У цей день 18 жовтня

 

  У свiтi:
• День винахідника і раціоналізатора. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 443/94, від 16.08.1994 р. у третю суботу вересня як свято винахід-ників і раціоналізаторів. Винахід (англ. invention, нім. Erfindung) – технічне рішення, що є новим, корисним у господарській діяльності та може бути практично застосоване. Визнаний офіційними експертами винахід може отримати правову охорону від держави і стати об’єктом промислової власності, що засвідчує особливий правоохоронний документ – патент. Винаходом може бути «продукт», «процес» та «нове застосування відомого продукту чи процесу». Раціоналізація – організація будь-якої діяльності більш доцільними способами, ніж існуючі, поліпшення, вдосконалення чогось. В Україні діє Закон «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» № 3687-ХП від 15 грудня 1993 р. Державну політику у сфері винахідництва та раціоналізації здійснює Державна служба інтелектуальної власності України. Винахідницьку та раціоналізаторську діяльність регулює Український інститут промислової власності – Укрпатент. Інтереси винахідників і раціоналізаторів захищає Всеукраїнська профспілка винахідників та інноваторів. Згідно звіту Державної Служби інтелектуальної власності України у рік видається понад 10 тис. патентів.

• День фармацевтичного працівника. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 1128/99, від 07.09.1999 р. у третю суботу вересня. Аптечна справа, фармацíя (грец. Φάρμακον – лікарські засоби і фармакотерапія (застосування лікарських засобів) – комплекс науково-практичних дисциплін, які вивчають проблеми створення, безпеки, дослідження, зберігання, виготовлення, відпуску та маркетингу лікарських засобів; пошуку природних джерел лікарських субстанцій. У комплексі з фармакологією складають науку про ліки.

• Всесвітній день моніторингу води (World Water Monitoring Day), або Всесвітній день моніторингу якості води. Відзначається за ініціативи американського Фонду чистої води з 2003 р. за підтримки Федерації водного середовища (Water Environment Federation, WEF) і Міжнародної водної асоціації (International Water Association, IWA) з метою підвищення інформованості населення про проблеми захисту водних ресурсів від забруднення. Вимоги до якості води дозволяють убезпечити людей від хвороботворних бактерій і вірусів, тому увага до її якості – важливе завдання кожного жителя планети, який думає про своє здоров'я і довголіття.

• 180 років від дня народження Михайла Петровича Драгоманова, українського письменника, фольклориста, історика, філософа, викладача, літературознавця, громадського діяча, засновника українського соціалізму, одного із організаторів «Старої громади» у Києві, автора робіт «Історичні пісні малоросійського народу», «Нові українські пісні про громадські справи», «Політичні пісні українського народу 18–19 ст.», «Вопрос об историческом значении римской империи и Тацит», «Листи на Наддніпрянську Україну» та інших. Помер 2 липня 1895 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека