Хроніка культурного життя

Березень

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у березні 2006 року.

Культура. Загальні питання.

Підведені підсумки і названі переможці та лауреати регіонального конкурсу “Світоч Придніпров”я – 2005”. Конкурс став яскравим індикатором досягнень і успішних показників у різних галузях життєдіяльності. Голова облдержадміністрації Н. Дєєва та голова облради М. Швець привітали лауреатів, організаторів та всіх учасників.

23 березня в Україні наше професійне свято – Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва. Відзначити його запросили всіх причетних у Дніпропетровський український академічний театр ім.. Т. Г. Шевченка. Зі святом присутніх привітала заступник голови облдержадміністрації Орина Сокульська. Ряд працівників нагороджено грамотами Міністерства культури і туризму України та цінними подарунками.

Дніпропетровське музичне училище ім. М. І. Глінки перейменоване в обласний комунальний вищий навчальний заклад “Дніпропетровська консерваторія ім. М. Глінки”. Таке рішення прийняла 33-я сесія обласної ради.
Ректором консерваторії призначено Юрія Новикова.

Наш земляк, відомий криворізький письменник, головний редактор часопису “Кур’єр Кривбасу” Г. Гусейнов став лауреатом Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Так відзначено його багатотомну працю “Господні зерна”, яка є “широким полотном з історії, культури і духовного відродження нашої землі”.

У нашому місті проходить фестиваль французької культури . Його програма включає різноманітні заходи : виставки, фестиваль французького кіно, Міжнародний фестиваль студентських франкомовних театрів та ін.
В музеї Національного гірничого університету відкрилась спільна експозиція робіт живописця Ірини Сизоненко та фотографа Юрія Задої “Французские метаморфозы зимних снов”.

„Я хочу жить!” – говорят дети”,– конкурс дитячого малюнка з такою назвою пройшов у Ленінському районі Дніпропетровська. У ньому взяли участь усі 25 шкіл району. Організатори та ініціатори цього заходу – Дніпропетровська обласна організація Партії екологічного порятунку “ЕКО + 25 %”. Мета конкурсу – привернути увагу до екологічної ситуації в Придніпров’ї.

У Дніпропетровську відбувся третій міжрегіональний конкурс краси “Мисс Приднепровье – 2006”. Його організаторами традиційно виступили благочинний фонд “Мир талантов” та національний комітет “Мисс Украина”. У ньому взяли участь 26 дівчат із 33 міст України.

Театрально-концертне життя.

У Дніпропетровську підвели підсумки зонального конкурсу читців ім. Лесі Українки “Я в серці маю те, що не вмирає”. В ньому взяли участь двадцять п’ять чоловік – професійні актори дніпропетровських та запорізьких театрів, а також студенти акторського відділу Запорізького державного університету та Дніпропетровського театрально-художнього коледжу. Перше місце у конкурсі виборола Катерина Малоїд, актриса Запорізького театру “Ві”.

У Дніпропетровському українському музично-драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка народна артистка України, лауреат Національної премії ім. М. Заньковецької Л. Кушкова поставила спектакль “Бал”, в основу якого покладено уривок із життя Тараса Шевченка та його зворушливої любові до Віри Рєпніної.

***

16-17 березня в культурно-мистецькому житті Дніпропетровщини та всієї України відбулося урочисте відкриття Першого Дніпропетровського регіонального фестивалю-конкурсу юних баяністів та акордеоністів на честь нашого видатного земляка, корифея баянного мистецтва Миколи Івановича Різоля.

У Дніпропетровському академічному театрі опери та балету відбувся авторський концерт талановитого співака, акордеоніста, композитора, заслуженого діяча мистецтв України Петра Клименка

У Дніпропетровську виступив Горан Дрегович, видатний музикант та диригент із Південної Словенії. З нашого міста маестро розпочав свій тур по п’ятьох містах України. Нині Дрегович гастролює по світу з “Весільним і похоронним оркестром”.

На Всеукраїнському конкурсі виконавців на народних інструментах “Провесінь”, що проходив у Кіровограді, студенти Дніпродзержинського музичного училища посіли два перших місця. Це вже п’ята поспіль перемога вихованців цього закладу на традиційних конкурсах “Провесінь”.

В молодіжному театрі «Верим!» дніпропетровська музична група “Вертеп” відсвяткувала своє п’ятиріччя. З піснями, танцями та характерними для “Гурта Мандрівних Дяків”, як вони себе називають, етно-музичними інструментами. До свята “вертепівці” приурочили презентацію свого нового альбому під назвою “Бучалчин Ґандж”.

18 березня в Палаці студентів ДНУ пройшов ІY обласний фестиваль туристичної та патріотичної пісні. Головний спонсор фестивалю – депутат міської ради Андрій Веретенников.

Образотворче мистецтво. Музейна справа.

В перші дні березня своє тридцятиріччя відзначив клуб екслібрису та графіки “Кобзар”, заснований у Дніпропетровську 1976 року. Його очолює нині відомий на Придніпров’ї майстер графіки В. Хворост. У Шевченківські дні в музеї “Літературне Придніпров’я” відкрилась виставка екслібрисів. На виставці представлена ретроспекція творів різних часів, яка належить перу 31 художника: від славетних майстрів до молодих. Тема книжкових мініатюр – Т. Г. Шевченко та любима ним Україна.

Вперше за останні 10 років у Дніпропетровському художньому музеї відкрилась колективна виставка робіт членів Національної Спілки фотохудожників України. В експозиції представлено 17 авторів, 9 з яких прийняті в Спілку за останні 3 роки. Фотографії абсолютно різні : кольорові і чорно-білі, абстрактні і реалістичні.

В обласному художньому музеї відкрилась персональна виставка Федора Яковича Павленка, нашого земляка із сел. Підгороднього, присвячена 70-річчю від дня його народження. Картини цього самобутнього художника знаходяться в приватних колекціях України, Росії, Франції, Німеччини, Хорватії, США, Канади, Ізраїля.

В залі Дніпропетровського художнього музею відкрилась перша персональна виставка фотохудожника Оксани Каленникової під назвою «Странствия души». Лікар-педіатр за професією, вона відкриває нам незвичайний світ, який можна побачити лише людині небайдужій. На виставці представлено 38 робіт художниці. Виставка сучасних ляльок-оберегів, робіт із соломки, кераміки проходила в Дніпропетровському історичному музеї. Було представлено більше 200 робіт учнів та педагогів дитячо-юнацького центру “Веснянка”.

Кіномистецтво.

У Дніпропетровському Будинку вчених пройшов фестиваль сучасного документального кіно. Фестиваль представив фільм “Люди Майдану. NEVSER...”. Глядачам були запропоновані також авторські документальні стрічки виробництва України і Росії.

Фестиваль “Історія аніме” розпочалася цього місяця у семи найбільших містах України, а з 6 по 10 квітня пройде у Дніпропетровську в кінотеатрі “Родина”. Його організовує посольство Японії в Україні. У програмі – короткометражні роботи засновника аніме та мангі Тедзуки Осаму, а також кілька повнометражних фільмів , які вже сьогодні стали класикою.

Культосвітня робота. Бібліотечна справа.

У Кривому Розі пройшло мистецьке свято “Душі криниця”. Декілька днів на сцені Палацу культури Південного гірничо-збагачувального комбінату виступали відомі аматорські колективи з різних регіонів України, а також майстри народного співу і танців Криворіжжя.

***

У Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці 1-3 березня 2006 р. пройшло виїзне засідання „Школи ІРБІС” за темою „Діючі та перспективні технології системи автоматизації бібліотек ІРБІС”. Організатори заходу – Міністерство культури та мистецтв України, Міжнародна Асоціація користувачів та розробників електронних бібліотек та нових інформаційних технологій, Державна публічна науково-технічна бібліотека Росії ставили за мету – розкрити для користувачів системи ІРБІС нові вирішення та функціональні можливості нової версії 2005.2.

14 березня в ДОУНБ відбувся обласний учбово-практичний семінар для бібліографів ЦБС “Сучасний інформаційний потенціал публічної бібліотеки: реалії, проблеми, корпоративна взаємодія”.

В рамках проекту “Вікно в Америку” в науковій бібліотеці відкрилася фотовиставка “Корпус миру США та особливі діти України”, присвячена діяльності добровольців Корпусу миру, які працюють в Україні в реабілітаційних центрах для дітей з фізичними або розумовими вадами. Автор виставки – Гая Вернер, уродженка Техасу, пенсіонерка, яка все життя працювала дипломатом.

25 березня у відділі абонемента ДОУНБ відбулося чергове засідання клубу „Захопленість” під назвою „Веселі весняні діалоги”. Альманах українського гумору був представлений гуморесками, гумористичними оповіданнями та повістями. На засіданні виступили постійні члени клубу Г.І. Сало та місцевий поет В.А. Верещагін.

16 березня у відділі краєзнавчої літератури відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Українська преса Катеринослава. „Добра порада”, „Запорожжє”, присвячена 100-річчю української преси нашого краю. Виступив дослідник літературного краєзнавства, письменник і публіцист Микола Чабан.
На засідання були присутні понад 40 чоловік. У цьому відділі в циклі „Дніпропетровщина: дати, події, люди” демонструвалась виставка „Партизанський генерал Олексій Федоров”, присвячена 105 річчю від дня його народження, а також продовжувала діяти виставка „Моє місто над сивим Дніпром”, присвячена Дніпропетровську. На ній представлено понад 50 книг, які розповідають про історію, архітектуру, сьогоднішній день міста. Виставка багато ілюстрована. Вона користувалась великою увагою читачів.

Ефективними є дні інформації у патентно-технічному відділі обласної наукової. 23 березня провідні фахівці в області патентних досліджень, співробітники ДКБ „Південне” обговорили деякі аспекти діяльності „Академії досліджень та винахідництва”. У обговоренні питання – яке товариство потрібне винахідникам і раціоналізаторам – взяв участь директор Дніпропетровського ЦНТЄІ Каленик В. І. До Дня Землі (21 березня) у відділі організована виставка документів „Подбай про Землю, і вона віддячить”.

Уже багато років плідно співпрацює відділ мистецтв ДОУНБ з міським клубом «Літературна вітальня». 23 березня тут відбулося засідання за темою “О, женщина «.. и прелести твоей секрет разгадке жизни равносилен…», присвячене образу жінки в поезії, образотворчому мистецтві, музиці. У засіданні брали участь поети і музиканти Дніпропетровщини: М.Мілаш, М. Селезньов, Ю.Поліський, Т. Валовая, Л. Стеклова, С. Паливода, Е.Тахтеріна, О. Рєзанова, Н. Погорєлова та ін. Була представлена нова поетична збірка “Звучит душа” Є.Шабаліної.

Канадсько-український бібліотечний центр ДОУНБ для своїх користувачів 9 березня презентував книжкову виставку «Шевченко як творець української літературної мови», а 11.03.06. тут було проведено засідання Клубу української культури, присвячене річниці від дня народження В. І. Вернадського (1863-1945), природознавця, основоположника геохімії та біогеохімії. В. І. Вернадський є автором близько 400 наукових праць.

Визначилися переможці обласного туру Всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу “Щоб далі йти дорогою одною”, приуроченого до 100-річчя від дня народження української поетеси Олени Теліги. Відбувся він у Дніпропетровській обласній бібліотеці для молоді ім. М. Свєтлова.

У цій бібліотеці з 24 по 30 березня проходив Всеукраїнський тиждень молодіжної книги. У програмі : свята до Дня поезії , “Суперчитач”, “Душі висока струна”, урок здорового способу життя та інші заходи. Закриття Тижня ознаменувалося відкриттям книжкової виставки, присвяченої Микиті Гарицю.

„Ради жизни на земле”, – під таким девізом в ОЮБ ім. М. Свєтлова пройшла зустріч студентів Дніпропетровського технікуму залізничного транспорту з ветеранами Великої вітчизняної війни, учасниками бойових дій в Афганістані, воїнами-інтернаціоналістами, ветеранами Збройних сил. Зустріч була організована за сприяння управління в справах молоді та спорту облдержадміністрації.

В обласній бібліотеці для дітей відкриттю Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги присвятили свято юного читача „Віват, читач!”.
А 29 березня у ювілейному проекті „Книжкова „Веселка”, присвяченому 50-річчю дитячого книжкового видавництва, пройшов відкритий перегляд літератури „Ми з цими книжками зростали”.

6 березня в Дніпропетровській міській центральній бібліотеці відбулася презентація книги власкора “Советской культуры” у Дніпропетровській області, чудового письменника і журналіста Аркадія Пальма – “Весенние астры Леонида Быкова”. На заході були присутні : заступник міського голови П. Куделя, поет М. Селезньов, письменник В. Савченко.

Підготувала Т. Зайцева.