Хроніка культурного життя

Серпень

Управління культури
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Хроніка культурного життя області
(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)

у серпні 2006 року.

Культура. Загальні питання.

У Дніпропетровську пройшли урочистості, присвячені 15-й річниці Незалежності України. До пам”ятника Тарасу Шевченку керівники області та міста піднесли квіти. 24 серпня в Дніпропетровському театрі опери та балету пройшов святковий концерт . Н. М. Дєєва вручила високі урядові нагороди робітникам, освітянам, аграріям, багатодітним матерям.
Дніпропетровщина взяла участь у щорічній загальнодержавній акції „Барвиста Україна”, що проходила у НК „Експоцентр Україна” в Києві з 22 по 26 серпня.

В музейному центрі ім.. О. П. Блаватської відкрилася експозиція Людмили Гацелюк „Космос моєї душі”, присвячена 175-річчю видатної засновниці теософського вчення. Тут представлені роботи різних років без назв. Автор – професійна балерина, хореограф. На її полотнах багато відтінків синього та білого, що символізує віру, мир, чистоту та досконалість. Художниця пише маслом, пастеллю, аквареллю на м”якому картоні та тканині.
. В експозиції музею відтворено також інтер”єр робочого кабінету О. П. Блаватської за описами та фото.

У селищі Таромському відкрито пам”ятник його літописцю – вчительці місцевої школи Вірі Міляєвій. Протягом двадцяти років вона збирала поодинокі факти з історії рідного селища та систематизувала їх. За життя авторки книга так і не була надрукована. Зараз вона вже видана великим тиражем.

Ідея Валентини Володимирівни Слободи, заступника начальника управління культури та мистецтв міськвиконкому, що була подана дніпропетровському поету Валерію Тищенку , здійснилась. Її суть – переклад творів дніпропетровських російськомовних поетів на українську. Зараз збірник „Переспіви-2, або Гості в дім” уже побачив світ. У ньому представлені твори 23 поетів різних епох.

Незабаром наше місто святкуватиме своє 230-річчя. Дніпропетровські художники започатковують великомасштабні акції – „Свято на Дніпрі” – виставку робіт художників наддніпрянських міст: Смоленська, Києва, Могилева, а також сусіднього Гомеля, Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Запоріжжя і Херсона. Другий проект – „Чолом тобі, Дніпро!” – скульптурний пленер, який зараз уже розпочався. Він проводиться у Дніпропетровську вперше. У ньому беруть участь 12 скульпторів з різних міст України. Місце для пленера відведено на Фестивальному причалі, поблизу парку ім.. Шевченка. Згодом він може покласти початок колекції кращих скульптур і створенню музею просто неба.

Відомий у нашому місті художник і скульптор Іван Гамольський у своїй майстерні виготовив проект пам”ятника святого Георгія Побідоносця. Майстер вважає, що наше місто повинне мати свого „мідного вершника”, це буде пам”ятник красі, якого автор подарує рідному Дніпропетровську.

Свій ювілей святкує нині знаний поет Придніпров”я, головний адміністратор Дніпропетровського державного цирку Юрій Іванович Кібець. Відомий автор, перекладач, прозаїк, автор поетичних збірок став лауреатом літературної премії імені Івана Сокульського 2006 року в номінації „Поезія” за книгу віршів „Провидець”.


Театрально-концертне життя.

Гастрольний графік академічного театру опери та балету нині напружений. Оперна трупа – бажаний гість в Італії , балетна – побувала в Іспанії та Італії. Зараз артисти беруть участь у відкритті оперного театру в одному з міст Іспанії. Цього року театр побував також на Міжнародному фестивалі опери та балету ”Аспендос” в Туреччині

Артисти Дніпропетровського дитячого музичного театру „Золотий ключик” в Іллічівську, де в рамках міжнародного творчого фестивалю проходив ІY Всеукраїнський конкурс краси і талантів, вибороли Гран-прі та „Міс Україна – Барбі”, а також призові місця в різних мистецьких номінаціях. „Міс Україна – Барбі” стала Анжеліка Ніколаєва – актриса театру.
Образотворче мистецтво. Музейна справа.
У Виставковому залі Дніпропетровської Спілки художників відкрилась вистава-презентація кримського проекту „Севастопольський март”. Тут представлені роботи кримських художників – Г. Якшина, Н. Перової, А. Годовальникова в стилі абстракції, сюрреалізму та інших художніх напрямків.
З 22 серпня в історичному музеї проходить виставка „Пра-Україна” Олексія Шпака, голови міського фотоклубу „Автор” і обласної організації Національної спілки фотохудожників України. Це – особистісний погляд митця на сучасну народну дійсність, про яку він хоче розповісти глядачеві.

15 серпня в обласній державній адміністрації відбулася презентація каталогу „Малюють діти Дніпропетровщини”. До нього увійшло 86 робіт 79 авторів, вік яких від п’яти до вісімнадцяти років. Майже дві третини малюнків належать сільським юним художникам. Як відзначив керівник дитячо-юнацького кіноцентру „Веснянка” Марлен Матус, каталог умістив кращі роботи , які демонструвались на квітневій виставці „Україна. Незалежність. Діти” та експозиції „Петриківське диво”, що розпочалася 17 серпня в Художньому музеї і присвячена 15-річчю незалежної України. Виставка проходить в рамках проекту „Відродження як розвиток народного мистецтва”, запланованого Дніпропетровським художнім музеєм разом з обласним дитячо-юнацьким кіноцентром „Веснянка”.
12 серпня в студії архітектурного дизайну м. Дніпропетровська відкрилася виставка робіт творчого тандему художників Віталія Сошенка та Олександра Фатєєва. Представлені графічні роботи та пейзажний живопис.
***

У Дніпропетровському музеї „Літературне Придніпров”я” пройшло заключне засідання літературної студії „Лілея”, яку вже 15 років очолює відома поетеса Людмила Левченко. Засідання було присвячене Дню молодого поета, що святкується восени. Нинішня зустріч творчої молоді стала підсумковою в сезоні 2005-2006р.р.

У народному музеї історії відкритого акціонерного товариства Дніпропетровського металургійного заводу ім.. Петровського за участю наукових працівників історичного музею ім.. Яворницького відкрилась фольклорно-етнографічна виставка, присвячена 15-й річниці незалежності України. Тут представлені гіпсові горельєфи скульптора-художника заводу В.Г. Музики (1926 – 2004), книги з історії незалежності, вишиті на полотні картини, бандури та костюми самодіяльної народної капели бандуристів заводу, створеної в 1946р.

Культосвітня робота. Бібліотечна справа.

7 серпня у Дніпропетровському районі пройшло свято обжинків. В Будинку культури виступили колективи художньої самодіяльності району, фольклорний ансамбль „Криниця”.

13 серпня у Дніпропетровську проходив черговий тур Джинс DJ-параду, який охопив шість міст України. Глядачі шляхом голосування визначили кращого ді-джея Дніпропетровська. Цей захід проводиться у нашому місті уже втретє.


***

З 22 по 26 серпня в Національному комплексі „Експоцентр України” (м. Київ) проходила загальнодержавна виставкова акція „Барвиста Україна”, присвячена 15-річному ювілею з Дня Незалежності України. В акції взяла участь Дніпропетровщина. Обласна наукова бібліотека (відділ краєзнавства) представила в експоцентрі книжково-ілюстративну виставку „Видано на Дніпропетровщині за роки незалежності”. На виставці була представлена наукова, науково-популярна, навчальна, художня, дитяча література, видана Дніпропетровськими видавництвами за 15 років – з 1991 по 2006р. Це – книги, фото- та ілюстративні альбоми, журнали. В цілому виставка висвітлила історію, природу, економіку, науку, освіту, культуру та мистецтво нашої області, широку панораму сучасного життя краю
У відділі краєзнавчої літератури до цієї знаменної дати оформлена також книжкова виставка „За Україну, за її волю”.

У відділі мистецтв ДОУНБ організована книжково-ілюстративна виставка „Іван Франко і театр”, присвячена 150- річчю від дня народження Великого Каменяра, який святкувала Україна 27 серпня.

23 серпня в Канадсько-Українському Бібліотечному Центрі ДОУНБ відбулася презентація книжкової виставки „Національні державотворчі традиції”. Виставка присвячена 15-річчю з Дня проголошення незалежності України.


Підготувала Т. Я. Зайцева.