Важливий напрямок роботи з юнацтвом – прищеплення йому шанобливого ставлення до культури, звичаїв, традицій народу, історії рідного краю. Софіївська ЦБС організувала книжкову виставку “Родина, Рід – такі слова святі, вони потрібні кожному в житті”. Темі народознавства бібліотечні працівники присвятили масові заходи: ерудит-лото для старшокласників “Великдень”, презентацію книги “Ми – українці” (Дніпро-петровська міська ЦБС), літературний конкурс “В ім’я любові” (Павлоградська міська ЦБС), літературне свято “Із народної криниці” (Юр’ївська ЦБС), уроки народознавства “Без мови рідної, святої й народу нашого нема” (Томаківська ЦБС), “Співають дзвони Великодня” (Павлоградська районна ЦБС), літературну годину “Вишивала мені мати рушник”, годину фольклору “В світі народної мудрості” (Павлоградська міська ЦБС), години народознавства “Історія українського костюму”, “Про символи і обряди нашого народу” (Криничанська ЦБС), “Свято дівочої долі” (Софіївська ЦБС), інформаційну годину “Прийшов Спас – пішло літо від нас” (Нікопольська районна ЦБС).
Бібліотеки області розпочали підготовку до участі у Всеукраїнському літера-турно-мистецькому конкурсі сімей-ерудитів “Від роду – до народу”. Проведено: конкурси сімей-ерудитів “Сімейний ковчег” (Петриківська ЦБС), “Чия невістка краща” (Широківська ЦБС), на яких учасники показали свої знання з сімейного родоводу, знання літератури, уміння шити, вишивати, готувати, співати. Наприклад, у конкурсі, проведеному Жовтоводською ЦБС, сім’ї змагалися в номінаціях: “Візитна картка”, “Родовід”, “Інтелектуал” (бліц-турнір), “Домашні майстри”, “Домашній театр”, “Ми і наша дитина”. Петриківська ЦБС провела родинне свято “Родина – оберіг рідної мови”, урок народознавства “Сім’я вечеря коло хати”.
Серед молодих читачів бібліотек користуються популярністю книжкові виставки краєзнавчої тематики: “Дніпропетровщина вчора, сьогодні, завтра” (Софіївська ЦБС), “Світ мистецтва мого краю” (Нікопольська районна ЦБС)
Неабиякий інтерес у юнацтва викликали краєзнавчий ринг “Чи знаєте ви історію рідного краю” (ЦБС м. Кривий Ріг), історико-краєзнавчий вечір “Світ запорізький та його цінності”, диспут “Вінок калиновий сплітаю із звичаїв рідного краю” (Ново-московська районна ЦБС), літературний вернісаж “Земля поетів і земля пророків” (до дня народження Г.П.Світличної) (Павлоградська міська ЦБС), літературно-пісенний вечір “Хай пісня в молодість верта” (Нікопольська районна ЦБС), літературна година “Зігріває душу молоду поетичне слово земляків” (за творчістю письменників Дніпропетровщини) (Дніпропетровська міська ЦБС), зустріч юнаків і дівчат з молодими поетами та прозаїками “Оспівую тебе, моє Криворіжжя” (Криворізька районна ЦБС), зустріч “Молоді голоси Софіївщини” (Софіївська ЦБС), уроки краєзнавства “Моя ти рідна сторона” (Софіївська ЦБС), “Моє рідне село – доброти і любові криниця” (Новомос-ковська районна ЦБС), “Літопис рідного села”, “Мій рідний край – моя історія жива” (Васильківська ЦБС), конкурс “Припаду до рідної землі, і земля пригорнеться до мене” (Нікопольська районна ЦБС), вікторина “Поети Дніпропетровщини” (Новомосковська районна ЦБС),
В бібліотеці №2 Дніпропетровської міської ЦБС проведеной тематичний вечір для юнацтва “Любові почуття в віршованих рядках”, де читачі мали змогу послухати вірші відомих і маловідомих українських поетів, а ті, хто пробував себе в поезії, почитати свої вірші.
Вихованню поваги й любові до української мови, культури сприяли як книжкові виставки, огляди так і масові заходи: свято рідної мови “Без мови рідної, юначе, народу нашого нема” (Широківська ЦБС), тематичний вечір “Україна, мати, мова – три цілющих вічних слова” (Дніпропетровька міська ЦБС), вечір “Бринить, співає рідна мова, чарує, тішить і п’янить”, літературна година “Ну щоб здавалося слова” (Межівська ЦБС), літературний колаж “Наша мова – пісня барвінкова” (ЦБС м. Кривий Ріг), урок рідної мови “Із слова починається людина, із мови починається мій рід” (Васильківська ЦБС), літературна година з юною поетесою І.Бондаренко “Світ юні у віршах” (Марганецька ЦБС).
Вже стало доброю традицією проведення в міських і районних ЦБС Всеукраїнського літературного конкурсу юних талантів “О мово моя, душа голосна України”. Переможці конкурсів на місцях взяли участь в обласному турі. Тридцять чотири учасники конкурсу: учні шкіл, ліцеїв, коледжів, студенти ВУЗів, молодь з різних міст і районів Дніпропетровщини – представили на розгляд журі та глядачів власні поетичні та прозові твори, написані державною мовою. Вражала зрілість думок юнаків і дівчат, філософське сприйняття життя, вболівання за долю України та рідної мови, оптимізм і усвідомлення своєї відповідальності за наше майбутнє.
Переможці конкурсу, а це Наталія Плакуща (Царичанський р-н), Кирило Гринько, Олена Голик, Вікторія Дубинець (м. Дніпропетровськ) – перші місця в різних номінаціях, другі – Антон Лащенко (Васильківський р-н), Наталія Бєлєнкова (м. Дніпродзержинськ), Юлія Ільченко, Інна Баклан (м. Дніпропетровськ), треті – Альбіна Іванчик (Новомосковський р-н), Оксана Шмигельска (м. Новомосковськ), Роман Каулько, Ірина Васильєва (м. Дніпропетровськ) отримали подяки, подарунки. Крім цього всім учасникам конкурсу був вручений “Кобзар” Т.Г.Шевченка “бо немає України без Тараса, допоки світу, буде з нами він”.
Відродження України, її духовності не можливе без звернення до творчої спадщини Т.Г. Шевченка. В бібліотеках області були оформлені книжкові виставки, перегляди літератури, краєзнавчі куточки, проведено багато цікавих масових заходів: вікторина “Чи знаємо ми творчість Шевченка?” (Томаківська ЦБС), літературно-музична композиція “Шанує Тараса велика родина” (Солонянська ЦБС), літературний вечір “У кожній думці Кобзаря живе могуття України” (ЦБС м. Кривий Ріг), година поезії “Вслухаючись в Шевченківські рядки” (Софіївська ЦБС).
Петриківська ЦБС провела тиждень Шевченківської книги “Ім’я Тараса на карті Придніпров’я”. Шевченківські дні “Нащадки пам’ять бережуть” пройшли в Нікопольській районній ЦБС.
Робота по вихованню високої моралі, милосердя, духовності займала чільне місце в роботі бібліотек по формуванню ціннісних орієнтацій юнаків і дівчат. Цьому сприяли такі заходи, як дискусія “Мета життя. Чого ти хочеш?” (Вільногірська міська бібліотека), диспут “Ідеали юних. Які вони?” (б/ф №26 П’ятихатської ЦБС), вечори духовності для молоді “Краплини з келиху мудрості”, “Поки маємо час, всім людям робимо добро” (Дніпропетровська міська ЦБС), пасхальні читання “Біблія – слово Христове” (Нікопольська районна ЦБС), година моралі “Мораль чиста – краще всякого намиста” (Софіївська ЦБС), уроки духовності “Збудуй храм у душі своїй” (Петри-ківська ЦБС).
Активна популяризація здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок та наркотичної залежності є одним з основних напрямків роботи бібліотек з юними читачами. Вся ця робота координується з школами, комісією у справах неповнолітніх, навчальними медичними закладами, іншими установами.
У юнаків і дівчат викликали інтерес книжкові виставки, тематичні полички: “Бережи здоров’я з молоду” (Нікопольська міська ЦБС), “Юність, здоров’я, краса”, “Як і весна, юність прекрасна” (Межівська ЦБС), “Щоб життя не пройшло мимо” (Нікопольська районна ЦБС), “Молодість, отруєна дурманом” (Синельниківська ЦБС), “СНІД – час бити тривогу” (Софіївська ЦБС), “Вороги юності і краси” (Дніпропет-ровська міська ЦБС).
Цікаво пройшли заходи: вечір-зустріч “Молодь проти наркоманії” (Першотра-венська міська бібліотека), зустріч з лікарем “Одурманена юність” (Новомосковська міська ЦБС), усні журнали “Вороги здоров’я молоді” (Синельниківська ЦБС), “Наркоманія – ворог молоді” (Солонянська ЦБС), година моралі “Наркоманія – шлях у безодню” (Нікопольська районна ЦБС), огляд літератури “Наркоманія і алкоголізм – вороги юності і краси” (Синельниківська ЦБС, Марганецька ЦБС),
В бібліотеці №24 Дніпропетровської міської ЦБС продовжує працювати тематичний лекторій “Підліток і здоров’я”, в рамках якого проводилися зустрічі з фахівцями наркодиспансеру, лікарями поліклініки на теми “Наркоманія – параліч душі”, “Страшний роман з героїном”.
В Тернівській міській бібліотеці спільно з центром соціальних служб для молоді проведений тренінг “Репродуктивне і сексуальне здоров’я молоді”.
Проблеми екології, як і проблеми збереження життя на Землі, останнім часом стали надзвичайно гострими та актуальними. Заходи, які проводилися бібліотеками, сприяли зміцненню екологічного світогляду юнаків і дівчат, свідомому розумінню законів і зв’язків у природі. Це книжкові виставки “Екологічне відродження України – справа молодих” (Апостолівська ЦБС, Межівська ЦБС), виставка-тривога “Дзвони пам’яті – Чорнобиль” (Софіївська ЦБС), виставка-застереження “Замисліться над тим, що може Вас чекати” (Нікопольська районна ЦБС), екологічний фоторепортаж “Довкілля б’є на сполох” (Орджонікідзівська ЦБС), екологічні читання для юнацтва “Людина – частина природи, синонім якої – життя” (Верхньодніпровська ЦБС), тематичний вечір “Екологія природи, екологія душі” (Дніпропетровська міська ЦБС), усний журнал “Дзвони екологічної біди” (Петриківська ЦБС), уроки екології “Охорона природи – справа молодих” (Вільногірська міська бібліотека), “Катастрофи в історії Землі і Чорнобиль” (Софіївська ЦБС), огляди літератури “Екологія і молодь” (Межівська ЦБС), “Чорнобиль – катастрофа віку” (Тернівська міська ЦБС), бібліографічний огляд літератури “Екологічне відродження України – ставка на молодих” (Криничанська ЦБС).
Один з напрямків роботи бібліотек – це популяризація правових знань, виховання у молодих читачів поваги до закону, формування у них необхідності жити по правових нормах. Цій темі присвячені заходи: місячник правознавства для дітей і молоді “Ти і твої права” (Жовтоводська ЦБС), цикл бесід для юнацтва “Що таке правопорушення”, коментоване читання “Підліткова злочинність: хто винен?” (Петриківська ЦБС), круглий стіл “Профілактика правових порушень молоді” (Дніпропетровська районна ЦБС), вечір запитань за участю слідчого у справах неповнолітніх “Молодь, проблеми і захоплення” (Марганецька ЦБС), зустріч з працівниками міліції “Злочинність в молодіжному середовищі” (Новомосковська міська ЦБС), брейн-ринг “Юні правознавці” (Широківська ЦБС), бесіда “Молоді про закон” (Межівська ЦБС), година спілкування “Закон і права молодої людини” (Васильківська ЦБС), бібліографічний огляд літератури “Молодь і право: розуміти, знати, дотримуватися” (Вільногірська міська ЦБС).
Слід відзначити зміцнення зв’язків бібліотек з місцевими центрами соціальних служб для молоді, комітетами у справах сім’ї та молоді, центрами зайнятості, центрами реабілітації інвалідів, правоохоронними органами, шкільними закладами, технікумами, ПТУ. Творча співдружність з цими закладами та установами дозволяє більш результативно працювати з читачами юнацького віку, а особливо з тими, які потребують особливої опіки і піклування, сприяти адаптації молоді до соціального життя.
Софіївська ЦРБ взяла активну участь в молодіжній акції “Дорога до життя”, організованій спільно з центром соціальних служб для молоді, з участю спеціалістів санепідемстанції, райлікарні, кримінальної міліції, райвно.
У 2000 році в б/ф №4 Дніпропетровської міської ЦБС продовжував роботу клуб соціально-психологічної підтримки молоді “Паросток”, в рамках якого проведені заходи: вечір-розмова “Бути сучасним – що це означає?”, година духовності “Шлях до себе”, тематичні вечори “Вибір професії – вибір майбутнього”, “Про дружбу, закоханість, кохання”.
Певну роботу ведуть бібліотеки по обслуговуванню інвалідів. ЦБС міста Жовті Води тісно співпрацює з центром по реабілітації інвалідів. Згідно програми “Милосердя”, мета якої бібліотечне обслуговування осіб з обмеженими можливостями, залучення їх до книги, ураховуючи їх стан здоров’я. В полі зору бібліотек знаходиться 24 молодих та 25 багатодітних сімей, які обслуговуються згідно Програми “Сім’я і бібліотека”. ЦБС бере активну участь у виконанні програми “Відродження національної свідомості та соціальної підтримки молоді”, яку розробили соціальна служба для молоді та комітет у справах сім’ї та молоді Жовтих Вод.
Дніпропетровська міська ЦБС провела ряд заходів для юнаків-інвалідів: вечір-зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни, тематичні вечори “Сміх – справа сер-йозна”, “Любов – найвища на землі краса”, інтелектуальну гру з питань краєзнавства “Віват, ерудит!”.
У ході підготовки та проведення Тижня в бібліотеках області відбулися зустрічі юних читачів з місцевими поетами, заходи розважального і пізнавального змісту. Різноманітні заходи присвячувались бібліотеці і книзі, умінню читати, правилам користування книгою, бібліотекою: літературна вікторина “Свято книги”, брейн-ринг “У дружбі з книгою” (Юр’ївська ЦБС), бесіда “Гортаємо сторінки, що душу полонили” (Межівська ЦБС), огляд літератури “І книг цілюще джерело” (ЦБС м. Кривий Ріг).
Велику увагу приділяли бібліотечні працівники вихованню естетичної культури юнацтва. Викликали інтерес заходи: виставка картин юних художників “Світ моїх захоплень” (Жовтоводська ЦБС), вечір української пісні “Мелодії нашого краю” (Петриківська ЦБС), літературно-музичний вечір-портрет “Від мороку до світла, від боротьби до перемоги ” (до 230-річчя від дня народження Л.Бетховена) (Апостолівська ЦБС), бесіда для молоді “Шляхи-дороги в світ прекрасного” (Тернівська міська бібліотека), літературно-музична година “А квіти я малюватиму і малюватиму” (до 100-річчя від дня народження В.К.Білокур) (Софіївська ЦБС), година мистецтва “Євангелічні оповіді в творах мистецтва” (Нікопольська районна ЦБС), урок естетики “Біблейські мотиви в мистецтві” (Павлоградська міська ЦБС), рок-урок “Рок-музика: про це завжди сперечаються” (Жовтоводська ЦБС).
Творчому розвитку особистості, розширенню кругозору юнаків і дівчат, їх змістовному дозвіллю сприяють молодіжні клуби за інтересами та літературні об’єднання. В 2000 році таких клубів в бібліотеках області працювало 73.
Члени літературного об’єднання “Зодіак”, яке працює при Тернівській міській бібліотеці з 1999 року, – учні шкіл та молодь міста. В 2000 році була видана збірка поезії “Знаки Зодіаку” з творами членів об’єднання.
В літературному клубі Дніпропетровської міської бібліотеки зустрічалися молоді поети-початківці, учасники літературних студій “Уголёк” та “Плавка”. Це було свято поезії, лився потік чарівних поетичних рядків талановитої молоді.
При літературно-мистецькому салоні “Натхнення” Софіївської ЦРБ створена молодіжна секція, де збираються талановиті діти та молодь району. Поетичні твори багатьох з них увійшли до нової збірки “Сузір’я”, друкуються в районній газеті.
У цьому році в ЦМБ м. Марганця продовжував свою роботу клуб “Школа жіночої чарівності”, в якому дівчата вчаться правилам спілкування, вчаться бути чарівними не тільки зовні, а й внутрішньо, отримують психологічні і медичні знання, необхідні у повсякденному житті.
В Павлоградській районній ЦБС проведено семінар “Клуби за інтересами збирають однодумців”. Один з клубів району – юнацький клуб “Кругозір” (Булахівська б/ф №6) вже більше 20 років працює з молоддю. Основним напрямком роботи клубу є популяризація творів українських письменників та естетичне виховання молоді.
Значне місце в роботі центральних міських і районних бібліотек займала методична робота, основним напрямком якої було надання допомоги бібліотекам і окремим працівникам в організації обслуговування населення юнацького віку, підвищення професійної майстерності.
Спеціалісти ЦБС здійснювали виїзди у структурні підрозділи з метою надання методичної і практичної допомоги по організації роботи з юнацтвом.
Бібліотекарі, які обслуговують юнацтво, підвищували свою кваліфікацію на семінарах, які проводила обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова. У 2000 році відбувся семінар на тему “Основні напрямки роботи бібліотек по розвитку духовності, високої моралі та формуванню здорового способу життя юнаків і дівчат”.
У ЦБС області були проведені семінари, практикуми по обслуговуванню читачів юнацького віку:
– “Соціальні проблеми молоді. Бібліотека, як фактор соціального захисту юнаків і дівчат” (Дніпропетровська районна ЦБС, ЦБС м. Нікополь),
– “Робота бібліотек по профорієнтації молоді” (Царичанська ЦБС),
– “Інноваційні форми масової роботи з молоддю та дітьми в бібліотеці” (Криворізька районна ЦБС),
– “Робота бібліотек з юнацтвом” (Межівська ЦБС),
– “Дитяче і юнацьке читання, як стратегічний ресурс суспільства” (Крини-чанська ЦБС).
Питання по організації роботи з юнацтвом висвітлювалися на інших семінарах, радах при директорі.
Реалії життя вимагають кардинального оновлення діяльності бібліотек в роботі з юнацтвом. Пропаганда літератури в сучасних умовах потребує творчого підходу, пошуку нових форм контактів між бібліотекарем і читачем, пошуку оптимальних шляхів подальшого розвитку бібліотечного обслуговування юнацтва і молоді в області.