ОГЛЯД ДІЯЛЬНОСТІ ЦБС ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПО ОРГАНІЗАЦІЇ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДІТЕЙ У 2000 РОЦІ

 

Назад

2000-й рік був останнім роком ХХ століття. Нам пощастило бачити початок нового тисячоліття. З якими надбаннями, успіхами, негараздами та надіями входять в нову епоху дитячі бібліотеки?

В сучасному світі, що так швидко змінюється, в нових екологічних умовах перед бібліотеками взагалі, та дитячими бібліотеками зокрема, постала проблема виживання та подальшого розвитку. Відсутня загальнодержавна політика розвитку бібліотечної справи, залишається байдужість влади на місцях. Але бібліотеки існують і намагаються створити всі можливі умови для якісного обслуговування читачів-дітей.

Протягом 2000 року в Дніпропетровській області бібліотечне обслуговування дітей здійснювала ЗІ ЦБС. В їх кількість входять 2 спеціалізовані ЦБС для дітей в м. Дніпропетровську (23 бібліотеки) та в м. Кривому Розі (20 бібліотек). Читачів-дітей обслуговують 4 самостійні міські бібліотеки для дітей (Вільногірська, Першотравенська, Синельниківська, Тернівська). Кількість спеціалізованих бібліотек для дітей порівняно з 1999 роком зменшилась на 1 (закрито філіал в м. Павлограді) і становить 84 бібліотеки (1 обласна, 63 міських, із них ІЗ ЦБ, 20 районних). Обслуговування читачів-дітей здійснювалось також в 445 сільських бібліотеках-філіалах.

Протягом останніх років читачі-діти відчувають гостру потребу в якісному поповненні бібліотечних фондів, зростає необхідність в розширенні бібліотечних послуг і функцій бібліотек. Але фінансові умови, в які поставлені бібліотеки, народжують багато кризових явищ, не дозволяють бібліотекарям адекватно виконувати свої задачі, розкривати в повній мірі великий потенціал бібліотеки як важливого соціального інституту.

Основними проблемами дитячих бібліотек області є катастрофічне положення з комплектуванням фондів, відсутність або недостатня кількість періодики, незадовільна матеріально-технічна база. Особливо гостро це стосується районних та сільських бібліотек.

Протягом 2000 року в фонди бібліотек надійшло 39587 примірників літератури, що на 14164 менше, ніж в 1999 році. Загальна кількість літератури в фондах становить 4733439 примірників, із них українською мовою – 2073965 (22,8%). Вибуло за рік 103682 примірника.

Кількість обслужених читачів-дітей в області на 01.01.2001 року становить 285019, що на 11061 читачів менше, ніж у 1999 році. Перевиконання планових показників в м. Дніпродзержинську (+ 2684), м. Дніпропетровську (+ 7764), м. Кривому Розі (+ 4933), м. Новомосковську (+ 598), м. Павлограді (+ 2121), Дніпропетровському районі (+ 543), Криничанському районі (+ 329), Петропавлівському районі (+ 267), Царичанському районі (+ 331).

Є підстави вважати, що на зменшення кількості читачів порівняно з минулим роком впливає зменшення дітей дошкільного і молодшого дошкільного віку. Якщо раніше в міських школах було 7-8 перших класів, то зараз 3-4. Це пов’язано із загально демографічною ситуацією в Україні.

Протягом 2000 року читачам-дітям видано 5529874 примірника видань, що на 85882 менше порівняно з 1999 роком. Відчувається вплив недостатнього комплектування фондів, а в деяких сільських бібліотеках (Межівська, Криничанська, Синельниківська ЦБС та інш.) повна його відсутність.

Діти відвідали бібліотеки 2008412 раз. Цей показник також нижчий від 1999 року на 50254 (на 4%).

Середнє навантаження на 1 бібліотекаря по читачам становить 772, по книговидачі – 14986.

Середня читаність – 19,1.

Середня відвідуваність – 7,1.

В умовах об’єктивних матеріальних труднощів бібліотеки працюють не перший рік. Але, в цілому, можна зробити висновок, що бібліотечне обслуговування дітей ведеться на достатньо високому рівні. Про це свідчить і робота всіх ЦБС протягом 2000 року. Цьому сприяють активність, творчі здобутки, професіоналізм колективів, їх бажання зробити бібліотеки привабливими для дітей-читачів.

Всі напрямки роботи з дітьми базувались на сприянні розвитку духовного світу дітей, їх інтелектуальних та творчих здібностей, становленню юної особистості.

Зміцнювались добрі традиції бібліотечної роботи з сім’єю, співробітництво з установами та організаціями, що займаються проблемами освіти, виховання, соціального захисту. У бібліотечних працівників існують налагоджені міжособисті контакти з вчителями, адміністраціями шкіл, шкільними бібліотеками, вихователями дитячих садків, а також тісні стосунки з установами, що формують культурне середовище міст і районів та опікуються організацією дозвілля дітей. Партнерами бібліотек виступають палаци та будинки культури, клуби, будинки творчості для дітей та юнацтва, музичні та художні школи, школи естетичного виховання, музеї, комітети у справах сім’ї та молоді, інші організації.

В м. Жовті Води, наприклад, другий рік працює комплекс ”Школа – бібліотека – будинок культури”, в рамках роботи якого складається єдиний план проведення масових заходів.

Не залишається осторонь робота з сім’єю в багатьох ЦБС. В Петропавлівській РЦБС оформлено куточки “Для вас, батьки”, “Про сімейне читання”, де розміщені книги з педагогіки, періодичні видання, нові надходження літератури. Разом з батьками проводяться в ЦБС заходи “День відкритих дверей”, “День дошкільника”. В Вільно гірській  МБД проведено День батьків в бібліотеці, оформлено книжкову виставку “Без сім’ї немає щастя на землі”. Працівники бібліотеки виступають на батьківських зборах в школі. В Марганецькій МДБ було розгорнуто велику виставку “Бібліотека для сім’ї”.

Ситуація з передплатою періодики  для дітей по області в цілому незадовільна. Але, в окремих випадках, виявляються зміни на краще. Наприклад, в Дніпропетровському районі кошти, що виділяють сільські ради на передплату, помітно зросли. Якщо в 1999 році ця сума становила 588 грн., то на 2001 рік виділено 3938 грн. Такі ж позитивні зрушення відбуваються і в Софіївському районі. В м. Першотравенську окрім суми на книги та періодику були виділені кошти на господарські потреби та канцтовари, а також в штат бібліотеки для дітей було повернуто штатну одиницю, скорочену в 1998 році. І навіть, згідно з рішенням міськвиконкому, бібліотеку буде переведено в краще приміщення. Хотілося б сподіватись, що в найближчому майбутньому такі позитивні зміни торкнуться багатьох міст та районів області.

Бібліотеки області, що працюють з дітьми, постійно ведуть роботу по створенню позитивного іміджу своїх установ. Реклама бібліотечних заходів, подій та послуг відтворюється на сторінках періодичних видань, в телевізійних та радіопередачах. Протягом 2000 року робота з дітьми висвітлювалась на сторінках преси 202 рази, у 106 виступах на радіо та 48 телепередачах. Велику кількість змістовних статей та заміток було надруковано в м. Кривому Розі, м. Жовті Води, м. Нікополі, м. Дніпропетровську, Верхньодніпровському та Петриківському районах. Публікували статті також Павлоградська МЦБС, Марганецька МДБ, Межівська, Дніпропетровська, Ново московська, Покровська, Васильківська РЦБС. В телепередачах брали участь Дніпропетровська, Криворізька, Жовтоводська, Дніпродзержинська, Павлоградська НЦБС, Першотравенська МДБ, Дніпропетровська, Павлоградська, П’ятихатська, Синельниківська РЦБС.

В 18 ЦБС пройшла акція “Книгу в дарунок дитячій бібліотеці”, яка дала змогу поповнити фонди. Деякі бібліотеки отримали спонсорську та благодійну допомогу. Так, в м. Павлограді під час виборчої компанії Є. Тигіпко подарував ЦДБ 15 енциклопедій для дітей із серії “Аванта + “. Жовтоводській ЦДБ вже не перший рік надає спонсорську допомогу державний нотаріус О.М.Суліма. В 2000 році він подарував бібліотеці книги на суму 250 грн. Бібліотеки Дніпродзержинської МЦБС одержували книги в рамках благодійної акції Мегапроект “Пушкінська бібліотека”. Дитячої літератури було отримано 162 примірники.

В Дніпропетровській МЦБС завдяки акції “Сімейні бібліотеки – дитячим бібліотекам” у фонди ЦБС надійшло біля 5000 цінних видань для дітей з особистих бібліотек працівників та клієнтів банків “Прем’єрбанк” та “Приватбанк”, окремих родин. В Томасівській РЦБС завдяки районній благодійній акції, яка була оголошена по місцевому радіо та в районній газеті, за рахунком пожертвувань жителів району придбано 206 примірників книг, канцтовари, фарби, папір для оформлення книжкових виставок та матеріали для поточного ремонту бібліотек.

Проводжується впровадження платних послуг, кошти від яких використовуються на покращення бібліотечного обслуговування дітей.

Бібліотеки, які мають змогу передплатити періодику, намагаються робити все, щоб ці видання приносили максимальну віддачу і користь для читачів. Проводяться Дні Інформації, Дні періодики (“Про все цікаве на планеті читай в журналі та газеті” – Орджонікідзевська МДБ, “Журнали читаю, багато що знаю” – Синельниківська МДБ).

В Марганецькій МДБ протягом всього 2000 року проходила програма “Дитяча преса – 2000”, яка включала ряд виставок, коментованих читань, повідомлень, презентацій, місячник бібліографії, анкетування, організацію картотеки “Ми любимо читати” (за матеріалами журналу “Барвінок”). Повністю цю програму буде представлено в інформаційному бюлетені “Пропонують колеги”, який видає обласна бібліотека для дітей.

Бібліотеки продовжують вести роботу в рамках реалізації програм “Діти України” та “Діти Дніпропетровщини”.

В ЦБС області приділяють увагу творчо обдарованим дітям. Не перший рік проводяться на місцях конкурси в рамках Всеукраїнського літературного конкурсу юних талантів “О мово моя, душа голосна України”.

Результатом цієї роботи є збірка літературних творів дітей Дніпропетровщини “Ластів’ята”, яка в 2000 році вийшла в світ за підтримкою спонсорів. В Верхньодніпровській , Ново московській МЦБС відбулися презентації “Ластів’ят”. Всі юні автори отримали цю збірку. В рамках презентації в смт. Перещепино підводились підсумки на кращій вірш про своє селище.

Розвиток творчих здібностей дітей є одним із актуальних напрямків роботи бібліотек.

В ЦБС області приділяється увага дітям-інвалідам. В Софіївському та Петропавлівському районах з такими дітьми працюють індивідуально, книги доставляють допомогу, інформують про новинки, залучають до участі в масових заходах. Діти-інваліди брали участь в яскравому літературно-музичному святі” Діти – просто діти”, яке провела Софіївська РДБ до Дня захисту дітей. Жовтневська сільська бібліотека-філіал цієї ж системи провела ряд заходів для дітей-сиріт із місцевої школи-інтернату, в тому числі разом з членами гуртка “Теремок” підготували для дітей-сиріт та інвалідів казку “12 місяців”. Бібліотека-філіал №3 м. Жовті Води співпрацює з дитячим притулком. Проводились ігрові шоу “Ці казки я знаю”,  “Ерудит-лото” та інші заходи.

Добрим святом дитинства відродився День св. Миколая. Кожна дитина в цей день чекає на подарунок. В Софіївській РДБ за підтримкою влади райцентру проведено свято “Святий Миколай йде”, на якому кожний маленький учасник, в тому числі діти-сироти, отримав від святого Миколая декоративний чобіток з цукерками. В Орджонікідзевській МДБ свято “День святого Миколая” було організовано за допомогою настоятеля церкви і проходило для дітей школи-інтернату. Діти уважно і проникливо слухали розповідь священика і сяяли від щастя, отримавши солодкі подарунки від Святого Миколая.

В деяких ЦБС роботу з дітьми спрямовують в конкретних напрямках, по яким є певні досягнення і йде накопичення досвіду, не залишаючи поза увагою інші аспекти. Так, протягом 2000 року, в Нікопольській МЦБС бібліотеки працювали за такими напрямками: філіал №4 – популяризація рідної мови, філіал №5 – краєзнавча тематика, філіал №6 – екологічне виховання, ЦДБ – виховання духовності, культури, родинне виховання. В цій ЦБС багато уваги приділяють розвитку творчих здібностей дітей, проводилось декілька конкурсів малюнків, саморобок, емблем бібліотек. Впроваджуються нові форми масових заходів, що відповідають активній участі дітей, творчому підходу: читацький марафон, ігри-турніри, ток-шоу, години загадок та інші.

В Марганецькій МДБ накопичено великий досвід по організації книжкових виставок і виставок –переглядів. На період 2001 року оголошено міській конкурс “Бібліотечні зірки”, який дасть можливість визначити кращі авторські виставки року.

В Дніпродзержинський ЦБС намагаються постійно вести роботу з творчо-обдарованими дітьми, не залишаючи поза увагою дітей-сиріт, інвалідів, багатодітні сім’ї. Всі бібліотеки беруть участь в місцевій програмі “Бібліотека”. Кожен філіал проводить роботу по створенню власного обличчя, іміджу, спрямованості в діяльності.

Так, бібліотека-філіал №4 працює в напрямку історичного та духовного відродження, філіал № 9 з дитячим відділом працює в напрямку бібліотеки сімейного читання. А бібліотека-філіал № 5 багато років є бібліотекою – клубом для дітей молодшого шкільного віку. Тут успішно працюють клуби “Нерозлучні друзі”  (для прихильників тварин) та “Ерудит” (Інтелектуально-розважального спрямування).

Протягом 2000 року в бібліотеках області працювало 69 клубів для дітей (найбільше в ОДБ – 14,9 – в м. Кривому Розі, 4 – в м. Дніпродзержинську, 3 – в м. Марганець, 5 – в Ново московську районі, 8 – в Софіївському районі).

Клуби, створені при бібліотеках, допомагають залучити дітей до інтелектуального спілкування, надають їм необхідний творчий простір для проведення дозвілля і поновлення інформаційного багажу.

Не перший рік змістовно працюють клуби “Вербиченька”, “Ровесник”, “Знак питання” в Верхньодніпровській РЦБС. Засідання мають постійний характер, програми цікаві та насичені. Основним напрямком клубу “Чарівна скринька”, що в Павлоградській РЦБС, є популяризація української казки серед дітей дошкільного та молодшого віку.

Клуб “Веселка” в Новомосковській МЦБС допомагає залучити дітей до народознавства. Традиційно в рамках роботи клубів діють лялькові театри, які завжди приваблюють маленьких читачів.

Плідно працює ляльковий театр клубу “Котигорошко” (Новомосковська РЦБС), який часто виступає з виставами, беручи участь в  різних святкуваннях. Роботу театру висвітлено на сторінках районної преси. В Васильківській РДБ в гурток “Книга і лялька” намагаються залучити соціально незахищених дітей, які потребують особливої уваги.

Таку ж назву має і гурток у Криворізькому районі, без вистав якого не буває жодного свята. В Межівській РДБ вже 14 років працює ляльковий театр “Буратіно”. За 2000 рік юними аматорами підготовлено і поставлено 6 вистав, глядачами яких стали діти дитсадків та шкіл.

В Дніпропетровському районі на базі РДБ працює міні-театр “Рукавичка”, який є постійним учасником масових заходів. Крім того, з 26 грудня по 5 січня театр брав участь в новорічних ранках, які проводила РДБ для всіх бажаючих дітей селища Ювілейного. Дякуючи спонсорській допомозі торгівельної групи “Рейнфорд”, присутні на ранках діти отримали солодкі подарунки. Всього було залучено 200 дітей.

Традиційно весною, під час весняних канікул, в бібліотеках проводився Тиждень дитячої та юнацької книги. Кожен з сєми днів бібліотеки намагались урізноманітити захоплюючими заходами, які перетворили Тиждень на справжнє свято для дітей. В проведенні заходів брали участь і дорослі – письменники, художники, батьки.

В Межівській ЦБС кожен день Тижня налічував 2-3 заходи (шоу-програма “Пан козачок”, інтелектуальна гра “Щасливий випадок” під назвою “Заглянь у природу”, свято гумору, день казки та інш.).

В Синельниківському МДБ молодші школярі ходили в ліс, по... загадки. Бо саме так – “В ліс по загадки” називалась театралізована вікторина. В Жовтоводській ЦБС діти мандрували у грі-знайомстві “По дорозі в Читай-місто” та грі-мандрівці “В країну знань”. В Магдалинівській ЦБС багато цікавого діти почули в пізнавальній годині “Наша книжечка чудова – подруга вірна малюків”. В Новомосксовській МЦБС Тиждень пройшов під девізом “Без доброї книги мені не прожити”, включав ряд цікавих заходів і завершився “Бенефісом читаючої сім’ї Якименків”.

Визначною датою минулого року стала 55-та річниця Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Жодна ЦБС не залишила цю подію поза увагою. Заходи, присвячені цьому дню, допомагають ще раз перегорнути сторінки історії, вшанувати пам’ять загиблих, більше дізнатись про події тих грізних років, які торкнулись кожної родини.

Напередодні свята відбулись зустрічі з ветеранами: “Крізь сто смертей пройшло життя моє” (Орджонікідзевська МДБ), “І житиме вічно у серці народу переможний 45-й рік” (Криничанська ЦБС); вечори пам’яті: “Знову мир і тиша знову” (Апостолівська ЦБС), “Спасибі за життя, солдати Перемоги” (Магдалинівська ЦБС); вечори спогадів: “Розповідають солдатські трикутники” (Нікопольська РЦБС), ”Гриміли бої над Дніпром” (Нікопольська МЦБС); урок мужності: “Сяй в віках, знамено Перемоги, сила й гордість нашої землі” (Юр’ївська ЦБС), “Фронтові бувальщини” (Синельниківська РЦБС); вечір-портрет “Солдат Перемоги – наш односельчан” (Юр’ївська ЦБС). В ці травневі дні увагу читачів привертали книжкові виставки: “Тобі, ветеране, пошану твій вдячний народ віддає” (Синельниківська МДБ), “Зірки немеркнучої слави” (Першотравенська МДБ), “Дорогами війни, дорогами безсмертя” (Покровська ЦБС), “Наші солдати у грізну годину в боях захищали свою Батьківщину” (Жовтоводська ЦБС). В Новомосковській РЦБС пройшов конкурс малюнків “Намалюйте травень, намалюйте Перемогу” та літературна година “Дитинство в полум’ї війни”

В Дніпропетровській РЦБС 55-й річниці Перемоги було присвячено Тиждень дитячої та юнацької книги. Протягом Тижня, окрім книжкових виставок, екскурсій, переглядів відбулися зустрічі з письменниками, ветеранами, колишніми в’язнями німецьких концтаборів.

З нагоди 55-й річниці Перемоги в області проходила родинна вікторина “Пам’ять серця”. В обласному підсумковому турі, який відбувся в обласній бібліотеці для дітей, взяли участь родини-переможці з Новомосковського, Павлоградського, Юр’ївського, Солонянського, Синельниківського районів та м. Дніпропетровська. Троє дітей з родин, яким присудили призові місця, отримали путівки до МДЦ “Артек”.

Подією світового масштабу було 2000-річчя Різдва Христового, яка стала чудовою нагодою для проведення в бібліотеках заходів, які сприяють формуванню духовності, високих моральних якостей у юних читачів. Відбулися уроки духовності: “Біблія – скарбниця мудрості і краси” (Широківська ЦБС, Першотравенська МДБ), “Колядують зорі на Різдво Христове” (Новомосковська РЦБС), бесіди “Образ Божої матері в іконописі” (Павлоградська МЦБС), “Легенди про Спасителя” (Вільногірська МДБ), “Одвічна музика храмів” (Новомосковська РЦБС), літературний ранок “Віфлеємська зірка” (Жовтоводська ЦБС).

Одним з приоритетних напрямків бібліотечної роботи з дітьми є сприяння моральному та духовному вихованню, яке направлене на формування позитивних життєвих цінностей та кращих рис людини.

Відбулися уроки моралі, уроки доброти, уроки духовності: “Нехай панує на землі любов і справедливість”, “Коли серце не байдуже”, “Якщо тобі самотньо” (Петриківська ЦБС), “У пошуках добра” (Широківська ЦБС), “Берегині дому нашого” (Широківська ЦБС), “Десять моральних заповідей і наше життя” (Царичанська ЦБС), “Мандрівка в Місто культури” (Вільногірська МДБ), “Лицарський турнір ввічливих” (Покровська ЦБС), година милосердя “Доброта рани загоює” (Вільногірська МДБ), книжкова виставка “Знайди своїх друзів між героями книг” (Покровська ЦБС). Розумінню дітьми правових норм, законів, власних прав і свобод сприяє правове виховання.

Бібліотеки допомагають цьому шляхом надання інформації з питань правової освіти, вивчення прав дитини, конституційних положень. Масові заходи з цієї тематики сприяють формуванню основ правових перекошень підростаючого покоління.

 Діти брали участь в літературно-правових годинах “Я і мої права” (Петропавлівська ЦБС), “Кожен в світі має право” (Васильківська ЦБС), годині правової культури “Знати потрібно дорослим і дітям” (Нікопольська МЦБС), уроках права “Вивчаємо Конституцію України” (Широківська ЦБС), “Щасливо там живеться, де злагода ведеться” (Павлоградська МЦБС), переглянули книжкові виставки: “Законом право мені дано, щоб я учився, ріс і жив” (Жовтоводська ЦБС), “Я-дитина, я-людина, я маю свої права” (Марганецька МДБ).

В Жовтоводській ЦБС спільно з комісією у справах неповнолітніх проведено цикл заходів в рамках місячника правознавства.

Проблеми екології не перше десятиріччя залишаються гострими і в багатьох випадках не вирішеними. Єдиний вихід із ситуації, що склалася, – зміна відношення людства до довкілля. Екологічне виховання дітей у зв’язку з цим набуває великої уваги. Основна його ціль – прищепити дітям розуміння того, що життя  людей на землі неможливе без поваги до законів природи.

Книги, періодика, репродукції картин, саморобки з природних матеріалів, знаходять своє місце на книжкових виставках, переглядах, під час проведення масових заходів, присвячених цій темі, які відбулися протягом року в бібліотеках: гра-подорож “По Червоній книзі України” (Павлоградська МЦБС), свято “День зимуючих птахів” (Царичанська ЦБС), екологічні вікторини “Вгадай цю травку” (Криворізька МЦБС), “Довкілля (Царичанська ЦБС), екологічна гра “Чи чуєш ти, що трава шелестить?” (Широківська ЦБС), екологічний лабіринт “Цілющі скарби мого краю” (Софіївська ЦБС) та багато інших.

В Нікопольській МЦБС бібліотека-філіал № 6, яка працює в напрямку формування екологічної культури, розроблено програму ”Я не ображу рідної землі”. Особливо вдалими були книжкові виставки: виставка-набат “У нас немає запасної планети”, виставка-ікебана “Споглядання дива”, виставка-експозиція “Живемо в одному домі”.

В Межівській ЦБС пройшов місячник екології, в рамках якого відбулися такі заходи: екологічна екскурсія “Червона книга нашого краю”, година  спілкування “З блакитного джерельця”, КВК “Охороняємо і любимо тварин” та інші.

Нікопольська МЦБС на протязі 3-х років тісно співпрацює з відділом екології міськвиконкому. За кошти, виділені цим відділом, у 2000 році ЦДБ одержувала 8 назв екологічних журналів, а бібліотеки-філіали – по одному.

Продовжувалась робота по роз’ясненню дітям пріоритетів здорового способу життя, профілактиці шкідливих звичок, наркотичної залежності. Майже кожна ЦБС, розуміючи важливість цього напрямку, проводить певну роботу. Протягом року проводились уроки здоров’я “Будьмо здорові разом”, “Спорт давній та вічно молодий”, ток-шоу “Цигарки: за і проти” (Нікопольська МЦБС), літературна гра “Пеппі Довгапанчоха в Країні здоров’я” (Криворізька РЦБС), театралізована програма “Вітамінка і Вірус”, інформаційно-пізнавальна гра “Дорога до міцного здоров’я” (Новомосковська РЦБС). В Межівській ЦБС спільно зі школами проведено місячник здоров’я, який вмістив в себе уроки валеології, диспути, літературні ігри, обговорення.

Допомогти сформувати у дітей художній смак, наблизити до мистецтва, прищепити на все життя навички пізнання прекрасного – все це входить в завдання естетичного виховання. Для дітей в бібліотеках було проведено: вечір-зустріч з народними митцями “Дорога вічна до краси” (Петриківська ЦБС), літературно-музичний вечір “Немає іншого шляху, як музика” (до 160-річчя від дня народження П.Чайковського) (Апостолівська ЦБС), година мистецтва “Вернісаж”, літературна година ”Творці прекрасного і величного”  (Нікопольська МЦБС), усний журнал “Будинок чарівник вистав” (про театр ім. Б.Захави) (Павлоградська МЦБС) та інші.

Незмінним напрямком діяльності бібліотек залишається надання учням всебічної допомоги в оволодінні шкільною програмою. В більшості бібліотек відсутні програмні твори з літератури, особливо світової, книги з інформатики, екології, безпеки життєдіяльності, історії. Книги природознавчого та технічного напрямку теж вимагають поповнення. В таких умовах важко адекватно працювати.

Виходячи із своїх можливостей, бібліотеки намагаються допомогти дітям в оволодінні знаннями. Проводились пізнавальні години “Навколо світу за урок”, “Подорож у країну Зоологія”, хвилинки цікавих повідомлень “Про що не розповів підручник” (Ново московська РЦБС), літературний огляд “Довідкове бюро школяра”, пізнавальна подорож ”В лабіринтах пригод і загадок”, книжкові виставки “Все починається зі школи”, “Букварикова скарбниця” (Орджонікідзевська МДБ) 

Під час відпочинку дітей, влітку, бібліотеки намагаються створити для них умови для корисного дозвілля, стати місцем, де вони не будуть нудьгувати під час канікул. В Марганецькій МДБ започатковано новий цикл заходів “Канікули в затишку читального залу”: влітку діє зал для перегляду діафільмів, проводяться заходи для читачів середнього та молодшого шкільного віку. Жовтоводська та Криворізька МЦБС працюють з міськими таборами відпочинку та пришкільними майданчиками. Одним із напрямків роботи була пропаганда здорового способу життя. В Жовтоводській ЦБС діяли “Школа безпеки”, в рамках якої було проведено цикл уроків валеології.

В м. Кривому Розі бібліотеки беруть участь в святкових заходах, що проводятся   парках міста. Переважно це ігрові форми: вікторини, конкурси, ерудит-лото, години дозвілля (“Ігрокрос”, “Ланцюжок”, “В королівстві короля Триока” та ін.) В період шкільних канікул не залишили поза увагою дозвілля дітей і в районних ЦБС. П’ятихатська ЦРБ обслуговувала дітей дитячого майданчика. Проведено розважально-пізнавальні заходи, конкурси дитячого малюнку в Софіївській та Петриківській ЦБС. Символічно літні канікули починаються із святкування Міжнародного дня захисту дітей. Звичайно, бібліотеки, що працюють з дітьми, не залишають цю подію осторонь. У Васильківській РДБ Дню захисту дітей було присвячено “Свято дитинства”, яке включило в себе конкурс малюнку “Я малюю світ”, вікторини, інші конкурси, книжкову виставку: “Ми - твоє майбутнє, Україно!”. В основному, масові заходи проходили в формі свята: “Сяйте, усмішки, сонцем зігріті! Мира і щастя всім дітям на світі” (П’ятихатська ЦБС, Жовтоводська ЦБС), “Наші діти – милі квіти, як їх можна н6е любити” (Павлоградська РЦБ). Для дошкільнят пройшло свято “У світі казки і фантазії” в Орджонікідзевській МДБ. Нікопольська МЦБС провела літературне свято “Дитинства чисте джерело” для дітей-інвалідів допоміжної школи-інтернату.

Індивідуальна робота з юними читачами велась з урахуванням їх особистих рис і вподобань. В Новомосковській, Межівській РЦБС, Жовтоводській МЦБС приділяють значну увагу бібліотечному діалогу з читачами-дітьми, бібліотечній педагогіці. Майже в кожній бібліотеці виділено групи за інтересами, ведеться спостереження за їх читанням, складаються індивідуальні рекомендаційні списки: “Добра казка – чародійка” (Жовтоводська МДБ), “По країнах та континентах”, “Пізнай себе” (Межівська ЦБС). В Новомосковській РДБ традиційно щороку визначається кращий читач, проводиться захист його читацького формуляру, проходить вручення медалей “За допитливість” дітям молодшого та середнього шкільного віку.

В умовах обмеженого поповнення фонду цінним стає кожний існуючий примірник. Тому бібліотеки проводять кропітку роботу по збереженню фондів. В Новомосковській РЦБС ведеться контроль за видачею літератури підвищеного попиту через ведення спеціальних картотек. Проводяться тижні неповернутих книг  та подвірні обходи. В П’ятихатській ЦБС введено видачу спеціальних довідок для випускників шкіл про відсутність заборгованості в бібліотеках. В Марганецькій МДБ обмежено термін користування творами, які вивчаються за шкільною програмою, до 10 днів. А знищені сторінки видань теж почали відтворювати методом ксерокопіювання.

Один із днів Тижня дитячої та юнацької книги в Жовтоводській ЦБС мав назву “День вибачення боржників”. Через газету було запропоновано читачам повернути заборговані книги.

Протягом року міські та районні бібліотеки вели постійну роботу по професійному вдосконаленню працівників ЦБС та шкільних бібліотек. Система підвищення кваліфікації допомагала бібліотекарям розглянути і проаналізувати актуальні проблеми бібліотечного обслуговування дітей.

В ЦМДБ Кривого Рогу відбулися 2 змістовних семінара-практикуми: “Дитячі бібліотеки на межі тисячоліть: нові часи, нові проблеми і можливості”, “Краєзнавство – невід’ємна частина роботи дитячих бібліотек”. Інформаційно-бібліографічному обслуговуванню була присвячена ділова зустріч “Як перетворити нудну бібліографію на казку”...

Протягом 2000 року семінари були присвячені наступним темам:

– “Бібліотечне обслуговування читачів-дітей в нашому місті: здобутки, традиції та     

     новації” (м. Марганець);

– “Шкільна бібліотека – інформаційний простір для розвитку духовності, захисту 

     моралі та формування здорового способу життя” (м. Марганець);

– “Співпраця бібліотекаря з батьками у розвитку традицій родинного читання,             

     інтелектуального розвитку дитини в сім’ї” (Нікопольська ЦМБС);

        “Бібліотеки на допомогу виховному процесу в школі” (Солонянська РЦБС);

        “Формування духовних цінностей читачів-дітей – соціальна проблема сьогодення” (Покровська РЦБС);

        “Взаємозв’язок сім’ї, школи та бібліотеки у формуванні читацьких інтересів школяра” (Апостолівська РЦБС);

        “Комплексні заходи щодо профілактики бездоглядності та правопорушень серед дітей та юнацтва, їх соціальної реабілітації в суспільстві” (Верхньодніпровська РЦБС).

Також обслуговуванню дітей були присвячені питання загальних семінарів в ЦБС.

В 2000 році відбулось чергове засідання обласного клубу ділового спілкування

“Професіонал” на базі Криворізької МЦБС, в якому взяли участь бібліотечні працівники, що обслуговують дітей, Нікопольської МЦБС, Софіївської РЦБС, Широківської РЦБС, Криворізької РЦБС та представники всіх філіалів Криворізької МЦБС. 

Гострою залишається проблема комп’ютеризації бібліотек, що обслуговують дітей. Позитивних зрушень протягом року в області не відбулось. Продовжує провадження новітніх технологій лише Дніпропетровська МЦБС. Ведеться робота медіа-центру на базі бібліотеки-філіалу № 3, завершено апробацію на базі ЦБС технологічного циклу, створення особистих електронних інформаційних ресурсів, створено перший особистий СД-диск.

Підводячи підсумки, можна сказати, що бібліотечна робота з дітьми в області була направлена на залучення підростаючого покоління до читання, книги, бібліотеки, сприяла вихованню юної особистості.

Назад