Листопад

На початкову сторінку

Дичка

Шумить безперестанку сіра злива,

Періщить злива скошені лани.

Ламає руки дичка сиротлива

Серед пустого поля восени.

Усі її покинули без мислі.

Пташки порозлітались хто куди…

Тому такі плоди у неї кислі,

Тому такі терпкі її плоди.

А.Патрус-Карпатський


* * *

Шелестя сухими злаками

Поднимая синий дым,

Осень с рыжими собаками

Рыщет по садам пустым.

Вслед летят, свистя и гикая,

Листья с мохом и корой,

Осень хищная и дикая,

Воздух нюхает сырой.

В утро злое и ненастное

Инеем дохнет земля,

И лисицу — лето красное,

Осень выгонит в поля.

И, с борзыми одичалыми

Приступая к дележу,

Обагрит ручьями алыми

Обнаженную межу.

В. Инбер



1 листопада — 140 років від дня народження Дніпрової Чайки (Л.Василевської), української письменниці, авторки збірок оповідань “Писанка”, “Хрестонос”, “Коза-дереза”. Померла 13 березня 1927 року. Бібліографія: Пінчук В. Золоті сліди // Вітчизна.—1970.—№7.—С.196-204.

Біографічна довідка: Людмила Олексіївна Березина — по чоловікові Василевська — родом з Херсонщини. Закінчила гімназію у місті Одеса. Почала літературну діяльність у 1884 році. З 1885 року друкувалася у альманасі “Нива”. Виступала як поет, прозаїк, драматург, перекладач. Друкувалася в альманах і часописах “Правда”, “Зоря”, “ЛНВ” та інших. Брала участь у роботі київської “Просвіти”. Після революції була членом літературної організаціїї “Плуг”. У її доробку — реалістичні оповідання з життя селян та інтелігенції: “Чудний”, “Хрестонос”, “Знахарка”; ліричні етюди в прозі: цикл “Морські малюнки”, твори “Шпаки”, “Плавні горять”, “Самоцвіти” та інші; переклад на українську мову “Пісні про буревісника” М.Горького; лібретто до дитячих опер М.Лисенка “Пан Коцький”, “Зимова краля”, “Зима і весна”; спільно з С.Русовою та А.Грабенком “Коза Дереза” та інші. Похована у місті Київ.

1 листопада — 115 років від дня народження Германа Броха, австрійського письменника, автора оповідань та романів “Лунатики”, “Смерть Вергілія”, “Невинні”. Помер 30 травня 1951 року.

2 листопада — 95 років від дня народження Лукіно Вісконті (Вісконті ді Модроне), італійського кінорежисера, засновника неореалізму.Фільмографія: “Білі ночі”, “Рокко та його брати”, “Леопард”, “Одержимість”, “Земля дрижить”, “Почуття”, “Гибель богів”, “Бокаччо-70”, “Сторонній”, “Смерть у Венеції”, “Людвіг”, “Невинний”. Помер 17 березня 1976 року. Бібліографія: Пальцев Н. Приобщаясь к Висконти // ЭиС.—1996.—№44.—С.8; Плахов А. В сторону мифа и в глубь истории // ИК.—1987.—№10.—С.119-132; Баскаков В. О Висконти, неореализме и спорах о кино // ИК.—1984.—№3.—С.101-118.

3 листопада — День ракетних військ і артилерії. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 1215/97, від 31.10.97 р.).

3 листопада — День інженерних військ. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№1399/99, від 27.10.99 р.).

3 листопада — 100 років від дня народження Андре Мальро, французького письменника та політика, автора романів “Завойовники”, “Королівський шлях”, “Умови людського існування”, “Роки презирства”, “Боротьба з ангелом” та інших. Помер 23 листопада 1976 року.

4 листопада — День прикордонника. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 308, від 25.05.92 р.)

4 листопада — День працівника соціальної сфери. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 374/99, від 13.04.99 р.) у першу неділю листопада.

4 листопада — 80 років від початку Другого зимового походу армії УНР під командуванням Ю.Тютюнника. Похід тривав до 29 листопада 1921 року.

4 листопада — 55 років від дня створення ЮНЕСКО.

5 листопада — 110 років від дня народження Ганни Григорівни Касьяненко, української письменниці, перекладача творів Д. Конрада, Д.Лондона, А. Конан-Дойля та інших. Померла 12 травня 1969 року.

6 листопада — 190 років від дня народження Маркіяна Семеновича Шашкевича, українського письменника, культурно-громадського діяча. Помер 7 червня 1843 року. Бібліографія: Розумний Я. Маркіан Шашкевич — синонім національного відродження // Сучасність.—1992.—№6; Гуменюк Є. Слідами біографії Маркіана Шашкевича // СіЧ.—1993.—№6.

7 листопада — 110 років від дня народження Дмитра Андрійовича Фурманова, російського письменника, публіциста, громадського діяча, автора романів “Чапаєв”, “Заколот”, повісті “Червоний десант”, “У вісімнадцятому році”. Помер 15 березня 1926 року.

7 листопада — 90 років від дня народження Михайла Кузьмича Янгеля, українського та російського вченого-механіка, констуктора ракетно-космічної техніки, організатора виробництва, академіка АН СРСР. Помер 25 жовтня 1971 року.

7 листопада — 65 років від дня народження Миколи Степановича Вінграновського, українського поета, прозаїка, кінорежисера та кіноактора, автора поетичних збірок “Атомні прелюди”, “Сто поезій”, “Ластівка біля вікна”, повістей “Сіроманець”, “Кінь на вечірній зорі”, роману “Наливайко” та інших, режисера кінофільмів «Ескадра повертає на захід», «Берег надії», «Дума про Британку», «Тихі береги», «Климко». Бібліографія: Талалай Л. Передчуття любові і добра // Слов’янське віче.-1996.-№3.-С.160-168; Моренець І. Свобода поезії і поезія свободи // Дивослово.-1996.-№11.-С.10-14; Пастух Т. Ліричне осягнення історії // Дзвін.-1999.-№11-12.-С.145-149.

7 листопада

65 років від дня народження Миколи Степановича Вінграновського



***

Коли моя рука, то тиха, то лукава,

В промінні сну торкнеться губ твоїх,

І попливе по шиї, і небавом,

З плеча на груди, із грудей до ніг…

Коли твоя рука, солодка, ніби слава,

Червонооким пальчиком майне,

В лимонній тиші, і коли мене

У темну глибину повергне темна слада, -

У білій лодії тоді ми пливемо

На водах любощів між берегами ночі:

І голоси у гніздах ластівочі

Стихають тихо… Золоте кермо

Заснулої хмарини понад полем,

І спить рука в руці, і на щоці

Краплина щастя, виказана болем,

До ранку світиться…

1967


Елегія

І з літа покотилася гроза.

Ти виглядаєш іншого вже літа,

Тобі ж цього я ще не доказав…

Ще пахне хвиля яблуком і тілом,

І сушить голову за цвітом своїм мак…

Ще нам не все з тобою дохотіло,

Прощатися нам нíяк і нія΄к…

Ще сміх наш вогкий, сльози несолоні,

Роки ще нас у спину не женуть,

Нам ще не чуть зимових наших дзвонів,

Хоча й весняних дзвонів вже не чуть…

Відпахла липа, білим цвітом злита,

І покотилася гроза аж до плачу,

Ти виглядаєш іншого вже літа,

А я, печальний, в цьому вже мовчу…

То кожному своє в його новій потребі,

То кожному свій час, що неодмін згоря…

Темніє лист на світло-темнім небі,

І біля неба гріється зоря…

1971



7 листопада — 65 років від дня народження Тетяни Миколаївни Голембієвської, українського живописця та педагога, професора, народного художника УРСР, однієї з родоначальників українського імпресіонізму, яка працює в галузі станкового живопису.

7 листопада — 60 років від дня проведення на Красній площі (Москва) параду фронтових частин Червоної армії.

7 листопада — 50 років від початку роботи в Києві першого в Україні телевізійного центру.

8 листопада 110 років від дня народження Олеся Досвітнього (Олександра Федоровича Скрипаля-Міщенка), українського письменника, публіциста, журналіста, редактора, автора збірок публіцистичних оповідань, повістей, романів “Американці”, “Хто?”, “Нас було троє”, “Кварцит”. Репресований, страчений у 1934 році. Бібліографія: Лисенко Т. Олесь Досвітній: знаний і незнаний // УМіЛвШ.—1991.—№11.—С.88; Агєєва В. Автор “Алая” та “Гюлле” // СіЧ.—1991.—№11.—С.8-12.

Біографічна довідка: Олесь Досвітній народився на Харківщині в багатодітній сім’ї крамаря. Початкову освіту здобув у земській школі, екстерном закінчив гімназію вступив до Петербурзького університету, але був виключений за революційну діяльність. Під час першої світової війни перебував на фронті, за революційну агітацію був засудженний до страти, втік за кордон. У Сан-Франціско був кореспондентом соціал-демократичної газети “Нова рада”. На Україну повернувся у 1918 році. У 1919 році вступив до КП(б)У, працював редактором газети “Галицький комуніст”, потрапив до варшавської в’язниці. У 1920 р. повернувся на Україну, працював політкомісаром і головним редактором агітаційного поїзда “Більшовик”, редагував газети “Хліб і залізо”, “Зірка”, “Селянська правда”. В останні роки життя виконував обов’язки головного редактора сценарного відділу ВУФКУ (всеукраїнського фотоуправління), голови Українського товариства драматургів і композиторів. У творчому доробку письменника- повісті, оповідання, фейлетони, літературно-критичні статті; друкувався у журналах “Вапліте”, “Червоний шлях”, “Літературний напрямок”, “УЖ”, “Шквал”, та ін. Належав до літературних організацій “Плуг”, ВАПЛІТЕ, ВУСПП. 19 грудня 1933р. Досвітнього було заарештовано в Харкові. На допиті він визнав себе причетним до контрреволюційної організації, засудженний і розстріляний. 18 травня 1956 року був реабілітований.

8 листопада — 90 років від дня народження Михайла Кириловича Чорного, українського кінооператора, заслуженого діяча мистецтв України, автора книги “Риси операторського мистецтва”. Фільмографія: “Далеко від Батьківщини”, “Сон”, “Гадюка”, “Циган”, “Тачанка з Півдня” та інші. Помер 12 липня 1985 року.

8 листопада — 40 років від першого виходу у телевізійний ефір передачі КВН. Бібліографія:Долотенкова Д. Смех, да не только // Деньги.—1998.—28 октября.—С.17-21; А.Масляков: «Юмор — вещь субъективная» // Академия.—1997.—№2.—С.29-32.

9 листопада — Всесвітній день якості. Відзначається за ініціативою міжнародних організацій зі стандартизації та якості та при підтримці ООН.

9 листопада — День української писемності та мови. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 1241/97, від 6.11.97 р.) в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця.

9 листопада — 25 років заснуванню в Києві Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Бібліографія:Тинченко Я. Трагическая смерть оказалась самой верной спутницей диссидентов // Киевские ведомости.—2000.—17 мая.—С.19.

10 листопада — Всесвітній день молоді. Відзначається у день створення Всесвітньої федерації демократичної молоді.

10 листопада — 110 років від дня смерті Артюра Рембо, французького поета, автора збірок “Сезон у пеклі”, “Останні вірші”, “Крізь пекло”, “Зютинський альбом”. Народився 20 жовтня 1854 року.

10 листопада — 95 років від дня народження Тетяни Петрівни Токарської, української актриси кіно. Фільмографія: “Микола Джеря”, “Бенефіс клоуна Жоржа”, “Контакт”, “ П’ять наречених”, “Вовчі стежки”, “Сорочинський ярмарок” та інші. Померла 30 листопада 1985 року.

11 листопада — 180 років від дня народження Федора Михайловича Достоєвського, російського письменника, автора романів “Брати Карамазови”, “Злочин і кара”, “Бідні люди”, “Ідіот”, “Біси”, “Підліток”. Помер 9 лютого 1881 року. Бібліографія: Карякин Ю. Достоевский. — М.: Правда,1984.—48с.; Клейман Р. Сквозные мотивы творчества Достоевского в историко-культурной перспективе.—Кишинев: Штиинца,1985.—201с.; Кирпотин В. Мир Достоевского. — М.:Сов. Писатель,1980.—375с.; Летопись жизни и творчества Ф.М. Достоевского. В 3-х т.—Спб.: Академический проект,1993-1995; Селезнев Ю. Достоевский. — М.:Мол. гвардия,1990.—541с.; Сараскина Л. Биография Федора Достоевского в контексте культуры // Искусство и образование.—1999.—№1.—С.5-23.

11 листопада — 60 років від дня народження Леоніда Миколайовича Талалая, українського поета, автора збірок “Журавлиний леміш”, “Вітрила тривог”, “Високе багаття”, “Луна озвалася на ім’я”, “Така пора”, “Вибране” та інших.

13 листопада — Всесвітній день сліпого. Відзначається у день народження Валентина Гаюї, французького педагога, який у 1784 році заснував у Парижі перший у світі інтернат для сліпих.

13 листопада — 80 років від дня заснування Державного Академічного театру імені Євгена Вахтангова (Росія). Бібліографія: Годер Д. Вот мы начинаем… // ЭиС.—1996.—№44.—С.11; Велихова Н. Откроем секрет Полишинеля // Театр.—1991.—№6.—С.59-76.

14 листопада — Всесвітній день боротьби проти діабету. Відзначається у день народження Фредеріка Гранта Бантинга, канадського фізиолога, який винайшов гормон інсуліну.


11 листопада

60 років від дня народження Леоніда Миколайовича Талалая


* * *

Уже повіяло, подуло.

У небі википіла синь,

Позолотішала солома.

Далекі чую голоси

На тому березі, на тому.

Ще сумувати не з руки,

Усе надіями сповито,

І пролітають літаки

Над журавлями і над літом.

І більше бачу я краси,

І відчуваю кожен промінь,

Бо даленіють голоси

На тому березі, на тому.

А щось обізветься в мені,

І я в неспокої погляну —

А біля річки вороні

Уже надихали туману.

Іржання котиться в ліси,

У свій початок, як додому,

І притихають голоси

На тому березі, на тому.

1971


***

Так пахне спека на стерні

Достиглим літом і здоров’ям,

Так переповнюються дні

І сподіванням, і любов’ю.

Але у тихі вечори

У почуття мої і думи

Вітрами іншої пори

Верхів’ями день догорів,

Як усмішка теплого літа,

Темніє вода у Дніпрі,

Верба починає темніти.

І вечір уже звечорів,

І ясена тінь вечорова

Ховає у сонній траві

Гнізда прохололу підкову.

Як хочеться все охопить

Очима, чуттями своїми!

Уже потемніли степи,

І сутінки стали густими.

Уже піднялась пітьма,

Зрівняла долину з горою…

І відстані майже нема

Між зіркою в небі і мною.

1981


14 листопада — 90 років від дня народження Аркадія Захаровича Добровольського, українського поета та кіносценариста, редактора, перекладача творів Д.Голсуорсі, Ж. Гові, А.Сілітоу, автора збірки поезій “Квітнуть жита”, збірки оповідань “Подільські аргонавти”, автора сценарія до фільму “Трактористи”. Репресований, помер 10 червня 1969 року.

15 листопада — Міжнародний день відмови від паління. Відзначається у третій четвер листопада.

15 листопада — 135 років від дня народження Олександри Олександрівни Яблочкіної, російської актриси театру, яка виконувала ролі у виставах “Лихо з розуму”, “Живий труп”, “Богдан Хмельницький”, “Крила”. Померла 20 березня1964 року.

15 листопада — 35 років від дня народження Дмитра Васильовича Стуса, українського літературознавця, публіциста, журналіста, сценариста, автора радіопрограм.

16 листопада — Міжнародний день терпимості. Проголошено Генеральною Сесією ООН 12 грудня 1996 року.

16 листопада — День працівників радіо, телебачення та зв'язку. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 667/94, від 11.11.94 р.).

17 листопада — Міжнародний день студентів. Встановлено на Всесвітньому конгресі студентів у Празі у 1946 році.

17 листопада — День студента. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№659/99, від 16 червня 1999 р.).

17 листопада — 100 років від дня народження Івана Олександровича Пир’єва, російського кінорежисера, народного артиста СРСР. Фільмографія: “Багата наречена”, “Трактористи”, “Свинарка і пастух”, “У шість годин вечора після війни”, “ Кубанські казаки”, “Білі ночі”,“Брати Карамазови”. Помер 7 лютого 1968 року. Бібліографія: Кваснецкая М. Барин-крестьянин советского кино. Обида и взлет Ивана Пырьева // НВ.—1998.—№43-44.—С.55-57; Добренко Е. «Язык пространства, сжатого до точки», или эстетика социальной клаустрофобии [пространственные модели фильмов Ивана Пырьева]// Искусство кино.—1996.—№9.—С.108-117; Чухрай Г. Личность // Искусство кино.—1991.—№11.—С.126-132.

18 листопада — Всесвітній день іммігранта. Відзначається у третю неділю листопада за ініціативою національних єпископських конференцій.

18 листопада — День працівників сільського господарства. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 428/93, від 7.10.93 р.) у третю неділю листопада як професійне свято працівників сільського господарства, підприємств по переробці сільськогосподарської сировини, харчової промисловості, заготівельних, водогосподарських та обслуговуючих підприємств і організацій агропромислового комплексу.

18 листопада — 80 років від дня народження Дмитра Олексійовича Міщенка, українського письменника та літературознавця, автора книжок “Сини моря”, “Ніна Сагайдак”, “Земля гонить соки”, “Сіверяни”, “Чому не сходяться дороги”, “Вітри приносять грозу”, “Честь роду”, “Синьоока Тивер”, “Полювання на жар-птицю”. Бібліографія: Пинчук С. Три фази часу // Київ.—1991.—№11.—С.145-153.

19 листопада — 290 років від дня народження Михайла Васильовича Ломоносова, російського вченого-енциклопедиста, засновника Московського університету, автора “Граматики” та “Риторики”. Помер 15 квітня 1765 року. Бібліографія: Павлова Г. Ломоносов в характеристиках и воспоминаниях современников // Вопросы истории и естествознания.—1986.—№3.—С.59-69.

20 листопада — Всесвітній день дітей. У 1954 році Генеральна Асамблея ООН рекомендувала державам запровадити Всесвітній день дітей і відзначати його у будь-який день року на свій розсуд. 20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея ООН схвалила Декларацію прав дитини.

20 листопада — День індустріалізації Африки. Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція від 22 грудня 1989 року).

21 листопада — Всесвітній день телебачення. Проголошено Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 1996 року.

21 листопада — Всесвітній день привітань. Відзначається з 1973 року. Ідея проведення цього дня зародилася у братів Майкла та Брайяна Маккормак з американського штату Небраска як реакція на посилення міжнародної напруженості.

22 листопада — 95 років від дня опублікування указу російського уряду про вільне виділення селян з общини, що започаткувало столипінську аграрну реформу.

22 листопада — 200 років від дня народження Володимира Івановича Даля, російського вченого-лексикографа, мовознавця, етнографа, письменника, укладача “Тлумачного словника живої великорусської мови” та “Приказок російського народу”. Помер 4 жовтня 1872 року. Бібліографія: Смолицкая Г. Владимир Иванович Даль // Русская речь.—1981.—№6.—С.3-11.

24 листопада — День пам'яті жертв голодомору. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 1310/98, від 26.11.98 р.) у четверту суботу листопада.

25 листопада — 145 років від дня народження Сергія Івановича Танєєва, українського та російського композитора, піаніста, педагога, музично-громадського діяча, директора Московської консерваторії (1885-1889), збирача та обробника українських народних пісень. Помер 19 червня 1915 року.

25 листопада — 55 років від дня народження Лілії Олександрівни Олів’є-Огієнко, українського кінорежисера-документаліста, кіносценариста, кіноактриси, викладача, громадського діяча та організатора кіновиробництва. Фільмографія: “Маланчине весілля”, “Літні ночі”, “Сховище”, “Незаконні діти Антона Веберна”.

25 листопада — 40 років від дня смерті Олександра Петровича Довженка, українського кінорежисера і письменника, автора повістей та кіносценаріїв. Фільмографія: “Звенигора”, “Іван”, “Аероград”, “Арсенал”, “Земля”, “Щорс”, “Визволення”, “Битва за нашу Радянську Україну”. Народився 10 вересня 1894 року.

26 листопада — 105 років від дня народження Григорія Івановича Коляди, українського літературознавця, книгознавця, професора, викладача, автора численних наукових праць в галузі книжкової культури України. Помер 20 лютого 1977 року.

27 листопада — 300 років від дня народження Андерса Цельсія, шведського астронома та фізика, який запропонував свою температурну шкалу. Помер 25 квітня 1744 року.

Біографічна довідка: Андерс Цельсій — шведський астроном та фізик, член Шведської Академії Наук. Народився в Упсалі, навчався в університеті рідного міста. З 1730 р. — професор цього ж університету, з 1740 — директор Упсальської астрономічної обсерваторії. Наукові праці Цельсія стосуються астрономії, геофізики і фізики. Цельсій був членом Лондонського королівського товариства та Берлінської Академії Наук. У 1742 він році запропонував стоградусну шкалу термометра, що в ній за 0° брав температуру кипіння води при нормальному атмосферному тискові, а за 100° — температуру танення льоду. Сучасна шкала Цельсія запроваджена дещо пізніше.

28 листопада — Початок Різдвяного посту. Закінчується Різдвяний піст 6 січня.

28 листопада — 120 років від дня народження Стефана Цвейга, австрійського письменника, автора збірок новел “Амок”, “Збентеженні почуття”, роману “Нетерпіння серця”, белетризованих біографій. Помер 23 лютого 1942 року. Бібліографія: Кисменг В. Путь в Петрополис // ИЛ.—1984.—№6.—С.166-173.

28 листопада — 95 років від дня народження Дмитра Сергійовича Лихачова, академіка, члена-кореспондента світових академій та старійшого філософського товариства США, засновника Радянського та Російського фондів культури. Помер 30 вересня 1999 року. Бібліографія: Гранин Д. Феномен Дмитрия Лихачева // Нева.—1999.—№12.—С.143-148; Буланин Д. Дмитрий Лихачев и русская культура конца ХХ столетия // Русская литература.—1997.—№1.—С.3-13; Академик Дмитрий Лихачев // ИзРАН, сер. Литература и язык.—1996.—№6.—С.78-86.

29 листопада — Міжнародний день солідарності з палестинським народом. Відзначається щорічно за закликом резолюції Генеральної Асамблеї ООН (1977р.) у день, коли у 1947 році Генеральною Асамблеєю ООН було схвалено резолюцію про розділ Палестини.

29 листопада — 95 років від дня народження Романа Лазаревича Кармена, російського режисера і оператора документального кіно, журналіста, сценариста, викладача, який народився та почав свою діяльність в Україні. Фільмографія: “Іспанія”, “Берлін”, “Розгром німецьких військ під Москвою”, “Суд народів”, “Повість про нефтяників Каспію”, “Палаючий континент”, “В’єтнам”, “Велика Вітчизняна”. Помер 28 квітня 1978 року.

30 листопада — 90 років від дня народження Андрія Семеновича Михайлюка, українського письменника, автора збірок “Вірші”, “Кінець ідилії”, “Сонячний день”. Репресований, страчений 24 жовтня 1937 року.

30 листопада — 50 років від дня народження Назарія Назаровича Яремчука, українського естрадного співака (тенор), народного артиста України. Помер 13 червня 1995 року. Бібліографія: [Дм. і Н. Яремчуки об отце — Назарии Яремчуке] // Киевские ведомости.—1998.—10 июня.—С.14.

На початкову сторінку