У цей день 4 березня

 

  У свiтi:
• 4–10 жовтня – Всесвітній тиждень космосу. Встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 6 грудня 1999 р. Обрані дати – 4 і 10 жовтня – нагадують про дві знаменні події: 4 жовтня 1957 р. Радянський Союз запустив перший штучний супутник Землі «Супутник-1»; 10 жовтня 1967 р. набув чинності Договір про принципи діяльності держав із дослідження та використання космічного простору (за ініціативи СРСР).

• 4–10 жовтня — Міжнародний тиждень листа. Відзначається за рішенням Всесвітньої поштової спілки в день її заснування в Оттаві (Канада) XIV конгресом ВПС у 1957 р.; завжди включає 9 жовтня – Всесвітній день пошти. Зараз ВПС є спеціалізованою агенцією ООН, яка регулює роботу універсальної поштової служби. До складу ВПС входить 191 країна світу.

• День початку космічної ери людства. Проголошено Міжнародною федерацією астронавтики на честь запуску першого в світі штучного супутника Землі – «Супутник-1» (СРСР, 4 жовтня 1957 р.). Супутник-1 – перший штучний супутник Землі, радянський космічний апарат, запущений на орбіту. Кодове позначення супутника – ПС-1 (Найпростіший Супутник-1). Маса апарату – 83,6 кг, максимальний діаметр – 0,58 м, період обертання – 96,7 хв. Апарат зробив 1 440 витків. Його політ побачив весь світ, його сигнал чули радіоаматори в будь-якій точці земної кулі. Закінчення польоту – 4 січня 1958 року.

• Всесвітній день тварин (World Animal Day). Заснований на Міжнародному конгресі прихильників руху на захист природи, що проводився у Флоренції в 1931 р. Святкується в день пам’яті святого Франциска Ассізького, якого католики вважають заступником тварин.

• Міжнародний день лікаря. Відзначається в перший понеділок жовтня за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я. Це єдиний день для активних дій, а так само солідарності лікарів усього світу. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я створена в 1971 р. До складу засновників входять ЮНІСЕФ, Червоний Хрест і Мальтійський орден. Організація вважається незалежною, її фінансування відбувається за рахунок добровільних пожертв із усіх країн, де є її представництва, а це майже весь світ. Користуючись підтримкою ООН, Всесвітня організація лікарів надає допомогу людям, постраждалим від природних катастроф, епідемій, збройних конфліктів, соціальної маргіналізації у 80 країнах світу. Пропонує допомогу всім, незалежно від етнічної, релігійної та політичної приналежності. Щороку приблизно 700 лікарів від цієї організації проводять деякий час у гарячих точках світу.

• Всесвітній день архітектури. Проголошений Міжнародним союзом архітекторів у 1996 р. Відзначається щорічно в перший понеділок жовтня (раніше відзначався 1 липня). Приурочений до Всесвітнього дня середовища.

• Всесвітній день населених пунктів і Всесвітній день Хабітат (від лат. Habitabilis – пристосований для житла, населений). Відзначається в перший понеділок жовтня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН (1985 р.). Програма ООН щодо населених пунктів (ООН-Хабітат) – колишня назва: Центр Організації Об’єднаних Націй з населених пунктів – сприяє сталому розвитку населених пунктів за допомогою роз’яснювально-пропагандистської роботи, формування політики, нарощування потенціалу, накопичення знань і зміцнення партнерських зв’язків між урядами та громадянським суспільством. ООН-Хабітат заснована у 1978 р. Це провідна установа з реалізації «Порядку денного Хабітат» і координації діяльності з розвитку населених пунктів в системі ООН, в центрі уваги якої два пріоритетні напрями: забезпечення належного житла для всіх і сталий міський розвиток.

• Всесвітній день середовища (День охорони місць проживання). Відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН (1985) у перший понеділок жовтня. Затверджено у 1979 р. у межах Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. У 1992 р. у Ріо-де-Жанейро відбулася конференція ООН із проблем навколишнього середовища. Керівники 190 держав прийняли «Порядок денний на XXI століття» – розгорнуту програму розвитку суспільства, яка, насамперед, передбачає збереження сприятливого навколишнього середовища для нинішнього та майбутніх поколінь.

• 205 років від дня народження Ежена Потьє, французького поета, учасника Паризької Комуни 1871 р., який склав відомий гімн «Інтернаціонал». Помер 6 листопада 1887 року.

• 130 років від дня народження Юрія Клена (справжнє ім’я – Освальд Фрідріхович Бурґгардт), українського поета, перекладача, літературного критика, автора поеми «Прокляті роки», збірки поезій «Каравели», гумористичної збірки «Дияболічні параболи», незавершеної поеми «Попіл імперій». Помер 30 жовтня 1947 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека