У цей день 5 травня

 

  У свiтi:
• Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, а також Великдень та Неділя Воскресіння Господнього, Христов день – найважливіше християнське свято, котре виказує радість із приводу перемоги Божого Сина над Смертю та вічним Забуттям. В Україні Великдень святковий неробочий день (ст. 73 Кодексу законів про працю України).

• День Європи – свято миру і єдності в країнах Ради Європи. Відзначається на честь дня 05.05.1949 р., коли в Лондоні було підписано Статут Ради Європи з метою досягти більшої єдності між її членами для захисту та впровадження ідеалів і принципів, які є їх спільною спадщиною, і сприяння їх економічному та соціальному прогресу.

• Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Встановлений на згадку 05.05.1992 р., коли люди з обмеженими можливостями з 17 країн одночасно провели перший загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації інвалідів. Мета дня – сприяти глибшому розумінню проблем, пов’язаних із інвалідністю, мобілізація підтримки прав та гідності інвалідів.

• Міжнародний день акушерки (International Midwives Day). Свято встановлене за пропозицією Міжнародної асоціації акушерок на конференції в Нідерландах у 1987 р.; на офіційному рівні – з 1992 р.

• Всесвітній день гігієни рук. Відзначається за рішення Генеральної асамблеї ООН та за підтримки ВООЗ з 2008 р. у 5-й день 5-го місяця що символізує 5 пальців на кожній руці людини з метою нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров'я мільйонів людей і підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров'я, так і в повсякденному житті. Гасло дня – «Чисті руки рятують життя!».

• День карикатуристів. Встановлений на згадку дня у 1895 р., коли світ побачило перше кольорове видання «The Yellow Kid» – «Жовтий малюк» американського художника Річарда Оутколта, який вважається винахідником сучасних коміксів. Є певні розходження між тим, як розуміють слово карикатура в англомовному світі та в Україні. Слово caricature означає глузливий або смішний малюнок з перебільшеними рисами зовнішності, шарж. Інше значення має слово cartoon (картун) – мальована пародія, жарт («смішні картинки»). В Україні перші карикатурні спроби наявні у середньовічних мініатюрах – у «Київському Псалтирі» (1396), Радзивиллівському літописі (15 ст.), книжкових гравюрах 17 ст., іконописі (теми «Страшного суду»), народному малярстві («Козак Мамай»), портретах польських вельмож і козацьких гетьманів. Розвиток жанру пов'язаний із розвитком української періодики. На межі XIX–XX ст. у світі і в Україні набула розповсюдження політична та антивоєнна карикатура. Радянська доба – це побутова, агітаційна, плакатна карикатура.

• 205 років від дня народження Станіслава Монюшка, польсько-білоруського композитора, дириґента, творця польської та білоруської національних опер, автора близько 400 пісень, оперет «Лотерея», «Беата», балетів «Монте Крісто», «Вибрики сатани», опер «Галька», «Страшний двір» («Зачарований замок»), духовної музики та інших музичних творів. Помер 4 червня 1872 р.

• 120 років від дня народження Богдана Миколайовича Кравціва, українського поета, літературознавця, редактора та перекладача, критика, автора збірок «Дорога», «Сонети і строфи», «Зимозелень», «Глосарій» та інших. Помер 21 листопада 1975 р.

• 115 років від дня народження Леоніда Ароновича Юхвіда, українського прозаїка, драматурга, автора роману «Вибух», повістей «Оля», «Вояка», п’єси «Весілля в Малинівці». Помер 2 вересня 1968 р.

• 75 років від дня створення Ради Європи – міжнародної організації 47 держав-членів в європейському просторі. Організація заснована Лондонською Угодою, підписаною десятьма країнами-засновниками. Цей договір зараз відомий як Статут Ради Європи.

  На Днiпропетровшинi:
• 35 років тому (1989 р.) у Дніпропетровському державному університеті (нині ДНУ) відкрито кафедру історії України.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека